Heden is door de daartoe aangewezen commissie aau den minister van waterstaat, handel en nijverheid ingediend een adres van de gezamenlijke gezagvoerders en stuurlieden der koopvaardij in Nederland betreffende het verkrijgen van een wet tot invoering van ver phchte staatsexamens voor alle gezaghebbers en stuurlieden van schepen onder Nederland- sche vlag. Do heer G. Van Baaien, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Assen, heeft ontslag aangevraagd uit die betrekking, met ingang van 1 September a. s. Tot secretaris van den polder Schermeer (N.-H.) wegens het bedanken van den heer mr. A. P. De Lange - is benoemd de heer C. Dekker, candidaat-notaris te Stompetoren. Krachtens een door de Koningin-Regentes verleende machtiging is door den minuter van oorlog ingetrokken het, bij koninklijke boodschap van 31 October 1894, aan de Tweede Kamer ter overweging aangeboden ontwerp van wet tot aanvulling en verhooging van het YIHste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1894. (Regularisatie van de 14 ton wegens legervoorschotten.) De erfgroothertog van Baden, door zijno militaire plichten geroepen, vertrok «gister- namiddag om halfvier van de badplaats Scheveningen. De erfgrootbertogin denkt daar nog eeDigen tijd te vertoeven. Prins Max van Baden keert, ook tot deel neming aan militaire manoeuvres in zijn land, den 14den dezer derwaarts terug. Naar „Het Volksdagblad" verneemt, heeft de heer M. Den Hartog zich gewend tot Gedep. Staten van Noord-Holland, met ver zoek het besluit van den Raad van Amster dam, waarbij hy als 3de onderwijzer is ont slagen, niet goed te keuren. Eveneens zal met hetzelfde doel in onderwijzerskringen een groote adresbeweging op touw worden gezet. .Mochten Ged. Staten het besluit goedkeuren, dan zal de heer Den Hartog den minister van binnenl. zaken vernietiging vragen. Bij koninklijk besluit is eeno commissie ingesteld tot het hou Jen in den loop der maand September a. b. van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheid van candi- daten voor de betrekking van adspirant-inge nieur van den Rijkswaterstaat, bestaande uit de heeren: J. M. F. Wellan, hoofdinspecteur van den Rijkswaterstaat, als voorzitter; H. E. De Bruyn, hoofdingenieur, belast met den algemeenen dienst van 's Ryks waterstaat; B. Hoogenboom, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat in het 6de district; dr. C. A. Scheltema, en dr. P. Zeeman Gz., beiden hoogleeraren aan de Polytechnische School; mr. H. A. Hooft, hoofdcommies by het departement van waterstaat, handel en nijver heid; E. R. Van Nes van Meerkerk, inge nieur van den Rykswaterstaat te 's Graven hage, en jhr. F. L. Ortt, ingenieur van den Rykswaterstaat te 's-Gravenhage, tevens als secretaris. By koninkiyk besluit, opgenomen in de Staatscourant van 8 dezer, is, op de voor dracht van den minister van binnenlandsche zaken, de volgendo wyziging gebracht in art. 6, eerste lid, van het koninkiyk besluit van 29 Juni 1890 tot vaststelling der regelen voor de rijksnormaallessen, bedoeld in art. 12 der wet tot regeling van het lager onderwys, zooals die is gowyzigd by do wet van 8 December 1889: „Da onéerwyzers worden door Onzen voor noemden Minister, den districtsschoolopziener gehoord, benoemd, geschorst en ontslagen. De districtsschoolopziener zendt zyn hiertoe betrekkeiyk advies aan Onzen voornoemden Minister toe, nadat door hem de arrondisse- mentsschoolopzlener is geraadpleegd". Dit besluit treedt in werking op 10 dezer. In de Donderdag avond gohouden ver gadering der Handelsvereeniging te Arnhem is de mededeeling gedaan, dat het waarborg kapitaal van f 50,000 voor de in 1897 te houden tentoonstelling meer dan volteekend is. De „Arnh. Ct." deelt aangaande deze expo eitie en de daarmede gepaard gaande feeste lijkheden het volgende mede: In 1897, tusschon ae maanden Juni en October, zal op het landgoed Sonsbeek ge houden worden eene permanente tentoon stelling van Geldersche nyverheid en handel. Verder in de maanden tydelyke afwissel nde nationale tontoonstollingen, als: a. Een bloemententoonstelling met daaraan verbonden wed8tryd tusschen bloemisten met uit te loven geldpremiën en medailles, terwyi de bloemen van de inzenders zullen worden aangekocht voor do verloting; b. eene vruchten- centoonstolling met wedstryd en verloting als voren; c. eeno nationale tentoonstelling van het vakonderwys in zyn geheelen omvang voor de mannelyke en vrouweiyke jeugd; cL terwyi een bloemencorso voor wielryders in navolging van Haarlem en door den A. N. Wielrydersbond getracht zal worden ook dit In Arnhem te doen houden, en muzikale uitvoeringen door erkende goede en groote muziekcorpsen den geheelen zomer kunstgenot met natuurgenot zullen vereenigen. Door de St.-Willibrordus stichting te Schiedam wordt, by gelegenheid van het gouden feest der zusters Dominicanessen, een tentoonstelling gehouden van voorwerpen van kunst en smaak. De groote zaal der Officteren- Vereeniging is voor het grootste deel herscha pen in een Oud Hollandsch marktplein met trapgeveltjes. In die huisjes worden de ver schillende waren door vriondeiyke dameshan den den bezoekers aangeboden. Tot en met 16 dezer is de tentoonstelling dagoiyks to bezichtigen. Hot eerste nummer is verschenen van het „Koloniaal Vakblad", weekblad voor winkeliers en grossiers in koloniale waren, comestibles en aanverwante artikelen. Voor de opengevallen betrekking van directeur der zangvereeniging „Concordia" te Leeuwarden hebben zich niet minder dan een vyftigtal sollicitanten aangemeld, waaronder verscheidene musici van naam, zoowel uit Nederland, als uit het buitenland, o. a. Leip zig, Dresden, zelfs één uit Rome. Tusschen de gemeente Utrecht en den min. van binnenl. zaken is overeenstemming verkregen over den afstand van terrein voor de verbouwing van het Natuurhistorisch Museum aan de Hoogt. Volkomen is de over eenstemming echter niet. De Min. wil een yzeren hek op het Janskerkhof plaatsen tot afsluiting van het gebouw aan die zyde, ten e nde het te vry waren tegen baldadi, heid der jeugd. Daarvoor moet de gemeente grond afstaan. De gemeente wil den grond echter alleen verhuren, omdat die later nog wel eens weer noodig kan zyn voor gemeentelyke doel einden. Dientengevolge komt er geen hek. De minister van binnenlandsche zaken heeft dr. H. W. F. C. Woltering, assistent voor de medische polikliniek aan de Rijks universiteit te Utrecht, tot wederopzegging toegelaten als privaatdocent in de faculteit der geneeskunde aan de Ryksunivc-rsiteit te Utrecht om onderwys te geven in de algemeene therapie der inwendige ziekten. De schietwedstrijd, die door den bond der rustende schuttery in c'e provincie Zuid- Holland te Loosduinen zal worden gehouden, is bepaald op 11 tot en met 14 Augustus e. k. De gemeenteraad van Schiedam herft de voordracht van B. en Ws. om aan de herhalingsschool voor mei-=jes bywy'zo van proef een kookcursus te verbinden, verworpen. Do Staatscourant van 8 dtzer bevat een koninkiyk besluit van 31 Juli jl. (St->bl. 146), waarcö, op de voordracht van den minister van justitie, wordt bepaald, dat de wot van 7 Juli 1896 (Stsbl. 103), houdende wijzigin gen in het wetboek van Burgerlyko Rechts vordering, zal in werking treden op 1 Jan. 1897. By koninkiyk besluit is, met ingang van 1 November a. s., aan den h9er W. Yerwoy Az., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat der 2de klasse, en zyn, met ingang van dien datum, benoemd tot hoofdingenieur van den Rykswaterstaat der 2de klasse, de hetr P. H. Kemper, thans ingenieur der 1ste klasse, en bevorderd tot ingenieur van den Rijks waterstaat der 2do klasse de heer A. B. Marinkelle, thans ingenieur der 3de klasse, en tot ingenieur van den Rykswaterstaat dtr 3de klasse de heer A. R. Van Loon, thans adspirant-ingenieur. Het stoomschip „Koningin Wilhelmina" vertrok 8 Augustus van Amsterdam naar Batavia; de „Prinses Wilhelmina", van Bata via naar Amsterdam, vertrok 8 Augustus van Padang; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 7 Aug. Dover; de „Bundesrath" arriveerde 6 Aug. van Ham burg en Amsterdam te Dar-es-Salaam; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amster dam, passjerde 6 Aug. Gibraltar. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 11 dezer ni.t plaat3 hebben. By koninkiyk besluit is eervol ontslagen mr. H D. Guyot, op zyn verzoek, met ingang van 1 September a. s., als vice presiiont der arrondissements rechtbank te Groningen, en met ingang van dien datum als zoodanig be noemd jhr. mr. J. Remees van Id-ekinge, thans rechter in gemelde rechtbank. Benoemd tot burgemeester der gemeente Kessel, J. W. J. JansseD, burgemeester der gemeente Helden. Met ingang van 7 dezer mr. F. G. Canneman, to Arnhem opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrond. Doesburg. Verleend een pensioen van f 1465 aan F. Meyboom, laatstelyk opperboekbouder, met rang van hoofdcommies, by de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld te Am sterdam. Een Zilveren Schoolfeest. 1874 8 Augustus 1896. De dag van heden is er een van groote beteekonis, zoo voor het Christeiyk Onderwys te Leiden in 't algemeen als voor de Chris telyke School voor On- en Minvermogenden aan de Middelstegracht alhier in 't byzonder. Immers, deze school bestaat thans vyf en twintig jaren, viert dus heden haar zilveren jubilé En al heeft ze, zooals dat met schier elke instelling en ongetwijfeld met eiken mensch het geval is, perioden gekend van minderen voorspoed, deze instelling vooral door moeilykheden op financiöel gebied, welke wel eens bezorgdheid by bestuurderen deden ontstaanze heeft zich steeds mogen verheu gen in een groot aantal leerlingen, ja, zelfs kon ze lang niet altyd aan de aanvragen der ouders tot plaatsing van kinderen voldoen in de sympathie en belangstelling van ouders en oud-leerlingen en van nog vele anderen, hetgeen vooral bleek op de samenkomsten voor het Christeiyk Onderwys en uit de vele geldeiyke offers, haar, bovenal in tyden van financiëelen nood, gebracht. Dat die sympathie Diet verflauwe en nist al te velen de meening worden toegedaan, dat hun stoffelyke hulp thans niet meer noodig is, zal voorzeker de wensch van het be stuur zyn. Het onderwys, binnen hare muren gegeven, zoowel onder de hoofdleiding van nu wyien den heer L. Van Dyi, eerste hoofd der school, wien velen heden zeer zeker zullen geden ken als onder die van het tegenwoordige hoofd, den heer A. J. De Lange - die deze betrekking reeds tien jaren vervult is velen tot grooten zegen geweest en van veel practisch nut op hun verderen levensweg. Er bestaat dan ook voor hen, wien de school ter harte gaat, heden alle reden tot gedenken en feestvieren Werd dit niet ge daan, 't zou niet goed zyn. Men mag, men moet toch uiting geven aan zyne vreugde 1 Reeds om balfoegen van ochtend waren de ruim zeshonderd leerlingen ter scbole. Versieringen van allerlei aard, waaronder vooral een groot aantal vlaggen en vlaggetjes, gaven haar een recht feesteiyk aanzien, het karakter van een feestterrein. De onderwyzers, di9 de versiering op zich namen en ze zoo goed volbrachten, een woord van hulde 1 Zy hebben getoond méér te kunnen dan gelyk vloers voor een klasse te staan! Nadat alle leerlingen op de plaats verzameld waren, sprak het hoofd der school hen zoo kort als 'fc kon toe. Hy herdacht met de kinderen een en ander, dat met de geschiedenis der school in verband staat, on dankte God voor de vele en groote zegeningen, der school tot hiertoe in ruime mate geschonken. Hy deelde tevens mede, dat een telegram van gelukwensch was ontvangen van ds. Brièt, die thans te Oosterbeok vertoeft, vice-voorzitter van het bestuur der Ver. voor Cbr. Onderwijs aan On- en Minvermogenden aloier; dat een telegram van gelukwensch werd verzonden aan ds. Drost, te Berg-en Dal, een der twee nog in leven zynde oprichters der school, die, zoo hy had gekund, zeker tegenwoordig zou geweest zyn; en dat ook oud-leerlingen door het zenden van bloemen getuigenis aflegden van belangstelling in dit feest. Ds. De Wolff, mede afwezig, werd eveneens als bestuurslii (voorzitter) herdacht. Dat er liederen door de kinderen gezongen werden, is te begrijpen. E--n fraai souvenir, dat elk kind werd aan geboden, bestond uit een wandkarton, mee zilveren rand, waarop aan de voorzyde e.n tekst in sierlijke, sprekende letters, met do data 1871 8 Augustus—1896, en daaronder in zilveren letters BVyf en-twintig-jarig Bestaan der Chr. School voor On- en Minvermogenden te Leiden." Op den achterkant komt de af beel ding van den gevel der school aan de Uiterste gracht voor, door de jaartallen 1871 en 1896 geflankeerd, en daaronder het volgende - naar we vernamen van de hand van ds. Drost „Kinderen 1 kent gy dit gebouw? Daar ont vangt gy dagelyks onderwys en let?i t er veel, waarvan gy levenslang nut hebben kunt. „En ziet gy die twee jaartallen er naast? Op 8 Augustus 1871 werd deze school ge oprnd; zy heeft dus nu juist het vi rde van een eeuw bestaan. „En weet gy waaraan wy die school heb ben te danken? Eénige vrienden wenschten zoo heel graag, dat er in Leiden een Chris telijke School zou komen voor kinderen van on- en minvermogenden, maar zagen geen kans er eene te krygen. Toen hebben ze den Heer er om gevraagd; en Hy heeft gezorgd, dat alles kwam wat noodig was, eorst om ze te bouwen, en nu reeds vyf en twintig jaren lang om in alle behoeften fce voorzien. Zelfs heeft Hy er nog een tweede by gegeven Zoo dikwyls als gy aan uw school denkt in uw leven, moet gy dus maar tot uzelven zeggen: Ja, de Heer is een Hoorder der gebeden; Hy doet boven bidden en denken! „En waarom zou Hy u in dezo 6chool een plaatsje hebben gegeven? Immers, omdat Hy, Die u liefheeft, u reeds vroeg wilde ir prenten, dat de vreeze des Heeren het beginsel is der wysbeid en de weg tot waar geluk. Kinderen, houdt dit levenslang en by alles in gedachte. „Het bestuur der Vcreeniging voor Chr. Onderwijs ten behoeve van on- en minvermogenden te Leiden." Opgetogen over dit geschenk en de foeste- lyke voorproef, gingen de leerlingen daarop huiswaarts, om later weer naar school te komen en dit nogal op Zaterdagmiddag, (wanneer het anders vacantie is) maar toch niet één met tegenzin ten einde weldra in optocht, in foestgewaad, onder geleide van dames en heeren, de reize te aanvaarden naar den speeltuin „Vreewyk", waar het eigenlyke feest hun wachtte. De stoet van jongens en meisjes werd voorafgegaan door een mooie, groote, wit en-roode banier, aan een met oranje omwonden stok, op welke banier datum en jaar tallen meergenoemd en, evenals deze, in zilver: „Soli Deo Gloria." Elke afdoeling werd door een vlaggetje voorafgegaan en de leerlingen der verschillende afdeelingen waren getooid met onderscheidene „ordeteekens." Aan belangstelling ontbrak het den stoet onderweg niet. In den speeltuin werd de schare opgewacht door muziek van het vierde regiment infan terie alhier, die haar met heur krachtige, welluidende tonen ontving, en later zich tel kens, of alleen, öf het gezang begeleidend, deed hooren. Van al wat daar geschiedde, hoe er ge speeld, waarop getrakteerd, wat er gezongen werd, melding te maken, zou ons te ver voeren. Alleen z|j nog medegodeeld, dat de heer De Lange de aanwezige leden des be- stuurs, waarby ook de heer W. F. Van "Wyk, de andere nog in leven zynde oprichter, feliciteerde met dezen dag; dat de kinderen den heer Van Wyk een ovatie brachten, dat hem bloemen werden aangeboden en dat een lied werd gezongen als hulde aan de twee oudste leden van het bestuur, tevens opzich ters der school, meergenoemde heeren Drost en Van Wyk. De heer P. J. Couvóe Azn lid van 't bestuur, richtte by de ovatie het woord tot den heer Van Wyk. Besluiten we met al duurde het feest by het ter perse gaan van dit nommer nog voort reeds nu als onze meoning uit te spreken, dat den kinderen een allergenoeg- lykste dag is bereid, welken ze niet licht vergeten zullen; dat op gepaste, vroolyko wyze het zilveren feest der school (ter eere waarvan op Middelstegracht en Uiterstegracht gevlagd werd) is gevierd, dank zy den twee leden van het bestuur, die de aanzienlijke kosten daarvan voor hunne rektning namen, en dat dien leden en al dengenen, die hunne hulp verleenden tot hot welslagen van dit feest, waarop zonneschijn niet ontbrak, een warm woord van dank toekomt. Het Kroningsfeest. Het denkbeeld, door een der Indische bla den geopperd, om de feesten by de kroning van koningin Wilhelmina door deputaties uit de inlandsche bevolking te doen bywonen, vindt by „Insulinde" geen instemming. Wan neer Indië deel zal nemen aan dit plechtige feest, dan zal dit op waardiger wyze moeten geschieden, meent het blad. „Wie herinnert zich niet de boschryving der Russische kroningsfeesten, toen Ruslands vazallen, Aziatische vorsto die de opp^rheer- schappy van den machtigen Czaar erkennen, hun hulde neerlegden aan de voeten van den troon? Ook koningin Wilhelmina heeft vor st. Jyke bondgenooten en vazallen in Insulinde, misschien zelfs meer nog in aantal dan de keizpr van Rusland. Of beschouwen de soe- so.'hoenan van Soerakarta en de sultan van Djokjakarta zich niet als vazallen van koningin Wilhelmina? „Zonden Pangeran Adipati Mangkoe Negoro V, of Pangeran Adipati Ario Pakoe Alam, beiden ridders van den Neoerlandschen Lceuw, misplaatst zijn bil het kroningsfeest? Wy goven dit plan in ernstige overweging. Als er erna deputatie uit Indië zal komen, dan ni:t uitsluitena een assortiment van regent tot loerah, maar laten dan onze trouwe bond genooten, de sultans van Riouw, Deli, Sam bas, Pontianak, Koeter; de vorstin van Tanette, ae regeerder van Goa enz. enz. naar Neder land opgaan eu de kroningsplechtigheid op luisteren. „Velen" van hen zullen vurig vvenschen de Koningin van Nederland psrsoonlyk geluk te wenschen. De Indische regeer.ng zal geen zware pressie behoeven te oefenen, om keuze genoeg te hebben De lijst der voornaamste inlandsche vorsten van Insulinde beslaat immers in den Regeeringsalraanak dertien bladzyde.il Van hen hopen wy eenigen in Nederlrnd te zisn. En zeker mogen daar ook niet ontbroken sommigen van onze regenten op Java, trouwe vrienden en dienaren van hei gouvernement. Dan zal de plechtigheid der kroning ook voor Insulinde een plechtige dag zyn. En dat toch ook, nietwaar, omdat Koni'gin Wilhelmina toch ook Koningin, neen Keizerin is van Insulinde." Gemengd Nieuws. Een vroeger tot woonhuis ge diend hebbend perceel op de Breestraat tegen over de Stadszaal is niet alleen in andere handen overgegaan, maar heeft tevens een geheel nieuwe bestemming verkregen. Er is thans in gevestigd een filiaal van fijne worst en vleeschwaren uit de fabriek van de firma E. Noack, te Groningen. Daartoe is het benedengedeelte van perceel No. 65 een fraaie winkel geworden, waaraan geen kosten zyn gespaard. Alles is even solide en heeft een zindelyk voorkomen, iets wat voor zulk een zaak natuurlijk een hoofdver- eischte is. De nette wandbetegeling en de par ketvloer zyn van Engelsch fabrikaat, terwyi de zoldering kunstig is bewerkt van geolied hout. Een nette en ruime Ijskast tot ko.l houding der artikelen is er mede aanwezig. Ook de installatie van den winkel zeiven getuigt van een onbekrompen beurs, o. a. de met wit marmer bewerkte toonbank reeds, zoo ook de'gaskroon en andere vergulde ver lichtingsartikelen, de étalage toestellen, enz., welke geheele installatie was opgedragen aan de firma J. J. Bruns Jr., te Arnhem, wier vertegenwoordiger voor Zuid-Holland is onze vroegere stadgenoot de heer C. L. C. Van Venetie, thans Fluweelen Burgwal te 's-Gra- venhage, terwyi de zorg voor het helder- brandendo gasgloeilicht werd toevertrouwd aan den hoer Van Went, Hooigracht ölbier. De winkel was gisteravond voor het eerst geopend en trok de aandacht van velen, aie er lang voor bleven stilstaan. Maar er gingen er ook reeds in, wat voor den ondernemer, den hoer J. Mulder, uiteraard van nog meer belang kan geacht worden. Dat trouwens hetgeen in den winkel voorhanden is, op den naam van goede qualiteit kan aanspraak maken, daarvoor was haar de roem der firma nog voor zy hier, evenals in andereplaatsen, een filiaal had gevestigd, reeds naar Leiden voorafgegaan. Tegen de jonge dame, dio een paar dagen geleden, op haar fiets zittende, aan den Vestwal een oude vrouw overreed, waardoor deze een harer beenen brak, is door de politie proces-verbaal opgemaakt, als ver dacht van overtreden te hebben artikel 308 van de Strafwet, luidende: „Hy, aan wiens schuld te wyten is, dat een ander zwaar lichamelyk letsel bekomt of zoodanig licha melijk letsel, waaruit tydelyke ziekte of ver hindering in de uitoefening zyner ambts- of beroepsbezigheden ontstaat, wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van teD hoogste zes maanden." De vermelding van deze overtreding mag tevens als een waarschuwing worden aange» merkt voor anderen, die gewoon zyn met. meer snelheid te ryden dan, zooals men dat noemt, een gewoon gangetje. De persoon J. F. v. L., die voor eenige dagen een hit met wagen hier ter stede gehuurd en vervolgens te 's-Gravenhage ten eigon bate verkocht had, is gisteren door de politie te Amsterdam aangehouden en naar Leiden overgebracht. Nadat tegen hem proces verbaal was opgemaakt, is hy naar Den H tag getransporteerd en aldaar ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Door do politie alhier is heden nacht aangehouden zekere C. G., dio ingevolge een op 29 Juni j. 1. gewezen vonnis, nog 10 dagen hechtenis moest ondergaan. Heden namiddag omstreeks één uur geraakte een vyfjarig jongetje, dat aan het spelen was op den Ouden Ryn, aldaar te water. Een schipper redde het met een haak, waardoor het een wond aan het hoofd bekwam. Dr. G. M. Kruimel verleonde spoedig geneeskundige hulp. Men s c h r |j f t ons u i t A1 f e n d. d. 8 Augustus: Den ganschen dag is het stil op ons dorp, alsof er niets byzonders ware; alleen om twee uren loopt eenig publiek in de nabijheid van het huis van Van Vliet. Doch 's avonds, wanneer de blok 7 uren heeft geslagen en de werklieden uit de talryke alhier aanwezige fabrieken komon opdagen, alsmede tal van burgers, meest allan natuur- lyk nieuwsgierigen, is spo3dig de straat stampvol en van deze gelegenheid maken baldadigen gebruik om hun slag te slaan. De waarnemende burgemeester van Aarlander- veen, want onder deze gemeonte gebeuren de ongeregeldheden, had tegen gisteravond om 26 man huzaren gevraagd en dezen kwa- m&n dan ook aan onder bevel van den lston luitenant Volcker, van het 3de rog. huzaren te Leiden. Hiervoor had het publiek blykbaar respect, want er was veel minder volk op de been dan andere avonden. Bovendien was de ryksveldwacht van 6 man versterkt tot 13 man, zoodat ook de politie krachtiger kon optreden. Tegen 9 uren was een charge van huzaren noodig en in één oogenblik was al het volk weggeveegdeen ieder zocht een goed heen komen De luitenant liet de straten afzetten; hy zelf hield op het snypunt van 3 straten een oog in het zeil en een ieder, die passeeren wilde, werd door een ryksveldwachter van da eene straat naar de andere gebracht. Daze maatregel bleek uitstekend, want om elf uren was alles weder in de volmaaktste rust. Te Katwijk aan Zee zyn gisteren van de haringvisschery aangekomen 4 schuiten KW. 40, schipper H. Van Duyn, reeder D. Ouwehand Az., met 320 kantjes pekelharing, KW 47, schipper Jb. Van Duyn, reeder Lu Parlevliet, met 340 kantjes pekelharing, KW. 76, 79, schippers C. Dubbolaar en Jb. Van Beelen Cz., beiden van de reedery Katwyk aan Zee, met 320 en 360 kantjes pekelharing. Uit de hand verkocht een party pekelharing voor 8.50 per ton. In publieken afslag ge bracht: twee party en pekelharing, beide op gehouden, volle voor f 8.50 a f 8.55, mar'cjes voor f 6.30 a ƒ6.50 per ton. Uit de vogelzaal van bet Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap in Den Haag zyn twee kanarievogels ontvreemd. Do directie looft tien gulden belooning uit aan dengene, die den dader weet aan te wyzen. Door de politie te 'sGravenhaga is proces-verbaal opgemaakt tegen een huis knecht, verdacht van diefstal van tal van zilver, n voorwerpen, in onderscheidene dienste betrekkingen gepleegd. De poiitie in de centrale afdeeling aldaar heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een jongmensch, onder verdenking, dat hy een postwissel zou hebben vervalscht. In de zitting van het kanton gerecht te 's-Gravenhage, be9temd voor da behandeling van burgerlyke zaken, verscheen gisteren als gedaagde een winkelier in boter te 's-Gravenhage, die, volgens beweren van den gemachtigde van de eischende party, een meisje zou hebben overgehaald om uit har© betrekking en by hem als verkoopster in dienst te komen en om daarvoor f 100 als borgtocht te storten, waaraan het meisje vol deed, na eerst voor het groutste gedeelte dia som geleend te hebben. De man zou daarna voor de f 100 meubelen, gekocht hebben en niet meer in staat zyn de som terug te geven. De nu namens het meisje ingestelde vordering tot teruggave van den borgtocht werd door gedaagde beantwoord met de bewering, dat het meisje zyn dienst had verlaten zonder voorafgaande opzegging en met medeneming van eenige kasgelden. Gisteravond omstreeks 7 uren heeft een jonkman in het Haagsche Bosch nabij ae boschwachterswoning zich door een revolverschot van het leven trachten te be- rooven, vermoedelyk wegens een liefdes oorzaak. Hy bracht zich een gevaarlyke wond in de buikstreek toe. Na per rytuig naar het politiebureel aan de Nieuwe Haven te zyn gebracht, waar hem de eerste hulp werd verleend, werd hy later naar bet gemeente ziekenhuis vervoerd. Gisteren is men te Rotterdam begonnen de telegrammen aan geadresseerden in de buitenwyken per rywiel te bezorgen: Deze nieuwe wyze van bestelling is voorloopig ingevoerd aan het bykantoor aan de Kruiskade. Men meldt uit Rotterdam aan de „Tel.", dat de politie aldaar wederom de hand heeft gelegd op een individu, zekeren v. L., beschuldigd van het ontvoeren van een knaapje van 21/, jaar.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2