<§eze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. BRANT ADAMS, de Keizer der Detectives. Zaterdag Ü5 Juli. A°. 1896 N°. 11170. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlyko Nommors 0.05. PRIJS DER AD VERTER TIËN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 24 Juli. Gisteravond waren de bestuurs- en wer kende leden der L idscbe Tooneelvereeniging „Jacob Cats" eenige oogenblikken in buiten gewone vergadering bijeen naar aanleiding van het plotseling overlijden van haren voor zitter, den heer F. Keulemans Jr. Onder plechtige stilte opende de vice- voorzitter deze bijeenkomst, er op wijzende, dat het bijeenroepen eener vergadering in eene week als deze een buitengewoon ver schijnsel was, doch dat de treurmare ieder wel reeds zou hebben bereikt. Met eenige gevoelvolle woorden schetste bi), dat, waar de leden eerst 14 dagen ge leden feestelijk bijeen waren ter installatie van den voorzitter, zij nu reeds stonden aan den vooravond, hem grafwaarts te geleiden. Was het hem dus niet vergund, aldus ging spr. ongeveer voort, zich in die hoedanigneid verdienstelijk te maken, de liefde en ambitie, waarmede hi) die taak had aanvaard, waren reeds borg, dat de Vereeniging veel in hem heeft verloren; bovenal echter heeft zijn heen gaan in menig vriendenhart, alzoo ook in het onze, een diepe wonde geslagen. Zijn nage dachtenis zal nog lang bij allen in dankbare herinnering blijven. Hij ruste in vrede! Na nog eenige huishoudelijke besprekingen ging men uiteen, onder een indruk, weinig in overeenstemming met den geest daarbuiten. Do Leidsche schouwburg opende gister avond voor het eerst in deze kermisweek zijne deuren, ten einde de liefhebbers van het tooneel in de gelegenheid te stellen de opvoe ring by te wonen van „Dominee Brose", too neelspel in vier bedrijven, door Mattbieu Hoefnagels. Alhoewel „Dominee Brose" voor Leiden geen nieuw stuk is, hadden toch velen hunne schreden naar de Oude Yest goricht, vooral parterre en galery waren goed bezet. De Yereenigdo Rotterdamsche Tooneelisten speel den weer voortreffeiyk. Trouwens, daar, waar men o. a. personen aantreft als Jan C. De Vos, Van Kerckhoven, Rosier Faassen en dan nog de dames Burlage Verwoert en Alida Klein, behoeft men niet te vreezen, dat hetgeen opgevoerd wordt niet naar wensch zal slagen; de herhaalde terugroepingen waren er dan ook gisteravond weer het bewys van. Hedenavond zal „Inkwartiering" worden opgevoerd; alsdan verwacht men, dat de op komst niet minder zal wezen. De 2de luitenant H. C. Wins, van de 2de compagnie lste bat. 4de reg. infant., die met ingang van 16 Sept. a. s. is benoemd tot leeraar aan den cursus by het 4de reg. infan terie, komt te Leiden voor oo;ig in de sterkte by d? 2de comp. van het 2de bataljon. Voor het volgend seizoen zijn aan de Nederlandsche Opira van don heer C. Van der Linden nog geëngageerd de heeren Gott fried Mann als kapelmeester en Jan Dykt.r en Jean Tyss-n, beiden tenor-zangers. By het examen voor de hoofdakte zyn geslaagd de heeren H. Asscheman, van Waddingsveen, P. Niekerk en J. A. Veelo, van Voorschoten. Door B. en Ws. der gemeente Alkemade is ter algemeene kennis gebracht, dat bet verzoek van C. Horsman, smid te Oude- Weteiing, om in een gededte van het perceel, kadastraal bekend Sectie B. No. 131, eene vuring of veldsmedery te mogen plaatsen, door hen is toegestaan. De Synode der Christ.-Geref. Kerk, van jl. Maandag tot Woensdagavond te Utrecht (in de Wittevrouwensingelkerk) vergaderd, werd door ruim 60 afgevaardigden uit ver schillende oorden des lands bygewoond. Het moderamen bestond uit de heeren Wisse, van 's-Gravenhage; Schotel, van Utrecht; Wessels, van Zieriksee, en De Bruin, van Apeldoorn, predikanten op die plaatsen. Duideiyk kwam in de verschillende rapporten uit hoe de her leefde Christ. Geref. Kerk steeds groeiende is en haar ledental zich steeds meer uitbreidt, nu velen, die aanvankeiyk zich by de Geref. Kerken (vroeger doleerend) hadden laten in ly ven, wederkeeren tot de getrouw gebleven Christ. Gereformeerden. Een groot aantal punten te breed om hier te vermelden werd in bespreking gebracht. (U. D.) Wy hebben gemeld, dat de generaal- majoor F. C. Bloem, commandant der 2de divisie infanterie te Arnhem, gedurende zyne verdere ziekte ter beschikking gesteld is van den minister van oorlog, terwyi de kolonel C. C. Van Kesteren, commandant van het 6de reg. infanterie, tydelyk belast is met het bevel over de 2de divisie, en dus tevens als leider zal optreden van de groote najaars-manoouvres in Overysel en Gelderland. „Het verheugt ons", zoo schryft de militaire medewerker der „Arnh. Ct." naar aanleiding daarvan, „dat men in den vry hoogen leeftyd van dezen - oudsten kolonel geen bezwaar heeft gezien, om hem dit gewichtig commando op te dragen. De sprong is intusschen wel ongewoon groot en voor een gewoon mensch schier niet te doen; maar juist omdat dezen keer heel de manoeuvres eigeniyk maar een soortproefneming zullen wezen, is het niet onmogeiyk, dat men meteen eens wil uitgemaakt zien, of iemand zich by onverwacht inspringen soms ook verspringen kan." Aan B. en Ws. van Amsterdam is een adres gezonden door de besturen van de Vrye Vrouwenvereeniging, het Nederl. Onderwyzers- Genootschap, afd. Amsterdam, den Bond van Neierl. Onderwyzers, afd. Amsterdam, en de Sociaal-Democratische Onderwyzersvereeniging met het verzoek de Hoogere Burgerscholen met 3-jarigen cursus zoo spoedig mogelyk toegankelyk te stellen voor meisjes. De ziekte, waaraan Richard Hol ïydendo is geweest, is zoo goed als geweken, zoodat hy gisteren, zyn 71sten verjaardag, zyne vrien den kon ontvangen. Binnenkort hoopt hy zyn kamer te kunnen verlaten. Te Neuwied zag men Maandag-namid dag een rytuig, bespannen met vyf prachtige vossen, gereden door deD tweeden zoon van den vorst, naar het slot Segenhaus ryden. Deze jonge prins heeft by die gelegenheid, en vooral by den terugkeer, onder knallend vuur werk en groote illuminatie, het bewys ge leverd, dat het rytalent van zyn waardigen vader op hem is overgegaan. De party op Segenhaus heeft aan alle gasten het grootste genoegen gegeven. Die dansen wilde, bad daartoe ruime gelegenheid, terwyl ook voor hen, die zich minder beweegiyk achtten, op het schoone terras achter de lieve villa rykeiyk gelegenheid was om onder aan- genamen kout het prachtig uitzicht op den Ryn, op Coblenz en Ehrenbreitstein te be wonderen. By den aanvang van den dans was het de vorst van Wied zelf, die het sein gaf, cn die, steeds by den dans tegenwoordig, 'menige dame ten dans geleidde. Twee eere quadrilles werden gedanst, een Lancier en een Framjaise, waarin de heeren- rollen door de prinsen van Wied, de zonen van prins Albert van Pruisen en de Graven van Solms Laubach werden vervuld. De dames waren meest van vorstelyken bloede of behoor den tot de aanwezige autoriteiten. Het bal had in de open lucht plaats, waar twee uitnemend ingerichte buffetten waren om de hongerigen en dorstigen te laven, die tevens weder een bewys leverden van de vor stelijke wyze, waarop de familie van Wied haar gasten weet te onthalen en op de meest onbekrompen wyze te ontvangen. Dankbaar en zeer voldaan scheidden de gasten omstreeks halftien, met zich nemende een souvenir aan de vriendelykheid der vorstelyke gastvrouw, die hun dit feest had bereid. Voor het ver trek had nog een allegorische voorstelling plaats door de dochters van den Vorst en door freule Von Dungern, als een hulde, aan het vorstelijk bruidspaar gebracht. Dinsdag in voor- en namiddag was de tyd van scheiden gekomen. De verschillende gasten vertrokken in allerlei richtingen, nadat men aan een flinken lunch de krachten voor de reis had gekregen. By het afscheid waren de vorstelyke personen steeds op het bordes, om afscheid te nemen en den gasten eene goede reis en een behouden thuiskomst toe te wenschenl Dat zoo harteiyk afscheid, waar de welwil lendste bewyzen van wederzydschen dank wer den uitgesproken, zal steeds voor de gasten e6n onvergetelijk oogenblik biyven. Dagbl Gisteravond om 8 uren vertrok van Rot terdam met het stoomschip „Olaf Kyrre" naar Bergen, om vervolgens met eene toe ristenboot naar de Noordkaap te reizen, Z. M. Leopold II, koning van België. Vergezeld van twee adjudanten en twee bedienden, kwam de koning, die streng incognito onder den naam graaf Van Ravensteyn reist, te 5 u. 39 aan het station Beurs aan, wandelde een uurtje door de stad en dineerde daarna zeer eenvoudig in het „Maashotel" in de Boompjes. Hy bleef daar tot kort vóór het oogenolik van vertrek. Het stoomschip „Olaf Kyrre" is een der passagiersstoomschepen van de firma D. Bur- g r Zoon, die, ingericht volgens de nieuwste eischen des tyds, een geregtlden dienst tus- schen Rotterdam en Noorwegen onderhouden. Zelden vertrok een vorst zoo ongemerkt van Rotterdam als gisteravond de koning der Belgen. By het vertrek wandelde Z. M., een sigaar rookende, op het dek, zonder dat iemand notitie van hem nam. Koning Leopolds afwezigheid zal ongeveer drie weken duren. De dezer dagen in gebruik gestelde postzegel van vyf gulden heeft het formaat van het ryksdaalder-zegel. De kleur is brons met blauw middenstuk. Ook van 50 cents en een gulden komen er tweekleurige zegels. Volgens het „Tydschrift voor Postzegelkunde" z\jn deze gereed en zullen zy zeker spoedig afgeleverd worden; ze mogen echter eerst uitgegeven worden wanneer de oude verbruikt zyn. Het 5-gulden-zegel zal alleen in zeldzame gevallen worden gebruikt voor buitenlandsche postpakketten. Verzamelaars, die er oen in hunne co.lectie willen hebben, zullen dan ook 't best doen met er een te plakken op een gewonen brief aan hun eigen adres. Het stoomschip „Veendam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 23 Juli Lizard; de „Cyclops" arriveerde 22 Juli van Arasterdam en Liverpool te Batavia; de „Gelderland," van Java naar Rotterdam, ver trok 23 Juli van Havre; de „Koningin- Regentes," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Juli van Genua; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, pas seerde. 23 Juli Sagre8; de „Prinses Sophie," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Juli Perim; de „Titan," van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 23 Juli te Gibraltar; de „Werkendam" arriveerde 23 Juli van Rotterdam te Nieuw-York. By kon. besluit is, met ingang van 1 Sept. a. 8., aan M. M. L. Rutten, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Utrecht. Benoemd: T. Verheggen tot burgemeester van Buggenum; J. F. Maasen tot id. van Roggel; M. Thomassen tot id. van Cadier en Keer; S. Thy'ssen, tot id. van Geulle; E. J. Bergsma, met ingang van 1 Aug. a. 8. tot id. van Enschedee, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van 't Bildt. Aan den vice-admiraal G. Kruys vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van grootofficier der orde van den Witten Olifant, hem geschonken door Z. M. den koning van Siam. Mot ingang van 16 Aug. a. 8. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Delfzyi G. J. Acket, thans in geiyke betrek king te Terschelling. Een pensioen van ƒ191 'sjaars verleend aan J. Evertse of EverJsm. Gemeenteraad van Alfen. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Alvorens de Raad tot de behandeling der onderwerpen, op de agenda voorkomende, overgaat, wordt de door B. en Ws. tot tydelyk secret ins en ontvanger benoemde heer K. J. E. Koning als zoodanig beëedigd. Gelezen en voor. kennisgeving aangenomen worden de sedert de vorige vergadering aan den Raad gerichte stukken, waaronder ook een missive van Ged. Staten, houdende toe zending van het koninklijk besluit, waarby het Raadsbesluit tot verhoogde schoolgeld heffing op de openbare lagere school wordt goedgekeurd. Naar aanleiding hiervan vraagt en verkr gt de heer Van Dobben het woord, om zyn biydschap te kennen te geven over den iühoud van dat kon. besluit en om hulde te betuigen aan do Hooge Regeering, die, door bedoeld besluit goed te keuren, heeft getoond rechts gevoel te bezitten. Spreker brengt ook hulde aan het Dageiyksch Bestuur, misschien speciaal de wethouders, die door hunne standvastig heid zooveel hebben bygedragen tot totstand koming der verordening, niettegenstaande „enkele heeren" niets onbeproefd hebben ge laten by de Hoogere Regeering op de niet- goedkeuring van 's Raads besluit aan te drin gen. Het rechtsgevoel van die heeren schynt geheel te zyn verstompt en het is te wen- schen, dat ook zy eenmaal zich zullen scbam< n om het onderwy8, aan hunne kinderen ver strekt, door anderen te laten betalen. De gemeente-rekening, dienst 1895, aanwy- zende in ontvangst een bedrag van ƒ24,519.135, in uitgaaf een bedrag van ƒ23,440.22, en alzoo sluitende met een batig saldo van 1078.916, wordt in handen gesteld van de financièele commissie; de rekening van het Burgerlyk Wees- Armhuis over het jaar 1895, aanwyzende een ontvangst van 3433.15 tegen een uitgaaf van 3172 63 en een batig slot van ƒ260.53, wordt goedgekeurd. Voordat de rekening ter zyde wordt gelegd, vraagt de beer Bos hierover nog het zyn bevreemding te kennen gever I terwyl de president van het Coh 2», Regenton, de heer Samson, bekend een zeldzaam accuraat en in de admi?> netjes werkend persoon, in de rekenii dat Armhuis zoovele dingen voorkomt niet overeenstemmen met een goede bo». houding. Hy wil vooral wyzen op tal van nota's, waaruit blykt-, dat de weesvaJer ce grootste leverancier van het gesticht is, ter wijl zyne nota's in hooge mate gebrekkig zyn ingericht. Vleesch, spek, grutten, enz., dat alles schynt hy zelf maar te leveren, ja, onder verschillende nota's van den brood bakker heeft hy heel gewoon enkele van zyne leverantiën geschreven en by het totaal opgeteld. De weesvader is oud en naar hy verneemt ziekeiyk; de bestuurder van zoo'n inrichting moest, dunkt spr., een flink en vooral een ontwikkeld man zyn. Spreker zou wenschen, dat de weesvader voortaan niets meer leverde. Do wethouder Ovtres geeft den heer Bos toe, dat de weesvader niets moest leveren maar dat by onbeschaafd zou zyn, kan hy niet toegeven. Wel is waar is do weesvader oud, maar hy is toch nog geschikt; hy werkt met overleg, is zuinig en handelt in het belang vau het gesticht. De heer De Jong kan met den heer Bos medegaan. Den weesvader ontslag geven, zou hy niet willen, doch wel, dat hy voortaan voor geen cent leverde. De Voorzitter belooft bet doel dezer bespre 20) „Ik moest u doen weten, dat Helen Twyford dezen avond in het steenen huis zou komen." „Nu, zooals ge weet, is dat geen nieuws voor my." Na nog eenig verder spreken verwyderde Caroli :e zich haastig en ging de detective naar het logement terug. Hy klopte aan de deur eener kamer op de tweede verdieping. „Binnen 1" „Zyt gy reeds uitgerust, Miss Twyford?" „Dank u, heelemaal." „En zyt ge voorbereid op hetgeen komen zal?" „J'." „Laat ik u dan deze kleine revolvers geven ze kunnen u te pas komeü. Kunt ge er mede omgaan?" „Htl3a8, dat kan ik." „Mynheer Adams, mag ik u eens over een zeer kiesche zaak sproken?" „Ik ben geheel oor, mejuffrouw." „U hebt my groote diensten bewezen." „De omstandigheden liepen my mede en „Ik kom dus in het algeheele bezit van myn vermogen?" „Ja." „Wilt gy dan zelf de som maar noemen, die ik u schuldig ben? Al is het myn halve koninkryk, dan zal ik het nog niet te veel vinden." „Ik zal Diet meer rekenen dan wat my strikt toekomt." „Daar kunt ge u toch niet mede tevreden stellen!" „Mogen we dit gesprek nog eens nader hervatten, wanneer de geheele zaak in orde zal zyn?" „Dan zal ik nogmaals uw hulp moeten inroepen voor een zaak van groot belang." „Ik ben steeds tot uw dienst bereid." „Ik wilde u verzoeken iemand op te sporen, die plotseling verdwenen is; mag ik u myn geheim toevertrouwen?" „Dat moogt ge zeker!" „Ik heb myn hart weggeschonken aan een jongen man; we zouden reeds getrouwd zyn geweest, indien ik plotseling niet van ieder bericht van zyn kant ware verstoken gebleven." „En ge wildet hem opgezocht hebben?" „Ja, gaarne." „Denkt ge, dat men ook hem heeft opge licht evenals u?" „Neen, volstrekt niet." „Wilt ge my dan de geheele geschiedenis eens vertellen; ge stelt toch wel eenig ver trouwen in my?" „Tot ik het bericht ontving van myn nieuwen rykdom, woonde ik op een klein dorp. Een jonge man, bediende van een handels huis, had eenigen tyd op ons dorp vertoefd. Den avond vóór hy vertrok door zyn patroon opgeroepen, verklaarde hy my zyn liefde en verloofden wy oos." „Hebt ge hem sinds nog gezien?" „Ja." „Wanneer?" „Dadelyk na myn terugkomst; ik had toen vernomen, dat men my beroofd had van den rykdom, dien ik nooit had bezeten." „Hebt ge hem alles van de zaak verteld?" „Niets." „Wat zeidet ge hem dan?" „Dat van de heole zaak geen woord waar was. Ik zeide, dat het een vergissiDg met namen was, omdat ik toch heilig overtuigd was, dat ik die groote erfenis nimmer in myn bezit zou krygen." „En wat zeide hy wel op die mededeeling?" „Dat het een zeer wreede vergissing was. Hy kwam toen om my goeden dag te zeggen, want hy ging terug naar Nieuw-York." „Beloofde hy u te schryven?" „Ja, en hy hield zyn belofte niet." „Waarom niet, denkt gy?" „Ik vrees, dat hem iets overkomen is." „En hebt ge hem nog Daar Nieuw-York geschreven „Ja, doch zonder antwoord te ontvangen." „Hoe heet hy?" „Frank Carruthers." „En hoe luidt zyn adres?" „Dat heb ik niet." „En de naam der firma?" „Dien weet ik evenmin." „Dus ge weet zoo goed als niets van hem!" „Ik weet, dat hy een trouw, eerlyk hart heeft." „Hebt ge hem inderdaad lief?" „Anders zou ik my waarlyk niet tegen de omstandigheden verzet hebben." „We zullen Fraük Carruthers wel vinden zonder veel moeite." „Als hy maar niet dood ial" „Ik geloof 't niet, en nu weder tot deze zaak teruggekeerd." Te middernacht slopen twee zwarte gedaan ten naar het steenen huis; men hoorde eeu fluitje en een der manneD kwam de stoep af, roepend: „Zyt gy het?" „Ja, mynheer, ik ben hotl" XXI. „Hebt gy haar?" vroeg Griggs met bevende stem. „Ja, wat moeten we met haar doen?" „Breng haar Daar den zwarten poel." „Dat is niet volgens onze overeenkomst." „Ge wilt immers de tien duizend dollars verdienen?" „Ja, en we wenschen die te ontvangen vóór we u het meisje overleveren." „Als go gold wilt zien, moet ge uw werk voltooien." „Door hot meisje te vermoorden." „Juist." „Spreek zacht, ik zie ginder iemand," zeide Foxy, op een donkere schaduw wyzend. „Wat is er?" „Pas op; daar ligt iemand op de loer." „Wilt ge uw tien duizend dollars verdienen of niet?" „Ja." „Vermoord dan dadelyk het meisje; dan kan het ïyk later in den poel worden ge worpen." „Dus moet ik een moord doen?" „Gy wilt immers tien duizend dollars ver dienen?" „Waar is het geld?" „Ik heb het hier by my." „Als ge my het nu met dadelyk geeft dan vermoord ik u." „Gy hebt reeds duizend dollars vooruit, ik zal u nogmaals duizend geven, indien go nu dadelyk doet wat ik u zeg. Later krygt g' de overblyvende acht duizend dollars." „Kent gy de werkeiyke Helen Twyford?" „Ja." „Nu, dan kunt ge haar binnen tien minuten dood zien." „Ga dan," en de advocaat telde hem d' bankjes uit. Even later kwam de schurk terug. „Gy kunt komen zien." „Is het ver?" „Slechts eenige schreden." „Ik volg u." „Eerst het geld." „Zoodra ik het ïyk gezien heb." Foxy ging hem vóór naar een open plek; een vrouw lag lang uitgestrekt op den grond naast haar stond oen man rechtop. „Ja, zy is het," betuigde Griggs, „Zyt ge nu voldaan?" „Dat ben ik." „Dan voor den dag met het geld." „Eerst moet hot ïyk uit den weg geruimd." „Nadat ge my betaald zult hebben." „Moordbegon Griggs plotseling te roepen. „Ia dat eerlyk spel?" vroeg Foxy veront» waardigd. (Wordl vervolgd.) DAG-BLAD.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1