Aan den korporaal der mariniers A. Van Dam, gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart albier, is de bronzen medaille voor 12 jarigen eerlijken en trouwen dienst uit gereikt. Voor het examen Fransch (lager onder wijs) zijn in Den Haag geslaagd mej. M. W. Van Nes, te Haarlemmermeer, en de heeren W. A. Kriest en A. Horree, van Leiden. De officier van gezondheid der 2de klasse Mac Leod, in garnizoen te Lei Jen, zal in het begin der volgende maand worden gedeta cheerd b(j het 5de reg. infanterie te Amers foort, om bij dat regiment de najaarsoefeningen mede te maken. Door den Raad der gemeente Zoetermeer zijn tot zetter der directe belastingen voor gedragen do heeren J. Yollebregt Jz., W. Van Dorp Wz., J. Van Dorp en A. P. Verhoeff. Men schrijft ons uit Zoeterwoude: De weleerwaarde heer Bubrs, pastoor der Parochie Zoeterwoude aan den Hoogen Rijndijk, her dacht Zaterdag den dag zfiner 25 jarige pries terwijding. Zfin weleerw. verlangde geen uiterlijk feest betoon. Toch konden zijne dankbare parochie- anen dezen dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Zij wenscbten hunne dankbaarheid te betuigen voor al h6t goede, dat zijn weleerw. voor de Parochie heeft tot stand gebracht en wel het bouwen van zulk eene schoone parochiekerk met haar sierlijken koepeltoorn. Daarom werd op de receptie door eene feest commissie aan den weleerw. hoor pastoor overhandigd eene belangrijke feestgave, be staande in eene som, zijnde gedeelte voor den koepeltoren, met de belofte de som, voor den opbouw besteed, bionen eenige jaren aan te zuiveren. Daarbij was gevoegd een album, met de namen van de deelnemers aan deze gift. Door de feestcommissie uit de jongelieden werd den jubilaris mede eeno belangrijke som overhandigd voor do altaar-sieraden in het Priesterkoor. De armen en mingegoeden werden verrast vanwege den weleerw. heer pastoor door e9n bedeeling van varkensvleesch, waarvan 60 huisgezinnen profiteerden. Te 10uren droeg zijn weleerw. het dankoffer op, waarbij het zangkoor de Missa van Beitjes zeer verdienstelijk uitvoerde en zooveel moge lijk alle parochieanen tegenwoordig waren. Bovendien heeft h-.t toen zeker niet aan dank gebeden ontbroken voor hun herder, aan v/ien de parochieanen zoowel geestelijk als tijdelijk zooveel verschuldigd zijn. Des avonJs sloot een plechtig lof met een Te Deum de plechtigheid, welke zeker by velen een aangename herinnering zal hebben achtergelaten. Het gerepareerde orgel uit de ouden kerk met nieuwe kast werd bij dit feest voor het eerst gebruikt. De kleinen werden door den aerw. jubilaris in de bewaarschool gul ont haald. Zijn 9erw. vertoefde met familie eenige iangenamen oogenblikken onder deze kleine gasten. In een bekend Engelsch blad, „The Chris tian Million", komt een beschrijving voor van de .Koninklijke Nederlandscbe fabriek van de jeeren J. M. Yan Kemp;n en Zonen, te Voorschoten. In dit beiicht wordt inzonderheid gewezen lp de goade verstandhouding, die in deze -inrichting heerscht tusechen patroons en werk lieden, en op het vele goede, dat door de heeren Yan Kempen werd tot stand gebracht om den toestand hunner werklieden te ver beteren. Pastoor J. A. Weitjens, die sinds 10 Juli 1879 te Bussum gevestigd is, herdacht Zater dag zijn veertigjarig priesterschap. Het jubiló werd met groote opgewektheid door zijn parochianen gevierd. In de fraaie Katholieke kerk, die Bussum voornamelijk aan hem te danken heeft en welke voor deze gelegenheid prachtig ver sierd was, hadden des morgens de kerkelijke verrichtingen met g:oote plechtigheid plaats. De receptie, welka de jubilaris des middags verleende, werd door honderden bezocht; 's avonds was er illuminatie en concert op den Brink, door de „HarmoDie." Men verzekert van goed ingelichte zijde, dat de onderhandelingen tusschen het gemeente bestuur van Den Haag en het „Ned. Tooneel" over de concessie-aanvrage voor het bespelen van den Haagschen schouwburg, nog volstrekt niet in bet stadium verkeeren als rosds ver meld werd en de besprekingen tot dusver nog Diet veel gevorderd zijn. In ieder geval wenscht het Ned. Tooneel de opera-voorstellingen op den tegenwoordigen voet to bestendigen en zouden derhalve do opera-voorstellingen, gelijk tot dusver, worden gegeven door de Kon. Fransche Opera en niet door het Holl. Opera-gezelschap. Da gewone tweej larlyksche algeineene vergadering der vereeniging het „Nederland- sche Roode Kruis" zal plaats hebbtn op Yrijdag den 25sten S ptember, des namiddags te twee uren, in het gebouw „Diligentia," to 's Gravenhage. In deze vergadering zal een candidaat ge kozen worden, aan te bevelen aan de Regee ring voor eene benoeming tot lid van het hoofdcomité, ter vervuiling van ééne vacature, en zullen maatregelen beraamd worden tot versterking van de financiën, inzonderheid met het oog op do krijgsverrichtingen in Atjeh. De buitenplaats „Bouwzicht", te Hilver sum, van wijlen den oud-minister jhr. C. Hartsen, is met de 5 akkers aan bet Melk- pad aangekocht voor 67,931 door do Bouw maatschappij „Hilversum". De R. K. „Nieuwe Haarlemsche Courant", tot nu toe driemaal per week te Haarlem verschijnende, zal eerstdaags als dagblad wor den uitgegeven. In de handige volksuitgave van Justus Yan Maurik's werken is weder een deeltje ver schenen. „Uit één pen" staat op den omslag en het bevat: „Herr Hagenbach's erfenis", „Oude Sientje", „Cesar", enz. - Men schrijft uit Harlingen aan de anti- rev. „Nederl.": Als een staaltje van hot doorwerken der kerkelijke quaestie op schoolgebied diene het volgende: Te Sexbierum is slechts één Christelijke school. Hoofd en onderwijzers zyn Hervormd. Toch gaan nagenoeg alle, misschien wel alle kinderen der Geref. ook aldaar school. Tegen 1 Jan. 1897 zullen echter al de kinderen der ouders, die tot de Ger. Kerk behooren, van de school verwijderd worden, niettegenstaande van Geref. zijde bijna boven vermogen gelde lijke steun is toegezegd, door 4 collecten per jaar in de G9ref. kerk, en contributiën. Het voorstel is echter door het bestuur dier school van do hand gewezen, en zoo zullen nu de Geref. te Sexbierum, willen zy hun kinderen geen openbaar onderwijs laten geven, genood zaakt zijn, eene afzonderlijks school op te richten, wat zeer moeilijk zal zijn, daar er nu juist zeer weinig welgestelden in die gemeente wonen. De verlichting in de nieuwe gedeelten van Leiden. Ten gevolge van de grensuitbreiding der gemeente zal zoo spoedig doenlijk voor eene behoorlijke straatverlichting in de aangehechte deelen moeten worden zorg gedragen. Te dien einde zullen voor de verlichting der singels en wegen bestaande leidingen moeten worden verzwaard en nieuwe buizen worden gelegd, waaromtrent door het Bestuur der Gasfabriek het navolgoode plan is opgemaakt: De Singels, uitgezonderd Rynsburgersingel, gedeelte Morschsingel, gedeelte Witte Singel, en gedeelte Zoeterwoudsche Singel, waar reeds buizen liggen; de Witte Singel moet evenwel gedeeltelijk verzwaard worden, met het oog op de uitbreiding naar de zijde van Rijn- en Scbiekade. Haarlemmertrekvaart tot aan den Spoorweg overgang. (Tusschen Haarlemmertrekvaart en Hein- siusstraat zijn alle wegen gecanaliseerd). Morschweg tot aan den Spoorweg-overgang moet de leiding verzwaard worden. Rijn- en Schiekade tot Wouterenbrug; in verband met deze canalisatie en die van den Witten Singel, moet van de Noordeindsbrug af de leiding worden verzwaard. Vliet (Wouterenbrug tot Witten Singel). Vreewijk (1ste Straat, Dwarsstraat, Midden straat, Laatste Straat). Heerenstraat. Hooge Rijndijk, moet de bestaande leiding noodzakelijk verzwaard worden, aangezien htt verbruik daar zeer is toegeuomen en gebrek aan drukking heerscht. Jaagpad, zou mede gedeeltelijk moeten worden gecanaliseerd, voornamelijk voor publieke verlichting. Verder zullen zinkers mosten worden ge legd aan den Morschsingel 5 Morschbrug 9", Wouterenbrug 5", Schrijversbrug 5", Singel bij Utrechtsche Veer 5''. Volgens de opgemaakte begrooting van kosten voor de verschillende werken zullen deze bedragen 39,820, zullende evenwel, aangezien de prijs van het gegoten ijzer stij gende is, dit bedrag met een nog onbekend cijfer wellicht moeten worden verhoogd. B. en W8. meeDen de beschikbaarstelling van een bedrag van 40,000 te moeten aanvragen, door aanvulling van dit bedrag van het Uitbrei- diogs- en Venieuwingsfonds der Stedelijke Gasfabriek. In de tweede plaats wordt wegens de toe neming van het gebruik van muntgasmeters nog een bedrag van 22,000 noodig geacht. Krachtens Raadsbesluit van 27 Februari 1896 is daarvoor 12,000 beschikbaar gesteld, waarbij gerekend was op een 280-tal gebrui kers van muntgasmeters. Ten gevolge van de steeds vermeerderende aanvragen zal weldra in een aantal van 700 moeten worden voor zien, waarvoor het genoemd bedrag van 22,000 benoodigd zal wezen. B. en Ws. geven den gemeenteraad op grond van het vorenstaande in overweging te be sluiten tot aanvulling van het Uithreidings- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke Gasfa briek met 62,000, waarvan ƒ40,000 voor de uitbreiding van het pypennet en 22,000 voor de aanschaffing van muntgasmeters en toebehooren, de gelden te vinden uit de Buitengewone Ontvangsten, met bepaling, dat door de Gasfabriek eene rente van 5 pet. 's jaars aan de gemeente worde betaald en dat jaarlijks 5 pet. wordo bestemd voor af lossing van schuli of tot kapitaalbelegging, aan te vangen met 1897. 2o. Yast te stellen den overgelegden supple- toiren staat van begrooting, dienst 1896, in ontvangst en uitgaaf ad 62,000. Vermits by Raadsbesluit van 27 Februari jl. is bepaald, dat van het kapitaal ad 12000, benoodigd voor de muntgasmeters en waar mede het bedrijfskapitaal volgons het voor stel van B. en Ws. zou ie worden vermeer derd, ook jaarlijks 5 pet. voor aflossing mo^t worden aangewend, wordt thans door B. n Ws. voorgesteld de nu benoodigde 22,000 te brengen op hot Uitbreidings- en Ver nieuwingsfonds en niet op het Bedrijfskapitaal. Gr emeng d IV ie ui ws. Het was gisteren feest voor de leden van de jonge Leidsche wielrijdersver- eeniging „De Albatros". Jammer, dat moeder Natuur niet een weinig medewerkte. Regen jrm en wind, twee zaken, die bij een race zeker wel gemist kunnen worden, deden echter hun best het den rijders moeilijk te maken. Maar een Hollandsche jongen laat zich daardoor niet afschrikken en tegen één uur waren de racers, zes in getal, aan de start aanwezig, zich verheugende in eene zeer groote belang stelling van het Leidsch publiek. Te 1 u. 4 m. 38 s. nam de wedstrijd een aanvang en in een oogwenk waren de Albatrossen uit het ge zicht verdwenen. De afstand Leiden Alfen en terug, 25 K.M., werd afgelegd door den heer B. M. H. Keller, in 46 m. 59 s. (verg.-zilv. med.); den heer XXXX jn 49 min. 52 s. (groote zilveren med.); den heer G. Palm in 55 min. 38 s. (kleine zilveren med.); den heer P. H. Maandag in 56 m. 2 s. (bronzen medaille, geschenk van een der leden); den heer B. Penseel in 59 m. 14 s. (kunstvoorwerp); den heer J. C. C. Hendrichs in 1 u. 3 m. 52 s. (kunstvoorwerp). Van een verbeterd record is hier geen sprake en toch is deze race boven verwachting geweest. Men had daarvoor 70 min. gesteld en de sterke wind in aanmerking genomen, is de gemaakte tyd zeer goed to noemen. Er kwamen ook eeDige ongelukken voor. De heer Keiler kreeg het vlak voor de start te kwaad met een hond, waardoor hy min stens een minuut oponthoud had, terwyi een der andere leden aan het keerpunt zijn even wicht verloor en sommige leden geheel zonder pacemaking met den hevigen wind moasten kampen. In het clublokaal aan de Breestraat by den heer Henri Coster had des avonds de uitdeeling der pryzen plaats. Velen waren opgekomen. Een woord van hulde voor die heeren, die het gezellig lokaal zoo fraai versierden, waar door alles een recht feestelyk aanzien kreeg. De president, de heer F. W. F. Führing, reikte met goed gekozen woorden do fraaie pryzen uit en hoopte, dat het een spoorslag zou zyn, voort te gaan op dien weg, welke zou leiden tot roem en eer van „De Albatros." Verder heette hy allen welkom, inzonder heid de vertegenwoordigers van „De Eclaireur", en deed het hem genoegen ook eenige donateurs van „All Right" daar te zien, dewyi hy daaruit opmaakte, dat „All Right" der „Albatros" zeker gosn kwaad hart toedraagt. Een luid applaus was het bewys van aller instemming, en onder muziek, zang en voor drachten bleef men tot in den nacht gezellig byeen. Zoo heeft deze jonge vereeniging getracht een plaats onder haar zusterverenigingen te verwerven en ondanks wind en regen hebben de deelnemers getoond Hollandsche jongens, jongens van Jan De Witt te zyn. Gisternamiddag omstreeks vier uren had er aan de Havenbrug een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Da moer van een der wielen van een bo9renkar was afgeloopen en by het opgaan van de brug schoten de moer en het wiel er beide af. Het rytuig bevatte vier personen, die met den schrik vrykwamen. Door onbekende oorzaak ontstond gisteravond brand in een paardenstal in de Kampersteeg alhier. Het ongeval werd bytyds ontdekt, waardoor het vuur door middel van emmers water nog kon worden uitgedoofd. Een paard was dadeiyk uit den stal verwyderd. Door den kantonrechter alhier is uitspraak gedaan in de zaken, waarin tegen vier personen, die terechtstonden ter zake „dat zy als eigenaar van een bestaand ge bouw, tot afzonderiyke woning ingericht of bestemd, niet voorzien van een middel van watervoorziening, in staat om goed drinkwater in voldoende mate te leveren, niet binnen een door Burgemeester en Wethouders gestelden termyn die woning van zulk een middel van watervoorziening hadden voorzien", en werden die personen veroordeeld, F. M. R. en A. A. S., tot betaling, ieder, van ééne geldboete van 5, te vervangen door 3 dagen hechtenis; G. C. O., wed. J. P., tot betaling eener geldboete van f 3, te vervangen door 2 dagen hechtenis, en C. v. V., tot betaling van twee geldboeten, elke van 5, elke boete te vervangen door 2 dagen hechtenis. Alhier werd de cricket match tusschen Engeland od Zuid-Holland geëindigd. De Hollanders zetten hun innings voort en sloten omstreeks halftwaalf met een totaal van 58. Daarop gingen de Engelschen aan bat en scoorden 71. In de 2de innings scoorden de Hollanders slechts 43 (Feith 26), zoodat de Engelschen niet meer dan 31 behoefden te halen om te winnen. Dit gelukte hun voor het verlies van 4 wickets, zoodat Zuid Hol land verloor met 7 wickets. Zatordag-morgen geraakte te Zegwaard op een onbewaakt oogenblik het ongeveer 4 jarig jongetje van den arbeider C. Stovius in de Zegwaardsche wegwatering, met h'.t ongelukkig gevolg, dat het door de moeder levenloos werd opgehaald Ondanks het buiige, triestige weer, was er gisteren een zeer talryk publiek, ook van elder-s, samengestroomd op het land goed „Sonsbeek", te Arnhem, om van do verschillen Je sportfeesten getuige te zyn. Er WdS heel wat te genieten, en elk wat wils. Des voormiddags te halfelf kwamen de deel nemers samen, waarna om 11 uren de vossen- of snipperjacht in de bosschen een aanvang nam. Deze wedstryd was alleen open voor leden van den Algemeenen Nederl. Wielrydersbond, in combinatie met het Geld. Overyselsch Club- verbond. Uitgeloofd waren kunstvoorwerpen ter waarde van ƒ16, ƒ10, ƒ6 en 2.50. Ingeschreven waren 150 deelnemers. In het ■*- geheel waren een dortigtal jagers opgekomen. Twee hunner zochten tovergeefs naar vier vossen, die dus wonnen. Eerste Reyers, tweede Van dor Zande, derde Hendriks, vierde Zylstra. Des namiddags te l'/2 uur was de aanvang van het Bloemencorso en de Gymkhanaraces, wedstryd in het langzaam ryden over 100 meter met keerpunt, open voor bondsleden (lste prys verguld-zilv. medaille, 2do groote zilv. med3de kleine id., 4de bronzen id.) De uitslag was als volgt: lste pr. F. L. Heimei Jr. van Amsterdam 7 m. 38*/5 s., H. Saur van id. 6.46*/s, J. Hondriks Rzn. van Arnhem 4 5J/S, L. Vos van id. 3.50'/5. Daarop volgden Blosmencorso voor sportkarretjes, enz. (niet aangespannen) om zes fraaio geschenken. Iedor deelnemer ontving bovendien een klein geschenk. Uitslag: lste prys M. Bouchette, 2de Nederlandscho Industrie, 3de Oudshoorn, 4de B. BreyiDk, 5de Eckfcolt, 6de A. De Haan, allen van Arnhem. Wedstryd met hindernissen, open voor bondsleden (lste pry's verguld zilv, med., 2de zilv. med., 3de bronz. med). Uitslag: lste K. Gerritsen, van Amersfoort 1.3; 2de C. W. Dresselhuys Jr., van Kuilenburg 1.4; 3de W. Reyers, van Arnhem 1.6'/5. Ei- en potlepelwedstryd. (lste prys verg.- zilv. med., 2de zilv. med., 3de bronz. id.). Uitslag: lste P. H. Hendriks, van Arnhem, 4-33/g2de F. L. Heimei Jr., van Amster dam 4.4s/5 8de Joh. J. Kronenberg, van Arnhem 4.5*/s. Reclame-optocht van wieier handelaars (lste pr. verg.-zilv. med., 2de zilv. med., 3de bronzen med.) Uicslag: lste H. B. Goetsch van Arnhem; 2de Hugo Smith van id., 3de Eerste Ned. Ry wielfabriek H. Burgers van Deventer; 4de J. C. Reesdee Wzn. van Arnhem; 5de H. H. Gielingh van id. Bloemencorso voor aangespannen wagentjes om 4 fraaie pryzen. Ieder deelnemer ontving bovendien een sur prise. UitslagE. baron Van Voorst tot Yoorst, van Elden, en F. Van Leeuwen, van Arnhem, beiden lste pry'zen V. Smeenk, van Arnhem, 2de prys. Bloemencorso alleen open voor wielryders (pryzen: kunstvoorwerpen). G. J. Dibbits van Arnhem, 1st pry3; A. J. Zeilstraen A. Luden van id., beiden 2de prys. Id. voor meerpersoons heerenwiel (pryzen: kunstvoorwerpen), lste prys E. F. Berends, van Arnhem; 2de prys Piet«rse en Co., van id. Id. voor meerpersoons wiel, heer en dame of twee dames (pryzenkunstvoorwerpen). Pieterse Co. van Arnhem, 2de prys; lste prys werd niet toagekend. Id. voor de club, vertegenwoordigd door minstens vyf harer leden, het fraaist geheel vormende. Uitslagde Arnhemsche wielrijders vereeniging „De Arend", lsto prys en extra jury prys als byzonder verdienstelijk oenig no mm er. De andere op het programma aangegeven nommers vervielen. Juist to9n de wedstryden eindigden, onge veer tegen zes uren, ontlastte zich boven het feestterrein een hevige stortbui. Des avonds werd een dubbel concert gegeven door een Weener Dameskapel en door de Rozendaalscho kapel. Een luie boer is in dezen tyd geen cent meer waard. T(jd is geld ook voor den bouwman, ja, vooral voor hem. Wat was dat vroeger anders! D3 stoppal had toen langen tyd rust. 't Was ook zoo gemakkelijk, ruim weide te hebben. Als men er dien eigen herfst niet meer aan toe kwam, dan bracht altyd de winter, of anders het vroege voor jaar, nog wel een paar geschikte dagen, om de bovenste lagen öm en öm te loggen. Haast was er niet by, meende men. Nu echter weet men dit wel beter. Hoe gauwer, hoe liever heet het nu. Dat brengt „gezondigheid in den bodem" en geeft op den duur beter dan op eenige andere wyze schoon land. Zoo spoedig mogeiyk moet het stoppel veld dan omgeploegd, „geschild" worden. Wantde boer is er, zoodra de gelegenheid zich maar voordoet, steeds weer gereed, stik stof voor het volgend gewas te gartn. In de gemeente Miawolda maakt men, vooral op de dalgronden (afgegraven hoogveen) tot dit einde reeds veelvuldig van groene bemesting gebruik. Zichten en zaaien, 't gaat bijna op eenmaal. De hokken werden nl. afgehokt, d. w. z. dicht opeen, in slechts enkele ryen byv. langs de twee lengtezydon van den akker geplaatst. Dadelyk wordt dan over den stoppel reeds gezaaid en daarna tusschen de hokken ge ploegd. Of wel, men ploegt eerst, waarby de zaaier den ploeger op den voet volgt en later nog geëgd wordt. Vooral erwten, lupinen en wikken worden voor groene bemesting aan gewend. Nu weet men zeer goed, dat men deze nog wel met goed resultaat tot einde Augustus kan uitzaaien. Men weet echter ook, dat men de meeste kans op een „vol" gewas heeft, als m9n zoo vroeg mogelyk zaait. Daarom laat men geen tyd verloren gaan en wordt by voorkeur de roggestoppel op beschreven wyze behandeld. Ditmaal kan evenwel na oen ander koorn nog een zeer goed gewas verkregen worden, want alles gaat byna tegeiyk van den wortel. Dat is dus eigenlyk winst. Overal is men dan ook al sedert eenige weken met ploegen en zaai.n bezig. De keer- zyde der medaille is hier echter, dat de vrees, dat veel zaad door den indrogen toestand, waarin de boiem verkeerde, niet zal kunnen ont kiemen, zeer gewettigd is. Door d o p o 1 i t i e t e L e e u w ar d e n is een aardige vangst gedaan. De commissaris had vermoeden gekregen, dat zich aldaar een drietal Amsterdammers ophielden, van wie een het beroep van hkdoornsnyder uitoefent, die op verscheidene plaatsen van ons land meer dan één persoon even lichtgeloovig als ydc-1, geld uit den zak hadden weten te kloppen, om hun de een of andere buitenlandsche onderscheiding te bezorgen, vooral ook het bovet van Belgisch hofleverancier, indien men er slechts 210 voor wilde betalen. By slot van rekening bleek echter, dat het neerkwam op een verguld wapenbord, waaronder staat: „Brevet d' invention". Ook to Leeuwarden waren door hen reeds een paar slachtoffers gemaakt. De commissaris van politie, die zelf aan het onderzoeken was gegaan by een der luitjes zonder te zeggen wie by was, liet dezen zoo prachtig mogelUk in de val loopen. „Vrienden in den nood, honderd in een lood!" is een oud spreekwoord, maar dat het ook waar is, ondervond dezer dagen te Utrecht een braaf meisje, dat door den dood harer moeder zich wat verlaten en een zaam bevond. Gelukkig achtte zy het daarom, eon goede vriendin gevonden te hebben, die haar in alles scheen te willen helpen, alles met haar scheen te willen deel.-n, zelfs het bed, ja, zelfs nog verder ging, en den wèlvoorzienen spaarpot van haarhulp behoevende vriendin heimelyk wegnam, waar uit zy zich ongeveer 70 gulden toeöigende, welk geld zy besteedde voor aankoop van kleedingstukken, en de rest verkwistte. Dit is een treurig geval voor de bestolene, die door werk- en spaaizaainheid het spaarpotje voor een geheel ander en beter doel bestemd had. De rykspolitie is in de zaak betrokken en de vingervlugge juffer heeft nu te wachten* dat men haar gelegenhaid geven zal, haar slechte daad op een plaats van stilte en af zondering te kunnen overdenken en betreuren. Zware brand te Rotterdam. Zondagochtend om tien minuten voorhalf. vyf brak te Rotterdam een geweldige brand uit in een woonhuis van vier verdiepingen in de Boompjes. De brand sloeg over op de achter dat pand gelegen vlaspakhuizen van A. Den Hoed, het voormalig entrepot. De brand nam steeds in omvang toe en verspreidde zich over de geheel9 lengte tot aan de Scheep makershaven. Alle stoom- en verscheidene handspuiten werkten. Toen op het eerste alarm der politie-brand- hoorns, die eene korte wyle het gezang en gejoel der huiswaarts keerende kermisgangers deden verstommen, vele brandweermannen zich naar do Boompjes spoedden, brachten enkelen zich in herinnering, dat het juist 15 jaar geleden was, ook op een Zaterdagnacht van de kermis, dat in da Boompjes een ontzettend onheil plaats greep, waarby de Fransche bak ker Van den Berg met twee huisgenooten totaal verkoolden. In verband met de plaatselyke feestelijk heden of liever uitgedrukt bacchanaliën, was daarom eenige b9zorgheid niit misplaatst. Op eene enkele uitzondering na is echter deze brand zonder perioonlyko ongelukken afge loopen, de materiëele schade is echter des te grooter, doch ternauwernood zyn zeven per sonen aan de vlammen ontkomen. De brand ontstond waarschynlyk in het achtergedeelte benoden van het perceel No. 55, zyn de een pand van vier verdiepingen Loog en circa 10 meter diep. Nauweiyks hadden de bovenbewoners zich door een over haaste vlucht weten te redden, daarin byge- staan door den bewoner van pand No. 51, den heer D. W. Van Doodewaard, en politie agenten, of in een oogwenk stond het geheel© pand in lichter laaie; uit alle verdiepingen, voor en achter, slosgen de vlammen wild om zich heen. De brandweer was intusschen ge alarmeerd, de roddings-brigado was binne i enkele minuten ter plaatse en voltooi Je d© redding der bewoners. De bewoner van ean belendend perceel, mv J. Knottenbelt, ontwaakte door h9t geknetCei der vlammen en wees onmiddellijk de brand weer op het gevaar, dat de fiax-stores liepen van de firma A. Den Ho9d, wier vlaszolders, gelegen achter het brandende perceel No. 55, daarvan slechts gescheiden zyn door een klein binnenplaatsje. In een ondeelbaar oogenblik, aldus melden later berichten aan de „Tel.", verspreid ien de vlammen zich over het ongeveer 80 meter lange pakhuispand, vernielden hst dak en tastten de pakken vlas aan, die op de zolders en eerste verdieping lagen. Welke toawyding de brandweor ook toonde en hoe krachtig ook optredende, de vuurzee, onafgebroken ge voed door de licht brandbare stoffen, liet zich in den aanvang niet spoedig bedwingen. Hier moest de stoom eene poging wagen om de Maas tydelyk door de panden te laten vloeien, wat vrfiwel gelukte, dank zy de krach tige wei king van zes stoombrandspruit-n met meerdere stralen en 8 handbraudspuiton. De brandende gebouwen en belendonde perceeler geleken een snelvlietende beek: van zolder tot zolder, kamer tot kamer daalde de water massa in cascades neder. Het vlaspakhuis van de firma A. Don Hoed grenst aan de achterzyde aan de Scheep- makershavei, alwaar het vuur bestreden werd door een tweetal dryvenae stoomspuiten, die iiet vuur naar de voorzyde opjoegen, in de richting der Boompjes, om aldaar in tegen overgestelde richting teruggedrongen te wor den door de machtige stralen van een viertal stoomspuiten. Door deze tactiek van aan vallen ram de brand in het vlaspakbui? weldra in hevigheid af en verminderden de ondoordringbare rookkolommen, waardoor dt pypleiders der handbrandspuiten beter kondei naderen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2