jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. MATH EN VROUW. D N°. 11205. Vrijdag 4 September. A0.1896 IDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden por 3 maanden. f 1.10. Franco por posti 1.40. Afzonderlijke Nommers i 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 3 September. Van het „Woordenboek der Nederland- scbe Taal" van De Vries en Te Winkel is heden van het 2de deel verschenen de 8ste aflevering, behandelende de woorden Bed-Beek, bewerkt door dr. A. Kluyver. By koninklijk besluit van 1 dezer is, op den voet van het koninklijk besluit van 3 October 1877, voor het tijdvak van 1 Sep tember 1896 tot en met 31 Augustus 1897, tot ondersteuning in hunne studiën, van Rijks wege eene beurs van 800 verleend aan de studenten bij de Rijksuniversiteit te: a. Leiden: G. A. Van den Bergh van Eysinga, in de faculteit der godgeleerdheid; A. A. Ladage, in de faculteit der geneeskunde; b. Utrecht: A. W. Ausems, in de faculteit der geneeskunde; H. Pomes, in de faculteit der letter, n en wijsbegeerte. Naar men verneemt, zal de door den Raad van Oogstgeest vastgestelde verordening, betreffende den rooster van aftreding van de leden van den Raad, door H. M de Koningin vernietigd worden, en wel op grond dat, in slryd met art. 12 alinea 3 der wet van 13 Juli 189^, Sts.-bld. No. 107, waarbij bepaald is dat het eerste derde gedeelte van den nieuwen Rtad van Oegstgoest zal aftreden den lsten linsdag van September 1897, bovengenoemde Raad by die verordening heeft bepaald, dat drie leden zullen aftreden in 1898, twee in 1900 en twee in 1902. Gedurende de maand Augustus werd op het hulpkantoor te Leidschendim in de Rijkspostspaarbank ingelegd 2802.88 in 52 inlagen; terugbetaald 134.75 in 6 terug- b-talingen. Vyf nieuwe boekjes werden af gegeven. Het aantal bobandtlle telegrammen op het telephoonkantoor te Leidscbendara is 63, nl. verzonden 19 en ontvangen 44. De Raad der gemeente Veur heeft be noemd tot wethouder den heer G. Van Veen Azn., in plaats van den heer J. A. Jonger- bloed, die als zoodanig periodiek moest af treden. De rekening der gemeente over 1895 werd vcorloopig vastgesteldin ontvangst op ƒ7,305.41 en in uitgaaf op ƒ6,292 965. De begrooting voor 1897 werd aangeboden in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 7,282 38s. Men schrijft uit Noordwyk, dd. 1 Sept., aan het „Centrum": Heden had de parochie het voorrecht de processie van Noordwyker- hout te zien binnentrekken. Al biddende was de vrome schare te voet naar hiergekomeu; klokgelui kondigde haar aankomst in het schoone dorp aan, en onder de welluidende muziek van h.-t fanfare-gezelschap St.-Jeroen, werd zy naar de kerk geleid, waar het hoog altaar en dat van St.-Jeroen in feestdos prykton. Na een welkomstgroet van den directeur, den weleerw. heer J. Opmeer, kapelaan te Noordwykerhout, werd een plechtige hoogmis gecelebreerd, waaronder de weleerw. heer Th. J. F. Bergansius, kapelaan te Oegstgeest, eeno schoono en indrukwekkende rede hield tot verheerlijking van den H. Jeroen, eersten Pastoor en Patroon van Noordwijk, apostel van Kennemerland. De gewijde redenaar deed vooral uitkomen de kracht van Jeroens ge loof en diens ijver voor de zielen, waardoor hy niet schroomde, vaderland en maagschap, schitterende wereldsche vooruitzichten, ja ten slotte zijn leven op te offeren, om zielen voor Christus te winnen, alles voor allen te zijn. Na de Hoogmis werden de heiligo Over blijfselen vereerd. Te halftwee had evn plech tige processie in den tuin der pastorie plaats met de Reliquieên en te halfvier werden de godvruchtige pelgrims, omstreeks 400 in getal, door het fanfarecorps begeleid naar het Martelveld op de buitenplaats „Calorama", ook nu weder coor mevrouw douairière Everwijn welwillend tot een bezoek vrijgelaten. Van daar trokken de pelgrims weder huiswaarts, hoogst voldaan over het volbrachte devotie- werk. Voorwaar, zij hebben de parochie weder een hearyke stichting geschonken. Wy verheugen ons innig over de hulde, onzen grooten Heilige gebracht, roepen den pelgrims een hartelijk tot weerziens toe en spreken den wensch uit, dat deze bedevaart door nog vele mocht gevolgd worden en de devotie tot den H. Jeroen en het bezook aan onze parochiekerk steeds mogen toeneryen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal kwam gisteravond te halfnegen weer byeen. Nadat de ontvangst van eenige ingekomen stukken, adressen, enz. was medegedeeld, werden de afdeelingen hernieuwd, waarna de behandeling van de aanhangige ontwerpen, onder welke de Kieswet, bepaald werd tegen hedenvoormiddag te elf uren. Do heer Fransen van de Putte woonde gisteravond voor het eerst weder de verga dering van de Eerste Kamer by. Mr. H. Zillesen, commies griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, bevindt zich, om redenen van gezondheid, met verlof buitenslands. Naar het „Vad." verneemt, wordt nog deze week het wetsontwerp tot regeling der ge- meente-financiën van den Raad van State terug verwacht. Het bevat, zooals vroeger gemeld werd, nieuwe bepalingen betreffende de Rijks subsidie eu een vernieuwing van het belasting gebied der gemeenten. Hieraan kan word6n toegevoegd, dat hetgeen ontlasting der gemeenten inhoudt van uitgaven, haar in 't Rijksbelang opgelegd. Te Zutfen is overleden mr. P. M. Tutein Nolthenius, oud-burgemeester, oud-lid van de Tweede Kamer. Het „Wetkblad van het Recht" herinnert, dat het Ir September 11. een merkwaardige dag in de Nederlandsche rechtsgeschiedenis was, t. w. de tiende verjaardag der invoering van het Nederlandsche Wetboek van Straf recht en het herziene Wetboek van Strafvor dering, en tevens de dag van in-werking-tre- ding der nieuwe, met uitnemende zorg voor bereide, maar niet zonder veel strijd tot stand gekomen Faillissementswet. In Juli 1896 is by de Rykspostspaar bank ingelegd 2,713:824.73l/2 en terugbe taald ƒ1,653,265.41, zoodat meer i3 ingelegd dan terugbetaald 1,060,659.32'/a. Aan het einde der maand Juni 1896 was ten name van de verschillende inleggers ingeschreven 47,753,583.93l/2, zoodat het tegoed op ultimo Juli 1896 bedroeg ƒ48,814,143.26. In den loop der maand zjjn 7924 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 2318 geheel afbe taald, zoodat aan het einde der maand nog 539599 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Juli is voor een bedrag van 11,704.48 aan inschrijving in een Grootboek van do Nationale Schuld, obligation ten laste van den Staat of certificaten van inschrijving ten behoeve van 23 inleggers aangekocht. Te Laagnieuwkoop is de heer W. H. Yan Woudenberg tot wethouder herbenoemd; te Willeskop de heer F. Kortenoever; te Wilnis de heer W. Van Sevenhoven. De 1ste luit. R. F. Kutsch Lojenga, van het 3de reg. vest.-art., wordt met 1 Nov. voor zes maanden gedetacheerd by de artillerie- rijschool te Bergen op-Zoom. Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaans te Rotterdam (O. L. Y. Onb. Ontv.) de weleerw. paters G. J. Dekkers en B. Van Meurs; tot kapelaans te Amsterdam (H. Ignatius) de weleerw. paters C. J H Flecken en A. F. Vos de Wael, en tot kapelaan te Aarlander^een den weleerw. heer G. L. J. Hogeman, 15 Aug. jl. priester gewjjJ. Het „Haagsche Dagbl." meldt, dat mr. J. P.. R. Tak van Poortvliet in goeden wel stand te 's Gravenhage is teruggekeerd. Tot achtste lid van het Dag. bestuur van den Alg. Ned. Wielrijders Bond is gekozen de heer Redelé, te Eindhoven. De kapitein P. A. Spaan van het 4de reg. inf., de 1ste luit. R. IJ. A. N. De Quay van den staf der inf., benevens de lsteluits. G. Do Josselin de Jong en G. G. Van Ever- dingen van de art. zyn gisteren werkzaam gesteld by de Koninkiyke Militaire Academie te Breda. Hot Nederlandsch Bijbelgenootschap ont ving volgens het 82ste jaarverslag over het jaar 1895/96 aan verschillende inkomsten eene som van 26,294.28l/2 verspreidde 94,899 bybels en testamenten. Tot leoraar in de Engelsche taal aan liet gymnasium te Schiedam is benoemd de heer R. De Boer, leeraar aan de Hoogere Burger school aldaar; tot tydelyk leeraar in natuur kunde en cosmographie aan het gymnasium dr. G. Bakker en tot leeraar in de Nederlandsche taal aan de Burgeravondschool de heer W. Brouwer, aldaar. In de meeste gemeenten werden de aftredende wethouders herbenoemd. Te Hilversum is in de plaats van den heer J. C. Gülcher na drie stemmingen by loting, tot wethouder benoemd de heer C. W. Wes- tenhoff, die de benoeming 24 uren in beraad hield. In de gemeente Opsterland is de aftredende wethouder W. Vryburg niet herkozen. Deze belydt de socialistische beginselen, welke vroe ger de meerderheid van den gemeenteraad was toegedaan. Thans is echter de Raad voor het grootste deel liberaal en tot wethouder is thans gekozen de heer E. P. Van Sluis, te Hemrik. Gistermiddag te 2 uren vergaderde de raad der gemeente Zaandam ter verkiezing van een wethouder in de plaats van den hoer Zwaardemaker, die aan de beurt van aftre ding was. Vóór de stemming hield de aftredende wet houder eene toespraak, waarin by opkwam tegen lasteriyke aantygingen, die hem in de laatste dagen het leven vergalden, en hy be treurde het, dat mannen, die hem kenden, er geloof aan hebben geslagen. „Ik heb mij in banden der justitis gesteld," zeide hy, „om de zaak te onderzoeken, wat zy my heeft beloofd. Als man van eer ver klaar ik de aantygingen voor laster, en beloof, dat ik dezen zetel, dien ik nu nog inneem, geen oneer zal aandoen." Daarna verwyderde zich de spreker, ter- wyi de uitslag der stemming was als volgt: uitgebracht 14 stemmen, waarvan 12 op den heer Zwaardemaker. Deze weer ter vergadering komende, nam de op hem uitgebrachte benoeming onder dankbetuiging aan. By de verkiezing voor een lid dor Pro vinciale Staten in het district Zwartsluis zyn uitgebracht 493 stemmen, waarvan 477 geldig. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van der Vecht en Galenkamp, die onaerscheideniyk 194 en 224 stemmen verkregen. Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten zyn in het district Dalfsen uitgebracht 609 stemmen. Er moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren W. Nieboer (anti- revolutionnair) met 245, en B. H. Egberts (liberaal) met 174 stemmen. Het stoomschip „Kanzier", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveer ie 2 Sept. te Aden; de „Merapi" arriveerde 2 Sc-pt. van Batavia te Botterdam; de „Prins Willem III" arriveerde 29 Augustus van Westlndië te Nieuw York; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2 Sept. te Genua. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Tot wethouder wordt herbenoemd de heer P. Verkuyl, die de benoeming aanneemt. Aan den Raad wordt aangobode.n het ver slag omtrent het onderwys over 1895. Wordt goedgekeurd de Gemeente rekening over 1895, in ontvang op 87,237.35 en in uitgaaf op ƒ81,428.26, dus met een batig saldo van ƒ5809.09, nadat door sommige leden aanmerking was gemaakt op de kosten van loting, inspectie en feestgelegenheden. De rekening van het Burgeriyk Armbestuur over 1895 wordt mede goedgekeurd in ont vang op ƒ11,614.95, in uitgaaf op 11,486.93, dus met een batig saldo van 128.02. Eervol ontslag wordt verleend: aan den beer J. Schrameyer als onderwijzer aan school 1 No. 3, ingegaan 1 Sept.aan mej. T. v. d. Meulen, als onderwyzere3 aan school No. 2 ingaande 1 Oct., en aan G. A. Ten Hoop9n als onderwyzer aan school No. 1, ingaand» 1 October. Omtrent den aankoop van grond voor d» nieuw te bouwen-school No. 9 wordt besloter de voorstellen van Burg. en Weths. af t' wachten. Het bestek voor de levering van grind voo- de wegen wordt goedgekeurd. Aan den heer H. R. v. d. Steen word- af8chryving op zyn aanslag in den hoofdeiy ken omslag verleend wegens vertrek, vo<y 6 maanden ad ƒ4. Op het adres van het bestuur der Ambachts school te Haarlem, om de gemeente te doec optreden als donatrice, wordt besloten deze zaak aan te houden. Tot leden der plaatseiyke schoolcommissie worden benoemd de heeren K. Kiatemaker en Jb. Van Zyverden. Voor leden van het college van zetters worden voorgedragen de heeren B. Biesheuvel, G. B. 't Hooft, A. J. G. Timmermans, C. Bos, J. H. M. Evelein en T. C. Los. Tot leden der finantiëele commissie worden benoemd de heeren B. Biesheuvel, voorzitter, F. L. Faas en Jb. Van Zijverden, en tot leden der commissie voor de gemeentewerken de heeren J. H. M. Evelein, voorzitter, O. Bos en A. Suidgeest; tot onderwyzer aan de school No. 3 de heer H. Burgers te Ouds hoorn (in functie-treding 1 Sept.), aan de school No. 1 de heer Bergwerff, te Alfen aan den Ryn (in-functie treding 1 Oct. a. s.) en aan de school No. 2 de heer J. Kwakemaak, te Haarlem (in-functie-treding 1 Oct. a. s.) Op de vragen van den heer Biesheuvel hoe ver we gevorderd zyn met het brieven vervoer en van den heer Jb- Van Zyverden hoe het staat met het plan van den heer Sanders omtrent de tram, zegt de Voorzitter niets verder omtrent de zaak te hebben ver nomen. Huldeblijk der Trouwen yan Nederland. „De Huisvrouw" ontving reeds van vele kanten betuigingen van ingenomenheid met het door dit blad geopperde denkbeeld, om aan Koningin Wilhelmina bij hare inhuldiging een blyk van gehechtheid en trouw van hare vrouweiyko onderdanen aan te bieden. Het blad deelt tevens mede, dat 't niet in de bedoeling van de redactie ligt, zich met de uitvoering van het denkbeeld te belasten, maar stelt voor te beginnen met plaatselijke commissiën samen 13 stellen en alvast te gaan propageeren voor het denkbeeld in eigen kring. Later kan dan een hoofdcommissie gevormd worden, die de leiding in handen neemt. De nieuwe geweren. ï)oor den inspecteur der infanterie is aan de verschillende corpscommandanten een cir culaire gericht, vermeldende de bevindingen, sedert eenige maanden by genoemde inrich ting opgedaan omtrent het geweer model- 1895, opdat van deze opmerkingen reeds zoo spoedig mogeiyk party kunne worden getrok ken by de corpsen. Gösta steunde luid uit wanhoop en zocht deze afgunstige gedachten te verdryven. Hy had immers alles wat hy noodig had voor eec eenzaam leven, alleen met zyn smart en zyn herinneringen. Was het niet goed, al die uiterlyke dingen van zich af te schudden, die van alle kanten op hem indrongen, zich van zyn gedachten meester maakten, en zich alleen over te geven aan 't herdenken van zyn korten geluksdroom? Neen! Het oude huis bond hem met duizen den onzichtbare draden, die eiken dag sterker werden. Hy gevoelde met schaamte en schrik, dat hy van af den dag, dat by Halleborg voorgoed zou verlaten, twee groote verliezen zou hebben te betreuren in plaats van één. Toen sloop een eenvoudige, maar vreeseiyk lage gedachte zyn brein binnen, een gedachte, die hy eerst niet durfde denken, slechts droomen. Hy droomde dan, dat in een donkeren nacht een onzichtbare macht den majoraatsbrief opnam, het gele perkament glad streek, en weer op zyn plaats legde. Toen het licht begon te worden, herkende hy in de eerste bleeke stralen der morgenzon de magere witte hand van freule Amalia op Lindeniis. By zyn ontwaken las hy 17 nog eens over, waarvan plotseling al het vreeselyke verdwenen was, en het scheen hem toe, dat de iohoud hem niet meer van Halleborg buitensloot. Helder, zich zyn gedachten volkomen be wust, had hy reeds eens de wanhopige gedachte opgevat, heel eenvoudig aan het voorschrift van den majoraatsbrief te voldoïn, zich een vrouw te kiezen en haar eeriyk te zeggen, dat het huwelyk, dat hy haar aanbood, geen huwelyk was, maar een handelsziak. Zy verzekerde hem het bezit van Halleborg, hy haar een onbezorgde toekomst. Maar dadelyk had hy met afschuw het denkbeeld verworpen, een jonge vrouw van vleesch en bloed, zyns gelyke en dragende zyn naam, in zyn wereld te brengen, waar Julia's geest voortdurend onzichtbaar heerschte. Wat hy wilde aanbieden was bovendien een boleediging, waartegen op den duur geen goud opwoog. Het scheeve van haar positie zou bitterheid verwekken in het hart der redster en mis schien nog, by de inneriyke vernedering, een openlyke schande over zyn naam brengen. Maar freule AmaliaReeds half aan het leven ontrukt, zwak en uitgeteerd, zonder iets anders, dat haar nog hier beneden vast hield dan de liefde tot de haren! En het was juist op hen, dat hy rekende; juist in hen zocht hy de vergoeding voor hetgeen zy hem gaf. Zy zou haar oogen kunnen sluiten met de zekerheid, dat het gebrek voor altyd van Lindenas was verwyderd,- dat haar vader niet meer vernederd behoefde te worden, dat haar moeder niet meer met angst en zorg de toekomst tegemoet behoefde te zien 6n dat voor de opvoeding van haar broertjes en zusjes zou gezorgd worden; misschien zou zy nog kunnen beleven, dat do welvaart niet alleen binnenshuis was weergekeerd, maar dat het tehuis harer kindsheid in uiterlijk en omgeving, een goed en waardig tehuis voor haar geliefde betrekkingen zou worden. Haar kon hy immers zooveel aanbieden, by haar vernietigde hy geen jonge, warme meisjesdroomen van geluk en liefde! Zy zou nimmer verlangen wat hy niet in staat was te geven. Maar het zou een schande zyn, de laatste maanden hier op aarde van die reine kinder ziel te bezoedelen met een dergeiyk handels- voorstel! En hoe zou hy, zonder uit schaamte door den grond te zinken, een dergelyk voor stel aan Amalia's moeder kunnen doen, de hoogmoedige en sterke martelares, de warm en fijn voelende vrouw, tot wie hy zich by zyn herhaalde bezoeken steeds meer voelde aangetrokken? Nimmerl Drie dagen, nadat hy zichzelf dat „Nimmer 1" had toegeroepen, bekende hy alles aan mevrouw Silfv6rspjut Hy kwam dien dag op Lindenas, juist toen de jonker een zyner ongelukkige oogenbhkken had: hy was in zyn dronkenschap met zyn dienstvolk in twist geraakt, had zichzelf geheel vergeten en het gansche huis op stelten gezet. Eindeiyk was hy tot bedaren gekomen en had zich in zyn kamer opge sloten, de kioderen waren alle kanten heen- gestoven, als musschen by een onweer, en Gösta zat alleen met mevrouw Silverspjut in de voorkamer. Hy boog zich over haar hand en kuste die eerbiedig. Als u wist, hoe het my spyt, dat ik juist nu kwam. Ik had wel dadelyk weer weg willen gaan, maar ik durfde u nauweiyks alleen laten met Over haar gelaat vloog een smarteiyke glimlach, die hem door de ziel sneed; het gryze, trotsche hoofd sidderde een weinig en de goede, warme oogen glansden. Waarde vriend, waar men zoo diep ver nederd wordt voor ruwe, eenvoudige men- schen, die niet begrypoD, wat ik en de kinderen ïyden, doet het er weinig toe, dat gy ook een blik in ods treurig leven komt slaan, nu wy elkaar hebben leeren kennen. Maar de eerste maal, dat gy kwaamt ik kan het u nu immers wel zeggen ontving de gastvrouw van Lindenüs u niet juist met de vriendeiykste gevoelens." Hy verborg zyn gelaat in zyn handen en zeide U spreekt van vernederingen en u hebt er reden tce. Maar wat zyn vernederingen, die anderen iemand toevoegen, in vorgelyking van die, welke wy ons zelf bereiden door het ontdekken van lage gedachten en slechte voornemens, door te profaneeren met hetgeen verheven en heilig is, door het in het slyk sleuren van eigen idealen, door ontrouw te worden aan het beste in zyn binnc-nste Zy schudde een weinig wantrouwend het hoofd. Gy, wat zoudt gy daarvan weten?" Wat ik er van weet? En toon bekende by alles, zyn liefde en liefdessmart, zyn onverklaarbaar, byna bfige- loo\ig zich vastklemmen aan bet majoraat en zyn droomen, hoe het een mogelykheid zou kunnen worden Toen hy geëindigd had, zag hy haar aan. Zy keek verschrikt, maar hy speurde tever geefs naar een uitdrukking van afschuw, die hij op haar fijn, verstandig gelaat dacht te vinden. Begryp ik u goed? Verzoekt u my nog niet h6en te gaan? U jaagt me niet met schande weg, mot het verbod nimmer weer to komen Groot kind," fluisterde zy en streek hem zacht over de hand, die op de sofa leuning lag. „Groote gedachten en geringe krachten l Romantische gevoelens en lage wenschen! Een aanbidding van de liefde, maar een bezoedelen van haar heiligste instel ling, het huwelyk, plegen wy allen. Waarom zou ik boos op u zyn?" Een purperen gloed bedekte Gösta's gelaat. Haar woorden vernederden hem wel, maar gaven hem tevens een sprankje hoop. Hy sprong op en ging vóór haar staan, Ja, wy zyn zwakke menschen en men heeft misschien niet het recht te veel van ons te eischen. Onze handelingen kunnen immers veel slechter schynendan de gedachten waren, die er ons toe dreven? Wie zou daar door geschaad worden? Misschien vindt u mfin droom niet zoo waanzinnig, misschien wilt u Zy stond op en legde koud en bedaard haar hand op zyn arm. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1