Ap. 1896 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. N°. 11179 JpVoensdag 5 Augus<ug. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURA1TT: Voor Leidon per 8 maanden. 1.10. Franco por post s i i 1.40. Afzonderlijke Nommors 0.05. PRIJS DER ADVERT EN 'i'lKN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Leiden, 4 Augustus. Morgen wordt alhier verwacht degeneraal- toajoor, bevelhebber der lste milit. afdeeliDg, tot het inspecteeren van de militaire gebou wen en terreinen. Voor de akte FraDsche taal lager onder wijs is geslaagd de heer M. Koole, van Leiden. De by het 3de reg. huzaren nieuw be noemde kapt.-kwartiermeester H. M. C. Van der Harten komt te Leiden in garnizoen. Hedenmiddag ontvingen wy per Neder- landsche mail de Bataviasche bladen van 3 tot en met 7 Juli. Voor het nieuwe Moederhuis by de Martha-stichting - de bekende inrichting te Alfen a/d. Ryn - zyn twee giften ontvangen, éón van f 10,000 en één van f 6000. Voor deze inrichting ontbreekt nog f 25,000, welk bedrag vóór het einde van dit jaar byeen moet zyn. In het afgeloopen jaar Lebben 59 kinderen do inrichting verlaten, waarvan er 31 door verbeterde omstandigheden in den huiselyken kring zyn opgenomen, 6 werden in een wees huis geplaatst en de anderen vonden als handwerkslieden en dienstboden een plaats in de maatschappy. Daarentegen werden 64 jongens en meisjes in de inrichting ter ver pleging opgenomen. In de zitting van gisteren der Synode van de Ned.-Herv. Kerk werd rapport uit gebracht over de consideratién der prov. kerk besturen en der classicale vergaderingen omtrent de voorloopig aangenomen verande ringen in het reglement op de kerkvisitatie. Dit rapport zal ter Yisie gelegd en later be handeld worden. Daarna werd gelezen een adres van het hoofdbestuur der Nationale Christen-Gebeel- Onthouders-Vereeniging, inhoudende verzoek, om de aandacht der kerkeraden te vtstigen op de drankquaestie. Aan prof. Offerhaus werd opgedragen daarop een antwoord te ontwerpen. Aan de orde kwam het verzoek van den kerkeraad te Kage, om alsnog verlenging te verleenen van dispensatie van art. 23 regt. op de vacaturen. Besloten werd adressant te verwyzen naar het classicaal bestuur van Leiden. Tot lid der Synodale Commissie werd ge kozen de heer C. F. Gronemeyer, predikant te Amsterdam. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland werd behandeld het beroep van den heer W. J. Van Sandick, te 's Gravenhage, tegen het besluit van de vereenigde vergade ring van het Hoogheemraadschap van Delf land, dd. 23 April 11., waarby jhr. P. M. G. Von Fisenne is toegelaten als hoofdingeland van genoemd Hoogheemraadschap. Uit het door jhr. mr. De la Bassecour Caan uitge bracht verslag bleek, dat appellant de ver nietiging van genoemde verkiezing vroeg op grond, dat het stembureel onwettig was samengesteld, wyi daarin zitting had iemand, die noch lid van het polderbestuur noch ingeland van het waterschap was. De be slissing van Delfland werd echter verdedigd op grond van een koninkiyk besluit, waarby ia een soortgelyke zaak betreffende denzelf den persoon als lid van het stembureel is beslist, dat deze als directeur en vertegen woordiger van esne vennootschap rechtmatig in het stembureel zitting had. De uitspraak volgt later. In het „Hótel Paulez", te 'e-Gravenhage, zyn aangekomen: Prins Handjery, buiten gewoon regeerings-president en kamerheer van Z. M. den keizer van Duitschland, uit Beriyn en de heer Botkine, grootwaardig- heid8bekleeder aan het Russische hof. Laatstgenoemde gebruikte gisteren 't tweede ontbyt by den Russischen gezant by ons hof, ridder De Strure. De prinses Zu Solms Braunfels heeft met hare kinderen en gevolg voor eenige weken intrek genomen in het hotel der „Vereenigde Badhotels" te Wyk-aan-Zee. De oud-minister mr. J. H. Geertsema, thans lid der Eerste Kamer voor de provincie Groningen, heeft de vorige week zyn 80sten verjaardag gevierd. Nog altyd noemt hy y verig deel aan den parlementairen arbeid, zooals weer onlangs bleek, toen by do Regeering interpel leerde over de zaken op Atjeh. Door den schoolopziener in het district Utrecht zyn, namens den inspecteur van het lager onderwys in de 2de inspectie, aan de hoofden van scholen de volgende vragen ter beantwoording gezonden: lo. In welk leerjaar vangt het maken van taalwerk op papbr aan; uit welke oefe ningen bestaat dit werk in de verschillende leerjaren; hoe ge»cbiedt de correctie? 2o. Houdt hot onderwys in stellen verband met het onöerwys in andere vakken, of wor den daarvoor afzonderlijke, zoogenaamde styl- oefeningen gegeven? 3o. Wordt in klei, papi:r of karton door de leerlingen gewerkt? Zoo ji, in welke leerjaren en in verband met welke vakken van onderwys 4o. Welke leermiddelen, behalve boeken en schrijfgereedschap, worden den leerlingen by het rekenonderwys in handen gegeven en in welke leerjaren? 5o. Bestaat er verband tusschen het onder wys in rekenen en dat in de kennis der levenlooze natuur? Wordt „meten en wegen" onderwezen? Zoo niet, in welk leerjaar worden dan de ruimte- en inhoudsmaten behandeld, en met welke leermiddelen? Aan het einde van welk leerjaar kennen de leerlingen hot metriek stelsel? 6o. Worden in den schooltyd of in de school planten gekweekt? Zoo ja, welke? Welke leermiddelen worden den kinderen by het onderwys in de kennis der bewerktuigde natuur in handen gegeven? Men scbryft uit Haarlem aan de „Tel.": Het bestuur der Vereeniging tot verfraaiing en bevordering van het vreemdelingenverkeer te Haarlem heeft aan den gemeenteraad aldaar een adres gericht, houdende verzoek het stedeiyk muziekcorps in zyn tegenwoor- digen vorm te behouden. Dat de eventueele opheffing van het mu ziekcorps een groot nadeel voor alle inwoners zonder onderscheid zoude zyn, bleek ook weder Zondag-avond, toen het ter eere van den verjaardag der Koningin-Regentes in de Bui- tensociéteit van „Trou moet biycken" speeldo. Vooral toen de bekende zes Oud'-Hollandsche liederen op uitnemende wyze werden gespeeld en het Oude-Wilhelmus een waardig slot vormde, waarby allen als éón man opstonden en het publiek buiten, dat in dichte ryen muisstil stond te luisteren, met hen, die binnen het hek waren, in luid applaus uitbarstte, bleek hoe noode men Kriens en zyn keurbende zoude laten gaao. Zy, die het examen van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, moeten zich daartoe vóór 25 Augustus o. k. schriftelijk by het departement van binnen- landsche zaken aanmelden. Met ingang van 1 September is aan den heer B. A. Plemp van Balen, hortulanus aan den Hortus Botanicus van de universiteit te Amsterdam, op zyn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. Do Broederschap van candidaat-notarissen zal 24 en 25 Aug. a. s. te Arnhem in „Musis Sacrum" haar algemeene vergadering houden. Aan de orde zal dan o. a. komen de bespreking van de lotsverbetering van den candidaat- notaris, over welk punt door den heer J. C. Th. Groneman, te 's-Gravenhage, praeadvies is uitgebracht. Voorts zal behandeld worden een voorstel van de heeren A. J. Berman, C. F. J. Hanedoes en J. Vriesendorp, tot oprichting van een vacaturenfonds, ten doel hebbende het ontstaan van vacaturen te be vorderen. De technische commissie voor het bevaren van den Ryn zal in het begin dezer maand eene inspectiereis op. den Ryn maken van Straatsburg tot Rotterdam. Deze commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers der Ryn oeverstaten, bevaart den Ryn om de elf j ren en zal rapport uitbrengen over de verbete ringen van het vaarwater sedert 1885, over den tegenwoordigen toestand der rivier 6n over het opruimen van hinderpalen, welke eene geregelde scheepvaart nog in den weg staan. NR. Ct.) In verband met den aanleg van de stoom tram van Rotterdam naar de Hoeksche Waard verneemt men, dat met alle grondeigenaren in de Hoeksche Waard eene schikking is getroffen en dat met nog slechts 8 eigenaren van de te onteigenen gronden in het eiland IJselmonde wordt onderhandeld. Woensdag jl. is de hoofdrichting der baan onder West IJselmonde nog eenigszins ge- wyzigd. De halte Hillegommerbeek zal worden verheven tot station; een hulpgebouw zal voorloopig worden gebouwd, dat met ingang van den a. s. winterdionst reeds in gebruik genomen zal worden. Naar de „Frft. Ztg." uit Rome verneemt, wordt de pauselyke nuntius Lorenzelli te 's-Gravenhage overgeplaatst naar München. Als zyn opvolger te 's-Gravenhage wordt ge noemd mgr. Farnassi. De vergadering van de „Broederschap van Ontvangers der directe belastingen", enz., zal op 22 Augustus a. s. te Amsterdam ge houden wordendie van den Commiezenbond den 15den Augustus te Utrecht. In het Provinciaal Verslag van Overysel leest men onder de rubriek „Onderwyzend personeel": ,Ten gevolge van het gebrek aan onder- wyzend personeel, bleven ook in 1895 ver scheidene onderwyzersplaatsen onbezet. De gemeente Ambt-Hardenberg had weder het grootste tekort van de 15 (hulp)-onderwyzers, die er op 1 Januari aanwezig moesten zyn, ontbraken niet minder dan 7. Onwil om de traktementen op het tegenwoordige peil te brengen, was oorzaak, dat de onderwyzers uit die gemeente naar elders vertrokken en de opengevallen plaatsen slechts voor een klein gedeelte weder werden vervuld. Zoo werden byv. de jaarwedden van twee onder wyzers eerst met ingang van 1 Januari 1896 van f 450 op ƒ500 gebracht. „Gedep. Staten hebben onlangs by het ge meentebestuur van Ambt Hardenberg krachtig aangedrongen om in dien toestand verbetering te brengen." Ter voorziening in de predikantsvacature- Immink is door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente te Amersfoort het navolgend zestal Samengesteld: G Hansvelt, te Scherpenzeel, P. J. Van Melle, te Nykerk, G J. De Hoest, te Leiden, J. Hoogenraad, te Wageningen, W. P. Van. Lindonk, te Zwyndrecht, en H. Ten Kate, te Amerongen, by herstemming met dr. W. Van der Beke Callenfels, te Delden. Daarna zyn op het drietal geplaatst de hee ren Mansvelt, Hoogenraad en Van Lindonk. Zooals vroeger werd medegedeeld, is het departement Edam der „Maatschappy tot Nut van 't Algemoen" voornemens, op zyn eeuw feest op 30 Sept. a. s., een buste van Jan Nieuwenhuyzen te plaatsen in den gevel van het huis te Edam, waar de „Maatschappy tot Nut van 't Algemeen" is gesticht. Het hoofdbestuur en reeds meer dan hon derd departementen hebben voor dit plan steun toegezegd. Wordt aan het plan, zooals men wel ver wacht, gevolg gegeven, dan zal het kunstwerk worden uitgevoerd door den heer Bart Van Hove, te Amsterdam. In de Zaterdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Grave werd eene aanvrage om subsidie ten behoeve van de viering van den Koninginnedag door den heer Stael bestreden. Hy vond het beter dat het geld der gemeentekas werd aan gewend tot verbetering van straten, goten enz.; wilde men feestvieren, dan moest men de kosten uit eigen zak bestryden. Nadat een voorstel van den wethouder G. Frieaen, om de aangevraagde f 100 te verleenen, was verworpen, staakten over een voorstel van B. en Ws. om f 75 te verleenen, de stemmen; later werd dit voorstel overgenomen door den heer Jos. Walter en werd het aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Ook op Schiermonnikoog werd Jde ver jaardag van H. M. de Koningin-Regentes feestclyk herdacht. Overal wapperde de crio- kleur; badhuis, terras, enz. waren met Neder- landsche en Duitsche vlaggen versierd. Velen hadden zich met oranje getooid. Des avo ds gaf het fanfarecorps eene uitvoering in het plantsoen. Een pleizierboot uit Groningen bracht vele gasten aan. In het by Nederlandsche familiën zoo ge liefd Remagen werd de verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes m6t opgewektheid her dacht, de eigenaar van het hot9l Fürstenberg liet de Nederlandsche driekleur wapperen boven zyn woning en aan den disch werd door vele met oranje getooide gasten eerbiedig een dronk gewyd aan H. M. Te Bad Neuenahr werd de verjaardag op niet minder luisterryke wyze gevierd. Das morgens reeds speelde de kurkapel het „Wil helmus" en het „Dankgebed" van Valerius. Alle Hollanders, ongeveer ten getale v.in 100, hoorden het staande en met ontblcote hoofden aan. 's Middags werd het „Wien NeerUndsch bloed" gespeeld en op aanhoudend verzoek gebisseerd, 's Avonds was er groot concert en vuurwerk. Na afloop van 't vuur wei k werd weder het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlandsch bloed" gespeeld, en door de metste Hollanders, die om de muziektent stonden, meegezongen. Tot laat in den avond bleef men byeen. Byna alle Hollanders waren met oranje gelooid. Het stoomschip „S<dik", van Bate.via naar Rotterdam, arriveerdo 3 Aug. te Suez; de „Smeroe", van Rotterdam naar Java, airi veerde 2 Aug. te Southampton. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 7 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is met ingang van 1 dezer benoemd tot l-?eraar aan de Ryks- hoogere burgerschool te Roermon 1 mr. J. H. Tasset, thans tydeiyk leeraar aan cie school. Benoemd tot burgemeester der gemeenten Kockengen en Laag-Nieuwkoop, H. P. F. Van Roosendaal, secretaris van laatstgenoemde gemeente. Met ingang van 1 dezer benoemd tot com mies der tolegraphie van de vierde klasse R. De Jong, tban3 klerk dor telegraphio van de eerste klasse. Reservekader. Aan het toelatingsexamen tot het Reserve kader, waaraan ten vorigen jare 51 adspiranten met gunstigen uitslag deelnamen, hebben dit jaar voldaan 68 adspir<>nten. Die jong. lieden kunnen, voor zooveel zy tevens bedreven zijn in de behandeling van het geweer, zich thans by het Reservekader verbinden. De nog on- geoefenden onder hen moeten, om tot dat kader te kunnen toetreden, zorgen vóór 1 Januari 1897 in het bezit te zyn van het getuigschrift A, waaruit blykt, dat zy zich do gevorderde mate van bedrevenheid in de behandeling van het geweer hebben eigen gemaakt. Het is daarom voor deze laatsten van byzonder be lang te weten, op welke wyze zy de gelegen heid kunnen vinden om zich te oefenen. In de eerste plaats dan zullen zy, die in of naby een garnizoensplaats wonen, in den Feil i 1 leton. Een Romeinsche Schoone. 7) Hy maakte een buiging voor het meisje, zóó diep, alsof hy voor haar wilde neer knielen. Een donkere blos vloog over haar bruine wangen, terwijl zy hem met haar grooto, ernstige, zwarte oogen dóór en dóór keek. Zy lachte niet meer, als afwerend strekte zy haar hand uit en zei: Die hulde moet u den artist brengen, ik ben maar een eenvoudig meisje." Glycera, al zyn baar bloemen ook geen natuurlyke," riep de vader uit. „Maar gy, jonge man, moet het zwaard trekken voor Rome, zooals uw vader en ik hebben gedaan, toen wy nog jong waren. Daar valt my in, dat ik uit die tyden onzer jeugd nog een souvenir heb aan uw vader, dat ik u even zal laten zien." Hy ontsloot de lade van zyn schryftafel en haalde er, na even gezocht te hebben, een kleinen dolk uit. Het was een mooi ding; de greep was van zilver en versierd met allerlei opgelegde figuren. Bilfredo bekeek het wapen met alle attentie en prees het voor- treffelyke staal. Het moet een erfstuk in uw familie zyn; ton minste, dat vertelde my Agostino," zei Ghibello. „Op zekeren avond, wy waren by Belletri slaags geweest met den vjjand, zaten wy onder een gezellig glaasje by elkaar, toen maakten wy met dien dolk een ader open, lieten ons bloed in onze glazen druppelen en dronken bloedvriendschap en zworen den vyanden een eeuwigen haat. In dien tyd was men een beetje romantisch." Hebt u al aan signor Agostino geschreven, dat u papa ontmoet hebt?" vroeg Camilla aan den jongen man. Hy schudde verlegen met het hoofd; hy had hot uitgesteld, omdat hy had willen schryven als hy de visite had gemaakt. En daarom hebt u papa tot vandaag laten wachten?" zei zy, terwyl zy haar voor hoofd fronste. „"Weet u wel, dat hy iederen dag hoopte, dat u zou komen." Hot bloed vloeide sneller door zyn aderen. Wat was hy toch vreeselyk dom geweest I Zy verwachtte hem, al was het dan ook maar ter wille van haar vader, en hy had haar overal gezocht, slechts niet ddar, waar hy haar dadeiyk zou hebben gevonden. „Maar, meisje, wat praat je toch zei haar vader. „Signor Bilfredo is toch niet om my naar ïtome gekomen? Je begrypt toch wel, dat hy hier veel verplichtingen heeft." „Neen, neen, die heb ik hier niet," ver zekerde Bilfredo, terwyl hy den dolk weg legde. „Signorina Camilla heeft gelyk, ik vraag u vergeving." Hy nam haar hand in de zyne en drukte er zyn lippen op. „Bewyst u papa dan, dat uw berouw echt is," antwoordde zy een weinig verlegen en trok baar hand terug. Het was geen uiting van preutschheider was over het algemeen niets geaffecteerds in haar optreden. Zy was zoo bevallig en eenvoudig als de natuur zelf is; haar toilet was ook zeer eenvoudig. Een zwarte japon omsloot de ranke gestalte en ofschoon het mode was het baar sterk te friseeren en te onduleeren, was heur haar glad weggestreken en van achteren opgesto ken in een blauwzwarten condé. Zy had ringen noch oorknopjes aan. Het eenige sieraad, dat zy droeg, was een bloedkoralen ketting, waaraan een gouden kruisje hing; haar lichtbruin getinte hals kwam uit een wit kanten kraag te voorschyn. U ziet, dat ik in myn Camilla een goeden advocaat heb," zei Ghibello schert send, waarop zy even een kus op zyn wang drukte en uitriep: Moet ik dat ook niet doen, papa; u verdedigt alleen de rechten van andere menschenl" Ghibello was intusschen weer op de canapé gaan zitten, hy liet Bilfredo naast hem zitten en verzocht hem het een en ander van zyn vader te vertellen. „Ik weet niet eens waar hy gestoven of gevlogen is," voegde hy er by. Bilfredo vertelde hem geen vreeselyke, avontuuriyke gebeurtenissen, maar ondanks dat vond hy in Ghibello en zyn dochter se9r oplettende toehoorders. Camilla zat over, hem, dicht by het raam, waarvoor- haar bloemen stonden, en de belangstelling, die zy toonde, bracht er niet weinig toe by om hem leven diger en spraakzamer te doen zyn dan anders. Het was Bilfredo of hy alleen tegen Camilla sprak. Hy vertelde, dat Agostino naar Genua was gevlucht, nog voordat Piemont voor de vluchtelingen werd gesloten. Aan boord van een koopvaardy«chip was hy naar Engeland gevlucht. Daar hy zeer welgesteld was, behoefde by, ook in zyn ballingschap, geen armoede te lyden. Maar zyn heimwee naar zyn zonnig vaderland, dat hy in het mistige, nevelachtige Engeland dubbel miste, liot hem niet met rust. Hy was er echter de man niet naar om by de pakken neer te zitten, vooral, daar hy be greep, dat er van een tweede revolutie niets zou komen. Reeds op zyn zeereis van Genua naar Londen was by op een idee gekomen, dat hy nu ten uitvoer brachthy werd koopman." Koopman, en dat iemand, die zoo met hart en ziel soldaat wasl" riep Ghibello ten zeerste verbaasd uit. „Nu, om dat besluit te nemen, zal hem wel veel gekost hebben. Weet je wel, jonge man, dat je vader vóór de revolutie als officier diende in het leger van den groothertog van Toscane en dat hy by het uitbreken der revolutie zyn ontslag nam, om eerst in Lombardye en daarna hier voor de vryheid van Italiö te stryden?" Dat weet ik wel," antwoordde Bilfredo. „Waar het 't vaderland gold, zou hy elk offer gebracht hebben. Hy had immers myn moeder en my, ofschoon ik pas geboren was, alleen achtergelaten." Camilla wierp haar vader een bezorgden blik toe, toen een droevig glimlachje over zyn gezicht gleed. Bilfredo echter ging in zyn yver voort: Daar ik zelf soldaat ben, kan ik my heel goed voorstellen, wat het hem gekost moet hebben in den dienst van Mercurius te treden. Maar als altyd vervolgde hy ook hierin zyn doel met een stalen wilskracht en zoodra hy zyn plan geheel had vastgesteld, liet hy ons by hem komen. Dank zy zyn groote energie, gelukte het hem dan ook allon moeilijkheden te boven te komen en zich op te werken. Hy is, wel is waar, zeer ernstig geworden eD te oordeelen naar de beschry vingen, die myn moeder van hem geeft, toen hy nog jong was, zoudt u hem misschien niet herkennen, signor Ghibello." „'t Zou hem met my waarschynlyk niet anders gaan," zei deze. Het leven brengt voortdurend veranderin gen in ons aan en dat niet altyd even zacht- handig, zoodal wy dikwyls in latere jar^n in het beeld onzer jeugd onze trekken niet zouden herkennen. Agostino is ook daarin gelukkiger dan ik; hy was altyd een gelukskind Hy ziet zichzelf in zyn zoon herleven." Och, papa, dat had u niet moeten zeg gen," zei Camilla verwytend. U zult nog maken, dat ik jaloersch word op signor Bilfredo." Jaloersch, lieveling? In jou herleeft jo lieve, oneergetelyke moeder," antwoordde hy bewogen. Zy maakte een gebaar alsof zy zich in zyn armen wilde werpen, maar zy bedacht zich en ging voor het raam staan, om niet te laten zien, dat haar oogen vochtig waren. Haar moeder is jong gestorven," fluis terde haar vader hem toe, en Bilfredo drukte hem als een zwygend sympathiebewys de band. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1