Aan het spoorwegstation alhier werd bedennamiddag een tachtigtal duiven opgelaten, naar we vernamen deelneemsters aan een wedvlucht naar Alkmaar. Hedenmorgen omstreeks h a 1 f- twaalf passeerde esn kar met ongeveer 10 personen den Haagweg by Leiden. Door een ongiluk kwam do kar met een boom in lot- Bing, waardoor zy kantelde en een man or onder geraakte, ten gevolge waarvan deze een been brak, terwyl de overige personen in een moddersloot terecht kwamen, maar met den schrik weer op den vasten wal belandden. Inmiddels werd Dirk Boom, van Voor schoten, die zich onder de kar bevond, er onder vandaan gehaald en in de kar gelogd, waar mede „men hom naar ztfn woning vervoerde. To Wassenaar waren eergister- avond een aantal jongens aan 't zwemmen in de gracht tusschen do Nieuwe Haven en de Zeil-Watering, wegens de groote diepte een zeer gevaarlijke plaats. Nadat W. B. eenige malen over en weer gezwommen had, begaven hem zyn krachten en zagen zijn kameraden hom in de diepto wegzinken Een der jongons, J. Rotteveel, had den moed zich te water te begeven, doch het mocht hem niet gelukken, zijn makker te redden. Vlug haalde hij een mestvork van een nabij gelegen akker, begaf zich nogmaals te water en mocht met behulp van dit vreemde reddingstoestel er in slagen, den drenkeling op het droge te brengen. Eerst gaf deze geen teekenen van leven meer; na eenige oogonblikken kon hy naar de ouderlijke woning vervoerd worden. To Katwijk aan Zee is een haring schuit, die uit zou gaan, om haar twe6de reis te maken, gisternacht door de hooge zeeën op 't strand geslagen. Men wond 't anker op, om zee te kiezen, maar het anker hield niet in de branding en nu werd 't scheepje een speelbal van de golven. Het werd dwars op 't strand gewor pen, terwijl hooge stortzeeën over de schuit heensloegen. Het liep vol water en kreeg een groot lek. De schipper, 9 matrozen en 2 jongens stonden tot aan hun bals in het water, de laatsten op het hoogste gedeelte van het schip. Het schip moet alles lossen en zou heden op de helling worden gesleept, om gerepa reerd te worden. Het ongeval had omstreeks vier uren plaats. Als het donker ware geweest, zouden er zeker menschenlevens te betreuren zijn geweest. Hedenmorgen om halftwaalf ge raakte de heer Groeneweg te Stompwyk, door het schrikken en by het uitwijken van zyn paard, met dat dier en de tilbury, waarin zich nog 2 passagiers bevonden, in de Stomp- wijkscho vaart. De bestuurder en passagiers waren spoedig op het droge, doch met het paard ging dat niet zoo vlot. Met behulp van den heer v. d. H., van Zegwaard, en een boerenarbeider gelukte het na veel moeite het fiere ros op vasten grond te krijgen. Alleen aan het tuig was eenige schade. De loting van voor d e n k r y g s- dienst goedgekeurde paarden zal te Haarlem mermeer plaats hebben op Donderdag 6 Aug. a. s., des Toormiddags te tien uren. Men meldt uit Alfen (Lage Zijde): De werkstaking aan de sigarenfabriek der firma Van Vliet duurt voort. De fabriek wordt door de stakers gesurveilleerd. De heer Van Vliet tracht echter door to werken met jongens, die door de ouders naar het werk worden gebracht. Aan de politie geeft het esnige moeite, om de niet stakende jongens den toe- gaüg tot de fabriek te verzekeren. In de Van-de-Spiog hei-straat te 's-Gravenhage is Dinsdagnacht een brutale poging tot inbraak gepleegd. Terwijl de be woners in de serre bijeen waren, hoorden zij geritsel in den tuin. Men opende de deuren en zag, dat twee personen bezig waren aan hot kippenhok. Terstond snelden de bewoners naar de plaats, waar do inbrekers aan het werk waren, doch het mocht hun niet gelukken do mannon te grijpen. By de politie is aangifte gedaan. Gisteren is Jaap Eden inDenHaag aangekomen, en al werd hem ditmaal geen officiëele ontvangst bereid, toch waren tal van vrienden en kennisson opgekomen, om „Jaap" weer op Hollandscken bo iem de hand te kunnen drukken. Jaap zal heden en morgen wel een paar baantjes gaan „kochelen", om „de bochten er in te krijgen" en zich voor Zondag aan zijn nieuwe omgeving te gewennen. By de politie te 's-Gravenhage heeft een officier zbh beklaagd over een koetsier van een hotel-omnibus, die in de Badhuisstraat te Schovoningen door zyn marcheorende compagnie jagers was goreden, waardoor verwarring in den troep was ontstaan. Op den Sch o v e n i n g 8ch e n weg nabij het dorp moest gistermiddag de politie een wielryder die biykbaar per ongeluk een 4-jarig meisje had omvergereden, waardoor de kleine een buil aan het hoofd bekwam in bescherming nemen tegen eenige personen, die hem van zyn fiets trokken en hem te ïyf wilden. De commissaris van politie der 2de afd. te 's-Gravenhago bericht, dat in die gemeente is aangehouden Dirk Van Wyk, koetsier, vroeger te Amsterdam, laatstelyk te '8 Gravenhage wonende en door wien ver duisterd zyn: op 13 Mei jl. een rywiel merk „Excelsior"; voorts: een heoron rywiel model 1895 te Gorkum; op 5 Juni jl. een rywiel ten nadeele van den rywielhandelaar K., te Gouda; op 1 Juni jl. een rywiel merk „"Wear- well", ten nadeele van een handelaar te Dor drecht, en den 6den Juli jl. een rywiel (zoo genaamde electric) te Utrecht, ten nadeele van den handelaar en verhuurder F. E., aan het Jansdam aldaar. De directie van het „Sportterrein Den Haag" is overgegaan tot het aanmerkeiyk uitbreiden van alle rangen. Doze vergrooting zal vóór Zondag a. s., als wannerr Jaap Eden en vele andere beroemde rijders aan de Inter nationale wiolerwedstryden doelnemen, geheel gereed zyn. Deze maatregel is getroffen, ten einde te kunnen voldosn aan de enorme aan vraag pm plaatsbiljetten, waarmede de directie nu reeds bestormd wordt Het rjjden met een fiets door de Veem straat in de richting van de Ketting- straat naar de Groenmarkt in Den Haag bracht gisteren een drietal wielryders voor den Haagschen kantonrechter. Voor allo drie werd een veroordeoling tot 50 ets. boet9 ge vorderd. De eerste gedagvaarde wielryder zat niet op zyn rywiel, maar liep naast zijn kar, op 't oogonblik, dat by door den agent word ge verbaliseerd. Eén der twee andere wielryders, de heer B., was van meening, dat hier moeilyk van een overtreding sprake kon zijn, omdat er z. i. geen verordening is, die het ryden mot fietsen daar ter plaatse verbood. Dagelyks reed hy de Veenestraat uit, in de richting waarvoor hy thans was bekeurd, en nooit was hem het ryden in die richting verboden. Wilde men dus hot uitryden met rywielen van de Veenestraat aan de zyde van do Dage- lyksche Groenmarkt strafbaar stollen, waarom dan, zoo vroeg de heer B,, het verbod niet ter algemeeno kennis gebracht? Uitspraak over acht dagen. Tegen zeven winkeliers te dier stede werd door den ambtenaar van het O. M. by het kantongerecht een veroordeeling gevorderd tot f 10 boete ieder wegens het verkoopen van boter zonder het woord „Margarine" op do verpakking, hoewel het verkochte geen natuurboter was. Te Scheveningen is aangehouden een krankzinnige, die uit het gesticht „Bloe- mendaal" onder Loosduinen ontvlucht was. Men schryft aan de „Tel.": Het bericht, dat dezer dagen in de meeste bladen de ronde deed, dat voor een krankzinnige geen plaats in een gesticht beschikbaar was, betreft blykbaar een toestand, gobeel anders dan in de provincie Zuid Holhnd. In het krankzinnigengesticht „Hst Sint Joris Gast huis" to Delft zyn voor patiënten van alle klassen plaatsen beschikbaar. Hoewel in de 3de klasse do opname van pati'-nten beperkt is tot de provincie Zuid- Ilolland, is de opname in de lste en 2de klasse over het geheele land uitgestrekt. Na-apery van Den Haag. Men meldt uit Rotterdam: Op het Schuttersveld alhier verscheen gisteravond tijdens de exercitie oen schutter op klompen en met een boogen hoed. Do bataljons-commandant liet den man door de politie naar het bure?l brengen. Wan- ordeiykheden hadden daarby niet plaats. [T.) B 1 y k e n 8 by assuradeuren te Rotterdam ontvangen bericht, hebben de Engelsche assurantie.maatschappyen besloten, om fabrieken en getouwen, die met acety leen gaa worden verlicht, niet te verzekeren. Naar men aan „De Tyd" mededeelt, zullen op verscheidene punten van Amsterdam klokken worden aangebracht, voorzien van een druktoestel, waardoor kan worden ge controleerd of de stationneerende agenten van politie zich tijdig op hun post hebben bevonden. Elke onregelmatigheid op dit punt wordt door dit toestel nauwkeurig aangegeven. Uit de Oostenburgergracht te Amsterdam is opgehaald het lyk van een jonge vrouw, die met een touw een kind om haar middel had vastgebonden. Door tal van men&chen begeleid, werden de drenkelingen naar het politiebureel overge bracht. [Echo.) Daar in de gevangenissen te Maastricht, Roermond, Den Bosch, Breda en Goes geen enkele plaats meer leeg is, moeten, volgens „De Graafschapper," verscheidene vonnissen der rechtbanken onuitgesproken blyven. De justitie uit Roermond heeft Dinsdag den gebeelen dag te Yenloo en Blerik een onderzoek ingesteld on personen gehoord, naar aanleiding eener klacht, ingekomen tegen den lsten luitenant der huzaren Z., te Venloo in garnizoen. Na afloop werd Z. in arrest gesteld. Nadere byzonderheden ontbroken. Lang wachten. Een vreemde ling, die het tuchthuis wilde bezichtigen, had zich in een vigilante daarheen laten brengen en zei by bet uitstappen tot den koetsier: „Je kunt me ook weer laten halen." „Goed meneer; hoelang hebben ze u gegeven?' vroeg de koetsier. (R. B.) Een maand of vier geleden hield de postduivenvereeniging „De Luchtgids", te Haarlem, een wedvlucht van uit Bergen, in Henegouwen. Een met naam gemerkte duif van een der deelnemers kwam toen niet terug, Dezer dagen echter zag de eigenaar haar tot zyn niet geringe verbazing en vreugde, in het oude hok weerom, terwyi hy aan de duif het volgende onderteekend briefje vond vast gehecht „Als rechtgeaard Nederlander op de markt te Brussel komende, kon ik het niet over myn hart verkrygen deze blauwe postduif, die my werd aangeboden voor '/2 frank, niet te kpopen. Na haar eenig eten gegeven te hebben, heb ik haar Maandag 27 Juli,'s mor gens 12 uren stadstyd, aldaar in vryheid ge steld, en hoop dus, dat zy het hok in goeden welstand mag bereiken". Hoewel tyj nader onderzoek bleek, dat men het diertje dat dus in handen van een vogelkoopman gevallen was 8 slagpennen had afgeknipt, heeft het den afstand in onge veer 5 uren afgelegd, en wel na waarschyn- lyk 4 maanden in een ander hok geweest te zyn. Het „Volksdagblad" verneemt uit goede bron, dat het hoofdbestuur van „Patri monium" thans heeft verklaard, niet te kun nen medegaan met de poging der commissie van 63 ter ondersteuning der Maastrichtsche werkstakers. Tevens verneemt genoemd blad uit Maas tricht, dat, zoo de firma Regout by haar houding blyft volharden, het vooruitzicht be staat, dat de bekende aardewerkfabriek aldaar, do „Société Céramiquo", ook aan haar fabriek een glassiypery gaat verbinden, waaraan door den stilstand der Rrgoutsche inrichting groote behoefte bestaat. De „Céramique" zou daartoe thans gemakkeiyk kunnen overgaan, omdat zy onmiddellijk een voldoend aantal geoefende werklieden kan vindon onder de stakende gla siypers, die in dit geval allen by haar in dienst zouden treden. In Groningen en Drente beleven do ymkers th.ns beste dagen, wyi de boek weit overvloedig honig geeft. De byen kun nen zooveel aanhalen, dat er geen werk togen te bouwen is. Een los stuk werk, onder een korf gelegd, is in een oogenblik gevuld. Zwermen, die een week geleden in ledige korven werden geplaatst, hebben thans 7 a 9 k.g. honig. Blyft het weder nog eenige dagen gunstig, dan zal men nu eens een goed honigjaar heobon. Te Ferwerd moest een man, die by eene arrestatie van oen familitlid zich r.ogal had opgewon jen en den veldwachter beleedigdo, deswege eeno gevangenisstraf van zes weken ondergaan. De man zag er vree- selyk tegen op; nog nooit was hy met de justitie in aanraking geweest en by zeide dan ook meermalen, liever te willen sterven dan opgesloten te worden. Hy bereidde zich voor om gedurende zyn straftyd zyne veldvruchten te doen inzamelen; de volgende week zou hy naar de gevangenis gaan. Doch juist, terwyl by eergisteren over deze dingen stond to spreken, viel hy dood neer op den weg. De ontsteltenis over hot geval is algemeen. Het water in Friesland is tegen woordig zóó laag, dat op sommige kanalen de schepen blyven vastzitten, en zelfs stoom- booten met moeite de plaatsen barer bestem ming bereiken. Het ltaliaansche oorlogsschip „Roma" is in de haven van Spezzia door den bliksem getroffen, waardoor brand o .tstond, die cok het kruitmagazijn beireigde. Om een onheil te voorkomen, heeft men het schip aan den grond laten loopen. Uit Londen wordt gemeld, dat in den nacht van "Woensdag op Donderdag te Ilfracombo d Jtig huizen iu de asch zyn gelegd. Behalve de „Tltis" heeft do vroe ger Pruisische, daarna Duitsche, marine sedert haar bestaan 7 schepen verlorende „Frauen- lob", een schoener, vergaan in deCbineesche Zee; het schoolschip „Am zone", in de Noord zee spoorloos verdwenen; de „Grosser Kur- fürst", by Folkestone door botsing met het pantserschip „König Wilhelm" in den grond geboord, waarbij een kleino 300 man den dooi vonden; de „Augusta", waarschynlyk verongelukt in de Roode Zee, met ongeveer 600 opvarenden; eindelyk de „Adler" en de „Eber", beide op de reede van Samoa, en het schoolschip „Undine", op de Deensche kust vergaan. Bovendien ging verleden jaar, op diezelfde kust, in de Jammerbocht, een torpedoboot verloren. Een waagbalzery. Eenige dagen geleden werden de passagiers van de Russische stoomboot „Baklanoffop minder aangename wijze uit bun droomen opgeschrikt. Juist toen het schip de haven van Kertch inliep, werd een geweldige schok gevoeld, gevolgd door gekraak. De passagieis yiden naar het dek, waar zy niets meer of minder vernamen, dan dat de kapitein een proef had genomen met een buffer ter voorkoming vaD ongelukken by aanvaringen, welke door hem uitgevonden was. De „Baklanoff" had fall speed tegen een yzerbn jacht aangevaren en met schitterend succes. De wand van het jacht was totaal vernield, terwijl de stoomboot een zwaar be schadigden boeg had. De verschrikte passa giers waren nog juist in staat zich in de kleeren te steken en zy moesten op even radicale wyze hun vaardigheid in het zwem men beproeven als de kapitein zyn nieuwen buffer. De inwoners van Dy on h eb b en Z on- dag by een stierengevecht den dood van den stier verlangd. Aan hun eisch is voldaan en daar ook hier de eerste stap de moeiiykst® is, heeft de directie van do arena bekend ge maakt, dat aanstaanden Zondag twee stieren zullen worden gedood. Als do overheid niet tusschen beide komt, zal dit aantal ongetwyfeld snel stygen- Uit Buda-Pesth wordt geseind dat by een ontploffing in een winkel van ontplof bare stoffen te FüDfkirchen een aantal per sonen gedood en 100 personen gewond zyn, waaronder de burgemeester. De Parysche sportbladen weten thans met zekerheid mede te deelen, dat Jaap Eden in de wereld-kampioenschappen to Kopenhagea Nederland zal vertegenwoor digen. Mevrouw Booth Fucker, van het Leger des Heils te Nieuw-York, is te Orange (Nieuw-Jersey) omvergereden door den tweewieler van eene vrouwelyke heilsoldaat, wier oefeningen zy leidde. Zy brak een pols en bekwam zulke inwendige kneuzingen, dat zy minstens vier weken rust zal noodig hebben. De millionnairs in Amerika en er zyn er velen offeren van hun schatten groote sommen aan de liefdadigheid. Zoo hebben de Vanderbilts zeker reeds 20,000,000 dollars weggegeven; Leiand Stanford gaf 22,500,000 dollars of, met het legaat zyner vrouw mede, 32,600,000 dollars ten behoeve van de Universiteit, die door hem gesticht is. Da lioogeschool to Chicago ontving van den heer Rockefeller een bodrag van 7,000,000 dollars. INGEZONDEN. Kiesfunctie of Stemplicht. Ter aanbeveling van de invoering by ons te lande van dezen plicht of functie, werd als voorbeeld België aangehaald, waar de wet den kiezers dezen plicht oplegt. Dezer dagen werd de redactie der „Nieuwe Rotterd. Courant" aangezocht om zoo mogeJyk een statistiek te leveren over de werking dier wet in België, en over de bestraffing van nalatigheid te dier zake. In de „N. R. Ct." van heden, eerste blad B, vindt men het volgende Entre filet. Mis schien is dit (hoewel incompleet) een ant woord op bovengenoemd aanzoek: Voor de voorstanders van Stemplichtl Het aantal dergenen, die in België om on wettige redenen van de stembus wegblyven, neemt by elke verkiezing toe. By de pro vinciale verkiezingen van Zondag waren dat te Brussel niet minder dan 6000 (van de ongevttr 45,000). 30 Juli 1896. Officiëele Kennisgevingen. NATBONAEE MÏLBTIE. OPROEPING TOT DEN WERKELIJKEN DIENST. De Burgemeester dor gemeente Loiden; Gezien do circulaire ve.n den heer Commieearis der Koningin in de prorinoie Zuid-Holland, van den 11 den Juli 1896, No. 1828 (2de Af I.). Provinciaal blad No. 38; Gelet op do openbare kennisgeving dezerzijds, dd. 16 Mei 11., botroffendo de oproeping in activiteit van milioiene vc-rlofgang*ra; Brengt tor keunie, dat de datum van opkomst onder de wapenen voor do in dit jaar bij het 3de eri bet 6de regiment Infanterie en de 3de compagnio Hospitaalsoldaten voor betba ingsoefeningea op eroopen miliciona-verlof ganger* dor lichtingen van 1892 en 1898, in plaats van 'p Zaterdag 15 Augustus nader ia vastgeeteld op Muaudug 17 Augustus 1896. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Juli 1896. F. WA8. Burgomoester eD Wethouders van Leiden brongen ter algemeeno kennis, dat do Rekening en Verant woording van do Ontvangsten on Uitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar 1895, mot al de daarby bohoore de bescheiden, aan den Gemeenteraad is overgelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen ter lezing ncdergele^d op de Secretario dez.r gemeento en iQ druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar geet ld. Burgemeester eo Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 30 Juli 189G. E. KIST, Seorotaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden breogen tor algemooce kennis, dat door CHRISTIAAN SCHOUTEN een verzoekschrift is ingediend om ver gunning voor den kleiDbaDdol in sterken dronk in hot poicool Mandenmaieraeteeg No. 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 30 Juli 1896. E. KIST, Secretaris. Het proces-Jameson. In de laatste zitting van hot gerechtshof te London tot behandeling van hot proces- Jameson was de lord opperrechter gedurende by'na zes uren aan het woord, om aan de jury zyn résumé van de zaak voor te dragen. Hy deed het ontwyfelbaar militair karakter van de expeditie uitkomen. Tegenover de bewering, dat de expeditie niet tc-D doel had gehad, de regeering van de Zuid-Afrikaanscbe repu bliek omver te werpen, stelde de opperrechter als zyne meening, dat Jameson door zyn inval eene verandering van de in Transvaal gel dende wetten in 't belang van andere per sonen met geweld had trachten tot stand te brengen. Met betrekking tot den brief van het her vormingscomité aan Jameson, wees de opper rechter er op, dat die brief over eene politieke grief gehandeld had, waarin het comité eene politieke ongerechtigheid had gezien, nauielyk, dat de uitlanders van hun rechtmatig aandeel in de wetgeving van hun aangenomen vaderland verstoken werden. Maar aan de jury was het te overwegen, waarom het her- vormingscomitó zich niet liever tot den ver tegenwoordiger van de Koningin te Kaapstad of Pretoria, of rechtstreeks tot het departe ment van Koloniën, gewend had, dan tot den vertegenwoordiger van eene handelmaat- schappy. De jury gaf, na een uur te hebben beraad slaagd, eenstemmig een bevestigend antwoord op alle vier vragen, die haar waren voorge legd, en sprak daarmede het schuldig uit over de beschuldigden. Zy voegde er aan toe, dat zy van oordeel was, dat de staat van zaken in Johannesburg aanleiding gaf tot groote ongerustheid. Het vonnis schyat den veroordoelden zelf te zyn meegevallen. Jameson althans ver klaarde aan een medewerker van de „Daily News", die gelegenheid had hem na de ver oordeling even te spreken, dat hy gedacht had, dat het gerechtshof zich strenger zou toonen. Namens de veroordeelden werd door hunne verdedigers verklaard, dat zy berusten in het tegen hen gewezen vonnis. Twee leden van het Lagerhuis hebben, zoo meldt do „Central News", per telegraaf aan president Kruger verzocht, tusschen beide te komen ten behoeve eener verzachting van de straf. Het oordeel van de Engelsche pers over hot gevelde vonnis is zonder uitzondering gunstig; het vindt instemming als rechtvaardig en noodzakeiyk tot handhaving van den eerbied voor de wet en ook van den goeden naam van Engeland en tevens als niet te streng. Zelfs die organeD, welke het nauwst in be trekking staan tot de „Charterod Company" en vroeger den inval als een vaderlandlievende daad hebben geprezen, stemmen thans in met het koor, dat het gewezen vonnis pryst. De „Standard" en de „Daily Telegraph" houden den veroordeelden voor, dat hun vrybuiterstocht de schuld draagt aan den opstand in het .gebied der „C. C." met al zyne droevige gevolgen en feiteiyk de uitlan ders in Transvaal in slechteren toestand ge bracht heeft en een nieuwe oorzaak is geweest tot verwydering van de klove tusschen het Hollandsche en het Britsche ras in Zuid-Afrika. De „Times" schrijft: „Door de vonnissen wordt, de wet in een zaak van groot internationaal, zoowel als plaatselijk belang geëerbiedigd. Zy toonen duidelyk aan welke opvatting het hof heeft van handelingen, die in beginsel onver dedigbaar zyn, en van misdryven, die het openbaar welzyn in gevaar brengen. Maar tevens hebben zy niet den minsten schyn van wraakzucht of onnoodige gestrengheid, die om duidelyke redenen zeer ongewenscht waren." Men gelooft, dit lezende, haast zyne oogen niet, wanneer men zich den toon herinnert, waaróp die bladen zich vroeger over Jameson en de zynen hebben uitgelaten, en bedenkt, hoe dezen by hun eerste verschynen in de rechtszaal door een publiek, waarin ae/ine-fleur van Engeland vertegenwoordigd was, als helden in een nationale zaak werden toegejuicht. Al is 't wat laat, het Engelsche volk is dan toch tot een ander inzicht gekomen door al wat omtrent deze onderneming is aan 't licht gebracht, en hiervan' mag zeker gelden: beter laat dan nooit. Ook kan worden geconstateerd, dat de op vatting algemeen is, dat hiermede de zaak niet uit is. Natuurlijk wel voor deze veroor deelden. Maar niet voor hen, die achter de schermen zaten en d6 draden in handen hadden van de beweging. "Wat zal er nu met Rhodes gebeuren? Dat is de eerste vraag, diö opkomt by het groote publiek, en terecht, want Rhodes en Jameson voeren in hetzelfde schuitje met dit onderscheid alleen, dat Rhodes de stuurman was en Jameson de riemen hanteerde en nu is de tegenstelling groot: dr. Jameson zit in de gevangenis, terwyl de heer Rhodes een paar dagen geleden aan een dagblad correspondent verhaalde, dat hy 't heerlyk vindt in het veld rond te dolen en zich vry te voelen van eiken band. Rhodes houdt de eer aan zich. Nadat het vonnis iu de zsak-Jameson is geveld, heeft zyn rechtsgeleerde raadsman ia een schryven aan de pers openbaar gemaakt, dat hy aan do regeering schriftelijk heeft bericht, dat zijn cliënt bereid is naar Londen te komen en zich ter beschikking van de regeering te stellen, wanneer zyne vervolging wordt verlangd. Wanneer die wordt verlangd! De by voeging is inderdaad karakteristiek. De andere stap, die wordt verwacht, is het toegezegde onderzoek omtrent de geschiedenis van de „Chartered Company" en hare betrek king tot Jamesons inval. Daaromtrent zullen heden waarschynlyk iQ het Lagerhuis mede- deelingen gedaan worden door de regeering. Dr. Jameson en zyn officieren zullen in do gevangenis te Holloway slechts korten tyd vertoeven, om daarna te worden vervoerd naar Pentonville of naar eene andere staats gevangenis. Ofschoon dr. Jameson en zyn medegevan genen tot gevangenisstraf zonder dwangarbeid veroordeeld zyn, vergist men zich echter, als men meent, dat zy niets behoeven uit te vosren. Alleen aan eerste-klasse misdadigers is de weelde veroorloofd van absoluut niets te doen; en ofschoon aan gevangenen, die niet tot dwangarbeid zyn veroordeeld, geen taak wordt opg leg'J, wordt van hen toch wel eenig werk verwacht, ja geëischt. De spijzen zyn niet overvloedig, maar ver anderen nogal eens. Hot ontbyt bestaat in den regel uit een klein bruin brooi en gort, die na eenigon tijd wordt vervangen door cacao H-t middagmaal wisselt af tusschen boonen en spek, Australisch vleesch, soep en reuz-lpudding. Te Holloway als eerste-klasse misdadiger een gevangenisstraf te ondergaan, is volstrekt niet zoo erg. De cel, die iadertyd door den hoer Yates en na dezen door den heer Stead bewoond werd en van twee gewone cellen is gemaakt, waarliissuhen men den muur heeft uitgebroken, leverde, met hit noodige ameu blement er in, geen onaardig zitkamertje op. De gevangene draagt zyn eigen kleeren, heeft een der andere gevangenen in zyn dienst om zyn kamer schoon te maken en kan zyn voedsel van buiten af laten komen. Hy mag slechts een weinig wyn of bier gobruikon en mag niet rooken. Het is hem vergund nu en dan zyn vrienden by zich te ontvangen en zijn gewone werk te verrichten. Over bet algemeen laten de Berlynsche bladen zich tamelyk ongunstig uit over de lichte straffen, aan Jameson c. s. opgelegd. Zoo zegt de „Vossische Ztg.": Als een arme duivel by oen ryken boer een ham gokaapt heeft, verdient hy natuuriyk een veel hardere bejegening dan die „gentlemen", die te midden van volslagen vrede inbraak pleegden en zoo- en zooveel menschenlevens op het geweten hebben. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Pretoria meldt, dat de Boeren over het algemeen ook zeer verwonderd zyn over d» lichte straffen, waartoe dr. Jameson en zyn gezellen zyn veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2