Jonkheer Van Suchtelon van de Haere, drdonnance-officier van H. M. de Koningin, baron Taots van Amerongen van Natewisch vergezellen op diens missie tot complimen teering van Z. M. den keizer van Dnitschland aan de Nederlandsche grenzen. De minister resident en consul generaal in China, de heer Knobel, zal den 18den dezer de terugreis naar Peking aanvaarden. De gewone audiöatiën van den minister van oorlog op 6, de ministers van koloniën en van marine op 7, den minister van binnen- landsche zaken op 8 en 15 dezar zullen niet gehouden worden. Het stoomschip „Salak", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 4 Aug. van Port- Said; de „Smoroe", van Rotterdam naar Java, vertrok 4 Aug. van Southampton; de „Prins Willem I" vertrok 3 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem III" arri veerde 2 Aug. van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Aug. te Genua; de .Prinses Sophie", van Batavia naar Amster dam, vertrok 4 Aug. van Genua; de „Tele- machus" an iveerde 3 Aug. van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 5 Aug. Dover; de „Bellerophon", van Java naar Amsterdam, passeerde 4 Aug. Perim; de „Conrad" arriveerde 6 Aug. van Amsterdam te Batavia; de „Prins van OranjV, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 Aug. Dungeness; de „Prinses Wilhelmina" vertrok 5 Aug. van Batavia naar Amsterdam; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 5 Aug. Dungeness; de „Sumatra", van Amster dam naar Batavia, passeerde 4 Aug. Point de Galle. By koninklijk besluit is, op de voordracht van den minister van binnenlandsche z.ken, bepaald, dat subsidiön worden verleend aan de volgende gemeenten, tot behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs, boven en behalvo de bijdrage, beöo ld by art. 45 der wet van 17 Aug.1878 (Stsbl. 127), laatstelijk ge wijzigd bij de wet van 8 Dec. 1889 (Stsbl. 175): Bakel c. a. 200; Huybergen 270; Rukfen 2500; Echteld 400; Gameren 1200; Lichtenvoorde 2500; Hen irik-Ido Ambacht 800; K itwyk 1000; Middelharnis 3000; Stad aan 't Haringvliet 3000; Egmond aan Zee 4175; Korttnhoef 200; Boscnkapello 500; Clinge ƒ4800; Hengstdijk ƒ750; Hoofdplaat 500; St.-Jansteen ƒ600; Kappelle ƒ600; Kruiningen ƒ400; Oudelande ƒ950; Rynland-Bath ƒ2000; Serooskerke (Schouwen) ƒ500; Stoppeldijk 1750; Yeero 850; Wemeldinge ƒ1100; Denekamp 700; Loek ƒ2500; OJoorn 2500; Westercork 750; Bingelrade 300. De adviezen van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Voord-Holland, Zeeland, Overysel, Groningen, prente en Limburg, welke hierop betrekking hebben, zijn opgenomen in bijvoegsels der Staatscourant van 5 dezer. Prins Willoms graf. Een bezoeker van het grafmonument van den Vader des Vaderlands in de Groote Kerk to Delft klaagt er in de „N. R. Ct." over, dat dit werk van De Keyssr en Quellinus in zulk een armoedige, verwaarloosde omgeving 6taat. Waarom vraagt hy wordt daar nooit do aandacht eens op gevestigd f Er komen daar toch zoovele aanzienlijke vreemdelingen, die het fraaie werk van dien aard in het buiten land wel kennen. Wat staat dat prachtige en den grooten vorst waardige monument daar treurig en ongezelligniet, zooals het moeefc zjjn, te midden van het volk, dat h|j zoo liefhad. Waarom geen gekleurde glazen in die omgeving, waardoor een zacht getemperd licht naar binmn kan vallen en al bet schoone van het mausoleum met zijne heerlijke archi tectonische lijnen zoo voordoelig zou doen uit komen? Waarom die kale vuile kalkmuren? Hoe jammer, dat de standbeelden van de groote modewerkers van den PriDS het niet in nissen omgeven. Vorder geeft ook het toezicht houdend personeel in de kerk hem reden tot klagen. „We waren met meer menschen in de kerk, toen een juffer, die daar het bevel scheen te voeren, ons op niet te prettige wijze uit or^e ernstige stemming rukte, door op vrij drei genden toon te vragon of we ook gediend wilden zijn van pbotographieën of eene ver klaring. Toen dat niet hit geval bleek te zijn, gaf ze een wenk, snelde door het schip van do kerk naar do deur en riep: „Er uit!" „Na informatie aan de deur hoe talrijk ons gezelschap was, bleek het, dat we voor 1.20 het voorrecht konden verwerven om de Groote Markt terug te zien. De schrijver eindigt met de verzuchting: „Wat hebben die Fransche republikeinen toch vóór b(j het bezoeken van het graf huns grooten keizers 1" Gemengd Nieuws. Voor onze vestibule ontvingen we van den heer Hazenberg een aar. tal photo- graphieên, met do pocket kodak genomen, die ter bezichtiging zyn opgehangen. Op verzoek van den vador is door de politie alhier een 19 jarig meisje aange houden, dat, de ouderlijke woning ontloopen zijnde, zich in eene minder geweDSchte buurt ophield. Zij is ter beschikking der ouders gesteld. Gisteravond is door de politie alhier een polderwerker aangehouden, die in- het Algemeen Politie blad gesignaleerd stond tot het oodcrgaan van 14 dagen gevangenis straf en 3 dagen hechtenis. Hij was aan het commissariaat gekomen om nachtverblijf te vragen en liep zoodoende in de val. Heden is hy' naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht. Gisternamiddag omstreeks half- v(jf zat een 12-jarige knaap, genaamd Engel- bregt en wonendo aan den Ouden Singol, op een der gaspijpen, welke bij de brug aan de Bakkersteeg in 't water staan, te visschen. Opeens gleed hij er af en viel In 't water. Het ongeval werd blijkbaar door niemand opgemerkt, toen juist de kastelein A. J. Copier aan de deur kwam en een hand boven water zag komen. Hij begreep dat er iemand in het water moest liggen, greep dan ook zoo spoedig mogelijk een lange ladder en mocht het genoegen smaken na eenige moeite den knaap weer behouden op het droge te brengen. Ware het ongeval door hem niet opgemerkt, de knaap zou zeker verdronken zijn. Te ongeveer acht uren had gisteravond het zoontje van Van der N. het ongeluk al speUnde in de Waardgracht te vallen. Op het geroep van helpl kwam J. v. W. aangrioopen, die in een aldaar liggende schuit sprong on den jongen wèl greep, maar hem niet omhoog kon halen. Ean tweede hulpvaardige bood zijne diensten, zoodat met vereende krachten de drenkeling op het droge werd gebracht. De werkstaking by den sigaren fabrikant Van Vliet te Alfen duurt nog steeds voort. Van de zyde van het publiek komen '8 avonds oproerige bewegingen. Gisteravond werden zelfs steenen geworpen tegen de ruiten van den fabrikant en werden er kleine op tochtjes georganiseerd. De stakers zeiven houden zich evenwel kalm. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden de bewoners van de Newton- straat te 's Gravenhage door „moordgeroep" gewekt. Men vond er een jonkman liggen, die niet kon opstaan en erbarmelijk mishan deld was; zijn gelaat was schier onherken baar. Toen er onraad kwam, namen de aan vallers de vlucht. Vad Een wielryder reod gisteren op den Scheveningschen Weg te 's-Gravenhage een ouden heer omver, zcodat deze een arm brak en per rijtuig naar zijn woning moest worden vervoerd. De vélocipèdist reed haas tig door. Als iemand door een ander in dienst genomen is en die ander weigert den dienst te laten beginnen op den overeen gekomen dag, maar stuurt den bediende onverrichter zake weg, heeft de bediende dan recht de zes weken loon te vorderen, die de wet in art. 1639 B. W. to keDt aan zonder reden weggezonden dienst- en werkboden? Neen, heeft de Haagsche rechtbank onlangs gezegd; daarvoor moet de dienstbetrekking eerst begonn n zyn. Maar wel heeft de af gewezen dienst-odo recht ontbinding van het contract en schadevergoeding te eischen. En die heeft ce rechtbank dan ook aan een kellner te Scheveningen, die het met een koffle- huisbouder eens was geworden, maar daar na niet door hem in dienst was genomen, toegekend. De instructie tegen Jan Beude- ker, verdacht van de bekende mishandeling met doodelyken afloop, gepleegd op den veld artillerist Fortuin, te 's-Gravenhage, is gesloten en de verdachte naar do openbare terecht zitting verwezen. De onlangs ontslagen 40 werk lieden aan de Nederlandsche Oliefabriek te Delft zyn allen geplaatst, hetzy aan de Ned. Gist- en Spiritus-fabriek aldaar, betzy elders. De arrond.-rechtbank te Rotter dam sprak gisteren vry J P. P. Van A gemeente-arbeider, beschuldigd van mishan deling van J. H. Rinkel, met behulp van een yzeren kraansleutel, waardoor Rinkel een schedelbreuk bekwam. In het Boerengat te Rotterdam is gisteravond opgevischt het lykje van den 10 jarigen J. J. A. H., Zondag-middag by het zwemmen in de rivier verdronken. Zondag werd i n de R i e11 anden te Amsterdam een noodhulpremmer door een goederentrein een been afgereden. De man is in het ziekenhuis aan de gevolgen over leden. Door don kantonrechter te Haar lem is een voor de liefhebbers van visschen met den hengel belangryk vonnis gewezen. Het viscliwater van de Leidschevaarj is verpacht en de pachter, bet minder aangenaam vindende, dat de vaart door Amsterdamsche en andere liefhebbers van visschen met den hengel werd afgevischt, lokte een bekeuring uit tegen een inwoner uit Heemstede, die op 24 Juni bezig was eenige baarsjes te ver schalken. De zaak diende en de lief hebber verdedigde zich er mede, dat de Leidschevaart is een openbaar vaarwater en daarin alzoo een ieder gerechtigd is tot visschen met den hengel in de hand. De kantonrechter, vonnis wyzende, ontsloeg den man van rechtsvervolging op grond, dat de Leidschevaart is een verbin dingsweg te water, o. m. tussclien Haarlem en Leiden, die door schepen en stoombooten wordt bevaren en als publieke vaart openstaat. Als zoodanig most bedoeld water worden beschouwd als een bevaarbare en vlottende stroom, waarvan de Staat ingevolge de be palingen van do artikelen 517 en 579 Burg. Wetb. als rechthebbende wordt beschouwd, terwijl volgens artikel 2 der wet van 13 Juni 1857 tot het visschen in dia wateren met den hengel in de hand noch akte, noch vergun ning wordt vereischt. Alzoo staat de Leidschevaart voor visschen met den hengel voor een ieder open. Gisternacht omstreeks drie uren is uit de strafgevangenis op.den Noordsingel te Rotterdam ontsnapt zekere Harmsen, die nog 2 jaar van de 4 jaar aldaar moest door brengen en reeds vroeger uit de gevangenis te Vlissingen was ontvlucht. Op zyn bloote voeten is de man by zyne in het Proveniers huis op de Schie wonende zuster geweest, daarna naar een zwager gegaan, heeft er een zwart pak aangetrokken en is sinds spoorloos verdwenen. De recherche is druk in de weer om den man weder te vangeu, doch of zy zulk een slimmen vogol spoedig krygt, is de vraag. Maandag had hy in de gevangenis nog 12'/a cent verdiend; aan zyne zuster had hy ver teld, dat het hem speet deze in den steek te moeten laten. Een maand was hy bezig ge weest om zyne ontvluchting voor te bereiden. Van zyn beroep is hy meubelmaker. {Ned.) De aanvragen aan de gasfabrie- keu te Rotterdam tot het plaatsen van munt gasmeters zyn zoo vele, dat op het vroegst over 6 maanden eerst aan de tot heden inge- komene kan voldaan worden. Volgens een bericht in de „N. R. Ct." zou aan den rijksveldwachter te My- drecht van Rykswege een paar schoenen wor den verstrekt. Hy kreeg hiervoor een reis- order naarBreda, ten eir.de daar in de gevangenis zyn schoeisel te gaan passen! Ter beschikking van de justitie z(jn naar de gevangenis overgebracht twee bootwerkers, door de politie te Rotterdam aangehouden, als verdacht Zaterdagnacht een hofmeester van eene Noordsche boot op den Katendrechtschen dyk te hebben aangerand en van zyn horloge beroofd, na den man eerst tegen den grond geslagen te hebben. In de woning van een hunner is het gestolen horloge in beslag genomen. De aanmerking van het „Vad." op het beeld op den Dam te Amsterdam schynt daar eenige hoofden op hol gebracht te hebben. Wy kregen, zegt het „Vad.", ten minste eenige briefkaarten met weinig malsche vermaningen en opmerkingen. Tot slot deelt het blad er nog een van mede. „Wat won je het beeld weg hebben? Heb je Naatje dan nooit zien spuiten Biyf s. v. pl. met je leelyke fikken van onze Na af, beelden- schenner! Krabbel liever aan je eigen statue van Spinazie. Die spuit niet eens." Voor de rechtbank te Heeren veen heeft zich moeten verantwoorden Siebren Algersma, te Nyega, timmerman en notabele der Ned.-Herv. Kerk aldaar, wegens smaad schrift en beleediging. In de maanden April en Mei heeft hij in een blad twee ingezonden stukken geschreven, waarin hy verklaarde, dat het beheer van den administreerenden kerkvoogd der Ned.-Herv. Kerk te Nyega lang niet in den haak was. Zoo beweerd© hy daarin, dat in de laatste vier jaren een bedrag van 55,000 ten nadeelo van de Kerk was verdwenen, zonder dat iemand kon opgeven waar het was gebleven. Verder schreef by: „Zoo'ang ik niet van het tegendeel overtuigd b?n, zal ik de reke ning over 1895 een samenweefsel van becrog en schelmerij noemen." Ü9 subst.-officier van justitie was van oor deel, dat beklaagde met volle kennis van de onwaarheid der stukken ze had nederge-scbre- ven. Hy eischte wegens smaadschrift en be- leediging twee geldboeten, elk van ƒ50, sub sidiair voor elke boete 25 dagen hechtenis. Een ryke Brusselaar was met den trein uit Blankenberge gekomen en ont dekte even nadat hy het station uit was, dat hy een pakje, behelzende 85,000 fr. aan effecten, in het netje van don coupó had laten liggen. Hy liep onmiddeliyk terug en verwit tigde den stationschef. Deze liet dadeiyk den trein doorzoeken, maar het pakje was weg on ongetwyfeld gestolen. De bestolene was het eerst uit den coupó gestapt. Door de rechtbank te Radom (Russisch Polen) werden twee roovers tot veeljarige tuchthuisstraf veroordeeld, hoofd- zakelyk op grond van de verklaringen van een getuige, Maischak genaamd. By het ver nemen van het vonnis sprongen de roovers, eer de gendarmen het verhinderen konden, op Maischak los en staken hem met een mes dood. Met groote moeite konden de misdadi gers geboeid worden. D6n volgenden nacht ontvluchtten zy uit de gevangenis, maar wer den sposdig weer gegrepen. Ten gevolge van de buitenge- wone hitte te Koningsbergen, in Pruisen, heeft de gemeenteraad aldaar besloten in de stedeiyke gebouwen, enz. warme en koude koffie voor de arbeiders gratis en in groote hoeveelheid beschikbaar te stellen, ten einde hen, die in de warmte moeten arbeiden, van hot gebruik van spiritualiën af te houden en op deze wyze gevallen van dyssenterie te voorkomen. Zaterdag 11. zyn wederom zes personen in die stad aan de gevolgen van de warmte overleden ook uit de provincie worden talryke sterfgevallen gemeld. In den morgen van den 2den Augustus zyn te Lissabon plotseling alle gaslantaarns uitgegaan. Onder de werklieden der gasfabriek was een werkstaking uitge broken. Het gevolg der werkstaking is, dat de lantaarns op straat niet branden, dat men zich in de huizen en de winkels moet be helpen met petroleum en kaarsen, en dat in de fabrieken, waar de beweegkracht door gasmotoren wordt geleverd, het werk. stilstaat. Het werkvolk eischte, dat de buitenlandsche werklieden zouden worden ontslagen, maar do directie wilde daaraan niet voldoen. Uit België en andere landen wordt nu personeel verwacht om het werk te verrichten. Ook gisteren was Lissabon nog steeds in donker gehuld. Verscheiden diefstallen zyn gepleegd. De ministerraad heeft vergaderJ om te beraad slagen over de te nemen maatregelen. De rechtbank te Nantes heeft twee boeren, die zonder reden twee wielryders hadden beleedigd en aangerand, respectieve- lyk tot 10 en 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De boeren verdedigden zich met te zeggen, dat zy dronken waren, doch de rechter meende hier een voorbeeld te moeten stellon. Het rywiel wordt meer en meer populair, zelfs onder vrouwen en kinderen, en het is de plicht der overheid, meende de rechter, om dergelyke beleedigingen ten strengste te straffen De beide wielryders kregen respec- tievelyk 300 franken en 200 franken schade vergoeding. By Preston, waar onlangs het vreeselyke spoorwegongeluk he9ft plaats ge had, is op „Bank Holiday" wear een dergelyk ongeluk, dat echter niet zooveel slachtoffers maakte, gebeurd. Een excursietrein uit Leeds werd aangereden door een anderen trein, met het noodlottig gevolg, dat een man onmid- dellyk gedood en drie anderen zwaar gewond werden. Te Portsmouth werd een trein, nog voordat hy geheel stilstond, door het publiek bestormd een man werd daarby op de rails gedrongen en gruweiyk verminkt. De „Daily N9ws" wyst er op, dat men in Frankryk het publiek zoo lang in de wachtkamers laat, totdat de trein stilstaat, maar het Engelsche publiek is minder geduldig, en bovendien zyn de Engelsche stations er nkt op ingericht. Zaterdag heeft te Weenen en te Buda Pesth een hevig onwoder gewoed. In eerstgenoemde stad zyn talryke huizen door het binnengestroomde water zwaar bescha digd. Te Neulerchenfeld, in den omtrek van "Weenen, is ten gevolge van het binnenge stroomde water een huis ingestort. In een ander huis, een tappery, eveneens te Neuler chenfeld, schuilden gedurende het on weder tal van menschen. Plotseling hoorde men een verdacht gekraak in de muren. Er ontstond een paniek; de waard en zyn gasten ylden naar buiten in den stroomenden regen. Hot was hoog tyd, want onmiddellyk na hun vertrek zonk de grond in de keuken en in een der kamers weg. De bovtnbowoners van het huis werden in alleryl gewaarschuwd: alles stormde naar buiten, in een vreeselyke paniek. En nauwelyks waren zo uit het huis, of het gebouw stortte mot donderend geraas in. Het water had de fundeeringon ondermijnd. Niets kon worden gered; de bewoners hebben hun geheelon inboedel verloren. En by deze ongelukken bleef het niet. In het geheel zijn ten gevolge van het onweder meer dan 100 huizen beschadigd. Te Pesth werden door den storm boomen ontworteld, daken opgelicht en wagens omge worpen. De orkaan duurde eenige minuten. Gemeenteraad van Leimaiden. Zitting van 4 Augustus. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is: Vaststelling der gemeente-rekening dienst 1895. De Voorzitter verzoekt den heer Bokhoven, namens de commissie, belast geweest met het onderzoek der rekening, daarover rapport uit te brengen. De heer Bokhoven, hieraan voldoende, deelt mede, dat het onderzoek tot geene op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven, en de commissie derhalve in overweging geeft de rekening vast te stellen, zooals die door B. en Ws. den Raad is aangeboden. Dit voorstel wordt door den Voorzitter in omvraag gebracht en met algemeens stem men aangenomen, zoodat de rekening, slui tende met een batig saldo van 442.36, aan HH. Ged. Staten ter goedkeuring zal worden aangeboden. Niets meer te behandelen zynde, wordt, daar geen der heeren meer het woord ver langt, de vergadering door don Voorzitter gesloten. KOLONIËN. BATAVIA, 1-7 Juli. Mr. W. de Veer heeft het verzoek gedaan om by de rechteriyke macht weder benoemd ta worden. De onderwyzeres 2de klasse mej. W. C. Kroon is overgeplaatst naar Amboina als hoofd der meisjesschool aldaar. De tolk voor de Chineesche taal te Modan M. Schaalje heeft eervol ontslag uit 's lands dienst gevraagd. Tot lid in den Raad van Justitie te Semarang is voorgedragen de 1ste substituüt- griffier by dien Raad Mr. F. B. Simon van Leeuwen. Te Semarang is na een langdurige ziekte overleden de heer W. Hoezoo, zende- ling-leeraar en een der oudste en meest geachte ingezetenen van Semarang. De tweede commies by 's lands kas te Semarang H. C. Burgemeestre heeft eervol ontslag uit 's lands dienst gevraagd. Van Batavia seinde men aan de „Soer. Ct.": „Het aanstaande pensioen van generaal Segov staat vast. In zyn plaats zal generaal Swart chef van het wapen der infanterie worden. Kolonel J. W. Stemfoort, tot generaal bevorderd, wordt commandant van de twee Je afdeeling te Semarang, terwyi kolonel J. F. D. Lruinsm« tot rhe. van <*»»n gentralon stat zal worden bevorderd." De „Sumt. Ct." deelt medt, dat de alge- meene ontvanger by 's lands kas te Padang, de heer Payen, voornemens is een éénjarig verlof aan te vragen. ATJTEH. Aan de jongste officiëele rapporten omtrent de voornaams te gebeurtenissen in het gouverne ment Atj9h en Onderhoorigheden, loopende van 21 tot en met 27 Juni, wordt het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Toekoe Oemar tracht zich te herstellen van de hem toegebrachte slagen en zou op een groot, door htm te Lepong gegeven chandoerifeest, nieuwe panglima's aangest-ld en Allah's zegen over zyn wapenen afgesmeekt hebben. Door de troepen werden in verschillende richtingen verkenningen gedaan ter verdryving van eventueel overgebleven gedeelten van vyandeiyke benden. De Hoeloebalang der III Moekims Daroe, T., Panglima Bintang, maakte» den 20sten Juni voor het eerst na den afval van T. Oemar zyn opwachting by het bestuur. Bevreesd, dat hy wegens deze opwachting by het bestuur door de party van Oemar zou worden aangerand, verklaarde hy niet naar zyn woon plaats Poenir te durven terugkeeren en ver zocht hy vergunning, zich binnen de geconcen treerde stelling te Lhong by zyn schoonvader, den Imam van Lamara, te mogon vestigen. Hem werd te kennen gegeveD, dat by zich buiten de linie behoort op te houden, ten einde zyn bevolking tegen molest te kunnen be schermen. Den 22sten Juni maakte ook T. Tjoefc Ateuh z^n opwachting by het bestuur, ty welke gelegenheid hy mondeling werd in kennis gesteld met het verlangen van den Regeeringscommissarïs betreffende den terug keer der bevolking in haar kampongs, en de verder door haar aan te nemen houding. Om de vyandigo benden uit hun versterkte stellingen op den Glé Baoó moekims te ver dry ven, rukten den 23sten Juni twee troepen- af leelingen uit: de een van uit Lamjong oostwaarts, de ander van uit Ladoeng aan de Kroengraja-baai, waarheen zy zich over zee begeven had. Noemenswaardige tegenstand werd niet ondervonden. T. Radja Itam van Oleh leh bracht den 23sten Juni drie tot hen overgeloopen lieden van T. Oemar, afkomstig uit Lamtengah, by het bestuur, ieder met een hun door Oemar verstrekt beaumontgewear en patroonzak en totaal 48 patronen. In de VI en IV moekims moeten zich doorloopend kleine benden van T. Oemar ver- toonen, di9 zich by nadering onzer troepen in het gebergte terugtrekken. Den 25sten Juni meldden zich by het Bestuur aan T. Aba°, de jeugdige wettige imam van Lamogn, en T. Nja Bintang, imam van Hoho, te voren nog niet met het bestuur in aanraking gewoc-st. Aan beiden werden de bedoelingen van het Gouvernement duidelyk gemaakt. T. Nja Banta der XXVI moekims maakte den 21sten Juni een aanvang mot de opruiming der vyandeiyko bentengs Toengkoep, Batoo en Perampooan, waai too hem van bestuurs- wege de last was virstrekt, en werd by dat werk niet bemoeilijkt. Onderhoorighe'iien Noordkust. De afdeelingschef, vergezeld door den u>n« troleur en den Maharadja van Telok Semawé met 66 gewapendo volgelingen, bezocht den 20sten Juni het landschap Gedong, sedert de expeditie van 1878 door geen Europeesch ambtenaar bezocht. De ontvangst ten huizo van T. Tjihik liet niets te vrinschen over. By een militaire wandeling fa Telok Semawé op don 22sten Juni stuitten onze troepen ter hoogte van kampong Blang op vier met klewangs gewapende Atjehers, die, ondanks herhaalde aanmaning van de Atjehsche gidsen, niet uit den weg wilden gaan. Eén hunner sprong zelfs op de soldaten aan, werd spoe dig met de bajonet afgemaakt, waarop de drie overigen vluchtten. Een daarvan werd nog neergeschoten. Te oordoelen naar de by de lyken aangetroffen klewangs, zouden het lieden uit de Boven- Pasoi-streek geweest zyn. De weersgesteldheid was gedurende den verslagtyi winderig, droog en zeer warm. Da gezondheidstoe-stand bleef minder bevre digend, nog steeds kwamen vele koortsgeval- len voor. {Java-Ct.) In de „Deli Courant" schryft v. S. t. B.: Hoe welgeslaagd de operatiën der laatste tweo maanden ook mogen genoemd worden, welke geduchte klappen den Atjeber ook mogen zyn toegebracht, toch is de algemeene toestand nog stte's dezelfde gebleven, d.w. z. er zyn daar nog steeds zeer veel stryder6 te overwinnen. Die stryders, zóó hardnekkig in hun immer weder ontwakend verzet, hebDen sedert jaren een idéé fixe opgevat van onze onmacht en daarom wagen ze steeds weder een kans, om ons uit hun land te verjagen. Veel van hetgeen wy tot dusverre in Atjeh verricht hebben, is door den Atjeher veroor deeld, omdat hy geen indruk verkreeg van eene machtige natie tegenover zich te hebben. Gedurende de laatste vyf weken echter moet zyn idéé fixe wel eenigszins aan het wankelen gebracht zyn, maar moer valt er nog te doen en het is zeer juist gezien van generaal Vetter, om in zyne afscbeidsprocla- matie daarop te doelen en daardoor te voor komen, dat men weer gaat ingryp.n ia het eenige systeem, dat op Atjeh duurzame uit komsten k?.n verschaffen: het militaire systeem.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2