Van af Maandag 3 Augustus en daarop volgende dagen: Bijzonder vestigen wij de aandacht op eene groote partij Lappen, Zwarte en Gekleurde Stoffen en Fantasie-Katoenen. A. P. SCHOTEL Gzn., Schepwerk in étui. 11177. Maandag 3 Augustus. A°. 1896 (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Theeverbrnik-Vereeniging, GEVESTIGD J. C. M. TIMMERMANS, Oude Singel 6. Oude Malaga-Wijn, J. H. DIJKHUIS, Hoogstraat 5. H. C. HUB, Nieuwe Rijn 55. Verhuring bij inschrpng LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlyko Nommors 0.05. PRIJS DER ADVERTEJN TJLhlN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad. IVin&ntiëele Kroniek. Hoewel er niets bestendigs hier beneden is, houdt toch de malaise op de fondsenmarkt merkwaardig lang stand en de daling der Amerikaansche Spoorwegwaarden toont eene buitengewone hardnekkigheid. Een enkele lichtzijde doet zich daarbij voor, eene, die niet gering te schatten is, namelijk de lankmoe digheid en de draagkracht van het publiek, want, ware het niet, dat in de oorzaak geen onmiddellijk dreigend gevaar gezien wordt, en ook, dat de loop der zaken langzamerhand eerst tot den tegenwoordigen toestand hoeft ge toerd, een paniek had onvermijdelijk uit de algemeene daling moeten ontstaan. De Beurs- noteeringen der afgeloopen week leveren een -ontmoedigend gezicht en de handel ter Beurze is zoo goed als dood, waaruit echter gelukkig de gevolgtrekking moet worden gemaakt, dat er weinig gedwongen opruimingen plaats hebben en het publiek dus in staat is om beter tijden of te wachten. De Koloniale afdeeling was zeer stil; de omzetten in enkele Bank- w aar den vonden slechts tegen lager prijzen plaats, zoodat het verlies voor aandeelen Koloniale-, Ne d.- In dische- en Soera- baiasche Bank vrij aanzienlijk is, niet tegenstaande juist de koffieprijzen in de laatste dagen weer beter zijn geworden. De Tabaks waarden waren geheel verlaten, hoewel de deze week gehouden tabaksveilingen beter resultaat hebben opgeleverd dan de taxatiën deden vermoeden. De gemiddelde prijzen, door de Deli- en Senembah-maatschappijen behaald, zijn zeer bevredigend. De aandeelen in Petroleumbronnen hadden een zeer ongunstig verloop, alle soor ten ondervonden minder of meer belangrijken tc-ruggang, vooral de pas onlangs uitgegeven aandeelen der Galicia Standard Oil Co. Heel veel verwondering behoeft dit niet te geven, daar toch na do langdurige en onbe kookte opzetting dezer markt eene reactie niet kon uitblijven en de geschiedenis der beruchte goudmijn speculatie hier eene kleine afspiegeling moest vinden. Herhaalde oprui mingen van Pandbrieven North-Western- Hypotheekbank veroorzaakten een verdere teruggang in den koers; meer het gevolg van den algemeen gedrukten toestand dan van bijzondere oorzaken. Tegenover het geringe aanbod bestond niet de minste vraag, zoodat alleen tegen lagere koersen afdoeningen konden plaats vinden. De Europeesche markt was geheel aan haar lot overgelaten en droeg het karakter der verlatenheid. Bijna alle fondsen wijzen terug gang aan, daar hoegenaamd geen factor aan wezig was, waardoor de markt eenigen steun kon verkrijgen. Russen waren betrekkelijk vast, hoewel toch de koersen met de alge meene strooming medeliepen. De inschrijving •'op de nieuwe leening is wederom een succes geweest, daar overal zeer groote overteekening heeft plaats gehad. Oostenrijkers en Portugeezen eveneens iets flauwer, deze laatsten in weerwil, dat de douane-rechten in het afgeloopen dienstjaar weer iets hooger zjjn geweest dan in het vorige, en dus eene hoogere uitkeering op de coupons zou mogen worden tegemoet gezien. Het verloop der Turksche fondsen gaf ruimschoots aan leiding tot ongerustheid, daar alle eoorten zijn teruggeloopen tot een peil, zooals in jaren niet is gezien. Een noteering van 76y2 pet. voor de gepriviligeerde schuld is zeker een ongewoon verschijnsel. Toch is deze teruggang begrijpelijk, want de toestand, waarin Turkije op het oogenblik verkeert, is vrij zorgelijk. Op verschillende plaatsen heeft Turkije aan ernstige opstanden het hoofd te bieden en zoowel do schatkist als het leger zijn uitgeput. De troepen, tot demping der opstanden uitge zonden, zijn van weinig nut, omdat èn geld gebrek èn fanatismu8 oorzaak zijn dat zij weinig zijn te vertrouwen. Daarbij komt, dat de na burige Grieksche bevolking zich ook in de troebelen gaat mengen en daardoor de toestand nog slimmer maakt. Intusschen zijn do Chris- tenmoorden in vollen gang en heeft de Turk sche regeering daarover van de Europeesche mogendheden reeds menig hard woord moeten hooren. Yooral de korte, maar krachtige ver klaring van Rusland daaromtrent maakte in ruk. Doch het wordt niet ontkend, dat in menging van een Christenmacht van groot gevaar zou kunnen zijn voor de Christen bevolking in Turkije, daar de fanatieke geest dan tot uitbarsting zou kunnen komen en zich wreken op de Christenen, die overal verspreid, doch geheel in de klem zitten. Dat dus de tegenwoordige toestand niet zonder ernstig gevaar is, wordt algemeen be&amd en daarom is de Parysche markt dan ook aangevangen om de aanneming van Turksche waarden in onderpand te weigi ren en bestaande verbintenissen op te zeggen, door welken maatregel natuurlijk ook tot de tegenwoordigen koersteruggang volop aanleiding is gegeven. Het voorloopig verslag der Kon. Por- tugeesche Spoorwegmaatschappij kon niet verhinderen dat de koers der obligation een oogenblik vrij gevoelig terugliep, hoewel de inhoud van het jaarverslag lang niet on gunstig is te noemen. De totaal-opbrengst bedroeg netto ruim 12 millioen franken, ter wijl voor rente op de obligatieschulden 8 millioen nooiig zijn, zoodat een surplus zou blijven van ruim 4 millioen. Dit laatste wordt echter belangrijk ingekrompen door het agio, op de rentebetaling vallende, zoodat het sus plus ten slotte tot 2 millioen wordt gereduceerd. By het vorige jaar vergeleken zyn de netto ontvangsten met 880,000 franken vooruit gegaan, geen buitengewoon groot bedrag in vergelijking met de totaal-ootvangsten. De Zuid-Amerikaansche markt maakte geen gunstiger uitzondering op den algemeenen toe stand. De aankondiging eener nieuwe remise door Venezuela bleef zonder invloed, evenals Mexicanen ongevoelig bleken voor den vasten prijs van het zilver, in verband met de beweging in Amerika. Brazilianen waren ook niet onoelangrijk lager, ten gevolge van ruim aanbod, hetwelk in verband werd gebracht met ongunstige berichten omtrent den finantiêelen toestand van het land. Het zou trouwens zeer te verwonderen zjjn geweest, indien ook deze fondsen niet door de alge meene sleur waren meogetrokken. De verkiezingsstrijd in Amerika blijft voor het oogenblik vrijwel de geheele wereld be- heerschen en de onzekerheid omtrent de kracht der democratische en republikeinsche partijen neemt by den dag toe. De bewaking der goudreserve kan, dank zij den machtigen steun der Amerikaansche bankierswereld, als zeer voldoende worden beschouwd, en hierdoor zal ongetwijfeld wel een betere stemming ontstaan, doch de stand der partijen tegenover elkaar blyft toch altijd het punt uitmaken, waarnaar met de uiterste belangstelling en spanning gekeken wordt en dit blijft dan ook boven alles de markt beheerscnen. Tot nu toe blijft de grootste kans aan de zjjde der republikeinen, vooral, omdat vele democraten liever met Mac Kinley medegaan, dan de candidatuur van Bryan te steunen. Het is nu niet meer, zooals het vroeger steeds was, een strijd voor de overwinning eener politieke party, doch een stryd tusschen twee beginselen met betrekking tot het munt stelsel, en daardoor is het verklaarbaar, dat vele democraten hun party verlaten en zich voegen by hen, dien de gouden standaard voor staan, overtuigd als zy zyn, dat alleen hier door Amerika voor een vreeseiyk onheil ge spaard kan blyven. Intusschen wordt de Amerikaansche spoor- wegmarkt door de langdurige onzekerheid der politiek sterk gedemoraliseerd en beginnen er meer en meer teekenen te komen, dat vele houders de onzekerheid moede worden. Hoewel nu de toestand der markt allesbehalve op wekkend en bemoedigend kan worden ge noemd, bestaat er toch volstrekt geen reden, om zich door overdreven ongerustheid tot overylde, ondoordachte handelingen te laten verleiden. Het blyft altyd nog een open vraag indien al de candidaat der zilverparty mocht worden gekozen of daarmede dan reeds dadeiyk tot de vrye zilveraanmunting besloten is. Be halve de president hebben ook het Congres en de Senaat een woordje mede te spreken en het is nog lang niet zeker, dat de meerderheid dezer lichamen tot de zilverrichting zullen overgaan. Nu wordt een gevaar als van zeer ernstigon aard voor oogen gesteld in verband met de eventueels doorvoering der zilverwet, nameiyk de waardevermindering der Ameri kaansche valuta en de daarmede samenhan gende onvermydeiyke val der Amerikaansche spoorwegwaarden. Dit gevaar moge nu niet geheel en al denkbeeldig zyn, zeer overdreven is het in ieder geval, daar toch de meeste hier te lande verhandeld wordende spoorweg fondsen onvoorwaardeiyk in goud luiden. Mocht nu werkeiyk een goud-agio ontstaan, dan zouden de spoorwegmaatschappyen zelven de schade daarvan hebben te dragen, niet de obligatiehouders, en zullen de goed ge dekte obligatiën daarvan ook geen invloed ondervinden. Yoor de aandeelen kon dit wellicht anders zyn, want indien de maat- schappyen met een belangryk agio mochten te kampen krygen, dan zou het daaruit voort spruitend verlies geheel drukken op het winstsaldo, waaruit het dividend op de aan deelen zou moeten worden gevonden, en dat dit verlies belangryk kan zyn, moge biyken uit de hiervoor vermelde eyfers betreffende de Kon. Portugeesche Spoor. Voor de in goud luidende goed gedekte obligation bestaat er echter hoegenaamd geen gevaar, doch ook alleen voor die soorten, welke nog een vol doend saldo, na voldoening hunner rentelasten, achter zich hebben. Dat het publiek zich angstig gaat toonen, is begrypeiyk, en dat de fondsen markt zoowel in Amerika als in Europa een sterk misnoegen aan den dag legt, is even natuuriyk, doch heeft ook een goede zyde, nameiyk dat daardoor aan Amerika op duideiyke wgze een wenk wordt gegeven hoe in Europa het spel wordt opgevat en dat de houding tegenover de Amerikaansche waarden thans van dien aard is, dat de partyen in hooge mate daarmede rekening zullen hebben te houden. Het is echter niet zoo onwaarschyniyk, dat de moede- looze houding der geldmarkt wel eenigszins kunstmatig wordt volgehouden, om daarmede eenigen invloed op de presidentskeuze uit te oefenen. De gevoelige stagnatie niet alleen in den fondsen-, doch ook in den goederen handel moet wel de aandacht van Amerika trekken en daardoor hoopt men, dat een groot deel der democraten, met het schrikbeeld der tegenwoordige demoralisatie van den handel voor oogen, zich aan de zyde der republikeinen zullen scharen, van welke party thans al het heil wordt verwacht. De vi rschillende K a n s a s waarden blyven voortdurend in ongunstigen toestand. Geheel overgelaten aan de strooming der Amster- damsche Beurs, ondervinden zy thana den invloed eener krachtelooze markt, waardoor de speculatie gelegenhtid te over heeft om haar slag te slaan, wel wetende, dat voor deze fondsen geen tegenwicht op een andere Beurs gevonden wordt. Van dezen toestand heeft zg wel party weten te trekken! Ryjnlayidsche Bank. Vervolg der Advertentiën. Hollandsche AMSTEEDAH. 6736 8 Med. Doet,., Arts. Spreekuur van halféén tot 2uren. Goeden morgen! Hebt U reeds de Thee Thomson geproefd? En hebt U reeds Uw leeg theezakje in de bus geworpen, ge plaatst aan den voorgevel van perceel Haar- lemmerstr. No. 63, om gratis deel te nemen aan de Wekelgk6cho Verloting van f 25? Op deze bus stawt iedere week de uitslag der Verloting vermeld. 4721 8 DORDRECHT. Stooiuuianncizagcrij, Steenhouwerij. Steen- en Marmerhandel. Groot Magazyn van Marmeren Schoor steenmantels in alle pryzen, modellen en kleuren. 445 10 van de firma Ad. De Torres y H03., te Malaga. Analyse van Dr. H. J. Taverne, te Leiden, per maath. flesch 3453 10 J.A. G. PROOT ZOON, WIJNHANDELAARS—HOFLEVERANCIERS, Kantoor: Hoo&l. Heibgr. 43-45. FRIJgtfOTEEKIlVGt 971 18 China Congo, Stofthee, 45 en 50 Ct. Grof 50 55 Lekkere 60 Sonchon 75 Geurige 90 Congo 100 Ontbjjt Thee66 Namiddag Thee75 0 Alleen verkrygbanr Lij GROOTE SORTEERING IN 5445 10 voor vyf jaren, ingaande by het ontblooten der schoofen, Kerst mtsdagc 1896 en 1 Mei 1897, van: lo. Eene BOUWMANSWONING, WEI- en BOUWLAND, aan de Woudwatering en in den Vier-Ambachtspolder, kavels 11 en 12, alsmede in het Noorddeeliand te Woubrugge, samen groot 43 hectaren, 91 aren, 84 centi aren. 2o. Eene party WEILAND in het Zuid- deelland van denzelfden polder, groot 10 hectaren, 11 aren, 8 centiaren. Biljetten van iDschry ving voor ieder perceel afzonderiyk, onderteekond door den huurder, gesloten in te leveren vóór 15 Augustas 1896 ten kantore van J. HEENK, Notaris te Leimuiden, alwaar de voorwaarden van verhuring ter lezing liggen van af 7 Aug. 1896. 6743 20 6688 180

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 9