ATJEH. tige militairen 13 «verreed om zich te laten inöuten, van de 22 te Utrecht 9; op andere plaatsen echter schtfnt of geen overreding te hebben plaats gehad of wel zonder gevolg; too te Amsterdam, waar 33, en te 's Graven- hage, waar 34 weigerachtige militairen wei gerachtig bleven om zich aan de vaccinatie te onderwerpen. Ook werden ingeënt 2 militairen, die te voren niet ingeënt waren. De inenting ge- s.hiedde met volkomen gevolg. Gerevaccineerd werden 11,794 militairen, van welke 3844 met volkomen gevolg en 2387 met onvol komen gevolg; de anderen zonder gevolg of net onbekend gevolg. Vergunning. In bijvoegsels der Staatscourant van 27 dezer worden medegedeeld de opgaven, over het tijdvak van 1 Jan. tot 31 Dec. 1895, be doeld in art. 12 der wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. 97), houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank tn tot b ttugd.ng der openbare dronken schap. Het totaal der inrichtingen, waar krachtens vergunning op 31 Dcc. 1895 sterke drank in het klein wordt verkocht, waren: Noord-Bra bant 4065, Gelderland 2839, Zuid-Holland 4165, N orl Holland 3713, Zeeland 1171, Utrecht 1119, Friesland 1831, Overijsel 674, Groningen 2077, Drente 783, Limburg 1478. Hot totaal der voor alle vergunningen be taalde prtfzen was in de verschillende provin ciën als volgtNoord Brabant f 116,489.91 '/a Gelderland f 127,852.81 Zuid-Holland f 220,325.20'/,Noord Holland f 206,966.49 Zeeland 33,398.87% Utrecht/ 46,834.21'/,; Friesland f 54,388 25; Overijsel f 52,195.52; Groningen ƒ35,414 05; Drente f 21,138; Lim burg ƒ41,126.25. Veeziekten. In de maand Juli 1896 zijn, blijkens eene opgave in de „Staatscourant" van 27 dezer, de volgende gevallen van besmettelijke vee ziekten in het geheele Kijk voorgekomen: Mond- en kliuwzesr 119 bij het vee van 36 oigenaren; kwade droes en huidworm 13 bö het vee van 9 id.; schurft 6777 bij de schapen en eenhojvige dieren van 296 id.; vlekziekte 706 bij de varkens van 555 id.; miltvuur 19 bij het vee van 16 id.; rotkreu- pel 15 bij de schapen van 5 idem. De gemeenten in Nederland, waar gevallen van besme telyke veeziekten, in vorige maand staten vermeld, op 1 Juli 1896 nog niet waren geëincigd, zijn: Schapen schurft. Zuid-Holland: Aarlander- veen. Friesland: Idaarderadeel, Tietjerkstera- deel, Wymbritseradeel, Workum. Groningen: Bellingwolde, Vlagtwedde, Wedde Drente: Anlo, Gieten. Rotkreupel. Zuid-Holland: Zwammerdam. Noord-Holland: Obdam, Tessel.Friesland Ferwerderadeel. Varkensziekte. Noord-Brabant: Eindhoven, Steenbergen, Zevenbergen. Gemengd Nieuws. Gisternamiddag omstreeks half- zes werd een ernstig ongtluk voorkomen door den moei van den brugwachter W. F. J. Van Kasteele, alhier. Op genoemd uur toch sprong een man aan do Turfmarkt in een vlaag van waanzin te water en lag al spoedig in het midden, waar bÜ voorzeker in do diepte verdwenen zou zyn, als gezegde Van Kasteele niet zonder aarzelen geheel gekleed te water gesprongen ware en den drenkeling al spoedig aan de pand van zyn jas greep. Do waanzinnige ver zette zich nog tegen zijne redding, doch Van Kasteele liet niet los en na herhaaldelijk en soms langen tyd achtereen met hem onder water te hebben geworsteld, gelukte het den dappere den ongelukkige zoo ver naar den wal te krijgen, dat hij hem mtt behulp van een hem toegestoken vaarboom verder op het droge kon brengen. Na bij een bewoner der Haarlemmerstraat welwillend van droge kleederen to zyn voor- zioD, is de drenkeling, wonende te Katwijk, door zijn vader, mede ter plaatse aanwezig, naar z\jn woonplaats medegenomen. Een huisschilder in functie ver keerde hedenmorgen in eene zeer gevaarlijke positie. Toen hy namelijk in de Koornbrug- steeg tegen den zijgevel van den sigaren winkel hoek Botermarkt op oen hooge ladder stond, word die ladder door een boerenwagen aangereden, ten gevolge waarvan zij viel. Gelukkig had de verver de tegenwoordigheid van geest, om nog bijtijds de gootlyst te pakken, waaraan by, toen het steunpunt onder zyne voeten verdween, tussclien hemel en aardo hing. Hy mocht er echter in slagen zich op te werken en het dakvenster te be reiken, door hetwelk hy weer op vast terrein kwam. Te zes uren gisternamiddag viel een 11 jarig jongetje aan den Apothekorsdyk by het scheppen van aasjes te wator, doch werd spoedig door H. J. Van der Weyden geheel gekleed nagesprongen, die het genoegen smaakte den knaap behouden op het droge te brengon. De 17-jajige dienstbode te 'sGra- venhage, die, verdacht van verduistering van horloges en kettingen, is aangehouden, is naar hot Huis van Bewaring overgebracht De ontvreemde voorwerpen, ter waarde van ruim 600, zyn door de politie opgespoord. Verschillende sieraden had het meisje be leend in huizen van verkoop met recht van wederinkoop. Het verkregen geld, ongeveer ƒ100, had zy omgezet io snoepgoed en snuiste rijen. Naar men van goed onderrichte zyde uit Den Haag mededeelt, moest de klompenschutter Duyvesteyn den werkelyken oienst by de schuttery verlaten, omdat op 15 Augustus jl. die diensttyd geëindigd was en by dientengevolge moest overgaan by de reserve. Hy mag nu niet meer zyn uniform dragen, op straffe van te worden vervolgd wegens overtreding van art. 196 van het Strafwetboek. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren de veroordeelingen door de rechtbank te Rotterdam vanlo. een los werkman te Rotterdam, wegens poging tot diefstal des nachts in een winkel aan de Hoogstraat, tot 2 jaar gevangenisstraf; 2o. twee personen uit St Philipsland, wegens dief stal van eenden te Stellendam, en 3o. een visscher-arbeider uit Stolwyk wegens soort- gelyk feit in den omtrek van Gouda. Voor het gerechtshof in DenHaag stond gisteren terecht een in België wonend koopman (Nederlander), die op verschillende hofsteden te Aksel, in Zeeland, in vereeniging met andere personen, ongeveer 100 kippen ontvreemdde en deswege door de Middelburg sche rechtbank tot 3 jaren gevangenisstraf was veroordeeld. Bekl.'s verdediger, mr. C. Feith, achtte de strafte zwaar, o. a. op grond, dat zyn cliënt niet de hoofddader was, maar tot medeplegen van het misdrijf verleid is geworden. Het Openb. Ministerie vorderde bevestiging van bet voDnis. Tegen een koopman, die door de Rotterdam- sche rechtbank was vrijgesproken wegeüs dief stal van kippen te Hekendorp, ten nadeele van een landbouwer, by wien hy vroeger in dienst was geweest, vorderde het O. M. by het hof veroordeeliug tot 18 maanden. De 72-jarige A. Ballyns, gist- zifter in de brandery van de firma Tonino, aan de Ooievaarssteeg, te Schiedam, dio zoo nu en dan eens werkt en juist gisteren weder aan 't werk was gekomen, viel gistermiddag, dcor een beroerte getroffen, van den meelzolder. Hoewel het bleek, dat de levensgeesten nog niet geheel geweken waren, vreesde men toch voor zyn behoud. Gisteren werden in de Kievit- straat te Rotterdam twee jongens aangehouden en kort daarna in de Weenastraat een derde, die aanvankelyk ontsnapt was. Van deze knapen, 12 en 14 jaar oud, waren er twee sedert 10 en een sedert 3 weken de ouderlyke woning ontloopen. Des daags leefden zy van hetgeen zy aan de kaden van het werkvolk kregen of wat hier en daar zoogenaamd ge vonden werd; des nachts logeerden zy in gaspypen, onder dekkleeden of in portalen. Een man uit Rotterdam, die te Hoek van Holland eene woning over het dak was binnengekomen, waartoe hem door de dienstbode de gelegenheid was gegeven, werd wegens wederrecbtelyke binnendringing ver volgd, doch door de Rotterdamsche rechtbank daarvan vrygesproken. De vraag, of hier van wederrcchtelyke binnen dringing sprake i3, beantwoordde het Openbaar Ministerie by het Gerechtshof in Den Haag be vestigend, op grond, dat, hoewel de man by het binnendringen geen tegenstand ontmoette, hy toch tegen den wil van den eigenaar of gebruiker der woning daarin was gekomen. Het Openbaar Ministerie vorderde daarom ver oordeeling tot vyf dagen gevangenisstraf. Aangezien de stakende werk lieden der Goudsche Machinale Garenspinnery geen genoegen nemen met de voorstellen zoo als die door de directie hun zijn voorge legd (2/3 van de verlangde verhooging t09 te staan en extra-uitbetaling op Christelijk er kende feestdagen) heeft de directie den werk lieden bekend gemaakt, dat ze uiterlyk 27 Aug. vóór 6 uren 's avonds in dienst moeten tredi-n. Z\)n zy dan niet aanwezig, dan zullen allen zyn ontslagen. Gisteravond was de hulp der brandweer te Amsterdam noodig voor een uiislaanden brand in de Borgerstraat 55, een in aanbouw zynd perceel, dat reeds onder dak is, en waarin men met de houtbetimmering bezig is. Op onbekende wyz9 is de brand op den zolder ontstaan, die geheel is uitge brand. Het verdere gedeelte van het huis bleef g spaard. De Borgerstraat is gelegen in oud-Nieuwer-Amstel, waar "Vecbtwaterleiding niet bestond. Daardoor heeft een stoomspuit nog een korten tyd dienst moeten doen. Te Haarlem zyn valscho guldons in omloop, zóó bedrieglyk nagebootst, dat zy slechts by aandachtige beschouwing van de echte te onderkennen zyn. De val3che stukken dragen het faarta! 1892. Zy missen het randschrift. Gisteravond omstreeks balf- negen sprong te Amsterdam een man aan de Brouwersgracht te water. Met veel moeite werd hy door eenige personen op het droge gehaald en by een apotheker hoek Heeren- markt binnengebracht. Meer dood dan levend werd hy naar het gasthuis vervoerd. De directeur der posteryen in Duitschland dr. Von Stephan, heeft medege deeld, dat de voorbereidende werkzaamheden voor een rechtstreeksche telephoonverbinding tusschen Bremen en Amsterdam op Duitsch zoowel als op Nederlandsch gebied zoo ver zyn gevorderd, dat er kans bestaat, dat de ver binding binnen vier weken voor het verkeer geopend wordt. Te Amsterdam wordt vermist een jongen, de zestienjarige Jan De Groot. Hy is Zaterdagochtend voor zyn patroon, den confiseur uit de Weesperstraat J. F. Has sink, geld op gaaD halen. Ti gen tweeën werd hy terugverwacht, doch hy kwam niet. Het laatst was hy door een meisje in de Dapp^rstraat gezien. Waarschynlyk is hy Zaterd.igavond in het „Toeriuciit voor Onbehuisden" geweest. Daar althans verscheen een banketbakkersjongoris aclitige knaap in gryzo jas en blauwe broek, die nogal geld by zich had. To.n de politie daar kwam informeeren, was hy echter reeds verdwenen en by is er niet teruggekomen. Het is mogelyk, dat er met den jongen een ongeluk is gebeurd. Misschien ook, dat hy zyn geld is kwyt geraakt en nu niet terug durft komen. Zyn patroon, waar hy eerst vier dagen wtrkzaam was, had de gunstigste informaties van hem gekregen. By zyn vorigen baas was hy een jaar in dienst geweest. Zyn ouders, die Commelinstraat 98 twee hoog achter wonen, zien natuuriyk angstig uit naar eenig bericht. Al was het weder buiig, toch was de harddravery, door de Alkmaarsche harddravery-vereeniging uitgeschreven en gisteren gehouden, dank zy der kermis, druk bezocht. Tien paarden dongen naar de pryzen: de lste prys, ƒ300, werd behaald door de bruine merrie „Huntress" van den heer Joh. De Mol te 's Gravenhage, bereden door B. W. Schipper; de premie, 100, door den zwarten hengst „Sador" van den stal Trio" te Soest, bereden door De Boer, en de 2de premie, de inleggelden, door de vos-merrio „Angelina" uit den stal „Jan Steen" te 's-Gravenhage. bereden door A. Van den Akker. Voor het eerst was in de baan geplaatst een totalisator, waarvan een druk gebruik wefd gemaakt. Een bekend vechtersbaas te Breda zocht twist met eenige militairen en bracht 3 hunner, een infanterist en twee veldartille risten, met een mes zoodanige verwondingen toe, dat hunne opneming in het garnizoens hospitaal noodzakelijk was. Hy werd door de politie in arrest gesteld. Een jonge dame, met de tram van 's-Gravenland gekomen, bemerkte dicht by Hilversum, dat zy in de wachtkamer van de tram te 's-Gravenland een pakje met effecten had laten liggen. Teruggekeerd om het te halen, vond zy het pakje niet meer. Er is een onderzoek ingesteld. Te Reiderwolderpolder (Gr.) heeft gisteren een windhoos groote schade aan gericht in een boonenveld. Geen stoom machine zou de- boonen beter hebben kunnen dorschen, scbryft de correspondent. Dezer dagen is te Sas-van-Gent beslag gelegd óp een hoeveelheid buskruit, dat per spoor naar België vervoerd zou worden. Tegen de Maat?cbappy tot exploitatie van Staatsspoorwegeh en de stoombootonderne ming Vlissingtn—Temeuzen is proces-verbaal opgemaakt wegens bet vervoer van het kruit, dat niet volgens de wettelyke voorschriften verpakt was. Een Zeeuwsche boer zou gis- teren van Vlissingen naar Breskens reizen. Hy stapte echter op de verkeerde boot 6n bemerkte eerst na het vertrek, dat hy op weg was naarLonden. Met den handel ia Goudsche en E Jammer kaas bleef het ook de vorige week goed gaan; van de meeste markten werd zelfs een vlugge handel bericht, terwyl ook de noteeringen weer een beter aanzien ver kregen. Nu ten gevolge van de laatste regens de grasvoorraad by den dag vermeerdert, is te verwachten, dat de productie van kaas, die in de meeste streken sterk aan het afnemen was, weer zal toenemen, waardoor dus de hoogere prijzen menigen veehouder nog ten goede zouden komen. In de quaüteiten komt langzamerhand verbetering; toch zyn fijne soorten nog scbaarsch te vinden, en dit is hieraan toe te schryven, dat aan de vraag naar export-kaas nog mooilyk kan worden voldaan. Met Leidsche kaas gaat het nog niet voor- deelig; de hoogste noteeringen bleven tot nog toe beneden die van verleden jaar om aezen tyd, en algemeen wordt verwacht, dat dit voorloopig wel zoo zal blyven. In de Aklasserwaard werd do vorige week van ƒ16 ƒ22 besteed; in de Lopiker- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van lste soort Goudsche van 23-ƒ25, 2de soort 16 -ƒ22, Derby lste aoort 22-ƒ25, 2de soort 19-21, Edammer lste soort 22 25, 2de soort 19-ƒ21'/,. (O. D.) De onlangs te Apeldoorn gehouden bazaar en verloting, ten voordeele van het ziekenhuis aldaar, heeft eene netto opbrengst van 3677 gegeven. Van de in het te Beekbergen ge vestigde gesticht ter verpleging van bedelaars en landloopers opgenomenen zyn enkele dagen geleden een 15 tal naar Amerika vertrokken, om aldaar in een landbouwkolonie of op aDdere wyze werkzaam te worden gesteld. To Fr e deriksoord ontstond brand in eene woning, bewoond door de erven Vermeeren. De bewoners, die zich reeds ter ruste begeven hadden, moesten uit het raam ontvluchten. De geheele inboedel, alsmede twee schapen en twee varkens, verbrandden. Alles was verzekerd. Het onweder hoeft gistermorgen tusscben zes en zeven uren in de legerplaats by Oldebroek heel wat ontsteltenis veroor zaakt. De „Zw. Ct." deelt daarover het vol gende mede: Gedurende een kwartieruur3 was het erg donker, het onweer kwam nader, opeens een lichtstraal en onmiddellyk daarop zware slagen, zoo hevig, dat velen opsprongen van den schok, en anderen, die stonden, omver vielen. Een man was bezig zyn soepketel te ledigen, bij viel achterover met de soep over hem heen. In de cantine der onderofficieren en in de kaztrne van de artillerie-schietschool zyn eenige ruiten stuk geslagen, terwyl de bliksem langs de vele gelei ringen is afgeleid. Do tolephonische verbinding met Elburg was tydelyk verstoord, daar de draden waren getroffen. Deze schade was echter spoedig to herstellen. Het telephoonkaDtoor voor de legerplaats heeft het erger moeten ontgelden, daarin zyn eenige verbindingen verbroken en verscheiden toestellen beschadigd. Een werk ploeg, welke reeds vroeg was uitgerukt om doelen te plaatsen, bevond zich ruim 1000 M. in de heide. Opeens komt een bliksemstraal en de sergeant met acht kanonniers worden allen tegen den grond geslagen. Toen zy weer tot bezinning kwamen, bleek, dat oen man een kleine brandwond op zyn borst had bekomen. Hy gevoelde zich overigens heel wel. Één man was erg door schrik bevangen, waardoor zyn beenen den dienst weigerden. Door zyn kameraden ondersteund, kon hy naar de legerplaats terugkeoren, zoodat allen er vry wel met den schrik zyn afgekomen. Te Zwolle sloeg de bliksem in den Rooden Molen van de heeren Reinders Co. aan de Nieuwe Vecht buiten de Diezerpoort. Zooals de wet voorschryft, waren by het opkomen van het onweder de zeilen ingehaald. Nauwe- lyks was men hiermede gereed, toen de slag viel, ten gevolge waarvan een der knechts zyn bewustzyn verloor en de kap van den moien in brand geraakte. Het personeel van den mede aan de firma Reinders Co. be hoorenden stoomoliemolen schoot onmiddellyk toe, om den baas van den Rooden Molen be hulpzaam te zyn met blusschen. Daar het juist op het oogenblik geschiedde, dat het nachtpersoneel door de dagploeg zou worden afgelost, was er nogal heelwat volk by de hand en werd men den brand spoedig meester. By onderzoek bleek nader, dat de bliksem in den Rooden Molen ook in den grond geslagen was. Opmerkelijk is het, dat by een drietal andere molens ook een der knechten een oogenblik het bewustzyn verloren heeft. De Roode Molen was verzekerd. Er moet echter nogal waterschade aan een party ïynkoeken zyn ontstaan. De zoogenaamde oude zaagmolen aan de Vaart te Assen, die onlangs door den bliksem werd getroffen, heeft gistermorgen wederom hetzelfde lot ondergaan. De schade is nu evenwel zeor gering. Te "Westervelde zyn vier jonge paarden van mr. J. Tonckens in de weide door den blik sem doodelyk getroffen. By het kort, maar hevig onweder, dat in de buurt van Meppel heerschte, werd een koren molen van Harens te Ruinerwold, getroffen, die in brand geraakte. Men slaagde er evenwel in de vlammen met emmers water te blusschen. Te Epe op de Vel uwe werd gistermorgen de toren van de Hervormde kerk door den bliksem getroffen; er ontstond evenwel geen brand. Te Aardenburg (Z.) werden gisterochtend door den bliksem in eene woning de gordynen voor de ramen weggerukt; in verschillende andere sloegen door de sterke drukking de ruiten stuk. Tydens een hevig onweder met hagelslag, dat Woensdagochtend ook te Roermond woedde, sloeg de bliksem in het dak der Munsterkerk. Brand ontstond er niet, maar verscheidene menschen, die de godsdienst oefening by woonden, vluchtten overyli de kerk uit, gelukkig zonder ongelukken. Dezer dagen ontstond in den schouwburg in Colchester een paniek, maar een paniek van een goedaardige soort, veroor zaakt door eenmuis. Midden in een roerende scène liep een muisje over het tooneel en trippelde dood bedaard naar de heldin van het drama, dat werd opgevoerd. In minder dan geen tyd was de heldin „uit haar rol" en in doods angst voor het muisje op een sofa gesprongen. Het publiek was op zyn beurt „uit zyn stemming" en barstte in onbedaarlyk lachen uit. Maar bet grappigste zou nog komen. Van alle kanten kwamen tooneelspelers, tooneel- knechts en regisseurs op het tooneel, om het muisje te verjagen; maar het diertje liet zich niet vangen en sprong in zyn aDgst midden onder het orkest en van daar onder de toe schouwers t Nu was Leiden in nood! Alle dames gaven haar angst in gilletjes lucht, stonden van haar zitplaatsen op en namen allerlei voorzorgsmaatregelen, om te beletten, dat de muis zich de vryhoid zou veroorloven in haar japonnen te kruipen. Nu begon er een ware jacht op de muis. Op vele plaatsen tegeiyk weergalmde de kroet „Daar is zy! Daar is zyi" Heeren bukten zicb, om het dier by den staart te pakken, dames gilden, als de muis een seconde gezien werd, de toeschouwers op de bovenste rangen gierden van het lachen de geheelo schouwburg was in rep en roer! Eensklaps echter weerklonk een juichkreet als van een triomfator: een der heeren onder het publiek had de muis ge vangen en hield baar zegevierend aan het staartje vast. Opnieuw gegil van de dames en luid geroep om do toonoelkat. En ziet, deze werd door onzichtbare banden op het tooneel gebracht. De triomfator wierp de muis zonder mededoogen in de klauwen van haar verdelgster.... en wat t03n voor de oogen der toeschouwers op het tooneel ver toond werd, is te treurig en te vreeseiyk, om er nader over uit te weiden. Het nieuwste op het gebied der wielersport is een quindecuplet, een rywiel voor 15 personen. Deze nieuwe uitvinding bestaat nog alleen in de verbeelding van den gemalen Amerikaan het spreokt vanzelf, dat 't een Amerikaan is dio het uitgedacht heeft. Do fabrikant, tot wien de ondernemende witlryder zich gewond hee t, verklaarde, dat zulk een rywiol zeer goed kon gemaakt worden, en wel voor een prys van 870. De nieuwe machine wirJ besteld en zal binnen eene maand kl ar zyn. Ze heeft voorop een zetel voor den stuurman en daarachter zeven paar zetels voor de overige ryders, die twee aan twee naast elkaar zitten. De quindecuplet zal geard zyn op 168, zoodat elke omwenteling van de pedalen do machin^ 46 voet en 3 inches vooruit doet gaan. e\ Te Soeakin is een geval van cholera voorgekomen. De hitte is er zoa drukkend, dat vele officieren ziek geworden zyn; ook de gouverneur, Lloyd pacha,is naar Suez vervoerd. Bij het Departement van Kolos mën zijn van den Gouverneur-Gene-^ raai van Nederlandsch-Indië ontvan- gen de volgende, van heden gedag-; teekende, telegrammen betreffend®} de krijgsverrichtingen in Atjeh: Eerste telegram; „Eergisteren) is eene colonne naar Moermoe en Gleieng gerukt, alwaar gebivakkeerd werd. Eene andere colonne heeft Moekim Sihon ongestoord doorkruist.} Verscheidene hoofden hebben zich aangemeld.'" ---—4 Tweede telegram; „Moermoe; en Gleieng en omstreken werden ge-! tuchtigd. Vijf militairen beneden den rang van officier werden gewond.' De troepen keeren heden terug, naar Kotta-Radja, behalve die in het bivak te Samahani blijven, totdat het bestuur der Moekim 3 Baid zal geregeld zijn." INGEZONDEN. Wapent U! Een veldtocht om te behouden, wat andere verloren zon gaanDie veldtocht is begonnen met een guillotine als wapen! 500 vry willi gere hebben zich voor dien veldtocht verbon den i Het geldt niets meer of minder dan het veroveren van sigarenpuntjes en daardoor het behouden van levensopgewektheid l Wat dat is? 500 handelsreizigers zyn Neder-», land ingetrokken met een zakguillotine een aardig doosje, waarop uitstekend een oudo van Egmond is weergegeven, zyn pypje stop pende, en op den rug een schip is afgebeeld, en aan de andere zyde staat: Bewaar de puntjes voor de „Prins-Hendrik Stichting" te Egmond aan Zee om ze te verkoopen aan winkeliers, by wie ze voor 10 ets. te ver-, krygen zyn. Alles is liefdewerkDe reizigers doen 't uit liefde, en de arbeid, daaraan ver-, richt, is door werkeloozon geschied, en als er eenige bate is, is 't alweer voor de „Prins- Hendrik-Stichting". Daarom, heeren rookers, wapent ul Weled. Heer Redacteur! Myne stem in Uw Blad van 25 dezer, ia helaas gebleken te zyn die des roependen in de woestynl Zouden HH. Grossiers en Winkeliers van Leiden thans niet wèl doen met in vereeni ging hunne stem te doen hooren? Wellicht dringt die beter door en blyven zy ln de toekomst van erg-rrlyke concurrenties in hun eigen huis verschoond. Moge het hun gelukken! UEd. nogmaals vr. dank zeggend, teekeu ik met hoogachting: Leiden, Uw Dw. ï)nr. 27 Aug. 1896. K. BUITENLAND. Duf tschland. De verklaring, die de „Reichsanzeiger" open» baar maakte omtrent de positie van den keizer tot de hervorming van de militaire strafrechtsr pleging, luidt woordeJyk aldus: „In de pers is in den laatsten tyd by herhaling twijfel geopperd over de uitvoering van de in uitzicht gestelde hervorming van do militaire stralprocedure. Daartegenover zyn wy gemachtigd tot de mededeeling, dat het de allerhoogste wilsuiting van Z. M. den Keizer is, den Bondsraad ter zako van de militaire strafrechtspleging in d6n herfst van dit jaar een wetsontwerp te doen toekomen, dat beantwoordt aan de door den rijkskanselier; den lSJen Mei jl. in den Ryksdag afgelegde verklaring." Deze hier bedoelde verklaring van den rykskanselier luidde aldus: „Het is sedert lang algemeen bekond, dat de regeling van ons militaire strafproces verbetering behoeft en dat het Duitsche leger eene op eenheid gebaseerde strafrechtspleging niet missen kan Dat heeft er toe geloid, dat reeds geruimen tyd geleden, zooals bekend is, met het uitwerken van eene nieuwe regeling van de militaire strafprocedure begonnen is. Het ontwerp daarvan is nu zoo ver voorbereid, dat ik de stellige verwachting mag koesteren, dit in het aanstaande najaar aan de wetge vende machten van hot R(jk te kunnen voor leggen. Dit ontwerp zal behoudens de byzonderheden, die de militaire instellingen vorderen op de grondslagen van de moderne rechtsbegrippen opgebouwd zijn."

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2