Z. M. de sultan van Turkye heeft be noemd tot commandeur met de ster van de orde van Osmanië, mr. L. W. G. Yan den Berg, hoogleeraar in de godsdienstige wetten, volksinstellingen en gebruiken van Ned.-Indië aan de Indische instelling te Delft. Het stoomschip „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 28 Aug. Gibraltar; de „Edam", van Amsterdam naar Nieuw-York, vertrok 80 Aug. van Boulougne-sur Mer; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 30 Aug. Perim; de „Schiedam" arri veerde 30 Aug. van Amsterdam te Nisuw- York; de „Spaarndam" vertrok 29 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Aug. van Genua; de „Koningin "Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 31 Aug. Perim; de „Laertes", van Java naar Amster dam, passeerde 30 Aug. Malta. Koninklijke onderscheidingen. B\j koninklijke besluiten van 24 en 28 Augustus 1896: is benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau: jhr. G. M. Versptfck; zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: jhr. mr. H. C. J. Testa, min.-res. te Tokio; jhr. mr. J. C. N. Yan Eys, zaakgel. met den pers. titel van min. res. te Bucharest; tot officier in de orde van Oranje Nassau: B. EL Da Waal, cons -gen. der Ned. te Kaap stad; Edmond Cortot, avoué te Parys; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: H. Spakler, consul der Ned. te Smyrna; C. G. Lovental, id. te Caöix; H. B. Verspreeuwen, id. te Havre; Claas Vocke, id. te Baltimore; J. Steketee, id. te Grand-Rapids; B. Brons, id. to Em den; A. B. C. Chabot, id. teRöskilde; C. H. Sommer, id. te Altona; Y. Pedrelli, assessor te Konstantinopel; L. J. A. Van de Poldör, secr.-tolk van het Ned. gezantschap te Tokio; Radon Aboe Bac'r, drogman van het con. der Ned. te Djeddah; Nicolas Koles- bow, hon. raad en tweede drogman der Rus sische legatie te Peking; D. S. Bles, consul der Ned. te Manchester; tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; mr. J. L. Van Sloterdyck, te Leeuwar den; mr. A. A. Weve, te 's-Gravenhage; mr. A. M. B. Hanlo, te Maastricht; mr. W. C. Scheidius, te Arnhem; mr. A Pynacker Hor dijk, te Tiel; tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau: mr. C. Polis, proc.-gen. bi) den Hoogen Riad der Ned.; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: J. C. Van Schermbeek, te 's-Gravenbage; J. E. Erdman Ez.T. Poortman, pred te Zwolle; F. H. Moorrees, pred. te Gennep; W Van Asveld, past. te Franeker tot ridder in de ordo van den Nederland- ïcben Leeuw: F. B. 's Jacob, burgem. van RotterdamJ. W. Boellaard, te Amsterdam dr. S. K. De Waard, te Gryskerk; dr. I. Van Dijk, te Groningen; dr. W. N. Du Rieu, te Leiden; dr. J. Zeeman, te Arasterdam; mr. dr. J. B. Kan, te Rotterdam; mr. B. Ph. baron Van Verschuer, te ArnhemA. J Nyland, te Utrecht; H. Bouman, te Amsterdam; dr. J. Zaafier Azn., te RotterdamP. J. C. Gabriel, te 's-Gravenhage; J. F. L. Blankenberg, te Amsterdam; mr. J. J. W. Van den Biesen, te Amsterdam; mr. S. Muller Fzn., te Utrecht; tot officier in de orde van Oranje Nassau Ch. E. De Jonge, te Rotterdam; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: G. M. Frencken, burgem. van Asten; T. A. Knapra, te Weert; C. C. Brunings, te Zutfen; H. Van Braam Hzn., te Easchedee; G. C. R. Boetink, te 's-Gravenhago; P. H. T. Braam, te Zwolle; mej. Th. Scliwartze, te Amsterdam W. Mengelberg, te Utrecht; Marcellus Emants, te '8 Gravenhage; mej., H. Mercier, te Amster dam; P. J. Rosier Faassen, te Rotterdam; G. J. Kolff, te 's Gravenhage; mej. J. M. Smarius, to Tilburg; W. Stumpff, te Amster dam; J. Me9schaert, te Amsterdam; tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: de kap. ter zee L. C. Rovers; de kap.-luit. ter zee L. A. H. Lamie; dr. H. J. Oosting, te Willemsoord; tot officier in de orde van Oranje-Nassau: do kap. luit. ter zee J. Wentholt; de dirig.- ofF. van gez. der 1ste kl. dr. C. Alers; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: do luit. ter zee der 1ste kl. C. A. DeBrauw; de kap. der mar. A. P Timmers, de off. van gez. der lsto kl dr. J. W. Blankende off. van adm. der 1ste kl. D. G. Krol van der Hoek; is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau: de kap-luit. ter zee, H. F. Kouwenberg, ridder; zfin benoemd tot ridder in de orde van don Nederlandschen Leeuw: J. L. Le Bron de Vexela, lid der Alg. Rekenkamer; B. Hulst, te AmsterdamE. Barenbroek, te Amsterdam J. C. Mulder; J. C. Van Eelde; mr. J. G. N. De Hoop Scheffer; S. P. Van Eeghen; tot ridder in de orde van Oranje Nassau J. J. Heerma van Voss, te Amsterdam; tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: da kol. N. W. Hofstede en J. N. Roe- lants, van het 1ste en 2de reg. inf.; deluit.- kol. J. J. Schluiter, van den staf der art.; tot officier in de orde van Oranje Nassau: de majoors G. A. De Bruyn en jhr. J. P. Bloys van Treslong, van het 3de en 6de reg. inf.; de kol. F. Ypey, van den staf der cava lerie de maj. C. De Wit, commandant van het corps rijdende artillerie; de luit. kol. H. Van 't Sant, waarn. commandant in het 1ste genio-commandement; de maj. jbr. J. A. Boreel de Mauregnault, commandant der 2Je div. kon. marechaussee; de tiirig. paardenarts luit.- kol. J. J. Hinze; tot ridder in de orde van Oranje Nassau: do kapt. F. B. A. Van Steenhardt Carró, van het reg. gren. en jagers; A. J. Vetter, van den staf der inf., en J. A. D. De Fremery, van den staf der art.; de 1ste luit. C. F. Goy van Fit'tius, van het 2de reg. vest.-art.; de kapt\ W. Cool, van den staf der genie; de kapt. intd. J. F. De Meester, hoofd der Vide afd. van het dep. van oorlog; do off. van gez. lste kl. dr. H. Folmer; mr. W. H. J. baron Van Heemstra, burgem. der gem. Driebergen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw R. O. Van Manen, hoofding. der lste kl van den rykswaterst. te Haarlem; B. Hoogenboom, hoofding. der 2de kl. van den rijksw. te 's-Hertogenbosch; mr. J. M, Hoog, ref. bij het dep. van waterst.; A. J. M. Lede- boer, insp. der post. te Amsterdam; A. P. T. Sassen, dir. der postspaarbank te Amsterdam T. De Jager, insp. der tel. te Zwolle; mr. F. H. J. Tavonraat, 's-Gravenhage; D. Van Konijnenburg, te Leeuwarden; D. Croll, te Rotterdam; J. Ter Meulen Jr., te Amsterdam tot officier in de orde van Oranje-Nassau T. F. baron Van Heerdt, te Utrecht; P. Van der Eist, te Zwolle; A. Herkenrath, te Amsterdam tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: D. A. DroDkers, te Middelburg; D. F. Pont, te Edam; L. Janse Bzn., te Amsterdam; W. J. Notebos, te Breda; P. M. Den Hertogh, te Amsterdam; C. B. Bekkers, te Dordrecht; C. J. Eras, te Tilburg; C. H. Krantz, te 's-Gravenbago; B. W. M. Lutkie, te 's-Hertogen bosch; S. J. Pannekoek Thz., te Apeldoorn; tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. H. Van Dissel Sr., proc. gen. bij het Hooggerechtshof van Ned.-IndiöB. M. H. Heuvelöop, voorz. der Alg Rekenk. van Ned.- Iadiè; A. Van der Gon Netscher, res. van Bagelen; jhr. J. G. O. S. Von Schmidt auf Altenstadt, res. van Batavia; J. P. De Vries, res. van Palembang; jhr. L. Th. Hora Siccama, res, van Soerakarta; W. Buurman van Vreeden, insp. van het boschwezen; J. E. De Meijier, hoofcing. 2de kl. van den waterst. en 's lands burgerl. openb. werken in Ned.-Indië; D. Gro> neveld, pres. der Javasche Bank W. E. Van Charante, plaatsverv. dir. van de Javasche Bank; G. W. F. Hellmund, gouv. secr., lid van den Raad van Bestuur en van den Kol. Raad der kol. Curasao; F. Van Gel Ier, gepens. kol. tit., oud-dirig. off. van gez. lste kl. van het leger in Ned. Indlö; G. W. Beeger, luit.- kol. van den gen. staf van het leger in Ned.- Indië; J. C. Bouman, luit.-kol. der art. van dat leger; dr. K. Martin, hoogleoraar aan de universiteit te Leiden. tot broeder in de orde van den Nederland schen Leeuwde klerk op het residentie kantoor te Amboina, H. J. Lntumannwij tot commandc-ur in do orde van Oranje- Nassau D. F. Van Braam Morris, gouv. van Celebes; zijn bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau: J. A G. Brugman, aas.-res.; dr. J. P. Van der Stok, dir. van het magn. en meteorol. observatorium te Batavia; D. Göllner, hoofdinsp., chef van den post- en telegraafdienst in Ned.-Indië; G. G. J Notten, luit.-kol. der inf. van het leger in Ned.-Indië, commandant der kol.-reserve; zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau: W. F. Stoltenhoff, maj. der cav. van het leger in Ned.-Indië; tot ridder in de orde van Oranje Nassau F. H. Da Bruyn, pastoor te Ambarawa; J. F. Göbel, contr. der in- on uitvoerr. en acc. te Soerabaia; W. H. Simon, pres. van de wees- en boedelkamer te Makasser; mr. Th. A. Ruys, adv. en proc. bij het hooggerechts hof van N. I.; F. B. Karthaus, pjrt. t9 Soera baia; dr. F. H. Bauer, belast mot de waarn. der betr. van gen.-dir. by het krankz.-gesticht te Semarang; H J. Wigman, hortulanus, te Buitenzorg A. P. Obermejjer, hoofde., met den pers. titel van referendaris, by het kol. ótatal. te Amsterdam; J. Van Hartingsveld, kapt. der inf. van het l9ger in N.-I., comd. der reconvalescenten-afd. van de kol. reserve; J. W. C. Van Steeden, kap. der genie van het leger in Ned.-Indië; W. D. J. Bezeraer en Tj. Rinses, beiden kap.-intend. by dat leger; J. Fock, off. van gez. der lste kl. van dat leger; H. Davies, wapencontroleur by de geweermakersschool te Meester-Cornelis en is de eere medaille der orde van Oranje- Nassau verleend: in zilver aanJ. L Lier, te Hilversum den brigadier P. Brunius, thans comm. der brigade Buitenpost; in brons aan: J. Janse, gew. brig.-tit. by de rijks veld wacht te Alkmaar; in goud aan: mej. H. D. Sch*rmer, dir. der Anna-Paulowna school t9 Amersfoort: in zilver aan: W. F. Wolffeusperger, conc van het Raadhuis te 's-Gravenbagemejuffrouw F. C. B. Thónissen, verpleegster in het krank zinnigengesticht „Meerenberg," te Bloemen- daal; J. M. Niederer, adj.-onderoff. bij de schutterij te Bergen op Zoom J. P. Fortanier, serg. maj. by de schutterij té Rotterdam; J. Boll, adj.-onderoff. bij de schutterij te 's-Qra- venhage; in goud aan: den gepens. adj. onderoff. der mar. J. Timmermans; den opz. der kustver- lichting W. Do Rapper; in zilver aan: den oppersch. in het vaste corps onderofficieren P. H. De Jong; den opperkonstabel in dat corps D. A. J. Florijn den torpediot maj. in dat corps W. L. Klaas- sen; den schrijver maj. in dat corps C. A. Van der Wielden meesterknecht by de Rijks werf te Amsterdam A. De Vries; den baas der werktuigmakers by de Rijkswerf te Wil lemsoord C. Van G(jn; den comm. der scheep makers b\j de Rykswerf te Hellevoetsluis J. C. Langeveld; den opzichter van politie bij die Rijkswerf H. J. Reisig; den rykstonnen- legger te Willemsoord (Den Helder) S. De Wit; den loodsschipper der lste kl. J. Visser; in goud aan: den boekh. bij de geschut giotery J. De Voort; den kapelmeester N. A. Bouwman, van het 3de reg. inf. in zilver aan: den gepens. adj.-onderofff T. Bikden gepasp. serg. van bet reg. gren. en jagers C. V. Doorschodt; den gepens. adj. onderoff. A. De Voogd; den adj.-onderoff. P. Kerkhof, van het reg. gren. en jagers; den adj.-onderoff.-vaandeldrager J. H. R. Tiel, van het lste reg. inf.; den adj-onderoff. W. F. Van der Byl, van hot 4de reg. inf.den serg.- majoor T. Bakker, van het alg. dep. van dis cipline; den adj.-onderoff. pikeur C. Kamman den adj -onderoff. J. Schimmel, van het 3de reg. veld-art.den serg. maj. M. Malcorps, van het corps pantserfort art.den adj.-onderoff. H. J. Otten, van do instr.-comp.den cond. der art. van de lste kl. J. J. Visser, van de stapelmagazijnen; den wachtmeester te paard D. Lawerman, van de 4de divisie kon. mare chaussee; in brons aan: den meesterknecht C. Ballin- tyn, van de mil bakkerij te Breda; den serg. H. J. Heygen, van het reg. gren. en jagers; den korp. J. Bossers, van het 6de reg. inf.; den soldaat A. Leeuwe, van het 3de reg. inf.; den meester geweermaker G. H. M. Dujardin, van het kol. werfdepot; den huzaar A. Hagenaars, van het 3de reg. huzaren; den hoefsmid J. N. Meeuwsen, van het 2de reg. veld-art.den korp. J. Do Bruyn, van het corps genietroependen brlg. te paard J. Frank, van de 2de div., en den brig -tit. te paard T. Cromers, van de 3ie div. kon. marechaussee; den geëmployeerde van de 3de kl. (bijkok) J. Roorda, van het rail. hospitaal te Utrecht; in goud aan: D. Post, ass. ten postkan tore te 's Gravenhage; in zilver aan: S. G. W. Van der Straaten, te Dordrecht; J. Van Zijl, sluismeester te Vianen; I. Vermeulen, hoofdbrievenbest. te Utrecht; C. Knegtjens, lynw. der telegr.; W. K. Bertram, mach. lste kl. bij het Staats spoor, te Arnhem; D. Van der Meyden, hoofde, by het Staatsspoor, te Vlissingen; J. Janssen, techn. best. der stoomstrookarton- fabriek van de firma Hooites en Beukema, te Hoogezand; in brons aan: S. Naber, gezagv. te Hoek van Holland; A. C. Van Dorst, cond. der brievenmalen lste kl. ten postk. No. 2; F. H. A. Tervoert, cond. der brievenmalen lste kl. ten postk. No. 4; J. C. Jongbloets, brievenbest. te Tilburg. G. C. Simons, brievenbest. te AmsterdamG. Berentsen, brieven- en telegrambest. te Doesburg; J. Dirksz, kantoorkn. telegraaf te Amsterdam; W. Bouwmeester, telegrambest. te's-Graven hage; W. P. Van de Bogaardt, draaier by de centr. werkpl. van het Holl. Spoor, te Haarlem; H. Van der Kwast, ploegbaas by het Holl. Spoor te Heer-Hugo-waardW. Th. Willems, mach. 2de kl. by het Noordbr.-Duitsche Spoor te Gennep; V. A. Dumoulin, meesterkn. in Van den Bergh's stoomschoenenfabriek, ta '8 Hertogenbosch; J. Janssen, buitengew. opz. in do instrumentenfabriek van Becker en Buddingb, te Arnhem; P. L. Opgenhaëffen, ketelmaker by de Amsterd. Droogdokm., te Amsterdam in goud aan: den magazynm. der lste kl. by het Staatsspoor op Java M. Van Vliet; den opz. der lste klasse by het Staatsspoor op Java, W. Sem; den opziener van don timmer manswinkel en de houtbewerking bij den art.-constructiewinkel te Soerabaia, D. A. Lindhout; den mil. opz. der lste kl. der genie van het leger in Ned.-Indië, G. Fehr; in zilver aan: den adj. onderoff., in Noder- landsch-Indiö, H. B. C. We6sel; den adj.- onderoff. der inf. van dat leger J. A. H. Teyke; den adj.-onderoff. der cav. van gemeld leger R. C. T. Westphal de adj.-onderoff., provoostgeweldigen by het leger in Ned.-Indië, A. Petersen en A. Kooyman; de adj -onderoff., N. Pierie ©n J. C. Morré; den serg.-maj., lste meesterkn. by den buskruitmolen te Semarang, W. Kaptein. Gemengd Nieuws. De Leidsche Wiel rijders-vereen i- ging „De Albatros" is voornemens heden avond te halfnegen by gelegenheid en ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin een fakkel- en lampion-optocht te houden. Aanvrage om introductie is opengesteld, uitsluitend voor heeron wi9lryders, tot acht uren, by de heeren leden der vereeniging en den heer Coster in „Die Porte von Cleve". Met het doel om te doen zien welke krachten hier ter stede op het gebied van zwemmen schuilen, die zich niet op groote zwemwedstryden vertoonen, had gister- namiddag in de zweminrichting „Rhynzigt", buiten de Morschpoort, een concours plaats, dat door prachtig weder werd begunstigd en door de tonen van eenige leden van het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie werd opgeluisterd. Het terrein was door vlaggen en wimpels versierd en een vry talryk publiek, waaronder ook dames, woonde den wed6tryd by. De uitslag er van is als volgt: No. I. Buikzwemmen voor ongeoefenden. Lengte der baan 30 M. Prys kunstvoorwerp. Premie kunstvoorwerp. 1. D. C. H. A. Oudsboorn, 87.4 sec. 2. Boutmy, 50.2 sec. 3. Der Kinderen, 35.6 sec. 4. J. W. Werkman, 48.6 sec. 5. H. D. Simon, 31.6 sec. 6. A. Riedel, 58 sec. 7. M. C. v. d. Burg, 33.8 sec. 8. B. Ouwerkerk, 43 8. Prys Simon, premie v, d. Burg. No. II. Kampioenschap van „Rhynzigt." Buik- of rugzwemmen, naar verkiezing. (Vrye deelneming.) Lengte der baan 160 M., 3 keer punten. Prys zilveren medaille. Premie bron zen medaille. 1. H M. Byl veld, 3 min. 26.2 sec. 2. S. J. Sala, 3 min. 12.6 sec. 3. C. A. J. Quant, 3 mm. 14 4 sec. 4. E. Douwes Dekker, 2 min. 58 sec. Prys Douwes Dekker, premie Sala. No. III. Rugzwemmen. 2 ie rang. Lengte der baan 50 M. 1 keerpunt. Prys bronzen medaille. Premie kunstvoorwerp. 1. P. A. v. d. Burg, 58.6 sec. 2. P. H. Kelder, 53.8. sec. 3. D. G. Draayer, 54.4 sec. Prys Kelder, premie Draayer. No. IV. Buikzwemmen. 3de rang. Lengte der baan 60 M. 1 keerpunt. Prys kunstvoor werp. Premie dito. 1. J. J. Krak, 1 min. 6.8 sec. 2. W. A. Oudshoorn, 1 min. 12 4 sec. 3. G. H. Koks- boorn, 1 min. 14.4 sec. 4. A. S;henau, 1 min. 34.4 sec. 5. F. Vaillant, 1 min. 16.4 6ec. 6. C. J. v. Velzen, 1 min. 23.2 sec. 7. F. Steenhauer, 1 min. 11.8 sec. 8. J. M. Groen, 1 min. 6.6 sec. 9. F. De Wilde, 1 min. 10.4 sec. Prys Groen, premie Krak. No. V. Rugzwemmen. (Vrye deelneming.) Lengte der baan 80 M. 1 keerpunt. Prys zilveren medaille. Premie bronz n medaille. 1. Douwes Dekker, 1 min. 27.8. sec. 2. P. H. Kelder, 1 min. 27.9 sec. 3. C. A. J. Quant, 1 min. 33.6 sec. Prys Douwes Dekker, premie Kelder. No. VI. Buikzwemmen. Zwemmers 2de rang. Lengte der baan 80 M. 1 keerpunt. Prys groote bronzen medaille. Premie kleine bronzen med. I. A. Rappard, 1 min. 25.2 sec. 2. B. J. M. Markx, 1 min. 27 sec. 3. H. M. Byleveld, 1 min. 30 sec. 4. P. A. v. d. Burg, 1 min 39 sec. Prys Rappard, premie Markx. No. VII. Buikzwemmen. Zwemmers lste rang. Lengte der baan 80 M. 1 keerpunt. Prys zilvoren medaille. Premie bronzen med. 1. S. J. Sala, 1 min. 24.2 sec. 2. C. A. J. Quant, 1 min. 28.2 sec. 3. E. Douwes Dekker, 1 min. 22 sec. 4. J. J. Krak, 1 min. 33.2 sec. Prys Douwes Dekker, premie Quant. No. VIII. Duiken. Vrye deelneming. Diepte 31/, meter. Prys zilveren medaille. Premie bronzen medaille. 1. B. J. M. Markx, 32.4 sec. 2 CL Ripping Jr., 31 sec. 3. C. A. J. Quant, 25.8 sec. Prys Quant, premie Ripping. No. IX. Waterspelen. Vrye deelneming. Prys kunstvoorwerp. Premie kunstvoorwerp. Acht mededingers. Hiervan won den prys F. De Wilde en de premie A. Schenau. Om één uur begonnen, was do wedstryd om by halfvyf geëindigd. De wedstryd geschiedde onder leiding van liet bestuur der „Leidsche Zwemclub". De jury bestond uit de heeren C. J. Leen dertz, W. Draayer, H. Rappard, A. Rappard en J. W. v. Nouhuys. De prysuitdeeling geschiedde des avonds om acht uren op feestelyke wyzo in het „Café Suisse", waar nog lang de byeenkomst in gezellige feestvreugde werd voortgezet. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond te Hazerswoudo brand in de pottenfabriek van den heer Filippo aan den Hoogen Ryndyk. Gelukkig heeft hot onheil zich niet ernstig uitgebreid. Het heeft alleen binnen de fabriek eenige schade aan gericht. Op een stuk weiland in de ge meente Hazerswoude heeft gisteren een mee ting plaats gehad van sociaal-democraten, uit Amsterdam, Boskoop, enz. Er werden verschil lende punten besproken. Alles liep rustig af. Men schryft ons uit Aarlander- veen: Sinds 17 Augustus 11. hseft alhier hoe genaamd geen wanorde betreffende de werk staking by den sigarenfabrikant Van Vliet meer plaats gehad; doch steeds wordt er nog streDg surveillance gehouden door de alhier gestationneerde brigade-ryksveldwacht en van elders komende ryksveldwachters, met den brigadier-majoor aan het hoofd. Het ware te wenschen, dat de medewerking der bur gerij zooals nu steeds bleef voortgaan en dat een sterke po'itiemacht op zoo'n plattelands gemeente niet ncoiig ware. Toen gisteravond om halfzes de van Haarlem komende stoomtram de Beekbrug te Hillegom passeerde, zag de heer A. Van Stockum, die zich op de tram bevond, dat aldaar by de brug een kind in het water lag te spartelen. Dadelyk by het zien daarvan sprong genoemde heer van de in vollen gang zynde stoomtram en na vervolgons zich van zyn jas ontdaan te hebben, sprong hy ook snel te water, zoodat by het genoegen had den drenkeling op het droge te brengen. De militairen te 's-Gravenhage hebben Zaterdag een wielerwedstryd gehou den over een afstand van 22 KM.het traject Maliebaan Wassenaar en terug. Van de 22 deelnemers won sergeant Nieuwenhuizen van de grenadiers den lsten prys. Hy legde den afstand af in 40 minuten. Den 2den prys kreeg jhr. Bodier, adspirant vaandrig; 3den prys sergeant-maj. Riemorsma; 4den prys sergeant Stoop; 5den prys sergeant Barends; 6den prys sergeant-majoor-titulair Leegstra; 7den prys sergeant Chevallerau, en 8sten prys sergeant Oltmann. De pryzon, bestaande in kunstvoorwerpen, werden door den voorzitter van de regelingc commissie, kapitein Le Bron de Vexela, aan de overwinnaars uitgereikt. Gisterochtend werd op den Was- senaarschen Weg een wielerwedstryd gehou den over een afstand van 10 K.M. om het kampioenschap van de club „Snelvoeters", in Den Haag. Het kampioenschap werd gewonnen door P. M. Van Wyk, Zeist, die het traject aflegde in 19 min. 46'/* sec. De internationale wielerwed- stryden, gisteren gehouden op het sportterrein aan de Laan van Nieuw-Oost-Indió te 's-Graven- hage, troffen het uitmuntend. Prachtig weder, flinke opkomst in de meeste nummers, een goed bezette tweede en derde rang, en de tribune, aanvankeiyk leege plekken vertoo- nende, liep ook vol. Men kreeg dan ook hooi* wat te zien, zoodat de races een bezoek over waard waren. De muziek van „de Veld'* luis terde het sportfeest op. Van langzaam ryden was gisteren geen sprake, want 1 KM. moest binnen 1 min. 45 sec. worden afgelegd. Zondag-ochtend omstreeks 10 uren werd te Rotterdam brand ontdekt in een pand aan den Zwaansbals, uitmakende een deel van een ry burgerwoningen aldaar. De brand bleek ontstaan op den zolder, in gemeenschappeiyk gebruik by den beneden- bewoner, een timmerman, en den bovenbewoner, een bootwerker. De brandweer was spoedig in voldoenden getale aanwezig en had met de werking van een paar handspuiten den brand in een half uur tyds gebluscht. De zolder is nagenoeg geheel uitgebrand, doch verder slaagde de brandweer er in den brand in zyn voortgang te stuiten. Er wordt melding gemaakt van een diefstal van meer dan 600 horloges ten nadeele van da firma Z., te Rotterdam. Het is aan de politie gebleken, dat de gestolen horloges by verschillende lieden in de stad verkocht zyn. Ook zjjn er eenige in de bank- van-leening beleend, waar men, hoewel de horloges van nikkel zyn, er een gulden per stuk op heeft gegeven. De dief heeft de lom bard briefjes echter terstond weder ver kocht aan andera lieden, die die horloges daarop losten. De uitslag van de te Woerden gehouden schoonrydery is geweest, dat by den wedstryd door paarden van landbouwers voor 2-wielige ry tuigen de prys is behaald door wed. G. Nooteboom te Zegveld, de lste premie door J. Van Beek te Zuidland, de 2de promie door A. Mulder te Haastrecht, de eervolle vermelding door T. Davelaar te Vleuten. By die door paarden van handelaars, stalhouders en particulieren voor 2-wielig© rytuigen, prys J. Burggraaf te BodegraveD, lste premie fi. C. De Jong te Amsterdam, 2J9 premie R. baron Van Heeckeren van Brandsonburg, eervolle vermelding F. Kessler te Zaandam. By die door tweespannen van landbouwers met 4-wie)ige rytuigen prys J. Broekhorst te Houten, premie G. J. Van Bemmel ta Oudenrijn. Bij die van tweespannen van handelaars, stalhouders en particulieren met 4 wielige rytuigen, prys H. C. Do Jong te Amsterdam, premie H. Van Delden te Amsterdam. Door de politie te Arnhem is aangehouden eene 17-jarige meid, die nog slechts een week als dagmeisje by iemand aldaar ter stede woonachtig diende en zich ten nadeele van haar patroon aan diefstal van een bankbiljet van f 60 schuldig maakte. Reeds was een gedeelte van dat geld door ha3r uitgegeven by een paar goudsmeden te Arnhem, waar zy zich eenige gouden en zilveren voorwerpen kocht. Een twaalfjarige jongen te Groningen heeft zich schrifteiyk by H. M. de Koningin-Regentes beklaagd over de slechte behandeling, die hy ondervond van zyn stief moeder en van „hooger hand" is toen onder zoek gedaan naar de verhouding van moeder en zoon. Dit onderzoek heeft echter wel een weinig van het „aardige" weggenomen, daar er moet zyn gebleken, dat pa hem ook „een paar woordjes" had geholpen. In de Oosterhaven te Groningen en by de Waterhuizen, onder de gemeente Noorddyk, zyn de lyken opgehaald van twee mannen. Het laatste is herkend, het andere is overgebracht naar het academisch ziekenhuis. Donderdagmorgen iR naby Zwollj het lyk gevonden van W. F. A. Schoen maker, gepens. O.-I. militair, wonende t' Berkum. Zondagmorgen vond men een veulen van den landbouwer Jansen, te Affer- den, met messteken byna doorboord. Het dier leefde nog Eenigen tyd geleden is iets derge- lyks voorgevallen. Toen is een paard van de heeren Schouten vermoerd. Beetgenomen. Uit Oudewater wordt gemeld aan de „Tel.": Een week of vier geleden kwam in ver schillende nieuwsbladen het bericht voor, dat de „Oudewatersche zuivelfabriek", staande in de nabyheid van deze gemeente, in handen was overgegaan eener Duitsche firma, onder den naam van „Export Condensed Milkcom- pany", voor het fabriceeren van geconden seerde en gesteriliseerde melk, en dat de heer W. De Ruiter (thahs directeur aan de zuivelfabriek) als directeur werkzaam bleef aan de nieuwe zaak. Het blykt alsnu, dat de Duitscher, die hier evenals elders door zyn beschaafde manieren en intelligentie het vertrouwen wist te winnen, zekere S., te Keulen, zich voordeed in dozo als machthebbende voor gezegde firma te handelen, een gefingeerd spel heeft gespeeld, een week of drie ten koste van derden prettig en wel heeft geleefd en van het overgaan der fabriek niets zal komen. In de staten Nieuw-York, Massa chusetts en Wisconsin mag geen kunstboter verkocht worden. In Minnesota wel, mits zo rose, en in Kansas, als ze blauw gekleurd is. In Schiltigheim, in don Elzas, redde eenige weken geleden een onderwyzer

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2