Benrs van Amsterdam. België, Op hot deze week te Antwerpen gehouden 23ste Neiierlandsch Taal- en Letterkundig Congres sprak de heer Pol De Mout, ook namens dr. H. C. Muller, van Amsterdam, over het slichten van een Nederlandsche Hooge- school in Zuid-Nederland. Na te hebben ge wezen op de kracht, die in de laatste jaren van de Vlaamsche beweging is uitgegaan, meende spr. toch dat men nog lang niet is waar men wezen moet. Men moöt teruggeven aan de Zuid-Nederlanders die weldaden, welke toekomen aan een volk, dat heeft een eigen, eon homogene cultuur. Ons volk maakt op den vreemdeling niet den indruk te zijn een volk met een eigen cultuur, omdat ons volk dat is het Vlaamsche volk niet beschikt over een beschaafde taal, doordat het gedoemd is te gebruiken een patois. Om daarin ver andering te brengen, is noodig een radicaal middel. Niet alleen een goed lager onderwijs is noodig, want de hoogere standen spreken niet de taal der groote massa. Kunnen die standen geen voldoende ontwikkeling brengen? Alleen aan de Universiteit is te vinden het middel der verbetering, omdat de invloed der universiteiten overgroot i9, wat o. a. kracht dadig is gebleken door de Duitsche universi teiten in de Duitsche rykölanden. Het grootste middel tot vervlaamsching is een vrije of staatsuniversiteit met Nederlandsche taal in Zuid-Nederland. Het is alsof in België samen leven enkele duizenden bevoorrechten, die heerschen over millioenen die onontwikkeld zyn, door de scheiding in taal. En bedroevend is dat zooveel scheppende kracht verloren gaat. Al is sedert 1883 door de gewijzigde wet op het middelbaar onderwijs veruttering gebracht, toch is de verfranschi g nog niet ten einde gekomen en gaan de wei ken der degelijke Vlaamsche schrijvers verloren. Een hooger onderwijs op Nederlanc'schcn gronslag is noo dig; een Nederlandsche Universiteit in België moet de Vlaamsche beweging bekronen. Met verscheidene bekende Vld.iinsche letterkun digen en geleerden stelde spr. voor, dat bet Congres, overtuigd dat het Vlaamsche volk wil een cultuurvolk worden, erkenne dat noo dig is in et o der Vlaamsche steden een uni versiteit, geheel Nederlandsch in alle facul teiten en het benoeme eene commissie van zes leden om na te gaan de principo-quaestie en propaganda daarvoor te maken. Tut leden van die commissie of oien Raad stelce spr. voor de heeren Max Rooses, Obrie, Sabbe, Mac Leod en De Vriendt en Heuvelmans, de beide laatsten volksvertegenwoordigers. [Daverende toejuichingen.) De heer "Willems juichte het gesprokene «eer toe, doch verwacht niets van een rapport der aangewezen commissie by de Regeering. Daarom wilde spr. een practiscbe wijziging naast het voorstel des heeren De Mont. Als tolk van alle Gentenaars durfde spr. verklaren dat Gent niet jaloersch zal wezen inaien Ant werpen weet gedaan te krijgen te erlangen een Nederlandsche Universiteit, doch Gent heeft er belang by dat de universiteit aldaar gansche- lyk vervlaamscht worde. Laat men zich daar om niet wenden tot de Regeering, wat toch niets helpt, doch tot de Vlaamsche volks vertegenwoordigers met het verzoek een wetsvoorstel te doen, dat geen enkele hoog leeraar worde benoemd te Gent, die geen bowijs gaf college in het Nederlandsch te geven. Gent zal daardoor voorloopig wel bleven een Fransche universiteit, want er moet eenheid in het onderwijs zijn, doch als het Vlaamsche volk er genoeg van krijgt, zal het niet meer afhaDgen moeten van Fransche hoogleeraren. De heer Van der Linden, lid der Belgische Kamer, zeide, dat hy gaarne het voarstel des heeren De Mont onderteekende, en het subsidiaire voorstel des heeren Willems wil steunen. De heer Perrier wees er met nadruk op dat de advocaten in Vlaanderen sedert eenige jaren in de Nederlandsche taal pleiten, doch de magistratuur dient daarin mede te gaan: dan zal spoedig bewaarheid worden bet stich ten eener universiteit. Op voorstel des heeren Willems zullen ook tot leden der coor den heer De Mont bedoelde commissie behooren de heeren Van der Linden en mr. Jan Van Ryswyck, burgemeester van Antwerpen. Het Congres ging met de gedane voorstel len mede. Tot leden der Bestendige Co nmissie werden aangewezen de heeren prof. dr. Jan Ten Brink, dr. H. J. A. M. Schaepman, dr. E. Laurillard (in Noord Nederland), Paul Frederiks, Max Rooses, Ourie (in Zuid-Nederland) en Over- voorde te Dordrecht. Het volgend Congres in 1899 zal gehouden worden te Dordrecht. Deze gemeente en ook Nymegen hadden zich voor de vergadering aanbevolen. 23.) Ita.ll 3. De te Rome gevestigde correspondent d r „Standard" verneemt, dat een Italiaansch oo logsschip naar Brazilië zal worden ge zonden. Dit besluit moet genomen zyn in een langdurige bijeenkomst, Dinsdag gehouden, tusschen den Italiaanschen minister president en de vreemde gezanten. Te Mentono zyn 13 Italiaansche cadetten, die in uniform uit San-Remo kwamen, door de Fransche bevolking ontvangen met belee- digend geroep, en gedwongen, ten spoedigste de stad te verlaten. Cuba. De Spaansche troepen hebben op Cuba de opstandelingen wederom verslagen by Maya- guara, Placetas, Lagunilla, Trinidad, Oviedo, Guayabo en Minas. De Cubanen verloren hierbij 39 manschappen; de Spanjaarden maakten zich meester van 112 paarden en een hoeveelheid wapenen. Do opstandelingen houden streng de hand aan hun besluit betreffende het verbranden der plantages. Dinsdag zijn 30 koffieplantag s in de asch gelegd; op verschillende punten van het eiland maakt men melding van branden. Zuld-Afrika. De heer Cuningham Greene, te Londen, behoorende tot den diplomatieken dienst, is benoemd tot Britsch agent in de Transvaal, ter vervanging van sir Jacobus De Wet; by zal den personeelen rang hebben van zaak gelastigde. De nieuwbenoemde vertrekt den 7den November van Londen naar Pretoria. Creta, De berichten van Creta luiden nog steeds zoo ongunstig mogeiyk. De Christenen in het district Candia hebben verscheidene men zegt een dertigtal dorpen in brand gestoken, nadat een bloedig gevecht met de Mahome daansche bevolking had plaats gehad. Een duizendtal gewapende Mahomedanen hebben daarop de 6tad Candia verlaten om wraak te nemen en de provincie Malevisia te ver woesten. De gouverneur van Candia was niet by machte hen tegen te houden, maar seinde naar Canea om de autoriteiten te waarschuwen, en de buitenlandsche consuls drongen dadelyk by Berovitch Pacha aan op het nemen van maatregelen om de ongeregeld heden te onderdrukken. De Fransche consul drtigde zelfs een sterke troepenmacht van de Fransche oorlogsschepen in Canaia te ont schepen. Het gehoele land verkeert in de grootste opgewondenheid. Dit bericht, dat over Athene komt, wordt in hoofdzaak door den BHerald"-correspondent bevestigd. De „Daily Chronicle" verneemt, dat volgens do door de gezanten voorgestelde regeling, de Cretenzers jaarlijks een schatting van 10,000 Turksche ponden aan den sultan zul len moeten betalen. De Cretenzers moeten dit voorstel hebben goedgekeurd, mits de Turk sche bezetting hoogstens 10,000 man zal be dragen. Te Castelli hebben de Christenen een Turk sche compagnie omsingeld; een regiment Turksche troepen is ter ontzetting afgezonden. Soedan. Kooplieden, die uit Soedan zyn terugge keerd, hebben in het Engelsche hoofdkwar tier de tyding gebracht, dat de Derwischen zich te Dor.gola conceDtreeren. In het geheele land worden manschappen geworven en naar Dongola opgezonden, waar reeds een groote legermacht ligt. D) Derwischen hebben verder hun voorposten by Tenderos en Beid versterkt, en maken zich overal gereed voor een hard- nekkigen tegenstand. Omtrent de expeditie van den Congostaat verneemt de Weener correspondent der „Daily News," dat de troepen van dezen staat niet verder zullen gaan dan Bedo. Deze plaats zal worden versterkt en men zal er blyveD, totdat de Engelschen van Dongola optrekken tegen Oradurman. Dan zullen zy Bedo ver laten en optrekken naar het Noorden. Arabische bladen verzekeren, dat aan den Boven Nyl op dit oogenblik hoogstens 8000 Derwischen staan, van wie 3000 slechts ge wapend zyn met geweren, de overige met lansen en speren. De Mahdi heeft bevolen, dat de sultan van Wadai streng in het oog wordt gehouden, omdat hy dezen niet ver trouwt. Voor de Engelschen is dit optreden van den Congostaat van groot belang, heet het verder in het bericht van den bovenge noemden correspondent, want de Negus onderhoudt uitsttkende betrekkingen met koning Leopoldkoestert den öiepsten eerbied voor den Congostaat en zal derhalve vor- moedelyk de betrekkingen afbreken met de Mahdisten, die hy van wapenen en krygs- voorraad voorziet. Een bericht uit Brussel meldt, dat de be kende kapitein Lothaire zoo spoedig mogelijk weer naar Afrika zal vertrekken, om aan het hoofd van een der colonnes op te treden. Zanzibar. Omtrent den toestand op Zanzibar wordt gemold, dat do troonsopvolging aldaar tot talryke verwikkelingen aanleiding moet geven. Daarby wordt er aan herinnerd, dat na het overlyden van sultan Sayid ben Said in 1893, zyn opvolger de heerschappij te danken had aan den heer Rennell Rodd, die by afwezig heid van den consul-gtneraal sir Gerald Portal, als Britsch agent optrad. Destyds had Kalid Barghash een der zonen van den sultan, zich evenoens meester ge maakt van het paleis, dat hy echter op ver zoek der Engelschen weer verliet. Hamed ben Twain werd daarna tot sultan uitge roepen. Omtrent den toestand op Zanzibar zyn nog de volgende telegrammen ontvangen: Zanzibar, 26 Aug.De Engelsche krui ser „Saint-Gcorges", groot 7700 tonnen, is hier aangekomen, en heeft 250 manschappen ontscheept. De kruiser „Racgoon" is even eens hier gearriveerd. B e r 1 y n26 AugWolff's Bureau verneomt uit Zanzibar: Do strijdkrachten van Said Kalid, die het paleis van den Sultan en het fort sterk bezet hodut, bedragen ongeveer 1500 man. De Engelschen zullen tot den aanval van het paleis overgaan, zoodra het ter ver sterking verwachte eskader is aangekomen. Londen, 26 Aug: Men verneemt, dat in welingelichte kringen geloofd wordt, dat wylen de sultan van Zanzibar vermoord is, waar schyniyk vergiftigd. De avondbladen melden dat de Britsche regee ring aan den consul te Zanzibar ge :ind heeft, den overweldiger niet te erk nnen, en rat deze onmiddeliyk zal afgezet .worden als 1 y tegjn- stand biedt. Zanzibar, 26 Aug: Aan Said Kali 1 is een ultimatum der Engelschen gericht, waarin hem wordt kennis gegeven, dat als hy de vlag niet neerhaalt en zich vóór morge oebten l te negen uren niet volkomen heelt overgegeven het paleis zal worden gebombardeerd. Aan de Britsche onderdanen is verzocht, zich uiterlyk te acht uren aan boord van de Engelsche schepen te bevinden. Telegrammeu, NIEUW-YORK, 26 Augustus. De firma Hilton Hughes en Co, te Nieuw-York, die een reusachtigen groothandel in manufacturen dry ft, heeft haar betalingen gestaakt. CANTON (Ohio), 26 Augustus. De hec-r Mc. Kinley heeft een schrijven gezonden aan het comité der republikeinsche conventie, waarin hy officieel mededeelt, de caucida tuur voor het piesidentschap der Vereemgde Staten te aanvaarden KONSTANTINOPEL, 26 Augustus. Ernstige onlusten hebben plaats onder de Armeniërs. Veertig man, gewapend met revolvers en bommen, maakten zich meester van het gebouw der Ottomaanscho Bank; later vuurden zy op de politie uit de ramen en van het dak. Zy z(jn nog niet verdreven uit het gebouw. Een bom van buiten in de barakken geworpen, heeft verschillende soldaten gedood. Ook in andere ceelen der stad hetrschen ongero geldheden. ZANZIBAR, 27 Aug. Dezen morgen wap perde de vlag van den Kalid nog over het paleis De Engelsche oorlogsschepen uiaken zich ge reed om handelend op te treden. ZANZIBAR, 27 Augustus. Hot bombarde ment van paleis is te negen uren begonnen. Gedurende 50 minuten werd het volgehouden Drie Engelsche oorlogsschepen onderhielden een levendig kanonvuur. De opstandelingen, achter barricades, be antwoordden tot het einde met krachtig go weervuur. De verliezen zyn onbekend. De Engelsche avondbladen vermeldden de gevangenneming van don troonopvulgtr KOLONIËN. BATAVIA, 25-28 Juli Omtrent het ongeluk, den pastoor Le Cocq d'Armandvillo overkomen, wordt door do „Sera. Ct." het volgende bericht: Van 5 Maart tot einde Mei doorkruiste pastoor Le Cocq d'Armand villa de binnen landen der Papoea's van den 135st'en tot voorby den 139sten graad, de Marianne-stmat door. Op zyn terugtocht naar Skroo had ZEw. zoo laat moeten wachten aan wal, dat de zee gestegen was en dus met sloepen naar den schoener moest worden geroeid. De sloep kantelde om te 5 uren 'satonds op 27 Mei; terwyl de bemanning, zich aan het vaartuig vasthoudend, langzaam naar 't strand terug keerde, zwommen do pastoor en een matroos zeer vlug voor hen uit. Toen de bemanning uitgeput van vermoeienis te 7 uren aan land kwam, vond zy den paspoor niet, evenmin den matroos. Negen dagen lang hebben zy naar pastoor Le Cocq d'Armand villo gezocht zonder r.sult'at. 't Volk was disp bedroefd. Een jongetje, dat de pastoor zwemmende onder de armen droeg en die gered is, gevraagd waar de Toean was, wees naar diepte in de Z9e. Geen twijfel dus of ZEw. vond den dood in de sterke branding. In een Atjehtelegram der „Doli Ct." leest men, dat luitenant Mazée benevens 20 min deren van uitputting eu warmte by den toebt naar Soeroen flauw vielen en dat gedeserteerd is een zeer oppassend Europ. fuselier van Siroen, met medeneming van geweer en patronen. Volgens de „Loc." heeft de koning van Siam aan Koningin Wilhelmina een in het Engelsch gesteld telegram gezonden, waarin de Vorst, alvorens Java te verlaten, Hare Majesteit zijn hartelyken dank betuigt voor de aangename wijze, waarop Z. M. by zyn bezoek aan dit eiland is ontvangen door Z. E. den Gouverneur Generaal, benevens de onder dezen dienende ambtenaren en offiicieren. Aan den van Atjeh naar Batavia geëva- cueerden kapitein der infanterie M. W. Thys- sen, thans by het subsistentenkader aldaar, is een verlof wegens ziekte voor den tyd van twee maanden naar Sindanglaya verleend. Aan den kapitein der infanterie H A. Berkbout is wegens ziekte een verlof ver leend naar Soekaboemi voor den tyd van een maand. Verleend is een maand verlof wegens riekte naar Soekaboemi aan don onderwyzor der 2de klasse B. Schaafsma Het aan den kapitein der infanterie te Bitavia J. H. Ch. G. Angénent wegens ziekte naar Sindanglaya verleend verlof is om dezelfde reden met een maand verlengd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot resident van Kedoe, de assistent resident van Buitenzorg P. M. L. De Bravo Prince tot dcoden commies bij het departement van Binnenlandsch Bestuur G. J. M Van Angelbeek. Gesteld: Tijdelijk, ter beschikking van den directeur van Binnenlandsch Bestuur, ten einde bij diens Departement te worden werkzaam ge steld, de ambtenaar op non-activiteit J. M. Gram berg. laatst 1ste commies op het residentie-kantoor te Muntok. In de residentie Preanger-Regentscbappen. Geplaatst: In de contrule-afdeeliug Tassik- malaja. ter beschikking van den assistent-resident van die afdecliog, de waarn. adspirant-contiuleur D. Radersma. In het Gouvernement Celebes en Onderh. Eervol ontheven: Van de waarneming der betrekking van assistent-resident voor de politie te Makasscr de controleur der 1ste klasse G. W, H. Peltzer, van het bestuur over de onder-afdeeling Segerie, afdeeling Noorderdistricten, de controleur der 2de klasse A M. Zand veld; van het bestuur over de onderafdeeling Bikeroe, afdeel. Gosterdistricten. de controleur der 2de klasse A. P. Van Rijn; van de tijdelijke waarneming van bet bestuur over de onderafdeeling Boelekomba, afdeeling Zuiderdistricien. do controleur der 2de klasso A. (J. IJ. Van Sluijs. Geplaatst: In de onderafdeeling Segerie do controleur lste klasse G. W. U. Peltzer. in de onderafdeeling Bikeroe do controleur dor 2de klasso A. Van Vuurcn; in de onderafdeeling Boelekomba de controleur der 2do klasse A. P. Van Rijn. Gesteld: Ter beschikking van den assistent- resident van de Ooslerdistricten met standplaats Sindjai de ambtenaar voor den burgerlijken dienst M. G. J. Julsing. Bij den aanleg van Staatsspoorwegen. Benoemd: Tofbouwkundig ambtenaar lste kl. de ambtenaar op non-activiteit D. J. Stam, met bepaling, dat bij geplaatst wordt bij do lijn Batavia—Bantam en voui loouig gedetacheerd bij bet departement der B. O. W.; tot tijdelijk opzichter 3de kl. do tijdelijke onder opzichters lste kl. E. J. liornung, j. C. A. Smith en J. Scbnitemaker. Vexleend: Met ingang van 4 Augustus 1896, wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa, aan den onderwijzer der 2de klasse bij het open baar lager onderwijs A. Rooze. Iu bet Gouvernement Suniatra's-Westknst. Overgeplaatst: Vau de onderafdeeling VHIde kota en Vilde Loerah, afdeeling Agam, residentie Padangschc Bovenlanden, naar de onderafdeeling Singkel, afdeeling Siboga, residentieTapanoeli, de contioleur der -do klasse W. J. Campagne. Belast: Tijdelijk met de waarneming van hel. bestuur der onderafdeeling Vlllste kola en Vilde Loerah, tegelijk met zijn eigen functie», do con trolour der lste klasse van de onderafdeeling Danau districten en Matoea F. A. H. Van den Bossche. Bij den post en telegiaafdienst. Overgeplaatst: van Bandjarnegai a naar "Weltevreden de commies der 3de klasse H. Van Thicnen en zalks met intrekking zijner over plaatsing naar Bandoeng; Van Weltevreden naar Bandoeng de commies der 3de klasse C A. Van Colbier DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ontel age n eervol uit 's lands dienst de gewezen burgerlijke schrijver -r;de klasse bij de militaire administratie W. F. D. 8enn van Basel. Bevorderd: Bij hot wapen der infanterie tot majoor, do kapitein II. A. L Wichers; tot Istcn luitenant, de 2de luitenants J. M. W. Grootenboer, F. Fransscn en J. K Dekker. Benoemd: Tot adj. bij het 18de bat. de lste luit. b. h. 12de bat. C. J Asselbcrgs. Tijdelijk werkz. gesteld: Bij dc Vilde afd. van bet I). v. O. de luit -kol. J. F. Breijer Verleend: 2 maanden verJ wegens ziekte naar Soekaboemie en Garoet, aan den o.T. v. gez. 2de kl. to Pontianak J. A. Tauisou en den kapt. inf. H. Th. De Moulin, geCv van Atjeh Verlengd Met 14 dagen het verlof wegens ziekte naar Tosarie, verleend aan den off. v. gez. dr. J. Noordboek liegt Verleend: Twee maanden verlof naar Sin- dangl.iia en Garoet, wegens ziekte, aan den kapitein der infanterie geëv. van Atjeh naar Batavia, II. A. D. Koedijk. Overgeplaatst: Bij den gow en plaats, ge- neesk. dienst van Atjeh en Onderh do officier v. gezondheid 2de klasse te Batavia, G.J. Wijchgel; in do Wester-afdeeling van Borneo, te Pontianak, de officier v. gezondheid 2de klasse to Lombok, J. Bonk; op Lombok, de officier v. gezondheid 2de klasse te Soerabaia C. J. Neeb. Gr e m e ri g cl Nieuws. Dezen zomer was de verfris schende drank by uitnemendheid (althans wanneer men als zoolanig op het veelvuldig gebruik mag afgaan) de Lemon-Squasb, of te wel in het gewoon Hollandsch spraakgebruik „Kwast". "Wordt deze drank in sommige koffiehuizen toegediend als bereid uit werkelyken citroen met gewoon of spuitwater, zóó dat er zelfs nog wel eens de pitjes der vrucht in aan wezig waren, de Engelschen begonnen den fabriekmatig vervaardigden drank in flacons te verkoopen. De heer M. C. Willebrands alhier wil by hen niet acbterbly ven en heeft hetzelfde gedaan, naar hy meent te mogen vertrouwen met niet minder goed succes wat de zuivere qualiteit der samenstelling betreft. De liefhebbers on liefhebsters van een Lemon-Squash of Hollandschen „Kwast" be hoeven dus niet meer by bet buitenland ter markt te gaan. Te Maastricht werd Maandag namiddag een der werkende glassiypers, die zich naar zyne fabriek begaf, door eene menigte volk, waaronder stakende glassiypers en glas blazers, achtervolgd. Naby de Boscbstraat werd er met steenen naar de politie geworpen, en esn agent van politie kreeg zelfs een steen tegen het been. De politie maakte toen gebruik van hare wapenen, waarby een glasblazer, die meer malen was aangemaand om zich te ver- wyderen, een sabelhouw op z'yn hoofd be kwam, ten gevolge waarvan hy zich in het gesticht CalvanGnberg onder geneeskundige behandeling moest stellen. Ook een ander werkman kreeg twee stoken in den arm en een sabelhouw op het hoofd. Hy werd door dr. Nyst verbonden. Later werd een glassiyper weder door een grooten hoop volks naar zyn woning gebracht. Dj politie wist door het afzetten der Capucy- nenstraat te voorkomen, dat don man eenig leed werd gedaan. Dinsdag is door de gebeelo stad aangeplakt eene bekendmaking van den burgemeester, waarin alle samenscholingen op den open baren weg verboden worden. Als zoodanig wordt beschouwd elke vereeniging van meer dan vyf personen. Toon gistermorgen L. Yan Breugel en zyne zuster te Werkendam van het melken terjgkeerden, schrikte op den hoek Sasdyk en Slseuwykschen dyk de hit, die voor den melkwagen gespannen was, en kwam deze tegen een paal tbrecht, met het gevolg dat paard en wagen tegen den grond slo.gsn, de melk over den dyk stroomde en de zuster aan het aangezicht verwoni we'd. Het zoontje van een landbouwer te Osch durfde Diet op een voertuig zitten. Hy werd er echter, ondanks zyn tegen spartelen, to~h op geplaatst. To n het pa rd aantrok, schrikte het kind zoo, dat bet de spraak verloor. Korten tyd daarna is hot gestorven. Dinsdag beeft de eerste trek king van de loten der Parysche fcaotoonstel- ling van 1900 plaats gehad De boofJprys, 500,000 fr., is gevallen op serie 14 No. 3796. Men zegt, dat een Parysche omnibuskostsier do gelukkige winner is. LE199EK, 2V Augustus, Thermometerstand gisteravond om 8 uren 10° C. 50° Fahrenheithedenmorgen 8 uren 8 5' C. 47.3' F.; 'b midoags jq 12 uren 17' C. 62 6 F; 'sQamiai^a 4 uren 15.5° C. 59.9° F. Ontvingen wy eergisteren van den heer J. Gouwentak het verzoek om te melden, dat hy benoemd was tot hoofd der gesubsiaiëerde dag- ou kostschool te Breukelen, thans ver zoekt hy ons te berichten, dat hy voor die benoeming heeft bedankt. By de verloting van Kunstwerken, aan gekocht voor den Tienden Jaargang der nieuwe serie van „De Kunstkroniek", heden in Den Haag gehouden ten overstaan vau den notaris mr J. M. De Bas, zyn de twee hoofd prijzen gevallen op No 106: een scbilderfl van Louis Apol „Aan de Broeksloot te Voor burg" en No 417: een 7-octaafs-kruissnarige pianino. De eerste prys is gevallen te Rotterdam en de tweede te Koog aan de Zaan. Verder zyn nog getrokken vele andere kunst- werken van schil ers van naam, alsmede kostbare hoeken en prachtwerken, enz., al welke pryzen in den loop der maand Septem ber aan de winners zullen worden toegezegd. De minuter van buitenlandsche zaken heeft hedenvoormiddag met den heer Westen berg, gezant van H M. in Italië met veriof, gisteravond in Den Haag aangekomen, een langdurige coaferentie gehouden over üe zaak van de „Doelwyk." Offlciëele Kennisgeringei». Burgemeester on Wethouder^ vau Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der wet van den 2den Juni 1675 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht brj het oprichten vau inrichtingen, welke gevaar, ecbado of hinder hunnen veroorzaken; Brengen bij dozo ter algeinoone kenuie, dat door hen vergunning is verleend aau A. F. II. VAN D EB STOK en P J. LUGTIGHEID on reebtverkrgyendon tot het plaatsen reepectievclij van eon gasmotor van 3 /g paard*kracht in het perceel Breeetnat No. 28' eu vau oen gasoio or vaj 1 paarde racht in het perceel GroeLost-i g No. 8. Burgemeester ou Wethouders voornoemd, Leideü, H. C. JÜTA. Woth., lo.-Burgemeester. 27 Ang. 1896. E. KIST, Secretaris. Marktborl o la ton. Delft) 27 Aug. Granen iu vaste stemmingpryzen bloven moerend eels onveranderd. Witte Tarwo 5.40 a f6.50. Roode ƒ5.50 a G.25. Rogge 3.4'J a ƒ4.—. Zomergerst ƒ3.30 a ƒ3.50, Cliovalior- ƒ4.25 a ƒ4.75. Haver ƒ2.75 a 3.20. Blauwe Erwten ƒ6.— a ƒ6.50. Bruinebooaen a f Paar lenbooncn ƒ4.50 a f4.80. Doivenbooncn 5.S0 a ƒ6.Koolzaul ƒ7.a 7.75. Zomer-Koolzaad a Kluari ezaad 6. a 6.60. Hennep zaad ƒ5.75 a ƒ6.50, alk-a per HL. Schiedam, 26 Augnetas. Noteering van de Make laars. Moutwqn 6.75, Jenever 10.76, idem Amit. proef ƒ12.25 per Ned. vat eu zonder fret, zonder de bolasting. Spoeling-commisaio ƒ1.ptr ketel. Noteering van don BrandoreboncL Moutwijn 6*A 6/« per heet. ct., zonder fust en zonder l> lasting. 27 Augustus 1896. Staatsleemnoon. Vor. Koore pOt koers heden Nod., Cert Nat. W. Schuld 91% 91)fc 100% 100% 100 JS Ooatcnr., ObL Pap. Mei Nov. 6 85% 34% dito Zilv- Juni/Juli. 6 85% tö% Portogal. Obi. 1&331834 mot tickot 100 9 25% 26% Itnaland, UinnenL 1894. 4 61% 63% dito 1833bij Rothschild Rb <526 4 93% 93% ditollopo&Co. 18S99U Rb 025 4 93% 9-3% Spanje, l'erp. Schuld Duitoal. 4 60% 60% Turkije, Gep Couv 1. 1690 4 81% 83% dito Douane Obl. 1830. 6 89 dito Gccodt. Leaning Serio D 19J% 20% dito dito O 21% 20% Mexico, BinnonlandscliS 39% 39% Brazilië, Obl. 18394 70% Ind. en Fin. Ondernemingen. 50 Koloniale Bank Aauil. 53 H--I. Handblc. Aand. 68% 70 Ned. llandobn. Aand. U9% 158% Soer. Bank II loa-A.Ohl. 30 28% Spoorwegleeningen. üoll IJzcron-Spw.-Mij. Aanil. 109% 101% M. t. Expl. v. St. Spw. Aand. 91% 91 Italic-, Z.-Ital. Spw. Obl A -II 3 62% Polen, War».-Ween en Kb.Gt5 4 99% 99% Rufcl., Balt. Spw. Anud.. 3 59% 59% Fa*t Spw.-Mg. Aand. 5 78% 71% Wladikawkaa Old. Rb. 125 4 97% Amerika. Atchiaon Top.C.v.A. 1036 10% Pref. Aand. dito 16% 10% dito Alg Hyp. ObL 4 70% 70% Adju&tm Obtig4. 29% Central Pacific Aand. 4 U% 13% Denver Rio Grando C. v. A. 10 10 Eric-Sp.-Mlj. Aand 12% Chic Krio lo Ilyp. ObL 6 101 100 Kans. City Belt-aliares 66% 54% Lonisv. Nasbv. Cert. v. Aand, 38% Miss. Kans. Texas C- A. lOjfc 9% 5% Oregon Short Lino oblig. 6 20% 20% Canadian Pacific C. v. A. 50% Prcmieleeclngen. Nedeil., Stad AnutcnL ƒ100 9 110 106% Turkpo, Leaning 1370 24% 24 Prolongatie 2J4 Aand. Kon. My. van Petroleum bronnen in Ned.-Indiö. 538. Arkansas Construction CeFt. 500. Aand. Kansas City Terminal 110)4. Flauw.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3