art. Ie Soer..baia do 2do luit. G. N. Van Affelon van Saenisfoort; bij de 1ste comp. nrt te Batavia do 2de luit. J. J. Hooke, allen uit Nederland aange komen als gedetacheerd bij het leger h. t. 1. Gesteld; Op non-act. de luit.-kol. H. fleeres, onlangs van verlof teruggekeerd. Overgeplaatst: Bij het Mi. 1ste bat de majoor te Lombok A. A. Vcenhuijzen; bü het r.-h 4do bat. de 2de luit. bij liet 11de bat. D. Bakker; bij bet 11de bat. de 2de luit bij het 4de bat. W. L. Einthoven; bi) het 10de bat. als adj. de late luit. bij bet lGde bat. J. J. W. Van Bonnekom; bij hot 10de bat. de 1ste luit. te Atjeh A. W. E. Weijerman; te Atjeh t. n. i. de 1ste luit. bij het garn.-bat. der Z.- en O. afd. van Borneo W. Boijerinck en de kap bij bet 10de bat. J. Hildering. Verleend: Twee maanden verlof wegens ziekte naar MagelaDg, aan de kapiteins M. W. Thijssen en A- C. A. Broekhof!, beiden geëv. van Atjeh; een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan den ritmeester der cavalerie F. H. Montagne. Benoemd: Tot burgerambtenaar lithograaf 2de kl. bij bet Lithograpnisck établissement van den Generaion staf, de civiele ambtenaar op non activiteit J. De Vriend, laatst 2de graveur bij dio inrichting. Ontheven: Eervol van de waarneming der betrekking van helper-graveur bij bet litbogra pbiscb établissement van den Generalen staf, do adjudant-onderofticier teekenaar A. H. A. Beetz, algemeen stamboek No. 16469, met bepaling, dat hij bij het Leger zal worden ternggevoerd van voor memorie. Overgeplaatst- Bij den gew. en plaats, geniedienst in de 1ste milt. afd. op Java te Batavia, de kapt. der genie te Willem 1, G. W. F. De Vos; bij den gew. en plaats, geneesk. dienst van Lombok, de off. v. gez. 2de kl. te Batavia, N. Ypes Tijdelijk belast: Met het commando van bet detachement genietroepen te Atjeh, de kapt. der genie te Kotta-Kadja, F. W. Van Bloemen VVaanders. DEPARTEMENT VAN MARINE. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den stuurman bij de gouvernements marine D. C. Ten üave. Viering van den verjaardag der Koningin door het 4de Keg. Infanterie. Hierna overhandigden de jongedames Das en Daniels de Koningin een bouquet. EL M. de Koningin-Regentes bedankte den heor Van Dod.weerd wel voor de moeite, die hfl zich getroost had om den optocht samen te stollen en vooral voor de groote drukte. De Koningin zeide, dat zfi dien optocht zeer aardig rond en zeer graag die verscheiden heden van wagens zag. De heer Van Doieweerd dankte daarop Hare Majesteiten. Da troep defileerde vervolgens voor de Konioginnen en toen ontbood de Koningin- Regentes de geh9ele commissie, om die ge zamenlijk te bedanken voor hare moeite. Ge durende het défilé speelde het Baarnsche muziek-gozelschap „Crescendo" het Volkslied. Langs den voorgeschreven terugweg kwam de stoet te oDgeveer vfif uren te Baarn terug. Langs bfina den geheelen weg was een tal- looze menigte geschaard. Op den terugtocht werd langs de huizinge van den burgemeester van Baarn geredenen daar stil gehouden, waar de heer Van Dode weerd mevrouw De Beaufort een prachtigen ruiker overhandigde. Mevrouw De Beaufort dankte den voorzitter voor doze hulde. Do burgemeester sprak toen de commissie met enkele woorden toe en zeide, dat hy het op prfis stelde, het eere-voorzitterscl.ap te hebben aanvaard. De heer T. "W. Reitz, voormalig president van den OraDje Vrijstaat, is in Den Haag aan gekomen, om een deel van het badseizoen te Scheveniogen ooor te brengen, waar hü in het Oranje-hotel zal logeeren. De dames en heeren der hofhouding, uit- genoodigd tot deelneming aan een gastmaal ten paleize te Soestdfik, zfin gisteren te 3 19 per Hollandsche Spoor in een voor hen ge reserveerden waggon uit Den Haag derwaarts vertrokken. Na een korte ongesteldheid i3 te Amster dam op 69 jarigen leeftijd overleden do be kende calli^raaf Antonie Grevonstuk. „Handleiding voor de bezoekers van „Lohengrio", bewerkt door J. W. Gerhard, is de titel van een beknopten leiddraad voor Wagner's werk, dat als eerste nummer van een „Opera-Gids" bfi de firma J. F. A. Vlaan deren, te Amsterdam, verscheen. De heer Gerhard geeft een overzicht van het beloop van het drama en heeft tevens de meest bekende melodieën (getransponeerd, maar met aangifte van den oorspronkelijkon toonaard) tu8schen den tekst gevoegd. In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van het algemeen bestuur van den AJg. Ned. "Wielrydersbond zyn benoemd tot leden voor het algemeen bestuur. Voor de afdeoling Zuid-Holland dr. W. v Everdingen, te Rotterdam; voor de afdeeling Groningen do heer H. A. Sjjpkens, te Groningen. Tot afdeeliDgsconsul werden benoemdvoor Groningen de heer T. A. Zeven, te Groningen voor Gelderland do heer Nes, te Eist. Op de aanbeveling voor de betrekking van leeraar in do staatswetenschappen by het M. O. te Dordrecht zyn geplaatst de heeren: lsto J. Wolterbeek Muller, doctor in de rechten en staatswetenschappen te Den Haag; 2de P. C. M. Bos, doctorandus in de staatsweten icbapp6n te Amsterdam. Te Antwerpen is, gelijk men weet, het drie-en twintigste Nederlandsche Taal- en Let terkundig Congres gehouden. Het resultaat wordt door een congresganger in de Aruh Ct". aldus omschreven: Wo zullen niet beweren, dat het meer dan een zijner voorgangers voor de Nederlandsche taal en letterkunde heeft tot stand gebracht maar het is niettemin, evenals de vroegere congressen van dezen aard, bevorderlijk ge weest aan het toehalen van den broederlfiken baDd tusschen Noord en Zuid: de hartelijke voorkomendheid, de oprechtste gastvrijheid, welke zoovelen onzer uit Noord Nederland gedurende de congresdagen in den gezelligen familiekring hebben mogen genieteD, zijn het, nevens de avondbyeenkomston ia bet „Kunst verbond", voornamelyk geweest, die er zich op beroemen mogen, deze uitkomst te hebben bewerkt. En dit is een nut der congressen, dat niet onderschat mag worden. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist asn Loord van koopvaardijschepen, zal, aan vangende den 22sten Sept. a. s te halftien 's voormiddags, zittiDg houden in het Loge- gebouw te Rotterdam. Aanmelding onder overlegging van eene geboorte akte on mot opgave van woonplaats en laatsten werkkring, vóór 15 September a. s. by den voorzitter der commissi.-, den gep. kap.-luit. ter zee J. J. Stooker, te Hil ver8um, waarbij tevens moet blijken voor welk diploma men verlangt geëxamineerd te wordeD. Men zie verder de „Sts. Ct." No. 205. Do minister van binnenland6che zaken brengt ter kennis van belanghebbtnien, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de staathuishoudkunde en boekhouden aan de Rijks hoogero burgerschool met drie jarigen cursus te Bcrgen-op-Zoom. Het aantal weke lykB te geven lesuren bedraagt drie. Zfi, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelievon zich vóór 9 September a. 8. aan te melden bfi den inspecteur van het middelbaar onderwys, ar. W. B. J Van Eyk, te 's-Gravenhage. Sts.-Ct Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 31 Aug. van Rotterdam to Nieuw-York; de „B-Jam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 31 Aug. Lizard; de „Gelderland,' van Rotttrdam mar Atjeh, pisseerde 30 Aug. Malta; de „Maasdam," van Nieuw-York naar Botterdam, pass.erde 31 Aug. Lizard; de „Telamon," van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 31 Aug. Port Said. - De gewone audiëntie van don minister van koloniën zal op Vrfidag 4 Sept. a. s. niet plaats hebben. - Bfi kon. besluit is vergund aan den schout-bfi-nacht C. Ten Bosch het aannemen der versierselen van groot officier der konink- lfike militaire orde van S. Bento de Aviz, hem geschonken door den koning van Portugal. Den luit. ter zee 2de klasse G. L 't Hooft, met 6 September a. s. op pensioen gesteld, toegekend: a. een pensioen van f 502 's jaars en b. eene verhooging van het pensioen ten bedrage van f 375 's jaars. Bevorderd tot schout-by nacht, de kapt. ter zee F. K. Engelbrecht; tot kapt. ter zee, de kapt. luit. ter zee J. L. Hordijk; tot kapt.-luit. ter zee, de luit. t. z. 1ste kl. G. J. Sluyterman, en tot luit. ter zee 1ste kl., die der 2de kl. A. J. M. A. Ridder Yan der Does de Bye. Eervol ODtslagen als commandant en direc teur der marine te Willemsoord, de vice- admiraal C. E. Ublenbeck en daartoe benoemd do schout-by nacht F. K. Engelbrecht. Gemengd Nieuws. Om tien uren hedenmorgen word aan ons bureel het laatste portret van Koningin Wilhelmina afgehaald, zoodat deze premie is uitverkocht. Op den verjaardag van H. M. Koüingin Wilhelmina werden gisteren aan het station alhier afgegeven 2568 plaatskaarten naar Den Haag, waarvan 187 eerste, 351 tweede en 2030 derde klasse. Gisteravond omstreeks half- zeven waren er eenige jongens aan de Mare aan het spelen door elkander met water te gooien. Eén hunner zou ook eens een pet met water scheppen, toen hfi het evenwicht verloor en voorover in het water viel. Op het hulpgeroep kwamen er eenige mannen aanloopon, die den jongen uit zyn benauwde positie redcen en hem weer op den vasten grond brachten. Onder begunstiging van vrij goed weder had gisteren, Maandag, te Woubruggo eene ringrfiderfi plaats door 19 paren, ge zeten m net bespannen tilbury's. Om 2 uren aangevangen, was de wedstrijd circa 5 uren afgeloopen. De tonen der muziek van Langer-Aar's fanfarecorps verhoogden de feestvreugde. De uitslag was als volgt: Heeren. Prijs. As. Overvliet, rooktafel premie L. Bol, inktstel. Dames. Prfis. N. Bol, regulateur; premie, A. Doesburg, album. In optocht ging men daarna door het dorp, en werd gezamenlijk een uitstapje niar 'a Molenaars gemaakt. De avond werd feestelijk voortgezet in het logement to Woubrugge, waar mon tot elf uren byeen bleef. Per stoomtram van den Holland seben Spoorweg werden Zondag naar en van Scheveriingen vervoerd 16,700 personen en met die van het Staatsspoor 15,000. Door de politie te 'sGravenhage is proces verLaal opgemaakt tegen den bege leider van eene afdeeling mannelfike en vrouwe lyke heilssoldaten, die Zondag, zonder ver gunning van den burgemeester optochtsgewfize langs de straten marcheerde. Voor zoovor bekend, heeft er gisteravond te Amsterdam slechts één scher mutseling van belang tusschen Oranjeklanten en socialisten plaats gehad. H-t was in de Reguliersbreestraat, waar boide partyen slaags werden. Eenige agenten kwamen tusschen- beide en waren genoodzaakt van de sabel gebruik te maken. Eén agent heeft nog een paar tikken mot een stok op zyn helm gehad. Een der weerspannigen werd ingerekend, waarin de Oranjebctoogers aanleiding vonden voor hot politiebureel op het Rombranótplein eene levendige demonstratie to houden. In die buurt blo9f het nog etnigen tijd onrustig. H-t voormalig café van Reens werd door de politie besch rmd. De verslaggever van „De Tele graaf" vindt, dat het oude, echt Amsterdam- sche „Hi, ha," dat een tijd lang met de Amsterdamsche kermis door den tand des tyds verslonden scheen, weer in eere is hersteld. Dat Leeit beteekenis. „Hi, ha" is nooiig, telkens als een zoer groote menigte zich op straat in vroolyke stemming voortbeweegt; „hi, ha" is de com missaris van orde bfi elk gehos. Zoodra ergens een verstopping en daardoor gedrang en ver warring ontstaan, de vrouwen en kinderen aan het gillen gaan, dan beho3ven slechts een paar forsche stemmen het reddende „hi, ha" aan te heffen on alios host in de regel matige cadans fatsoenlijk en netjes uit elkaar. Hoevele Amsterdamsche levens er niet door „hi, ha" gered zfin, is niet te zeggen Door eon agent van politie te Amsterdam is uit een bierhuis in de Pieter- Jacob-strait per raderbaar naar het Binnen- Gisthuis vervoerd een persoon, die bi) aan komst aldaar bleek overleden te zijn. Op het lyk is bevonden een ontslagkaart uit de Rijks werkinrichting te Voenhuizen. Door een inspecteur en een surnumerair is aldaar in bewaring gebracht een persoon, die aan de Nederlandsche Bank een valsch bank biljet van f 60 ter inwisseling trad aangeboden. Gistoravond om zes uron redon twee wagens van de Gooische stoomtram bfi de Kruislaan in volle vaart op elkaar. Natuur lijk was de botsing ontzettendvier passagiers werden ernstig gekwetst, de beide machines nagenoeg verbryz ld. Hot ongeluk mo.t te wijten zfin aan het feit, dat de (nogal jeugdige) machinist op den van Amsterdam komtnden wagen m t be merkt had, dat de andere reeds den tweeden wissel gepasseerd was en hfi dus wachten moest op den eersten (die in de nabijheid van de Kruislaan). Er wordt een onderzoek Ingesteld. De afstand van 25 KM. inden wiolerwedstrfid, gisteren te Amersfoort gehou den is in 47 minuten afgelegd door D. H. Eysink Jr., als eerstaankomende, op den voet gevolgd door D. Ittman. De laatste had drie gangmakers, terwijl de eerstgenoemde er niet één had. Eysink reed een Eysink-machine uit dj Amersfoortsche rywielfabriek, Ittman een Cleveland. Reeds maakten wo melding van de vergiftiging van een aantal personen te Heemskerk. Verder wordt daaromtrent mede gedeeld, dat de toestand van de 40 a 50 perso nen, die ongesteld geworden zyn, bevredigend is. Waarschijnlijk was de leverworst van den corpsslager vergiftigd, doordat zy in oen koperen ketel gekookt werd en daarin te lang was blyven staan. Door onbekende oorzaak ontstond Zondagnacht te Z9yen (bfi Assen) brand in de toerenbehuizing, bewoond door Hendrik Noord. Spoedig stond ook de behuizing van Geert Schuiling in lichterlaaie. De brand had reeds zulk een omvang gekregen, toen de bewoner van het eerste huis het gevaar ont dekte, dat al de levende have (uitgezonderd de paarden, die zich in de weide bevonden), bestaande uit een zevental koeien, 40 schapen en een aantal kippsn en 5 varkens, in de vlammen omkwamen, en de geheele oogst (roggo en hooi) verbrandde. Alles was ver zekerd. De oud-president van de republiek San Salvador, Carlos Ezeta, en diens broeder, generaal Antonio Ezeta, zfin door den krijgs raad bfi verstek ter dood veroordeeld. Zfi' werden er ven beschuldigd in 1890 do regeering omvergeworpen en den president generaal Menendez vermoord te hebben. Men herinnert zicb, dat Ezeta twee jaren geleden ook door een omwenteling is ver jaagd, waarna hy met zyn broeder de wfik heeft genomen naar de Yereenigde Staten. Uit Athene wordt gemeld dat in het dorp Platania bfi Chania acht menschen door de Mahomedanen gedood zyn, terwyl ook de metropoliet van Kandia, die de regeering oaa bijstand verzocht, beireigd werd. De kostbaarste schaakstukken bezit oen koopman in Nieuw York. Zy bestaan uit zuiver goud en zilver en zyn kunstig geciseleerd en versierd. Op een vo.tstuk van karneool staande, stellen do gouden stukken de beschaving, de zilveren de barbaarschheid voor. De gouden koning is een statuet van 10 decimeter hoogte, bfi een gewicht van 90 gram. Hfi is gekleed in konïnk.fike dracht, draagt zwaard en schild in de handen en heeft een kroon en sch.pter aan zfin voeten liggen. D9 loopers (raadsheeren) zfin in vol bisschopsornaat gestoken èn de paarden stellen steigerende paarden met oogen van robfinen voor. De kasteelen bestaan naar Cbineesche voorbeelden uit olifanten, die een klein kasteel op den rug dragen. Op dat kasteel zit boven dien een 'adelaar met uitgespreide vleugels. D9 boeren (pionnen) zyn 6'/2 centimeter hooge statuetten, de uitrusting van Romeinsche sol daten dragende. Een ander, eveneens in Nieuw York wonend Amerikaan, bezit een schaakspel, waarvan de vervaardiging ruim zes jaren heeft gekost, 't Materiaal daartoe is zilverbrons en de dracht en de uitrusting van alle figuren, die historische p rsoonlfikheden van 't betreffende tfid-tip voorstellen, zfin die uit 't jaar 1194. Dj paar den dragen kettingpantsers, benevens schild, zwaard, strfidbfil en dolk. De koningen ver schijnen in bofkleeding, met een schepter in de hand, de raadsheeren (loopers) in kerk- ornaat met kruis. De boeren stellen gewapen- den voor in knielende houding, met speren, messen en bylen. De laatste storm heeft aan het kamp der Egyptischo troepen zulk een schade toegebracht, dat, volgens een telegram uit Kosheh, minstens 14 dagen noodig zullen zfin om den spoorweg te herstellen. Blfikens de nieuwste statistiek ttlde de bevolking van Londen, die der voor steden er onder begrepen, op 29 Maart 1L 4,433,018 zielen. Correctie. —„Meneer dehavetentie die Ik, bfi u geblaas, heb staa lol foute en me, neer zeg dat er, geenen teeke op se plaas staa. As Uwes nie beter kan druuken, warom druukt uwes dan." KOLONIËN. BATAVIA, 29-30 Juli. De executie van den Chineeschen moorde naar Tjoe Boen Tjiang alias Impeh beeft hedenmorgen (30 Juli) to 7 uren op de ge bruikelijke wfize te Batavia plaats gehad, in tegenwoordigheid van den asbistrnt resident en controleur, de schouten en de inlandsche ambtenaren voor de politie. Tfidens het transport uit do stadsboeien verborg de geëxecuteerde zfin zenuwachtigheid onder een gefingeerde kalmte, met een sigaar in den mond stapte hfi tusschen zfin gelei ders in, trachtend onverschillig te schynen voor de straf. Hfi was, volgens het oude gebruik, geheel in het wit gekleeddo staart- vlecht was losgemaakt en het overblijvende haar opgebonden. Voor de autoriteiten gebracht, werd hem door den hoofddjaksa voorlezing gedaan van het vonnis; daarop het woord richtende tot den assistent resident, verzocht hfi' dezen zfin dank aan te willen nemen voor de humane behandeling, üie hy had ondervonden. Hfi achtte zich verder verplicht in zfin laatste oogenblikken te bekennen den moord gepleegd te hebben en beweerde dezen alleen te heb ben volvoerd. Hierua aan den beul en zyn helper over geleverd, werd hfi de trappen der galg opgo- leil; een oogenblik nog sprak hfi, thans zenuw achtig, bleek en ondersteund door den beul, doch met een heldere stem, tot het volk. De strop werd hem om den hals gelegd en aan gehaald; het luik viel en men zag het lichaam bengelen; de bleeke gelaatskleur plotseling plaats makend voor een donkerrood, de oogen met bloed 'oeloopen, de mond wfid geopend door de plotselinge verstikking. Daarna bond de beul hot lfik een doek om het hoofd. Nadat ongeveer een kwartier later dr. Coster den dood had geconstateerd, werd hot lichaam naar het stadsverband getrans porteerd. Het publiek, dat zich op het Stadhuisplein verdrong, keerde tevreden huiswaarts, na eer6t nog gedeeltelfik queue te hobben gemaakt voor een vrouw, die in zwfim waa gevallen. (Bat. Ml.) - De „Semarang Ct." deelt het volgende mede: Zaterdag jl. bracht Z. M. de koning van Siam den dag door bfi den oud-majoor titulair Bob Biauw Tjoan, te Semarang, waar de cham pagne lustig werd aangesproken en Morpheus geheel veronachtzaamd werd. Zondagochtend in het hotel teruggekeerd zfinde, had Z. M. evenals wfi, gewone sterve lingen, kunnen hebben, de noodige katzenjam- mer en was minder goed gestemd. Terwyl nu Z. M. zyn niet genoten nacht rust trachtte in te halen, werd hfi daarin gestoord door het heen en weer loopen, boven, van zfin eigen personeel, wat Z. M. evenwel niet wist. Als een gevolg van zyn booze, luim, liep Z. M. de trap op en begon toen te bonzen op de deur eener kamer, waarin de heer N. rustig lag te slapen, die niet begreep wat dat geklop beduiden moest. Daarna ging Z. M. weder in zyn kamer terug; doch nauwelfiks was hfi gaan liggen, of het gestommel begon opnieuw; onze Majesteit scheen maar niet te kunnen besef fen, dat het klaar lichte dag was en men zich dus niet steeds muisstil kon houden. Weder boos geworden, nam Z. M. een lans van den op post staanden matroos en stootte daarmee tegen de zoldering aan, en wel zoo krachtig, dat de verf daarvan afviel. De nog steeds slapende heer N. werd nu weder wak ker gemaakt en niet wetende, dat hfi met een Koning te do?n bad (wie kon veronder stellen, dat een koninklfiko Majesteit in hoogst eigen persoon tegen een zoldering zal gaan beuken) werd ook boos on risp in het Maleisch een minder beleefde uitdrukking, wat mis schien ieder ander ook zou gedaan hebben, als hy evenals de heer N., onschuldig in een quaestie gehaald werd. Z. M. werd nu nog boozer en gaf den heer Quarles to kennen, dat, wanneer die heer niet het hotel zou verlaten, Z. M. dadelfik zelf zou gaan. De beer N., het onschuldig slachtoffer van de luimen eens konings, was zoo welwillend in het belang van den vrede het hotel den rug toe te keeren. Z. M. scheen evenwel nog niet tevreden te zfin, want kort daarop zou hfi gelast hebben, dat zfin bagage om 5 uur 's middags aan boord moest gebracht worden, met de mede- deeling, dat hfi na afloop van den tocht naar Tjandi zelf zou komen. Onzen autoriteiten was daarvan evenwel niets verteld. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Jndië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's land9 dienst, de klerk op het kantoor van den eerstaanwezend iDgenieur van den Waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken te Soorabaia, Th. K. Mossembekker eervol uit 's lands dienst, de gewezen licht- wnchtor bij het kustlicht-établissement op Poeloe Bras, P Anthom wegens volbrachten diensttijd eervol uit's lands dienst, de vendumeester te Semarang E. J Hanibals. Belast: Met de waarneming der betrekking van vendumeester te Semarang, de gewezen hoofd onderwijzer der kweekschool voor inlandsche onder wijzers te Padang Sidempoean L K. Uarinsen, thans tijdelijk belast met de waamoming dor be trekking van hulponderwijzer aan de kw eekschool voor inlandsche onderwijzers te Probolinggo. Bij den aanleg van den Staatsspoorweg Probolinggo-Panaroekan Eervol ontheven. Van het beheer dor 6de sectie de bouwkundig ambtenaar 1ste klasse F. J. Nellensteiin. Opgedragen het beheer der 6de sectio aan don ingenieur 1ste kl. chef der 7do sectie R P. O. D. Wijnmalen. In de residentie Z.- en O -afd. van Borneo. Overgeplaatst: Van de ondcrafdecling Berouw en Boeloengan, afdeeling Koetei en de Noord-Oostkust van Borneo, naar de ondei afdeeling Tan ah Laut afdeeling Mnrtapoera, de controleur lste klasso li. W. Muller; van do onderafdeeling Tanah Laut naar de onderafdeeling Berouw en BoeloeDgan, de contro leur der 2de klasse J. A. Einthoven Bij do kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Probolinggo. Ontheven: Eervol van de waarneming dei- betrekking van tweeden onderwijzer L. D. Van Cappolle, wordende hij tevens benoemd tot hulp onderwijzer bij die kweekschool; van directeur, H. Th. J. Uytterbroek, wordende hij tevens benoemd tot de vroeger door hem be- kleede betrekking van tweeden onderwijzer bij voornoemde kweekschool. B o n o e m d Tot directeur L. F. Tujjl Schuite maker, laatst die betrekking bekleed hebbendo, onlangs van verlof uit Europa teruggekeerd. DEPARTEMENT VAN OORLOG.Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Hr. Ms. militairen dienst, de off. van gez. 2de kl. Dr. II. M. C. Kessler. Geplaatst: Bij het garn.-bat. van Lombok de majoor J. W. Sanders, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij het 2de recruten- bat. de 2de luit. M. L Do Boer; bij het 13de bat. de 2d o luit. k". N. De Bock; bij do 9de comp. art. de lste luit. P. Van Asselt, bij do 16de comp. Evenals de 2de Augustus jl., die door het 4de regiment infanterie op fee6telfike wfize werd gevierd door een tombola voor korpo raals en soldaten, en een wedstrfid 111 ver schillende spelen voor de onderofficieren, werd de verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina thans ook op feestelfike wfize herdacht. Na afloop der groote parade hadden voor de korporaals en minderen verschillende volks spelen plaats op het Schuttersveld, opgeluis terd door de kapel van het 4de regiment infanterie. Om 2 uren werd aangovangen met het compagnies-gewfize zingen om twee pifizen. Als verplicht nummer, dat door elke com pagnie moest gezongen worden, was het Volkslied gesteld, terwfil daarna elke com pagnie een nummer naar keuzj kon zingen. In de jury hiervoor had ook zitting do heer Yan Erp, de kapelmeester van het staf- muziekcorps. De lste prfis voor het fraaiste zingen werd behaald door de 3de compagnie 4de bataljon en do 2de prfi6 door de '4de comp. 4de bat. Hierna namen de verschillende volksspelen een aanvang. Op verschillende gedeelten van het feestelfik versierde terrein werd begonnen. Het overwinnen van hindernissen op de hindernisbaan gaf veel aanleiding tot hilariteit, vooral indien er soms een in de met water gevulde sloot sprong; het doorkruipen der lange houten kokers of het dubbel genaaide zeildoek, waarbfi de mededingers dikwfils op dichtgenaaide openingen 6tuitten en dus terug moesten om een anderen uitgaDg te vinden, ook bet zakloopen, het turfrapen, het llesch- of lievtr het kruikslaan (hiervoor werd ge bruik gemaakt van „echte Hulstkamp's natuur- Ifik ledig) viel by de talryku toeschouwers zeei in den geest, eveneens liet touwtrekken, het met eieren hard loopen (bestaande in hardloopen met een ei op een lepel), benevens het hardloopen. Vermakelfik was het vooral te zien de moeite en inspanning, die sommigen zich getroostten, hetgeen meestal beloond werd met een prfis. Het overwinnen van hinder nissen bleek vooral een echte militaire oefe ning te zfin. Het was vorwonderlfik zoo vlug als sommigen zich over sloot, schutting en muur begaven en menig burger uittj zfin verbazing als hfi die infanteristen daar als katten tegen muur o( schutting zag opklau teren en in weinige oogenblikken ty is daar over zag verdwfinen; - voorzeker wel een bewfis van de vele oefening in die voor een infanterist zoozeer te pas komende zaak. Om over halfvier waren de verschillende spelen afgeloopon en werden door do com missie de prfizen uitgedeeld. De prfizea be stonden uit verschillende horloges, albums, sigarenkokers en pfipjes, portretten van HH. MM. de Koningin en Koningin-Regentes, sigaren, enz., te veel om op te noemen, zoodat; ongetwfifeld zeer weinig van de vele mede dingers met leiige handen het feestterrein zullen hebben verlaten. De hoofeprfizen, dus de eerste, werden echter gewonnen: ia het zakloopen door den tamboer De la Bye; in het eierenloopen door den milicien Heeren; in het overwinnen van hin:ernissen door den milicien Groeneveld; in het touwtrekken door den milicien Van Meurs; in het turfrapen door den milicien Bolt; in het fieschslaan door den milicien Francke, Bfi deze wedstrijden waren alle officieren, benevens de kolonel commandant van het 4de reg. inf, tegenwoordig; zfi bevonden zich op do kourig versierde tribune, waar een gezicht over het geheel genomen kon worden. Ook des heeren Van Erp's kapel deed haar best en gaf zeer populaire muziek, hetgeoa de feestvreugde niet weinig verhoogde. Na afloop der prijsuitreiking keerden allen naar de kazerne terug, om daar hun extra- maaltfid te gebruikeD, die voor deze gelegen-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2