Een droevig ongeluk trof Donder dag den landbouwer Johannes Heesakk^rs uit St. Oedenrode. Terwijl hfl in de Eerdsche bergen bezig was met het laden van een kar zand, stortte eensklaps een laag naar boneden, waaronder hij geheel en al bedolven werd. Toen de zoon eenigen tijd daarna op de plaats des onheils kwam, kon bij slechts met behulp van een tiental personen het lijk zijns vaders onder de aarde uithalen. Te Hengeloo (O.) kwam dezer dagen aan het station een net gekleed heer bij den portier en vroeg onder bijvoeging: „dienst 1" de sleutels der privaten. De por tier, denkende den inspecteur voor zich te zien, geeft de sleutels, welke hem onder de woorden „in orde" worden teruggegeven. Daarna maakt de „inspecteur" eenige ver tering en vraagt, wat hij betalen moet. „40 cent, mijnheer." - „Dienst 1" - „O, dan 20 cent, mijnheer 1" De „inspecteur" stapt In den trein. De restaurateur vraagt inmiddels, of de inspec teur er geweest is? Niemand weet er van. Daar de trein nog voorstond, kon de restau rateur de hom toekomende twee dubbeltjes gelukkig juist nog ophalen. Blijkbaar was de „inspecteur" er op uit, om voor weinig geld verteringen te maken. Een staking van betaling. Men schrijft aan de „Tel." nader uit Sappomeer: Do 27ste Augustus schijnt voor het aan grenzende Hoogezand ©en gedenkdag te wor den, waaraan velen nog jarenlang heugenis zullen hebben. "Was het, een jaar geleden, een schrikdag door een verwoestenden brand, dit jaar is op denzelfdon datum de schuk nog veel verder doorge rongen dan tot Hoo gezand en Sappemeer. Reeds vroeg in den morgen verspreidde zich de mare, dat het kassierskantoor van mr. D. M. Hoen de be talingen had gestaakt. Later op den dag bleek het gerucht helaas waarheid te z4jn. De vele belanghebbenden, d e zich aan het k nto<r vervoegden, kregen ten antwooTd dat er geene betalingen werden gedaan, doch dat men met een paaT dagen wel meer zou te weten komen. Den geheelen dag door was het een toeloop van belang, ia, tot in den nacht kwamen er nog uit naburige dorpen, om te hooren of de slag die ook hun tou treffen, gevallen was. Ze konden allen on verrichter zake terng- keeren, en den achterbly venden het treurige bericht brengen, dat de penningen, waarvoor «y zoo lang en zoo veel gewerkt hadden, «e;r zeker voor het grootste deel gevlogen waren. Men spreekt van velen, die al hun kapitaal bij dit kantoor hadden belegd. Weduwen en Weezen, burgers, boeren en arbeiders zullen Jiun penningen moeten offeren op het altaar van roekeloosheid en onbedachtzaamheid. Kooplisden en ambachtslieden, die in rekeniug- courant of anderszins zaken met het kantoor doden, allen zullen moeten ervaren, dat hun vertrjuwen ook in dezen alweer niet op een rotsgrond was gebouwd. Zooals we boven zeiden, de 27ste Augustus zal een gedenkdag voor zeer velen zyn, doch niet in blijden zin. Omtrent de déconfiture van den Hoogezand- pchen kassier wordt nog gemeld, dat er een tekort is van 4 ton. Niot een Parijsche omnibus- fcoetsier, maar een lompenkoopraan te Duin kerken heeft de 500,000 franken in de ten- loonstellingslotery getrokken. De man had slechts een enkel lot. BUITENLAND. Spanje. De ministerraad heeft gisteren tot Maandag vordaagd de beslissing betreffende het sluiten tor Kamer; het zal afhangen van de houding ier oppositie in den Senaat, welke besloten noet zijn, obstructie te voeren tegen het ontwerp tot subsidiëering van de spoorweg maatschappijen. In den Senaat viel Giron het wetsontwerp letreffende de verpachting van de tabak en ie mijnen te Alraade aan. De minister van Inaneiön antwoordde, dat de pachtcontracten vnnstig zijn voor de belangen van don Staat. De Spaansche troepen hebben wederom eenige overwinningen op de CubaDen be haald, hoofdzakelijk in de provinciën Matan- «js en Pinar. De opstandelingen verloren 12 man. De ontscheping der versterkingen hebben onder groot enthusiasme plaats. Brazilië, Te Pernamtuco en Bahia hebben weer manifestaties tegen de Italianen plaats gehad. In de laatste stad zijn ce ruiten in het Itwliaansche consulaat ingeworpen. De over heid heeft streoge maatregelen genomen om wgeregelahoden, als die, welke te San Paulo hebben p.aats gehad, te voorkomen. Crota. Van meer dan één zijde wordt bevestigd, dat de Turksche regeering, gehoor gevende ian de eenstemmige raadgevingen van de mogendheden, zich gezintoont den Creten- ters concession te doen van zoodanigen )mvang, dat daardoor aan het eiland feitelijk le lang gewenschte autonomie zou worden geg-ven. Het program van hervormingen, waarover de mogendheden het samen eens geworden zyn, is gebaseerd op de door het nationale comité der Cretenzers opgestelde memorie, waarin de eischen van de cbriste- lijkü bevolking van het eiland zijn uiteengezet, en is vastgesteld met inachtneming van wat de tegen memorie der Muzelmannen daartegen over behelst Aan de metsten der wenschen van de Cretenzers is in het hervormingsplan vol.oening geschonken. De Porte heeft, zoo wordt verzekerd, tegen over den Russischen gezant roeds de verkla ring afgelegd, dat zij de voorrtrilen van de mogendheden aanneemt, met uitzondering van de gerechtelijke onafhankelijkheid van Creta. Daarmede is, afgezien van de nadere onder handelingen over dit éöne punt, een geheel nieuwe toestand in 't leven geroepen, die zich aldus laat samenvattenEuropa intervenieert ten gunste van Greta, Turkije stemt toe iu de eischen van de mogendheden op één na, en nu is het aan de Cretenzers om te verklaren Wij betuigen onze instemming. De toestand krijgt daarmede onmiskenbaar een vreedzamer aanzien, ofschoon het altijd geraden zal zijn te bedenken, dat men den dag niot prijzen moet voordat de avond gekomen is. De vraag hoe een vreedzame verhouding tusschen Chris tenen en Mahomedan°n op Creta kan worden verzekerd, is tot dusver ternauwernood aan geroerd, veel minder opgelost. Daar echter zit de eigenlijke knoop. De „Daily News" verneemt, dat Turken uit Retymo hebben getracht, naburige dorpen, door Christenen bewoond, te plunderen. De overheid heeft dit evenwel bekt. Ibrahim pacha, do nieuwe militaire gou verneur van Creta, moet al even onrecht matig handelen als zijn voorganger Abdullah- pacha. Aan de troepen werden verschillende be velen gegeven buiten voorkennis van Georgi Berowitch-pacha en de toestand wordt daar door zoo gespannen, dat de consuls aan de gezanten te Konstantinopel dringend hebben aangeraden vast te houden aan de bepaling dat de benoeming van een gouverneur-generaal de goedkeuring mort hebben van de mogend heden en dat de militaire gouverneur aan hem ondergeschikt moet zijn. liet Hu<§9lsclic keizerpaar is thans zijne rondreis begonnen, die nu reeds sedert weken alle politieke kringen van Euiopa in spanning houdt en stof geeft tot beschou wingen en gissingen zonder tal. De reis is eerst naar Weenen gegaan, waar de czaar en de czarina met groot gevolg zijn ontvangen met de grootsche praal, die het hms Habsburg bij de ontvangst van zijn gasten kan ten toon spreiden. Ook daarover is ernstig gedacht en zijn diepzinnige gissingen gemaakt. Waarom is de czaar het eerst naar Weenen gegaan en niet naar Berlijn, terwijl toch keizer Wilhelm zijn eerste officieel bezoek aan St.-Petersburg bracht? Men behoeft echter niet in de geheimen der hoogste diplomatie te zyjn ingewijd, om in te zien, dat daarvoor ceno eenvoudige en voor de hand ligg-.nde verklaring kan worden go- geven. Keizer Frans Jozef is de nestor der monarchen op het vasteland van Europa, en de czaar, de jongste der gekroonde hoofden, volgt eenvoudig den stelregel, dat men den ouderdom mort eeren, wanneer hy het eerst naar Weenen gaat, te meer, omdat by over tuigd kan zijn, dat men het m BerJyn hem niet euvel duidt, dat hij aan Weenen den voorrang geeft. In een correspondentie uit St. Petersburg van de Weener „Polit. Correspondenz" wordt er nadruk op gelegd, dat het niet de ju,sta methode is, wanneer men bij de beoordeeling van de buitenlandsche reis van den czaar enkele onderdeelen daarvan op den voorgrond plaatst de reis moet veeleer in haar geheel beoor deeld worden. „Wanneer keizer Nicolaas de bezoeken aan Oostenrijk HoDgarye, Dnitsch- land, Engeland en Frankrijk in den loop van eene en dezelfde reis aflegt, dan komt dat zeker niet voort uit omstandigheden van geringe beteekenis, maar geschiedt dit met een rijpelijk overwogen bedoeling. Het ligt voor de hand, dat het op de Franschen een zeer pijnlijken indruk gemaakt, ja een gevoel van diepe teleurstelling met betrekking tot de verhouding tusschen de republiek en Rusland in 't leven geroepen zou hebben, wanneer de czaar aan onderscheidene souvereinen bezoeken had afgelegd, zender Frankrijk aan te doen. Niet minder zeker is het echter, dat eene reis van keizer Nicolaas II naar Frankrijk, zonder dat daarmede samenging eene ont moeting van de bedoJde souvereinen, als een ostentavieve handeling zou zfin opgevat, op menige plaats groote ontstemdheid en alge meen groot opzien zou hebben verwekt. „De Russische heerscher houdt door zyn besluit evenzeer rekening met de traditioneel a monarchale etiquette met betrekking tot de souvereinen, die moeten worden bezocht, als met de eigenliefde van het Fiansche volk. Hfi biedt op deze wijze den souvereinen een biyk van hooge wairdeering en zichtbaar onderpand van zijne beslist bevripnde neigingen, en tegelijkertijd aan Frankrijk een bewijs van zijne vrijndscbappeiyke gezindheid. „De reeks van bezoeken van den czaar kan dus voor de openbare meening van Europa slechts dienen tot bevestiging van de over tuiging, dat de czaar, zyne regeering en het Russische volk onwrikbaar van den oprechten wensch naar het behoud van den vrede bo- zirid zijn, en dat men te St.-Petersburg, onder het tegenwoordige régime evenz:-er als onder het vroegere, besloten is de bemoeiingen tot bescherming van den vrede tegenover de ver schillende gevaren, die hem zouden kunnen bedreigen, onverstoord voort te zetten. Juist op het tegenwoordig tijdstip, nu de gebeur tenissen in het Oosten in staat zyn bezorgd heid op te wekken, mag men wel de reis van den czaar als een zeer welkome gebeur tenis beschouwen en het een gelukkige ge dachte noemen, dat hy tegen dat onverkwik kelijk moment door zijne bezosken aan onder scheidene staten een niet gering te schatten element van geruststelling over stelt." De onlusten te Konstantinopel. De Turkscho ambassade te Parjjs maakt een telegram uit Konstantinopel bekend, waarin de volgende voorstelling wordt gegeven van het gebeurde: Het centraal revolutionnair eomitó der Ar meniërs had een uitvoerig plan voor het be drijven van ongeregeldheden opgemaakt. Een aanzienlijk getal Armeniërs begonnen, in groe pen vereenigd en gewapend 'met revolvers en ponjaarden, op verschillende punten geweld daden te bedrijven, en wierpen met dynamiet bommen. Kleine groepen drongen het voor portaal van de Ottomaansche Bank binDen, schoten den officier der wacht dood, en sne den den aanwezigen gendarmen de hoofden af, die zy op Btraat wierpen. Gebruik ma kende van de verbijstering, sloten zfi de deu ren der Bank, en nu begon een werk van verwoesting; zy wierpen bommen op de voor bijgangers in de straat en schoten op rustige inwoners. Vier Turksche dames, die in een rytmg voorbijreden, werden door de ontploffing van een bom in stukken gereten. Dergelijke feiten vielen op verscheiden au fiere plaatsen voor, met name in de moskee, waar een officier en verscheiden soldaten der lijfwacht gedood werden. In het klooster Soulou barricadeerden de Armeniërs zich in do school, wierpen met "bommen en schoten op de agenten. Er is oen aanzienlijk aantal lommen ont dekt; alle voorbereidselen waren getroffen om de geheele stad in rep en roer te brengen. De minister van binnenlandsche zaken ging te voet door de straten om tot kalmte aan te manen Patrouilles soldaten doorkruisen de straten; alia samenscholingen worden uiteen gedreven In zelfverdediging hebben de Mu solmannen ook slachtoff.-rs gein »akt. De getrouw gebleven Armeniërs keuren deze ijselijkheden af. De patriarch heeft e?n bul uitgevaar igd, waarbij de aanstokers der on lusten in den ban worden gedaan. Er is een speciale commissie van onderzoek ingesteld; deze zal de schuldigen, die met de wapenen in de hand werden gevat, verbooren. In het vorig nommer werd een beschrijving gegeven van de ongeregeldheden uit de „New-York Herald." Het ófficiëtle verslag, zooals het voorkomt in de „Times" van gisteravond, stelt den berichtgever in zoover in het gelijk, dat Ce aanval is uitgega. n van Armeniërs, die goed gewapend en in ver schillende groepen verdeeld, er op uit zijn gegaan om ongeregeldheden te verwekken. „Tegen negen uren drongen ongeveer 50 personen, in kleine groepen en op verschil lende tijden de gxiote vestibule binnen van de Keizeiïyke Ottomaansche Brink. Torn de bevelvoerende officier der wacht hun vroeg, wat zij daar deden, antwoordden zy hem door hem te dooden. Tegelijkertijd vermoordden zij de gendarmen, die in de Bank op post stonden, sloegen dezen de hoofden af en wierpen die uit het gebouw op de tramrails. Gebruik makende van de verwarring, door deze misdaden veroorzaakt, sloten zij fluks de deuren der Bank en begonnen onmiddellijk hun vernielingswerk, door voortdurend bom- meu ondtr de voorbijgangers in de straten te werpen en te vuren op een groot aantal vreedzame burgers, die uitgingen om hun zaken te dosn. Onder anderen werden vier Turksche dames, die in een rytuig voorby- voeren, in stukken geslagen door de ontplof fing van hel6che machines." In Galata dez-lfde euveldaden. „Het regende bommen", zegt het officiëele verslag. Deze lezing verschilt veel van die, welke van de ongeregeldheden werd gegeven door de „Yo3sische Zeitung." Met de lezing, gege ven door den correspondent van dat blad, komt die van den vertegenwoordiger van hot „Berliner Tageblatt" in veel opzichten over een. Ook deze spreekt van gruweldaden, door de Turken gepleegd, die zulke afmetingen hebben aangenomen, dat hy zich verplicht zag aan den minister der artillerie, Zekki Pacha, in wiens huis by woont, het volgende schryven te richten: „Excellentie! In onze straat zyn byoa alle Armeniërs vermoord en geplunderd, en, zoo als ik met eigen oogen gezien heb, met be hulp of met toestemming der politie. Heden morgen vroeg kwam een hooggeplaatst politie ambtenaar aan de deur en verlangde de uit levering van den Armenischen huisbewaarder. De politieman zei: "Wanneer gy een Turk, een Griek, Jood of Europeeèr hebt, dien zal niet6 geschieden maar een Armeniër moet gy goedschiks de straat opgooien. „Ik verzoek daarom Uwe Excellentie, ter bescherming van uw huis en van hen, die daarin wonen, de noodige maatregelen te nemen, in elk geval om een Turksche wacht te doen plaatsen." En later zegt deze correspondent: „Het wachtwoord is gegeven: alle Armeniërs om te brengen en hun zaken te vernietigen." In een telegram van 27 Augustus, des namiddags afgezonden, leest de „Tel.": De toestand is nog altyd gevaarlijk. Aan de kade te Galata werden zes en veertig Armeniërs in het kolen-depót op een hoop dood gemaakt, veertien Armeniërs, dia van een Engelsch koopvaardijschip kwamen, in het water ge worpen. In het nieuwe gebouw der Oostersche spoor wegen Sirkedschi werden alle Armeniërs op gevangen en met knuppels, schoppen en yzeren stangen vermoord. Op het perron werd zelfs een Armenisch stoker van de locomo tief getrokken. In de wachtkamer der politia van Galata stond op de straat een open kist met patro nen en revolvers, die aan de Turken werden uitgedeeld. Voor zoover nu bekend is, heeft geen enkele Armeniër tegenstand geboden, Op de brug werd er een in het water geworpen. Turken tfierpen steenen op hem, zoodra hy weer opdook. Met de feiten, welke de correspondent van het „B-rliner Tageblatt" mededeelt, echynen de Engelsche bladen niet bekend te zyn ge weest. Zy spreken over de plaats gehad hebbende ongeregeldheden buitengewoon kalm. „Een aanval op een bank, meer in het byzon- der op de Ottomaansche Bank, is niet meer dm een roovery". Aldus achryft de „Pall Mall Gazette". De „St.-James'-Gazette" zegt o. a.„Wan neer de zaak slechts een poging is van de philo Christen-Comité'e om Europ:esche tus- schenfeornst te voorschijn te roepen door het bsgaan ran wanordelykheden, dan is het niot zeer waarschynlyk, dat deze pogingen meer succes zullen hebben dan dia, welke gedurende de laatste twee jaar zyn gedaan". Ook de „Times" bespreekt de quaestie met zeer groote onpjrtydigheid. Wanneer het bloedvergieten op groote schaal blyft voortduren, zoowel in de hoofd stad als in de provinciën, znllen misschien zy, die hun berekeningen daarop gebaseerd hebben, slagen. Indien echter, zoo redeneert h9t blad verder, de sultan bet fanatisme der Mahomedanen iu bedwang zal kunnen houden, dan zal daardoor zyn positie zeer versterkt worden. Telegrammen, CARLISLE, 28 Aug. Het uitvoerend Comité der „Employers Federation", vertegenwoordi gende de machine fabrikanten aan de ClyJe, het Noordoosten van Engeland, Belfast en Barrow, heeft in zijn heden gehouden ver gadering bevloten, dat aan allo Union-mannen, te beginnen van af 12 December, het werk zal worden onthouden, zoolang de 70 werk lieden, die te Glasgow het werk hebben ge staakt, niet meer den arbeid hervatton. Déze 70 personen weig-rt-n to werken met mannen, cia niet tot de Union behooron. WEENEN, 28 Aug. In politieke kringen is men van meening, dat ce czaar elke toespeling op do politiek heeft vermeden, om daarmode te toonen, dat zyn bezoek louter een daad van boff-lyfchri l is. Da czaar is te Linz gaan jagen. Graaf Goiuchowski, prins Lobanoff en prins Lichten.ste.n aineeren heden ty den Russischen gezant graaf KapniU. Keizer Frans Jozef heeft prins Lobanoff een bezotk gebracht en blèrt 20 minuten. De czaar en de czarina vertrekken nio:gen- ochtend. Op den wensch van den czaar zal h.t officieel cereaoniëel achterwege Llyven. KONSTANTINOPEL, 28 Augustus. Da sultan keurde heden de overeenkomst good tot oplos sing der Cretenzer quaestie. BRUGGE, 28 Augustus. Dj trein, die heden avond om 8.04 van Brugge naar Blanken- berghe is vertrokken, is op de brug by Brugge uit de rails geloop an. Em der reizigers, een Franschmau, Werd gedood; een ander word tameiyk ernstig gewond en verscheidene liepen kneuzingen op. WEENEN, 29 Augustus. Men verzekert, dat de beide keizers op het kasteel Minz oen par ticulier onderhoud hadden dat twee uren duurde. In het gebouw der Russische ambassade had een onderhout plaats tusschen de hoeren Lo banoff, Lichtenstein, Golucbowsky en Kapnist. Mon verzekert, dat de czaar in een onder houd met verschillende gezante de meening uitsprak, dat thans meer dan ooit overeen stemming tuscchen de mogendheden onmis baar is. Ttarkeiyke Berichten. Katwijk aan den Rijn: Geref. kerk. Zondag-voormiddag te halftien en namiddag te 6 uren, prof. Wielinga, van Kampen. Noordwykerhout: Ned.-Herv. Kerk. Zondag-namiddag te 2 uren, ds. Wüstenhof, van Sassenheim. Bodegraven: Lnthersche Kerk. Zondag ds. Joh. C. De Meyere, van Amsterdam. Marktberlchton. Leiden, 39 Aug. Gtanen werden heden rnim aangeboden. Do B'emmiug waa vaat doch do handel stil. "Witto Tarwe word tot vorige prijzen vor- kocht, mcerendeclu waren de vraagpryzen echter te hoog. Rogge alleen iu de beste soorten te plaatsen. Gorst met goede vraag voor de blanke soorten. Haver werd boogor verkocht. Koolzaad wordt weinig mec-r aangeboden en merkelijk hooger gehouden. Witte Tarwe ƒ5.40 a ƒ6.40. Roode ƒ5.CO a 6. Walla-Walia ƒ5.30 ƒ6.—Toolache ƒ6.25 ƒ6.40 per CO KG. Rogge 3.40 a 3.70 per 74 KG. ZomergeTSt a Winter- ƒ3.50 a ƒ4. Chevalier- ƒ4.40 a 4.75 per HL. Haver fl.SO a 3.25 por 50 KG. Blauwe Erwten ƒ5.25 a 6.25 per HL. Paardenboonen ƒ4.60 a ƒ4.85 per HL. Duiveoboonon 5.80 a 6.per HL. Bruiueboonon a per HL. Koolzaad ƒ6.80 a 7.60 por HL. Kanariczaad ƒ4.7 5 a ƒ6.per HL. Honnepzaad ƒ5.50 a 6.50 por HL. Boter. Aaavoor 8900 kilogr.; leto qualit. per 1/4 vat ƒ52.— a 56.2Je qaalit. per 1/4 vat 40.— a 50.— 1ste qualit. per kilogr. ƒ1.30 a j.40; 2de qualit. per kilogr. 1.— ƒ1.25. Lange Zwarte Turf, 270,000 stuka, ƒ3.20 a ƒ3.70 per dnizend. Schiedam, 28 Augnstas. Noteoring van de Make laars. Moutwijn 6.75, Jenever ƒ10.75, idem Anist. proef 12.25 per Ned. vat en zonder fust, zonder de belasting. Spoeling-commissie ƒ0.80 pir ketel. Notcering van den Branderebond. Moutwijn 6l/s a 6/s per boet. ct., zonder fust en zonder brtlasting. Londen, 28 Aug. Friesche Boter 92 a 96 ah. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 13° C. 55.4° Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 14° C. 57.2 F.; 's middags om 12 uren 18"* C. 64.4 F; 'snamid:ag« 4 uren 19° C. 66.2° F. Burgerlyke Stand. RIJNSBURG. Geboren: Gijsje, D. van J. Zandbergen en C. M. v. Klaveren. Fraucina, D. van J. Monster en P. v. d. Sleet Albertua, Z. van T. v. d. Haak en C. v. d. Meij. WARMONDGeboren: Maatje, D. van J Dansen en J. Moerdijk. Wilhelmus Johannes Cornelis, Z. van S. J. Schouten en H. M. Rooze- krans. Jacoba, D. van A. Van der Fluit «n G. Weijers. Ondertrouwd: Joannes Jacobus Groen,jm. 89 j., en Maria Van Kesteren, 46 j., wed. van C. Van Leeuwen, beiden te Warmond. ZOETERWOUDE. Geboren: Antje Johanna, D. van A. Den Haan en A. Parlevliet. Adrianus. Quirinus, Z. yan P. Van Noort en E. C. Captein Burgemeester en Wethouders dergooieente Leiden bren'.en ter algemeene kennis, dat bij gelegenheid van don verjaardag vau Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, op Maandag 31 Augustus a. e., eene uitvoering zal plaate hebben door het muziekcorps der dienstdoende eohuttery alhier, op de B e e s t e n m a r k tdes avonds van ha'facht tot halftien. Burgemeeeter en Wethouders voornoemd Leiden, H. C. JTTTA, Weth., lo.-Bur^emeester. 29 Aug. 1896. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 29 Augustus. In onze vestibule hangt een bankbiljet van de Argentycscbe Republiek, ons toege zonden Waarde 12ya Cent. Evenals de andere gemeenteraden in ons lani, zal ook de Leidsche gemeentelyke ver tegenwoordiging a. s. Dinsdag, 1 September, eene vergadering "houden, des namiddags te twee uren, hoofdzakeiyk bestemd voor de benosming van leden van vaste commissiën uit deu Raad, die aan de beurt van aftreding zyn; en van de verdeeling van den Raad in sectién tot onderzo3k van de ontwerp ge- meontebegroating voor 1897, welke echter nog niet is verschenen. Verder zullen er nog enkele verzoeken of voorstellen worden behandeld, waarvan wy de daarover uitgebrachte adviezen bereids mededeelden. Heden vertoefde ten huize van notaris mr. J. A. F. Coebergh alhier, de pries van Saroye. hertog van Aosta, maakte onder diens begeleiJing een ryt03r door en om de stad en is daarna weer Vertrokken. Tegen acht men gisteravond bewoog zich door onze gemeente een 25 tal heilsoldaten, waaronder verscheiden vrouwe- lyke, in gesloten volgorde, keurig „in den pas", gevolgd en voorafgegaan door eene groote volksmenigte. Daar dit echter onder de termen van een gewonen optocht viel, waar van het houdtn van by politieverordening te dezer st.de verboden is, en door heeren Bur- gemerster en Wethouders daartoe geen ver gunning was verleend, werd door een contro leur van politie, die den stoet op de Hooge- woerd ontmoette, gelast uiteen te gaan Weuraan echter niet werd voldaan. Voorby het politie-bureel komrjnde komende, Wüar inmiddels rapport omtrent het voorval lende was uitgebracht, werd don aanvoerder door den inspecteur v^n politie lste klasse J. Reyenga nogmaals aan het verstand ge bracht, cat het houden van optochten zonder vergunning van heeren B. e»» Ws. verboden was en zy uit elkaar moesten gaan, waaraan toen voldaan werd. Nadat de aanvoerder ter bureele voornoemd nog eenige gevraagde inlichtingen had ver strekt, kon hy heengaan en werd de rust in de stad hersteld. Donderdag-avond word in de gemeente Zegwaard aangetroff neen veertien jarige knaap, B. Groen genn mi, die voorg.if geen tehuis te hebben. Volgens zyn voorgeven waren zyn vader en moeder drie weken go- leden plotseling op één dag gestorven, en nu geen ouderlijk huis meer hebbende, zou hy al dien tyd hebben rondgezworven en trachten een boer op te zoeken by wien hy kon werken. Voorloopig werd by door de gemeente-veldwach ter in bewaring genomen, doch by nader onder zoek bleek dat de verb alen,die by opdischte,totale leugens waren, daar hy door den rijksveld wachter P. Baggerman werd herkend als ei n groote deugnirt en to Nootdorp thuis behoorde. Zyn ouders zfin beiden nog springlevend en de deugniet had 's morgens te ongeveer tian uren stil de ouderiyke woning verlaten. Zyn ouders hebben den geheelen nacht tevergwefs naar hem gezocht. Genoemde G. is door den rijksveldwachter naar zijn ouderiyk huis overgebracht. BERLIJN, 28 Augustus. (xV. R C.) In nadere telegrammen seint de Konstantinopo- litaansche correspondent van het „Berliner Tageblatt." dat er in Pr ra ook verscheidene Europeanen gedood werden. Ondanks de hei- meiyke waarschuwingen van het Armenische comité hadden de gezanten geen onkel wacht schip te hunner beschikking in de haven ge had. De correspondent zegt dat de oorzaken der moorden nog niet verkltarl zyn. Daarentegen geeft d9 correspondent te Kon stantinopel van den „Lokahmzdger" telegra fisch eon lange verklaring op grond van Turk sche berichten. (Deze verklaring luidt ongeveer geiyk aan die Vc.n het Turksche gezantschap te Parys. Zelfs in de Armenische kerk by Baloek-bazar (zoo wordt eraan toegevoegd) ia oen bergplaats van dynamietbommen gevonden. Door de aanvallen met bommen werd de Muzelraansche bevolking tot het uiterste ge- dreven, enz. Intu8schen wordt uit de kringen, welke met do Ottomansche Bank in betrekking staan, geruststellend verzekerd, dat men wat oen overval der Bank door de Armeniër» i betreft, slochts met een diefstal met braak 1 en geweldpleging te toen heeft, wyi de in- brekers wisten dat de wacht in bet geb©uw der Bank slechts zwak was. Anderzyds wordt beweerd, dat de inbrekers als Armeniër» verkleefde Koerden geweest zyn.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3