N°. 11166. Dinsdag 31 «Juli. A°.1896 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van @pn- en feestdagen, uitgegeven P euilleton. BR aNT ADAMS, de Keizer der Detectives. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers i. i f 1.10. S9 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere rogol meer f 0.17^. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Dit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 20 Jnli. De Enge'sche mail, met berichten uit Nederlandsch-Indiö, wordt heden bier verwacht. De Nederl. mail, met berichten uit Batavia tot 23 Juni, kan morgen hier worden ver wacht. Het „Vad schrijft in de rubriek .kunst ©n letteren" het volgende: Van Gottfried Mann jachtten vyf Duitsche en twee HollaDdscbe reeds eenigen tyd op een bespreking. De Duitsche (vier op teksten van ïlirul Rittershaus en den dichter opgodragen, een op Goethe's „Wonne der Liebe", den tenor C. Van Humalda gewyd (uitgave Yan Eek, Den Haag) bleven lang in handschrift (ze zyn uit de periode 1880 83). Oprecht gezegd, Mann's reputatie zou er niet by hebben verloren, indien het laatstgenoemde in de p-.rteftuille ware gebleven. De vier eerste zyn peer beminnelijkvloeiend geschreven, laten ze jsich prettig zingen en treffen ze altyd den rechten toon. Dat Mann echter, sedert hy deze compo neerde, is vooruitgegaan, biykt uit de twee Öollandsche liederen, die hy in dit jaar schreef (uitgave Eggers, te Leiden). Het eerste, aan Spoel opgedragen, heet .Liedeken van Smerte" en werd door een keurig gedichtje van P. A. Schroot geïnspireerd. Eenvoudig en toch vol afwisseling, vormen zangstem en begeleiding ©en zeer aantrtkkeiyk geheel. Met het accoord (-es-gis d (op blz. 4, 2de regel) heb ik my ook pa herhaald spelen niet kunnen verzoenen. „Jonge liefde" is de titel van het tweede, aan Orelio opgedragen lied. Een zeer schoon gedicht van mevr. Boddaert ligt er aan ten grondslag. Men moet lang zoeken in onzen Holl. liederenschat, om iets te vinden, dat in kracht van uitdrukking, in passie „Jonge liefde" naby jcomt. Men zou, zoo men wilde, den componist kunnen opmerken, dat hem de Wagner van .„Die Meist' rsinger" (in den aanhef) en Gounod (in het „appassionata") eventjes voor den ge.st zweefde, maar wie zal hem daarvan ©en vcrwyt maken, waar het resultaat zoo is als in „Tongo liefde?" Moge de componist pog dikv.yls in een stemming worden ge bracht, als die, welke hem dit wonderschoone liei ingaf. Dit jiar zal het Scapulierfeest te Zoe- terwoude aan den Hoogen Ryndyk wederom plechtig worden gevierd, ditmaal voor het eerst in de nieuwe, fraaie parochiekerk van O. L. Vr. Onb. Ontvangenis. Deze kerk bevat )en kapel, welke aan het Scapulier-broeder schap is toegewijd, waarin een zeer schoon tltaar met Mariabeeld. De Zeereerw. heer F. iTh. M. Burhs, pastoor der parochie, heoft aan Ie versiering der kapel veel, zeer voel ten koste gelegd en laat niets onbeproefd, om dit feest voor de parochianen en de leden van flit Broederschap, zoowel voor deze gemeente ils voor de omstreken, zoo luisterryk mogeiyk te doen zyn. De onderscheidene plechtigheden gedurende het octaaf der viering, dat m9t een plechtig Lof met Preek geopend werd, zyn als volgt: dagelyks de 1ste H. Mis te halfacht; de 2de is te halftien. Gebeden der Novene en Rozen hoedje met gezangen te vier uur. Het plechtig Lof te 7 uur. Na de H.H. Missen en onder het Lof predikatie. Zondag 26 Juli, dag van Aanbidding, 's avonds te 7 uur Lof, Preek, Pauseiyke Zegen en „Te Deum Laudamue." Maandag 27 Juli, te 9 uur, plechtig gezongen Jaargetyde voor de overleden leden van het Scapulier-broederschap met preek en gebed op het kerkhof, 's Avonds te 7 uur Zielen-Vesper. Do oefeningen zullen door Eorw. Paters Redemptoristen gehouden worden. lederen dag zal do Hoogmis voor do levende leden van het Broederschap opgedragen worden. Dagelyks zal er biechtgelegenheid zyn, be halve tusschen 12 en 4 uren. Z. H. de Paus heeft voor deze dagen een vollen aflaat verleend aan allen, die, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, de Broeder - scbapskerk bezoeken en daar bidden ter intentie van Zyne Heiligheid. Het Rykstelegraafkantoor met telephoon- dienst te Oegstgeest blyft van 19 dezer tot en met 1 Augustus voor het verkeer gesloten. Geslaagd is voor het examen hoofdakte L. O. mej. P. A. Boorsma, uit Katwyk a/Zee. De „Sts.-Ct." bevat de statuten aer „Ver- eeniging tot verbetering van het paardenras" te Alfen a/d. Ryn. Yoor het nieuwe Moederhuis by de Martha- stichting te Alfen a/d. Ryn zyn, volgens het uitgebrachte verslag op de jaarvergadering, twee giften, één van f 10,000 en één van /"5000, ontvangen. Voor dezö inrichting ont breekt nog f 25,000, welk bedrag vóór het einde van het jaar byeen moet zyn. In het afgeloopen jaar hebben 59 kinderen de inrichting verlaten, waarvan 31 door ver- boterde omstandigheden in den huiseiyk6n kring zyn opgenomen, 6 werden in een wees huis geplaatst en de anderen vonden als handwerkslieden en dienstboden eene plaats in de maatschappy. Achtereenvolgens zyn 64 jongens en meisjes in de inrichting ter ver pleging opgenomen. By het sectie-onderzoek in de afdeelingen der Provinciale Staten van Zuid-Holland van het ontwerp tot verdeeling van de gemeente Rotterdam in 5 provinciale kiesdistricten, elk met 3 afgevaardigden, kon de groote meer derheid van twee afdeelingen zich gehec-l vereenigen met het gevoelen en het stand punt van Ged. Staten; de minderheid dezer afdeelingen en de overige afdeelingen konden zich echter met de gronden, waarop het on gunstig advies van Ged. Staten steunt, niet in alle deelen geheel vereenigen. In eene afdeeling achtte de minderheid splitsing gewenscht, omdat de belangstelling in do verkiezingen vermindert, wanneer zy dikwyls plaats hebben, terwyl splitsing een waarborg oplevert, dat de meergegoede stads gedeelten niet door de mindergegoede ge deelten worden overstemd. In eene afdeeling verwonderde men zich, dat de ingezetenen van Rotterdam de voorgestelde splitsing niet zouden wenschen. In eene andere afdeeling achtte men de splitsing van Rotterdam wenscbeiyk, daar ze meer gemak aan de talryke kiezers zal goven, de stemuitbrenging zal bevorderen en de minderheden meer tot hun recht zouden komen; anderen meenden, dat de gemeente als een ondeelbare eenheid moet worden be schouwd. Daar 's-Gravenhage met 180,454 inwoners en 8805 kiezers 10 afgevaardigden heeft, meende men, dat Rotterdam met 268,202 zielen dus 87,748 meer dan Den Haag, en met 8140 kiezers, dus 665 kiezers minder, slechts 13 leden afvaardigt en haar het recht om 15 af te vaardigen dus wel mag worden toebe deeld. In twee andere afdeelingen werd de zaak meer uitvoerig besproken. Yerscheidene leden achtten de gronden van God. Staten tot bestryding der splitsing niet afdoende, ook de 5 nieuwe districten zouden eveneens groepen van gelyksoortige belangen zyn als het eene thaos bestaande groote district. Iets anders ware het als gedeelten der stad vereenigd werden met dorpen. Indien 's Gravenhage werd gesplitst, dan zou Scheveningen in een der districten een overwegenden invloed kun nen krygen, en uit een provinciaal oogpunt niet geheel en al dezelfde belangen kunnen hebben als 's-Gravenhage. Eenige leden zouden dan ook gaarne gezien hebben, dat 's Gra venhage voor eene splitsing in meerdere dis tricten in aanmerking was gekomen. Eenige andere leden meenden, dat in de 5 districten niet méér op de politieke richting zal worden gelet dan in één district, en dat de Statenverkiezingen in de groote steden nu toch ook veelal door de politiek worden beheerscht. Yerder wees men er op, dat bet nu Diet denzelfden stryd gold als in 18S9 en het tegenwoordig voorstel geen politiek voorstel is, daar nu slechts een wyziging in de indee ling van een enkel district wordt voorge dragen, die op practische gronden aanbevelens waardig wordt geacht en het voordeel heeft, dat niet by elke verkiezing alle kiezers der stad zullen behoeven te worden opge roepen. Andere leden vereenigden zich met het ge voelen van Ged. Staten. Door Ged. Staten is, na kennis genomen te hebben van dit sectieverslag en in aan sluiting aan hun praeadvies, voorgesteld: lo. te besluiten, dat geen der aangevoerde motie ven aanleioing geeft tot wyziging van de kiestabel, en deze ten krachtigste moet worden ontraden; 2o. hun op te dragen, onder mede- deeling van hun schryven van 23 Juni en van het verslag van het afdeelingsonderzoek dit advies ter kennis te brengen van den heer minister van binnenlandsche zaken. - De finacciöele uitkomsten der in Den Haag gehouden driejaarlyksche tentoonstelling van kunstwerken zyn Diet gunstig; de reke ning wyst een nadeelig slot aan van f 644.46'/i, tot dekking van welk bedrag B. en Ws. den Raad voorstellen den betrekkeiyken post aan te vullen. Aan den gemeenteraad te 's-Gravenhage is voorgesteld te bepalen, dat ook aan de voortaan aan te stellen ambtenaren ten k ntore van den gemeente-ontvanger de verplichting zal worden opgelegd een zakelyken borgtocht te stellen van f 2000. Omtrent het zilveren feest van de Schiedamsche typografen veremiging „Adel- phismus," hetgeen Zaterdag-avond aldaar is gevierd, vernemen wy, dat by die gelegen heid de burgemeester van Schiedam, zynde beschermheer van genoemde vereeniging, haar een prachtig vaandel heeft ten geschenke gegeven. Behalve vele genoodigdeD, was ook het stedelyk bestuur vertegenwoordigd. Het feest zelf is naar wensch geslaagd; het bestuur van „Adelphismus" komt voor zyn vele bemoeiingen een woord van lof toe. Aan het vaandel werd door eenige afge vaardigden van bevriende vereenigingen een tweetal kransen gehecht. Het feest duurde tot aan den ochtendstond. Van 13 tot 18 Juli slaagden voor het notariêel staatsexamen voor het eerste ge deelte de heerenA. Yan der Werk, te Woerden, J. Koster, te Groningen, F. Gerth van Wyk, te 's-Gravenbage, Ph. J. Yan der Werf, te Amers foort, L. M. Bruins, te Idaard, en voor het tweede gedeelte de heeren F. J. M. Yan Gils, te Waalwijk, mr. A. W. Koch, te Groningen, en mr. A. Van Giffen, te Arnhem. In de plaats van prof C. A. J. A. Oude mans, te Amsterdam, zal, naar de „N. R. Ct." verneemt, een buitengewoon hoogleeraar worden benoemd; prof. Hugo De Vries neemt dan enkele vroeger door prof. Ouderaans ge geven colleges over. De ficulteit heeft ter benoeming van een buitengewoon hoogleeraar voorgedragen den heer M. Gresshof, die vroeger op den Plantentuin te Buitenzorg werkzaam was en sedert eenigen tyd aan het koloniaal museum te Haarlem is verbonden. B. en Ws. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad overgelegd een missive van curatoren der Universiteit, waar'oy, ter ver vulling der betrekking van gewoon hoogleeraar in de schei- en artsenymeDgkunde, openge vallen door het eervol ontslag, verleend aan dr. J. W. Gunning, worden aanbevolen de heeren: dr. C. A Lobry van Troostenburg de Bruyn, scheikundige aan de marine aldaar, en dr. P. Van Romburgb, directeur van het Scheikundig Laboratorium aan 'sRyks Planten tuin te Buitenzorg. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen van 16 tot 18 Juli deel 10 candidaten voor de faculteit der godgeleerd heid, enz. Toegelaten zyn 2 candidaten, nl. de heeren H. F. W. Jeltes en J. A Eigenman. Voor de faculteit dor geneeskunde, enz. werden 5 candidaten geëxamineerd. Toege laten zyn 4 candilaten, nl. de heeren P. A. Adama van Scholtema Jr., L. Hoedemaker, I. Joéls, D. L. W. Van Mierop. Het examen wordt voortgezet met 2 candi daten. Na voortzetting van het examen is van de vorige groep alsnog geslaagd voor het getuig schrift A de beer T. J Biebcricher. Den 27sten en 28sten October a. s. zal te Rotterdam de algemecne vergadering ge houden worden van den Nederlandschen Pro testantenbond. In het Luthcrsche kerkgebouw zal eene feestelyke godsdienstoefening plaats vinden, waarbij een a-capella-koor zich zal doen hooren. Als sprekers zullen optreden ds. P. Heeiing, uit Den Haag, en prof. Oort, uit Leiden, terwyl ook een der dames van de Zondagsschool een vraagpunt zal bespreken. Te Rotterdam is oen ze r verdi nst lk schuttery officier overleden, nl. de 1ste luit.- adjudant H. Geelen, aan wien vele Rotter- damsche schuttery-officieren hunne militaire opleiding hebben te danken. Zaterdag is te Groningen op debgraaf- plaats aan den Heeren weg onthuld het monu ment voor wijlen den heer G. Van MillUen, oud-directeur der Rykskweekschool voor onder- wyzers en arrond.-schoolopziener. Jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, districts schoolopziener en voorzitter der commissie, schetste in gevoelvolle en harteiyke woorden de beteekenis van dit gedenkteeken, door vrien den en vereerders van den overledene opge richt. Het Nutsdepartement nam by monde van zfin voorzitter, den heer L. B. Fikktrt, het monument over, om voor het onderhoud te zorgen. Het monument, gebeeldhouwd door den heer J. W. Peidemors, is een 3 mtter hooge obeli?k op piëdestal. Aan de voorzfide ziet men het portret van den overledene, in Cararisch marmer uitgevoerd, en omgeven door een laurierkrans, waaronder: G. Van Milligen 1818—1895. Zijn leven was werken De heer S. Van Milligen, van Amsterdam, bedankte namens de familie voor de sympathie, aan de nagedachtenis van zyn onvergeteiyken vader betoond. Te Groningen zyn benoemd aan c'e H. B.-school tot leeraar in het handteekenen do heer B. Bueninck; tot tydeiyk leeraar de heeren H. Zwanenburg voor aardrykskunde en E. Bouwman voor natuurwis- en schei kunde. Aan de H. B.-school voor meisjes iot leerares in het Fransch moj. L. C. A. Wouters, tot tydelyk leerares mej. D. B. Van Malsen voor aardrykskunde en rekenen; E. J. Clant Bindewoek voor teekenen; J. Tammes voor natuurwetenschappen en C. J. Daubanton voor het Fransch; allen al Jaar. Gisteren is te Amersfoort het feest lo- gonnen ter viering van het tieüj trig bestaan van den Nederlandschen Schuttery-Kaderbcmd. Heden begint de daaraan verbonden schiet- wedstryd De feesten zullen drie dag'.-n duren. Te Neerboscb is in de weesinrichting een tombola gohouden, die de aanzienlyke som van f 6784.25 vooi genoemd gesticht heeft opgebracht. Naar bet „Vad." verneemt, zullen door het, nog niet ingediende, wetsontwerp tot rege ling der gemeente-financiën niet alleen de zwaar gedrukte plattelandsgemeenten van gunstiger conditie worden, maar zal met name ook de hoofdstad des Ryks daardoor worden gebaat. 15) Plotseling zag hy Griggs uit het huis komen en zich, vreemd genoeg, regelrecht naar het tuinhuisje begeven. „Daar komt onzen vriend, Foxy!" „Dan maar dadeiyk van wal gestoken 1" Ritchie uitte een langgerekt gefluit, om Griggs attentie te trekken. Deze floot terug in antwoord en toen schuw om zich heen ziende, stak hy snel het gras veld over. Klaarblykelijk was er niemand io den omtrek te zien. „Al hier?" riep hy. „Zooals u ziet 1" „En is het meisje in uw bezit?'' „Ja, mynheer." „Waar hebt ge het verborgen?" „O, ze is op een veilige plaats." „En heoft ze veel tegenpraatjes gemaakt?" „In het geheel niet" „Wanneer kunt ge my tot haar geleiden?" „Op welk uur ge maar wilt" „Dus vandaag?" „Ja, mynheer." „Uw geld ligt klaar." „Daar wilden we u juist eens over spreken, want we vinden het bedrag veel te weinig." „Hoeveel verwacht ge dan wel?" „Tien duizend dollar." „Zyt ge gek, zulk een som te vragen I" „Dan moet ge maar zien hoe ge het meisje krygt." „Eerst zal ik u beiden dan als boeven naar de gevangenis laten brengen." „Heb ik het u niet gezegd, Ritchie?" vroeg zyn makker. „Maar dan zullen we u toch aangeven als onze bondgenoot" „Kom, wees toch redeiyk in uw eischen." „Dat zyn we; wy weten heel goed, dat gy het meisje voor een aanmerkeiyke som besteelt." „Zoo, ge weet dus alles?" „Alles." „En van wie, als ik vragen mag?" „Van het meisje zelf." Hier loog Foxy, maar daar hy een slimme vo3 was, had hy dadelyk begrepen aan Griggs' gezegden, dat zyn gissing juist was. En hoe gemakkelyk had het meisje hun haar geheele geschiedenis kunnen vertellen 1" „Ja, zoo ziet ge, dat de omstandigheden zyn veranderd. Toen ge ons op de zaak uit- zondt, was het te doen om het meisje in verzekerde bewarlDg te nemen, doch nu weten we, dat er een groote erfenis in het spel is." „Uw eisch is te hoog." „Wat is tien duizend, gerekend by een millioen?" „Hoe weet ge, dat het een millioen be draagt?" „Dat heeft het meisje ons gezegd." „Wilt ge er voor die som nog iets by doen?" „Alles wat ge wilt." „In de herberg logeert een oude vrouw." „En die moeten we zeker in verzekerde bewaring nemen?" „Ze moet uit den weg worden geruimd." „Hoeveel wilt ge vooruit?" „Duizend pond." „Niemand heeft u nog hier gezien, niet waar?" „Dat weet ik niet, want dezen nacht is ons iets zeer vreemds overkomen." „Vertel my daar alles van." „Deze stukjes karton vonden we by het ontwaken in onze hoeden gespeld," zeide Ritchie. XV. Een schaduw trok over het gelaat van den rechtsgeleerde, toen hy de dreigende woorden las. „Vondt gy die in uw hoed?" „Ja." „En hadt gy niemand in uw nabyheid gezien „Neen." „Hebt ge op weg met elkaar gepraat?" „Neen, we wilden juist alle opspraak ver- myden." Griggs keek peinzend voor zich; het was zyn bedoeling geweest Helen Twyford te dooden zoodra hem dit eenigszins mogeiyk was. Met dezelfde onverschilligheid zou hy dit zeker gedaan hebben alsof zy een kalkoen voor een kerstmaaltyd was geweest. En nu had men hem wellicht uitgevonden en was men hem reeds op de hielen. „Nu, wat denkt ge er van?'' stoorde Foxy zyn gepeins. „Dat ik al heel gek zou zyn, als ik u een cent betaalde, eer ge ontdekt hebt wie de schryver is van die bedreiging." „Maar we hebbeD niemand gezien; boe kunnen we bem dus kennen?" „Gy kunt den man trachten uit te vinden 1" „Als gy ons maar aanwyzing geeft, zal dat niet zoo heel mooilyk zyn." „Gy zult het zeer slim moeten aanleggen." „Dat hebben we ook moeten doen ten opzichte van het meisje." „Nu is uw slachtoffer slechts een oude vrouw en toch zult ge hier nog omzichtiger te werk moeten gaan." „Ik zal één van u een vermomming leenen en dan moet go haar naar oen plaats in het bosch zien te lokken, die „de zwarte poel" genaamd wordt." „Moeten we haar daar verdrinken?" „Ja." „Heel goed; ik ben bereid." „Ga nu naar het bosch en wacht daar tot ik by u kom, om u dien „zwarte poel" te wyzen." De twee boosdoeners slopen behoedzaam uit het zomerhuisje en sloegen den weg naar het bosch in. De detective wachtte zyn tyd af en begaf zich toen langs een korteren weg naar de a&Dgeduide plaats. De „zwarte poel" was een zeer diepe vy ver, in het midden van een dichtbegroeid bosch. Byna niemand durfde zich ooit in de onmid dellijke nabyheid daarvan wagen, omdat er zooveel zelfmoorden gepleegd waren in de laatste jaren. „Een lyk, dat men hier in werpt," zeide Griggs, „kan er jaren liggen zonder dat het ontdekt wordt." „Het is een oude vrouw, zegt gy?" „Ja, en als ge haar hier hebt, moet ge haar eerst alles op laten biechten en daarna verdrinken." „Maar hoe krygen we haar hier?" „Ge moet haar zien te lokken." „Dus krygen we tien duizend dollars?" „Ja." „En duizend dollars vooruit?" „Ja." „En wanneer de andere negen?" „Zoo gauw ik het meisje in het steenen huis heb." „Zouden we ook haar niet liever ver drinken?" „Neen, dat kan altyd nog wel." „Dus we moeten de oude vrouw alles uit vragen?" „Ja, de geheele geschiedenis." Griggs en de twee schurken verwyderden zich en Griggs volgde hen langzaam. Brant Adams bereikte onbemerkt de her berg; zyn eerste werk was den knaap op de hoogte te stellen van wat er gebeuren zoude. Laat in den namiddag meldde zich een keurig gekleed heer aan in het hotel en vroeg mevrouw Bradbury te spreken. De oude dame gaf ten antwoord terug, dat zy gaarne den naam van den bezoeker wild weten. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1