niet uitgesloten, omdat de vorige resident van Madioen B. H. H. Kavenswaay heette, en wij geene zekerhtid hebbeD, dat deze den dienst reeds heeft verlaten". In den gemeenteraad van Beilen (Dr.) ia een schrijven ingekomen van den heer H. A. Meyer, te Emmen, waarin by zijn voornemen mededeelt om tusschen Beilen en Emmen Daimler-motor rijtuigen te laten loo- pen. Daar aan do aanschaffing dier rijtuigen groote kosten verbonden zijn, vraagt hij aar het gemeentebestuur vrijstelling van tol. Volgens advies van den heer Rons besloot de Raad de beslissing over dat verzoek voor- loopig aan te houden, omdat door de zwaarte der rijtuigen de straatweg veel te lijden zal hebben, en in ieder geval met den tolpachter geraadpleegd zal mosten worden. Burg. en Weths. van Amsterdam 6tellen voor, een sub-ontvanger der gemeente belas tingen te benoemen op eene jaarwedde van 2000 tot 8000, voor welke betrekking dan de voormalige ontvanger van Nieuwer-Amstel in aanmerking komt. De minister van marine he9ft het volgende bepaald: lo. de luit.-ter-zee lste kl. D. A. Kray'enhoff van de Leur, als stafofficier der zeemacht toegevoegd aan den commandant der Stelling van 't Hollandsch diep en het Volkerak, wordt met 1 Aug. a. s. eervol van zijne tegenwoordige betrekking ontheven en op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit.-ter zee lste kl. J. F. Graadt van Roggen 2o. met 15 Aug. a. s. wordt de officier machinist 2de kl. L. W. Wockesser, dienende aan bbord van Hr. Ms. fregat „Johan Willem Fnso," op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier-machinist 2de kl. J. H. Gijzen, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer"; laatstgenoemde wordt alsdan als zooJanig vervangen door den officier- machinist 2de kl. L. A. Van Poelvoorde, terwijl de officier machinist. 2de kl. J. M. Sporry met dien datum geplaatst wordt bij de werf en de conservatie in do directie der marine te Hdlovoetsluis. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op DonderJag 23 Juli a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Willem II" arri veerde 20 Juli van West-Indiê te Nieuw York; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 Juli Perim; de „Gelderland," van Java naar Rotterdam, arriveerde 19 Juli te Havre. Bij koninklijk besluit is verleend aan E. A. Van der Harst oen pensioen van 438 's jaar8. Benoemd K. Edel Jbzn., tot burgemeester van Eeemster. Benoemd, met ingang van 23 dezer, tot burgemeester van Meppel K. E. Borger, en tot id. van Klimmen J. Schoenmakers; met in gang van 29 dezer, tot id. van Rockanje J. W. Hein; met ingang van 30 dezer, tot id. van Maasniel Th. W. Wackers; met ingang van 1 Aug. a. s., tot id. van Scboondijke P. Van Heute; met ingang van 2 Aug. a. s., tot id. van Meerloo J. B. M. H. H. Kellenaers, secretaris dier gemeentemet ingang van 5 Aug. a. s., tot id. van Buiksloot, J. E. Immink, secretaris dier gemeente; met ingang van 6 Aug. a. s., tot id. van Spanbroek, H. J. K. Van den Steen, secretaris dier gemeente; en jot id. van Uithoorn, J. M. Van Meetelen, secretaris dier gemeente; met ingang van 12 Aug. a. s., tot id. van Grootebroek K. Prins, secretaris dier gemeente, en goedgekeurd dat aan J. Schoenmaekers, burgemeester der ge meente Klimmen, op zyn verzoek, oervol ont slag is verleend als secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 Oct. a. s. aan J. A. Fleischer, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zyn betrekking van onderdirecteur der telegraphie. Gemeenteraad Tan Alkemade. Aanwezig 10 leden. Afwezig do lieor M. Oosthoek. Voorzitter: de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notu len dei vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Waarna ter tafel komen: lo. Circulaire van den heer Commissaris der Koningin, meldende, dat by K. B. tot Ryks- tuintouwloeraar is benoemd C. H. Claassen, die zal werkzaam zjjn in ZuiJ-Holland en zich ia Naaldwyk zal vestigen. 2o. Een 12 tal reclames Hoofdelijke Omslag. Op voorstel van den Voorzitter wordt goed gevonden d?ze na behandeling der verdere punten voorloopig in besloten zitting te be handelen. 3o Schrijven van Regenten van het krank zinnigen-gesticht „Het St.-Joris-Gasthuis" te Dellt, dat de ten laste dezor gemeente aldaar venl egde J. B. Hujjer, den 24sten Juni als hersteld is ontslagen. 4o. Op 's Voorzitters voorstel wordt besloten de stembriefjes van de verkiezing van 4 leden van den Raad in Juli 1895, die dus meer dan een jaar oud zijn, te vernietigen, waar toe tydens de vergadering wordt overgegaan. 5o. II. de op de agenda voorkomende af- en overschrijving tot nader aan te houden. 6o. Worden vastgesteld de staten van on inbare en nog te verhalen posten, dienst 1895, als: H. o. (prim, kohier) oninbaar 24. o ji n nog te verhalen 11.50 (supp. oninbaar 4.545 Schoolgeld, oninbaar 25.38 nog te verhalen 17.08. Restanten hoofdelijke omslag en schoolgeld 1893 en 1894, oninbaar 36.55 nog te verhalen 2.95 7o. Wordt door Burgemeester en "Wethou ders overgelegd de gemeente-rekening over 1895 met bybeboorende bescheiden, memorie van verantwoording en besluit tot voorloopige vaststelling der inkomsten op 37,733.46 uitgaven op 37,737.61 en van het nadeelig saldo op 4.15 De rekeniDg zal gedurende 14 dagen ter Secretarie ter inzage liggen, terwyl worden benoemd tot leden der Commissie van Onder zoek de heeren Elstgoest, Van der Voort, Van Ryzen, A. Los en Nigten, die in eene volgende vergadering rapport zullen uitbrengen. 8o. Wordt in besloten zitting overgegaan tot voorloopige behandeling der reclames Hoofdelijke Omslag. Na heropening der openbare vergadering wordt besloten den aanslag van: J. Bonda te handhaven op 25. M. Bonda van 3 geheel af te schryven. S. Vlasveld te brengen op 2. W. Van Egmond te handhaven op 32. J. Hy zeiendoorn te brengen op 1. C. J. B, Rietfort te handhaven op 19. Wed. C. Van Veen te handhaven op 15. J. Bisschop te brengen op 2. GA. Bisschop geheel af te schryven. D. Vreeken geheel af te schryven. C. Van der Lip te brengen op 5. F. W. Fontane te handhaven op ƒ12. B(J de gewone rondvraag wenschten de heeren Bakker en Van der Voort de aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid van het kroozen der slooten te Roelof-Arendsveen en in het Lage Land, waarop door B. en Ws. zal worden gelet. Niets meer te behandelen lijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws. BIy kens het aan ons gericht verzoek tot opzending van het „Leidsch Dag blad" aan verschillende adressen heeft tot nu toe een 100-tal familiën de stad verlaten. Het was gisteravond en ook reeds 's middags druk op de kermis, zeldzaam druk zelfs, waarscby'Diyk ten gevolge van het weder, dat zich óók goed hield. By andere jaren vergeleken zyn er echter nogal gapingen in hetgeen Leiden met een bezoek vereert. Aan den Nieuwen Ryn, waar het anders van Karnemelks- tot Koornbours- brug vol staat, nu slechts een drietal kramen by de Burchtsteeg, en het plein van de Visch- markt, waar vroeger twee ryen kramen tegen elkaar stonden, is nu een open ruimte geble ven, met enkele kraampjes aan den waterkant. Meer bezet, althans met paradetenten, is de Lammermarkt, en dat zulke inrichtingen vooral veel kijkers trekken, bleek den eersten kermisdag wederom, want het was er een gedrang van geweld, zoodat er van kinderen, die er tusschen waren geraakt, noodkreten opstegen. Moeders met wichten op den arm, zetten de benauwdste gezichten, terwyl tot overmaat van ramp een ijswagentje te midden van al dat gewoel en gekrioel verward ge raakte. Vóór zulke tenten is naar onze bescheiden meening een groote ruimte gowenscht, maar hier is juist andere om gehandeldvan de niet te ruime passage naar de verder staande draaimolens en stoom-caroussel is er integen deel afgenomen doordat juist tegenover de paradetenten nog kleine kraampjes stand plaatsen tegen den muur gevonden hebben, welke kraampjes het in de verdrukking inderdaad eveneens hard te verantwoorden hadden, terwyl van koopen of verkoopsn natuurlijk evenmin sprake kon zijn, want men werd op sommige oogenblikken, toen wy er naar stonden te kijken, er langs heen geslingerd of gedraaid. Het zou dan ook zeker niet te verwonderen zyn als daar indien er geen verandoiing komt in den loop der week ongelukken zullen gebeuren. Overigens is het merkbaar, dat er in de plaatsing van kramen en tenten een andere manier dan de tot nu gebruikelijke gevolgd is. Te veel „donkere" tentjes heeft men nu niet bij elkaar geplaatst, maar ze zyn nu afgescheiden door inrichtingen, die een helder licht verspreiden. Dat is een verbetering. Stadszaal en Schouwburg waren gisteravond nog gesloten, maar het „Hotel du Nord" aan de Beestenmarkt (eigenlijk Steenstraat) had zijne breede douren reeds geopend. Het was er good bezet door oen grootendeels telkens afwisselend publiek en het „grand cafó concert" van het specialiteiten-gezelschap onder directie van den heer S. H. Boesnach, hier wel bekend van de winter-vermakelykheden, vond zeer veel byval. "VVat door de aan den troep ver bonden dames en heeren te hooren en te zien wordt gegeven (er wordt gezongen, op doek of glas „gesnelschilderd", op gewone en komische wijze muziek gemaakt, voorge dragen in verschillende karakters), biedt veel verscheidenheid en de „kleinste komiek in Nederland" wekte niet het minst den lachlust op, werd zelfs evenals do Tirolerzangeres driemaal teruggeroepen. De heer Hunnekens heeft bovendien de zaal geheel opnieuw doen restaureeren en het tooneel doen vergrooten, alsmede van nieuw decoratief voorzien. Alles is er dus op ingericht om het den bezoekers gezellig te maken. In het „théatre de nouveautés et de móta- morphoses" van de wed. Mullens Robert, staande op de Lammermarkt, met den circus van Blanus en een der drie draaimolens tot naaste buren, had gisteravond de eerste voor stelling plaats, welke op den laagsten rang door velen werd bijgewoond en met aandacht en bewondering gevolgd. Vooral de clown, de marionetten, de goochel toeren, de werkzaamheden der acrobaten, de proeven van anti-spiritisme en het verdwjjnen eener dame uit een koffer, wekten de bewon dering voor hen, die ia 't zweet van aanschijn enz. werkten. Do tent wordt door gas verlicht en de voor stellingen worden met muziek opgeluisterd. Menigeen kan daar dozo week nog een paar genoeglijke uren slijten. Van geheel anderen aard is de wonderkoe welke op de Turfmarkt by de Haarlemmer straat een plaats heeft gevonden. Vooral voor buitenlui, die er meer dan een stedeling over kunnen oordeelen, is zoo iets interessant. Het dier had reeds veel bekyks en zal dit zeker nog meer krygen. In afwyking van andere jarefi zal het kof fiehuis Zomerlust aan den Stationsweg deze week niet geheel zyn rustige, deftige rust bewaren. Tegen a. s. Zaterdag-avond wordt er door den nieuwen eigenaar een bal met buitengewone verlichting van den tuin aan gekondigd. Dansen doet men met kermis altyd graag. Do heer UI jee deelt ons mede, dat de met flesschen bier en cider beladen wagen, welke gisternamiddag op het Leven daal kantelde, zoodat een paar kisten te water gingen, niet van hem was. Maandag-morgon omstreeks half- drie brak te Voorschoten op den Papenweg brand uit by den landbouwer De Groot. De brand ontstond door onbekende redenen in den hooiberg en sloeg vervolgens op de woning over. Deze laatste is grootendeels verbrand, zoomede een twintigtal kippen. Met de blus- sckmg van het hooi is men tot 's middags te twaalf uren bezig geweest. Alles was verzekerd. Van de Noord wyksche stoom tram derailleerden gisternamiddag teNoordwyk de locomotief en de goederenwagen. Ware de machine niet tegen een boom terecht ge komen, dan zou een bakkerswinkel waar- schynlyk met haar bezoek zyn vereerd ge worden. Persooniyke ongelukken hadden er niet plaats. Het oponthoud, dat de p ssagiers ondervonden, moet nogal aanmerkelyk ge weest zyn. Eenpolitie-agentte's Graven- hage kon Zaterdag jl. nog tydig beletten, dat een levensmoede 18 jarige knaap uit Leiden aan de Koningskade te water sprong. De jon gen word, als minderjarig, naar de ouderlyke woning in de Sleutelstad teruggebracht. De schuit, die te Katwyk aan Zee de kantvissahery uito:fent, besomde in de vorige week f 76. Prys der vischtong 40, 70 a 90 ets., tarbotjes ƒ1 a 1.75, griet 50 ets. a 1, schar 7.20 en krit 4.50 per mand. In de Twentstraat te 's- Grave n- hage werd gistermiddag een 2-jarig kind, dat alleen in 'tmidden van de straat liep, door een vuilniswagen overreden. Op weg naar het Ziekenhuis stierf de kleine reeds. Gisteravond te zeven uren werd door eenige burgers naar het Ziekenhuis te Rotterdam gedragen het 6 jarig dochtertje van F. P. Borsten, wonende in de Raampoort- straat. Het kind, dat met een buurmeisje vuur in een theestoof had gehaald, bad het ongtluk, dat haar kleeren in brand geraakten, waardoor het levensgevaarlyke brandwonden bekwam. Maandagavond circa te halftwaalf werd de brandweer te Rotterdam gealarmeerd voor een uitslaanden brand aan de Glashaven, op de zolderverdieping van het huis, bewoond door het raadslid den heer J. C. Smalt, gelegen naast het pand der machinefabrikanten Wyn- malen en Haussman. De brand, die zich zeer ernstig liet aanzien, was echter spoedig met behulp van een viertal handbrandspuiten gebluscht, dcch niet dan nadat groote water schade was aaügericht, zoowel in het huis van den heer Smalt als op de bovenverdieping van het naby gelegen perceel. Do Zaterdag te Rotterdam aange houden persoon, die een jongen van 8 jaar ontvoerde, is ter beschikking van de justitie naar de strafgevangenis overgebracht. De man is 38 jaar oud, kleermaker van beroep tn diende vroeger in het Ned.-Oost-Indische leger, doch werd met ean briefje van ontslag uit de gelederen verwyderd. Gisteravond omstreeks halfnegen werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd ter blussching van een uitslaanden brand in de Nieuwe Leliestraat. Daar heeft de heer H. Groot een winkel in speelgoederen, krameryen, enz. De eigenaar verhaalde, dat by het aansteken der gaslichten in de uit stalkast een der licht brandbare voorwerpen vlam vatte. Zóó snel verspreidde zich het vuur, dat de brandweer, die onmiddellyk was gewaarschuwd, by het afrijden van de brug over de Prinsengracht reeds de vlam zag uitslaan. Het blusschingswerk werd zeer bemoeiiykt door de groote hitte, óie het bykans onmogeiyk maakte voor het brandende huis te biy ven staan, en door de omstandigheid, dat de bovenverdieping geen afzonderlijken opgang had, maar bereikt moest worden langs een houten trap in den winkel, waaraan de vlammen zich al spoedig hadden medegedeeld. De winkel is geheel uitgebrand; de eerste verdieping en de zolder, dienende tot bergplaats van winkelgoederen, bekwamen veel schade. Een Vi.rkensslachtor uit de buurt, in de meening, dat er nog een kind boven was, drong het brandende huis binnen. Hy moest met zware brandwonden naar het gasthuis worden vervoerd. Naar alle waarschynlykheid berustto het gerucht, dat aanleiding gaf tot de moedige daad, op een vergissing; ten minste de brandweer heeft by haar onderzoek geen spoor gevonden van eenig mtnscheiyk wezen. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam bericht, dat dezer dagen zoowel daar ter stede als in andere gemeenten quitantiën zyn aangeboden, waarin over eene som gedisponeerd werd als jaariyksche bijdrage ten beho9ve van hot te Amsterdam gevestigde instituut tot onderwys van blinden. Die quitan tiën dragen de onderteekeniDg "W. G. Dedel, secretaris. Het is gebleken, dat bedoelde quitantiën niet door genoemden heer onderteekend zyn en alzoo die handteekening valsch is. Van den aanbieder dezer quitantiën wordt het navolgende signalement opgegevenonge veer 30-jarigen leoftyd, lengte middelmatig, mager, blond kneveltje en vermoedelyk kleine sikbaard, gekleed met donker colbertjas en bruine broek, staande boord met liggende punten en grysbruine phantasiehoed. Hy droeg in de hand een vuil beduimeld boekjo, zynde een verslag van het blinden-instituut. Men meldt uit Zaandam aan de „N. R. C.": Zekere Prinsen, wonende op het Zaagselpad alhier, kocht verleden week als voeder voor zyn honden eenig afval van den slager. Toen hy bezig was een milt te snyden, streek hy met de nog vochtige hand argeloos langs het gezicht en over een klein wondje. Het gevolg was, dat na enkele dagen het gezicht opzwol, waardoor de man reeds Zaterdag geheel blind was en gisterochtend onder de verschrikte- lykste pijnen aan miitvuur is overleden. De ongelukkige was 23 jaar oud en laat een weduwe en een jong kindje na. Van de Z w a r t e w a a 1 s c h e sloep „Semapbora I," gemerkt A. M. 17, schipper W. Zwartveld, is by het inhalen der beug een matroos overboord gevallen en verdronken. Zondag trad te Roermond een dronken man de Maria-Munster kerk tydens de godsdienstojfening linnen, dreigde deii geestelyke, maakte lawaai en werd door eenige ingezetenen buiten gezet, waarna de politie hem naar het arrestantenlokaal leidde. Het geval gaf een groote opschudding. Te Aubel (Limburg) is inbraak met diefstal gepleegd in de R.-Katli. kerk. De dieven verbryzelden een venster, waarcoor zy binnen drongen; zy forceerJm do offerblokken en namen den inhoud mede. Op verschillende plaatsen werden in de kerk sporen van geweld pleging waargenomen. Zondag werden in eon logement aan de Waalkade te Nymegen door twee Rotterdamsche inspecteurs van politie, byge- staaD door de gemeentepolitie van Nymegen, twee colporteurs gearresteerd, die verdacht worden van den onlangs te Rotterdam ge- pleegden diefstal. De gearresteerden werden gevankelyk naar Rotterdam overgebracht. C. v. d. P., wonende te Oorschot, is Zaterdagmiddag aan den Vuchteruitgang te 's Hertogenbosch, toen by zyn hoed uit den Dommel wilde halen, daarin gevallen. Nadat hy tot bewustzyn was gebracht, werd hy naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hy echter eenige uren later is overleden. Gisteren is te Idaard by Grouw ten gevolge van hooibroeiing eon boeren- huizinge een prooi der vlammen geworden, uitgezonderd het voorste gedeelte, dat men heeft weten te behouden. Het pand werd bawoond door S. Eessema en was verzekerd. Het O. M. by de rechtbank te Heerenveen eischto gisteren tegen H. t. H. eene gevangenisstraf van vier maaDden, omdat hy op 15 Juni jl. het rywiel van den tim merman Haim Koopmans te Kuinre van achteren heeft aangegrepen, ten gevolge waarvan de beryder er van kwam te vallen en aan borst en arm werd verwond. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 81 jarigen kassier Jan Brouwer, van Bolsward, schuldig verklaard aan ver duistering en veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf met korting van den tyd der preventieve hechtenis. Uit Brussel meldt men, dat de Friesche kaatsers Zondag gewonnen hebben tegen de Belgische. Wielryden. Zondag werd te Parys het kampioenschap van Frankryk ver reden, alleen open voor Franschen. Afstand 2000 M. Pryzen 2000 fr., 600 en 300 fr. Uit de demi finales bleven over Jacquelin, Mercier en Bournllon, di9 in deze volgorde aankwamen. Ia een race tusschen de vorliezers in boven- staanden weistryd kwam Boulay eerste en Fiette tweede aan. Het amateurskampioenschap van Frankryk werd denzelfden dag op de baan te Vincennes verreden over 50 kilometers met gangmakers. Ponscarme was eerste in 1 uur 4 min. 88%/s en sloeg alle records van den tweeden kilo meter. In het uur reed hy 46 kil. 903 m. Tweede was Letrone en derde Bathiat. De bekende r y w i e 1 f a b r i e k der Humber-maatschappy te Coventry is geheel afgebrand. In de fabriek waren ongeveer 4000 rywielen. Verschillende aangrenzende huizen zyn tevens vernield. De schade wordt op 960,000 geschat. Ruim 600 werklieden zyn door dozen brand werkloos. Het stoomschip „Avil" uit Bilbao en het stoomschip „Telephone" uit Aberdeen zyn in de nabyheid van Revalstein met elkander in aanvaring geweest. De „Avil" is gezonken en een man van de equipage daarby verdronken. De „Telephone" is in zinkenden staat te Reval aangekomen. Uit Zanzibar wordt aan de „Times" gemeld, dat op vaartuigen onder Franscbs vlag slavjn worden overgobracht naar Pemba. KOLONIËN. Batavia, 24 26 Juni. Naar aanleiding van ontvangen beri-htenj volgons welke in Praja (Oost Lombok) iet( gaande schynt te zyn, is de resident van Balj en Lombok den löden per „Sperwer" naaï Ampenan vertrokken. Da resident van Bali en Lombok berichtte echter van Ampenan, dat in Praja niets gaande is; de waarnemend assistent resident vond er alles volkomen rustig. - Van hier is aan de „Soer. Ct." geteld grapheerd, dat een der op te richten reserve- bataljons te Malang zal worden gelegerd. Volgens het „N. Bat. Hbl." zou by de gevechten in de kloof van Beradin do bekent deserteur Carli, vroeger sergeant, gesneu veld zyn. De politiek van generaal Tetter. In het mail-overzicht van de „Java-Bode" leost men: De regeeringscommissaris voor Atjeh en Onderhoorigheden heeft by eene proclamatie bekendgemaakt, dat het gouver nement geen kryg voert tegen de bevolking van dat tot Nederlandsch Indië behoorend gewest, maar tegen Toekoe Oemar en diens aanhangers, dat Oemar ons opnieuw zyne diensten heeft aangeboden ter onderwerping van Atjeh, doch dat de regeering niets te doen wil hebben met een man, uie iedereen verraadt. Uit deze proclamatie weet de be volking dus nu, dat zy op Toekoe Oemar niet last kan rekenen en dat de regeering, in stryd met haar vroegere gedragslijn, met dien man niet meer wil aanbinden, nu hy niet alleen zyne landgenooten, maar ook haar heeft verraden. Het is dus nu de vraag: vóór of tegen Oemar. Eerst is een tocht ondernomen tegen de door dat hoofd zelf bezette stellingen en daarna zyn de troepen uitgerukt naar de stre ken, waar de hoofden, die hem aanhangen, hun bezittingen hebben. Hy zelf heeft krachtigen tegenstand geboden, maar elders was da tegenstand veel minder dan men verwacht had. Toch bleef de bevolking ook daar niet overal in hare kampongs, hetgeen als een teeken van vyandige gezindheid werd aangemerkt en deze weer als een reden om die kampongs te verbranden, gelyk dit ook geschiedde met do eigendommen van Oemars aanhangers; zoodoende is reeds eene groote schade toe gebracht, waardoor men hoopt, dat de bevol king zal begrypen, dat onze macht verder reikt dan die van Oemar en niet alleen niet tegen ons zal stryden, maar ook niet voor ons zal wegloopen. By de toepassing van dit stelsel, hetwelk de illusie wekken kan, dat de bevrediging van Atjeh bereikt zal zyn wanneer men Toakoe Oemar in handen heeft, wordt zorg vuldig zelfs de schijn vermeden van eene vesti ging buiten de geconcentreerde linie, en zoo zyn de troepen, toen zy by de expeditie naar de kloof van Beradin verder gekomen waren dan men had verwacht, terstond teruggekeord, hoewel voor de verdere operatiéu eene bezetting van de veroverde punten voor de hand lag. En dat de regeeringscommissaris ook in andere opzichten duidelyk wil laten uitkomen, hoe verschillend zyne gedragsiyn is van die der regeering tydens het bestuur van generaal Deykerhoff, valt hieruit op te maken, dat hy niet juist by hen, die met de toestanden en do hoofden in Atjeh goed bekend zyn, voorlich ting zoekt, maar den luit.-kol.Van Heutsz buiten alle overleggingen houdt en de heeren Gosolf en Neelmeyer laat gaan. Do deugdelijkheid van hot thans gevoerde stolsel kan eerst na eenigen tyd biyken en de noodzakeiykheid der aanwezigheid van eene groote troepen macht in Atjeh zal voorloopig wel blyven bestaan, daar by esne vermindering de kwaad- gezinden terstond weer naar voren zullen dringen en de door ons van huis en hof be roofden zich gaarne by hen zullen aan sluiten, waarby komt, dat by de laatste toch ten door de onzen wel vele vyanden zyn gedooi, doch weinig of geon wapenen zyn buitge maakt en, naar men het uitdrukt, aan elk geweer in korten tyd een Atjeher groeit. Ook zal Toekoe Oemar het hoofd niet zoo spoedig in den schoot leggen, maar er op rekenen, dat hy in het ergste geval wel weer in genade zal worden aangenomende inzichten te zynen aanzien zyn immers vroeger ook veranderd en is Djilantik niet stedehouder ge worden van het gouvernement? Door den gouverneur-generaal van Ned.-IndiS zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: op vei zoek eervol uit 's lands dienst, de klerk bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java, J. Van \meijden van Duijm. Ontheven, eervol van de tijdelijke waarne ming der betrekking van gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, de resident voor de Atjoh- sche zaken in het algemeen on voor de uitvoering der scheepvaartregeling en alles wat daarmede in verband staat in het bijzonder K. F. H. Van Langen. T ij d e 1 ij k belast: met do waarneming aer betrekking van gouverneur van Atjeh en Onder hoorigheden, de kolonel dor infanterie J. Stein- foort. toegevoegd aan den Kegeeringscomnnssans voor genoemd gewest, om werkzaam te zyn op do wijze als die generaal officier zoude noodig achten en dooi dezen tijdelijk belast met het gewestelylc militair commando in Atjeh en Onderhoorigheden, met bepaling, dat hij deze functiën van gouverneur en militair commandant zal blijven uitoefenen tot op het oogenblik. dat de nieuw benoemde civiel en militair Gouverneur van genoemd gewest aldaar zal zijn aangekomen en zijn betrekking zal hebben aanvaard. Gesteld: ten beschikking van den voorzitter van de landraden te Ngawie en Magetan (Madioen), om te worden belast met griffierswerkzaamhedon bij laatstgenoemde rechtbank voor den duur van het aan den griffier bij den landraad te Magetan R. F. R-ijncke verleend binnenlnudsch verlof, da ambtenaar op non-activiteit B. De lorbal, laatst griffier te Djocwana (Japara.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2