regel met goed gevolg kunnen verzoeken aan den officier, die aldaar met de leiding van het Reservekader is belast, hun een onder officier te willen aanwijzen, die tegen billijke vergoeding geneigd is hen in zijn vrijen tijd te ondrrrichton. Voorts kunnen z\j kosteloos worden geoefend door deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, die, bfi voldoende deelneming, jaarlijks In de verschillende gemo3nten plaats vinden en tus- schen 7 October en 7 November aanvangen. Tot deelneming aan deze oefeningen moeten z$j zich vóór 1 September aanmelden by den burgemeester hunner woonplaats, indien daar geen infanterie of vestingartillerie in garnizoen ligt; in het andere geval ten bureele van den commandeerenden officier der infanterie of der vesting-artillerie. Worden de evenbedoelde oefeningen in de plaats hunner inwoning niet gehouden, dan kunnen zy aan den hoofdofficier voor het reservekader verzoeken kosteloos onderricht in den wapenhandel t9 mogen ontvangen, welk verzoek kan worden toegestaan, wanneer minstens 5 jongelieden aan dat onderricht wenschen deel te nemen met het doel zich tot het sluiten eener verbintenis voor het reservekader voor te bereiden. De eerstvermelde der 3 wegen om het bovenbedoeld getuigschrift A te verwerven is de beste, omdat men dan kan verbonden zyn vóór den aanvang van den militairen winter- cur8us (begin October), dien cursus zooloende geheel kan volgen, waardoor bevorderd kan worden, dat men, by opkomst onder de wa penen, spoediger tot reserve-korporaal w^rdt aangesteld. Gemengd Nieuws. Men meldt uit Haarlem, dat door de justitie aldaar een instructie is gelast in zake een vermoedelyken moord, die te Haar- lemmerliede zou zyn gepleegd. Zooals men zich herinneren zal werd eenigen t(jd geledon de firma C. De Koning Tilly (E. L. "W Yan Dobben), fabrikant van Haarlemmerolie te Haarlem, in hooger beroep door de rechtbank te Amsterdam vrij gesproken van de aanklacht van het opzette lijk gebruik van een handelsmerk, waarop jedert de herziening van de wet op de fabrieks merken, de Haarlemraerolie-fabrikanten Gebr. WaaDing alleen het recht van verkoop heb ben. Nu zyn de Gebr. Waaning voornemens de zaak in civiele party opnieuw te do9n vervolgen. Nv. d. D.) Gisterochtend te zes uren jiad ïen ernstig ongoluk plaats onder de tunnel aan het Centraalstation te Amsterdam. Een reiziger voor Haarlem bemerkte niet dat de lift omhoog was, en viel in de diepte der lift- ruimte; op hetzelfde oogenblik werd van boven het station de lift naar omlaag getrokken, zoodat de man vreeseiyk inwendig gekneusd werd. Zondagochtend had op het terrein der Holl. Sp.-My. in de Rietlanden to Amsterdam een arbeider, belast met het rangeeren der goederen treinen, het ongeluk onder den trein te ge raken; er werd hem een been tot boven de knie afgesneden. Naar gemeldwordt, isdeinstructie der zaak tegen do officieren, die den inspec teur van politie Van der Schrieck, te Amster dam, mishandelden, ten einde. Men weet nog mede te deelen, dat waarschynlyk 3 der 4 officieren naar den auditeur militair verwezen zullen worden en de 4de met zyn broeder, een student, voor den burgerlijken rechter terecht zal staan. De „Veroeniging tot bestrijding van knoeieryen in den boter- en kaashandel" geeft ons kennis, dat in den loop der vorige maand in openbare terechtzittingen de na volgende straffen werden geëisebt wegens overtreding der Boterwet, te Amsterdam: E. Kroon, J. Minnema, H. Straver, F. H. De Visser, H. Erkelens, en te Haarlem J. Van Bruggen, allen tot 15 of 10 dagen, en W. C. v. d. Laan tot 2 of 2 dagen; te Den Helder L. Kamp en te Loosduinen Th. v. Leeraum, beiden tot 10 of 4 dagen; te Monster A. De Koning en te Naaldwyk J. J. Kryger, beiden tot 25 of 10 dagen;.— te Purmerend J. Veenis tot 3 of 1 dag; te Wormerveer S. De Wit tot ƒ6 of 5 dagen; en te 's-Gravenhage T. Smit, J. De Brabander, B. J. W. De Goey, J. M. v. d. Endt, J. C. Borsboom, A. fl. Borsboom, Th N. Overmeer en J. Olstboorn, allen tot ƒ10 of 3 dagen. Een treurige plechtigheid. Onze lezers herinueren zich, dat in den storm- achtigen avond van Zondag 26 Juli de beer Dufrenn9 en zyn 6-jarig zoontje van een pleizierboot op den Ryn by Arnhem over boord sloegen en jammerlijk verdronken. Zaterdagmiddag om vyf uren had op de begraafplaats „Moscowa" by Arnhem do ter- aarde-bestelling plaats. Per as resp. van Renkum en Wageningen (van welke eerste plaats af de beide lyk- wagens elkander volgden) naar Arnhem ver voerd, werd de stoet to Arnhem door velen opgewacht en was alras door een dichte, zwygende menigte omgeven; menige traan, zegt de „Arnh. Ct.," werd in stilte weg gepinkt, menig deelnemend woord gehoord. By de woning van de overledenen sloten zich de volgrytuigen nao en werden verscheidene kransen en bloemen op beide kisten gelegd, waarna de stoet, overal door belangstellenden opgewacht en gevolgd, zyn weg nam naar de begraafplaats. Zaterdag is te Kampen een 7-jarig meisje, op het klinkerpad van de Oudestraat loopende, door een wielrijder omvergereden. Zy kwam zoo hard neer, dat zy drie tanden uit den mond verloor. Het jonge mensch ver- wyderde zich ylings en bleef onbekend. De Kamper Ct.", die 't feit meedeelt, voegt er by, dat de voetpaden althans veiligheid be- hooren aan te bieden voor hen, die nog te voet gaan, en wyst waarschuwend op de streDge bepalingen, die reeds bier en daar, o. a. te Amsterdam, zyn vastgesteld. Uit het wrak der „Lutine" heeft men Vrydag, naar men uit Terschelling meldt, een zeer zwaar kanon opgehaald, terwyi zich op een stuk van dat wrak nog een vyftal dergolyke bevinden. Thans zal men beproeven door eeD kring van zakken met klei het toe- loopen van het zand te beletten. Te Ni e u w-B e i erland is Zaterdag namiddag een 8 jarige knaap onder een met koren geladen boerenwagen gevallen, waar van hem de wielen over het hoofd gingen. Kort daarop overleed hy. Zaterdagmiddag had te Uden een treurig ongeluk plaats. De voerman J. De Bie uit Vechel bevond zich mot kar en paard op den Vecbelschen dyk, toen de tram voorbyreed. Het paard schrikte en wierp den voerman, die het dier tevergeefs trachtte te bewingen, tegen den achtersten wagen van de tram, die onmiddel- ïyk stopte. De Bie werd zwaar gewond en overleed woldra. De ongelukkige laat eene vrouw met kin deren achter. Ook door den R. -K. bisschop te Breda, Mgr. P. Leyten, is de verzekering der werklieden tegen ongelukken by den bouw van kerken en kapellen in zyn diocees ver plichtend gesteld. Te Stratum, by Eindhoven, werd Zaterdag avond vrouw Van Stipdonk, herber gierster, door een paar kerels lastig gevallen, die dreigden haar te lyf te gaan en den in boedel van haar herberg kort en klein te slaan. Haar man was niet thuis en gelegen heid om haar buren te roepen had "zy niet. Zy neemt daarom een kloek besluit en grijpt naar een kapbyl, om haar persoon en haar inboedel te verdedigen. Een der kerels, zekere v. W., ontwringt haar echter het wapen en klooft haar met de pas geslepen byi schier het hoofd open. Do bekomen wonde is zóó vreeselyk, dat er byna geen hoop bestaat de vrouw in het leven te behouden. Van W. is in arrest ge nomen en zou gisteren naar 's-Hertogenbosch getransporteerd worden. Te Venloo is Maandag de audi teur-militair uit Den Bosch met twee offi cieren-commissarissen aangekomen, tot het instellen van een nader onderzoek in de zaak van luitenant Z. Men meldt uit Jutfaas, dd. 1 Aug.: Hedenavond had alhier een treurig ongeluk plaats. De pleizierboot „Antonia" van den heer V., alhier voorbystoomende, kwam op de hoogte van den Bongenaar door een defect aan het roer en do zuiging van een sle^ptrein in aanraking met een met yzer beladen yzeren schip. Hoewel het gevaar voorzien werd, was, daar de machine van de „Antonia" weigerde achteruit t9 werken, eene botsing onvermyde- lyk. Do passagiers, die op het dek waren, kwamen met een geweldigen schok en den schrik vry, doch eene dienstbode, dio met een kind vhn omstreeks een jaar op de kajuitstrap zat, werd door den schok met dat kind tegen den grond geworpen en viel op het kind, dat na eenige oogenblikken overleed. De schok was trouwens zóó hevig, dat de veiligheidsklep van den ketel vloog. Naar men nader uit Haarlem meldt, be hoorde het stoomjacht aldaar thuis en was de hoer V. voornemens met zyne familie een pleizi rtoebtje op den Ryn to maken. Het kind overleed aan hersenschudding. De heer V. is onmiddoliyk naar Haarlem teruggekeerd. Een jubiló. Eenige dagen ge leden had vertelt men in den Zoö'ogi- schen tuin te Hamburg een aandoeniyke plech tigheid plaats Hst was 25 jaren geleden dat de olifant Antoine in de diergaarde was go- komen en die dag werd door den directeur, den heer Henri Bolan, in een feestrede her dacht. De spreker zeide o. a. het volgende: „Harteiyk gegroet, myn waarde Antoine, oude en waardige vriend, parel aller olifanten, do roem van onzen zoölogischen tuin, de vriend van alle geboren Hamburgers. Ik denk met smart aan den ezel, die, na een menscben- leeftyd met ons samen te zyn geweest, stierf; het graf bedekt hem reeds vele jaron. Ik denk aan de papegaaien, die met ons de opening van den tuin hebben gevierd en die gedurende een kwart-eeuw met ons hebben geleefd. Maar wat zyn zy alle naast u, de lieveling van al myn dierenSedert uw prilste jeugd hebt gy uw schoon land, het verre Birmania, verlaten, om aan de Hamburgers te toonen, hoe een olifant, die achting voor zichzelf voelt, zich weet te gedragen. Moet ik uw dankbaarheid nog opvyzelen? Ieder kent haar. En hoe uitstekend is uw eetlust I Gy kant u er op beroemen, dat gy dagelyks 120 a 130 pond hooi opeet. Wy zyn er biy om, dat gy het gebruik van spiritualiën zorg vuldig vermydt: een flesch rum, die men u geeft als uw digestie niet in ordo is, blykt een uitstekend geneesmiddel voor u. Gy drinkt veel water, iederen dag 200 a 260 liter; ver beeld u, dat gy eens Boiersch bier wildet drinken! Dat zou ons ieder jaar 45 a 50,000 Mark kosten. Maar voor u, Antoine, zou geen offer te groot zyn." Het huiselijk olifantenjubilé werd met een lunch besloten. (H.) Het Grunewald, by Beriyn, schynt niet minder bezocht te worden, niettegen staande de tentoonstelling, die wel geëigend is het publiek te concentreeren. Dat het voor de Berlyners „in Grunewald" nog altyd „Holzauction" le, blykt wel het best uit cfifers. Des Zondags vooral is de drang van uit Beriyn naar het Grunewald zóó groot, dat het aantal treinen, ofschoon al in het begin van dezen zomer verhoogd, thans van 32 tot 62 gestegen is. Het Grunewald is en blyft dan de plaats voor de pic nics der kleino luiden, die dan ook hunne sporen nalaten in den vorm van sinaas appel-schillen, citroen-schillen, kersepitten, al welke „herrenlose Sachen" men in overvloed in genoemd woud aantreft. De „New-York Herald" heeft het papierverbruik der geheele wereld berekend. Volgens dat blad zyn er 3985 papierfabrie ken met eene totale productie van 7904 mil lioen boek jaarlyks. De helft van dit papier wordt gebruikt door de drukkeryen; de cou ranten hebben 600 millioen boek noodig. Wanneer men het papierverbruik der ver- schill nde landen vergelykt, blykt, dat Enge land het meeste nooJig heeft, nl. 11 mil- liosn boek jaarlyks. Na Engeland komt Amerika met gemiddeld 101/* millioen boek, Duitschland 8 en Frank- ryk 7'/, millioen boek. In Oostenryk en Italië bedraagt het gemid delde verbruik 4'/i millioen, terwyl Mexico 2 millioen noodig heoft. Als laatsten in de ry komen SpaDje met lJ/3 millioen en Rusland met l3/8 millioen boek. Een zonderling testament werd door een Presbyteriaanscb geestelijke nage laten In dezen uitersten wil komt de volgende beschikking voor: „D.iar ik een afschuw heb van het rooken, zullen myn zoons John Richard en Samuel Markus ten bate hunner zusters ieder 500 pond verbeuren, wanneer zo zich aan deze ondeugd overgeven, en mochten ze op later leeftyd beginnen te rooken, dan zal ieder der zusters 500 pond van hen kunnen vorderen." De vice-kanselier van Ierland deelde intus- schen de zienswyze van den testateur niet en verklaarde deze beschikking nietig. Volgens de mededeelingen van een der weinigen, die de vreeselyke ramp, welke de Japanscbe stad Kamaischi heeft geteisterd, overleefd h9bben, waren de be richten, als zouden de bewoners der stad in hun slaap door den springvloed zyn wegge spoeld, onjuist. Want zy vi-rden dien dag juist, zooals allo jaren, het Tango- of knapen- feest en bovendien pleegt men in die streken niet om 8, maar eerst om 10 uren en later naar bed te gaan. Op den voormiidag van den 15'Jen Juni was het bladstil en ver- scbrikkciyk drukkend geweest; donkere, lood grauwe wolken lagen onbeweeglijk over de stad, tot zy zich om 2 uren in een heftigen regen ontlastten, die eerst tegen don avond minder werd. Even vóór achten voelde men wel een geringe aardbeving, maar sloeg er verder geen acht op on de feesten werden bly en vroolyk binnenshuis govierd. Plotseling hoorde men een rollend geluid, alsof een spoortrein aankwam, of een kanon werd afgeschoten, en toen sloeg met ontzettende kracht oen springvloed over de stad, huizen en inwoners verpletterend. Noord-Znid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij Haarlem—Leiden. Opbrengst in Juli. 1896. 1896. Verschil. Reizigers. 8558.03 8818.38* 260.36* Goedoren1079.66 1062.20* 27.46* Diversen 577.96 604.58 m 78.88 Te z&men ƒ10215.65 10375.17 159.52 Vorige maanden 52062.50 52310.46 0 277.96 Tot. opbrengst ƒ62278.15 62715.63 437.48 Per dag-kilotn. 10.491 10.615 +~f 0.024 Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 2 Augustus. A. Van Houten jm. 21 j. en J. J. Gout jd. 21 j. K. Van Ginkel jm. en J. Do Haaij wed. G. Van der Tang wednr. 32 j. en A. M. Van Huizen jd. 32 j. J. S. Kooreman jm. 24 j. en J. C. S. Valentgood jd. 24 j. J. Van Noort jm. 28 j. en H. Bartels jd. 25 j. Mr. D. Lodder jm. 27 j. en C. Coert jd. 22 j. W. Van der Zeeuw jm. 37 j. en M. Smit ges. vr. 42 j. A. Vijlbrief jm. 21 j. en S. Van Es jd. 19 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: W. Goulooze en M. Meulenberg. P. Zander en H. J. Timmer. Gehuwd: C. Goossen en S. C. Verbeek. J. Uithoven en M. M. De Ruiter. L. Van den Heuvel en G" Versteegh. A. Van der Horsten J. S. Hom. Bevallen: W. J. Tanis geb. Kroese D. T. Rodenburgh geb. Uithoven D. W. Bekker geb. Vermeulen D. B. A. Noordijk geb. Kroon Z. N. Buurman geb. Verzijden D. P. Schalk geb. Dekker Z. M. Hoogkamer geb. TwinhontD. J. Dekker geb. Do Pous D. E. Den Breejon gob. Ooms 2 Z. A. Griekspoor geb. Vissers Z. C. G Hendriks gob. Bakker I). M. V. Biesheuvel geb. Erjkon Z. Overleden: Theodorus Adrianus 2 m., Z. van J. Denagere en P. Jansen. Christina Hilligje 2 m., D. van N. W. Warasteeker en A. Van Ek. HILLEGOM. Geboren: Cornelia Leonardos, Z. van C. J. Pijpers en A. H. Salman. Lam- bortus Coinelis, Z. ran G. Weiiers en E. M. Van Lierop. Elisabeth, D. van J. Walraven en E. Kooi. Johannes Pbilippus, Z. van L. Tempelman en C. Mooi en aar. Overleden: K. Brand, wed. van P. Wage- maDS 66 j- Pb. J. Deen, eebtg. van H. W. Steffaan, 45 j. NOORDVyiJK. Geboren: Mengsje, D. van C. De Monge én J. Van Egmond. Elisabeth Adriana, D. van A. Wassenaar en E. A. Grullemans. Leentjc. D. van C. Van Duivcnbode eu M. Van der Wiel. Leonardus, Z. van J. V ink en G. Van der Weijden. Overleden: Anna Jacoba Wijnands 8 j., D. van M. Wijnands en C. Koelewijn. NOORDWUKERHOUT. Geboren: Johanna, D. van J. Van Roode en A. J. Van den Berg. Overleden: M. J. Voen 13 j., gedomiciliëord te Helder. A. Van den Berg 9 j. J.J. Heems kerk 4 m. Marktberichten. Rotterdam, 8 Augustus. Heden was do aanvoer T»n Nieuwe produoten wat grootor en gaf dit aan den handel wat meer levendigboid. INLANDSCBE GRANEN. "Witto Tarwe. Jarige was nu mindor gewild en moest daarom in de beate soorten 10 a 20 cents en verdor 20 a 30 cents lager afgegeven werden. De Niouwe vond beter aftrek, omdat de qualiteit dooréén goed voldeed zoowel in kleur als gewioht. Nieuwe Vlaam. en Zoouw., de beste 6.60 tot 6.90 voor do puik8t®. dito dito middelb. ƒ6.30 tot ƒ6.50 Flakk. en Overm., de boBte 6.60 .6.75 n dito dito middelb. 6.20 6.40 Mindere soorten 6..6.10 Jarigo Ylaam. en Zoeuwecho 6.40 6.70 Flakk. en Overmaaaobe 6.6.30 Mindere qualiteit 6.— .5.75 Canada. 5.— 6.60 Voorts werd verkocht per 100 Kilo. Goede qualiteit jarige Witte. tot 8.25 Middel dito .7.50 Mindere dito 7.26 Roode Tarwe was niet aangevoerd. Rogge. Jarige ni6t gewild. Nieuwe bracht onder staande prijzen op, doch op 't laatst was er geen kooplust meer. Zoeuwecho on VI., naar qualiteit 3.75 tot ƒ4.10 Overm. en N.-Brab., .8.60 .4.— Geringere soorten3.40 3.50 Gerst. Wintor- trager en meestal 10 cents lager. Zomer- en Chevalier- kwam nog maar weinig voor. Nieuwe VI. en Zeouwsoho Winter van ƒ4.10 tot 4.60 0 Overm. en Flakk. 3.80 4.30 0 Afw. en mind,8oort. „3.50 „3.75 Voorts werd extra blanke Winter- van ƒ6.75 tot ƒ7.en overige eoorten van ƒ6.tot ƒ6.50 per 100 kilo verkocht. Haver kwam weinig voor en werd goed prijshou dend verkocht. Blauwe Erwten. Van Nieuwe wae een redelijke aanvoer, droog en dooréén van goedw qualiteit. Men botaalde van 7.50 tot ƒ8.en mindoro van ƒ7. tot ƒ7.40 naarmate de kook voldoet. Sohokkers kwamen nog niet voor. Koolzaad móest wat lager afgegeven worden. Men betaalde ƒ7.tot ƒ7.40 naar qualiteit. Hennepzaad 5.75 tot ƒ6.75. Kananezaad bleef onveranderd. Het beste 6.25 tot ƒ6.50, middel-qualiteit ƒ5.26 tot ƒ5.75 en geringere soorton ƒ4.tot ƒ5. BÜITENLAND8CHE GRANEN. Tarwe werd weder zeer weinig aangeboden. De prijzen van buiten bljjven te hoog. Walla Walls werd tot ƒ175 en Nieuwe Bedwinter 2 van ƒ160 tot/165 gedetailleerd. Rogge. In de laatste dagen werden onderscheidene partijou billijk opgeruimd. Heden stil. Helena volgons qualiteit 98 tot 104 dito stoomende. 98 101 Donau Bessarabische95 Taganrog 96 96 Nicolajef94 95 Petersburger89 91 Gerst in vaste stemming. Odo3aa94 tot 95 Nicolajef95 97 dito stoomende92 94 Haver is er zeer weinig. Re valƒ6.80 Boekweit onveranderd. Voorraad klein. Stateƒ135 tot ƒ136 Boekweitgrntten met weinig handel. Grove Peterebnrger stoomende ƒ198 tot 200 Middel dito 185 187 Voerorwton van ƒ4.40 tot ƒ4,65. Maïs in loco schaars; op levering word veel gedaan nadat de prijzen wat lager geloopen waren. Bonte Amerikaansche85 tot 87 dito stoomende. 83 84 dito Jnli-aflading 82 83 dito Sept./Dec.levor. 80 81 Cinqautin volgens qualiteit 100 110 Roode Maïs van gezonde qualiteit is niet voor banden. Van Odessa stoomende 85 tot ƒ86 on stoomende Foxaniao 90. Rotterdam, 3 Augustus. Op de veemarkt waren boden aangovoerd: paarden, veulens, 145 rundown, 224 vette kalveren, 2 nuobtero kalveren, 1304 eohapen, 594 varkens, biggen, bokkon. De prijzen van bet vee waren als volgt: rnndoren lste qual. 66 a c., 2de qu&l. 60 a c., 8de qual. 58 a c.; oasen late qual. 66 a c., 2do qual. 60 a c., 8de qual. 58 a o.; stieren late qual. a c., 2de qual. a c., 3de qual. a c.; kalveren lste qualiteit 82 V9 c., 2de qial. 78 a o., 3do qual. 70 a c.; ach pea lste qual. 60 a c., 2de qual. 45 a o.; alles per KG.; varkens lste qual. 83 a c., 2do qual. 32 a o., 3de qual. 31 a c., licht soort a o., alles per KG. Handel in rundoren en kalveren ving, in varkona redelijk vlug. VERBETERING. In de advertentie, Zaterdag avond in het L. D. voorkomende, van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat- scbappy, betreffende den a. 8. Pleiziertrein 2de en 3de klasse naar Parys, staat aat deze van Amsterdam zal vertrekken Donderdag 13 Aug. des avonds te 7 u. 35 m. Dit moet zyn te 7 u. 32 m. De Croteuzer quaestie. Het kritieke stadium van de Cretenzische quaestie is zeer zeker nog niet voorbyveeleer scbynt het nu eerst recht te beginnen. De termyn, die aan de Porte gesteld was om een besluit te nemen omtrent de door de christen-afgevaardigden van den Landdag ge stelde eischen, is thans verloopen. Volgens een bericht uit Athene, heeft de Porto do eischen der Cretenzers onvoorwaardeiyk ver worpen. Naar aan de „Int. Korr." uit Canea bericht wordt, verklaarde de civiele gouverneur Berowitsch Pacha aan de afgevaardigden, dat de Sultan slechts de eerste vier van de 25 eischen, die gesteld waren, had ingewilligd. De afgevaardigden zullen daarom Canea verlaten, en het hervormings comité zal in eane proclamatie de vereeniging van Creta met Griekenland in naam van het Helleensche volk afkondigen. Aan de consuls zal het comité verklaren, dat de Cretenzers de mogendheden verzoeken, zich niet verder te bemoeien met hun '"stryd tegen de Turken; zy dtnken dan in weinige weken wel klaar te zullen komen met do troepen van Abdullah Pacha. Terwyl dus nieuw bloedvergieten, nieuwe gevechten, plunderingen en brandschattingen voor de deur staan, zyn de mogendheden nog altyd aan 't beraadslagen wat zy zullen doen. Uit eene kenneiyk geïnspireerde mededeeling van de „Köln. Ztg." bleek, dat het denkbeeld is opgekomen om door een gezameniyken stap in Athene de ondersteuning, dien de opstand op Creta van Grieksche zyde vindt, op afdoende wyze af te snyden. Sedert is er oenig nader licht over opgegaan, wat men denkt te doen om „het aanzien en den goeden wil van de Grieksche regeering te versterken." Het door do „Köln. Ztg." 't eerst geopperde denkbeeld komt neer op een gezameniyke vlootdemonstratie, eene 1 lokkade der kusten van Creta door de pantserschepen van de mogendheden. Het was niet maar een opge worpen balletje; maar het denkbeeld is, naar gezegd wordt, van Rusland uitgegaan, e® officieel zal Oostenryk het in een voorstè formuleeren. Het doel van deze gezamenlykfi demonstratie zou zyn, do toezending van man schappen en munitie van Griekenland uit, die de Grieksche regeering verklaart niet te kun nen beletten wegens de uitgestrektheid en de eigenaardige gesteldheid van haar kustgebied, te verhinderen, als het meest practische en afdoende middel, om aan dat vervoer van oorlogscontrabande een einde te maken en te geiyk den opstandelingen aan 't verstand te brengen, dat zy voortaan op geen steun meer moeten rekenen, wanneer zy, ondanks alle raadgevingen, voortgaan met van de Porte meer te eischen dan zy hun redeiykerwys kan geven. Wanneer het initiatief tot deze demonstratie is uitgegaan van St.-Petersburg, dan spreekt het vanzelf, dat Frankryks instemming er mede van te voren verzekerd was. Oostenryk heeft zich bereid verklaard om officiéél de verantwoordeiykheid er voor op zich te nemen en Duitschland, dat geen speciale belangen in het Oosten heeft te behartigen, schaart zich bereidwillig aan de zyde van de meerderheid der mogendheden. Anders is intusschen het oordeel in Engeland over dit denkbeeld. In een hoofdartikel over de Creta quaestie schryft de „Times": „Indien Oostenryk, door Duitschland en Rusland on dersteund, er toe mocht overgaan, eene Euro peesche blokkade van Creta voor te stellen, dan zal Engeland aarzelen, daaraan deel te nemen, inzonderheid, omdat elke zyner hande lingen met den grootsten argwaan wor .t be schouwd. Wanneer Engelsche pantserschepen moeten worden aangewend in den stryd tus- schen de Cretenzers en hun souverein, dan moet vooraf de gansche quaestie op een broe deren grondslag gesteld en op geheel andere wyze behandeld worden. Diegenen, die in 't eind dwangmaatregelen moeten toepassen, dienden eerst tot schei Jsrechteis gemaakt te worden; zy behoorden in de mogelykheid te zyn, de gftro"wo uitvoering van do overeen te komen -1i<- -■ n waarborgen. Engeland herinnert, zich j-s Armenische quaestie; bet is van Groot-Britan^ië niet te verwachten, dat het eenvoudig als gerechtsdienaar van den Sultan zal handelen." De „Köln. Ztg." vat die verklaring van het Cityolad op als een bewys, dat het te vreezen etaat, dat de eenheid onder de mogendheden, die tot dusver zoo gunstig heeft gewerkt, niet meer voorhanden is, en dat Engeland tot het herstel van de rust op Creta niet meer wil bijdragen. Daardoor krygt de zaak een geheel ander aanzien. De onderstelling, die tot dusver de bemiddeling en de actie der mogendheden beheerschte, was hunno eens gezindheid; daarin was een groot deel ge legen van den invloed, die kon worden uitge oefend. Is de eensgezindheid verbroken, daD staan wy voor een nieuwen toestand en ei zal thans wel geen staatsman zyn, koen genoeg, om te voorspellen wat zich daaruit zal ontwikkelen. Verbeterd is de toestand zeer zeker niet; aan den anderen kant moet echter opgemerkt worden, dat de behoefte' aan vrede onder de continentale mogendheden voortdurend dezelfde blyft en dat deze zelfs dan voldoende sterk zal blyken, wanneer e in der mogendheden, om welke zelfzuchtige redenen dan ook, haren invloed Diet meer zal stellen in den dienst van de tot dusver gemeenschappeiyk voorgestane zaak. Wan neer een der deelnemers aan het Europeesche concert zich thans terugtrekt, dan zullen de overige mogendheden hebben te overwegen, welke positie zy daartegenover zullen innemen. „Dat kan zeer interessant worden; zoolaDg wy echter aan de behoefte aan vrede en aan de vredelievendheid der continentale mogend heden gelooven en overtuigd zyn, dat zy allen gekant zyn tegen de uitbarsting van het vuur in het Oosten, zoolang hebben wy ook het vertrouwen, dat het aan hunne diploma tie ook zonder Engeland zal gelukken, de Oostersche zaken in het richtige spoor te brengen", aldus besluit de „Köln. Ztg." Moeilyk is die taak intusschen zeker. Het geldt, de Cretenzers te bevredigen en tevens een gozag, dat zy verafschuwen, over hen te handhaven. Hoe men dat zal aanvatten en of men dat zal kunnen volbrengen, dat staat voor 't oogenblik niet duideiyk voor den geest. Maar ongetwyfeld is het waar, wat de „Temps" dezer dagen opmerkte, dat de toestand in Turkye aanhoudend verergert en dat men de uitbarsting van een ernstige crisis niet voor onbepaalden tyd kan verdagen, wanneer men niet doeltreffende en afdoende maatregelen neemt. „Creta is verder dan ooit van den vreda verwijderd, en het is een dringend belang zich op luiden en krachtigen tcon te doen hooren tegenover de opstandelingen evengoed als tegenover de Muzelmannen. Macidonió dreigt het strydperk te worden van de wor steling der Christenen tegen de Porte en van den nay ver tusschen de Bulgaren, Grieken, Serviërs en Walachen onderling. Armenië, welks wonden niet zyn geheeld, is aan eena heimelyke gisting ten prooi. De Hauran ver keert in vollen burgeroorlog en de Libanon zal niet lang van die besmetting bevryd biyven. Arabié is in stille beroering; daar bereidt zich misschien de govaarlyko coalitie voor van het Wahabitische fanatisme en het geesteiyk gezag van den Khalif van Mekka. „Nog nooit sedert 1876 is de horizon in het gansche Oosten zoo donker geweest.'

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2