11201. Maandag 31 Augustus. A0.1896 f 110. feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Pit nonuuer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. PORTRET H. 91. Koningin Wilhelmina. ÏO Cents LEIDSCH DA (IB LAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i Franco per post Afzonderlijke Nommers i 0.05. PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17 Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. In dit Dunner bevindt zich de bon, Tfnarop het portret Maandag van negen tot zen aren wordt afgeleverd, net btJbetaling van Officieel© DRANKWET. Burgemeoeter en Wethouders Tan Leiden brengen ter algemeeue kennis, dat door WILLEM ALT, wonende alhitr, een verzoekschrift ie ingediend om vergunning voor den kleinhandel in eterken drank in het perceel Nieuwo llgn No. 112. Burgemeester en Wethoudore voornoemd, Leiden, H. O. JUTA. Weth., lo.-Burgemeester. 28 Aug. 1896. K. KIST. aecreuri». Burgemeester en Wethoudera der gemeente Leiden brengen ter algemeens kenme, dat de Gemeenteraad, in zijne vorgadering van 20 Augustus jl., heeft be sloten, dat aan de gomeente-ambtenaren en bedienden, daaronder begrepen de vaste etadawerklieden en do vasto werklieden der Stodelijko Gasfabriek, de vor- plichting wordt opgelegd om binnen de gemeente te wonen, en dat door bun college do termijn, binnen welken die ambtenaren eu bedienden, die thans nog buiten de gemeente woonachtig zijn, zich binnen de gomeonte zullen moeten vestigen, is vastgesteld op 1 Februari 1 89 7. Burgemeester an Wethouders voornoemd. Leiden, H. O. JUTA, Weth., lo.-Burgcmeeater. 38 Aug. 1896. K. KIST, Seoretaris. Burg. en Wetha. van Lisze maken bekend, dat bij heu is ingekomon een verzoekschrift van G. Duineveld, bouwmaü te Lisae, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein in bet perceel aan do Engelenbrug, O No. 64H. Leiden, 29 Augustus. Tor vervulling van de vacature, ten gevolge van de periodieke aftreding van dr. P. J. Kaiser als commissaris der Stedelijke Gasfabriek, wordt den Baad door commissarissen bet volgend dubbeltal voorgedragen: dr. P. J. Kaiser en P. L. C. Driessen, waaraan door B. en Ws., ingevolge het reglement op het beheer en bestuur van gen. fabriek, wordt toegevoegd het volgende dubbeltalde Raads leden W. F. Yerhoy van Wyk en W. Pera. In verband met het verzoek van de weduwe J. Van Weeren, ter bekoming in eigeDdom van een strookje gronds voor hare perceelen aan de Kaiserstraat Nos. 24 en 32, doelen B. en "Ws. mede, dat blijkens door de Commissie van Fabricage ingesteld onderzoek, tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat, tegen betaling van een koop prys van 6 per centiare, en van de kosten van overdracht De strook gronds is groot ongeveer 7.60 centiaren. De commissie van financiën heeft daartegen geen bezwaar. Blijkens de overgelegde teekening wordt do hook van de Kaiserstraat en de Bakkers- steeg afgesloten volgens een aangegeven lijn, waardoor een betere toegang tot de Bakkers- steeg wordt verkregen. Overgelegd wordt een adres van mej. L. E. Ter Meer, houdende verzoek om eervol ontslag uit de betrekking van derde onder wijzeres aan de school der 2de klasse voor jongens en meisjes (Leerschool), met het in gewonnen advies van het hoofd dier school. Zich vereen'gende met dat advies, geven B. en Ws in overweging het gevraagd ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 October e. k. Door concessionarissen voor den aanleg en de exploitatie van een Telephoon in deze gemeente is verzocht, eenige veranderingen te brengen in het Waaggebouw, waarheen het centraalbureau wordt overgebracht, ook ten einde een beteren toegang te verkrijgen voor do bovenlokalen. Eene schetsteekening wordt overgelegd, waarop aangeduid is het maken van een toegangstrap naar het tele phoonbureau boven het Waaggebouw, en be staande uit een rechte steektrap met bordes en een kwartrond. De kosten zyn geraamd op 450, welke komen voor rekening van con cessionarissen, tot de voldoening waarvan dezen zich hebben bereid verklaard. B. en Ws. geven dus in overwegiDg hun college te mach tigen de bovenbedoelde veranderingen in het "Waaggebouw te doen aanbrengen Blykens ingesteld onderzoek wordt het dringend noodig geacht, dat de grindweg van de Heerenstraat tot den Staatsspoorweg in orde worde gemaakt, waarvan de kosten ongeveer ƒ150 zullen bedragen. Vermits ter zake geen gelden op de begrooting van dit jaar zijn beschikbaar gesteld, geven B en Ws. den gemeenteraad in overweging de noodige machtiging voor dit werk te verleenen, zullende later, zoo noodig, een voorstel tot verhooging van het betrekkelijk artikel der begrooting worden ingediend. Door de benoeming van mejuffr. G. C. S. Dikshoorn tot tweede onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school der 3de klasse No. 3, is aan die school eene vacature van derde onderwijzeres in genoemd leervak ontstaan. Ter vervulling dier vacature is de volgende voordracht opgemaakt: lo. mej. Tillema, vroeger onderwijzeres aan de ten gevolge van de grensverandering opgeheven school voor nuttige handwerken te Leiderdorp; 2o. mej. J. H. Van Linden, en 3o. mej. M. Ritman, beiden 4de ondtrwijzeres in de handwerken aan de betrokken school. Tevens stellen B. en Ws. voor, om, wan neer mej. Tillema wordt benoemd, de jaar wedde vast te stellen op 175, omdat zij reeds op eene jaarwedde van dat bedrag gedurende eenige jaren te Leiderdorp is werk zaam geweest. Naar aanleiding van het verzoek van den beer J. C. Spaargaren, ter bekoming tn eigendom van een gedeelte grond en water langs de Haarlemmertrekvaart, nader aange duid op de overgelegde schetsteekening, komt het B. en Ws., na overleg met de Commissie van Fabricage, voor, dat het niet in het be lang van de gemeente is tot den gevraagden afstand in eigendom over te gaan, omdat als dan een nadeelige invloed zou worden uitge oefend op latere verpachtingen van het visch- water, aan Leiden tosbehoorende, zoodat B. en Ws. in overwegiDg geven afwijzend op het verzoek te beschikken. Naar aanleiding van het acres van den heer J Kortekaas, te Oegstgeest (bij Ende geest), waarbij wordt verzocht do noodigo stappen te mogen doen ter bekoming van eene aansluiting aan de leiding der Stedelijke Gasfabriek in verbinding met de leiding van het kra; kzinnigengesticht, hebben B. eri Ws. het advies ingewonnen van commissarissen dier fabriek. Nu de mogelijkheid bestaat, dat later be palingen worden gemaakt, ten doel hebbende het gebruik van gemeente-inrichtingen voor de niet-ingezetenen aan bezwarender be palingen te onderwerpen dan voor de inge zetenen zijn vastgesteld, kunnen B. en Ws. zich met het advies van commissarissen der Gasfabriek geheel vertenigen en geven zij den gemeenteraad in overweging commis sarissen der ^Gasfabriek te machtigen zoo noodig tot de levering van gas aan den heer J. Kortekaas voornoemd over te gaan, onder voorbehoud, dat de thans geldende prijs van het gas door den gemeenteraad voor ver bruikers, kuiten Leiden wonende, wellicht kan worden verhoogd, en daarvan aar. adressant mededeeling te doen. Ten aanzien van het verzosk van den heer D. A. J. Hoogenstraaten, ter bekoming van een strook gronds van de Kerksteeg, langs den zijgevel van het perceel aan het Steen- schuur, hoek Kerksteeg, ter lengte van onge veer 24 meter en ter breedte van hoogstens 10 centimeter, deelen B. en Ws. mede, dat de Commissie van Fabricage tegeD de inwil liging van het verzoek geen bezwaar heeft, o. a. ook op grond, dat de breedte van de steeg, zooals uit de overgelegde teekeningen blijkt, na de onttrekking van de strook gronds, daar ter plaatse nog 2 centimeter meer zal bedragen dan bet nauwste gedeelte op andere plaatsen in de steeg. Het college van B. en Ws. evenwel kan geen vrijheid vinden den gemeenteraad voor te stellen aan het verzoek te voldoen, op grond, dat daardoor de reeds zeer smalle steeg, waarlangs eene drukke passage is, zonder dat daarvoor dringende noodzakelijkheid be staat, zou worden vernauwd, waardoor hinder voor de passage in de beide richtingen zoude kunnen ontstaan. B. en Ws. geven mitsdien in overweging afwijzend op het verzoek te beschikken. Mochten echter hunne bezwaren door den Raad niet worden gedeeld, dan zou h. I moe ten worden besloten: lo. te verklaren, dat eene strook gronds van de Kerksteeg langs het perceel Steenschuur hoek Kerksteeg, kadastraal bekend Sectie D, No. 544, lang ongeveer 24 meter en breed 10 centimeter, niet meer voor den openbaren dienst bestemd is; 2o. dien grond in eigendom af te staaD aan D. A. J. Hoogenstraaten, ter verheeling aan zijn perceel Steenschuur, hoek Kerksteeg, tegen betaling van een koopprijs van 5 per centiare en van de ko3ten van overdracht. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over het adres van dr. J. M. W. Kramer, houdende verzoek om ontslag als Stads Genees- en Heelkundige, met bet ingewonnen advies van het College van SUds-G<.nees- on -Heelkundigen. Zich vereenigende met dat advies, geven zij in overweging aan adressant het gevraagd ontslag eervol te verleenen, met ingang van I October a. s. De commissie van toezicht op het middel baar onderwijs deelt mede, dat behalve in de vacature, ontstaan door het ontslag van den heer Van Dissel, op I September a. s. nog in eene tweede vacature in die commissie zal moeten worden voorzien. ZiJ hebben nl. eenigen tijd geleden den volgenden rooster van aftreding opgemaakt: Dr. T. Zaayer 1 Sept. 1896, L. C. Quant 1 Sept. 1897, dr. H. A. Lorentz 1 Sept. 1898, dr. J. W. Muller 1899, mr. E. De Vries 1 Sept. 1900, dr. E. F. Van Dissel 1 Sept. 1901. De heer Zaayer hoeft verklaard, dat by wegens zyne vele andere werkzaamheden niet voor eene herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. De commissie biedt daarom thans de vol gende dubbeltallen aan: Voor de vacature-Zaayerlo. Mr. H. L. Drucker en 2o. dr. P. J. Blok, - en voor de vacature-Van Dissel: lo. Dr. R. Horst en 2o. dr. Th. W. Van Lidth de Joude. In het Nutsgebouw alhier werd gistor- avond de gewone driemaanö6lyksche leden vergadering gehouden der Leilsjhe Verzeke ring-Maatscbappy tegen invaliditeit en ongeluk ken der werklieden. W De voorzitter deelde mede, dat sinds de op richting 18 personen een ongeluk gekregen en uitkeeringen ontvangen hadden. Dezen zyn nu allen hersteld. Op het oogenblik ODtvangen 4 personen een dageiykscha uitkeering; aan uitk.e-.ingen is betaald ƒ344, hi-rby komt nog 74 van de nog loopende uitkeeringen, te zamon 418. 68 polissen zyn. afgesloten tot een bedrag van -fc ƒ370,000, waatvoor ruim 400 personen verzekerd zyn. Van de aan- deelen zyn 140 geplaatst; het aantal leden be draagt 133. De penningmeester deed daarna mededeeling van den stand der financiën, die zeer be vredigend waren, doch den voorzitter aan leiding gaven, om aan te dringen tot een spoeaigo algeheele plaatsing der nog over gebleven aandeelen en zooveel mogeiyk medewerking der leden, om de cog niet ver zekerden aan te sporen tot deelneming in de verzekering. Het bestuur had indertyd brieven geschreven aan heeren architecten, met verzoek om hetzy de aan te besteden werken zelf èf door den besteder te doen verzekeren, öf in hunne bestekken op te nemen, dat binnen 8 dagen de polis ten kantore van den architect bezorgd moet zyn. De aanwezige architecten waren van meening, dat dit laatste de voorkeur verdiende, zoo ook, dat alle ongelukken, die onverhoopt ontstonden voordat zy verzekerd waren, ten laste der aannemers kwamen. De wenschelykheid werd tevens uitgespro ken, dat alle patroons verzekerd mochten zyn; dan was het bezwaar opgeheven en sommigen meenden, dat een geede weg tot dat doel was, dat de architecten iederen onder-aannemor de verplichting oplegden zich te doen verze keren. HiertegeD werd aangevoerd, dat een architect alleen met een boofd-aannemer te doen bad en dit alleen by partiêele aanbeste dingen in practyk kon gebracht worden. De voorzitter stelde voor, om art. 1 zoo danig te lezen, dat niet staat 3 eenheden voor A. B. C., maar voor A. B. en C. 9 eenheden. Hy deed dit, om door deze omzetting aan de bezwaren van een ingekomen aanvraag te gemoet te komen. Op voorstel van de hee ren Roem en Kok werd besloten eon wiskun digen adviseur daarover te raadplegen. In het begin dezer maand had het bestuur een vergadering met de besturen der werk liedenverenigingen, die uitkeering by ziekte gaven, om met hen te overleggen h09 te handelen, wanneer een verzekerde door ver schillende uitkeeringen een bedrag ontving, dat veel hooger was dan zyn gewoon week loon, daar dit aanleiding kon geven, dat be doelde werkman zyn ziekte langer rekte dan noodig was. Van deze vergadering werdeD door den secretaris de notulen voorgelezen en door den voorzitter nader uiteengezet, die ook den in druk weergaf, dien het bestuur op die verga dering gekregen had; by deed tevens uit komen, dat alleen de contractanten hier moes ten beslissen of zy wenschen, dat de Maat- schappy in zulk een geval zooveel minder zal uitkeeren dan het gewone weekloon be draagt of iets daarenboven. Uit de gevoerde discussion bleek, dat de loden van meening waren, dat de Maatschappy datgene mocht biyven uitkeeren, waarvoor verzekerd was, maar dat de vereenigingen hunne uitkeeringen zoodanig zouden kunnen wyzigen, dat het voorgestelde doel bereikt werd. Ten slotte deed de voorzitter de vraag, op verzoek van een lid, dat zich niet kon ver eenigen met eene afwyzende beschikking van het bestuur inzake eene uitkeering, of de vergadering zich competent verklaarde deze zaak gisteravond ter sprake te brengen; met groote meerderheid werd besloten om volgens art. 22 der voorwaarden deze zaak in een daartoe speciaal byeen te roepen vergadering te behandelen. Na de laatste opgave hebben de volgende patroons hun personeel nog by de Leidsche Verzekering-Maatschappy tegen invaliditeit en ongelukken der werklieden verzekerd: P. C. De Vrind, timmerman, F. L. Dae, timmerman, J. G. Rietbergen, metselaar, Plomp en Van den Haspel, J. H. De Jong, S. Briejer, schilders. Voor het examen Fransche taal, lager onderwyp, is geslaagd de heer H. A. De Man, van Leiden. Ter gelegenheid van den 16den verjaar dag van Hare Majesteit de Koningin zal a. s. Maandag, des middags te 12 uren, door de corpsen van het garnizoen worden gehouden eene groote parade op het Schuttersveld. De parade zal gecommandeerd worden door den luitenant-kolonel Von Stein Callenfels, van de artillerie. Van gemeentewege zal 's avonds op de geïllumineerde Beestenmarkt een muziekuit voering plaats hebben door de kapel der dd. schuttery. De Ambachtsschool te Leiden heeft weder de inschryving voor nieuwe leerlingen geopend. Op die school bestaat de gelegenheid om jongelieden op te leiden tot bekwame timmer lieden, meubelmakers, smeden, huissmedeD, machinebankwerkers, vuurwerkers en huis schilders. Voor aanstaande steenbouwers bestaat ge- legenheii het teekenonderwys te volgen, in hoofdzaak het ornament- en het letterteekenen. Teekenbehoeften, gereedschappen, mate rialen en een model werkkiel worden den leerlingen kosteloos verstrekt. De cursus duurt 3 jaren. Gedurende dien tyd is voor de leerlingen het bezoek aan de avondschool van het Genootschap .Mathesis Scientiarum Genitrix" verplichtend. De leerlingen kunnen door het bestuur van die verplichting evenwel vrygesteld worden. De heer C. J. Kapteyü, te Zoeterwoude, is tot candidaat voor den gemeenteraad be noemd door de R.-K. Kiesvereeniging aldaar. De tentoonstelling van vee en pluim gedierte, die door de afdeeling „Noordwyk en Omstreken" van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw te Noordwykerhout op het Raadhuisplein zal gehouden wordeD, is, biy- kens het reeds verschenen programma, be paald op Dinsdag 15 Sept., dus in de kermis- week. De ringrydery met paard en tilbury zal aanvangen 's namiddags te twee uren. Op 31 December a. s. zyn te Katwyk aan de beurt van aftreding de zetters L. A. Van Mels en W. Taat. De heer C. Wassenaar treedt 1 September a. s. af als wethouder. J. Blyleven, postbode van den Aardam naar Langeraar, gemeente Ter-Aar, is in ge- ïyke betrekking met ingang van 16 September te Hazerswoude benoemd. TeOud-Ade, gemeente Alkemade, bedroeg het saldo der ingelegde gelden en terugbeta lingen by de Ryks-postspaarbank op 31 Dec. 1894 f 418.59. In 1895 werd ingelegd ƒ2345.75 enterug- betaald 1870.58, saldo 475.17, weshalve het saldo der inlagen en terugbetalingen op 31 December 1895 bedroeg 56.58. Op dit laatste tydstip waren 53 boekjes in omloop, d. t. 13 stuks meer dan het jaar te voren. De bureeleD van het Ned Landbouw- comité, thans gevestigd in het huis van de filiaal der Electrische Drukkery op het Spui, te '8-Gravenhage, zullen worden verplaatst naar een lokaal in het West-Einde. De groote legeroefeningen, die thans in België worden gehouden, worden gevolgd door den kapitein-intendant C. M. A. Douglas, van het Nederlandsche leger. Deze officier is inge deeld by de 3de divisie van het Belgische leger, ten einde zich, tydens den marach van deze legerafdeeling van het kamp van Bever- loo naar Huy, op de hoogte te stellen van het stelsel van approviandeering der troepen. Er zyn eenige mutatiën gebracht in het personeel der Fransche legatie te 's-Gra- venhage. De heer C. Labouret, gezantschapsraad, is ingevolge zyne aanvrage in disponibiliteit gesteld. Graaf Ségur d'Aguessau, Eecretari< vin legatie 2de kl. te Weenen, is bevorderd tot secretaris van legatie lste kl., met standplaats te '8-Gravenhage, alwaar hy reeds vroeger werkzaam was. De betrekking van secretaris 3e kl., laat- steiyk vervuld door wyien den hear Gréa, wordt opgeheven en in plaats daarvan is de functie van gezantschapsattaché hersteld, waar voor nog geen titularis is aangewezen. De heer Labouret denkt de volgende maand naar Frankryk terug te keeren. Zyn opvolger, graaf Ségur, wordt reeds zeer spoecig in de residentie verwacht. Het Belgisch muziekfeest in het Kur- haus te Scheveningen, waartoe de componist P. De Har tog den stoot gaf, zal den 8sten September a. s. plaats hebben. In het laatst van September a. 8. zal een examen plaats hebben voor de betrekking van klerk der posterijen en telegraphie. De candidaten behooron op 1 Januari jl. den leeftyd van 17 jaren bereikt en dien van 26 jaren niet overschreden te hebben Met afwyking hiervan worden geagreéerde klerken toegelaten, die op den gemelden datum den leeftyd van 1? jaren bereikt en dien van 30 jaren niet overschreden hebben. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de sjerp van de officieren der veld-artillerie, van den commandant van de bereden artillerie, kolonel zynde, alsmede van officieren, toege voegd aan den inspecteur van do artillerie en aan den commandant van de bereden artillerie, zal zyn overeenkomstig het model, voor de officieren der cavalerie vastgesteld. Aan de betrokken officieren is vergund, de sjerp van het thans vervallen model nog te blyven dragen tot 1 Januari 1897. Tot predikant by de protest, gemeente in Ned.-Indië is benoemd ds. Hekman, predikant der Ned.-Herv. gem. te Dokkum. By gunstig weder heeft morgen, Zondag, te Lochem de voormiddag-godsdienstoefening van de Hervormde gemeente in de open lucht plaats en wel in de breede laan voor hot buis Ampen. Ds. Riedel treedt als voor ganger op. Tot leeraar in de gymnastiek aan de hoo gere burgerschool te Zieriksee is benoemd de heer B. Ten Have, te Schoonhoven. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den Raad van Hoevelaken, tot opheffing van de openbare school aldaar. De minister van binnenlandsche zaken heeft: lo. met ingang van 1 Januari 1897, tydeiyk benoemd tot meesteresse-vroedvrouw aan 's Ryks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, mej. M. H. Bing, aldaar; 2o. met ingang van 1 Sept. a. 8., benoemd tot assistent aan het Rykslandbouwproefstation te Wageningen, dr. T. S. Hofman, aldaar. De minister van marine heeft: lo. do plaatsing van den officier van administratie lste kl. S. J. A. Deyll, aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", ingetrokken. Voor deze plaatsing is met 1 Sept. a. s. tydelyk aangewezen de off. van adm. lste kl. J. H. Van Trooyen; 2o. den luit. ter zee 2de kl. A. F. A. graaf Van Hogendorp, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, op non activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 1 Sept. a. s. niet plaat9 hebben. By Kon. besluit zyn voor het tyivak van 1 September 1896 tot en met 31 Auguc- tus 1897 benoemd tot leeraar aan de Ryks- hoogere burgerschool te Utrecht: J. G. de Jongh, dr. W. Van Geer en L. G. J. C. Landry, allen aldaar. De officier van gezondheid 2e kl. H. Off_-r- haus, van het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, met ingang van 15 September 1896, op zyne aanvrage, voor den tyd van één jaar, op non activiteit ge steld, zonder bezwaar der schatkist. Hel stoomschip „General," van Ham burg en Amsterdam naar Oost Afrika, arri veerde 26 Aug. te Napels en heeft de reis voortgezet; de „Herzog" arriveerde 26 Aug. van Hamburg en Arasterdam te Dar-es Salaam; de „Lawoe," van Batavia naar Rotterdam, vertiok 27 Aug. van Perim; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Aug, van Port-Said; de „Veendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 27 Aug. Lizard; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Aug Bevesier; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Aug. Kaap Roca; de „Kanzier" vertrok 27 Aug- van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Reichstag," van Oost Afrika naar Ham burg, arriveerde 27 Aug. te Lissabon.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1