Benrs van Amsterdam. £0% koloniën. BATAVIA, 15-16 Juli. Nidere berichten van Tamiang aan de „Deli- Courant" beholzon het volgende: De bewoners van de benting van Kedjoe roean Tandil hadden geen van allen wacht gehouden, toen zy in den nacht van 17 op 18 Juni door geschreeuw en brandlucht ge wekt werden. Onder de pogingen, om nog een en ander uit den brand te redden, werden zy tusschen de palissaden door beschoten en kort daarop gelukte het den aanvallers den ingang te forceeren en daarbinnen met den klewang alios neer te slaan. De overvallenen zochten bun heil in de vlucht, doch zes van ben kwamen daarby om, terwyl er zeven ge wond werden, waaronder Kedjoeroean Tandil, die een schot door den arm kreeg. De aanwezige huizen, waarin zich veel padi en ook negen aan het bestuur toebehoorende tronplaadgoweren bevonden, brandden voor J/3 gedeelte af. De toegeschoten militaire patrouille kon slechts der retireerende bende eenige 6alvo's nageven. By de poging tot achtervolging trof men in de richting van Goenoeng missigit een verlaten bivak aan, waar hoogstens twintig man hun verbiyf konden gehouden hebben. Latere berichten spraken van 30 man. De aanvallers moeten uitgeweken Tamïan- gers geweest z\Jn, die zich in het Langsarsche gevestigd hebben. Naar w\j vernemen, is reeds aan bet bestuur van Atjeh gevraagd den vorst van Langsar daarmede in kennis te stellen. Door de hoeren C. J. Van Vleuten en F. A. Isasea is het verzoek gedaan om ver gunning tot het doen van münbouwkundige onderzoekingen in de afdeeling Lematang llir (Palembang). Als een gewichtige gebeurtenis valt de invoering te vermelden van een nieuwe land rente-regeling, voorloopig alleen in dePreanger- Regentschappen, met de bedoeling echter haar, als zü bevalt, voor geheel Java en Madoera te doen gelden. Moge zü vooral den Inland- schen landrenteplichtigen bevallen! J.-B Uit Soerabaia is 13 Juli aan de „Loc." gemeld In de zaak der valsche bankbiljetten wer den heden voor den substituut-officier van justitie uitvoerige getuigenissen afgelegd. De officier van justitie wordt morgen als getuige gehoord, Men wil weten, dat Z. M. de koning van Siam rilderorden heeft uitgereikt aan de hesren J. C. Tb. Kroesen, benoemd lii van den Raad van Indië, resident van Soerabaia; D. P. Bouman, kolonel, afdeelingscommanöant; H. T. Verheggen, directeur van het marine-établis sement; P. Herzberg, directeur der muziek- vereeniging „Caecilia". Benoemd is tot klerk bü den adminis trateur der tinmünen te Pangkal Pinang H. Florentinu8. Aan den lsten commies bü het departe ment van onderwys, eeredienst en nijverheid E. "W. L. Van Faber is wegens ziekte een verlof verleend naar Soekaboemi en Sindanglaüa voor den tüd van een maand. Aan den luitenant kolonel der infanterie te Batavia H. Bondien is wegens ziekte een verlof naar Sokaboemi en Garoet verleend, voer den tyd van twee maanden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Jndig zijn do volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. V e r 1 e e n d Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den onderwijzer 1ste klasse bij het openbaar lager onderwijs J. Valk. Ontheven: Eervol van do waarneming der betrekking van tijdelijk lceraar in de Fransche en Engolscbe talen en baar letterknnde aan de JJoogero Burgerschool te Soerabaia F. H. H. Moquette, vroeger onderwijzer 3de klasse bij het openbaar lager onderwijs. Belast: Met de waarneming der betrekking: van onderwijzer 1ste klasse bij het openbaar lager onderwijs do ambtenaar op non-activiteit J. J. Worst, laatst onderwijzer 2de klasse: van tijdelijk leeraar io de Engelscbe en Fransche talen aan de Hoogere Burgerschool to Soerabaia, de gewezen onderwrjzor 2de klasse bij het open baai lager onderwijs J. Jaspers, thans tijdelijk waarnemend leeraar in de Engelscho taal en haar letterkunde aan de Hoogere Burgerschool to Sa- marang; van leoraar in de Fransche taal- en letterkundo, zoomede de Nederlandscho taal, aan de Hoogere Burgerschool te Semarang, J. Lnyten, bij resolutie van don minister van koloniën van 11 Maart 1896 gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal, om te worden benoemd tot onderwijzer 3do klasse. DEPARTEMENT yAN OORLOG. Bevorderd: Tot dirigeerend officier van gezondheid 2do klasse, de off. van gez. 1ste klasse Dr. R. A. 1. Snethlago (mot verlof in Nederland): tot officier van gezondheid 1ste klasse, de off. van gez. 2de klasse P. J. Binders. V erleend: Een maand verlof naar Soekaboemi en Garoet, wegens ziekte, aan den lsten luit. inf. van Atjeh geëv naar Batavia, T. Ketjen. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Van Hr. Ms. ,Bromo" op de .Lombok", de adelborst der 1ste kl. P. M. A. Bogaert; van Hr. Ms. ,Bromo" op de Atjeh'', de lsto luitonant ter zee L. A. Roijen. Benoemd: Tot lsten stuurman, de ambtenaar op non-activiteit W. Vos, en geplaatst op de .Condor." buitenland. Frankrijk. De „Gaulois" geeft aan de Fransche regee ring in overweging om den Czaar uit te noo digen den eersten steen te leggen van de ge bouwen voorde wereldtentoonstelling van 1900. By de onthulling van het standbeeld van Carnot te Cbdlons sur Marne, haalde de minister Rambaud in zyn feestrede o. a. de woorden van keizer Wilhelm aan: „Carnotis als een soldaat op het slagveld gevallen!" De „Intransigeant" toont zich hoogst veront waardigd over het feit, dat een Franscho minister in een rode op C -mot de woorden van een Duitsch keizer heeft aangehaald. Do algemeene raden hebben Maandag in geheel Frankryk hun zittingen hervat. Men verwacht, dat zü zich, evenals destyds tegen het belastingontwerp van het kabinet-Bourgeois, thans met groote meerderheid zullen ver klaren tegen de rentebelasting van den heer Cochéry. Aan de afgevaardigden der Fransche arbeidersparty, die op het congres te Ry'sel de Duitsche sociaal-democraten als broeders hebben ontvangen, is deswege by een bezoek aan Billy-Montigny (Pas-de-Calais) een vyandig onthaal ten deel gevallen van de zyde der bevolking. Er zou een vergadering plaats hebben, doch de sprekers werden begroet met de kreten: „Leve Frankryk! Weg met de monschen, die geen vaderland hebben!" De vrienden des vaderlands zetten hun meening kracht by met de vuist en weldra ontstond er een formeele vechtparty, waavan velen met bebloeden kop huiswaarts keerden. Dai tschland. Naar het „Hbld." verneemt, is de portefeuille van oorlog aangeboden aan verscheiden hoogere officieren, die allen bedankten, totdat ten slotte generaal Yon Gossler ze aannam. De bewering van de anti-semietische bladen, dat de beslissing over een opvolger van generaal Bronsart genomen is zonder er den ryks- kanselier in te kennen, is onjuist. Over de Cretenzer quaestie wordt tegen woordig onder de gezanten te Konstantinopel onderhandeld. De houding van Duitschland is dezelfde als vroeger. Het wil in overeen stemming met de overige mogendheden hervormingen invoeren, waardoor een vreed zame ontwikkeling van de verhoudingen op Creta mogeiyk wordt. Naar de „Voss. Ztg." uit goede bron verneemt, heeft Li-Hung-Chang by verschil lende scheepsbouwfirma's voor de Chineesche marine kruisers en andere oorlogsschepen ter waarde van 2 millioen pd. st. besteld. Spanje. De regeering van Spanje is het thans nage noeg volledig eens geworden met de hoofden van de liberalen en de dissidenten onder de conservatieven. Vóór het einde van Augustus en ondanks het verzet van de Carlisten, zal zü de goedkeuring verkrygen van al hare finantiësle en belastingplannen, daaronder begrepen de vernieuwing van het pachtcon- tract der mynen van Almaden met het huis Rothschild en van het contract met de maat- schappy, die het tabaksmonopolie heeft gepacht Aldus verschaft zü zich den waarborg, die ver- eischt wordt om de leening van 500 millioen te kunnen sluiten, bestemd tot bestryding van de Cubaansche oorlogskosten gedurende een jaar en om terstond een voorschot van 100 millioen te bekomen ter voorziening in de dringendste behoeften van de schatkist. Alle:n het wetsontwerp over de spoorweg overeenkomsten heeft minder kans nu gevo teerd te worden. Daarom moet het voornemen bestaan, dat ontwerp in eene najaarszitting het eerst aan de orde te stellen. De „Temps" ontvangt intusschen bericht, dat in weerwil van die verdaging de spoorwegmaatscbappü'en en de buitenlandsche bankiers zouden genoe gen nemen met de beloften van het Spaansche kabinet en met de goede gezindheid van do leiders der oppositie, Sagasta, Moret en Silvela, en bereid zyn hun steun aan de nieuwe Spaansche leening te verschaffen. Over de eigenlyke beweegreden van het oproertje te Valencia, waarvan onlangs mel ding gemaakt werd, is de sluier nog altyd niet opgelicht. Een correspondent van de „Köln. Ztg." heeft den indruk, dat de eene of andere radicale aanvoerder, op eigen gezag en zonder voorkennis van de party, misschien zelfs de namen van republikeinen van aanzien misbruikende, het zaakje ondernam in de hoop, dat de om vele redenen ontstemde massa's hem zouden bevallen en dat hy in geval van slagen, waarvoor trouwens een krachtiger leiding noodig geweest zou zyn, den by val van het partybestuur zou vinden. Ia ieder geval zyn van betrekkingen tot de Amerikaan- sche raddraaiers geene bewüzen gevonden. Deze mededeelingen over de oorzaak van het gebeurde klinken dus nogal onschuldig. Eergisteren heaft te Madrid en in do overige garnizoensplaatsen een loting plaats gehad voor de aanwyzing van de voor Cuba bestemde troepen. Voor de artillerie was het aantal vrywilligers zoo groot, dat men de lieden moest aanwyzen, die thuis moesten blyven. Groot-Brltannlö. De „Daily Chronicle" meldt, dat de Engol- 8che regeering het voornemen heeft de Soeda- neesche expeditie voort te zetten tot Khartoem en Lado Wadelal, ten einde een veroeniging te bewerkstelligen met de Engelsche troepen, die van Oeganda komen en het gebeele Nyidal te bezetten. Reeds is een kanonneerboot, zonder groote moeilykheden, den waterval gepasseerd, bekend onder den naam van Groote Poort. De Nyl stygt voortdurend. Men hoopt, dat de overige booten over eenige dagen eveneens zullen kunnen opstoomen. OoatonryU-Hong.-Slonarohlflk Het officiëele program voor het bezoek van den Cziar en zyn gemalin te Weenen luidt in 't kort 27 Augustus halfelf aankomst aan het Noorderstation, waar de keizer en de keizerin van Oostenryk, de aartshertogen en de lioog- waardigheidsbekleeders ze opwachten; vyf uren 's middags groot diner ten palelze; halfzeven 's avonds théatre paré in de hofopera. 28 Augustus 's morgens parade op de Schmelz, 's middags familiemaaltyd in de keizeriyke villa te Lainz, wandelrit door den dierentuin daar, 's avonds halfnegen concert ten hove. 29 Augustus 's morgens vertrek van het Noordorstation. De Weeners zyn al bezig hun straten te versieren. Het huweiyk van den hertog van Orleans met aartshertogin Maria Dorothea zal niet in Ofen, maar in Weenen voltrokken worden, omdat de bruid anders burgerlyk getrouwd zou moeten worden. Dat wil echter haar vader niet, en om aan de bepalingen der Hongaarsche wet te ontkomen, zal het huwe lyk te Weenen worden ingezegend. In Oosten ryk bestaat geen burgerlyk huweiyk. Grielieiiland. Prins Berowitch heeft aan de Turksche troepen last gegeven zich in het eiland terug te trekken, hetgeen beschouwd wordt als een voorteeken van een vredelievende oplossing. Volgens de bladen he?ft men groot gewicht te hechten aan de audiëntie, welke de Oosten ryksche gezant by den koning heeft gehad. Tnrkyo. Men meldt uit Konstantinopel, dat er een merkelyke verbetering in de verhouding tus schen de regeeriug en de Armeniërs valt waar te nemen. De sultan heeft aan mgr. Bartho- lomeus bet grootkruis der Medjidié-orde ge schonken en verscheidene andere Armenische notabelen zyn gedecoreerd. Montenegro. Officiéél is de verloving afgekondigd van prinses Helena, dochter van vorst Nicolaas I van Montenegro, met den prins van Napels. Er heerscht groote geestdrift ia Montenegro. Li-Hung-Cliang en Gladstone. Li-Hung Chang heeft een bezoek gebracht aan Gladstone. Van het gesprek, dat tusschen beide staatslieden werd gevoerd, geeft de „Daily News" het volgend verslag: Li Hung-Chang: „Bewondert gy Lord Sa lisbury?" Gladstone: „Lord Salisbury is hot hoofd der conservatieve party 6n ik was het hoofd der liberale party. Lord Salisbury hoeft veel karaktertrekken, die ik in hein bewonder en er zyn veel punten, waarin ik het met hein eens ben. Hy heeft groote natuuriyke gaven". „Hoe lang waart gy eerste minister?" „Viermaal was ik eerste minister, gedurende dertien jaar", antwoordde Gladstone glim lachend. „Hoe lang hadt gy zitting in het kabinet?" „Ik heb ongeveer 40 jaar zitting in het kabinet gehad." „Gy zyt een zeer nuttig dienaar yan uw land geweest, en de koningin stelt vertrou wen in u?" „Ik heb goed trachten to handelenik had het nog beter mosten doen en ik wilde, da't ik het beter gedaan had." „Dit land is de grootste zeemogendheid der wereld," merkte Li-Hung-Chang op. „Het is noodzakeiyk, dat hot de grootste is," was het antwoord. „Engeland heeft een groote vloot ter be scherming van zyn handel?" „Ja; het moet oen groote vloot hebben, omdat het njk zich uitstrekt over de gansche wereld. Er zyn drie groote ryken, die het voordeel hebben, dat het eene uiteinde met het andere verbonden is n.I. Amerika, Ras- land en China, en voor hen is een sterke zee macht natuurlyk niet zoo noodzakeiyk." „Hoe denkt gy over den oorlog vroeg de Chineesche onderkoning. „Oorlog brengt niemand voordeel. In elk geval heeft een land ongelyk en zeer dikwyis hebben beide landen ongelyk." „Valt het niet moeilyk de verschillende deelen van bet Britsche ryk byeen te houden „Neen; de kracht van den band schuilt in zyn vrywillig karakter. Wanneer eenige kolonie ons wenscht te verlaten, zou het moederland geeD dwang gebruiken om die scheiding te voorkomen." „Dit land heeft zulke onmeteiyke hulp bronnen, dat het kan uitgeven zooveel het wil?" „Hoe ryk wy ook zyn, zullen wij toch voor zichtig moeten omgaan met de financiën. Ik ben grootgebracht in de traditie van sir Robert Peel, omtrent strikte zuinigheid en ofschoon ik nu niet meer zulke sterke meeniugen daaromtrent heb als vroeger, zou ik toch gaarne zien, dat op de nationale uit gaven beter werd gélet dan tegenwoordig geschiedt. Dat is, volgens myn meening, geen party quaestie." „Engeland is de grootste handelsmogend- heid der wereld?" vroeg Li Hung Cbang. De heer Gladstone beantwoordde deze vraag bevestigend. „Wat China betreft", vervolgde de Chi neesche diplomaat, „is het noodzakeiyk, dat het land worde geopend, dat er spoorwegen worden aangelegd en dat er voordeel zal worden getrokken van do lessen der bescha ving, welke andere natiën geven." „Dat ben ik volkomen met u eens." Hier eindigde het gesprek en werden Ha- warden en het park bezichtigd. „Ik ben zoo biy, dat ik Li-Hung-Chang eens ontmoet heb," sprak Gladstone opge ruimd tot een zyner gaston. „Ik heb zyn reis door het land gevolgd en het schynt my vorwonderiyk toe, dat hy de lichamelyke kracht heeft om zulk een reis uit te houden. Wylen de Shah van Perzië was zeer vermoeid toen hy hier was, en ik herinner my nog, tydens een bezoek op Windsor, dat hy my baast slapende voorby gihg," Telegrammen. WINNEPEG, 19 Augustus. Uit het rapport omtrent den tarwe-oogst in Manitoba biykt, dat de uitvoer 14,000,000 bushels bedraagt, hetgeen beneden het gemiddelde is. WEENEN, 19 Augustus. De onderhande lingen tusschen dc-n Oostenrykschen minister van financiön en de Oo3tenryk Hongaarsche Bank zyn afgebroken, toen zy op het punt waren tot een resultaat te komen. De vertegenwoordiger van de Bank had op het laatste oogenblik een belangryke finan- ciëele concessie, welke aan de regeering ge daan was, ingetrokken. 19 Augustus 1896. Staatsleenlngen. Vor. Koers pCt. koers. heden Wed., Cert. Nat. W. Schuld 2%. 91M 91% 100% 100% dito CcrL dito. .3 100)4 100% Oofctcnr., Obi. Pap. Moi Nov. 6 84% dito Zilv. JunL'Jalï. 5 85% Portugal. Obl. 1853 liSÜ mot ticket M. 100 .3 25% 25% Rusland, Uinnenl. 1891. 4 03% 63 dito 188 bij Rotlitelnld Rb. 025 4 98|é dito HoyoJc Co. 1889 W lib. 625 4 98 96% Spanje, Perp. Schuld Builoul. 4 59% Turkije, Gep. Cour. 1. 1890 4 bü 81% 87 dito Donsno Obl. 189*5 89 dito Gecoav. Lcooiug Serie D 19% dito dito C 19% Mexico, Bmneitlandseh.6 40% 40% Brazilië, Obl..1839. .4 70% 70% Ind. en Fin. Ondernemingen. 48 Koloniale Bank Aai ui. 47% 02 62% NciL llaiuldin. Aand. 137% 13?% Socr. Bank II. lea. A.Obl. 20 30% Spoorweglceningen. 109 Holl. IJzcren-Spw.-My. Aand. 10*% 101 101 M. t. Erpl. r. St. Sptr. Aand. 91% Italië, Z.-IiaI, Spw. Obl A—H 3 62% 52% Polen, WïiTS.-Wconou Rb.625 4 9'J% 99% RnsL. Balt. Spw.-Aiiud.. 3 59% 69% Fust. £pw-Mij. Aand. .5 78 78% Weicbscl Zit. Aand5 71% 72 Wladïkawlcas Obl. Rb. 125 4 97% 97% Amerika, Atckbon Top.C.rA. 11 l'rcf Aand. dito 17% 16% dito Ali;. Ilyp. Obl. 4 72% 71% Adjiistiu. Oblig4 ai% 31% Centtal Pacific Aand. .4 13% 13% Denver Rio Grando C. v. A. 10% io% Erie-Sp-'My. Aand. 12% 12% Chic Erie lo Hyp. ObL 6 10u-% 101% Kans. City Uelt-sbarca 03% I.oolsv. N.isli v- Ccvt v. Aand. 40% 40% Miss. Kans. Toxaa C. r. A. 10% 10% Union l'oc. C. v. A. 6% Oregon Short Line oblig. 5 21% 21% Canadian Pacific C. v. A. 60% Premlelccningen. Nedoil., Stad Ainstcrd. /100. 1 110% Turkije, Lcomug 1870 23% 23% Prolongatie 234 6 pCt. Aand. Ned.-Zuid-Afrik. Sp. 227. 4 pCt. 186 Aind. Kon. My. van Petroleum-bronnen in Ned.-Indié 531. Aand. Nederl. Prtroleum-Mij. 117. Arkansas Construction Cert. 495. Aand. Kansas City Terminal 110. Aand. Pakketvaart 160. 19 Angus tus. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 14° C. 57.2° Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 15.5° C. 59.9F.; 's middag3 om 12 uren 20.5"* C. 68 91 F 'snamidiaga 4 uren 20° C. 68' F. Vi.r leerlingen der hoogere burgerschool voor jongens alhier, die met goed gevolg het eindexamen hebben afgelegd, hebben zich tevens onderworpen aan liet toelatingsexamen tot de Koninklyke Militaie Academie te Breda. Zy mochten allen slagen, nameiyk: P. A. Van der Burg, geplaatst voor de genia N.-L; W. J. Jeltes, cavalerie h. t. I.; L. L. P. Calkoen, infanterie h. t. 1. en D. G. Draayer, infanterie N.-I. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Katwyk, door alle leden bygewoond, wer den onder meer besproken requesten van de Kamers te Oldenzaal en Den Helder, als mede van de Noord-Brabantscb DuitscheSpoor- weg-Maatscbappy en van de Nederlandscho Kamer van Koophandel te Londen. Van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappü was, als antwoord op een in do vorige ver- gaderiDg vastgesteli request ingekomen de mededeeling, dat voortaan aan het tramweg station te Katwyk aan Zee verkrygbaar zul len zyn: vrachtbrieven voor de verzending van goederen naar bet binnen- en naar het buitenland, douane-declaratiön en aangiften tot iolading van goederen, vry van uitgaanae rechten. Einaelyk werd uitgebracht het advies op de van B. en Ws. der gemeente ontvan gen voorloopig opgemaakte lyst der kiezers voor leden der Kamer. De uitslag van do gisteren gehouden herstemming van een lid van den gemeente raad te Bodegraven is, dat waren uitgebracht 246 stemmen; van onwaarde was 1 stem. Verkozen is de heer W. Turkenburg, met 133 stemmen; de heer C. Van Muiswinkel verkreeg 112 stemmen. Prinses Sophie, groothertogin van Sak sen, zal morgen of Vrijdag per Staatsspoor de residentie verlaten en aanvankeiyk de reis naar Beriyn aannemen. Gisteravond is de heer Gleichman, pre sident van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neral, uit het buitenland in Den Haag terug gekeerd. Hr. Ms. gezant te Washington, mr. Von Wechterlin is van zyn verblyf te Aix-les-Bains in Den Haag terug. Na afloop van de algemeene vergadering vereenigden eon 40 tal leden van den Bond „Maatschappeiyk Belang" zich gisternamiddag aan een bondsdiner in „Bótel de l'Europö", te 's-Gravönhage. De heer Nienhuis, voorzitter van den Bond en tevens president van de tafel, bracht den eersten toost uit op de beide Koninginnen. Deze hulde aan het Kontekiyke Huis werd met herhaalde hoera's begroet, waarna alle aanwezigen het Volkslied en oude Wilhelmus zongen. Het feit werd ter kennis van HH. MM. gebracht in een telegram. Na het diner stelde de afdeeling ter ont vangst van het congres in Den Haag de gasten in de gelegenheid een rytoer naar Scheveningen te maken en do voorstelling op „Seinpost" by t.e wonen. - De schout-by nacht, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, L. P. Gysberti Hodenpyi, begaf zich heden van Den Haag naar Amsterdam, in verband met het heerschen van de roodvonk op het op leidingsschip „Wassenaer." Het stoomschip „General", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 17 Aug. Ouessantde „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Aug. te Genua; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, pass. 18 Aug. Fortespurria; de „Sumatra" arriveerde 17 Aug. van Amster dam te Soerabaia; de „Veendam," van Nieuw* York naar Rotterdam, vertrok 18 Aug. van Boulogne-sur-Mer. g|De schipper W. De Z. en zyn vrouw S. W., uit Leiderdorp afkomstig, vertoofdeu met hun schip te Rotterdam. Nadat zy aldaar den laatsten kermisnacht hadden doorgebracht, begaven beiden zich gezond en wel ter ruste, 's Morgens by het ontwaken ontwaarde de man, dat in plaats van zyn echtgenoote haar lyk naast hem lag. Daar de verstandhouding van dit echtpaar veel te wenschen overliet en genoemde W. De Z. zich zeer ongunstig over zyn vrouw had uitgelaten, gaven deze omstandigheden der Rotterdamsche politie aanleiiïng het lyk te doen vervoeren naar het ziekenhuis aldaar, om te doen constatee- ren of de vrouw wel een natuuriyken dood was gestorven. Naar men verder verneemt, is het lyk ter nadere schouwing naar het Acad. Ziekenhuis te L-riden overgobracht. Gisteravond, ruim tien uren, werd de brandweer te Groningen opgescheld voor een brand in de Turftorenstraat. In het perceel, bewoond door den photograaf R. Mulder en drie studenten, was, zooals bleek ten gevolge eener gasontploffing, op de bovenver dieping een ernstige binnenbrand ontstaan, di9 weldra in hevigheid toenam en zoowel voor als achter uitsloeg, voordat de brand weer water kon geven. De beer Mulder, die met licht naar boven was gegaan, waardoor naar men vermoedt de ontploffing plaats had, wist zich te redden, en ook de heer Schl .-urholts, student, die eon bovenachter- k-amer bewoonde en wien de pas langs de trap reeds afgesnoden was, wist zich, door langs een ladder uit het raam te klimmen, bytyds in veilighei 1 te brengen. Ook de huis- g^nooten van den heer Mulder konden het brandendo perceel tyoig verlaten, zoodat ge lukkig goene persoonlyke ongelukken zyn te bttreuren. Voor 't overigj was het een ernstige brand. Boven, waar behalve de heer Schleurholts ook d^ heer Bucaillo, eveneens student, die afwezig was, kamers had, is alles uitgebrand. Van het benedenhuis is het voorste gedeelte gespaard gebleven. Trouwens, toen de brand uitbrak1, was er nog tyd, om de meubelen uit de benedenvoorkamer, bewoond door den student Dibbits, insgelyks afwezig, te bergen. Behalve deze meubelen is zoo goed als niets gered en wat niet door het vuur verteerd is, is door het water vernield. Niet geringe water schade heeft ook de linkerbuurman, de sigaren fabrikant Sievers, gehad. Te elf uur bad d« brandweer het vuur onder den duim, zy bleef evenwel tot na twee uur water geven. De inboedel van Mulder en van do heeren studenten was, in vier partyen, verzekerd, te zamen voor ruim ƒ5000; het huis, toobe- hoorendo aan den schilder H. H^yer, te Am sterdam, was by een Arasterdamsche maat- schappy tegen brandschade gewaarborgd. Een zeldzaam geval kon men Maandagavond aanschouwen, op den Oost- Zuid Voorburgwal te Amsterdam. In een oogenblik stond een landauer, waarin 2 mannen en 2 vrouwen gezeten waren, in lichterlaaie. Niet slechts het rytuig, maar tevens een der vrouwen stond in brand. De brand was ontstaan door hot inwerpen van vuurwerk, dat met de kleeren van een der vrouwen in aanraking kwam. Hoowel spoeoigo hulp kwam opdagen, kon niet voorkomen worden, dat aan het rytuig groote schade berokkend werd. In den komkommertijd. -Ameri- kaansche bladen weten te vertellen, dat een fabrikant in Nieuw-Orleans een nieuwe soort velocipede uitgevonden heeft, waarmee men buitengewoon snel zoowel te land als te wateren door de lucht kan ryden. De komkommers worden by den dag goed* kooper! Burgerlijke Stand yan Leiden, van 13 tot en mot 20 Augustus. BEVALLEN: J. Marks geb. Wouda Z. M. Wall aart geb. Massaar D. A. M. D. Vao Ea geb. Braudes Z. J. Kcereweer geb. Montfoort 2. N. Kop geb. Schreuder D. E. Van Wie- ringen geb. De Leeuw D. E. Fisseur geb. Van den Wijngaard Z. J. H. Kouters geb Van Dijk 2. D. \V. Nicolay gob Metschor Z. A. Hej- koop geb- De Keyzer Z. B. Thomassen geb. Oostendorp Z. A. M. Van Eigen geb. Zwager man D. S. Buitendijk geb. Werk D. M. Nie- wenhuizen geb. Van Leeuwen Z. A M. E. Be- dier geb. Van Eeten D. M. Van Dorp geb. Slok D. M. Everhard geb. Bloppoel D. K. Van den Berg gob. Do Jager D. E. Van PoUr nen geb. Blom D. K. Kiotkerken geb. Oostwal

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3