11186. A". 1896 <§eze £oarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. g Franco por post Afzonderlijke Nommers n g «a*« s'f 1.10. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN 'l'IËN: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit noiiuner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgerinffen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter algomeerie keonie, dat ten gevolge van de wijziging in de grenzen der gomeente de waarreming der armenpraktijk in die gedeelten, die aan Loiden komen, met aanvang van 1 Augustus a. s., aLa volgt is geregeld: Foor de Slais-Qenecs- en Reelkundgen. Yan het Galgevrater, Noordzijde, tot de Warmonder- brug: Dr. D. 8TIGIER, genees- en heelkundige, wonende aan de Hooigracht No. 18; vaa de Warmonderbrug tot de Singelechool aan den Z\jlsingel: Dr. 0. M. VAN VOOBTHÜYSEN, genees- en heelkundige, wonende aan den Nieuwen Rijn No. 68a; van de Singelechool aan den Zijlsingel tot den Nieuwen Rijn, Noordzijde: Dr. G. M. KRUIMEL, genees- en heelkundige, wonende aan de Hooglandeche Kerkgracht No. 29; van deD Nieuwen Rijn, Zuidzijde, tot en met het Philosofenpad, met inbegrip van den Hoogen Rijndijk: de heer J. A. LONGEPEE, heelkundige, wonende aan de Hooigracht No. 20, en Dr. A. C. HARTEVELT, goneeskundige, wonende aan het Rapenburg No. 80; van het Philosofenpad tot don Trekvliet: Dr. W. DE JONG, genees- en heelkundige, wonende uau let Noordeinde No. 46; en van den Trekvliet tot het Galgewatcr Zuidzjjdo: Dr. J. M. W. KRAMER, genees- en heelkundige, wonende aan de Hooglandscho Kerkgrachi No. 80. Voor de Stad*- Vroedvrouwen. Het aan Leiden komend gedeelte van de gemeente Zoeterwoide: Mejuffrouw S. M. YELDHUYZEN, geb. VAN IPEREN, wonendo aan de Hooigracht No. 6; van do Utreohtsoho brug tot de Gasfabriek: Mejuffrouw B. OMVLEE, gob. YAN YELZEN, wonende aan de Oudo Vest No. 175; van de Gasfabriek tot do Warmonderbrug en hot gedeelto dat aan Leiden komt van de gemeente Oegetgeest: aan Mejuffrouwen W. ROLLOOS, wonende aan de Pioterskerkatraat No. 6, en M. YAN DER HOEVEN, geb. FRAAI, wonende aan de Haarlemmer straat No. 147. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeeeter. 29 Juli 1896. E. KIST, Seoretaris. Leiden, 12 Augustus. De dlrigeorend officier van gezondheid 2de klasse alhier, de heer C. Ripping, is aange wezen om als chef van den geneesk. dienst, bij de te Gilze-Reyen te houden manoeuvres op te treden. De heeren Gebrs. Kruyt, handelaren in en magazynhouders van ijzerwaren, aan den Nieuwen Rijn alhier, zyn hofleveranciers ge worden van H. M. de Koningin-Regentes en mogen ten gevolge daarvan Er. Ms. wapen voeren. De heer H. G. Martin, alhier, is geslaagd by het te 's-Gravenhage gehouden examen Fransche taal, lager onderwijs. Wy ontvingen per Nederlandsche mail de Indische bladen van 9 tot en met 14 Juli. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben den dag der verkiezing voor leden van den gemeenteraad van Oegstgeest bepaald op "Woensdag 19 Augustus a. s. en de her stemming op Vrjjdag 28 Augustus. Het niet onbelangrijk aantal van 44 sollicitanten meldde zich aan voorde vaceerende betrekkingen van veldwachter en nachtwaker der gemeente Katwijk, standplaats Katwijk aan Zee. In de afgeloopen maand zyn aan het Rijkstelegraafkantoor te Sassenheim behan deld 107 berichten, te weten 58 ontvangen en 49 verzonden. Tot onderwijzeres aan een bijzondere school te Beverwijk is benoemd mej. E. M. De Bruyne, te Oude-Wetering. Een by de Tweede Kamer aangeboden ontwerp van wet is de vrucht van de door de ministers van binnenlandsc-be zaken en jus titie toegezegde overweging van de vraag of de tot stand gekomen verandering van de grens tusschen de gemeente Amsterdam eenerzyds en de gemeenten Sloten, Diemen en Nieuwer - Arastel anderzyds het wenschelyk maakt wijziging te brengen in de omschrijving van het tot ieder der vier kantongerechten te Amsterdam behoorende rechtsgebied. De minister wenscht nu eiken twijfel omtrent een zoo gewichtig onderwerp als dat van de plaatselijke bevoegdheid des rechters op te heffen en acht het ook buitendien wen schelyk de indeeling van het rechtsgebied der vier kantongerechten te Amsterdam opnieuw vast te stellen, ton einde de van verschillende zyden kenbaar gemaakte bedenkingen tegen de bestaande indeeling van het onderwerpelyk rechtsgebied, zooveel mogeiyk op te heffen. Aan bedoelde bedenkingen, geiicht zoowel tegen het feit, dat by de bestaande indeeling vaak eene grillige lyn de grens vormt tus schen twee kantons, met het gevolg, dat er by de toepassing een onoverkomelyke moeiiyk- heid ontstaat, waar bet geldt te beoordeelen of een feit in het eene dan wel in het andere kanton heeft plaats gegrepen, als tegen de ongelykheid, welke ten aanzien van den om vang der werkzaamheden tusschen de ver schillende kantongerechten te Amsterdam be staat, wordt door dit ontwerp zooveel mogeiyk te gemoet gekomen. Men verneemt, dat by de prinses Yon Wied het voornemen bestaat, om, na haar verbiyf to Domburg, nog eenigen tyd met hare kinderen te Scheveningen te komen door brengen. Het „H. Dbl." meldt het volgende: By zyn laatste inspectie deelde generaal Hennus den officieren mede, dat de kleeding en be wapening der infanterie, met uitzondering van het hoofddeksel, zoo goed als geregeld was. Dat laatste 6chynt nu ook gevonden te zyn. De lsto eompagnio 3de bataljon van het 7de regiment infanterie, die de nieuwe uniform en uitrusting in beproeving hoeft, zal nl. eerst daags voorzien worden van een hoofddeksel, dat veel gelykenis heeft met de zg. „pupil- len"-pet en er met eenige wyziging zeer goed uitziet. Op het moment wordt het model nog ontsierd door een veel te zwaren stormband van dof leer. Ook de kwartiermuts blyft met eenige wyziging behouden. By den Raad van State is aanhangig eon wetsontwerp tot herziening van het ge- meentelyk belastingstelsel. In dit ontwerp komen geenerlei byzondere waarborgen voor naar aanleiding van artikel 7 der kieswet, regelende Let gemeentelyk kiesrecht. Daarentegen is in het ontwerp wel een stellige bepaling opgenomen omtrent de mate, waarin de hoofdelyke omslagen progressief mogen worden ingericht. Deze bepaling is een scherpere formuleering van de toepassing, welke reeds aan bet tegenwoordig artikel 243 der gemeentewet behoort te worden gegeven, omdat progressie het middel is, hetwelk de middenklasse in staat stelt zyn aandeel in den boofdelyken omslag op de weinig talryke gegoeden over te brengen. (D.) Men schryft ons uit Hillegom: Met de werken voor het station Hillegommerbeek werwaarts het station Yeenenburg van de H. IJ. S.-M. wordt verplaatst wordt met den meesten spoed voortgang gemaakt. Het station zelf wordt gebouwd op de plaats van het wachtlokaaltje; met het in orde brengen van de zysportn met los- en landingsplaats, welke op 24 September a. s. moeten worden opgeleverd, vordert men goed. De stations verplaatsing is voor deze gemeente van veel belang, in het byzonder voor het goederen vervoer. (£T. C.) Aangezien de gunstige beslissing in het beroep van dr. W. J. Los tot predikant der Ned. Herv. gem. te Gouda, na den daarvoor gestelden tyd heeft plaats gehad, is die be slissing door de kerkelyko autoriteiten niet kunnen worden aangenomen. Men meldt uit Amsterdam: De Parkschouwburg heeft in openbare veiling opgebracht f 105,000 en is, naar men zegt, het eigendom gebleven van den vroegeren eigenaar, den heer Hape, te Amsterdam. Het stofftiyk overschot van Henri Bosman, den violoncellist, is door vele vrienden, kunst broeders en leerlingen op Zorgvliet, aan den Amstel, te Amsterdam, ter aarde besteld. Onder zyn vrienden merkte men op Frans Coenen, Messchaert, Rogmans en David Koning. Acbttien fraaie kransen en palmtakken dekten de lykkist. In verband met de verplaatsing van de artillerie inrichtingen zullen 80 gezinnen Delft verlaten. Wanneer de werkplaatsen aan de Hembrug gereed zyn, moeten ongeveer 3000 personen zich van Delft daarheen verplaatsen. Naar wy vernemen, zal de jaarlyksche algemeen© vergadering van de Maatschappy tot Nut der Israëlieten in Nederland gehouden worden te 's-Gravenhage op Zondag 20 Sep tember e. k. (U. D.) De deputaten der Gereformeerde Kerken voor het verband tusschen die Kerken en de theologische faculteit der Vrye Universiteit hebben, in zake het bezwaarschrift van den kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Bedum A, tegen prof. dr. A. Kuyper, geoordeeld, dat er voor hen geen reden bestond om in deze zaak handelend op te treden. Om deze reden heeft de kerkeraad van Bedum thans zyn bezwaarschrift opgezonden aan de generale Synode, die te Middelburg gehouden wordt. Z. H. do Paus heeft jhr. Ruys de Beeren- brouck, te Maastricht, benoemd tot grootkruis in de orde van den H. Gregorius den Grooten. De zomervergadering van het Koninkiyk Instituut van Ingenieurs is bepaald op Dins dag 8 Sept. a. s. te 's-Hertogenbosch. Na afloop zullen de leden per stoomboot naar Heusden vertrekken ter bezichtiging van den brugbouw over het Heusdensch kanaal of, naar verkiezing, van den sluisbouw by Andel. Den volgenden dag zullen de merkwaardig heden van 's-Hertogenbosch worden bezich tigd (nieuw station, stadhuis, St. Janskerk) en des namiddags een tocht worden onder nomen naar het kasteel van Heeswyk. Yoor eenigen tyd werden do heeren Conrad, Yan Diosen en Yan Dissel door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland uit- genoodigd een onderzoek in te stellen naar den toestand van den Waterlandschen Zuider- zoedyk, by hot zeer gevaariyke Keynselmeer. Aan die opdracht is voldaan; genoemde heeren hebben een ernstig onderzoek ingesteld ter plaatse, en by het bestuur van Waterland de noodige inlichtingen ingewonnen en bescheiden opgevraagd. Het rapport is nog niet ingeko men, doch het is te verwachtdn, dat eerlang tot verbetering zal worden overgegaan. De Regeering is, naar de „N. R. Ct." verneemt, bezig de laatste hand te leggen aan een wetsontwerp tot verplichte levensverze kering van werklieden en tot oprichting van eene Staatsbank voor levensverzekering, die daarmede verband houdt. By do begrafenis te Muiden van den zoo ongelukkig om het leven gekomen militair Obbes, die by den Pampus door een kogel doodelyk werd getroffen, werd, zoo meldt men aan de „Tyd," een buitengewone deelneming betoond. Somber klonken de droeve tonen van den hoorn door Muidens straten, en aller hart werd geroerd, toen by dtn ingang van het kerkhof het gebruikeiyke salvo klonk. Doch toen dit even later boven de geopende groeve herhaald werd, toen men hem, die door een kogel werd getroffen, ook boven het graf een salvo wtydde, toen sprongen byna een ieder de tranen in de oogen. En toen eindelyk de luitenant Bels naar voren trad en met stokkende stem een vaarwel toeriep aan den trouwen kameraad, schaamde officier noch soldaat zich die tranen. De wyze, waarop de militair zyn dooden eert, moge de familie eenigszins tot troost verstrekken I Do kist was met drie prachtige kransen gedekt. Men schryft uit Middelburg aan het „Hbld.": „Zoodra men de stad verlaten heeft door de voormalige Langeviele Buitenpoort, bevindt men zich op het gebied d6r gemeente Koudekerke, ongeveer een uur van de kom van het dorp. In den laatsten tyd is men begonnen met het bouwen van woningen vlak onder den rook van Middelburg, zeer tot schade van deze gemeente, daar velen zich metterwoon daar gevestigd hebben. Men is daar vry van schutterdienst en betaalt natuuriyk veel min der belasting; terwyi men toch kan genieten van de lusten, die Middelburg aanbiedt, waar onder ook behoorde het profiteeren van de openbare lagere gemeentescholen. Dat onze vroede mannen een en ander met leede oogen aanzien, is zeer begrypelyk en dat zy zich verplicht gevoelen daartegen maat regelen te nemen niet minder. Eerst is door Middelburg opgezegd het contract tot het verleenen van hulp by brand en nu worden by den aanvang van den nieuwen cursus g;en kinderen meer toegelaten op de openbare lagere scholen der gemeente, wier ouders in de gemeente Koudekerke wonen. Deze maatregel is voor vele ouders een groot bezwaar om daar nu te kunnen biyven wonen. De oplossing der moeilykheid kan zeer een voudig zyn, nl. door een veranderde grens regeling, waardoor een deel van Koudekerke by Middelburg wordt gevoegd. Deze grens regeling zou in elk geval veel meer reden van bestaan hebben dan de nu hangende tus schen Middelburg en Nieuw- en St.-Joosland". Het stoomschip „Amsterdam," van Nieuw-York Daar Rotterdam, met 83 kajuits passagiers aan boord, passeerde 11 Aug. Scilly; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 Aug. te Port Said; de „Smeroe," van Rotterdam naar Batavia, arri veerde 11 Aug. te Marseille; de „Koningin Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Aug. van Southampton; de „Wer kendam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 11 Aug. Dover. De gewone audiëntie van den minister van w., h. en n. zal Zaterdag 15 dezer niet gehouden worden. By koninkiyk besluit is aan E. Yan Brevoort, weduwe van den gewezen commies lste klasse by 'sRyks belastingen, H. Schaaros, een pensioen verleend van ƒ146 'sjaars. De kapitein B. K. Yan Tuinen, adjudant van het 7de reg. inf., krachtens punt 4o. van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 op non-activiteit gesteld. Met ingang van 1 Sept. a. 8., benoemd tot adspirant ingenieur voor het stoomwezen A. C. Van de Stadt, werktuigkundig ingenieur te Zaandam, en J. H. Yerhoefif, scheepsbouw kundig ingenieur te Rotterdam. Gemeenteraad van Llsse. Tegenwoordig zes leden. Ééne vacature. Voorzitter: de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de na volgende ingekomen stukken: lo. Goedkeuring Raadsbesluit tot het vol doen van gelden uit den post „Onvoorz. Uit gaven." 2o. Idem tot af- en overschryving van posten op de begrooting voor 1895. Aangenomen voor kennisgeving. 3o. Missive van het Gemeentebestuur van Sassenheim, houdende voorstel tot het aangaaD eener schoolgeldregeling. Wordt besloten aan het Gemeentebestuur van S. te berichten, dat de Raad in principe de voorgestelde regeling aanneemt, doch, al vorens een definitieve beslissing te nemen, nadere voorstellen zal afwachten. Aan de orde is het onderzoek der geloofs brieven van het nieuw gekozen Raadslid, den heer A. Yan der Mey. Deze in orde bevonden zynde, wordt met alge- meene stemmen tot zyn toelating besloten. De Voorzitter stelt thans aan de orde het opmaken eener voordracht ter benoeming van twee leden van het College van Zetters. Daarop worden geplaatst de heeren A. Mooie- naar en J. Barnhoom (aftr. leden), alsmede de heeren Alb. Yan der Zaal en G. Van der Veld. Vervolgens wordt voorloopig vastgesteld de begrooting der Rust. Schuttery voor 1897, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van ƒ241. De Gemeente rekening, alsmede die van het Burg. Armbestuur, beide over 1895, wor den gesteld in handen eener Commissie, be staande uit de heeren Yan Stockum, Riggel en Wolff, ten einde die te onderzoeken en daarvan rapport uit te brengen. Alsnu wyst de Voorzitter op de noodzakelykheid tot het leggen van riolen in den Broekweg en de Halfwegsteeg. Deze noodzakelykheid ontstaat doordien de slooten, die thans tot afvoer van het water dienen, zyn of zullen worden gedempt. De Raad besloot aan Burg. en Wetbs. op te dragen een nader onderzosk in te stellen. De openbare vergadering werd daarna ge sloten en overgegaan tot eeno zitting met gesloten deuren, ter behandeling van eene reclame tegen den Hoofd. Omslag van den heer L H. Dingsté. Na heropening wordt besloten den aanslag van reclamant terug te brengen van de 11de naar de 14de klasse en alzoo vast te stellen op ƒ9.- Verder niets meer aan de orde zynde, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemeenteraad Tan Wassenaar. Aanwezig alle leden. Het nieuwgekozon lid, de heer J. Ruygrok, legt de vereischte eeden af en neemt daarna zitting. De Voorzitter wenscht hem geluk en hoopt, dat hy nog vele jaren moge medewerken om de belangen der gemeente naar vermogen te behartigen. Ingekomen zyn: lo. Een missive van den ingenieur-verificateur van het kadaster, mel dende dat 6 kaarten van den kadastralen legger vernieuwd zullen moeten worden. De kosten daarvoor zyn geraamd op ƒ150. 2o. Verslag van den toestand der gemeente over 1895. 3o. Proces verbaal van kasopneming. Hieruit biykt, dat op 10 Juli inkas was 3438.46'/i. 4o. Missive van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van de verordening op de rio- leering en van de kosten voor den telephoon- dienst. 5o. Een gezegeld request van 't hoofd der school aan de Waalsdorperlaan om hem 15 toe te staan om daarvoor met 50 kinderen een uitstapje te maken naar den Haagschen dierentuin. Zonder hoofdelyke stemming toe gestaan. 6o. Rekening en verantwoording van de commissie voor de werkverschaffing. In de maanden Januari, Februari en Maart is voor 628.50 verwerkt. De Voorzitter deelt mede, dat hem door den Commissaris der Koningin een verlof verleend is van drie weken, ingaande 14 Augustus a. s. Nog is ingekomen een rapport van de commissie, belast met het nazien der rekening over 1895. Onder dankzegging goedgekeurd. Naar aanleiding van die rekeniDg stelde de heer Van Pallandt, ook namens de andere leden der commissie, den Voorzitter eenige vragen. lo. Er is wei een hooge po9t gevonden voor het rooien en snoeien van boo men, doch van de opbrengst van hot hout werd niets vermeld. De Voorzitter zegt, dat het vóór 1 Mei 1895 gebeurd is dus vóór hy zyn ambt aanvaardde. Het hout kan ongeveer 20 opgebracht hebben en dit geld is zeker wel by andere posten verrekend. 2o. Er wordt wel van levering van olie per vat gesproken maar van de waarde der leege vaten is niets gevonden. De Voorzitter zegr, dat de olie geleverd wordt volgens de inschryving p r kan. 3o. Een uitgaaf van 9 voor styfsel vond de commissie ook wel wat hoog. 4o. Waarom worden de brandstoffen voor de Waalsdorperlaan niet door ingezetenen geleverd. De Voorzitter zegt, dat dit nu niet meer geschiedt. Ook dezen winteris alles door gemeentenaren geleverd. 5o. De commissie zou het wenschelyk vinden, dat de levering voor olie en brandstoffen aan den gemeente-ambtenaar en aan het raadhuis- afzonderiyk opgegeven werd. Do Voorzitter zegt, dat dit noodelooze uit gaven zou eischen voor administratie en het bouwen van een bergplaats voor brandstoffen. Nu komt aan de orde de gemeente begroo ting. Alleen de post onderhoud voor wegen en voetpaden geeft aanleiding tot eenig debat. De heer Van Pallandt zou den po3t, gr"ot ƒ5000, met ƒ1000 willen verminderen om de schuld af te lossen. De heer Van der Ouder- meulen merkt op, dat de post zoo hoog is, omdat de weg door het duin voltooid moet worden en dit is hard noodig voor onze schelpryder3. De heeren Van Limburg Stirum en Broeksmit verlangen ook, dat die weg eindelyk eens klaarkomt. Al jaar aan jaar is die belofte gedaan en nog niet vervuld. De post blyft 5000. De heer Broeksmit zou de leveriag dor materialen willen by inschryving. De Voorzitter maakt hem duidelyk, dat het voordeeliger is dat niet te doen. De heer Grevers wyst op het ondoelmatige om de wegen met gebrande schelpen te be strooien. Hy zag liever gewone sch.-lpen. De heer Van Limburg Stirum wyst er op, dat het vroeger altyd zoo was en dat de wegen toen lang zoo kaal niet waren. De Voorzitter zal een proef nemen en hou den wat het best blykt te zyn. Het plan om de Veenwatering voor een deel te doen uitdiepen wordt aangenomen. Er zal begonnen worden by de Duivenvoorden- sche brug en zoo zal voortgewerkt worden in de richting van Den Haag. De heer Kolff acht het wenschelyk een schut te doen plaatsen om den waterbak op den Achterweg. De heer Grevers acht het ook wenschelyk, maar beter den bak te verplaatsen. Aldus wordt besloten. De Gomeente-begrooting wordt met alge- meene stemmen aangenomen en de vergade ring wordt met gesloten deuren voortgezet ter behandeling van eenige verzoakschriften om vermindering van hoofdelyken omslag. Gemengd Nieuws. Het aantal wiolrydersen-ryd- sters neemt met den dag toe. Het gevolg van dit feit is, dat ook de behoefte aan rywieleD steeds grooter wordt, hetgeen weer aanleiding geeft tot vermeerdering van hot aantal fabri kanten en verkoopers van die machines. Thans is in onze stad hun getal met een vermeerderd door den heer H. J. Beek (Nieuwe Ryn 68), die tevens een goede gelegenheid heeft tot berging van fietsen voor hen, die daartoe, o. a. door boven of klein wonen, aan huia de noodige ruimte missen. Uit de Haagsche Trekvaart gisteravond te ongeveer zes uren door d6B tuinman René het lykje opgehaald van hef zevenjarig knaapje, dat sedert Vrydagnamiddag hier ter stede werd vermist. In een schuitje werd het door eenige mannen naar de woning aan den Ouden Ryn, waar het thuis behoorde, vervoerd. Uit Aarlanderveen wordt thans geschreven, dat de rust er hersteld is en de huzaren die gemeente hebben verlaten, alhoe wel de werkstaking er nog niet is geëindigd, aangezien de heer Van Vliet van toegeven niet weten wil. Wel is by bereid den stakers nog vier weken werk te verschaffen, om ze na dien tyd allen te ontslaan. Van deze voor waarde willen echter de stakers niet weten. Hoe en op welke wyze tot een eind te komen In de Ringvaart van den Haar lemmermeer, tegenover het huis get. No. 16, is een kind van 21 maanden van J. Gies-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1