Tcfleeod tot hot aannemen en dragen van ?iet ordefceokon 31o klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door d^p. president derYereonigde Staten van Ycnezuola ge schonken. -- Do annexatie en de gemeenteraad. Na de aanneming door do Eerste Kamer der Staten Generaal van het wetsontwerp tot verandering van de grenzen der gemeenta hebben B. en Ws. don minister van tinnen- landsche zaken, onder dankbetuiging vonr de krachtige medewerking van Z Excell. ten einde deze voor de gemeente van zoo groot belang zijnde aangelegenheid tot stand te brengen, inlichting verzocht omtrent enkele punten, in verband staande met de aanstaande grens- uitbreiding. Vooreerst wat betreft de vermeerdering van het aantal Raadsleden. Ten gevolge van de vermeerdering van het aantal zielen mot ruim S000, zal nl. de be volking ongeveer 53,000 bedragen en de Ge meenteraad krachtens art. 4 dor Gemeentewet moeten bestaan uit 31 loden, terwijl het aantal Raadsleden thans bedraagt 27. De vraag was gerezen of reeds dadeiyk na 1 Augustus a. s., het tijdstip waarop het te annexeeren grondgebied der drie omliggende gemeenten aan Leiden overgaat, tot de ver kiezing van vier nieuwe Raadsleden zal moeten worden overgegaan, dan wel of daarmede moet worden gewacht tot na afloop van de eerstvolgende volkstelling, mot het oog op het bepaalde in de tweede zinsnede van art. 3 d9r Gemeentewet. In de tweede plaats bestond er by het college van B. en Ws. onzekerheid in hoeverre de bestaande strafverordeningen opnieuw zullen moeten worden afgekondigd, ten einde geldig te kunnen z(jn in de aan te hechten deelen der drie omliggende gemoenten. De Minister heeft daarop geantwoord, dat zonder twijfel met de verkiezing van vier nieuwe Raadsleden in. deze gemeente moot gewacht worden tot na afloop der eerstvol gende openbare volkstelling. Wat betreft hernieuwde afkondiging der verordeningen, deze acht do Minister niet nood zakelijk; de plaatselijke verordeningen gelden vanzelf in de geheelo gemeente, tenzij uitdruk kelijk anders bepaald is. Wensclit de Raad echter bij besluit te verklaren, dat zij ook zullen gelden in de nieuwe deelen der gemeente dan kan dit, hoewel overbodig, ge6n bezwaar ontmoeten. Onder mededeeling, dat B. en Ws. zich met de zienswijze van den Minister van Bmnenlandsche Zaken geheel kunnen ver enigen, geven zij den gemeenteraad in over weging te besluiten, dat tot geen opnieuw- geldig-verklaring van do bovenbedoelde ver- oriti.ingen zal worden overgegaan. Greinencl IVieuws- Morgen, Woensdag, zal het kinder feest, vanwege de „Leilschs vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek", den e rvol ontslagen leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden, cursus 1395/96, aan geboden, plaats bobben. De samenkomst der dt 240 feestelingen is bepaald op „Musis Sacrum"; van daar. zal oen wandeltocht met muziek gemaakt worden langs Plantsoen, Kraaierstraat, Hoogewoerd, Breestraat, Noord einde naar het tramstation buiten de voorin. Wittepoort. Ruim te elf uren van „Musis" vertrekkondo, zal de stoet tegen twaalf uren bij de stoomtram aankomon en dan verder gaan per tram naar Voorburg, vanwaar na eene aangename wandeling het feestterrein op „Hoekenburg", aan do Geestbrug, zal worden bereikt. Moge goed woor dit feest- tochtje begunstigen! Dat B. en Ws. van Leiden ernst maken met de toepassing van art. 20 der Verordening op het Bouwen en Sloopen, bleek opnieuw in de gisternamiddag gehouden zit ting van bet kantongerecht alhier. Niot minder dan drie eigenaars en één eigenares van tot afzonderlijke woning inge richte en bewoondo perceelc-n waren gedag vaard, omdat deze woningen op den 12den Juni jl. niet voorzien waren van een middel van watervoorziening, in staat om goed drink water in voldoende mate te leveren, ofschoon gedagvaarden vanwege B. en Ws. eerst een lastgeving en me9r dan eens, op verschillende datums, aanzegging daartoo hadden ontvangen. VerschiJlonde getuigen alsmede eenige be langstellenden waren ter terechtzitting tegen woordig. H<.t eerst was aan de beurt de hoogbejaarde wed. P., eigenares van een perceel in de Prinsensteeg. Zij voerde tot haar verontschul diging aaD, dat ze nog vóór 12 Juni naar den loodgieter B. was gegaan, om den boel vóór dien datum in orde te maken, doch dat B. hiertoe de tyd wa3 ontbroken. Al bevatte deze verontschuldiging, blykens de verklariog van B., waarheid, en was hy dus oorzaak, dat het oudje er in was geloopen, toch ging zy niet vrij uit; ze had reeds vóór 4 Juni pogin gen mo9ten aanwenden, om dc-n toestand verbeterd te kragen. Eén waarschuwing was naar het oordeel van het Openb. Min. vol doende en dit eischte dan ook een boete van 10, oen eisch, waarmee het moedertje blik baar niet content was. Opstaande, verklaarde ze, nog liever te gaan „zitten", dan voordat volk blijkbaar doeldo ze op de bewoners van haar perceel 10 te betalen en d3n nog wel om zoo'n luttel bagatel. Nadat do uitspraak was bepaald op gis teren ovor 14 dagen, 's morgens 10 urm, weri do 77 jarige B eigenaar van twee per- re. leu in de Huijstraat, voor don kaDton I rechter geroep n. Ook deze beklaagde had iets tot zijn verontschuldiging aan te voeren. In de Huigstraat was geen buisleiding; hoe kon dan een aansluiting tot stand komen en dio perceelen van duinwater worden voorzien Daar hy verklaarde dit bezwaar vóór 12 Juni aan dr. Dekhuyzen, wethouder, te hebben kenbaar gemaakt en deze de zitting niet bij woonde, werd de behandel ng dezer zaak ge schorst tot Zaterdag a. s., 's nam. 3 uren, tegen welken tijd dr. D. zal worden opge roepen, om getuigenis der waarheid af te leggen. Yervolgens had zich te verantwoorden zekere S., ook al iemand op leeftijd en eige naar van een perceel in de Lange Scheistraat. Hjj trachtte zich te verontschuldigen met de bewering, dat z|jn geldmiddelen niet eerder toelieten, oen aansluiting te laten maken. Het Openbaar Ministerie scheen echter aan dit excuus al heel weinig waarde te hechten. Naar zyn meening kan een huiseigenaar wel een reparatie van 11 laten uitvoeren en kan het zich met praatjes, waarmee S. komt aan dragen, niet ophouden. De eisch luidde 15 gld. boete subs. 5 dagen hechtenis. Ten slotte verscheen de 66-jarige R., eige naar van een perceel in de Consciëntïestraat. Ook h\j had zijn verontschuldiging, een soort gelijke als de wed Palleen met dit verschil, dat hij den loodgieter E. het werk had opge dragen. Op de vraag van den kantonrechter, waarom hij niet naar andere loodgieters was gegaan, omdat het toch een spoadeischende zaak betrof, antwoordde R.„ik ben maar een man van 800 centen in de week en by oen anderen loodgieter moet ik dadeiyk be talen." De tooD, waarop R. nu sprak, woek geheel af van dien, welken hij aansloeg, toen de controleur van politi9 v. d. Moer hem een lastgeving overhandigde en hy zeide, „zich hieraan niet te storen", een verklaring, die hij met een „knoop" bekrachtigde. De kanton rechter bracht R. zö'n onbeleefdheid onder hot oog, waarop R. vroeg: „mijnheer, zouden uw hersens ook niet eens overhoop liggen, als u met zulk9 miserabele menschen te doen had?" Met die miserabele menschen do. 1de R. blikbaar op de bewoners van zyn perceel, die niet prompt van betalen schynen te zijn. Db eisch tegen R. luidde insgelijks 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis, terwyl de uitspraak tevens werd bepaald op gisteren over 14 dagen. Men meldt uit Eoskoop: Dezer dagen was het bekend geworden, dat de huis vrouw van v. VI., onder Blok snydelwyk, tegenwoordig gemeente Boskoop, als hersteld uit het krankzinnigengesticht te Delft, alwaar z\j een elftal jaren had doorgebracht, thuis zou komen. By de buren was ook bekend, dat de huishoudster van v. VI. niet bijster op deze terugkomst gesteld was. Bij iedere aankomst der booten vertoonden zich dan ook verschillende personen, zeker nieuwsgierig of er ook een of ander standje zich zoude voor doen. Jl. Dinsdagavond kwam zij, de vrouw van v. VI., alhier, begeleid door twee politie agenten van Waddingsve6n, doch vonden de deur gesloten. Er werd gezegd, dat v. VI. en zyne huishoudster Boskoop hadden verlaten en naar Rotterdam waren vertrokken, van waar zij 's nachts echter terugkeerden. Inmid dels had de teruggekeerde vrouw op last van den burgemeester een onderkomen in liet bestedelingenhuis gekregen. Deze is Donder dag naar haar familie in Gouda vertrokken met. eenig huisraad, hetwelk uit het huis gehaalJ was. Sommige personen, niet tevreden met zulk een kalmen afloop, besloten v. VI. en diens huishoudster dos avonds een serenade te bren gen met ketelmuziek en toepasselijk gezang. Doch biermede was men nog niet tevreden, de ruiten moesten stuk en in korten tyd was er geen ruit meer heel. Een schuurtje moest het ook ontgelden en werd totaal vernield, terwijl een groentenwagen ia het water werd geworpen. Het gezang duurde £ot 's nachts circa één uur voort, waarop men scheidde, in de mee ning verkeerende zeker een g09d werk te hebben verricht. De politie was aanwezig, doch tegen deze 300 a 400 persoden, waarby vele nieuwsgie rigen, kon zy niet veel uitrichten. (Rb.) Do bessensapfabrieken zyn te Alfen weder in vollen gang en daardoor vinden vele handen druk werk. Op eene fabriek, en Alfen telt er vier, zyn soms 50 personen bijna dag en nacht bezig om de uit het Westland aangevoerde aalbessen zoo spoedig mogelijk in sap of wijn te veranderen. Van do vier fabrieken werken er drie met stoom, twee prijken met het Koninklijke wapen, terwyl een ander kan bogen op bekroningen, bij ver schillende tentoonstellingen behaald. De Alfen- sche bessensap heeft dan ook een zekere vermaardheid gekregen, Diet alleen in het binnenland, maar ook daarbuitenvandaar dat de omzet hier te lande enorm is en de export van dit fabrikaat een steeds groofeeren omvang aanneemt. "Woensdag komt te Oudshcorn in kwartier een rijdende pontontrein uit Dor drecht, bestaande uit 7 officieren, 139 man schappen en 80 paarden, met het doel om ovenals op andere plaatsen tusschen Leiden en Woerden, aan 's-Molenaarsbrug een brug te slaan over den Rijn. Wie zich eens over tuigen wil van de verbazende vlugheid, waar mede zoo'n brug wordt gelegd on ook weer opgeruimd, verzuimo niet Woensdag-middag aldaar een kykje te gaan nemen. Gisteren kwam de zoon van den beer L. P. met een brik, beladen met bloem bollen, te Katwijk aan den Rijn de Groote S'.eeg uitrijden. Bjj„De R oskam" aangekomen, was juist de stoomtram in aautocht en terwijl hy biervoor do Voorstraat wilde opdraaien, nam hy den draai wat kort, waardoor het paard met den kop in een der ruiten van „Do Roskam" liep on aan de knieschyf eene gapende wond bekwam, zoodat het trekdier uitgespannen en op stal gozet moest worden. Als een bijzondorheid wordt mede gedeeld, dat do directie van de Spoorweg maatschappij LeidenUtrecht het noodig heeft geoordeeld extra-goederentreinen uit Bode graven te laten loopen. De heryk te Hoofddorp zal plaats hebben ten huize van J. Boom, op 29, 30 en 31 Juli, van 8—12 en 1 4^ uren, en I Augustus van 8-12 en 1-2 uren. De ykletter is G. Aan een der politie-bureelen- in Den Haag werd Zondag een beschonken koloniaal gebracht. Toen de man nuchter was, bleek uit zijne verklaringen, dat hy geen landsverdediger, maar eenvoudig suikerbakker was. Hy had zich slechts uit een grap ge stoken in het soldatenpakje, dat hy gekocht had voor een huiselijk feestje. Deswege zal de pseudo koloniaal strafrechterlijk vervolgd worden. De politie aldaar heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een paar oude bekenden der justitie, die eenige dagen geleden 's avonds op de Veenkade louter uit baldadigheid drie hoofden van scholen bemoeilijkten en één hunner mishandelden. In de Begijnenstraat te dier stede had Zondag een ernstig ongeval plaats. Een vrouw, die twist had met haren minnaar, wierp hem mot een scherp voorwerp. In plaats van hem te treffen, kwam het projectiel terecht tegen het hoofd van een vrouw, die in hetzelfde huisje woont. De gewonde werd naar het Ziekenhuis gebracht. De geneesheeren ver klaarden, dat de vrouw hoogstwaarschijnlijk een oog zal moeten missen. Een koloniaal aldaar heeft een bewoonster van het Hofje van Sas een slag met zyn sabel op het hoofd toegebracht. De vrouw werd verbonden door de politie en de dader is overgeleverd aan de militaire autoriteiten. Er werden jl. Zaterdag tijdens de Fancy fair op „Zorgvliet", aan den Sche- veningschen weg, buiten abonnement 943 entróes genomen, terwijl de recette van den verkoop dien dag bedroeg 4074 80. Zondag jl. werden aan den ingang gtno men 3042 biljetten, terwijl de verkoop op htt terrein opbracht ƒ3347.20. De tombola alleen bracht Zaterdag en Zondag ƒ1000 op. De Zondag liep intusschen niet af zonder eenigo teleurstelling: het is te begrijpen, dat het onweder, hetwelk zich tegen den avond boven de stad ontlastte en dat met hevige slagregens gepaard ging, do bezoekers en de dames verkoopstors deed uiteenstuiven. Enkele tentjes met den winkelvoorraad hebben nogal schado geleden. Gisternamiddag tegen vier uren ontstond door onbekende oorzaak te Amster dam een felle uitslaande brand in eene ge heel vrijstaande timmerloods van den beer G. Tichelhoven, achter perceel 125b Rusten burgerstraat ty den Ainstelaijk. Er was veel volk op de been, zoodat de politi9 heelwat moeite bad om het publiek op behoorlijken afstand te houden. De brandweer was spoe dig ter plaatse, doch kon »iet voorkomen dat de ganscbe loois met al het timmer mansgereedschap een prooi der vlammen werd. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. Gisteravond togen haiftwaalf werd aldaar de hulp der brandweer ingeroepen voor een uitslaanden brand in de Haarlemmer Hout tuinen. Een nauw steegje doorgaande, komt men daarachter op een pleintje, toegang gevend tot een hoog en smal pakhuis, ge nummerd 139a. Uit het dak van dit gebouw sloegen by de komst der brandweer de vlammen. Het perceel, in eigendom toebehoorende aan den heer Kardoes, te Hilversum, was, wat het benedengedeelte betreft, verhuurd aan den heer Tieman, winkelier in kruidenierswaren, terwyi de volgende verdieping als magazijn en werkplaats diende van den heer Joh. Van Elk Jr., meubelmaker, en de hoogste ook door een meubelmaker, den heer Lubsen, ge bruikt werd. Op dien tweeden zolder is door onbekende oorzaak de brand ontstaan en deze zolder is dan ook nagenoeg en het dak geheel ver brand. Uitteraard bekwamen de benedenver diepingen veel waterschade. De brandweer wist het vuur tot dit perceel te beperken. Men meldt uit De Bilt, d. d. 25 Juli: Hedenochtend hebben zich twee perso nen ter gemeente-secretarie aangemeld, welke naar aanleiding van de beschrijving van den op 22 Juli jl. gevonden manspersoon en na het zian van de voorwerpen, welke by hem gevonden waren, verklaarden, dat dit hoogst waarschijnlijk hun vader was, die sinds 17 Juli jl. vermist was. Daar, voor zoover zy wisten, er geene redenen konden bestaan, waarom hun vader ziclizelven van het leven beroofd zou hebben en het hun bovendien vreemd voorkwam, dat in den linkerarm wonden waren gevonden, welke klaarbiykelyk door revolverschoten aangebracht waren, ter wyi de revolver zelve niet gevonden is, zal door hen hoogstwaarschynlyk een gerech tolyke schouwing aangevraagd worden. Waarschynlyk door het niet uitdooven van een kofflevuurtje, ontstond voor eenige dagen brand in een perceel hooi land te Donkerbroek, by Zevenwouden; de brand nam weldra in hevigheid toe, voedsel vindende in de klyn, die zich in het perceel bevindt; de omliggende perceelen werden er oneens aangetast, terwyl hot te bezien staat, of by de aanhoudende droogte het einde nog wel naby is. Over eeno groote uitgestrektheid staan tbans van vjjf verschillende eigenaren de hooilanden in brand. Men tracht den brand te koeren, door om de perceelen slooten te graven; aan blusschon valt niet te denken; de spuit kan niets uitrichten. Ook te Makkinga staat hooiland in brand. Z o n d a g-m iddag te twaalf uren is te Lent, by Nyraegen, tegenover het Hof van Holland, opgevischt het lyk van een meisje, circa 25 jaren oud, 1.60 meter lang, zwart haar, kleine neus en ooren, groote mond, gouden oorbellen, broche met 12 witte eD 1 rood steentje, grys pak, waaraan 12 kleine en 4 groote witte knoopsn, blauw katoenen onderrok, zwart gestreepte kousen, nieuwe lage schoenen met riempjes. Het lyk is nog niet in staat van ontbinding en is naar Elshove gebracht. Aan de Zandenburgerlaan, tus schen Doorn en Leersum, is door eeno onbe kende oorzaak een ry'tuig van de Oosterstoom- trammaatschappy in brand geraakt, dat daarby totaal verbrand is. By den heer J. A. Vening, te Renen, had eene ontploffmg plaats van acety- leengas. De dienstbode bekwam brandwonden» de overige huisgenooten kwamen met den schrik vry. Te Westbroek is een tweejarig kindje van den veehouder E. d. G. te water geraakt en verdronken. Een onhandig figurant. Eenigen tyd geleden werd in de Groote Opera te Parys do „Hamlet" opgevoerd. De kerkhof-scène was juist begonnen. Plotseling verscheen een heer in rok en witte das op het toonoel. Doodbedaard wandelde hy naar het midden van het toon eel en bemerkte toen eerst, dat de voorstelling aan den gang was. Hy werd verlegen, aarzelde en raakte de kluts kwyt. Vóór hem stond een stuk décor ter hoogte van ongeveer 80 centimeter, een grafsteen voorstellende. Van beide zyden der coulissen gaven régisseurs, figuranten, tooneelknechts, onz. hem de ondubbelzinnigste wenken om zich achter dien steen te verbergen. Hy ge hoorzaamde, bukte en verdween. Nu wil het ongeluk, dat de kerkhof-scène nogal lang duurt, zoodat onze man dit op pynlyke wyze begon te gevoelen. HU had grooten lust om van een gunstig oogenblik gebruik te maken om te ontsnappen; maar zoodra hy zyn hoofd oplichtte, werd hom van alle kanten fluiste rend toegeroepen: „Bukken, bukkenI" Do regisseur riep verstoord: „Wie is die gek toch?" En „de gek" bukte opnieuw. Eindelyk was de acte afgeloopen. Stijf en met kramp in de beenen stond de ongenoode acteur op en juist wilde de directeur van de opera naar hem toe gaan om hern eens duchtig do les te lezen, toen hy verschrikt achteruitdeinsde, want tegenover hem stond.do minister van justitie I Zyn strafkoloniën, waarheen misdadigers gedeporteord worden, wenschelyk? Deze vraag trekt in Duitschland in den laatsten tyd de aandacht, en dit is volkomen verklaarbaar, omdat verscheiden gevangenissen, onder anderen die te Boriyn, te klein zyn om het getal veroordeelden te bevatten. Professor Brack, te Breslau, heeft zich voor deportatie verklaard, en daardoor heeft de „Kolonial Gesellschaft" deze quaestie aan de orde gesteld. Wanneer Duitschland deportatie-koloniën wil instellen, zou waarschynlyk Z.-W.-Afrika het meest daarvoor in aanmerking komen. Een dopeche uit Bombaymeldt, dat Zondag te Delhi twee treinen tegen elkaar zyn geloopen. Men spreekt van vyftig dooden en gewonden. In Egypte zijn drie Britsche offi cieren aan de cholera gestorven. Over het al- gomeen is echter de gezondheidstoestand der troepen zeer bevredigend. Ernstige brand te Belfast. Gisterennacht om ongeveer middernacht brak in de werkplaats der raeders Harland en Wolff brand uit. Ondanks de inspanning der brand weer tastte het vuur ook de werf der re9ders Workman, Clarke en Co. aan en den gan- schen nacht hield de brand aan. De schade wordt geschat op driehonderd duizend pond sterling. Storm- en on weerberichten. Het o n w e d e r v an Z o n d a g a v o n d en meer nog de storm, waarmede het hier en daar vergezeld ging, heeft, blykens de nader ingekomen berichten, op nog meer plaatsen ongelukken veroorzaakt. Onder één boom werden gisterochtend op de Marinewerf te Amsterdam gevonden acht on twintig lyken vanmusschen. Aange zien de boom, die staat voor een kolenloods, niet de geringste sporen van getroffen te zyn, vertoont, vermo3dt men dat ze door z.g. terugslag zyn getroffen geworden. Te Arnhem sloegen een heer, diens zes jarig zoontje en een dame, die per boot van de Westerbouwing terugkeerden, door den wind overboord, met het gevolg dat beide eerstgenoemden verdronken. Alleen de dame is gered. Omtrent dit treurig ongeval schryft de „Arnh. Crt." het volgende: Het was erg op den Ryn. Het schoono warme weder had bonderden naar buiten ge lokt. Booten vol gingen naar Oosterbeek. Toen om 8 uren een boot naar de stad terugkeerde, wjs hot reeds duideiyk, zoo zeide ons een medepassagier, óat er zwaar weer op komst was. Waarom niet gewacht? En waarom zooveel menschen op de boot toegelaten, dat men man aan man moest staan, terwyl de kajuit ook vol was? Waarom ook geen stormlantaarns aan boord? Dan hadden de passagiers nist in zulk een angst en paniek verkeerd onderwog, toen het plotseling een Egyptische duisternis geleek op het water. Wy kunnen niet beoor- deelen, in hoeverre Zondagavond de kapitein der boot anders kon handelen dan gebeurd is. Toen de storm het zomertentdak vernielde on, waarschynlyk ton gevolge van het op elkaar dringen, een gedeelte der leuning be zweek, is de heer Dufrenno, uit Arnhem, met zyn kind overboord gevallen, zonder dat men in de zwarte duisternis en onder het loeien van den orkaan het schynt gezien of gehoord te hebben, en omgekomen. Er heerschte be paald een paniek. Nog moeten van een schip in den Ryn een vader en zoon overboord zyn geslagen, teiwyl by de spoorbrug onder Rosande een scbip gezonken is, Aan den Eldenschen dyk zyn drie arbeiders woningen ingestort. Men zegt, dat een 6 jarig kind er het leven by verloor. Te Driel in de Betuwe woedde de orkaan op eene verschrikkelijke wyze. Verscheidene huizen, achterhuizen en schuren zijn inge stort; dikke boomen door n.idden gebroken alsof ze afgezaagd waren. De tabak is ver nield. De schado, daaraan in twee minuten tyds aangericht, wordt op ruim 30,000 be groot. Aan de Roomsch-Katb. kerk zijn dak en toren beschadigd. Het huis van P. Zeegers is ingestort; een meisje van 13 jaar werd onder 't puin gedood Verscheidene boom-' gaarden zyn vermeld, kortom Driel werd door een ware ramp getroffen. In het tramverkeer, zoowel op Ede als op Arnhem en Reenen, kwam belangrijke ver traging, ook omdat er bier en daar boomen op den weg vielen. Vooral onder Bennekom was de storm zoer hevig en werden tal van boomen ontworteld en huizen van de daken beroofd en wtrd in vele tuinen belangrijke schade aangericht. Van een korenmolen aldaar werd een der roeden afgebroken en grooten- deels stukgeslagen. In 't Land van Maas en Waal woedde de storm het hevigst te Dreumel, Wamel en heb benedeneinde van Leeuwen. Boomen werden ontworteld of midden doorgebroken, 't fruit heeft veel geloden, daken zyn beschadigd, hooimyten ten onderste boven gekeerd, van hst gemaaide koren bleef byna niets aah de hoopen, terwyl van de rype tarwe veel ver loren ging. Ook de tabak leed veel van den wind. Te Warntl waaide een reiswagen in de sloot, waardoor eene vrouw gekwetst werd. Te Zwolle werd een groot gedeelte van de stationsoverkapping over het gebouw heen g 'slingerd. De zinken platen vieltn op een afstand van ruim 100 M. neer. Boven de Leek ging het onweder gepaard met hagelslag. De hagelateenen waren over 't geheel zoo groot als dikke knikkers, enkele zelfs als duiveneieren. De bui, die ruim vyf minuten duurde, heeft veel schade aangericht op het veld en in de moestuinen. Te Kampen werd de turfbelt by den kalk oven door den bliksem getroffen; zy brandde af. In „'t Laan" by Tilburg sloeg de blikssm by den landbouwer De B. in de woning, welke met den inboedel geheel afbrandde. Te Deventer werden door den hevigen wind enkele boomen ontworteld, terwyl ook eenige boomen en de roeden van een korenmolen door den bliksem getroffen werden. De ro3den werden verbry zeld, maar er ontstond geen brand. Te Lonneker sloeg de bliksem in de boeren hofstede van en bewoond door den landbouwer H. Hamshorst. Alles verbrandde, niets werd gered dan eenige koeien. Een paard, een kalf en 3 varkens kwamen mede om, benovens 25 kippen. Alle3 was verzekerd. Zekere Ten Vergert, die het paard wilde redden, kreeg hevige brandwonden aan hoofd en armen, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. By Meppel zjjn vele boomen in den omtrek geveld en in de richting van Avereest werd brand gezien. Te Amersfoort trof het hemelvuur het ge bouw „Volksheil", zonder nochtans brand te veroorzaken. Het drong door een der deuren het lokaal binnen, waar eenige leden van de Chr. Jongelingsvereeniging Ps. 119:9 by een waren, en verliet het door de andere deur. Allen kwamen met den schrik vry. In de "Werken onder Werkendam trof de bliksem het schoolhuis, doch veroorzaakte geen brand. Te Herveld en vooral te Slik-Ewyk werden, oen aantal boomgaarden beschaligd en vele vruchtboomen ontworteld. Op de kermesso d'ótó te Gorredyk is een tent, gevuld mat bezoekers, omgewaaid. Het publiek kwam met den schrik vry, doch glaswerk, lampen enz. werden verbrijzeld. Een bal champètro, dat was aangekondigd, is niet doorgegaan. Te Roermond sloeg de bliksem in de fraaie ry heerenhuizen, die de Frans Douvenstraat vormon, een nieuwe wyk, voor een tiental jaren by de Kapelierlaan gebouwd. Een viertal huizen brandden geheel uit, bewoond door de beeren Troyen, O.-I. ambtenaar, Kisjes, leeraar H. B. S., mevr. wed. Ramaekers en mej. Bloemendael. Do brand was zeer hevig en de brandweer deed haar best zoo goed en zoo kwaad z\j dit by haar gebrekkige orga nisatie doen kon. 's Morgens was men't vuur meester. Do schade aan de gebouwen be draagt ƒ30,000. Sommige inboedels waren verzekerd. Ook in andere plaatsen in 't Noorden van Limburg, sloeg de bliksem in. Uit Hardegaryp schryft men: Een hevig onweer brak hLr Zondagavond los. Het was een en al vuur. Ook vielen hier en oa^r

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2