N°. 11168. Donderdag 23 Juli. A0.1896 feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH M&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post,-i 1-40. «Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 22 Juli. In de gisternamiddag onder voorzitterschap van den heer P. L. C. Driessen gehouden ver gaderlng van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, werd ter tafel gebracht en goedgekeurd een concept-missive, te richten aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waarbij de Kamer van hare ziens wijze doet blijken ten opzichte van het ont werp koninklijk besluit, tot uitvoering van de artt. 6 en 7 der Veiligheidswet, betreffende do bepalingen omtrent de luchtruimte, lucht- verver8cbing, verlichting, het voorkomen van brand, de reinheid der privaten en in het algemeen de maatregelen tot bevordering van gezondheid en zindelijkheid in fabrieken en verdere werklokalen. Het praeadviea van de Kamer is van den navolgenden inhoud: Aan Zijne Excellentie den Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid. Geeft eerbiedig te kennen de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden; dat zij met de uiterste belangstelling heeft kennis genomen van het ontwerp Koninklijk Besluit tor uitvoering van artikel 6 en 7 der veiligheidswet; dat die belangstelling intusschen, gerecht vaardigd door het feit, dat ook onze Kamer overtuigd is van het wenscheiyke en nood zakelijke om voor sommige toestanden en omstandigheden nadere voorschriften te geven, die de zorgen van den werkgever voor het lot van den arbeider zullen vermeerderen, niet belet, dat de Kamer na nauwkeurig onderzoek tot do slotsom is gekomen, dat het ontwerp zoowel induetrieelen als den met het toezicht op naleving der bepalingen belasten inspecteur zóóveel moeilijkheden in den weg legt, dat zij meent niet te mogen adviseeren, het ontwerp aan te nemen, zooals het daar ligt; dat wat de speciale bepalingen betreft onze Kamer zich hoofazakelyk kan aansluiten bij de opmerkingen en adviezen, over dit onderwerp uitgebracht door de ver- eenigde Kamers van Twente en de Kamers van Koophandel te Rotterdam en te Tilburg; dat onze Kamer daaraan echter nog het volgende wil toevoegen; lo. dat het woord „verbouwen", herhaalde lijk in het ontwerp gebezigd, bij de uitvoering der bepalingen tot tal van moeilijkheden en quaestiên zal aanleiding geven, omdat het zelfde, wat de een verbouwing noemt, door den ander met den naam van noodzakelijke herstelling zal bestempeld worden, daargelaten nog dat de bepaling van artikel 2 van het ontwerp tot de grove onbillijkheid leidt, dat hij, die reeds een gebouw heeft, in geen enkel opzicht voldoende aan de voorgestelde bepa lingen, daarmede jaren lang kan voortsukke len, mits hij maar niet verbouwt, terwijl een ander, die een kleine verandering wil aan brengen, teven3 dikwijls verbetering, verplicht is zich in elk opzicht naar de bepalingen te gedragen, zco dikwijls naar het inzicht van een toevalligen inspecteur er van verbouwen sprake zal zijn, een omstandigheid, die naar het oordeel der Kamer elke aan te brengen verbetering in den weg zal staan; 2o. dat in artikel 3 het samennoemen en het dientengevolge gelijkstellen van werk lokalen, waar arsenicum, cyaan en andere giftige verbindingen bereid worden, met kaar- derden en ruwerijen meer van den wensch getuigt om toch maar niets uit te zondereD, dan dat men zich van het even schadelijke van al deze bedrijven voldoende kan overtuigd hebben; 3o. dat, wat de luchtverversching in artikel 8 betreft, de Kamer van meening is, dat waar nog geen doeltreffend systeem bekend is, alinea 1 veilig kan vervallen en zoolang nog geen automatische vensteropénbrs uitgevon den zijn, die op een koolziïutgehalte van 4 pet. reageeren, het voorschrift in alinea 2 wel tot de vrome wenschen beperkt zal blijven; 4o. dat artikel 10 alinea 3, bepalende dat een lokaal, waar een hitte van 40° C. en meer wordt vereischt, met een onontbrand- bare stof moet bekleed zyn, dit voor droge rijen van laken, flanel, deken en andere stuk goederen stoffen van wol vervaardigd, zooals er te Leiden vele bestaan, enorme uitgaven ten gevolge zal hebben, terwijl het trouwens tot de hooge uitzonderingen behoort, dat in door stoom verwarmde drogerijen brand uit breekt, althans brand wat Leiden betreft, voor zoover der Kamer bekend, niet voorkwam; 5o. dat de Kamer, erkennende het gevaar, dat ontstaan kan door zelfontbranding van poetslappen en van de zoogenaamde broeken in wolkaarderijen, het aanbeveling zou ver dienen in artikel 10 alinea 5 voor te schrijven, dat in de werklokalen „gedurende den tyd dat daarin niet gewerkt wordt" deze niet mogen bewaard worden, gelijk trouwens nu reeds in de meeste fabrieken ten strengste verboden is; 6o. dat, wat artikel 11 betreft, de Kamer zich nog eens speciaal wenscht aan te sluiten aan hetgeen de Kamer van Tilburg daar omtrent heeft opgemerkt; 7o. dat wat artikel 18 aangaat, de Kamer meent niet te veel in bijzonderheden te kun nen treden, doch als algemeene opmerking dienaangaande als haar meening uitspreekt, dat de naleving daarvan in alle onderdeelen den werkgever op groote onkosten zal jagen, die alleen dan zouden te verdedigen zijn, wanneer dientengevolge absolute zekerheid vorkregen wordt, dat ongelukken zullen wor den voorkomen, of verminderen zullen, ter wijl bovendien naar de besliste overtuiging der Kamer niet alle bepalingen volstrekt nood zakelok zyn; cat bfl de groote zorgen, die onze indus- trieelen vaak hebben om hun onbeschermde industrie tegen de mededinging van buiten staande te houden, het de taak der overheid moet zijn, om zooveel mogelijk zorg te dragen, dat dó industrie zoo min mogelyk belemmerd en aan banden gelegd wordt, een omstan digheid, waarmede het zy met alle beschei denheid opgemerkt in geen enkel opzicht in artikel 18 is rekening gehouden; dat de Kamer hieraan wenscht toe te voe gen, dat, al moge eenerzij Is het gezond ver stand der inspecteurs een waarborg zijn, dat de alleszins vexante bepalingen met de noo- dige vrijgevigheid zullen toegepast wordeD, anderzijds toch ook niet uit het oog mag worden verloren, dat evenals industrieelen ook de inspecteurs aan de bepalingen zullen gebonden worden; dat wat het ontwerp in het algemeen be treft, de voornaamste bedenking daartegen deze is, dat in artikel 21 aan den inspecteurs zóó groote bevoegdheid zal gegeven worden, als in onze rijkswetten geen tweede voorbeeld zal worden aangetroffen; dat dan ook, zoo ooit, in dit ontwerp als correctief tegen die uitgebreide bevoegdheid niet zal mogen ont breken een beroep op een commissie van vak- en deskundigen; dat bovendien naar het oordeel der Kamer in het ontwerp veel te veel geregeld wordt, op de meest overdreven wijze in tal van bijzon derheden getreden is en te weinig aan de industrieelen zolf is overgelaten, terwijl boven dien een richtige uitvoering van de bepa lingen een studie en wetenschap vereischt, die men van het meerendeel der industrieelen niet kan vergen; dat de Kamer te dien aanzien speciaal nog eens verwijst naar hetgeen daaromtrent zoo juist werd opgemerkt in het voorloopig verslag der commissie van Ripporteurs over het ontwerp van wet tot wijziging der wet van 2 Juoi 1875 (Stsbld. No. 95) in de Eerste Kamer: „Met aandrang meende men de Regeering „te moeten aanbevelen, om niet te veel te „reglementeeren en bfl de reglementen geen „algemeene regels, uit een op zichzelve aan nemelijke stelling afgeleid, te stellen, maar „te letten op een onderscheiden aard der „inrichtiogsn, waarvoor de voorschriften worden „gegeven. Men had hierbfj voornamelijk het „oog op het ontwerp van het Reglement ter „uitvoering van de veiligheidswet, dat aan de „Kamers van koophandel en fabrieken ttr „beoordeeling was toegezonden en waarbij, „naar men meende, eischen werden gesteld, „die, niet het minst voor inrichtingen, welke „met kleine kapitalen werken, te bezwarend „werden geoordeeld. Men sprak de verwachting „uit, dat, nu de mannen der praktijk werden „geraadpleegd, ook hun wenken met allen „ernst zouden worden overwogen. „"Waar reglementen voor de toepassing in „sommige bijzondere gevallen onbruikbaar „blijken, dreigt het gevaar, dat zy ook in andere „gevallen buiten toepassing worden gelaten, „en zoo kunnen door theoretisch misschien „fraaie, maar practisch min bruikbare regle- „menten de kracht der wet verbroken en de „eerbied voor haar en voor de van het wet gevend gezag uitgaande voorschriften in het „algrmeen verzwakt worden." Redenen waarom de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden als haar overtuiging uitspreekt, dat, hoe wenschelyk ook zij het moge achten, gelijk zij reeds in den aanvang opmerkte, nadere voorschriften voor de in dustrie te geven, waardoor de werkgevtr genoodzaakt wordt meer acht te slaan op de belangen van zijn arbeiders dan tot nu toe, die zorg van de overheid toch niet zóóver mag gaan, dat de industrie een tot nog toe ongekende belemmering zal ondervinden, een belemmering, die noodzakelijk zal moeten vol gen, wordt het ontwerp, zooals het daar ligt, tot uitvoering gebracht of worden de daarin ver vatte bepalingen niet vrij wat milder gemaakt, dan zij op dit oogenthk zyn. Namens de. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden. Na goedkeuring van deze missive werd vervolgens besloten tot betuiging van adhaesie aan een adres van de Kamer van Koophan del te LondeD, gericht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, tot verkrijging van een bezoldigd consulair ambtenaar te Shangai. Nog werd gearresteerd de bi) de Kamer ter fine van advies door Burg. en Weths. opge maakte en ingezonden kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, bevattende een totaal van 436 namen. Na afd0 3ning van eenige onderwerpen van zuiver huishoudelyken aard, werd de verga dering door den voorzitter gesloten. Geslaagd is voor het examen Hoog- duitsch mej. "W. Klinkert, van Leiden. De inspecteur van het wapen der infan terie, luitenant-generaal Hennus, bezocht heden de bataljons, alhier in garnizoen. Voor de akte lager onderwijs Engelsche taal zijn geslaagd de heeren A. L. Van den Berge, van Leiden, en J. C. Van Gils, van Haarlem. In aansluiting met het bericht van gis teren omtrent de 25ste jaarlijksche processie naar het graf der H. H. Martelaren van Gor- kum, wordt nog vermeld, dat zich aan het station Voorschoten te 7 uren een aantal pelgrims uit Wassenaar by de processie aan sloten. Dezen stonden onder leiding van den hoogeerw. heer F. W. Van der Pigge, rector van het gesticht „Bijdorp", en den weleerw. heer Hellebrekers, kapelaan te Wassenaar. Gedurende den tocht werden den pelgrims godsdienstige platen uitgereikt, ter herinne ring aan het zilveren jubileum van de proces sie. Onder de bedevaartgangers waren er zelfs, die alle 25 processiën hadden medegemaakt Te Brielle hadden de gebruikelyke plechtig heden in de kapel en op het martelveld plaats, mot dit onderscheid, dat ditmaal de Hoogmis niet werd opgedragen door een der begelei dende eerw. heeren geestelyken, doch door den pastoor van Brielle zelf, den zeereerw. heer v. d. Meer, die vroeger jaren kapelaan was in de parochie alhier, waarvan deze pro cessie uitgaat. De geheele processie telde ruim 300 per sonen, zoodat zy ook ditmaal byzonder goed geslaagd is, waartoe het heerlyke zomerweder het zyne bydroeg. Opgaaf van het aantal bezoekers der musea en monumenten gedurende het 2de kwartaal 1896:' Komnkiyk Kabinet van Schilderyen te 's Gravenhage 8893, Museum Meermanno Westreenianum te 's-Gravenhage 26, Konink- ïyk Penningkabinet te 's-Gravenhage 181, Rijksmuseum te Amsterdam 68,268, Rijks museum van Oudheden te Leiden 1821, Ryks- Ethnographisch Museum te Leiden 152, Ryks Kabinet van Prenten te Leiden 24, Histori sche zaal in het Prinsenhof te Delft 2214, Gevangenpoort te 's Gravenhage 6926, Mui- derslot 889, Ruïne van Brederode 3789, Mo nument te Heiligerlee 1302. (Sts.-Ct.) In byvoegsels der Staatscourant van 22 dezer zy» o. a. opgenomen de by koninkiyk besluit goedgekeurde statuten van: lo. de „Maatschappy Leidschendam, tot exploitatie van onroerende goederen", te Voorburg, met een kapitaal van ƒ50,000, waarvan de 1ste serie ad 10,000 is geplaatst. Voor de eerste maal zyn benoemd tot leden van het bestuur de heeren M. H. Iwes, J. Dolman, J. D. Jansen. P. J. Pous Koolhaas, J. M. Vas Visser en W. A. L. Van Mierop, waarvan de heer J. M. Vas Visser als voorzitter en de heer P. Pous Koolhaas als secretaris-administrateur. Do rekening der gemeente Valkenburg over den dieDst van 1895 is voorloopig vast gesteld en bedraagt in ontvangst ƒ4876.12 en in uitgaaf f 4762.06, sluitende alzoo met een batig saldo van ƒ114.06. De regeerende vorst van Reusz bracht gisteren een bezoek aan de Koninginnen te Soestdyk en gebruikte met haar het déjeuner. Da adjudant van dienst haalde den vorst van het station af en begeleidde Z. H. des middags weder daarheen. Gereformeerde Kerk. Beroepen te Ierseke ds. S. O. Los, te Zalk c. a. Bedankt voor het beroep te Gouda en te Barendrecht door ds. J. H. Donner Jr., te Nieuwdorp. Ev.-Luth. Kerk. - Tweetal te Monniken dam ds. Mans8en, te 's Gravenhage en ds. De Meyere, te Bodegraven. De commissie van administratie van het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam heeft in het onlangs aan dr. J. Van der Hoeven verleende ontslag al3 heelmeester aanleiding gevonden om aan B. en Wa. een andere regeling der positie van heelmeester in overweging te nemen in dien zin, dat de nieuwe titularis zich geheel aan den dienst in het Ziekenhuis zal wyden. Er is daaraan dringende behoefte, vooral wanneer men nagaat, dat het aantal lyders op de heelkundige afdeeling heeft bedragen: 1894 1970 met 68,400 verpleegdagen en in 1895 1653 met 64,788 verpleegdagen, dat het maximum op één dag heeft bereikt in 1894: 217 en in 1895: 206 en dat zyn ver richt in 1894: 331 en in 1895390 operation. Het is, vooral by accidenten, vaak noodig, dat terstond maatregelen worden geno men en deze kunnen in vele gevallen niet aan de assistenten worden overgelaten, die, hoe bekwaam zy ook mogen zyn, by hun indiensttreding de vereischte ervaring missen. Chirurgen, die de particuliere praktyk uit oefenen, gelyk met dr. V. d. Hoeven het geval was moeten uit den aard der zaak de eerste uren van den dag daaraan besteden; dit heeft ten gevolge, dat het bezoek aan de patiënten in het Ziekenhuis eerst na 12 uren kan plaats hebben, hetgeen tot allerlei moeiiyk- heden aanleiding geeft. Daarom wenscht de commissie aan het Ziekenhuis te verbinden een heelmeester, die zyn geheelen tyd aan de patiënten kan geven en geen stadspraktyk mag uitoefenen, doch alleen consultatieve praktuk binnen de ge meente voor zoover zfln dienst in het Zieken huis zulks toelaat. Het tot nu toe betaalde traktement van f 2500 is daartoe onvoldoende. De commissie zou het willen bepalen op 4000 gedurende de eerste vyf jaren, 5000 gedurende de volgende 5 jaren en 6000 daarna gelgkstaande met het honorarium van professor aan de Hoogeschool. De geneesheer-directeur dr. Hesselink is van meening, dat men voor dit traktement een bekwaam man zal kunnen vinden. B. en Ws. vereenigen zich met dat voorstel en hebben by den Raad een verandering der betreffende verordening in bovengenoemden zin voorgesteld. Gisteren is in de Wyde Kerkstraat te Rotterdam eenvoudig onthuld een geveltje, in don gevel van het ter plaatse opgetrokken pakhuispand der firma A. J. Polak Zonen aangebracht, welk geveltje zoo getrouw moge- ïyk dat van het huisje teruggeeft, waarin Erasmus met zyn moeder woonde. Boven den luifel in het midden van het ge veltje, dat geheel is opgetrokken in den geest van den tyd, waarin Erasmus leefde, prykt de beeltenis van dezen beroemden geleerde, geschil derd naar een plaat, op het gemeente-archief berustende, terwijl ter weerszyden daarvan de volgende opschriften zyn aangebracht Aedibus his ortus mundum decoravit Erasmus Artibus ingeuuis, religions, fide en Erasmus die het light eerst sagh in dit gebouw Bestraelt al swerelds rond met godsdienst, koost en trouw. By het eindigen der pianolessen en die in de muziekgeschiedenis van H. M. de Koningin, heeft het H. M. de Koningin-Regon- tes behaagd den hofpianist, den heer J. Stor tenbeker, muziekleeraar van H. M. de Konia- gin, te begiftigen met het ridderkruis der OraDje-Nassauorde, terwyi H. M. de Koningin den heer Stortenbeker vereerde met HD. portret in kabinetformaat in zilveren enca- drement. De beide onderscheidingen werden door H.H. M.M. zelve den heer Stortenbeker overhandigd. By het te Rotterdam gehouden examen voor scheepsmeter van binnenvaartuigen slaagden van de 26 candidaten er 19, allen ambtenaren by 'sRyks belastingen; o. a. T. Laverman, te Lisse. By de feestcommissie voor de in Den Haag te houden fancy-fair ten bate van het „Nationaal fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van de in Indië gevallen militairen" is van den heer Krupp, uit Essen, de aanzienlyke gift ingekomen van duizend gulden. De minister van marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat met 1 October 1896 twee plaatsen als adspirant-ingeuieur der marine, op een jaarwedde van f 1200, worden opengesteld. Candidaten, die op 1 September a. 8. hun 27ste jaar nog niet zyn ingetreden en in het. bezit zyn van do diploma's van scheepsbouw kundig en werktuigkundig ingenieur, ingevolge de wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad no. 50), worden opgeroepen om vóór of op 1 Septem ber a s., een verzoekschrift op gezegeld papier aan den Minister in te dienen, om, zoo noo dig, tot het aan zyn departement te houdeD vergelykend examen te worden toegelaten. Tot directeur aan de op te richten H. B. S. voer meisjes met 4 jarigen cursus te Deventer is benoemd de heer H. Siliakus, leeraar aan de H. B.-S. voor jongens aldaar. Op 20 dezer overleed te Alkmaar, in den ouderdom van 86 jaar, Anthonie Zwaans- wyk, oud stryder, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadelmedaille. Het stoomschip „Obdam", van Nisuw- York naar Rotterdam, passeerde 21 Juli "Wight; de „Reichstag" vertrok 20 Juli van Delagoabaai naar Hamburg. By koninkiyk besluit is pensioen verleend aan: H. Ummels, commies 2de kl. by's Ryks belastingen, 246; S. Van der Wyk, commies lste kl. by id., ƒ541 'sjaars. Benoemd: by het wapen der artillerie, by het 2de regiment vesting-artillerie, tot kapt., de lste luit. E A. F. Blokhuis, van den staf van het wapen, lid der commissie van proef neming; by het 4de regiment vesting-artillerie, tot lsten luit. de 2de luits F. A. Pannekoek en M. J. M. Willems, beiden van het corps. Met iDgang van 1 Aug. a s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Raalte, B. W. C. Van Rye, thans commies der telegrapbie van de 3de klasse. Aan den onderdirecteur der telegrapbie L M. Ruytenburg, te Amsterdam, op zyn ver zoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag uit zyne betrekking verleend. Aan jhr. C. H. A. Van der Wyck, Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteuken van grootkruis der orde van de Kroon van Siam, hem door den koning van Siam ge schonken. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Vervolg van het verslag der zitting van gisteren. De heer Waldeck is het geheel eens met den heer Visser, dat wy een slechte vischwet hebben. Doch daarom meant by, dat men trachten moet dusdanige verbeteringen aan te brengen als mogeiyk zyn. Spr. verdedigt verder de bepaling omtrent de vaart van 8 meter breedte, zelfs wil by die nog beperkt hebben tot 7 meter. De heer IJzerman neemt, namens de com missie, dit amendement over en wyzigt ook nog eenigszins de redactie van het ontworpen artikel. De heer Van Weel verdedigt tegenover den heer Visser ae wettigheid van de voorgestelde bepaliüg. Na repliek vaa den heer Visser, merkt de heer Van Wichen op, dat hoewel ook hy een voorstander is van herziening van de wet in haar geheel, in afwachting daarvan de Staten toch reeds' iets kunnen doen. In het belang van den visschersstand gaf spreker daarom nog eenige nadere bepalingen in over weging. De heer Visser stelt daarop voor, de thans voorgestelde wyziging van het Prov. Regl. op de jacht en visscbery terug te zenden naar Ged. Staten, en dit college te verzoeken om by de Regeering aan te dringen op eene zéér ingrijpende wyziging van de wet op de jacht en visschery. Na eenige discussie stelt de heer Muller als amendement op het voorstel Visser voor om het renvooi aan Ged. Staten uit dit voor stel weg te nemen. Het voorstel Visser wordt tweeledig in stemming gebracht: lo. Het renvoyeeren van de zaak aan Ged. Staten. Dit gedeelte van het voorstel wordt aan genomen met 49 tegen 19 stemmen. 2o. Het verzoek aan Ged. Staten om by de Regeering aan te dringen om zeer ingrypende wyzigingen van de wet. Dit gedeelte van het voorstel wordt zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. Het voorstel Muller is daardoor vervallen. 7o. Voorstel om aan Maassluis over 1897, 1898 en 1899 een tegemoetkoming uit do Provinciale fondsen toe te zeggen in de kosten van het op diepte houden der haven van 1/i tot een maximum van f 1500. Aangenomen zonder hoofdelyke stemming. 8o. Voorstel tot het verleenen van subsidie in de kosten van vervanging der bouten ba- 8ch03iing langs de haven van Maassluis aan de Govert Van-Wynkade, door een basaltmuur. Aangenomen zonder hoofdelyke stsunrii g.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1