DE NEDERLANDSCHE WETBOEKEN. DE FAILLISSEMENTSWET Fransche Korsetten. 0 0 u Kamerplanten. Theeverbrnik-VereeDiging, N°. 11201 Maandag 31 •A.ugii&iu^. AM 896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitsondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Meid, P. G., HANDLEIDINGEN voor Vrouwelijke Handwerken, Uitgaven van MARTINUS NIJHOFF, te 's-Gravenhage. Mr. J. A. FRUI1N. Assurantie de NEDERLANDEN, yan 184, s BEUZEMAKER Co., I. H. DIJKHUIS, Hoogstraat 5. E. TH. WITTE. ■.ISLT"—.-- >•- v'-L-— -- IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUHAOT: Voor Deldon per 8 maanden. i i Franco per posts i Afzonderlijke Nommers 1.10. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TLhlN 2 Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad. Een verklaring. Van den beer Pruys van der Hoeven ontving de „N. R. C." het volgende schreven, dat, naar het blad hoopt, „voorgoed den kop zal indruk ken aan al de boosaardige verdachtmakingen, die in den laatsten tyd naar aanleiding van de in de brochure van den heer Van der Hoeven voorkomende uiting zijn verspreid." „Gaarne voldoe ik aan den wenk, my in uw Eerste Blad B. van heden gegeven. „In de door n genoemde dagbladen, waarby ook bet „Soerabaiasche Handelsblad" van 1 Juli 11. nog verdient vermeld te worden, is, niet door myn toedoen, doch naar aanleiding myner woorden, een steentje aan het rollen gegaan, dat derden by de „lichtgeloovige gemeente" dreigt te benadeelen. „Die bladen hebben uit myn woorden gif gezogen tegen de Indische regeering; my in den mond gelegd, dat eigenbaat op haar ban delingen invloed zoude gehad hebben. „Erkenteiyk voor de gelegenheid, my door u aangeboden om, ter afwending van elke smet voor wie ook, myn bedoeling dier woorden te verklaren, wys ik allereerst op het verband, waarin zy voorkomen. Terecht wordt door u opgemerkt, dat zy gelezen worden ter plaatse waar ik „de verschillende gebeurtenissen der laatste dagen, die aan de verscbyning der brochure voorafgingen," heb opgesomd. „By het verzamelen dier berichten viel myn oog op hetgeen voorkomt in de financieele kroniek van de „Oprechte Haarlemscbe Cou rant" van 9 April 11. (zesde kolom), luidende: „Paketvaart opnieuw hooger sluitende. Men zal natuuriykgeld verdienen aan de Atjeh- onlusten. Deze onderneming is een weldaad voor moederland en kolonién." „De bitterheid der ironie van dit bericht tegenover de rampen en nadeelen, die-.ik.'uit dezen nieuwen outbreak voor ons vaderland voorzie, trof my. Paketvaart en Atjeh-leve- raritie, gy zyt de eenige winners by dezen omkeer van zaken I „Ziedaar myne gedachte, neergelegd in de geïncrimineerde woorden, na het vermelden van de in verschillende dagbladen voorkomende opwekking om er in Atjeh nu eens ter dege op los te gaan. Of er onder die toejuichers en voorstanders van oorlog a outrance deel hebbers in de Paketvaart-raaatschappy zyn, wist en weet ik niet; daaraan heb ik niet gedacht; evenmin als dit het geval is met eenigerlei autoriteit, die op den gang van zaken invloed zou kunnen oefenen. „Ik moet die veronderstelling geheel voor rekening laten van hen, die het steentje aan het rollen brachten. „Ziedaar de waarheid, de geheele en niets dan do waarheid. sGeof my die regels schrift, zeide Talley rand, en ik zal u aan de galg brengen. Zóó heeft men getracht ook my te hangen. Daar toe heeft men het noodig geacht zelfs den hoogen titel van Indië's landvoogd te berde te brengen, tbans gedragen door een man, aan wiens rechtschapenheid niemand twyfelt, een gentleman in de hoogste beteekenis des woords, wiens ongerepte reputatie niemands verdediging behoeft. „Nog een woord moet my van het hart. Booze en vuilaardige dingen worden uit myne woorden afgeleid, dingen, waarvan men zeide, dat ze wel waar zouden zyn, als ik, die achter de schermen gekeken heb, ze uitsprak. Doch die schermen staan wel wat heel ver af, ik ben reeds drie jaren gerepatrieerd. En bovendien, niet ik heb zulke dingen uitgesproken, noch daaraan in de verste verte gedacht. Ik durf er byvoegen, dat ik myzelven zonder eenige laatdunkendheid inderdaad voor te verstandig houd om te kunnen denken, dat al de deelhebbers in de Paketv.-My. en al de Atjeh-leveranciers te zamen in staat zouden zyn onze Indische regeering te bewe: gen tot het voeren van oorlog. „Met alle achting heb ik de eer te verbiy ven „Uw dw. dienaar „Pruijs v. d. Hoeven." Gemeenteraad van Voorschoten. Tegenwoordig de Voorzitter en alle leden, behalve de heeren dr. v. d. Hom v. d. Bos en J. M. Van Kempen, afwezig met kennis geving. Na opening der vergadering en vaststelling der notulen van de vorige, deelt de Voorzitter mede, dat B. en Ws. zich naar aanleiding van het in de vorige vergadering besprokene be treffende de dienstregeling van het telegraaf kantoor tot den directeur-generaal der poste ryen en telegraphie hebben gewend. Van dezen is daarop een antwoord gekomen, hetwelk inhoudt, dat de diensturen gewijzigd zyu en alsnu zyn bepaald van 81/, 12'/,, 2 4 en 7 9 u. spoortyd. Aan den wensch van den Raad is dus voldaan. Alleen zyn de uren, door den Raad in gewonen tyd aangegeven, in spoortyd veranderd, hetgeen'dus een verschil geeft van 20 minuten. Hy stelt voor, dat de Raad besluitte den heer directeur-generaal z(jn dank te betuigen voor de gunstige beschikking. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. Verder deelde de Voorzitter mede, dat de Raad van Administratie der Holl. IJz.-Spoor- weg-maatschappy beeft bericht, dat met ingang van 1 Augustus het spoorweg-telegraaf kantoor alleen voor de aanbieding van tele grammen is geopend en dat do bezorging van telegrammen dus vervalt. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde is: lo. Aanbieding van de gemeentebegrooting voor 1897. Deze zal by de leden circuleeren en nader in behandeling komen. 2o. Voorloopige vaststelling van de gemeente rekening, dienst 1895. De Commissio, belast met het nazien der rekening, adviseert deze onveranderd vast te stellen. Het lid dier Commissie, de heer Schoor, wyst er op, naar aanleiding van het in de rekening voorkomende bedrag voor het nazien van het torenuurwerk, dat de klok dikwyis onjuist aanwyst. De Voorzitter zegt, dat, naar het schynt, by de reparatie van den toren aan de wyzers is geraakt. Ook vroeger heeft dit al eens plaats gehad, ten gevolge van het drogen der slangen van de brandspuit. Hiervoor kan men dus den man, die met het nazien is belast, niet aansprakeiyk stellen. iDtusschen zullen B. en Ws. er op biy ven letten, dat het nazien nauwkeurig geschiede. Vervolgens wordt de rekening met alge- mocno stemmen, waarby zich de wethouders van medestomming onthouden, voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 20,273.69s, in uitgaaf op ƒ18,615 765, en mitsdien met een batig saldo van 1657.93. voorziening in de vacaturen in het Collego van Zetters, ten gevolge van de periodieke aftreding der heeren J. C. De Graaf en Jac. Hooymans. Met algemeene stemmen worden deze beide heeren op de voordracht geplaatst met de heeren C. O. De Vroomen en J. Romeyn. 4o. Voorstel tot het voldoen van Onvoorz. Uitgaven uit de begrooting dienst 1896 tot een bedrag van f 2.50 wegens bet schoonmaken van de lokaliteit, gebezigd voor den yk. Vastgesteld met algemeene stemmen. By de gewone rondvraag vestigt de heer Schoor de aandacht op de slechte bediening van den overweg aan de Papenlaan. De boomen worden niet bewaakt en blyven na het vertrek van treinen onbehooriyk lang gesloten. De Voorzitter zegt, dat in de vergadering van B. en Ws., enkele dagen geleden ge houden, dezelfde zaak door hem is ter sprake gebracht. Hy beaamt het door den heer Schoor gesprokene en voegt er by, dat ook de toegang naar het station van den kant van de Wyn- gaardenlaan nooit wordt bewaakt, W3t z. i. hoogst gevaarljjk is, met het oog op het voorbyryden van sneltreinen. Ook behoorden de boomen aan den over weg van hekwerk te zyn voorzien, opdat kinderen e. a. er niet onder door kunnen gaan. B. en Ws. hebben dan ook reeds be sloten op een en ander de aandacht van de Holl. IJz.-Spoorweg-my. te vestigen on by niet-voldoening aao de klachten, zich tot den minister van waterstaat,'handel en nyverheid te wenden. Niets meer aan de orde zynde en geen der leden het woord meer verlangende, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Een opmerkelijk huwelijksplan. 't huweiyk van prinses Maud van Wales m t den Deenschen prins heeft do bruid een kost baar geschenk van hem aangenomen; hieruit biykt, dat hy tot den intiemen kring wordt gerekend. Het blad treedt verder in een beschouwing over de schulden van den prins van Wales. Sedert den dood van baron Hirsch, by wien hy zeer diep in 't kryt stond, wordt hy be dreigd met een hoogst onaangenaam proces, want de erfgenamen van Hirsch eischen de terugbetaling der geleende kolossale kapitalen. Nu wordt beweerd, dat William Waldorf Astor als een redder uit den nood verschenen is. Hy is echter eerzuchtig en zou de eenige ongehuwde dochter van den kroonprins, de kleindochter der koningin van Groot Britannië 3o. Het opmaken van de voordracht ter' en Ierland, keizerin van Indië, als tweede Voor rekening van de „Figaro" moeten wy het bericht laten van een huwelyksplan tus- schen de 28-jarige prinses Victoria, de 2de dochter van den prins van Wales, met den Amerikaanschen millionnair William Waldorf Astor. Deze woont sedert den dood zyner eerste vrouw in Engeland, waar hy het kasteel Cliveden heeft gekocht. Aldaar heeft by onlangs een buitengewoon schitterend feest ter eere van den Engelschen kroonprins gegeven. By vrouw begeeren. Als hy dan het blazoen van Wales opnieuw verguld heeft, zal de koningin hem op zijn trouwdag tot hertog van Cliveden verheffen. De „Figaro" geeft nog meer byzonderheden. De huwelyksreis zou naar Amerika gaan. Daar zal Astor zyn echtgenoote een zonderling gebouwd huis ergens naby het meer Ontario doen bezoeken. Het ziet er uit al9 een klein fort, want de arme Duitsche marskramer, die in 1783 te Nieuw-York aankwam en daar met den handel in pelteryen zyn geluk be proefde, waarvoor hy met Indiaaansche stam men uit het noorden zich in betrekking stelde, moest zyn kantoor naby het Ontario-meer zoodanig inrichten, dat het desnoods een aanval van die wilde gasten, als men 't samen oneens werd, kon doorstaan. Die voormalige marskramer was Jakob Astor, de overgroot vader van den a. s. hertog van Cliveden. In 1812, toen do Noord-Amerikaansche republiek met Engeland in stryd geraakte, realiseerde Jakob zyn gewonnen vermogen en bleek het, dat hy over een kapitaal van nagenoeg 2 millioen dollars beschikken kon. Voor dat geld kocht hy grond i'd de onmiddeliyke buurt van Nieuw-York. Die terreinen worden heden ten dage door Broadway en door de groote 5do Avenue der wereldstad doorsneden; men begrypt dus welk een kolossale winst uit dit grondbezit geslagen is. Het fortuin van William Waldorf Astor wordt nu op 180 millioen dollars geschat. Een tweede bezoek, dat de kleindochter van koningin Victoria in Noord-Amerika brengen zal, moet het kerkhof van „Trinity- Church" te Nieuw-Yorfef gelden. Daar rust de eerste vrouw van William Astor. Twee jaar geleden werd de ïykbaar der overledene tentoongesteld, zy was met 3800 orchideeën bedekt, die per stuk een dollar kostten en dagelyks werden vernieuwd. Na de begrafenis werd de tombe nog dagelyks met frissche bloemen getooid, waarvoor een sommetje van 100 dollars per dag door den treurenden echtgenoot werd betaald. Dit is de korte inhoud van „Figaro's" ver haal. De Noord-Amerikanen, die het oude Europa gaarne in verbaziDg brengen, ver heugen zich reeds over deze echtverbintenis. Zy deinzen zelfs niet voor stout9, hoewel vry tragische, onderstellingen terug. Als de hertog van York, alsmede de hertogin van Fife, met hun nakomelingschap eens ontydig ten grave daalden, dan zou prinses V.c oria van Wales do naaste tot den troon van het Britsche wereldryk, de onmetelyke erfenis der hoogbejaarde Victoria, wezen. Een nieuwe prins gemaal zou nevens haar zetelen, die booge plaats zou dan bekleed worden door den nakomeling van den armen Duitschen straatventer, den tegenwoordigen Nabob uit de groote Noord-Amerikaansche republiek: William Waldorf Astor Of het trotscheEngeland wel met voldoening op zyn zwaarlyvigen 55-jarigen kroonprins staren zal, wiens huishouden zoo eigenaardig in elkaar zit, dat de band zyner dochters tot een zaak van koophandel wordt verlaagd, en dat men in allen ernst Uncle Sam" alR een welkome redder tegenover de dringende schuld- eischers voorstelt, dat is een andere vraag. En met welke gevoelens de keizers van Rusland en Duitschlanl hun a.s. Amerikaan schen neef zullen begroeten, dat moge de „Figaro" ons nader mededeelen. (Zw. Ct.) Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Hubertu9, Z. van Petrus Van der Hoorn en Theodora Alida Van der Klugt. Johannes Nicolaas, Z van Jacobus Spruit en Theodora Van Klink. Antonia Johanna, D van Dirk Van der Meer en Wilhelmina Petronella Van Zaal. Johannes Hendricus, Z van Leonardus Straathof en Adriaua Johanna Van EgnionJ. Martinus, Z. van Jacobus De Jong on Uillegonda Splinter. Ondertrouwd: Anthonie Petrus Bernardus Vermeulen, jm. 39 Antonia Hendrica Alkemade. Overleden: Cornelia Van der Meer, 54 j., echtgen. van Johannes Van Klink. KATWIJK. Geboren: Aagje, D. van Leendert Do JoDg en Grietje De Jong. Wilhelmus Gerardus, Z. van Jacobus Van Veen on Maria Petronella Borsboom. Willem, Z. van Jacob Van der Plas en Trijntje Haasnoot. Jannetje, D. van Huig Van Duijn en Jannetje Kuijt. Cornelia, Z. van Jacob Remraelzwaal en Trijntjo De Best. Cornelis, Z. van Gerrit Ouwenand en Jaapje Van Duijvenvoorde. Johannes ea Cornelis, zoons van Arie Korpelsboek en Egbertien De Bruin. Gerrit, Z. van Martinus Bergman en Catharina De Groot. Antje Krijua, D. van Floris Jacobus Parlevliet en Jannetje VanSanten. Gehuwd: Cornelis Schaap, jm. 20 j., met Arentje De Vreugd, jd. 23 j. Cornelis De Vries, jm. 23 j., met Alida Ravensbergen, jd. 24 j. Overleden; Jan Cornelis Jonker, 10 m., Z. van Klaas Jonker en Aafje Schadde v. Doorn. Maria Rewijk, 72 j., echtgcn. van Adrianus Maatjes. Dirkje Dorrepaal, 9 in., D. van lleijn Dorrepaal en Josina Souvereijn. LEIDERDORP. .Bevallon: J. Rundgraaf gob. Fluiter D. C. J. De Haas geb. Van der Wal. LISSE. Geboren: Johannes Petrus, Z. van H. Wassenaar en H. Van Zeist. Martinus, Z. van W. Beyk en P. "Weijcis. Junsje, D. van P. J. Hulsbos on M. Buurman. toinolis, Z. van G. Horsman en A. De Vries. Ondertrouwd: Johannes Wesseloo jin. on Cornelia Oosthoek jd. Gijsbertus Duineveld jm. en Maria Brouwer jd. Gehuwd; Cornelis Hendrikus Van der Drift en Elizabeth Berbee. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Alida Adriaua, D. van P. M. Warmerdam en A Van Eeden. Gijsbertus, Z. van J. Waaning en A. J. Van der Schrier. Hendrikus Theodoras, Z. van Tb. B. Van Kampen en M Prins. Ondertrouwd; R. Jansen 27 j. en P. Van den Berg 21 i. STOMP WIJK. Bevallen: A. J. Van Veen geb. Van Kampen D. C. J. Van der Wansom geb. v. d. Nouweland D. Ondertrouwd: J. H. Belt, jm. 44 j., en C. Van Rijn, jd. 30 j j te Abcoude-Proostdij, en Maria Endel, jd. 23 j.f te Wegens huweiyk der tegenwoordige, vraagt Mevrouw ALMA, Morschsingel 4, tegen November: eene nette 6357 6 goed kunnende werken, naaien en mazen. Uitgaven van A. W. SIJTHOFFte Leiden. door de Redactie van „De Gracieuse." Breien met 120 arbn (3de druk)0.50. Haken met 190 afb., (3do druk)0.80. JKnoopwerk mot 150 afb., (3de druk) „0.50. Weitaschkuoopwerk en Fnvolitéwerk (Macramé) met 70 afb., (2de druk)0.50. Tapisserie-, Holbein-, Fantaisie- en Point-Buste-Bord uurwerk met 225 afbn (2do druk)0.60. Linnennaaien, knippen van Hemden en Stop- of Weefsteok, met 70 afb.,„0.25. Opennaaien, Puntotirato, Wit-Bordu ren, Venetiaanach en Guipure-Bor duurwerk met 160 afb., „0.40. Point-Lacó, Genaaide Guipure en Tulle Doorstoppen met 120 afb0.40. Kant maken, Kant steken, Plooien van Lint, Weven met de hand met 80 afb.. „0.40. Borduren met Zijden en Gouddraad Point-FiligraneenPrismatinemetSlalb. 0.40. Kantwerken mot 80 afb. „0.60. Kantpatronen voor meergevorderden mot 50 afb0.60. Haakpatronen voor meergevorderden „0.60. Dezo deeltjes worden franco per post geleverd, na ontvangst van romiso met verhooging van 5 Cts. per deel voor franlcatonr. >lede verkrijgbaar by alle Bookhandelaars. zooals zy tot op 1 September 1896 zUn gewijzigd en aangevuld, uitgegeven door DERDE DRUK. Bewerkt door Mr. M. S. Pols, Hoogleeraar te Utrecht, bygewerkt tot I Sept. 1896 door Mr. Th. A. Fruin, Advocaat te Rotterdam. Prys in linnen ƒ4.90, in h. led. bd. f 5.26. De exx. zyn geheel bygewerkt en bevatten dus ook de Faillissementswet, die 1 Sept. 1896 in werking treedt, met een Tabel van vergelijking van het 3de boek van het Wetlook van Koophandel met de Faillissementswet; en de Wet ter Invoering van diezelfde wet. Alle veranderingen, verwy«ingen, enz., die door de invoering der Faillissements wet in de andere wetboeken noodig bleken, zyn buitendien aangebracht, zoodat Fruin's Wetboeken weder tot den dag der uitgave bygewerkt zyn. De bewerker, Mr. Th. A. Fruin, te Rotterdam, achtte het buitendien wenscheiyk voor loopig het 3de boek van het Wetboek van Koophandel, dat de tot 1 Sept. 1896 vigeerende Faillissementswet bevat, te behouden. en de Wet ter invoering van de Faillissementswet, benevens'een Tabel van vergelijking van het Derde Boek van het Wetboek van Koophandel met de Faillissementswet. Het verwyzlng naar de tot elk Artikel betrekkeiyke Wetsbepalingen, uitgegeven door Mr. Th. A. FRUIN, Advocaat te Rotterdam. 55 Bladz. PRIJS 30 CENTS. 6355 62 Maatsehappy 5064 17 tegen Brand schade Zutplien Amsterdam, Sophiaplein Rotterdam, Zuidblaak 50 's-Gra- venhage, Nobelstraat 20 Breda, Prinsenkade Alkmaar, Langestraat. Grondkapltaal 2,000,000.— Reserves 1,200,000.— Betaalde Brandschaden 14,500,000.— Deze Maatsehappy ver- |Unn A h 1/ zekert thans ook tegen 11 v D11H MIV (Effecten In Brandkast zoowel als Inboedels, Wlnkelgoedcrcn, enz.) Holla ndsche A3ynsTEB.i3-A.Tvr. PRIJSXOÏEERIXG: 071 18 China Congo, Stoftheo, 46 en 50 Ct. Grof 60 55 Lekkere Geurige Sonchon Congo 60 76 SO 100 Ontbijt Thee. Namiddag-Thee. Alleen 65 76 verkrijgbaar by ^4 Irl d) rt> R- 13. VISOllTvlARKT 13. Bij A. W SIJTHOFF, te Leiden, ie zoo even verschenende eerste aflevering van HANDBOEK tot het Vrij bewerkt naar het Eoogduitsch door Prijs 45 Cents. Dit werk, versierd met tal van keurige afbeeldingen, zal in 8 afleveringen compleet zyn. De eerste afl. Is by alle boekhan delaars ter Inzage of op aanvrage van den Uitgever verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 9