H. J. VAN NOUHUYS. LET WEL! Volksklasse HIJ. Geldschieters Te liimr te 's-Graveiihnge, HOLLANDSCH SPEK, Goesche Zoute Beschuitjes N9. 11192. A0.1896 (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven PERSOVERZICHT. Groote Afslag ROLLANDET Co., der L. G.- en S.-Ver. „Hercules." Grondig Onderricht J. DE ME, Lokhorststraat 22. BEDET'S G. ROODENBURG Jzn., Haarl.straat. TE IlI Uli, Feuilleton. RIJK? 13on<1 ei*<Iag SO Augustus. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden por 3 maanden.ƒ1.10. Franco per post„1.40. Afzonderlijke Nommersr> r» v PRIJS DER ADVERTENTEÖN: Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad r n O!) hr-"1i*. Tweede Blad. Naar aanleiding van de circulaire, door den heer N. Koopman, directeur der naamlooze vennootschap, „Beugvisschery Rotterdam", aan onderscheidene burgemeesters gericht, bedoelende de^ oprichting van een fonds /voor Nederlandsche visschers, schrijft de Vlaardingsche Cl. (Nederl. Vis- schervj Ct.) het volgende: De heer Koopman houd9 ons ten goede, dat, bij waardeering van zijn streven, wij de meening toegedaan zijn, dat hij daarin niet zooveel bijval zal vinden als wenschelijk is. Eerstens omdat er plaatselijke fondsen zijn, die onder uitstekend beheer, de nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers en ook oude zeelieden zoodanig ondersteunen als wel niet beter van een algemeen fonds kan verwacht worden, waarom de visschers daarin vertrouwen stellen en derhalve niet spoedig tot een ander nieuw op te richten fonds zul len overgaan, al werden daarvan nog betere uitkomsten voorspeld. Een overzicht van deze fondsen en van hun werking is te vinden in de jaarversla gen van het „College voor de Ned. Zeevis- scheryen". Ten tweede betwijfelen wy of de algemeene liefdadigheid, die zich dezen winter weder zoo treffend geuit heeft, gemist kan worden by het oprichten van een dergelyk fonds, omdat van vele visschers in ons land, die van de haring- en beugvloot tegenwoordig zyn uit gesloten, de verdiensten zoo gering zyD, dat daarvan geen penning afgezonderd kati wor den voor levensverzekering. Maar, al ware dit anders, de ondervinding hesft geleerd, dat voor deze fondsen de alge meene liefdadigheid den grondslag heeft gelegd, waarop dan later door bydragen van visschers en reeders kan voortgebouwd worden. Zonder dezen grondslag heeft de vorming van het onmisbaar kapitaal te veel tyd nooüig. In De{>>nti-rev) Nederlander wordt be toogd, dat door heffing van invoer rechten op graan het brood niet duurder wordt, daar de importeur dat recht betaalt. De schryver wyst op Vlissingen, waar de gemeente-accyns hoog is en het brood toch niet duurder dan in de omliggende gemeenten, terwyi hy het oordeel aanhaalt van den heer G. J. Van den Bosch, vroegc-r directeur van den Wilhelminapolder, thans wonende te Wiosbaden, die verklaart, dat in Duitschland, niettegenstaande het hooge invoerrecht, het brood niet duurder is geworden. Voor een derde argument beroept de schrijver zich op de veefokkers, „die het by ondervinding weten, dat, als by v. in Frankryk het invoerrecht op het vee verhoogd werd, de pry zen van het vee hier te lande evenredig daalden, o i.dat de opkoopers eenvoudig ver klaarden, niet meer te kunnen besteden, omdat.... er zooved meer invoerrecht in Frankryk werd geheven." Maar, zegt hy, al werd het brood er iets duurder door, dan nog is het beter iets duurder brood, dan geen brood. De schryver ziet niet over het hoofd, dat de landbouwer niet wordt gebaat, wanneer de importeur het invoerrecht draagt en daarom het graan niet duurder wordt; maar hy zou wenschen, dat deze er indirect door gesteund werd, door de opbrengst der invoerrechten, althans voor een deel, te bestemmen om den landbouw te ontheffen van sommige lasten, die er op drukken. Evenals byv. in Indië het recht, dat betaald moest worden van de suiker, die uitgevoerd werd, tydeiyk is opgeheven, en zooals de zeevisschery teruggaaf krygt van den accyns op het ruwe zout, dat noodig is voor die industrie. Het bezwaar, dat het moeiiykheden baart voor den groothandel in granen, acht de schrijver te ondervangen door te bepalen, dat het invoerrecht, by den invoer geheven, bij den uitvoer wordt teruggegeven. In de „Haagsche Kroniek" der Nieuwe Groninger Courant lezen we o. m. Veel wordt er gesproken over het proces verbaal, door de politie opgemaakt tegen den houder van een gelegenheid voor hazard spel om geld te Scheveningen, waar van eenige bladen gewag maakten, andere niet. My dunkt, dat de laatste gelyk hadden. Dat er te Scheveningen, gelijk in alle bad plaatsen, sterk wordt gespeeld, is een feit waartegen ik meermalen ben opgekomen en dat me nog ergert. Doch dat is geen reden om onze badplaats in het vage als een „speel bank" aan te teekenen en zonder verdere aanduiding van „een gelegenheid" tot hazard spel te spreken. Onwillekeurig zal 't publiek daardoor in den waan komen, dat het een of ander établissement Kurhaus, Seinpost, Hotel d'Orange, Garni, Pension, Rauch, Deutschman, iEteburg, of welk ander ook,— de zetel der ongerechtigheid is; en als er maar één plaats is, waar onwettig spel wordt gespeeld, dan werpe men den schyn niet op alle. Maar er is nog een reden om dit zaakje niet al te serieus op te vatten. Men beweert nl., dat het bazardspelletje, waarmee zich groot en klein sedert maanden in een der groote établissementen vermaken, vooral van de zyde der politie heol veel clandizie heeft genotendat een tweetal inspecteurs te Sche veningen er, om zoo te zeggen, met geen stok waren vandaan te krygen, en nu zou 't toch al te dwaas zfin, als diezelfde beeren ten slotte, op het drukste oogenblik van 't seizoen, nu Scheveningen overbevolkt is door badgasten, tegen dat spel hadden gever baliseerd. Men zou dan waarlyk aan een intrige in plaats van handhaving der wet gaan den ken. Diarom geloof ik nog niet zoo dadelyk, dat bet gerucht waarheid bevat. Wat intus- schen wèl waar is is, dat er weder gehaspel is tusschen de hoofden onzer politie over de uitoefening van hun taak te Scheveningen en dat kan misschien de oorzaak wel zyn van 't gerucht. Hoe het zy, de gelegenheden, die tot hiertoe bestonden openiyk, voor iedereen en in ver schillende établissementen van geiyken aard zyn er nog, zoodat, als er werkelyk proces verbaal mocht zyn opgemaakt, dit in de prak- tyk geen effect heeft gehad, misschien juist doordien men tegenover de inrichtingen, waar gespeeld wordt, niet met gelyke maat heeft gemeent. Het gaat anders te Scheveningen uitste kend: alles vol en overal drukte.... De ScheveDingsche visschers worden ver standiger. Zy werken steeds hard om een haven te krygen, maar steken in afwachting daarvan, omdat 't lang kan durende handen uit de mouwen. Zoo hebben ze nu een bootje gekocht, dat by de aankomst der visschers- schepen, onder den wal de visch zal over nemen en aan 't strand brengen. Om hen te helpen is nu ook een nieuwe afrit naar het strand gemaakt, waardoor de schuiten gemak- kelyker kunnen worden afgebracht en do visch en netten beter vervoerd. Misschien zal men het ten slotte zonder haven toch nog wel kunnen klaren. Met goeden wil en overleg komt men ver. Ik vrees echter, dat de onderneming bet „Haagsche Sportterrein", pas onlangs geopend, bewijzen z 1. dat men, bij elk succes, ook zonder overleg niet goed werken kan. Men spreekt van hoogloopende onaangenaamheden in 't bestuur, die den directeur, den heer Simons, een flink man voor de zaak, en een dor commissarissen al tot aftreden hebben genoopt. De leer, dat er maar één kapitein op een schip kan zyn, wil er by de „Sportsmen" niet in. Aan eene particuliere correspondentie uit Johannesburg in de Nieuwe Rotterdamsche Courant ontleenen we het volgende: „De Transvaal heeft op dit oogenblik een tooverachtigen naam; by velen dezelfde beteekenis als goud. Maar de werkelykbeid is anders. Die tyd is lang voorby, dat men zyn neus maar had te laten zien om ryk te zyn. De wekelyksche diensten der „Union" en „Cast le L'ne" brengen aanhoudend nieuwe elementen aan, en de toevloed van nieuw komers is zóó groot, dat men in verschillende takken van ny verheid niet dan met de uiterste moeite zich een plaats veroveren kan. Dit geldt vooral de Hollanders. Ik heb hier voomameiyk bet oog op de kantoren. Sedert den beruchten datum van 1 Januari hebben de Engelschen ons beslist don toegang tot bun kantoren afgesneden. Komt men zyn diensten presenteeren, men mag de beste getuigschriften hebben, dat doet niets ter zake. „You are a Hollander?" „Yes, sir." „Well, there is no place". „Per haps later on?" „Oh no, we only want Eng lishmen." Zulke dingen worden op een toon gezegd, die dezelfde uitwerking heeft als een zekere beweging van den voet, zooals die soms op al te lastige handelsreizigers wordt toegepast. Trouwens, het resultaat is hetzelfde, want in een minimum van tyd is men op straat en kykt men met bezorgden blik naar Office No. 2, waar men zoo straks zyn kans zal wagen. Hollander en Dutchman heeft hier niet dezelfde bete3kenis. Hollander zyn wy uit het Noorden, terwyi de Afrikaner Boer Dutchman is. Aangezien in Johannesburg, de stad waar ik myn ondervinding heb opgedaan, boofdzake ïyk Engelschen zyn en het Hollandsche element aldaar zeer schraal is, is het voor cns zeer lastig wat te vinden. Daarom raad ik ieder aan om hier niet te komen zonder zeker van een plaats te zyn, want velen, ook met-Hol landers, zyn met my tegelykertyd uitgekomen. Een er van, een flinke Amerikaan, typewriter, shorthand, is nu kellner in een mynwerkers- hotel. Twee anderen zfin zoo goed en zoo kwaad als het ging weder naar huis toe. Tot zoover over het verkrygen van een plaats. Nu iets over het leven. Bleekneuzige jon getjes, die by moeders pappot zyn grootge bracht en wien 's ochtends een geklutst eitje op bed gebracht wordt, moeten vooral niet komen, zelfs niet met een plaats, want die houden bet hier niet uit. Ja tot aan Kaap stad gaat alles goed, als men nog geen last heeft gehad van zeeziekte, maar nauweiyks op het spoor, begint hst lieve leven reeds. Drie nachten en twee dagon sporen, met 3-maal per dag een halte om te eten. Het is eigen aardig hoe de beurs op die reis slinkt. Langs de lyn kent men geen kleinere munt dan 30 c. Een kop thee (extra slap) met 1 a 2 sandwiches en men is een shilling kwyt. Do maaltyden kosten half a crown. Druiven, pisangs en ananassen kan men tegen flinke pryzen verkrygen. Nog een inconvenient van de reis is, dat men met minder bagage aan komt dan waarmee men vertrok. De band bagage staat namelyk niet in dezelfde coupé als de reiziger, waarin ook eenige raampjes zyn, die ongelukkig ook opengaan, wat vooral des nachts het spreokwoord: gelegenheid maakt den dief, tot waarheid maakt. 't Is eigenaardig, dat, wat de verdiensten aangaat, de werkman belangryk meer verdient dan de kantoorman, ten minste als deze slechts kort hier is. Yoor een begin, wordt een plaats van 20 pd. st. per maand als goed beschouwd, en men krygt die niet zonder zyn bullen goed te kennen. Een timmerman of een motselaar daarentegen beeft gemiddeld 350 in de maand. De spoor, waarvoor de meeste Hollandsche jongelui uitkomen, betaalt slechts 14 pd. st. of 170 voor een begin, klinkt dus thuis niet kwaad, maar als men de kosten nagaat, die men te dekken heeft, is dat al zoo heel mooi Diet meer en moet men dan ook bepaald eiken shilling tweemaal omkeeren vóór hem uit te geven, wil men aan het eind der maand iets overhouden." De correspondent rekent voor, dat men per maand van 4 weken, zoo goedkoop moge- ïyk genomen, noodig heeft: kamer 6 m. 4 gel. 24; voeding 8 m. 4 gel. 72; petro leum 2 gallons ƒ3, maakt precies ƒ99. Ook al het overige is peperduur. Houdt men nogal eens van een glas bier en een go9de sigaar, dan blyft er van de ƒ170 niet veel over. En zelfs al heeft men een beter inkomen, dan lydt men toch armoede. Een ieder be helpt zich en ieder hoeft een koortsachtige haast en geen tyd om aan betere verzorging te denken." De 8uikerwet en de protectie. De Amhemsche Courant noemt het cyfer van l'/i millioen aan preraiën, dat de minister van financiën aan de suikerfabrikanten wil uitkeeren, volkomen willekeurig; maar nu de wetgever het eenmaal op dit cyfer bepaald heeft, is er geen reden om er van af te wyken. Wat de vraag betreft, aan wie depremiën ten goede komen, zegt het blad, dat de suiker- fabrikanten als de sterkste party met het leeuwendeel gaan stryken en dat er voor den landbouw niet veel meer overblyft dan dit voordeel, dat hy, op de daarvoor geschikte gronden ten minste, met meer voordeel beet wortels telen kan dan andere producten op leveren. In de toekomst wordt het er met de nieuwe wet niet beter op. Hoe meer suiker de fabrikant uit een gegeven hoeveelheid beetwortels weet te maken, hoe meer premie hij zal ontvangen, maar deze hoogere productie strekt ten nadeele van de teelt, die dan zal moeten ingekrompen worden of de pryzen zullen dalen, beide ten nadeele van den landbouw. De Regeering wil van een directe be scherming aan de beetwortelteelt niets weten, omdat de wetgever zich onthoudt van protectie van andere cultures. Maar vraagt de Am hemsche Courant onthoudt de wttgever zich ook niet van protectie van andere takken van fabrieksnyverheid? Zooals in elk stelsel van protectie heeft ook hier weder opoffering van het eene belaDg aan het andere plaats en zullen de gevolgen van de nieuwe suikerwet voor de fabrikanten voordeeliger zyn, naarmate de belangen der beetwortelteelders er door achteruitgaan. Naar men verzekert, willen twee leden der Athletische Yereenigingen te Ber keley in Californiö, Barry en Croman, op han den en voeten van San-Francisco naar Nieuw- York trekken. In Februari gaan zy op reis en denken tusschen de 15 en 20 K.M. van de 5000 daags af te leggen. Ook zyn zy van plan in de steden, die zy doortrekken, lezin gen te houden. Omtrent hun uitrusting meldt men: de voeten zyn aan een leeren gordel bevestigd, de knieën van caoutchouc-luchtkus- sens voorzien, de handen met leer geschoeid, van onderen ook met caoutchouc kussentjes. Kanarievogels rekent men ge woonlijk niet tot de wilde dieren, m3ar in juridischen zin behooren zy er toe. Te Parys was een dame aangeklaagd wegens diefstal; zy had zich een kanarievogel toegeëigend, die op haar vensterbank was komen zitten. Hot gerecht verklaarde de aanklacht echter vol komen ongegrond, omdat een kanarievogel een „wild dier" is en dus, als hy op de een of andere wyze zyn vryheid heeft herkregen, een res nullius is, die ieder zich mag toeëig3- nen zonder diefstal te begaan. Op den Chileenschen gezant in Bolivia is te Suere een aanslag gepleegd; een koopman schoot op hem en verwondde hem ernstig. Vervolg der Advertcntiën. Westhaverislraat 2. Agentschap Rott. Lloyd, Ned.-Amer. Sto mvaart en naar Zuid-Afrika, rasiije-ijcnl voor Indlë. 2278 8 AAN DE BANK. Alles per J kilo: Lappenf 0.32J Gehakt en Pouleto.30 Schenkelvleeschn 0.27/ Rollade0.40 Boeuf0.40 Staart0 40 Riboo zonder been0.40 Biefstuk0.55 HaasB 0.55 Ton* ptr stuk2.- Rcndvet tegen concurreerende pryzen. Aanbevelend I M. SPIJER, Mïre 43. NB, Aan Huls bezorgd, zonder Prys. verhooglog. 6086 24 NIEUWE RIJN 3, Agenten derstoomvaartmaatschappij „Nederland." Zoowel voor passage-bespreking als verzending van goederen. Zee-Assurantiën. 1490 9 Een Winkelier, die bewyzen van Hin ken omzet en verdienste kan leveren, vraagt tegen nader overeen te komen voorwaarden ƒ800 te leen tegen billyke rente. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 6045. 7 Door het Bestuur van „Hercules" is in verband met de oprichting eener Volksklasse voor Gymnastiek, waar Jongelieden van 14-20 j. kosteloos Gymnastiekles kunnen ontvangen, eene curculaire verspreid. Zy, die met de oprichting instemmen en geene circulaire mochten ontvangen hebben, kunnen er alsnog eene aanvragen by onder- geteekenden, die zich tevens bereid verklaren de noodigo inlichtingen t9 geven. 6088 20 Namens het Bestuur: A. DIRKS, Pres., Ryn- en Schiekade 92. W. C. HEMERIK, Secr., Heerengracht 96. in de HANDWERKEBi, het Maatknippen en Naaien van Kostuums en Ondergoed. Desverkiezend Privaatles. 5939 7 kl. HEERENHPIS, deftigen stand, ty Staritssp., Bosch en Trams, voor ƒ460. 4 gr., 4 kl. Kamers, zeer ruime Serre, q°. Balkon en Tuin, op het Zuiden. 6091 8 Fr. br. onder letters D D bij de Boakh. J. BRUNT ZOON, Gortstraat 19, Den Haag. PRIMA GEROOKT 5361 6 33 CENTS PER POND. Hoogewoerd 66. zyn te Lelden verkrygbaar by: tegen Nov.: een flink onderhonden 1IEEREXHIJI8 met TUIN, bevattende 7 Kamers, voorzien van Gas- en Duinwater leiding. Adres: Apothekersdyk 30. 6089 7 Slot.) Heeft hy iets gezegd over de toekomst? Alleen, dat hy dadelyk na Kerstmis ver- trekkeu moet; maar hy heeft my tenminste beloofd, tot zoo lang hier te biyvsn. Ik bedoel niet over zyn toekomst, maar de uwe? Hij weet, dat myn toekomst in andere banden is! sprak de zieke fluisterend. En hy is dankbaar, dat hy van de ver- antwoordolykheid af is t Mevrouw Dacre stak Eleanor haar hand toe. Waarom zyn jelui tegenstanders? vroeg zy treurig. Jelui waart vroeger zulke goede maatjes Will zei het straks nog. Hebt u dan over my gesproken? Een beetje. Will zei, dat je zoo veranderd was en ik trachtte hem te verklaren, watje veranderd had. Ik vertelde hem van den harden stryd, dien je hadt, en legde hem uit, dat die dingen iemand een beetjeeen beetje Leeiyker maken l zei Eleanor. Zy zocht haar kamer op en bleef daar. Ze zocht in de woorden van mevrouw Dacre meer, dan die daarmee bedoeld had. Veran derd! Ja, ze was veranderd; maar ze wilde, dat hy daarover niet gesproken had. 'tLeek haar wreed, dat de jaren, die-Will vriendeiyk hadden toegelachen, voor haar zoo ongunstig geweest waren. Toen zy naar bene den ging, voelde zy zich droevig gestemd en boos tegen iedereen, Will niet uitgezonderd. Is 't werk gedaan? zei Will vroolyk; moeder ziet er veel beter uit dan gisteren I Ik begryp niet, hoe je zoo blind kunt zyn l Hy keek haar vlak in de oogen. Waarom stel je niets voor; er moet toch iets voor haar gedaan worden l vervolgde Eleanor. Is het mogelijk, iets te doen? Dr. Richards heeft herhaaldelyk gespro ken over een consult, maar wy konden het niet betalen. Wy hebben schulden; jy mocht die wel betalen. Ik zie er de noodzakelykheid niet van in. Eleanor keek hem verontwaardigd aan; maar Will nam haar rechterhand in de zyno en wilde iets zeggen. Doch zy trok de hand terug. Zy kon zyn gierigheid niet vergeven. Hy haalde de schouders op on verliet het hui3. Toen hy terugkwam, verteldo hy, dat hy don dokter had gesproken. Hy zal dr. Pollock morgen meebrengen; 't kost veel geld: twee pond. Ben je wel verantwoord, zooveel voor je moeder te besteden? vroeg Eleanor schamper. Richards praat over een operatie, vervolgde Will, als had hy haar woorden niet opge merkt. - Wat denk -je er van, als zjj naar een hospitaal ging? Zy verkoos niet te antwoorden en ging naar haar kamertje. Daar haalde zy uit haar lessenaar een photographic, die ze menigmaal gekust had. Hoe is 't mogoiyk I hy hy... zuchtte

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5