r Voor het studiejaar 1896/97 is benoemd tot assistent van den hoogleeraar dr. H. W. Bakhuis Roozeboom aan het scheikundig laboratorium te Amsterdam dr. E. Cohen, aldaar. Nu door de H. IJ. S.-M. besloten is, met 1 Oct. a. 8. het station Yeenenburg op te heffen en daarvoor in de plaats te stellen een halte aan den zoogenaamdon „Delfwog," zijn do belanghebbende ingezetenen opgeroepen om in een vergadering te overleggen wat gedaan kan worden om de uitvoering van dit plan te voorkomen. Voor de betrekking van telegrafist by het telegraafwezen der Zuid-Afrikaansche republiek wordt uitzending gevraagd van twaalf Nederlandsche telegraafambtenaren, by voorkeur van commiezen der telographie. Het salaris bedraagt van 250 350 pd. st., terwijl voor Zondagsdienst en diensten buiten don normalen tyextra vergoeding wordt uitge geven. Ingevolge de wet worden de telegrafisten by hun in-öienst-treding dadelijk genaturali seerd. Zy mogen niet tot den R.-K. gods dienst behooren. To Alkmaar is gisteren een vergadering gehouden van afdeelingen en personen in do provincie Noord-Holland, ten do.-l hebbende de oprichting van een gewestelyken bond. De vergadering wtrd geleid door den heer Th. Boonekamp, uitgever te Beverwyk, vroe ger secretaris van den Boerenbond te Utrecht, van wien ook het initiatief tot deze bijeen komst was uitgegaan. Ongeveer vijftig per sonen woonden deze vergadering by, waarin 20 gemeenten vertegenwoordigd waren. Nadat tot do oprichting besloten en- het reglement vastgesteld was, werd bepaald, dat do Bond zijn zetel zal hebben te Alkmaar en de contributie 50 cents per jaar zal be dragen. De Bond moet een zuiver christelyk karakter behouden. De minister van marine heeft het volgende bepaald: lo. de kapitein ter zee F. K. Engel- brecht wordt met 15 dezer geplaatst in de directie der marine te "Willemsoord en toege voegd aan den directeur en commandant der marine aldaar; 2o. de luitenant ter zee 1ste kl. J. A. A. C. ridder Van Rappard, die der 2de kl. G. W. De Leur, J. J. Oudemans en H. S. Suermondt, de off. van gez. 1ste kl. R. Willemsen en de off. van adm. 2de kl. G. W. Erfmann, allen dienende aan boord van Hr. Ms. korvet „Sommelsdyk" eerstgenoemde als 1ste officier, worden met 18 Aug. a. s. op ton activiteit gesteld; 3o. deadeiborst lste kl. A. F. L. Troll wordt met 18 Aug. a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein." Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 13 Aug. van Nisuw-York te Rotterdam; de „Borneo" vertrok 12 Augustus van Batavia naar Rotterdam; de „Lawoe" vertrok 12 Augustus van Batavia naar Rotterdam; de „Drente" arriveerde 13 Aug. van Rotter dam te Olehleh; do „Salak", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 13 Aug. van Gibral tar; de „Smeroe", van Rotterdam naar Java, vertrok 13 Aug. van Marseille; de „Kanz'er" vertrok 12 Aug. van Durban naar Rotterdam en Hamburg; de „Reichstag", van Oost-Afrika naar Hamburg, arriveerde 13 Aug. te Suez; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amster dam, passeerde 13 Aug. Perim; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 14 Aug. van Port-Said; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw York, is 14 Aug. Lizard gepasseerd; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 14 Ang. Kaap Roca; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 13 Aug. te Padang. By koninklyk besluit is eervol ontslagen jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeye, op zyn verzoek, als lid en voorzitter van het collego van regenten over het huis van bewaring, voorloopig tevens hulp strafgevangenis, te Zicrikseo, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en benoemd tot voorzitter van genoemd college, mr. I. P. Cau, lid van het college. Benoemd: tot voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring, voorloopig tevens hulp strafgevangenis, te DorJrecht, mr. A. De Bandt, lid van het college; tot lid van genoemd college F. A. Van Braam Houckgeest, militie commissaris in het 4 :o district van Zuid-Hol and, wonende te Dordrecht. Aan den lsten luit. W. Koning, van hot 6de reg. inf., op zyn verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Hinderwet. In haar antwoord aan de Eerste Kamer omtrent de wijziging der wet tot regeling van het toezicht hy het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, herhaalt de Regeering, dat oen algeheele herziening niet in haar bedoeling lag en enkel bedoeld wordt een noodzakelijk verband to brengen tusschen de wet van 1875 en de Veiligheidswet. Om dat verband zoo spoedig mogeiyk te leggen, is in het ont werp niet meer dan streng noodig was op genomen. Een algeheele herziening zou een spoedig in-werking-treden der veiligheidswet in den weg hebben gestaan. Nader zet de Reg. uiteen, waarom zy in de veiligheidswet goen stelsel van preventief toezicht heeft gehuldigd. Het stelsel, in het ontwerp uitgewerkt, houdt vol doende rekening met de belangen der industrie en der omgeving. Een codificatie van de be palingen van arbeids-, veiligheids-, hinder- en etoomwet zou weinig eenheid kunnen aanbren gen en acht zy onnoodig. Gemengd Nieuws* Door de leden van „Rhynzigt" wordt tegen 30 Augustus a. s. een zwem wedstrijd georganiseerd, waarby de nummers zóó zyn gekozen, dat zoowel de minder goede als de goede zwemmers in do gelegenheid zyn pryzen te winnen, terwyl lachwekkende intermezzo's de nummers zullen afwisselen. Programma en inschryvingsiyst liggen op „Rhynzigt", waar tevens gelegenheid is, door een of andere bydrago belangstelling in dit waterfeest te toonen. Het door de grensregeling van dorps- tot stadsspuit gepromoveerde handbrand- bluschwerktuig, dat geborgen wordt in een spuithuisje aan de Heerenstraat alhier, werd hedenmiddag aan den Witten Singel onder toezicht der Leidsche brandweer alsmede dat der politie, en onder belangstelling van vele geannexeerden en niet-geannoxeerden be proefd. Het spuitje schoen wèl te voldoen. Van eenige kinderen, die gis teravond aan den Heerenweg, op Leidsch gebied, aan het spelen waren, had hel doch- tertjo van T. het ongeluk in een sloot terecht te komen. Een voorbyganger, dio het ongeval zag, aarzelde eerst om de kleine na te sprin gen, doch na de komst van een fletsryder, die eenige reddingsmiddelen haalde, waagde by den sprong in het water en mocht het genoegen hebben, het reods zinkende meisje te redden. Do redder klaagde niet over het greoto volumen water in de sloot, maar wèl over de groote massa modder. Ten govolgo van de wyziging der grenzen der gemeente Leiden en ter be vordering eener spoedige en geregelde num mering der huizen van de aan Leiden toege voegde gedeelten zal a. s. Maandag van ge meentewege een aanvang worden gemaakt met de vernummering dier huizen. By de veiling, heden in „Zomer- zorg" alhier gehouden door notaris Schoor, van Voorschoten, zyn een bouwmanswoning, tuingrond en weiland, te Oegstgeest, gelegen aan den straatweg van 's Gravenhaga naar Haarlem en Leiden, tegenover „Rhyngeest," aan verschillende personen verkocht voor een totaal bedrag van f 18,802. Omtrent den cricket-wedstryd, gisteren en Woensdag op Clingendaal gehou den. schryft men ons het volgende: Nederland heeft gewonnen! Onze voorspel ling is dus uitgekomen, doch eveneens is voor de zooveebte maal weer bewaarheid, dat men altyd onvoorzichtig handelt, zich by cricket aan voorspellingen te wagen, want gedurende geruimen tyd was gisteren op Clingendaal de positie geheel in het voordeel van de Engel- 6chen. Dr. Gorter en Beyerinck, die elkander eer gisteren op 76 gezelschap waren komen houden en to zaraen 9 gemaakt hadden, brachten nu het totaal op 119. De doctor, die 25 had byeengeslagen, was toen uit en Beyerinck (18) volgde spoedig. Dank zy mr. Van Oosterzeo (11 niet uit), werd hot bedrag nog 138. Het Engelsche XI moest nu 164 maken om te winnen, daar het op den eersten innings 25 achter was, zoo.ris onze lezers zich herinnoren zullen. Twee der beste bats- lieden verdwenen voor 7, doch toen kwamen C P. Foley en V. W. Yorke te zamen en maakten 103 voor het 3de wicket, waarna de eerste uit was voor eon scoro van 39. Yorke, die het tot 65 bracht, hield liet nog langer uit en eerst op 139 viel zyn wicket. Met nog slechts 25 te maken en 6 wickets in handen, was de kans geheel aan do zyde der Engelschen, doch bet bowlen van Pos- thuma en Van den Berg was daarna zoo moordend, dat alle zes overigen met hun allen niet moer dan 2 van de benoodigde 25 wisten te maken, zoodat No Ierland tegen alle ver wachting in met 22 in h6t voordeel bleef. Een kenmerk van dezen wedstryd was het onbehoorlijk slechte fielden van beide par tyen: niet minder dan 15 vangkansen werden gemist, en dat door erkend goede fielders! Van de haring visscherjj to Katwyk aan Zee, zyn aangekomen: KW 42, sch. M. Van der Plas met 257 kantjes pekel haring, KW 14, sch. Jb. Van Duivonboden met 310 k., KW 68, sch. Jb. Van Duyn Pzn. met 315 k., en KW 74, sch. Jb. Van der Plas met 360 kantjes. Ter eere van den verjaardag van de Koningin zal de directie van 't Zeebad Scheveningen in den avond van 30 Augustus voor bet Kurbaus een schitterend vuurwerk doen ontsteken van 't volgend program. lo. Het portret van H. M. de Koningin, omgeven door een uitstralende zon. 2o. Kroon van Btngaalsche vuurglansen en tintelende kleurengloed, zich verheffende boven het kussen met schepter en Rykszwaard, enz. 3o. Illustratie van het firmament door stralen en kleuren. 4o. Kleurenspel in nationale kleuren. 6o. Oranjezon om 't feestterrein. Go. Grooto slotdecoratie, aan de Koningin gewyd. Ter gelegenheid van den 300ston gedenkdag der geboorte van Constantyn Huygens zal den 4den September vour het Kuthaus te Scheveningen een groot toepasselyk vuurwerk worden ontstokeD, behoorende tot het program der feestviering op dien dag. Het program bevat: lo. 't portret van Constantyn Huygens; 2o. 't wapen van Constantyn Huygens; 3o. de slingerbeweging van vuur, aanschouvrelyk voorgesteld; 4o. de planeet Saturnus in den ring5o. blinkende bengaalsche zon6o. groote decoratie, eene voorstelling gevende van de Huygenspoort aan den Scheveningschen weg, in schitterende vuurschikkingen, verrassend te voorscbyn tredende. Gisteravond bemerkte een politie agent op het Plein in D.n Haag, dat eenige militairen van het regiment grenadiers efi jagers met geopende knipmessen in de hand liepen en de burgery te ïyf wilden. Hy waar schuwde een patrouille, op wier komst de soldaten de vlucht namen. Een hunner is bekend. Gisteren is het zoontje van een geacht Hagenaar, baron Van Ldoor zyn speelmakker onder het spelen met pyi en boog by ongeluk met de punt van het werptuig in het oog getroffen. Daardoor zal de knaap vormoedelyk aan dat oog van zyn gezicht beroofd xyn. Het bouwen van een gesticht voor rustzoekenden en herstellenden op een terrein aan den Parkweg in het Van-Stolk Park te ScheveniDgen, is opgedragen aan den heer J. Ph. Ree8er Ezn., in Den Haag, voor f 69,490. Men schryft uit Den Haag: Toen voor meer dan e?n jaar geleden een hevige brand uitbrak in het hotel „De twee Steden" op het Buitenhof alhier, werd de zygevel van het ministerie van buitenlandsche zaken door de uitslaande vlammen kolossaal gebla kerd en ook hier en daar door de vlammen aangetast. Tot heden werd niets in bet werk gesteld om de geleden schade te herstellen en meer dan een jaar bleef die zygevel in zulk een ontredderden toestand. Eerst than3 is men overgegaan tot de noodige herstellin gen om het gebouw zyn vroeger aanzien terug te geven. Twee bewoonsters van de Kleine Bagynestraat in Den Haag hielden een ge zellig praatje. Een harer liet, tot verhooging van 't genot, een „beetje" jenever halen en ook op andere wyze toonde zy zich heel royaal, wat de achterdocht der andere vrouw wekte en by onderzoek miste deze haar beursje met f 3.50. Zy was er zeker van, dat de buurvrouw 't haar ontrold en daarvan goede sier gemaakt had. De politie werd gewaarschuwd en men haalde haar spoedig uit haar woning, om haar naar het bureel op de N. Haven te brengen. Dicht by 't commissariaat wist zy te ontsnappen en sprong in het water. De agenten brachten haar met behulp van een ladder op het droge en druipnat werd du de tocht door haar voortgezet. Aan het bureau kwam het beursje van onder de kleeding der vrouw te voorschyn. Zy is naar de gevangenis getransporteerd. Thans wordt uit Amsterdam ge meld, dat de Parkschouwburg aldaar is aan gekocht door den heer Max Rosenberg, te Amsterdam, om op dezelfde wyze als tot dus verre geëxploiteerd te worden. In de roosjos-industrie schynt men de slapte te Amsterdam té boven te zyn. Weinig roosjesslypers en verstellers zyn er zonder werk. De rechtbank te Amsterdam heeft onlang3 in een echtscheidingsproces vonnis gewezen, waarby tevens beslist werd over het verbiyf der kinderen. Een der kinderen werd aan den man, twee werden aan de vrouw toegewezen. De man, die met deze regeling tevreden was, vroeg, dat de rechtbank zou bepahn, dat de kinderen gedurende de vacan tia zouden verblyven by dien der ouders, di9 hen gewoonlyk niet by zich had. Da vrouw vorklaarde, dat zy zich hieraan zoude houden, wanneer de rechtbank hun beiden die vor- plichting oplegde. Maar de rechtbank heeft beslist, dat dit niet tot haar bevoegdheid behoort. Ook een lotsverbetering. De Schiedamscbe Raad is royaal geweest. De beursknecht te Schiedam vroeg eenigen tyd geleden trakteraentsverhooging. Dit wees de Raad wel is waar af, doch hy verschafte hem een uniform, die hy dan dagelyks op het beursuur van 1 tot 2, maar ook all,en dan mocht aantrekken. Die uniform verhoogde 's mans aanzien zóó, dat hy daarna benoemd werd totonbe zoldigd agent van politie. Voor een tent, staande op het kermisterrein, met het front naar de Hugo- de-Groot straat, te Rotterdam, schoolden gis teravond eenige zakkenrollers te zamen en lokten, met het doel hun slag te slaan, een vechtpartij uit. Dit gelukte hun maar al to wèl. In een oogwenk rolden eenige personen over de straat, waarvan de anderen gebruik maakten om op te dringen. Drie bejaarde juffrouwen bleken haar portemonnaies kwyt te zyn en deden hiervan aangifte. Eene oude rekening. - Te Watergraafsmeer is aangehouden en gearres teerd een gesignaleerd man, die in 1888 wegens opztttelyko beleediging van den Koning tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroor deeld. Deze man is de als anarchist bekende Alexander Cohen, die sedert eenige maanden in Watergraafsmeer zyn tenten ba I opgeslagen, in gezelschap eener Fransch sprekende vrouw. Zy was in de buurt bekend onder den naam van juffrouw Batut. De aangehoudene was voorzichtig genoeg een valsclien naam (Cornelissen) aan te nemen, onder welkc-n naam hem zyn brieven en tyd- schriften geregeld werden bezorgd. Onder den naam der vrouw A. Bdtut schreef hy ar ikelen, onder den schyn alsof ze van el Iers afkomstig waren. Toen hy in 1888 veroordeeld werd, vluchtte Cohen naar Parys, waar by zich o. a. met letterkundigen arbeid onledig hielJ. Emige jaron geleden werl hy aldaar verdacht van medeplichtigheid aan dynamietaanslaien en ook werkelyk (het was in ^verband met den aanslag van VaillaDt) veroordeeld. Ook thans redde hy zich door de vlucht, en wel naar Engeland. Later werd het tegen hem gewezen vonnis herroepen en mocht hy in Frankryk terugkeeren. Nog dezer dagen deed hy zich als Fransch afgevaardigde op het socialistencongres te Londen kennen. De wi8solwachter Pit, een oppas send huisvader, is gisternamiddag aan het station te Meppel by het rangeeren gedood. Torwyi hy waggons wilde koppelen, brak de koppelstang, die hem in de hartstreek trof. De man bleef op de plaats onmiddeliyk dood. Hy laat een vrouw en een dochtertje van 12 jaren na. Toen een huzaar van het lste reg. te Amersfoort gisterochtend do Lange- stallen binnenreed, werd hy plotseling door zyn paard afgaworpen. Met het hoofd werd hy tegen de hardsteenen pomp geslingerd. De schedel werd den ongelukkige letteriyk vor- bryzeld, zoodat hy onmiddeliyk stierf. Nog ia de staking aan de fabriek der firma Regout te Maastricht niet geëindigd, of een nieuwe „strike" is ontstaan, wegens een geiyksoortige quaostie, aan de fabriek van de firma Gebr. Jansen, aldaar, namelyk het ontslaan van twee arbeiders, de een voor zitter, de ander lid van de neutrale vereeni- ging „De Krachtige Hand." De stakers be weren, dat de twee ontslagenen om hun lid maatschap van die vere?n'ging zyn wegge zonden. Eene commissie heeft by de firma pogingen aangewend, om de staking te voor komen, doch vruchteloos, daar de patroons pertinent bleven weigeren de ontslagenen weder in hun dienst te nemen. De weesinrichting te Neerbosch werd de vorige week bezocht door meer dan 1000 personen. Het scboone weder is voor den oogst op de inrichting zeer voordeelig Te Groningen hoopt de heer J. Boomgaardt, de nestor der Nederlanders, den 21sten September 109 jaar te worden. Boom gaardt, wonende in het zoogenaamde „Lek- kerbeetjes-gasfchuis", is, uitgezonderd het ge hoor, nog in het bezit zyner zintuigen Het eten smaakt hem nog altyd lekker. De grysaard is een vriend van vroeg opstaan en tegen zes uren is hy uit zyn bed, dat hy 's avonds te 9 uren weder opzoekt In Groningen heeft zich de ge vreesde madenziekte by ettelyke schapen weder vertoond. Een gulzige koe. Dezer dagen kwam een koe van den landbouwer V. d. L., te Roosteren, los en at circa 20 kilo's meel op. Niet lang daarna was ze dood. Ze was geborsten, aldus meldt de „L. Koerier". Fin de siècle: bedelaars op fiet sen l Te Lommei kon men dezer dagen twee vreemde bodelaars zien, die van het eene huis naar het andere fietsten om aalmoezen to vragen I By de gister en in Engeland ge houden zeilwedstryden heeft het jacht van den keizer van Duitschland, de „Meteor," den eersten prys gewonnen. De „Brittannia" was tweede. Te Tunis moet, naar men ver- zekert, een ware fabriek van valsche bank biljetten ontdekt zyn. Er werden voor een millioen banknootpapier en 100,000 volmaakt nagebootste biljetten van 1000 fr. gevonden. Zelfs de Bankbeambten konden ze van echte niet onderscheiden. De oude Von Bismark heeft zyn hui3genooten op een concert van den wel reeds gryzen, maar nog altyd grooten violist Joachim vergast; professor Spengel, uit Ham burg, accompagneerde den uitstekenden kun stenaar. Verder werd het concert door den achoonen zang van Rath opgeluisterd. Het plan, om een tydlang het kasteel Varzin te betrekken, heeft Von Bismark opgegeven, de reis is hem te ver. Zyn gezondheid is overi gens goed. Dezer dagen reed hy met zyn oudsten zoon over een akker, waar de rogge geoogst werd. Naar oud gebruik slingerde men hun aren om den arm, zoodat de beide heeren zich moesten loskoopen door een ruime fooi aan de maaiers te betalen. In aansluiting met een vorig be richt, waarin gezegd werd, dat door den Nieuwen Nederlandschen Bootwerkersbond eene vergadering zou worden gehouden te Gouda, tot het aanwenden van pogingen, om onder de kaarsenmakers-vereeniging een af- deeling te stichten, deelt men uit Gouda mede, dat de bootwerkers onverrichterzake konden vertrekken, omdat voor dat doel in Gouda geeD enkele localiteit werd afgestaan. Men schryft uit Zeeuwsch-Vlaan- aeren: De pryzen der aardappelen zyn bier in de laatste dagen sterk gedaald. Daar de verzenders meenen, dat deze daling door de vele vraag van het buitenland ongemotiveerd is, worden in deze streken pogingen aange wend om den verderen verkoop voorloopig te staken. Te Ter-Neuzen werd een vergadering van belanghebbenden gehouden om de zaak verder to bespreken. Een kamp tusschen Jaap Eden en Gougoltz wordt to Parys aangekondigd als „le match des locomotives". Ter herinnering aan het vergaan van de „litis" wordt een medaille geslagen, waarvan de opbrengst voor een gedenkteeken zal worden bestemd. De medaille wordt van koper en zilver geslagen en vertoont aan de voorzijde de beeltenis van het verongelukte schip, terwyl op de keerzyde die van deD kapitein prykt. Een van de veteran en in d e scherm kunst heeft Parys veriaten. Het is de 77 jarige schermmeester Chanas. Het weinige succes, dat hy in den laatsten tyd had, schynt oor zaak te zyn, dat hy naar Nieuw-York is vei*-» trokken. Nu zal hy daar zyn methole trach ten in te voeren. Chanas is bekend als iemand, die vooral het theoretische gedeelte der scherm kunst met yver bestudeerde. Hy was o. aJ redacteur van „l'Escrime psychologique." Het Stockholmsche dagblad „Dagens Nyheter" ontving de mededeelin^", dat Nansen en luitenant Schott-Hansen to Vardö zyn aangekomen. In den herfst van 1895 verlieten zy Nansen's schip de „Fram", en trokken verder over het ys. De Engelscho boot „Windward", die hen naar Noorwegen terugbracht, had hen naby Frans-Jozefsland opgenomen. De „Windward" was op reis om de Jackson expeditie van proviand te voorzien. Men vermoedt, dat de „Fram" naar de oost kust van Groenland zal dryven. Dr. Nansen bereikte de Noordpool niet, maar kwam 4 graden noordeiyker dan ooit iemand vóór hem. Spoedig zal Parys een rywiel- markt ryk zyn. Zondag zal zy worden geopend en voorloopig zal zy slechts éón dag ii do week gehouden worden. Door de administratie wordt 6lecht8 25 cents per machine geheven om op de markt te mogen staan. „Ga tot de slangen en adders, o Succil" aldus zou men den bekenden record-hongerlyder kunnen toevoegen, want,' volgens de waarnemingen van Gallen Min gaud slaagde een adder trin, gedurende 370 dagen—' dus langor dan een jaar den honger weer stand te bieden. Een ander dier bracht het tot 464 dagen. Het opmerkelyko daarby is, dat die dieren .gedurende hun vasttyd zoo weinig in gewicht verloren. Aan het begin van dea termyn wogen zy 26 gram, terwyl zy op het einde der genoemde periode nog op 23,5 gram koDden togen. In 15 maanden dus slechts oen ge wichtsverlies van 21/, gram! In dien tusschentyd verwisselden do eiertjes nog van huid; de afgelegde huid woog nog 1,20 gram. INGEZONDEN. Meervoudig Stemrecht en Stemplicht. Hot berichtje in do „N. R. Ct." van 30 Juli jl. over toenemend absenteïsme by ver kiezingen in België zou, zoo klakkeloos aan genomen, koren zyn op den molen der vyanden van Stemplicht. Het raakt zoo'n belangryk vraagstuk, dat het wel de moeite waard is er do aandacht op te vestigen. Afgezien van de klaarblykelyke onjuistheid van het berichtje, dat van toenemend absenteïsmo by elke ver kiezing in België gewaagt, zonder dat verkie zingen hebben plaats gehad, is geen acht gegeven op het thans daar te lande vigee- rende meervoudig kiesstelsel, dat aan het algemeene of byna algemeene kiesrecht, door de massa gereclameerd, de wieken wel wat kort, maar dat, als stemplicht nauwgezet werd uitgeoefend, minstens liet voordeel zcu bieden van naar proportioneel vertegenwoor diging te voeren. Het cyfer, in het berichtje van de „N. R. Ct." genoemd als ontbrekende by de stem ming, is juist, 6000; maar daar valt by ia 't oog te houden, dat de Jysten einde September 1895 zyn opgemaakt, en dat sedert onder hefc kiezerscorps natuurly'k vele veranderingen hebben plaats gehad. Sterfgevallen, faillisse menten, verdwyningen hebben de sterkte of formatie gewyzigJ. Bovencien heeft men rekening te houdtn met zieken, afwezigen en overigens wettig verhinderden. Nu zyn by geio mdo verkiezing te Brussel van de 44,240 op de lyst ingeschreven stem men, ingeleverd: 1200 biljetten blanco en van onwaarde. 36935 geldige biljetten. 6015 ontbrekende stemmen. 44240 De 6015 ontbrekende stemmen zyn daarom nog niet zooveel onwettige wegblyvers. Im mers, het ineervourige stemrecht in BelgiÖ geeft aan zekere categorieën van kiezers sup- plementaire stemmen, nooit meer dan twee,' zoodat één kiezer hoogstens drie stemmen kan uitbrengen. Volgens alle waarachijniyk- heid is het cyfer van 6000 ontbrekende stem men te ontleden op deze wyze: 3000 kiezers met één stem. 600 twee stemmen. 600 drie dat zyn 4200 kiezers, ongeveer het normaio cyfer van onthoudingen. Gelet op de aangeduide, waarschyniyk plaats gehad hebbende wyzigingen in het kiezers personeel, ia de opgave van 700 voor het totaal der vervolgingen ter zake van onge rechtigd absenteïsme wel aan te nemen, eert onbeduidend cyfer onder de tallooze politie^ zaken te Brussel. Deze geschiedenis van de laatste provin ciale verkiezing te Brussel onder de werking van stemplicht heeft noch vóór, noch tegen dat stelsel bewyskracht. Het verdient inmiddels aanbeveling op de verschynselen te dezer zake by onze buren de aandacht gevestigi te houden. D. E. BUITENLAND. Frankrijk. Het toekomstige huweiyk van Nederlands jeugdige Koningin heeft in de laatste dagen tot eenige beschouwingen in Fransche dag bladen aanleiding gegeven. By het bezoek van president Faure ta Rennis ia een vuurwerk afgestoken, dat ver scheiden slachtoffers he9ft gemaakt. Door oea knalbom werden een jong meisje de armen en een man de onderkaak verbryzeld, terwyl no

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2