336 feze tSourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. BEBICHT. N". 11177 Maandag 3 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAHT: Voor Leidon per 3 maanden. V" i t f- Franco per post Afeonderlyke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PBJJS DEE ADVERTENTEËN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17|. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Van af Maandag 3 Augustus zullen in het vóór portaal van het Bureel Leidsel» Dag blad voor bet publiek ter bezichtiging worden gehangen: schilderijen, platen uit verschillende tijdschriften, enz., enz. In het Buitenland werd dit reeds geruimen tyd door groote bladen gedaan en in den lateren tyd ook In ons land en bestempelde men zulk een zaal met den naam .Tijdingzaal"; daarin werden belangrijke telegrammen en beursberichten opgehangen, opdat het publiek daarvan zeer spoedig op de hoogte zoude zijn. Dezen weidschen naam zullen we echter aan ODze bescheiden ruimte niet geven, maar toch trachten aldaar voortdurend eene belangrijke verzameling platen en schilderijen op te hangen, waardoor het den vooroyganger moeilijk zal vallen niet eens even ons Bureel binnen te stappen om te zien „wat er nu weer hangt." De voornaamste Engelsche, Fransche en Duitsche tijdschriften werdeD door ons aan geschaft, zoodat elke week nieuwe platen zullen worden opgehangen. Leiden, 1 Augustus. Tot onderdirecteur en godsdienstonderwijzer van het H. Geest- of Arme Wees- en Kinder huis alhier is benoemd de heer W. Van Haften, te VlaarJingen. Den 4den Augustus a. s. hoopt onze stadgenoot de heer J. T. Terburgh, fusteno apotheker, een belangrijk feit te herdenkeü. Dan toch zal het vijftig jaar geleden zijn, dat hij het diploma van apotheker verwierf. Een eigenaardige bijzonderheid, die niet onvermeld mag blijven, is, dat hij dit feest zal vieren in het huis, aan do Haarlemmerstraat, waarin hij zich vóór 44 jaar als apotheker alhier vestigde. Velen hopen voorzeker, dat den nog steeds bedrijvigen jubilaris nog vele jaren eene goede gezondheid zal worden geschonken, en het zal den waardigen man op dien dag zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Voor de akte Engelsche taal lager onder wijs zijn geslaagd de heeren C. Huge en W. Uitten boogaard, beiden van Leiden, en voor de akte Hoogduitsche taal lager onderwijs de heer H. Hofstee, van Noordwyk. Wellicht, dat men zich het ongunstige oordeel herinnert van onzen „Vlokken"- schrijver, aangaande de laatste „Driejaarlyk- sche"-tentoonstelling, te 's-Gravenhage ge houden. Ook verscheidene andere verslaggevers (o. a. Jan Veth, in „De Kroniek") hebben deze expositie mede helpen afbreken. Thans hebben B. en Ws. van Den Haag den Raad aldaar voorgesteld te besluiten, dat in de residentie voortaan de tot dusver ge houden „driejaarlyksche" niet meer zal plaats hebben: lo. wegens de ongunstige resultaten dier Haagsche tentoonstellingen in de laatste jaren; 2o. omdat in de residentie van particu liere zijde bijna gedurende het geheele jaar tentoonstellingen van levende meesters o. a. door „Pulchri" en door den „Haagschen Kunstkring" werden gehouden. Arnhem, dat zoo gaarne „Vierte im Bunde" had willen zijn, zal nu in de plaats van de residentie treden, zoodat waarschijnlijk aldaar in 1897 de eerste „Driejaarlijksche" wordt gehouden. Rotterdam zou dan in 1898, Amsterdam in 1899 volgen. In de Staatscourant van 1 dezer is op genomen een verslag, uitgebracht aan den minister van binnenlandsche zaken door de commissie, van 1 Aug. 1895 tot 1 Aug. 1896 te Leiden belast met het afnemen der practische examens van arts, vermeld in art. 2 der wet van 25 Dec. 1878, laatstelijk gewijzigd bij die van 12 Dec. 1892 (eerste en tweede zitting). Voor de eerste zitting hadden zich aan gemeld: o. tot het afleggen van bet eerste gedeelte van het examtn 28 candidaten (14 med. doctorandi en 14 caDd. artsen), waarvan zyn geëxamineerd 23 (11 med. doctorandi en 12 cand.-artsen), zich vóór het examen terug getrokken 2 (2 med. doctorandi), zfin geslaagd 11 (8 med. doctorandi en 3 cand.-artsen), en zijn afgewezen 12 (3 med. doctorandi en 9 cand.-artsen); b. tot het afleggen van het tweede gedeelte van het examen 25 (11 med. doctorandi en 14 cand. artsen), waarvan 21 (9 med. docto randi en 12 cand.-artsen) zijn geëxamineerd. Daarvan slaagden er 14 (6 med. doctorandi en 8 cand.-artseD), en werden afgewezen 7 (3 med. doctorandi en 4 cand.-arts9n). Voor de tweede zitting (eerste helft) hadden zich aangemeld: a. tot het afleggen van het eerste gedeelte van het examen 16 candidaten (7 med. docto randi en 9 cand.-artsen), makende met de 3 (1 med. doctorandus en 2 cand.-artsen) niet- geëxamineerden van de eerste zittiDg, te zamen 19 candidaten, waarvan 1 med. doctorandus zioh vóór het examen terugtrok, en 12 (5 med. doctorandi en 7 cand.-artsen) werden geëxa mineerd. Van die 12 slaagden er 6 (4 med. doctorandi en 2 cand.-artsen); b. tot het afleggen van het tweede gedeelte van het examen 14 candidaten (7 med. docto randi en 7 cand.-artsen), makende met de 4 (2 med. doctorandi en 2 cand.-artsen) niet geëxamineerden, van de eerste zitting over gebleven, te zamen 18 candidaten, waarvan er 13 (6 med. doctorandi en 7 cand.-artsen) werden geëxamineerd. Van die 13 slaagden er 9 (5 med. doctorandi en 4 cand.-artsen). Voor de tweede zitting (tweede helft) heb ben zich aangemeld: a. tot het afleggen van het eerste gedeelte van het examen 21 candidaten (8 med. docto randi en 13 cand.-artsen), makende met de 6 (2 med. doctorandi en 4 cand.-artsen) niet geèxamineerden, van de tweede zitting (eerste helft) overgebleven, te zamen 27 candidaten, die allen werden geëxamineerd. Van die 27 slaagden er 15 (8 med. doctorandi en 7 cand.- artsen). b. tot het afleggen van het tweede gedeelte van het examen 16 candidaten (10 med. doctorandi en 6 cand.-artsen), makende met de 5 (3 med. doctorandi en 2 cand.-artsen) niet-geëxamineerden, van de tweede zittiDg (eerste helft) overgebleven, te zamen 21 candi daten, waarvan 1 cand.-arts zich vóór het examen terugtrok. De overige 20 werden allen geëxamineerd. Daarvan slaagden er 11 (7 med. doctorandi en 4 cand.-artsen.) De namen der geslaagden deelden we vroeger reeds mede. Overzicht der beide zittingen. In het geheel hebben zich aangemeld 120 candidaten, en wel: voor het lste gedeelte 65 (29 med. doctorandi en 36 cand.-artsen); voor het 2de gedeelte 55 (28 med. doctorandi en 27 cand-artsen). Van die 120 candidaten hebben zich 4 terug gel rokken, zoodat er 116 werden geëxamineerd. Voor het lste gedeelte werden van de 62 toegelaten: 32 (20 med. doctorandi en 12 cand.-artsen), en afgewezen: 30 (6 med. doctorandi en 24 cand.-artsen). Voor het 2de gedeelte worden van de 54 toegelaten: 84 (18 med. doctorandi en 16 cand.- artsen), en afgewezen: 20 (10 med. doctorandi en 10 cand.-artsen). In den loop der tweede zitting werd ter ver vanging van prof. Dotjer, die wegens ongesteld heid verhinderd werd aan de werkzaamheden der commissie deel te nemen, by koninklijk be sluit tot plaatsvervangend lid benoemd prof. W. Einthoven, die vervolgens in de commissie zit ting nam, en de werkzaamheden voor prof. Doijer vervulde. De examina werden, mot uitzondering der practisch-pharmaceutische, waarvoor het phar- maceutisch laboratorium werd beschikbaar gesteld, afgenomen in het Ziekenhuis der Rijksuniversiteit, nadat de vergunning daartoe door het college van curatoren der Leidsche Ryks universiteit was verleend. In de zitting van gisteren der Synode kwam aan de orde het verslag der hoogleeraren vanwege de Ned.-Hervormde Kerk aan de Rijksuniversiteiten. Hieruit bleek, dat, wat betreft Leiden, in dezen cursus 79 studenten in het kerkelijk al'oum werden ingeschreven, waarvan 28 voor de eerste maal. Het gedrag en de ijver der studenten aan alle Universiteiten gaven roden tot tevredenheid Van het laatste studiejaar legden te Leiden allen met goed gevolg het kerkelyk examen af. Waarschijnlijk zullen door hen ook nog vóór het einde van dit studiejaar de by art. 13 rogl. op het hooger onderwys bedoelde voorstellen worden gedaan. Het getal der in het Album der hoogleeraren te Utrecht ingeschreven studenten bedroeg 182, waaronder 40 voor het eerst; het aan tal dergenen, die by den rector-magnificus werden ingeschreven, bedraagt 189. Er werden daar 43 kerkelyke voorbereidende examens afgelegd, waarvan 2 met ongunstig gevolg, en 36 voorstellen gehouden. Te Groningen werden ingeschreven 57 studenten, onder welke 9 voor het eerst; 15 kerkeiyk voorbereidende examens werden afgelegd, van welke 1 met ongunstigen uitslag, en 12 voorstellen gedaan. Ook werd in het verslag een lyst der lessen, aan de drie universiteiten in het volgende studiejaar te geven, ter goedkeuring aange boden. De goedkeuring werd verleend -en het verslag, na bespreking en met enkele opmer kingen, voor kennisgeving aangenomen. Men schryft ons uit Woubrugge: Toen gisteravond dr. Asman en echtgenoote van hun huweiyksrei8 terugkeerden, waren zy zeker niet weinig verrast door de ontvangst, hun bereid. Eenige omwonende jongelui nl. hadden in den schoonen tuin van „'t Huis de Boe" (de woning van de jonggehuwden; een fraaie eerepoort opgericht, die, met vlaggen en groen smaakvol versierd en met tal van vetglaasjes schitterend verlicht, een schoonen aanblik opleverde. Lange slingers van groen, bloemen en veelkleurige lampions waren van af die poort tot aan den ingang van het hui3 aangebracht. Het geheel behaalde een volledig succes, en dat het „Welkom", aangebracht in den frontispice van de eerepoort, gemeend was, werd, zoo noodig, nog bevestigd door 't gezang en gejubel van het ze9r talryk publiek. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Ter-Aar door ds. Th. G. C. Rappard, prol. te Zuilichem. Op het drietal voor My drecht staan ds. Th. G. C. Rappard, te Zuilichem; ds. Y. Doorn- veld, te Den Ham, en ds. J. H. Westrink, te Den Boer. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand Juli ingelegd f 4853 15; verdeeld over 74 inlagen; terugbetaald f 2282.17, verdeeld over 21 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 768. Aan het hulppostkantoor to Noordwyker- hout werd in die maand in 12 inlagen inge legd f 600.75. Twee terugbetalingen hadden plaats tot een bedrag van f 283.19. Gedurende de maand Juli van dit jaar zijn aan het Rijkstelephoimkantoor in de ge meente Ter-Aar behandeld 83 telegrammen en wel 29 verzonden en 54 ontvangen. Gedurende dezelfde maand werden aan het Rykstelephoonkantoor te Warmond behandeld 125 telegrammen, waarvan 47 aangekomen en 78 verzonden. Te Leidschendam zyn gedurendo [de maand Juli verzonden 48 en ontvangen 65, totaal 113 telegrammen. Ter Rykspostspaarbank werd Ingelegd f 7700.45, verdeeld over 78 inlagen; terugbetaald f 574.57, verdeeld over 11 terug betalingen. Het aantal nieuwe inleggers be droeg 14. Te Wassenaar had ten huize van den burgemeester, mr. R. baron Yan Zuylen van Neyevelt, een diner plaats, door dezen en baronesse R. Van Zuylen van Neyevelt den leden van den Gemeenteraad aangeboden. Er heerschte een aangename en prettige stem ming. Da heer C. J.Van der Oudermeulen bracht een toost uit op den burgemeester en herinnerde aan het vele, wat reeds in zulk een korten tyd door dezen aldaar was tot stan gebracht, o. a. de telephoon en de rioleering, i eide zaken, waaraan de gemeente zulke groote behoefte had. De burgemeester toostte op h=t welzyn der gemeente, bracht in het midden, hoezeer Wassenaar zijn pogingen waardeert en beloofde zyn krachten te blyven inspan nen tot aller welzyn. De heer Jac. Van der Kro't bracht een toost uit op mevrouw Van Zuy len en wees er op hoezeer de gemeente hare verschyning aldaar met sympathie had be groet, daar zy een telg is van het beroemde geslacht der Van Lenneps, aan wie de ge meente Heemstede zooveel verschuldigd is; men kan te Wassenaar van haar niet anders verwachten dan een moeder te zyn voor hare talryke kinderen, de ruim 3400 inwoners van Wassenaar. Na het diner begaf men zich ge- zameniyk naar den tuin en was men nog geruimen tyd gezellig byeen. Naar „Hot Vaderland" verneemt, zal op 15 Augustus a. a. de Hollandsche Teeken- maatschappy haar jaariyksche tentoonstelling openen Jozef Israels zal zeer belangryke teekeningen exposeeren; en ook zullen o. a. eenige oorspronkeiyke portretten van „bekende tydgenooten" door Jan Veth tentoongesteld worden. Dit jaar heeft de Maatschappij vier nieuwe leden gekozen- Veth, Vers ter, Akke ringa en Arntzenius. De repetition van het onlangs te Amster dam opgericht Vocaal Kwartet zyn reeds in vollen gang. Het programma, saamgesteld door den mees terzanger Messchaert, biedt een keur uit de werken van de beste componisten op kerke iyk gebied. De concertreis door ons land begint 6 September (eerste uitvoering te Amsterdam). Achtereenvolgens worden de voornaamste plaatsen in ons land bezocht. De datum, waarop het Kwartet zich hier zal laten hooren, zal nader worden mede gedeeld. Prins Max van Baden is gisterochtend te Scheveningen in het Oranjehotel aange komen. Het „Centrum" meldt, dat Mgr. Van de Ven, bisschop van 's-Hertogenbosch, do ver zekering der werklieden tegen ongelukken by den bouw van kerken, enz. in zyn diocees verplichtend heeft gesteld. Naar men verneemt, heeft mr. F. G. Canne- man to Arnhem zyn ontslag gevraagd als school opziener èin het arrondissement Doesburg. Tot commissaris van politie der lste afdeeling te Rotterdam is aangewezen de heer J. W. Strang, thans commissaris van politio in de 2de afdeeling. Te Ginneken, by Breda, is overleden do gepensionneerde majoor van het O.-I. leger W. L. J. G. De Rochemont. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 4 dezer niet plaats hebben. Een Romeinsche Sclioonc. 5) Hy, do VToeg«r zoo geziene, gevierde jurist, door den nood gedwongen als correspondent voor een slagersbediende op te treden l En had hy maar van dien arbeid kunnen leven 1 Wat zou er van hem geworden zyn, toen de spaarpenningen, uit vroegere tyden over gehouden, op, hun meubelen en kunstvoor werpen verkocht wareD, als Camilla niet zoo handig en flink ware geweest! Hy zat om zichzelf te lacheD, terwyi hy het slechte papier volschreef met mooie letters. Van de basilika der S. Maria weerklonk het avondgelui en honderden klokken volgden haar voorbeeld. In de straat Luagaretta werd het plotseling stil, en ook Camilla legde haar werk neer, boog haar hoofd voorover en vouwde haar handen samon. Haar vader volgde haar voorbeeld niet, hy legde zyn pen neer, het werk wilde niet vlotten, en stelde zijn dochter voor nog een eindje om te gaan. Als het goed weer was, maakten zy 's avonds, tegen den donker, dikwyls een wandeling. Dat wa3 de eeDige uitspanning, die Camilla zichzelf gunde. Maar vaDdaag kon zy niet gaan. Zy had zooveel te doen: het Paasch- fee8t was op til. De vader droüg er niet lang op aan; hy ging alleen uit, om in de buurt inkoopen te doen voor hun meer dan een voudig avondmaal. Hy deed al dergelyke dingen voor Camilla; ja, hy ging zelfs voor haar naar den bakker en den slager, terwyi een arme weduwe, die tegenover hen woonde, het ruwste huiswerk deed. Geheel Rome deed talryke bedevaarten naar de Corinna van Antonio Spinola; zyn naam was op aller lippen. Bilfredo Rosati ging eiken ochtend Daar de tentoonstelling en bracht de rest van den dag door met zoeken naar het origineel van het schildery. Voortdurend was hy in de kerken, op de straten en pleinen te vinden. Soms verbeeldde hy zich, dat by haar had gevondeneen slanke, edele gestalte, een paar mooie oogen als die van de Juno van Ludovici deden hom het bloed sneller in de aderen vloeien, maar altyd wa3 zyn vreugde slechts van korten duur. Er kwamen ook wel oogenblikkon, waarop by zichzelf voorhield, dat hy heel dwaas deed, waarop hy den gek met zichzelf stak zoo scherp als alleen Emilio het had kunnen dcea, als hy maar geweten had wat zyn neef uitvoerde. Hy zocht immers naar iets, wat hoogstwaar- scbyniyk slechts in de verbeelding van den schilder bestond. Maar er was slechts één blik op Corinna noodig, om hem al dat ver standige geredeneer te doen vergeten. Dan zwierf hy weer rond tusschen de modellen op de Spaansche trap en in de via Sistina, alsof hy zelf schilder was. Overal, waar veel menschen byeen waren, was hij te vinden, zelfs op het Pietersplein, van waar de prelaten in glazen koetsen naar het concilie reden. Zyn bezoek aan Ugo Ghibello stelde hy van dag tot dag uit. Ook zyn belangstelling voor de kunstschatten, ofschoon hy daarvoor oofdzakelyk naar Rome was gekomen, was zeer verminderd. Als hy 's avonds niet al te moe was van al zyn geslenter, dan reed hy nog dikwyls naar de villa Morosini, die by de Porte Pia lag; Emilio's moeder was een zuster van zyn moeder, de zwagers waren echter om politieke redenen al lang kwade vrienden. Wyien de bankier Morosini was een even vurig aanhanger van al wat godsdienst was, als Agostino Rosati voor de vrijheid en eenheid van Italiè had gestreden. Ook na den dood van den bankier waren de twee families op tamelyk gespannen voet gebleven, niet zoozeer omdat signora Morosini de principes van haar echtgenoot deelde, als wel door het feit, dat zy een grooten angst had voor inkt en papier. Zy hield niet er van zich in te spannen, daarvoor was zy veel te pblegmatisch. Bilfredo had haar op verzoek van zijn moeder dadelyk een visite gemaakt en was door haar zeer vriendeiyk ontvangen. Evenals tydens het laven van den bankier was de villa Morosini het middelpunt van het verkeer op godsdienstig gebied. Emilio, die er van hield om zyn aandeel in het byna vorstelyke vermogen in vryheid te verteren, was daarop niet erg gesteld. Zyn moeder en zyn zu9ter Beatrice echter, die in een klooster door zusters van het Heilige Hart was opge voed, zouden zich niet graag van haar ge woonten hebben losgemaakt. Signcrina Beatrice was een van die blond$ schoonheden, die door het penseel van Titiaan zyn vereeuwigd geworden. De levendigheid, den Italianen eigen, werd by haar door een tintje phlegma, dat zy van haar moeder had geërfd, gedempt; het was alsof hot vuur harer oogen door een sluier werd verdoofd. Zy was beeldig mooi, als zy haar breede, wel wat zware oogleden opsloeg. De mis en haar toilet waren haar voornaamste bezig heden, en den tyd, dien zy overhad als zy haar visites had gemaakt en een beetje hard rondgetoerd, bracht zy door in een zalig „dolce far niente;" dan lag zy in haar schommel stoel te snoepen of met haar hondje te spelen, dat afzichteiyk leeiyk en daarby woedend jaloersch was op Bilfredo. Als zy las, waren het altyd de levensgeschiedenissen der heiligen. Zy kon erg rillen, als zy van het vreese- lyke ïyden las van al die vrome mannen en vrouwen; zy trachtte zich dan in hun toe stand in te donken. Tegen haar neef was zy byzonder vriendeiyk. Zyn eenvoudig, maniyk optreden stak ook zoo gunstig af tegen de nuffigheid, de pedanterie en de geblazeerd- heid van de jonge edelen uit Rome. Maar ongelukkig maakte haar bevallige, smachtende schoonheid weinig indruk op hem. Hy nam daarvoor het leven veel te ernstig op, hy giDg op in zyn beroep. HU was met hart en ziel soldaat. Ofschoon de korte veldtocht, dien het Italiaanscho leger onder opperbevel van La Marmora had gemaakt, niet zeerroemryk was geweest, Bilfredo bad hy in de gelegen heid gesteld eenige lauweren te oogsten. HU was op het oogenblik eorste luitenant en men had groote verwachtingen van hem. Nu was het idee, waaraan hU zUn loven had gewUd, voor hem in het schildorU van Antonio Spinola, in de gestalte van een mooie jonge vrouw verpersoonlUkt geworden. HU had nooit veel i last gehad van kleine verliefdheden; daarom was het gevoel, dat hem nu overmeesterd had, zeker ues te vuriger. Op den avond vóór het Paaschfeest ping Bilfredo met moeder en dochter naar het Colosseum. ZU hadden nooit de ruïne bU maanlicht gezien; evenmin kenden zU de kunstschatten in de musea. Dergelyke dingen te doen, laten de Italiaansche dames meestal aan vreemden over. Het kostte ook vandaag veel moeite om Signora Morosini over te halen haar helder verlicht en warm salon voor do nachtlucht te verlaten. Beatrice was er erg op gesteld, omdat Bilfredo het graag wilde, en haar wil was als altUd wet. Emilio sloot zich bU bet drietal aan. Voor den ingang van het amphitheater stond een lange file van rytuigen en de tribunes zaten 8tampvol vreemdelingen, die Rome niet wilden verlaten zonder van dit prachtige schouwspel te hebben genoten. Het effect van de stralen der maan op de ruïne was too verachtig. Zelfs Signora Morosini had er goon spyt van, dat zU was meegegaan, en Beatrice hing in stomme be wondering aan den arm van Bilfredo. In zilveren kaskaden vloeide het licht van do hoogte af, geruischloos en plechtig. De ruïnea wierpen er zwarte schaduwen in. De fantas tische gestalten en vormen rustten droomerig in hot zilveren schemerlicht. Het kleine handje van Beatrice steunde nog zwaarder op den arm van Bilfredo en ze keek tot hem op met den blik eener Danae. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1