y Ofschoon er dit jaar hier maar drie gewone draaimolens op de kermis zyn, 'hebben ze het toch niet zoo druk als vroo- ger, toen er vier waren. De voorste, op en 'neer gaande, vindt al heel weinig aftrek. Maar nu hebben de beido andere het op een 'akkoordje gegooid. Ze besloten onderling, dat gisteren de eene overdag, en do andere 's avonds zoa craaien. De niet-draaiendo zou dan ge sloten bleven. En zoo geschiedde. Daardoor werd personeel, dat overcodig was, en 's avonds bovendien gaslicht uitgehaald. Om de kermis vreugde te verboogen, strekte zulk een ge sloten, met zeildoek overspannen caroussel zeker niet. Dat de kermisgangers niettemin toch wel van draaien nouden, blijkt uit den eveneens op de Lammoronmarkt in de nabij heid staanden stoom-draaimolen van Yan Hattera Sc Co., waarbeen diet telkens van draai- of kyklustigen stroomt. Wel is dus ook bior de geest des tyds, die in het menschdom ge varen is: stoom, stoom, stoom 1 Ook op het gebied van draaierij worden de versnelde mid delen verkozen boven de vroogor zoo gebrui kelijke en zoo gezochte langzamere draai- inrichtingen. Op de groote Internationale Hondententoonstelling van de NederJandsche Ktnnelclub „Cynop'nilia", welke gehouden worot van 24 26 Juli op het nieuwe Sport terrein te 's-Gravenhage, behaalden bonden onzer volgende stadgenooten onderstaande prijzen De Gordon-Setter teef „Flora van Leiden", eigenaar de he r J. M. Helling, 2den prijs Opon klasse, lsten prijs Jeugdklasse, lsten pr\js Nationale kl sse, lsten prijs Continentale klasse. Tevens verwierf „Flora" den eereprijs No. 62, als zijnde de mooiste Gordon Setter teef, welke den 2den prijs behaalde Open klasse. De kortharige Duitsche Dwerg Pincher „Puc van Leiden", eigenaar de heer J. M. Helling, den Reserve-prijs in ce Open klasse en Reserve- prijs in de Verkoopklasse. Do langharige Duitsche staande hond „Roland voa der Loddenbaide", eigenaar de heer C N. Tieleman, te Zoete rwoude, den 3den prijs in de Open klasse. De beide Dashonden van den heer C. J. J. Fokker, te Leiden, behaalden Faust Reserve- prijs Open kl. 3Jen prijs Nieuwellngsklasse „Gold Else van Schouwen" in de Jeugd klasse Z. E. V. en in de Nieuwelingsklasse Z. E. Y. De Belgische herdershond „Peter van Lei den", eigenaar de heer Wilhelm, te Leiden, den 2den prijs in de Open klasse. "~D6~ iftngvnïïre St.-iSérriard 'Lionne", eige Daar de heer D. L Nierop, te Zoeterwoudp, den Reserve in do Jeugdklasso. De Ier ach e „Terrier Halma", van den heer Cnopius, te Leiden, den lsten prijs in de Natio nale klasse, Reserve in de Opon klasse en Reserve ia de Limite-khsse. De keeshond „K-es", eigenaar de heer Bornwa'er S enmetcer, to Leiden, een Z. E. V. ki de Open klasse. Gedurende deze week werden ap „Rhynrigt" genomen 585 zwembaden door heoren en 3 38 door dames. Temperatuur van het wat r 22° Celsiu3. De werkzaamheden aan den bouw van het pnarmaceutisch laboratorium op „Vreewyk" morden met kracht en tevens met groote nauwlettendheid voortgezet. Uit het gedeelte, dat reeds staat, kan men zien, dat dit laboratorium een flink, mooi Rijks gebouw zal worden. Gisternamiddag omstreeks drie uren is aan do Lammebrug te Zoeterwoude de brik van den broodbakker C. Casteleyn aldaar aangereden door het voertuig van iemand uit Lei Jen, ten gevolge waarvan ge noemde brik en de kap daarvan belangrijk beschadigd werden en ook bet paard wonden bekwam. Men schrijft ons uit Noordwyker- hout: Goed nieuws voor jagers en.... stroo pers. Het wemelt van wild: van fazanten, patrijzon, hazen in 't zeeduin, van konijnen overal, 't Spreekt vanzelf, dat de lieve beestjas heelwat schade veroorzaken aan weiland en te veld staande gewassen. De jagers beweren wel, dit het niet zoo heel erg is, maar de feiten weerspreken hun bewering. Landbou wers en tuinders lijdon wel degelijk schide door de bescherming van het wild ten gerieve van de jachtliefhebbers. En hoeveel dezen ook over hebben voor hun zucht tot dooden, aan het vergoeden di9r schade wordt niet gedacht. Als „haut chic" is het denkbeeld wellicht hun overweging waard. In het belang, dat jagers en landbouwers t y tot wild hebben, zijn zy antagonist. Do eersten willen zooveel mogelijk aanfokken, de laat stee zoo veel als 't kan verdelgen. En als men mocht m?enen, dat de kans van slagen het grootst was bjj hen, die daarop het meesto recht hebben, dan heeft men het mis. Waar de natuur te kort schiet of do moord lust wat veel uitroeide, mag de jager laten „springen" zooveel hij wil en men vraagt er niet naar of de overbevolking ook strooptoch- ton onderneemt naar buurmans kool en erwten. En wat mag deze doen om zy'n gewas te beschermen? „Laat hij ze wegjagen", zei een jager, en de man meende heel geostig te zijn. In waarheid kan hij er zoo goed als niets aan doen. De landheer pepert hem in, dat hij er wel naar mag kijken maar aankomen niet; en waagt bij toch een poging om enkele der 500 a 1000 knabbelende en pikkende diertjes, die zoo eiken nacht zijn beste spruitjes komen roeven, te bemachtigen, hy wordt „genomen", d. w. z. bekeurd. Want een leger van onbezoldigde rijksveld wachters waakt, opdat de lieve beestjes, die het onderscheid van mijn en dijn zoo weinig kennen, hunne buikjes ongestoord kunnen vullen. De eenige, die lacht bij do bescherming van het wild, is de strooper. Hem kost de meerdere kans iets te vangen niets. Over hem en den „onbozoldigde," alias jacht opzichter, on hunne verhouding misschien later. Eorgisternacht is te Noordwij- kerhout, aan den Kerkweg by den beer F. Diemei de wasch ontvreemd. Op een der vele agurkenvelden te Roc-lof-Arendsveon is gisteren een komkom mer geplukt, die met recht als een wonder mag worden aangezien, ten minste bejaarde tuinders getuigen nooit zoo iets te hebben aangetroffen. De aan één stengel gegroeide vrucht bestaat uit drie tot volle en gelijke grootte ontwikkelde komkommers, waarvan er twee in hare geheele lengte en de derde tot ruim over de helft aan elkander zijn ver bonden, zoo3at z|j van onderen bezien veel overeenkomst vertoont met eene want. Wie deze merkwaardige natuurspeling moebt wenschen te zien, vervoege zich by den eigenaar J. Dobbe, dien hij wel bereii zal vinden dit prachtexemplaar te toonen. Donderdag-middag brak in do kom der gemeente Nootdorp een vrij ernstige brand uit, ontstaan door het spelen van kin deren met lucifers om „een vuurtje te maken". Eene boerenwoning met twee hooibergen werd in asch gelegd, benevens drie daar tegenover liggende arbeidershuizen, welker rieten daken door overgewaaide vonken waren aangestoken. Drie brandspuiten waren op bet terrein des onheils aanwezig, die tegen den avond den brand meester waren. De vier afgebrande panden zijn verzekerd. Voor de rechtbank te 's Graven hage stond gisteren een man terecht, die uit een met geweld door hem geopende ladekast, uit een woning in een hofje aan de Zuiling- straat aldaar, een rijksdaalder bad ontvreemd. Toen hij dit deed, was er niemand in de kamer dan een meisje van drie jaar, dochtertje van de bestolen vrouw. Dit kind kwam gisteren met hare moeder mede voor den reebter. Terwijl de moeder eeD omstandig getuigenis aflegde en de kleine Cornelia vrijmoedig naast haar stond en aandachtig luisterde, onder vroeg de president nu en dan het kind, dat in gebroken wartaal, maar zonder eenig spoor van bedeesdheid, vertelde, dat Jan dat was de beklaagde, die voor r gcari vreemde bleek ts zijn in moekes lade geweest was en daaruit centen had genomen en dat hy de lade met de schaar van tante had open gemaakt. Het Openbaar Ministerie vorderde, ondanks beklaagdes ontkentonis, 6 maanden gevange nisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Gisteravond is aan den Boezem to Rotterdam een 17-jarig meisje in het water gesprongen, met bet doel zich het leven te benemen. Ze had verkeering met een jonkman uit de Sophiastraat en zag dezen gisteravond op den Goudschenrljweg gearmd loopen met een ander meisje. Toen zij in het water lag en gevaar liep te zinken, bedacht zij zich en begon luidkeels om hulp te roepen. Eei ige personen schoten toe en brachten de wanhopige behouden op den wal. In een café op de Nieuwe Markt te Rotterdam maakte G. v. d. V., 33 jaar oud, van beroep borstelmaker, te 's Graven- ha?e, den 27sten Mei jl. met eenige andere personen kennis, waaronder ook de 22-jarige J. Van Gelderen, dienstbode. Na eene hartelijke omhelzing, als een ge volg van de kennismaking, verlieten zij in gezelschap van enkele andere personen de herberg. Op straat gekomen miste de dienst bode hare portemonnaie, inhoudende zes gul den. Politie werd gehaald en h t onderzoek scheen duidelijk aan te toonen, dat v. d. V. zich aan zakkenrollerij had schuldig gemaakt. Het O. M. eischte een jaar gevangenisstraf. Beklaagde, een oude bekende van dejusti ti3, werd reeds meermalen door het hof te Amsterdam en te 's Gravenhage veroordeeld. De instructie is goopend door de justitie te Rotterdam tegen P. M. S., die Zaterdag jl. den 8 jarigen A. N. Immers had medegevoerd en door de rechercheurs in een weiland met dat knaapje werd aangetroffen. De werkstaking te Rotterdam. Den 13dtn Juni zou P. Th. K., 31 jaar, los werkman te Rotterdam, Cornells Lagendijk moedwillig in het aangezicht hebben geslagen en bloedend verwond. Beklaagde bekende eon klap gegeven te hebben, doch daartoe in drift gekomen te zijn, omdat L. tot hem zeide, dat hy zonder een ryksdaalder extra niet had moeten werken. Hy werkte nl. reeds gedurende 12 jaren by de N.-A. S.-M. en had het werk niet gestaakt, daar hy te zorgen heeft voor vrouw en 4 kinderen. L. bleek dus in deze de aanleiding tot het gebeurde te zün geweest. Eisch f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Daarop stond terecht A. G., 41 jaar, los bootwerker te Rotterdam, beklaagd op 16 Juni te zamen en in veroeniging met andere per sonen, moedwillig Pieter Dirk Cortlever te hebben geslagen en bloedend verwond. Cortlever verklaarde meer door anderen te zyn verwond dan door beklaagde, ofschoon deze hem mede heeft geslagen. Een 20-tal bootwerkers waren op hem afgekomen, die hem hadden geslompt en geslagen, ton gevolge waarvan by gedurende 14 dagen niet heeft kunnen werken. De aanleiding tot het gebeurde moet hierin gezocht worden, dat Cortlever niet mede had gedaan aan de werkstaking. Eisch 5 dagen gevange.aiss'nf. UP'tr.v 1' ~"'r O i: er Voor de vacantiokamer der recht bank te Amsterdam stond gisteren terecht oon persoon, die, in dienst van het Amster- damscho agentschap der „Singer Man. Cy.", deze Maatsehappy tusschen Nov. '95 en Maart '96 heeft opgelicht voor zeven naaimachines. Hy had nl. als agent van de Singer-maat sehappy formulieren onder zjjn berusting, die, ingevuld en behooriyk onderteekend, contrac ten uitmaakten van huur of koop voor een naaimachine. Op dergelyke valscheiyk opgemaakte con tracten en daarby behoorende (eveneens valsche) informatiebiljetten bemachtigde bekl. machines van het agentschap, waarop hy ze dan in de bank-van-leening bracht en het zoo verkregen geld ten eigen bate aanwendde. Uit het getuigenverhoor bleek, dat bekl. de hem ten laste gelegde feiten heeft bedreven; trouwens, bekl. erkent dit zelf, hy heeft do contracten ingevuld en onderteekend met namen van bewoners uit Weesp en Naarden zonder dat deze zelf er iets van wisten. Ook waren er, met wie hy over den verkoop van de naaimachine had gesproken, maar die er geen wildon hebben. Niettemin werd hun eenige dagen later oen machine gezonden, die dan door beklaagde weer werd teruggehaald, wanneer nogmaals aandringen op koopen of huren zonder resultaat bleef. Hy bracht dan de machines naar verschillende stadsbanken van-leening in Amsterdam. De subst.-officier van justitie eisebte ver oordeeling tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar. De verdediger van bekl., mr. D. Simons, riep de clementie van de rechtbank in. Uitspraak over 8 dagen. Kees, een welbekende haring- koopman te Amsterdam, bracht gisteravond de Barendstraat in rep en roer. Hy had het in de laatste dagen, volgens de zienswyze zyner vrouw, wel wat al te bont gemaakt, en toen hy gisteravond van zyn haringventen met de kar, waarop een vlaggetje wapperde, voor den kelder zyner woning aankwam, kwam Kees in een voor hem minder aan gename ontmoeting met zyn vrouw, welke haar muilen uittrok en Kees geducht om de ooren sloeg ouder een grooten toeloop van nieuwsgierigen. Dit was voor den haringventer, die zeer zachtzinnig van aard is, eene beleediging, die hem ter harte ging. Hy nam zyn toevlucht tot de ton, en gebruikte de haring als projec tielen om zyn vrouw van zyn ïyf te houden. Overdekt met slik en schubben, moest eindelyk de vrouw het opgeven en wist zy den anders goedhartigen Kees met een zoet lyntje en met behulp van eenige buurvrouwen in huis te krygen. Volksdol Dr. II. L. Oort, Remonstrants ch predikant te Utrecht, die tydelyk buiten ver toefd had, kwam gistermiddag weer thuis. Uit den ingang van zyn huis in de Poort straat zag hy plotseling iemand wegloopen. Hy maakte alarm, de politie kwam en arresteerde drie inbrekers, die ongeveer alles wat er in huis aanwezig was, reeds ingepakt hadden. Geboeid werden zy weggebracht. Zij waren als heer gekleed en hun komst in het huis had daardoor geen argwaan gewekt. Men vermoedt, dat er nog meer deelnemers zyn in deze soort van brutale ondernemingen. De zaak is in onderzoek. Een hotelhouder te Zevenaar is het slachtoffer geworden van een laffe grap. Door hem was uit Duitschland eene opdracht ontvaDgen, om ten behoeve van een honderdtal leden van den Duitschen Wielryders- bond Donderdagmiddag een oiner gereed te hebben. Op het vastgestelde uur stond alles gereed, maar do Duitsche wielryders lieten op zich wachten. Donderdag-avond had te Arn hem op het "VViliemsplein een treurig ongeluk plaatö. De heer De L. liep aldaar met zyne echtgenoote te wandelen, toen opeens een wielryder kwam aanrydon en de juffrouw omverreed, waarna hot rywiel haar over de borst ging. Vors heiaene personen beyverden zich terstond om hulp te verleenen, een ge neesheer te halen, een rijtuig te doen komen, enz. Daarna werd de juffrouw in bewusteloo- zen toestand naar hare woning gebracht. Donderdag-avond viel de 14 ja rige loodgietersleerli.ag J. M. G., te Nymegen, terwyi hy werkzaam was op het dak van een gebouw op do Oude Varkensmarkt, op eene binnenplaats. Do toestand van den jongen is zeer zorg wekkend. Zaterdag 1 Augustus zullen vele bewoners van de Nyverheidshuisjes te Arnhem feest vieren. Op dien dag namelijk zullen degenen, die op het oude contract in di9 huizen zyn komen wonen, eigenaar worden van het door hen bewoonde huisje, na daarin 25 jaren onafgebroken gewoond te hebben en steeds de huur goed te hebben betaald. Men is van plan de huizen op dion dag groen te maken. Donderdag a. s. zal de overdracht plaats hebben. D3 bewoners, die liever het huis niet in eigendom willen bezitten, kunnen in de plaats daarvan de waarde, welke het vertegenwoordigt, in geld bekomen. (A. C.) Eene vreemde slaapplaats. Zooals bekend is, logeeren to Volendam zeer veel vreemde artisten, die in dit schilderach tige dorp stuoiën maken. Een dame, die daar logeert, werd Donderdag slapende gevonden op een plank boven eene sloot, en men vond het maar voorzichtiger haar te wekken. Vreeselyk. Zekere B. E. heeft zich gistermorgen in het R.-Kath. Armenhuis te Gendringen levend in zyn bed verbrand. J>e ongelukkige was omstreeks 69 .laar en sedert eenige dagen bedlegerig. Hij was niet altyd wel by het hoofd. Deventer koek. - In kaar jaar verslag over 1895 klaagt de Kamer van Koop handel te Deventer over Friesland, dat de vermaarde Deventer koek veelvuldig namaakt. Geschiedde dat niet, dan zou de uitvoer minstens het dubbele van thans bedragen. „"Waar zyn de tyden gebleven, toen Amster dam berouwvol schuld beleed, omdat zyne bakkers 't gewaagd hadden, tegen het privi lege van Deventer in, Doventer koek na te bakken 1" roept het „Nieuws" uit. Do nieuwe shah van Perziö, Muzaffer-ed-Din, heeft, volgens de „Frankf. Ztg." zyn aanstaand bezoek aan St.-Petersburg, Beriyo, Parys en Londen aangekondigd. Een werklieden vereeniging te Straatsburg heeft ov.r do bierbrouwerij „Zur Hoffnung", te Schiltigheim, waar de arbeiders het werk hebben gestaakt, den boycott uit gesproken. Men schryftuit Middelburg aan de „Tel.": De kermis is Donderdag, volgens oud gebruik, weer „ingeluid". Het tydperk van vermaak voor vele lui is hierdoor woder aangebroken. Nu, die lui zullon dit jaar niet veel gelegenheid vinden, om, zooals het ge noemd wordt, kermis te houden. Het golykt wel op niets. Slechts één paardenspelleO'e is het eenige avond-theater, dat op het Markt plein te vinden is. Verder treft men aan een stoom draaimolen en een hippodrome met levende paarden, terwyl de noodige kramen natuurlijk niet ontbreken: voild tout. Of voor dit slechte bezoek geen reden te noemen is? Zeer zeker. Het ingevoerde pacht stelsel, waardoor slechts diegenen een plaats op de Markt krygen, die by de openbaro verpachting hebben ingeschreven, is hiervoor de eenige reden. De fabelachtige 6om van f 1287 voor een plaats met een stoom- caroussel, door Vincken geboden, is oorzaak, dat hy op dat gebied goheel alleen is. Eon overdruk bezoek, ten deele uit meest alle deelen der provincie, valt de Middel- burgsche kermis elk jaar ten deel, doch ieder zal zeker zyn daarvoor uitgegeven geld dit jaar wel beklagen. Want er is weinig te genieten. Alleen vindt men in het Schuttershof woer terug het grand-spectacle-concert-vai ié gezel schap van Frits Van Haarlem, dat toch nog altyd voor velen is en blyft: the great attraction. In den schouwburg worden gedurende deze dagen tooneelvoorstellingen gegeven door het gezelschap van Gobrs. Van Lier uit Amsterdam, terwyl hy, die van zg. café-chantant houdt, in een 3 tal koffiehuizen gelegenheid vindt daarvan te profiteeren. Te Nymegen werd gisteren aan gebracht het vreeselyk verminkte lyk van den gehuwden arbeider-telegr&fbt A. H. Wassing, te Arnhem, die tusschen Ressen en L?nt uit den bagagewagen is gevallen. Hy was vader van twee kinderen. Gisternacht brak een hevige brand uit by de Rave en de Pottery to Groen- loo. Binnen korten tyd stond het geheele go- bouw in lichter laaie en niet lang duurde hot of ook de beide perceelen van Konings en Wolt.ers vatten vlam, waarvan het laaste ge deeltelijk behouden, het eerste echter totaal vernield werd. Door de snelle verbreiding van hot vuur was het niet rrogeiyk, zelfs het voornaamste te redden. Van de levende have mocht men slechts één koe in veiligheid trengen. Oorzaak niet bekend. Een telegram uit Tromsö aan „Aftonbladtt" bevat byzonderheden over de Noordpool-expeditie van den heer Andrée. Met het bouwen van bet huis voor den ballon wordt geregeld voortgang gemaakt. De vierde verdieping is in aanbouw. Met de vulling van den ballon zou deze week een aanvang wor den gemaakt; do opstijging zal plaats hebben zoodra de wind gunstig is. Da luchtreiziger Capazza zal het volgend jaar b.proeven den Atlantischen Oceaan over te steken van Gnbraltar naar de Antillen. Verder denkt by een luchtreis te maken over do Sahara van den Congo of van Egypto, al naar den tyd, waarin de tocht zal beginnen. De heeren Foudère, een onderzoekingsreiziger, en Livrelli, een ingenieur, zullen den koenen luchtschipper vergezellen. De „Dundonald" uit Belfast, die eergister n erg beschadigd te Queenstown is binnengeloopen, was op 15° N. B. en 33° W. L. in aanvaring geweest met de „Santannse," van de Liverpool Red Cioss Line. Het gebeurde den 18den Juni, te één uur in den nacht De „Santaren3e" zonk eerst 12 uren na de aan varing. Aan boord van de „Dundonald" werden 47 personen van de „Santarense" opgenomen, waaronder kapitein Murray, en 4 andere loden der bemanning, benovens 47 passagiers w.-rden op de Noorsche bark „Hero'.ha," met bestem ming naar Para, overgebracht. De „Santarenso" die uit Liverpool over Lissabon naar Para stoomde, was midscheep3 getroffen door den voorsteven van de Dundonald, en twee matroz in van eerstgenoemd schip zyn by de aanvaring ernstig gekwetst. Een niouwe mode aardigheid, „nouveauté de Paris," is een olielantarentje ter grootte van een noot, dat de dames op de borst, de heeren op don hoed dragen. Daar ze op de kermis te Neuilly voor 15 cents werden verkocht, zal men ze eerlang hier wel voor een gulden te koop zien liggen. Op het Wenernmeer in Zweden is eergisteren, naar uit Karlstad gemold wordt, de stoomboot „Freya" gezonken; slechts vyf personen werden gered, tien verdronken. UITLOTINGEN. Parije. S-pote.-premieloten 18iU' Premiotrekking op 20 Joli 1896. 868764 tr. 100,000, 655928 en 1279088 fr. 50,000 64359G 1092024 453180 785308 499317 874919 1026049 1128703 1172981 en 1209497 fr. 10,000. Do volgendo nummero mot fr. 1000: 123P067 1163649 61696 1128789 976614 708132 110111 12748 3 1118219 342160 1081122 473039- Cu 341 110418 1133204 412616 370087 391267 10CC452 1230321 110027 17667 633390 786306 1100421 984630 799112 261225 829258 368768' G19230 659200 62974 1296113 64620 340797 8 '120 610227 784764 650068 829261 846366 644(338 11S02G 151484 116 >619 1166645 1214880 700141 1210219 274C13 617070 483622 833825, 1080139 031841 835991 25880 214388 916876 796J9 67707 1081329 408408 421748 868916 11132S5 3U2.16 311239 75239 99367 17666 1060160 1126816 2.-6338 Eolaalbaar 5 Aagaatae 1896. Kerkelijke Berichten* Leiderdorp: Ned.-Herv. Gemeente. Zondag voormiddag te tien uren, de heer W. Ippius Fockens, beroepen predikant te, Hemmen, en des avonds te halfzeven, ds. J.; Nierstrasz. Noordwykerhout: Zondag-voormiddag te tien uren, ds. Van Druten, van Rynsburg. BUITENLAND. Fran lirfik. Tydens de vergadering tot sluiting van een gehouden werklieden-coDgres in den schouw-- burg te Rysel had gisteren een groote toeloop van volk in de omgeving van dien schouwburg plaats. Er vielen enkele botsingen voor in de naburige cafés. De menigte floot de groepen socialisten uit, die den schouwburg verlieten; men zong de „Marseillaise" en juichte de drie kleur toe. De anti-socialisten begaven zich naar de' woningen van den burgemeester en dien3 twee adjuncten en verbryzelden de ruiten. Er zyn verscheiden gewonden; verschillende personen zyn gearresteerd. Tot toelichting van het bovenstaande kan- misscbien het volgende dienen: Het congres vaardigde 22 Juli een adres uit, waarin heb de bevolking verzocht de buitenlandsche afge vaardigden, in het byzonder de Duitschers Bebel, Liebknecht en Singer, in triomf aan het station to ontvangen. Het opportunistische blad „Progrès du Nord" vaardigde een togen- manifest uit, waarin de bevolking werd opge roepen om tegen de officiëele ontvangst te protesteeren, nu de gemeenteraad geweigerd had het nationale feest van 14 Juli te vieren. Een groote menigte volks, benevens een aantal studenten, omringden het station, dat door de politie en 60 gendarmen was afgezet. De Duitsche afgevaardigden, onderricht van de vyandige houding der menigte, namen geen deel aan den optocht, welke de buiten- l. ndsche gedelegeerden geleidde naar het stadhuis. Langs omwegen begaven zy zich, naar de stad. Des avonds had er in het stad huis een feestmaaltyd plaats, terwyl onge-' veer 20,000 manifestanten op het plein voor het stadhuis schreeuwden: „Leve Frankryk! Weg met Duitschland l" De politie en de caval-rie deden een uitval tegende menigte» welke eindelyk verstrooide. Het vonnis van het bof van appèl te Toulouse tegen Jaurès in den eisch tot schade vergoeding, door den directeur der glas blazeryen te Carmaux ingesteld, geeft aan leiding tot een vinDigen stryd tusschen de gematigde en de radicale pers Op de klacht van de „Petite Rópublique" antwoordende, dat de werklieden worden benadeeld in hun vryheid om het werk te staken, zegt de Siècle: „Den werklieden zal bet in het vonnis van Toulouse gestelde beginsel niet schaden het zal slechts één handwerk ten gronde richten dat van d§ beroepsreizigers in werkstakingen." De Zwitsersche Bondsraad heeft am de Fransche regeering gemeld, dat Zwitserland officiéél zal deelnemen aan de tentoonstelling van 1900. De „Temps" bevat het volgende bericht: Verschillende Europeescbe bladen hebben de reis van den Russischen keizer naar Frankryk aangekondigd ontkend of tegengesproken. Het Hof en de officiöele omgeving des keizers in Rusland beschouwen deze reis als vaststaande en zyn van oordeel, dat de keizer tegen het midden van September in Frankryk zal komen. Du! tsohland* De Duitsche regeering schynt vast besloten, om aan den voortgang van het socialisme in het leger paal en perk te stellen. Da „Roichsanzèiger" bevat thans dienaangaande de volgende bepalingen: Hiermede wordt ter algemeeno kennis ge bracht, dat het den onderofficieren en man schappen „dienstlich" verboden is: doel te nemen aan veroenigingen, verga deringen, feestelijkheden, geldverzamelingen, waarvoor niet vooraf afzonderlyk verlof is ge vraagd tegenover derden bewys te geven van hun revolntionnaire of sociaaldemocratische ge zindheid, in het byzonder door daarop betrek king hebbende uitroepen, gezangen of andere uitingen het hebben en de verspreiding van revo- lutionnaire of sociaal democratische geschrif ten, evenals het binnenbrengen van zulke geschriften in kazernes of andere dienst- lokalen. Verder wordt aan allen, die tot het actieve leger behooren, bevolen, onmiddeliyk kennis te geven, wanneer het hun bekend wordt, dat revolutionnaire of sociaal-democratische geschriften in kazernes of andere dienst- lokakn aanwezig zyn. Graaf Waldersee heeft bepaald, dat by de militaire herfstmanoeuvres in Duitschland dit jaar een groot aantal militaire wielrijders, voorzien van opvouwbare ry wielen, dienst zal dosn.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2