Oo. Ontwerp besluit tot wyziging van hot reglement van politie voor het vaarwater tu8schen Ryn en Schie en de daartoe behoo- rende kunstwerken. De wijzigingen strekken hoofdzakelijk lo. om te bepalen dat sleep treinen uit niet moer dm 11 de sleepboot medogerekend mogen bestaan en niet langer dan 350 M. zijn en op bevel van den brugwach ter moeten worden, gesplitst2o. om te verbie den het voorttrekken of voortduwen van vaar tuigen of vlotten langs de andere zijde dan die van het provinciale jaagpad; dus langs den straatweg Den Haag Delft. De heer Van der Hoog stelt in het belang van de schipperij voor, sub. lo. aldus te wijzigen, dat sleeptreinen mogen bestaan, uit 16, de sleepboot medegerekend. Namens de commissie bestrijdt de heer Evers het voorstel, met het oog op degroote belangen van het vervoor te land. Het amendement wordt verworpen met 56 tegen 5 stemmen. Dj wijzigingen in haar geheel worden z. h. a. goe gekeurd. lOo. Voorstel om aan de gemeente Krimpen aan de Lek, voor 5 jaren, een subsidie te verleenen van f 500 ten behoeve van den stoombootdienst tusschen Nieuw-Lekkerland, Krimpen aan de Lek en Ridderkerk. De Commissie ad hoe stelde voor het sub si :ie te bepalen op ten hoogste f 500. Goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. Het voorstel tot wijziging van het provin ciaal reglement op de wegen- en voetpaden omtrent het houdea van en het rijden met hondenkarren, gaf aanleiding tot ver schillende opmerkingen. Aangenomen werd een voorstel Waldeck, bepalende dat de honden niet alléén in de kom der gemeenten, maar óók op de buiten wegen gemailband moeten zijn, en een voorstel De Kruyff, bepalende den leeftyd van de bestuurders van. hondenkarren van 16 op 14 jaar. De geheele wijziging is aangenomen met 42 tegen 26 stemmen. Aangenomen werd nog: Het voorstel tot wijziging van verschillende polderregleraenten; dat tot regeling van het waterschap voor de Kil- en Waohtdyken, en dat tot reorganisatie van de waterschapsregeling in het vroegere land van Ar kei beneden de Zou we. De behandeling van de overige aan de orde zijnde onderwerpen werd verdaagd.tot be.den- «chtcnl. Gemengd Nieuws. In de StJadszaali bad gisteravond de eerste van de reeks kermis voorstellingen plaats, welke aldaar ook dit jaar wederom zullen gegeven worden door het gezelschap van den heer Frits Van Haarlem Yojf een eersten avond waren zaai en balkon bijzonder goed bezet, een gedeelte van dit laatste ook door matrozen der Kweekschool voor Zee- va .rt alhier, die in het begin van den avond hunne krachtige stemmen nu en dan pxnrden aan de tonen van het insgelijks krachtige, flinke orkest, welke medewerking niet nali=t reeds dadelijk eenige geestdrift onder de bezoekers teweeg te brengen Het programma op den voet volgend, deelen we mede, dat marscb en ouverture van het orkest, onder leiding van den heer A. Puscb, door de meeste bezoekers wel aangehoord, maar toch niet gerekend werden als te be- hooron tot de nummers van het eigenryke programma. Nummer drie, de verschijning en de inderdaad schoone zang boewd o. i. dan ook niet volkomen in het genre, dat voor café chantant verlangd worct - van de onberispelijk en hoogst zodiglyk gikleede- Erailie T.irtaud, Hollandscho zangeres, was voor schier allen het begin, dat eindigde in luide bijvalsbetuigingen. Na haar maakte men een oogenblik kennis met de Fratellï Agosti, een oogenblik want nadat de klefoste van de twee ia een zeer boogen paal, door den ander, een fbrschen man, op den schouder getorst, was geklommen en in hoogere sferen, veel hoerger dan het balkon, zich gereed maakte tot gehefm ge bleven evolutiën aan een soort rek, boorde men plotseling alarmgeschreeuw uit den mond van den beneden staande en vielen paal, rek en kleinste Agosti naar beneden, gelukkig langs het tooneel - waarvóór men in dit nummer werkte - en niet dezaal in. Groote ontsteltenis Velen begeven zich naar voren, onder wie de directeur der Buffet-maatschappij en de com missaris van politie, en constateeren, dat het ongeval betrekkelijk goed is afgeloopen, het geen het publiek ook daaruit blijkt, dat de Agosti's even daarna een oogwenk op het tooneel verschijnen Later nadat enkelen door duinwater tot bedaren waren gebracht - vernam men, dat de artist zich licht bezeerd had aan een been en een arm en dat een in de zaal aanwezig officier van gezondheid hem geneeskundige hulp had verleend „Sensationeel" was deze kunstverrichting ontegenzeglijk. In dit nummer zal de volgende avonden een wijziging gebracht worden't wordt dan op het tooneel gegeven en zóó, d3t ongelukken bijna onmogelijk zullen zya. De zes ramoneurs, dames-zang-, -dans en ■transformatie-ensemble, bewogen!) zich tot groot genoegen allervlugst op het tooneel. Jammer, dat een der dametjes oven van den voet raakte! Een grap in 't Panopticum was een der aardigste nummers, te aardig om te beschrijven. Zonder ongevallen en met groote juistheid en zekerheid werkts het amor-trio, acrobaten van den eersten rang. De heer A. Do Winter, de Hollandscho karakter komiek, is een goede oude bekende. Zijn nieuwe creaties voldeden zeer goad. Uittreksels er van zullen we Diet geven; men ga het geheel hooren! Een vertegenwoordigster van het „zwakke" geslacht, miss Arniotis, voorgesteld als de „sterkste" vrouw der athleten, deed allen ver steld staan want zitten deden de meesten niet meer; hinderlijk genoeg I vanwege hare kracht; drie heeren der schepping tilde zij, samen en in vereenlging zittende op een plank, gelegd op een stoel, van den grond; en met haar witte tandjes deed zij óók won deren. Dat is me een vrouwtje I Een kijkje waard I Een kameleon-mensch verwisselde vlug achter elkaar tienmaal voor de oogen der aanschouwers van kostuum en stelde nu deze, dan gene voor; inderdaad verrassendI De gedresseerde katten en honden van professeur Léonidas bleken geleerde dieren te zijn. Vooral als pantomimisterr vond men die „stomme" diertjes allerliefst en het katje, dat in een parachute naar omlaag kwam, ondervond veel blijken van ingenomenheid. Een paar muzikale excentriciteiten brachten op koddige wijze zuivere muziek ten gehoore en in hun herhaald optreden waren de zes ramo neurs, mej. Tartaud. en de heer De Winter niet minder gelukkig dan in huneerste. Te kwart voor éónen verliet men voldaan het gebouw. In de Stadszaal zal met de kermis heel wat moois te zien zijn! Bij de kindervoorstelling van hedennamiddag stelde de Nedevlandsche Buffet-Maatschappij, pachtster der StadszaaL, weezen uit de ver- plegjngsgestichten van onderscheidene ge zindten alhier in de gelegenheid in de zaaL tegenwoordig te zijn; wat prettig voor die kin :eren Het volgende landbouwberrcht ontvangen we uit Haarlemmermeer: De oogst is met fcaTwy, wintergerst en rogge begonnen bij een weer, zooals men niet beter kon begeeren. Misschien, dat menige landbouwer wel iets meer vocht op het land had gewenschfc. Het heeft ook hier wat geregend en gerurende vele nachten heeft het zwaar gedauwd; maar de zware onweers buien zijn den polder ontgaan en al is dit nu in één opzicht wel aangenaam, toch zou wat meer regenwater bepaaldelijk het weiland veel verbeterd hebben. Maar, zoo is er altyd wat te wenschen. Over bet geheel kan men tevreden zijn. De wintergerst, die hier echter weinig wordt verbouwd, is heel goei; de rogge is uit muntend. De tarwe is ryp en wordt reeds hier en daar gemaaid. Dit edel graan is uit muntend en zwaar. De voornaamste drukte van den dag ver oorzaakt de' karwydor^ch. Naar ons van ver schillende zijden wordt meegedeeld, valt dit gewas met mee. Vooral1 de rupsen van den kleinen vlinder, die bfj de karwy bij honderden wordt waargenomen, beoben veel schade ver oorzaakt. De prys van de karwy loopt van 12 tot 14 gld.. de 50 KG. De bieten zijn flink aan den groei en de vele zonneschijn zal wel in suiker worden omgezet- In den tuin gaat het ook naar wenscfr. Vooral de boonen hebben gunstig weer, warm en droog. De aardappelen zien er goed uit, da vroege zyn lekker en goed van beschot, alleen in de fijnste soorten vertoont zich de ziekte. Voor de erwten was het ook best weer, alleen de kool groeit niet welig. Die tijdig in 't voorjaar geplant zijn,, zijn over 't geheel best, maar de later geplante kool Leed door droogte, da luis en do rupsen. Tegen de rupsen is afzoeken het beste middel. De veestapel bleef nogal gezond. De melk emmers worden echter tegenwoordig niet meer gevuld, vanwege de schrale, weiden. Op enkele stukken ziet men ook te veel vee naar de oppervlakte- Aan den IJweg Venneperweg - te Haarlemmermeer is een tweejarig kind, van C. G. te water geraakt en verdronken. Aan den Sphringweg te Haarlemmermeer verdronk gisteravond Cornells. Bogerman, oud 17 jaren, ïydende aan toevallen. Zondag hield de „Goudsche Zwemclub" een internationalen zwemwedstrijd in de stedelijke bad- en zweminrichting. Het weer was gunstig en de belangstelling was zeer groot. De uitslag is als volgt: Afd. A. I. Snelzwemmen. Juniores (SO M. met 1 keerpunt): 1ste pry's Douwes Dekker, van Bodegraven, 1 m. 18; 2. A. Breebaart van Goud3r 1 2P/S; 3. N. Ottema, van Leeu warden, 1.227s; 4. E. Meijer Jr. van Amster dam, 1.23. Afd. B. Snelzwemmen op den rug (juniores), 40 M., A. Breebaart, van Gouda, 38VS sec.; Lud'olf Doyer, van Amsterdam, 39V5 sec. Afd. A. II. snelzwemmen (seniores) 240 M. met 5 keerpunten. 1. C. W. Van Hasselt, van Rotterdam, 4 43; 2. E. Douwes Dekker, van Boiegraven, 4.46V(; 3. E. Kërmans-, van Ant werpen, 4.5iys Afd. C. Duiken, (diepte 2r/t M.) 1. C. W. Van Hasselt, 40 sec 2. C. G. Slot, 42 sec. 3. W. L. Immink, allen van Rotterdam. B II. Snelzwemmen op den rug om het kampioenschap van Nederland(80 meter met 1 keerpunt): 1. Jan F. De Vogel, van Rotter dam, 1.242. Quand raöme, van Rotterdam, 1.25; 3. H. F. Dupont, van Utrecht, 1.25r/5. Afi. D Gekleed duiken en zwemmen. Diepte 3 M 1ste prijs medaille, C. \V. Van Hasselt, van Rotterdam. 36 V5; 2. C. G' S'ot, van Rotterdam, 41, 3. Quand mêmo, van Rotter dam, 42l/5. Do erfenis van NeeltjePater. Een koopman uit Woerden verkeerde in de meening, dat hij erfgenaam was van Néeltje Pater, te Broek-in-Waterland overleden. Men vertelt, dat Neeltje Pater schatryk was ge weest en de Woerdensche koopman meende, dat hij universeele erfgenaam was. H(j sprak dezen en genen over de middelen, die hij moest aanwenden om dat geld te krijgen, maar niemand scheen raad te weten; einde lijk stuurde iemand hem naar een kaart legster te Gouda. Deze wist raad; er moest, zeide zy, een advocaat aan het werk gesteld worden, de kaarten hadden het uitgewezen. Maar advocaten gaan niet voor weinig geld aan het werk; er moest eerst f 55 gestort worden eer de advocaat z(jn schouder tegen het wiel wilde zetten; dat de boel aan het draaien zou maken. De sukkel stortte f 55. De kaartlegster kwam met allerlei mooie praatjes, brieven, telegrammen, enz. aan, en lichtte den man in. een paar jaar voor f 600 op. Altijd had zij geld noodïg voor den advocaat en vertelde dan, dat de zaak zoo goed ging, als maar kon. De eenvoudige Beden wilden ook eens gaarne den advocaat zien. Eerst zeide de kaartlegster, dat de persoonlijkheid van dien advocaat ge heim moest blijven, maar toen haar het vuur wat na aan de schenen werd gelegd, werd den goedgeloovigcn zielen door de kaartlegster aangezegd1,, dat mijnheer nu zou komen, en dat zij maar eens een flinke koffietafel moesten aanrichten. Er werd een zoogenaamd tafell je wel-bereide gemaakt, maar geen advocaat kwam. Eindelijk noemde zy' een gefingeerden naam en ten slotte werden de bedrogenen wan trouwig, zooJat het rechtszaken werden. De kaartlegster, die gehuwd en tevens moeder is, gaf aan de rechtbank te Rotter dam, waarvoor zy gisteren terecht stond, te kennen, dat haar man niet genoeg verdient, dat zy oen jaar of zeven het beroep van kaartlegster uitoefent en dat zy nogal beklant was, maar dat de klad in do zaak is gekomen, sedert het bekend was geworden dat zy de goegemeente had opgelicht. Zy verklaarde,, dat zjj met den advocaat, die de zaak zou in orde brengen, haar eigen persoon bedoeld had, want zy was haar eigen advocaat. Voor hoeveel geld zy de goedge lcovige zielen had beetgenomen, kon zy niet zeggen, want zy verklaarde nu en dan suf te wezen door het drinken van een borreltje Tevens werd z(j door den president tot de erkentenis gebracht, dat er niets uit de kaar ten was af te leiden. De officier van justitie eischte 1 jaar en 6 maanden voor de beklaagde. Tot vyftien jaar gevangenis- straf werd door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam veroordeeld J. C. M. "W., 18 jaar oud, varensgezel van beroep, beschuldigd van poging tot moora onder verzwarende omstandigheden op Christimn Lodewyk Bouman, in diens, woning in de Winstraat te Rotterdam. De eisch was ook 15 jaar. Nog werden behandeld drie zaakjes tegen A. v. R'20 janr, arbeider te Leiden; H. v. d. G., 22 jaar, zeevarende to Dordrecht, en G. B., 24 jaar, varensgezel te Rotterdam, wegens desertie van NeJerlandsche zeevis sch ers vaartuigen. Tegen de, met uitzondering van den eerste, niet verschenen beklaagden, reqaireerde het O. M respectievelijk 5, 7 en 7 dagen ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De voorloopige hechtenis van W. J. De Vos inziike den moord op A. F. Hoogsteden re Rotterdam, werd weder dcor de rechtbank aldaar verlengd. Men schrijft uit Amsterdam, dd. 20 Juli: Dat het verzet tegen de politie hier nog 6teeds blyft aanhouden, blijkt al weer uit het volgende feit. In een tapperij aa" de De-Witten kade hadden een zestal personen, waarschijnlijk meenende dat er leven in een brouwerij behoort te zijn, heftig spektakel gemaakt en werden daarom door een agent met groote moeite uit dezen Bacchustempel verwijderd. Nauwelijks waren zy echter op straat ge komen, of met hun zessen vlogen zy den agent te Lyf en mishandelden hem op een geduchte wijze, en toen dezo nu een der rustverstoorders wilde arresteeren, verzette het publiek zich bier heftig tegen, zoodat zelfs bi) de arrestatie van twee der leven makers de sabel moest worden getrokken. Twee agenten in burgerkleeding, die juist hun vrijen dag hadden, assisteerden hun collega bierbff. De beide arrestanten zijn nog steeds op het bureel De andere vier personen zyn, ongelukkig genoeg, onbekend gebleven. De Algemeene Muziekhandel te Amsterdam heeft uit Bayreuth telegraphisch bericht ontvangen, dat alle plaatsen voor alle Wagner-voorstellingen totaal zyn uitverkocht. Een kranig hoogloeraar. - Prof. J. A. Korteweg, uit Amsterdam, die onlangs zitting b3d in een examen-commissie te Rotter dam, kwam iederen ochtend per nywiel van de hoofd- naar de Maasstad en keerde 's mid dags weer op de fiets terug Hy bracht slzoo acht uren daags op zyn wiel door We kennen wel jeugdiger wielrijders, die 't hem niet zouden nadoen. (Kampioen.) In de afgeloopen week kwamen te Schiedam 15S gevallen van mazelen voor. De vorige week zijn op het eiland Tolen weder 7 varkens aan vlekziekte ge storven Nog twee zyn er aan lijdende. Men scbrijft uit DeBilt, dd. 20 Juli: Het nut van een rijwiel (en van een paar goede harten) ondervond gistermiddag een buitenman, die aaD de uitspanning „de Pan" nabij De Bilt van den hoogen schommel viel. Spoedige hulp voorden zwaar gekwetsten man was hoog noodig, en een lieve jonge dame belastte zich met de taak, deD dokt.r te halen. Op haar riJwi.-l vloog ze naar De Bilt; bij het hotel Nas informeerde zij naar de woonplaats van den dokter, werd vriende lijk terecht gewezen en stond een oogenblik later by don we! willenden arts, den heer Lette. Na eenige vragen beantwoord te hebben, reed zo terug, byna onmiddellijk gevolgd door den arts, in diens rytuig, die, dus spoediger dan men ooit kon gedacht hebben, den ongeluk- kigen man kon onderzoeken en helpen. Da kwetsuren bleken wel zeer ernstig, maar gelukkig niet levensgevaarlijk. Laat ons het beste voor den gekwetste hopen, en met onzp hulde aan de jongedame en den geachten arts tovens cfen wensch uiten, dat de massa buitenlui, die in het rijwiel zoo vaak iets hinderlijks willen zien, hierin ook eene goede zijde van dit vermaak lèeren kennen. Nabjj Vleuten geraakte gisteren een wagon met hooi in het water. Do twee personen, die op het booi zaten, Fagen er nu onder; één hunner kreeg den wagen over zyn been, dat (ïaardoor gekneusd werd. De andtr liep alleen een nat pak op en was spoedig weer uit het water. Met den ander ging dat zoo gauw niet, maar ook deze kwam er betrekkolyk goed' af. Te Wilnis is van M. Hoog en doorn, aan de Kade, een zoontje verdronken van 5'/, jaar. Een drama in een krankzinnigen gesticht. Te Parys werd onFangs de acht en veertigjarige wegwerker, Jean Durand', die aanvallen van razerny had, naar het krankzinnrgen-gestf hï „Sair.t-Fierre" overge bracht. AI spoedig verzet'to hy zich tegen de bewakers, en bij zulk een gelegenheid' kreeg hij een wondje aan de hand, dat met phenol werd urfgewasschen, waarfty het den razende gelukte, cfe phenol machtig te worden en uit te drinken. Door tijdig toegediend tegen gif en zorgvuldige verpleging kon men hem toon nog radden, maar een dag of wat later had hy weer een geweldigen aanval van razerny. 't Was mllden in den nacht en vyf mannen hadden merite om hem vast te houden. Woir.ige uren later was hy een lyk. Dr. Rjy, do directeur, constateerde dat de dood slechts door c-rgerlyko mishandelingen van den kant der oppassers kon zijn teweeg gebracht. Onmiddellijk word de justitie van de za ïk verwittigd, en de rechter van instructie heeft een streng onderzoek ingesteld. Onlangs zijn op de nieuwe Lancashire and-Dumbarton-spoorweglyn en wel by Scotstown by Glasgow, interessante proef nemingen met oen nieuw spoorweg-signaal gedaan. Het doel dor uitvrnring is, de machi riist niet alleen door zichtbare, maar ook door hoorbare signalen op eenig gevaar opmerkzaam te maken. Aan een gewone srgnaalstang is een tandrad aangebracht, dat stygt, wanneer het signaal op „vxilrg,en valt, wanneer het op „onveilig" staat. In de ruimte voor den machinist op do machine is een korte hevel met uftgestrekten arm aangebracht. Staat hot signaal nu op veilig, dan gaat dezo hovel onder hc-thooger staaüde tandrad aan de signaalstang door; is echter het signaal onveilig, dan raakt de hevel het 1 ger geplaatste tandrad aan, waardoor oen stoomfluit geopend worct, die met een schrillen toon den machinist waarschuwt. Bovenrieu verschijnt ook een roode schyf aan den binnen kant van bovengenoemde ruimte; wanneer het noodig mo.bt zyn, kan het vallen van den hevel ook gebruikt worden om den stoom af te sluiten, de remblokken aan te leggen en een klok in den wagen van den hoofdconduc teur te luiden. Htt grootste voordeel van dit signaalsysteem zou natuuilyk by mistig; donker weer merkbaar worden. De nieuwe signaaLstang is naar verhouding klem en by de rails geplaatst. Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: C. Goos3en en S. C. verbeek J. Uithoven en M. M. De Ruiter. M. Baten en J. Persoon. L. Van den Heuvel eD GL Versteegt. Getrouwd: P. Pieters en 14. Westbroek.— J. Commissaris en G. Van Kouteren. Bevallen: S. Piet geb. Nauta D. A. Van Schajik geb, Oskam D. A. J.< Wesmaas geb. Raaphorst Z. YV. Roest geb. Boom D.N. OlivLer geb. Meijdam D. M. A De Block geb. Pieters Z. A. Magchielse geb Broower Z. E. Bakkor geb. Slinger 'L.J. Mans geb. Van Herwijnen D A. MoLenaar geb. Kamer D. M. LI. Van den Heuvel geb Vorftuijl D. C. Romerjn geb^ Silvis D.G. De Ruijter geb. Ver beek D. L. Luijj. geb. Wijsman D. Overleden: G. De Kegt, 4 mnd. J. C. Boogert. 6 mnd. P. Bos, w.C. Van Hei ningen, 12 d. G;. Gijzenborg* 21 mnd. H. Roubos, 45 j.. KOLONIËIV. BATAVIA, 19-23 Juni. Uit Deli is te Batavia een particulier belicht ontvangen, dat de Radja van Perlak zyn tjap aan de R'egeering zou hebben teruggezonden. Uit Kottra-Radja is aan de „Sum. Ct." geschrjvon, dat het vroeger bericht omtrent het verwonden en sterven van den deserteur Brouwer onjuist is en dat geen enkele doser teur in onze handen is gevallen. Door den gouverneur van Sumatra's Westkust is onder dagteekening van 14 dezer het navolgende geseind „Gisteravond na zwaren regen in omtrek Emmahaven vele aardstortingen en modder- vloeden, waardoor 70 bamboezen woningen op etablissement min of meer beschadigd werden, terwyl aan Oostzijde baai vele inland- scbe wonmgen vernield wirden en een paar bedolven, waar'oy twee Niasscbe spoorweg- koelies het loven verloren. Schade aan spoor weg werken niet van beteekenis; aan haven werken in het gaheol niets." Volgens bericht van Timor Dilly zou die plaats overstroomd zyn van valschs ry.ka- daalders. Justus Van Maurik, die in Indië voor koopraanszaken reist, heeft te Pad.ing en te Batavia met zeer veel succe8 voorJr chten gehouden, 't Wae in do „Harmonie" ta Ba tavia nog nooit zoo vol geweest. Mr. W. Dj Ve-er zal volgens het „Bat. Hbl." met 1 Juli als hoofdredacteur van het „JJ. Bat. Hblad" aftredem LOMBOK. Uit Ampenan sehryft men dd. 14 Juni aan den „Java Bode": Het gerucht Icopt bier, dat Praja thans werkelyk wil beginnen. Een ingesteli ondor- zoek heeft aan het Licht gebracht, dat de op onze hand zynde bevolking allesbehaLvag.erust is. De op de sawah staande pad.i„ iyp m ufioeny wordt met den meesten spoed gesneden en binnengebracht. Het moet waar zyn, dut de vorige, week, Woensdag, toen er pLn. bestond, dat de soldaten een militairen marsch zouden maken naar Kodiri, er reeds een hinderlaag lag oen den troep te<overvallen. Goeroe Bangkol is allesbehalve dooi. Of het nu werkelyk tot een overval zal komen, weet ik nier, maar rustig is het niet. Verschillende veronderstel lingen hoort men, 0. a.: door al die inil&taïre marschen (reeds naar Narunada en Prainpoean) verkeeren G-oeuroe Bangkol en volgelingen in de matmng dat men hem by een dezer tochten, wil oppakken: tn daaruria wil by vtrhinderen dat do Gauipamie te Praja komL Er komt hier onier de soldaten teK.pitan bern 'ueirri voor.. Eén paai' weken geleden zyn drie Kli.nga- laezenv dia in ééia kamer sliepen, vermoord. Volgens de heeren docto_en moeten de kerds door één persoon zyn afgemaakt, ca-ui z$ allen op dezelfd» marnier gedood waren. Dit geschiedde minden in de kom der genieeote.. Er is nog: niets omtrent deze misdaad 0.1 tdekt. Daarentegen meldt de „Jav. Ct." gelyk wy reeds met een enkel woord berichtten De resident van Bali in Lombok, dfe zich 15 dez-r naar Amporwn begaf naar aanlei iïng van berichten, volgens welke er in Pr-j 1 iets gaande zoude zyn, bericht vandaar ond-r dag teekening van 16 dez^r,, dat de wd. assistent resident. van Lom huk den vorigen dag Praja bezocht, en er alles volEomen rustig bevonden had, terwyl de hou iing, van Goeroe Baugkol als gewoonlyk was. Het als een ongunstig voorteeken verspr.id gerucht, dat de bevolking hier en daar de padi onryp sneed, hleek be slist onjuist. Naar vermoed' wordt, hadden de ingekomen ongunstige berichten, welke meerendeels van Balische- zyde kwamen, de strekking om ge noemden Goeroe B ingkol by het bestuur in verdenking te brengen. De resident is den l&Jen naar de Oostkust vertrokkeD, om ook daar den toestand op fo nemen. ATJE1I. Da Bataviasche bladen, aangebracht door de Ned. en de Fnnsche mails, bevatten nog taTryke telegrammen over do tochten, in Afjeb gemaakt, voorname lyk betreffende den tocht naar de Kraeng-Raja-baai en Ladoeng. Het doel van den laatsten tocht, zoo werd 24 Juni aan de „Java-Bode" geseind; hetr insluiten van den vyand, is niet bereikt; er werd geen tegenstand ondervonden. Het 3de bataljon landde by Ladoeng en kreeg by h9t doen van huiszoeking 2 door klewanghouwen gewonden. Het 6de bataljon trof m eene sterkte 200 vrouwen en kinderen en 80 mannen aan, die^ na inlevering van hunne (oude) wapenen, ondef bewaking werden gesteld, by het terugtrek ken werden twee gyzolaars meegenomen. Het 12de bataljon keerde terug- en kreeg I doode en 6 gewonden. De telegrammen bevatten geen nieuws. TIMOR. Btykens een onder dagteekening van 1? dezer van den resident ontvangen teregram is do rust in Amfoeang opnieuw verstoord. Zeven personen in de gouvernementslanden zyn vermoord, de kampong Noswina is ver woest en hevorking van Pariti en Borati teruggetrokken in tydelyke versterkingen, beschermd door gewapende politie en kruis- booten. Pogingen tot het verkrygen van aan raking met de vyanJige hoofden bleven zon der gevolg. In de overige streken van het gewest is de politieke toestand normaal. Koortsen en hosst heerschen in de geheele residentie. CJava-Ct Daor den Goaverneur-Generaal van Ned.-IndiÖ zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: tot predikant bij de Protestantsche gemeente te Fort de Koek (Padangsche Bovenlanden) A. J. Ten Bokkel Huinink, bij koninkljk besluit van 14 Februan 1396 110. 36 benoemd tot predikant bij do Protestantsche gemeente in Nederlandsen Indië I'n de resid'entie Cheribon. Tg del ijk ge9teld: ter beschikking van den assistent-resident van Koeningan, de ambtenaar voot den burgerlijken dienst E Fneswyk, thans toegpvoegdE aan den assistent-resident van In- drainajne. Bij den po9t- en telegraafdienst. Be Last: met de waamernimg der betrekking van adjunct-commies op 80 's maands E. H. E Hofland. J'. Townscnd, J. Apon, A. Twijeel en Cr. Th. Ctiers, thans adjunct-commiezen op 50 's maands;. met de waarnoming der betrekking van adjunct- commies op f 30 's maands H. L. G. Aernoot, A.. Z. 11 Hoog velt. F. O M. Lapré, T. C. Flohr en E. R. Lucardie en geplaatst resp. te Weltevreden, Semarang, Rembang, i^emarang en ^Soerakarta. Ve rl e end een jaar verlof naar Europa, wegens langdungen dienst, aan den controleur 1ste klasse bij bet binnenlandsch bestuur op de bezittingen

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2