11195. A0.1896 (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. 34 Augustus. V - W. N LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. s f 1.10. Franco per post. —s i f_ r'„ 1.40. Afzonderlijke Nommers -. »v„ 0.05. PRUS DEB ADVERTED TIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Oftlolëele KennisgeTlngen. DRANKWET. Bnrgemooeter en Wothoudera van Leiden brengen ter algemeeoe kennis, dat door BERNARDU8 MARTINU8 HENDRIKUS KELLER, wonende albi r, een verzook- ecbrift is ingediend om vergunning voor den klein handel in aterken drank in bet perceel Groene- eteeg No. 14. Burgemeester en Wethouder® voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 21 Aug. 189C. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 Augustus. Geslaagd zyn voor akte B Engelsch (M. O.) mej. Koopmaos van Boekeren en voor de akte Fransch (L. O.) de hoeren J. J. Lecker on J. Th. Rinkema, allen van Leiden. De heer J. Van Aalst, onderwijzer te Amsterdam, vroeger te Lisse woonachtig, slaagde deze week by het examen voor de hoofdakte. Door den ingenieur der Rijks-driehoeks meting en waterpassing is aan den aannemer N. C. v. d. Zalm, te Noordwykerhout, opgave gevraagd der kosten van het bouwen van een peiler op het duin „De Blink," den hoogsten duintop in den omtrek. Als wethouder is te Rynzatcrwoude 1 September, volgens rooster, aftredend de heer W. Timmers, te Oudshoorn de heer J. W. O. Clant, te Nieuwkoop de heer G. Vermeij en te Aarlanderveen, de heer J. Van Borssum Waalkes. De heer W. F. Hilwig, rijks-veearts, die zich December 1895 te Oude-Wetering vestigde 1 en zich spoedig in het genot eener Provinciale toelage gesteld zag, ontving deze week be noeming tot gemeente-veearts te Kollumer- land (Fr.) Ds. K. k. De Groot, predikant bij de Ned.-Hervormde gemeente te Houten, heeft een beroep ontvangen naar de Ned.-Herv. 'gemeente van Ter Aar. Op de tweede lijst van de achttiende jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel in de „Standaard" komen o. m. voor Hazers- woude (dorp) met f 182.90 en Warmond (Herv. kerk) met f 22.04. Het totaal van vijftig locale comité 's bedraagt f 9626 24!/j- Voor de vacante betrekking van onder wijzeres te Noorden (gemeenschappelijke school van Nieuwkoop, Zevenhoven en Wilnis) heoft zich tot heden na herhaalde oproepiügen slechts ééne sollicitante aangemeld. Hoewel die aangifte reeds géruimen tijd geleden plaats had en de vacature meer dan l'/2 jaar heeft bestaan, werd tot heden nog niets van eene voordracht vernomen. Al dien tijd zjjn de meisjes geheel van bandwerkonderwijs ver stoken. Door het bestuur der gemeente Nieuw koop is aan het hoofd der openbare lagere school in hot dorp een krediet toegestaan, ten einde daaruit de kosten te bestrijden van e0n uitstapje met de twee hoogste klassen zijner school naar Amsterdam. Acht en twintig kinderen hopen van dit reisje te genieten en „Artis" en „Panopticum" te bezoeken. Toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Alfen aan den Rijn is ontvan gen door ds. W. Vethake, te Overscbie. Oud Geref. Gem. Aangenomen is het beroep naar Ter-Aar door den heer Plug, te Rotterdam. De heer J. Van Wijngen, onderwijzer aan de openbare lagere school te Benthuizen, heeft, wegens benoeming in gelijke betrek king te Leerdam, zijn ontslag aangevraagd. De majoor C. H. Ter Beek, van het 5de reg. inf., heeft zich beschikbaar gesteld voor een detacheering naar West-Indiö. De kapt. S. J. Van Nooten, die 1 October a. a. eervol ontslagen wordt als directeur van den artillerie cursus te Delft, wordt ingedeeld bij het 3de reg. vesting-artillerie te Gorkum. Een groote hoeveelheid scherpe patronen voor het geweer 1895 zyn thans in de maga zijnen te 's-Gravenhage gereed ter verzending. Elk infanteriecorps zal er binnen een paar dagen 30,000 ontvangen. D9 opening der jacht op klein wild, opgenoemd in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van 13 Juni 1857, is voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland vastgesteld op Zaterdag 5 Sept. a. s., met zonsopgang; met uitzondering van de jacht op fazanten, waar van de opening is vastgesteld op Donderdag 1 October a. s. Van die opening is voorts uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15 lett. e der aangehaalde wet. De korte jacht mag dagelijks en de lange jacht slechts drie malen per week en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags, wor den uitgeoefend. De groothertog van Saksen-Weimar zal nog tot de helft- van September te Scheve- ningen blijven. Z. M. de Koning van Siam heeft benoemd tot commandeur der Kroonorde van dat Rijk, den heer A. Salmon Dzn., resident van Pasoe- roean. Een alleraardigst jongensboek is bij den uitgever den heer L. J. Veen te Amsterdam verschenen. Het is een beschrijving van het leven, de werken en uitvindingen van Thomas Alva Edisonvan zijn j^ugd, toen de groote man courantenjongen was, tot heden. Het boekje is goed geschreven; de uitleggingen van de uitvindingon van Edison zijn duidelijk en eenvoudig en eenige prentjes, meest met portretten van Edison er op, maken het boek voor een jongen nog aantrekkelijker. Do be werking van den heer W. Brouwer, die een Engelsch origineel volgde, i6 verdienstelijk en het aanbevelend woord van den jongens-auteur P. Louwerse zegt niet te veel. In velerlei opzichten kunnen onze jongens uit dit boek iets leeren. Een adres aan het bestuur der „Ver- eeniging voor den Effectenhandel" te Amster dam, om van den verjaardag van H. M. de KoDingin een beursvacantiedag te maken, lag gisteren op de Beurs ter teekening. Onge veer 125 leden der Vereeniging hebben gis teren het verzoek onderteekend. Heden, Zaterdag 22 Augustus, viert de heer Willem Stumpff, lid van den Raad van beheer der Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel", directeur van het „Concertgebouw" en bestuurder der Maatschappij „Caecilia", te Amsterdam zijn 70sten verjaardag. Het tot stand komen van den spoor weg Gouda Schoonhoven, waarvoor de Krim- penerwaard-Spoorwegmaatschappij concessie heeft, schijnt nog niet verzekerd, niettegen staande oene overeenkomst tusschen dio Maatschappij, den Staat en de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen betref fende de exploitatie van dien spoorweg, ten vorigen jare by de wet bekrachtigd werd. De Krimpenerwaard-SpoorwegmaatschappiJ is nl. daarna teleurgesteld in hare verwachtingen nopens de plaatsing van haar kapitaal, en heeft zich thans tot de Kooingin-Regentes ge wend met het verzoek een haar toegezegd Rijkssubsidie van f 8000 tot f 12,000 'sjaars te verhoogen en de concessievoorwaarden, wat den termijn van oplevering van den spoor weg betreft, te wijzigen. In de zitting der Algemeene Synode van de Ned.-Herv. Kerk van Vrydag werd mede- deeling gedaan van de uitspraak der Synodus contracta in zake het hooger beroep van den heer Hoevers, pred. te Stolwijk, van eene uitspraak van het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland, waarbij bij eene berisping had ontvangen wegens willekeurige afwijking van de gewone wijze van Doopsbediening. De uitspraak der Synodus contracta was, dat het vonnis van het Kerkbestuur van Zuid- Holland werd vernietigd en de heer Hoevers vrijgesproken; doch tevens vermaand, zich van het geven van ergernis te onthouden. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen. De heer Van Dis legde daarop de verklaring af, dat deze beslissing hem, met de minder heid in de Synodus contracta, ten diepste be droeft en dat hy mitsdien alle verantwoor delijkheid voor deze uitspraak van zich werpt en op de leden der Synodus contracta legt, die hiertoe hebben meegewerkt. Hier mede stemden vele leden der vergadering in. Alsnu kwam aan de orde het voorstel van den heer dr. Bronsveld, om een circulaire aan de kerkeraden te richten met betrekking tot de Doopsbediening, waarvan de iDhoud in een vroegere zitting is meegedeeld. Door prof. Cannegieter werd de volgende motie ingediend: de Synode, kennisgenomen hebbende van de uitspraak der Synodus contracta in de zaak van den heer Hoevers, pred. te Stolwyk, overwegende, dat deze uitspraak openoaar wordt gemaakt in het olficiöcl orgaan der Ned.-Herv. Kerk; is van oordeel met betrekking tot de Doopsbediening, in het gegeven verband van omstandigheden, geen nadere verklariog van zich te moeten doen uitgaan. Het voor8tel-Bronsveld werd daarop aange nomen met 10 tegen 9 stemmen, waardoor de motie Cannegieter kwam te vervallen. Aan dr. Bronsveld werd opgedragen, een concept- circulaire ter tafel te brengen. Besloten werd aan de kerkeraden een schryven te richten in zake tabel D van de kerkvisitatie, betreffende do sociale nooden. Door de commissie voor nieuwe wetsvoor stellen werd omtrent het voorstel van dr. Bronsveld in zake do verplichting tot den Doop, dat in een vorige zitting is aangenomen, geadviseerd: in het reglement op het gods dienstonderwijs, in art. 38, na het 5de lid een nieuwe alinea op te nemen, aldus luidende „Niemand wordt aangenomen, zonder dat, zoo mogeiyk, duideiyk is gebleken, dat hy is gedoopt, of anders bereid is, zich vóór of by de bevestiging te laten doopen". Overeen komstig dit advies werd door de vergadering besloten. Na het gevallen besluit in zake de hand- haviog van de bestaande vryheid van het gebruik der gewone doopsformule, kwamen het adres van dr. W. C. Van Manen te Leiden en van den Ring van Medemblik niet in behandeling, aangezien aan de wenschen van adressanten voldaan is. Daarop werd de discussie hervat over de voorstellen en adressen betreffende de rechten der minderheden. De conclusie van de meerderheid der rap- porteerende commissie luidde: de Synode be sluite eene poging aan te wenden tot wette lijke regeling, waarby de rechten van min derheden op bevrediging harer godsdienstige behoeften in eigen gemeente worden erkend, met behoud van de eenheid der gemeente. De heer Overman verklaarde, z(jne amen dementen in te trekken en met de conclusie van de meerderheid der rapporteerende com missie zich te vereenigon. Na breede discussie werden in stemming gebracht de conclasiën der rapporteerende commissie en met 10 tegen 9 stemmen aangenomen. Hiermee was de conclusie door den heer dr. G. E. Van der Flier, in zyn Nota aangegeven, vervallen. De gemeenteraad van Schipluiden heeft besloten, aan den minister van waterstaat, handel en du verheid te verzoeken over te gaan tot de vestiging van oen ryks-telephoon- kantoor in het ryks postkantoor aldaar. De groothertogin van Saksen is gister middag te halfzes per Staatsspoor naar Berlin vertrokken. Prinses Sophie werd door baar gemaal en hare dochter tot aan den trein vergezeld, alwaar o. a. mede tot afscheid aaa- wezig waren de dames en heeren, dio de Nederlandsche Vorstin verleden Vrydag by haar aankomst hadden verwelkomd. De jaarvergadering van de Vereeniging voor gymnasiaal onderwys op gereformeerden grondslag zal gehouden worden op Zaterdag 5 Sept. a. 8., des namiddags te halftwee, in het gebouw van het gymnasium te Zetten. De invoering van de nieuwe geweren, kaliber 6.5 mM., voor het Indische leger is nader voorbereid door het afsluiten van een contract tot levering van 9500 geweren en 500 karabynen, die naar men zich vleit in de eerste helft van 1897 in Indiö in ge bruik genomen zullen kunnen worden. De berichten uit Indiö omtrent de voor die vuur wapenen uitgezonden munitie bleven gunstig luiden. (Vad.) Een Italiaansch beeldhouwer, SerafiQO Ramazotti, te Padua, heeft oene buste ge maakt van Multatuli. Waarschyniyk zal die binnenkort in ons land worden tentoongesteld. De gemeenteraad van Maastricht heeft besloten om de stedeiyke muziekschool een subsidie van f 1200 te verleenen. Naar aanleiding van de talryk voorko mende branden in den loop dezes jaars laat de Brandverzekering Maatschappy der firma De Jong Co., te Amsterdam, alom hare inspecteurs de verzekerde gebouwen, etc. op nemen, ten einde te controleeren, of bet ver zekerde de aangegeven waarde wel behooriyk vertegenwoordigt. De typografen te Groningen hebben reeds circa f 25,000 b(jeen voor hun pensioenfonds. Zoodra het kapitaal tot 52,000 is geklommen, wat na ongeveer 10 jaar het geval zal zyn, zal men met pensionneeren kunnen beginnen. Het stoomschip „Prinses Wilhelmin i", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 21 Aug. van Aden; de „Prins Willem I", van West- Indiö naar Amsterdam, vertrok 21 Aug. van Havre. By koninklyk besluit is eervol ontheven de kapitein B. Van Bekum, op verzoek, van het bevel over het algemeen depót van disci pline en in verband daarmede overgeplaatst by het 3de regiment infanterie, en benoemd bij het wapen der infanterie, tot commandant van het algemeen depót van discipline, de kapitein A. Breeman, van het 3de regiment. Praatjes over Kunst. Vlokken. LXXVII. Nog is de „Haagsche" Driejaarlykscho niet ten doode opgeschreven. Het „Vaderland" heeft verschillende kunstschilders verzocht hun oordeel in de kolommen van dat blad te willen publiceeren, en verscheidene artisten gaven reeds aan die roepstem gehoor. Curieus is de lezing van die bydragen voor zeker. Zoo is Bauer's antwoord o. a. „kort maar krachtig": „Ik heb," zoo schryjt deze,\ „niet veel sympathie voor de Driej.iarlyksche. Laten wy die „Salons" van ryp en groen liever over aan de Franschen." Willem Maris is van een ander gevoelen en zegt eenvoudig: „Hiermede meld ik U, dat ik vóór het behoud onzer Stedelyke tentoonstelling ben." Het zaakryke antwoord van Th. De Bock is ook vermeldenswaard: „De gevleugelde woorden van Thorbecke: „Kunst is geen Regeeringszaak" hebben voor my nooit gevlogen. „Kunst is een Regeerings-taak" biyft myno overtuiging. „De organiseering der Driejaarlykscho Is verouderd. „Alleen door ernstige reorganiseering (in hoofdzaak samenstelling der commission, in voering afd. kunst ny verheid of industrie, geïllustreerde catalogus, wederinvoering van medailles) is 't mogeiyk, dat de Gemeente F5 emlleton. Kok en Kouing. Het was in don herfst van het jaar 1788, kort vóór het uitbreken der groote revolutie in Frankryk. Het jaar was zeer vruchtbaar en met name de wynoogst in Languedoc en in het gobeele zuiden van Frankryk, van de Provence tot over de Pyreneeën en de oevers van den Atlantischen Oceaan, beloofde ryk te worden. Maar door geheel Frankryk woei een wilde storm van ontevredenheid: overal gistte het, de oude banden werden verbroken, uitspattingen kwamen voor, de Jacquerie droeg nieuwe bloesems; het was, alsof het volk niet meer in de oude vormen paste. „Jacques, Jacques!" riep meester Durand ongeduldig door het huis, „waar zit de jongen nu weer?" Baas Durand was eon eerzame vleesch- houwer in de goede en schilderachtige stad Montpellier, in Languedoc, die in den loop der jaren een aardigen duit gespaard had. Om die reden had hy een afkeer van de ontevredenen, dia om hervormingen riepen. Hy wilde zyn eerlyk verdiend geld in ruste genieten en daarom haatte hy alles, wat aan deze rust binderlyk waa. Zoo Doemde met don boerenopstand, die in de 14de eeuw, door het deBpotisme der adellijke hoeren uitgelokt, ïich over geheel Noord-Frankrijk uitgestrekt had. „Jacques 1" riep baas Durand opnieuw, „alle drommels, waar zit de bengel! Jacques! Jacques!" „Ja, meesterI Ik kom al!" antwoordde eindelyk een stem uit den tuiD, en weldra snelde een stevige jongen van ongeveer zeventien jaren toe. „Je bent ook al zoo'n deugniet en luilak," schold Durand, toen de jongen voor hem stond en naar zyn bevelen vroeg, „zoo'n ontevreden domkop en betweter. Maar ik zal je nog wel klein krygen." „Wat is er, meester?" vroeg Jacques kort, terwyl hy hem onverschillig aankeek. Reeds by den aanblik van den slanken, gespierden jongen werd het Durand bang om het hart. „Hier, dezen kalfsschenkel breng jo naar de villa „Monrepos," naar den heer Cam* bacérès begrepen Wee, als niet alles stipt bezorgd wordt. Vooruit! Er is haast by." Met een vluggen zwaai wierp Jacques den houten bak, waarin de kalfsschenkel lag, op den schouder en snelde heen, de stad uit, naar de villa „Monrepos," die aan de groote straat in het noorden der stad Montpellier, ongeveer een kwartier van deze verwyderd, lag. Dat Jacques hy heette eigenlyk Gioachimo niet veel voor zyn beroep gevoelde, kon men zich wel denken. Maar hy moest eton, en om dit te kunnen, was hy by Durand slagersknecht geworden. Hy was te Cabors geboren, de zoon van arme ouders, die mis schien zeer tevreden geweest waren, toen hy, nog geen elf jaar oud, op zekeren dag weg liep. Hy was hier en daar verzeild geraakt, had dit en dat geprobeerd, maar tot nu toe niets gevonden, dat hem eigenlyk beviel, want met de kalfsschenkels en hammen van meester Durand door de stad te moeten drentelen, vermaakte hem natuuriyk niöt byzonder Hy gevoelde zich tot iets hoogers geboren. Met een vlug begrip, een helder hoofd en een bart8tochteiyk temperament, meende hy, dat het hem op den duur in de wereld niet kon tegenloopen. De straat, die Gioachimo volgde, had aan de eene zyde een kleine helling, aan welker voet een beek ruischte, en toen hy, het hoofd vol fantastische ideeön en toekomstplannen, voortliep, hoorde hy eensklaps achter zich een hevig stooten en ratelen, stampen en snuiven. Snel keerde hy zich om en bemerkte, hoe een reiskoets door tweo wild geworden paarden meer voortgesleept dan getrokken werd. De wagen vloog nu eens naar deze, dan naar gene zydo der straat, en Gioachimo zag, dat hy elk oogenblik öf tegen de rots verpletterd öf van de helling afgeslingerd zou worden, als de paarden niet tot staan gebracht werden. De koetsier was radeloos en hield zich, luid om hulp roepend, krampachtig aan den bok vast. Ook uit den wagen hoorde Gioachimo stemmen. Bliksemsnel zette hy zijn vleeschbak neer en klampte zich aan de paarden vast. Eenige seconden werd hy door de in woeste vaart voorthollende dieren meege sleept en het scheen byna, alsof zy hem onder hun hoeven wilden vertrappen. Hy echter trok de teugels neer en eindelyk stonden de paarden stil, trillend, met zweet bedekt, met snuivende neusgaten. Ook de redder beefde aan al zyn leden, zyn oogen fonkelden en schenen vonken te spatten, maar hy stond als van yzer voor de dieren hy gevoelde zich overwinnaar 1 Terwyl Gioachimo nog bezig was de paarden te sussen, bemerkte by, hoe een zeer jonge officier in de uniform van een luitenant der artillerie uit den wagen sprong en zeide „Alles is voorby, mama, er is geen gevaar meer. Steun moeder, Caroline, haar bezwyming zal spoedig over zyn. Wees maar kalm, er is niets meer te vreezen." Gioachimo zag den officier aan. Hy was klein, een tengere, onooglyke gestalte, waarop echter een hoofd met een breed, verrassend ernstig voorhoofd zat. Do gelaatstrekken maakten ongetwyfeld oen diepen indruk en rechtvaardigden zeker zegevierend vertrouwen en bevelende kortheid in woorden en gebaren. Vervolgens stapte nog een jong meisje uit den wagen, in elk geval de zuster van den officier, en sedert Gioachimo deze zag, had by voor niets anders meer oogen. Het kleine persoontje, met de flinke, beweegiyke gestes, met de groote, vurige oogen der zuidelyke had op het eerste gozicht zyn hoofd op hol gebracht. Hy was geheel verdiept in den aanblik van het nog zeer jonge meisje, toen hy zich eensklaps door den officier hoorde aangesproken. „Uw daad verdient een kroon, myn brave. Helaas, heb ik er geen te vergeven en moet ik myn dankbaarheid voor uw moed naar myn middelen regelen. Neem dit van my aan." Half verwonderd, half nog onder de be koring van het jonge meisje, Dam Gioachimo een vyf-frank-stuk van den officier aan. Het geschiedde byna tegen zya zin, maar hy deed het toch. „Ik neem het geldstuk niet als belooning aan, luitenant, maar als herinnering," ant woordde hy werktuigiyk. Met zyn doordringende oogen zag de officier den slagersknecht vluchtig aan. „Het zal my altyd aangenaam zyn, u weer te zien. Hoe heet gü?" „Gioachimo Murat, luitenanti" „Als gy my eens noodig mocht hebbenk myn vriend, wend u dan tot den luitenant Napoleon Bonaparte, van het 6de regiment artillerie te Parys. Adieu, myn brave, en nogmaals myn dankl" Gioachimo stond als 't ware te droomen.' Ofschoon daar slechts een jonge man van ongeveer twintig jaar voor hem stond, spie gelde hem toch zyn levendige fantasie op dit oogenblik een stroom van beelden voor, welker glans hem verblindde Het was hom alsof de wereld, waarin hy leven wilde en leven moest, zich eerst nu voor hem opendö. „Parys 1 Ja, naar Parys 1" riep het in hem. Droomend stond de jonge man daar nog altyd, toen de reiskoets al lang weggereden was. Weemoedig zuchtend keek hy haar na. Het was hem, alsof hy haar op staanden voet volgen moest, alsof do stem van het lot riep: „Kom, koml Je wereld is daarl" Doch hy kon niet, hy moest den kalfsschenkel naar de villa „Monrepos" brengen I {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1