Men meldt uit Baarn aan het „U. D." Van meestal -wélingelichte zijde verneemt men, dat H. M. de Koningin in 't begin van September naar Den Haag vertrekt, om aldaar Hare belijdenis te doen en als lidmaat der Ned.-Herv. Kerk te worden bevestigd. Na afloop dezer plechtigheden, waarvoor eene zaal in het paleis-Noordeinde in gereedheid wordt gebracht, komt H. M. weer voor eenige weken naar Soestdijk terug. De „N. R. C." bevestigt thans hot be richt van het „Hbl.", dat do herziening van ons Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, onlangs door de Staton-Generaal goedgekeurd, ter bekrachtiging aan de Regentes is voorge legd. Het onlangs door het blad medegedeeld gerucht, dat dit niet zou geschieden, blijkt een gevolg te zijn geweest van het groote meeningsverschil, dat zich over deze zaak in den ministerraad heeft geopenbaard. „Immers, ook in die vergadering bleek bij meer dan eene zijde geheele instemming te bestaan met het door den Raad van State over die her ziening breed gemotiveerd, zeer ongunstig aan H. M. uitgebracht advies. By de overweging hiervan moet, nevens de weigering van de koninklijke bekrachtiging, het denkbeeld van een gelijktijdig in te dienen voorstel van wet tot het tot stand komen der met algemeene instemming verkregen verbeteringen, zoo ds ook door den Raad van State was aangegeven, zeer ernstig ter sprake gekomen zyn, hetgeen tot het gerucht eener novelle schijnt aanleiding te hebben gegeven." De samenstelling van een ortwerp van wet tot voorziening in den financiëelen nood van tal van gemeentebesturen, m. a. w. tot bet lot stand-brengen eener betere verhoudiug tusschen het belastingstelsel des rijks en dat der gemeenten, is in zoover gereed, dat het e?rstdaags de bureelen van de daarby be trokken departementen van algemeen be3tuur z?.l kunnen verlaten en wellicht nog in deze zitting, zoo niet dan in het begin der vol gende, aan de Staten-Goneraal zal worden voorgelegd. Een lang verbeid gevolg van bet tot stand komen der kieswet, een gewenscht begin van de daardoor thans mogeiyk geworden practische politiek, die nog zoo heel veel te doen vindt en wier handen tot dusver niet zoo vry W2xen als thans het geval ge worden is. Atjeh. Aan de gisteren reeds vermelde en in de Staatscourant voorkomende „nota" over Atjeb, is nog het volgende ontleend: (Het verslag der operatièn zeiven is, als in hoofdzaak bekend, achterwege gelaten). Omtrent de gezindheid der bevolking in het gebied rondom de geconcentreerde linie waren by de komst van den regeeringscommissaris (op 7 April) nog geen betrouwbare gegevens verkregen kunnen worden. De korte be richten van de posten buiten de linie gaven geen licht omtrent de vraag of de vyanden, die de gemeenscbapswegen bezet hielden, tot de sabil-benden, waarschyniyk door volk van T. Djohan versterkt, behoorden, dan wel of de bevolking zelf zich by dezen had aange sloten. En daar het van groot gewicht was hier omtrent zekerheid te bekomen, èn met het oog op de tot het ontzetten der posten nood zakelijke krachtsontwikkeling, èn voor de be antwoording der vraag, of de buitenposten, die immers werden opgericht om de bevolking tegen de invallen der sabil-benden te be schermen, in den nu ingetredon toestand hunne reden van bestaan behielden, deed de regeerings commissaris reeds den 8st n April 's ochtends 2'/j bataljon infanterie l«tor nog met een half bataljon versterkt met afdeelingen der andere wapens uitrukken, om de gemeenschap met Biloel en Lamkoenjit te herstellen, de bezettingen dier posten af te lossen en ze van voldoende voorraden te voorzien. By deze operatie, die ods 33 dooden en gewonden kostte, bleek duidelyk, nat een deel dor be volking tegen onze troepen streed en dat dit daarby door volgelingen van T. Djohan werd ondersteund. Het schry ven, dat, zooals reeds vermeld is, op 25 April door den regeeringscommissaris aan T. Djohan werd gezonden, werd nog dienzelfden dag door dezen beantwoord met een brief, waarin hy drie dagen uitstel ver zocht. Had by na verloop van dien tyd het geleende oorlogsmateriëel niet teruggebracht en de kuilen en loopgraven niet geslecht, dan was hy bereid het vonnis, dat hem dreigde, te ontvangen. Maar inmiddels ging hy voort aan zyne versterkiogen t9 doen arbeiden, en den volgenden dag werd hem dan ook ge antwoord, dat des avonds te 6 uren het ge leende oorlogstuig, dat zich in handen van hem, van zyne ondergeschikten te Larnpisang en in de VI Moekim bevond, moest ingeleverd zyn en met het slechten der versterkingen, loopgraven en kuilen in de VI Moekim moest zyn aangevangen. Toen aan dien eisch niet voldaan werd, vaardigde de regeeringscommissaris eene pro clamatie aan de hoofden en het volk van de drie sagi's in Groot-Atjeh uit, om aan dezen de reden van den strijd tegen T. Oemar ken baar te maken; een stryd, die niet gevoerd zou worden tegen de bewoners der VI Moe kim en der IV Moekim, als zy geen vyande- lykheden pleegden. Tegeiyk, in den vroegen ochtend van den 27sten April, openden de groote battery by Lamdjamoe, de posten Belang en Lamtih en de marine het vuur op De regeeringscommissaris richtto den llden April een proclamatie tot de hoofden en bevol king van Atjeh, om hen tegen aansluiting bij do vijandig-geziuden te waarschuwen. T. Oemar's stellingen naby Pakan Badak, pasar Oleh Gli en Lampisang. Intusschen bleek uit de inkomende berichten, dat T. Oemar's aanhang zich op zeer be itnke- ïyke wyze uitbreidde. T. Tjoet Toongko.b, de imam van Sicm, en Nja Makacn trokken met benden gewapenden uit hun gebied naar de VI Moekim; Pangliraa Polim sloot zich met een 400-tal strydors by Oemar aantal van hoofden uit de V Moekim Montassik en do XXVI Moekim volgden dat voorbeeld. Oemar's oigen stellingen, uit bentings en loopgraven bestaande, strekten zich uit van het strand westwaarts van Olehleh langs den rand der open strook tot Paktn Badak en van hier over Lam Asan naar do grens der VI Moekimverder achterwaarts aan beide zy- den van den grooten weg tot Boekit Setoen en zywaarts, zoowel op de noordelijke uitloopers der gebergten, die de kloof Beradin insluiten, als op den heuvelrug ten oosten van deze kloof in de richting van den Gbtaroem-pas, die, even als de Blangkala-pas, duchtig versterkt was. De schrifteiyke rapporten omtrent de opera- tién van den 23sten en later zyn tot dusver niet by het Departement van Koloniën ontvangen. jU'ina.ntiëele Kroniek. De afgeloopen week heeft zich gekenmerkt door eene aaneenschakeling vanalltr onguns tigste Beursdagen, waarin niet anders dan daling aan het woord was. Alsof het niet genoeg ware dat de handel reeds langeren tyd aan eene chronische verlamming lydende is, werd aan dezen ongunstigen toestand nog eens een gevoeligen stoot toegebracht door de scherpe reactie der Amerikaansche spoorweg afdeeling, welke in de laatste dagen grooter afmeting heeft aangenomen en den algemeenen geest nog meer gedrukt heeft dan hy reeds was. Wanneer daarby nu nog het vooruitzicht komt op een vacantiedag, dan is het begry- pelyk, dat reeds van den eersten dag af naar het einde der week gehunkerd werd en men het liefst de gewone Beursdagen maar zoo spoedig mogelyk zag voorbygaan, want van zaken doen is toch hoegenaamd geen sprake. Het zou best mogelyk kunnen zyn, dat, indien het door een spotvogel uitgesproken denk beeld, om geiyktydig voor alle Beursplaatsen in Europa een algemeene vacantietyd voor te stellen, indien men maar zorgde weer voor de Presidentsverkiezing in Amerika terug te zgn! indien dit dwaze plan nu eens wer- keiyk zou zyn doorgevoerd, daarvan weinig invloed te bemerken zou zyn geweest. Ieder jaar heeft zyn komkommertyd en gedurende iedere komkommerpenode worden niets dan klaagliaderen aangeheven over de buitengewone slapte in zakc-n, zoodat dit (buiten)gowono verschynsel volstrekt geen aandacht meer behoeft te trekken; doch zelden zal de Beurs zulk een stil en tevons on aangenaam tydperk hebben doorgemaakt, als tegenwoordig het geval is. Dat onze markt gevoelig is geworden voor den kleinsten invloed, kan voldoende biyken uit de slingering der koersen onzer 2'/i pets. W. Schuld, welke tegenwoordig fluctualiën te zien geven, zooals men vroeger by dit kalme, deftige fonds nooit heeft opgemerkt. De 3-pcts.-Schuld heeft daarentegen meer vast heid kunnen bewaren. De Koloniale afdeeling was even onbehaagiyk by hoogst onbeduidende omzetten, zoowel voor cultuur- als tabaksondernemingeo was de stemming Dist gunstig. Omtrent de resultaten der N ed erl.-I n di- sche Handelsbank over het jaar 1895 is hekend geworden, dat het winstsaldo f 170,000 bedraagt, waaruit eene uitkoenng van f 3 50 per aandeel zou kunnen plaats hebben. De directie meent evenwel aan aandeelhouders de beslissing te moeten laten om dit bedrag al of ni6t uit to koeren, in welk laatste geval het geheele winstsaldo zou worden gereser veerd. Hieromtrent zal spoedig een besluit worden genomen. De rosultaten der Oost- Borneo Steenkolen-Maatschappy geven minder aanleiding tot tevredenheid. Over het afgeloopen jaar valt wederom van een vry aanzieniyk verüescyfer melding te maken, waardoor het vorliesaldo tot 560,000 gulden is opgeloopen. De ontginning der steenkolenmyncn was lang niet voordeelig en ook de exploitatie der stoom booten leverde vry aanzieniyk verlies. Indertyd kwam het bericht, dat aan de Dordtsche Petroleum- Maatschappy toestemming was verleend om op de terreinen der Oost Borneo Maatschappy onderzoekingen en boringen naar petroleum te verrichten. Ook deze pogingen schynen nog weinig resultaat te hebben opgeleverd, 3lthans omtrent de eerste proefboring, in het laatst van Februari aangevangen, kon op dit oogenblik niets worden medegedeeld. Dat aandeelen Ned.-Afrik. Handels-V. in koers afbrokkelden, is een natuurlyk gevolg van hetgeen op de joDgete vergadering ter kennis van aandeelhouders is gebracht. Het is zeker niet te verwonderen, dat zy door de wyze, waarop omtrent den toestand dezer Maatschappy verslag wordt uitgebracht, een vreemden indruk van het beheer krygen, en geen aanleiding kunnen vinden om de toe komst met veel vartrouwen in te zien. De koersen der beide aandeelsoorten der Zuid -Afrikaansche Spoorweg- maatpy. zyn nu door de ryzing der 4J/i- pets-aandeelen meer in gosde verhouding gekomen, daar het verschil, by eventueele naasting door den Staat, op ongeveer 30 pet. berekend wordt. Tot nu toe betoonde Duitsch- land uitsluitend groote belangstelling voor de 6 pets.-aandeelen, hetgeen zich in do laatste dagen ook tot de 4'/2-pcts. heeft uitgestrekt, waarby de Duitsche markt nog flink van het voordeelig verschil heeft weten te profiteeren. De moeste spoorwegwaarden brokkelden iets af, hetgeen by aandeelen Baltische Spoor vry gevoelig was. Hoewel de berichten omtrent do eindafrekening als hoogst onzeker en als Beursmanoeuvres werden aangefuid, zal ten slotte toch duideiyk worden, dat do houders geen gunstiger conditiën hebben te verwachten. De buitenlandsche fondsenmarkten waren niet zoo ongunstig als in de voorgaande week, want zoowel var^ Weenen en Parys als van Londen kwamen betere berichten. Het is opmerkolyk, dat de Parysche Beurs in den laatsten tyd eene byzondero belangstelling heeft getoond voor Oostenryksche waardeD, waarby het vooral de aandacht trok, dat het goudlievend Frankryk ni.t alleen voor goud- obligatiön voorliefdo toonde, doch ook de in kronen luidende obligatiën by belangryke posten van de markt nam. Hieruit werd te "Weenen de gevolgtrekking gemaakt, dat de Fransche markt de Oostenryksche valuta- regeling met gunstigen blik opnam. Dit bracht doWeener Beurs in zeer opgewekte stemming, waarvan de invloed zich op de Duitsche markten overplantte. Italianen ondervonden de gunstige stroomirg der Parysche markt en liepen niet onbelangryk omhoog. De ministeriëele crisis ging geheel ongemerkt voorby, daar men deze gebeurtenissen, door het veelvuldig voorkomen, langzamerhand met onverschilligheid is gaan beschouwen en de fondsenmarkten hiervan geen notitie meer nemen, terwyi niet zoo heel lang geleden eene ministeriö le ver wisseling nog grooten iavloed op het koers verloop zou hebben gehad. .Spanjaarden hadden deze week een opmerkeiyk verloop. Na een plotselinge opkomst viel de koers den volgenden dag weer even snel en heeft vervolgens de teruggaande beweging voort gezet. In den Cubaansclion toestand is niet veel verandering gekomen; alleen blykt uit ver schillende berichten, dat de opstandelingen niet stil blijven zitten en nu en dan terdege hun slag weten te slaan. Behalve dit is onder de Spaansche bezetting op Cuba de gele koorts uitgetroken, waardoor een paniek achtige angst in het leger is ontstaan. Daarenboven heeft de regeering t-genwoordig meer en meer te kampen met anarchistische woelingen in eigen land, waardoor de zorgen voor het land nog zwaarder worden. Uit de vele berichten omtrent de ophanden zundo Russische leeningen vernoemt men, dat het voornemen bestaat om nog in den loop dezer maand met de uïtgifto eener 62rsto leening aan de markt te komen. D.ze leening zal tegen een rentevoet van 3 pet. worden uitgegeven, tegen een koers, niet boven 93 pet. Behalve deze, wordt, naar mon beweert, nog ovor eene tweede ondediandeld, groot 500 millioen franken, waarvan het bedrg zou wordan aangewend tot voltooiing van den Trans Siberischen spoorweg. Hierbjj schynen zich evenwel moeilijkheden voor te doen, o. a. dat de Russische rege ring niet geneigd zou zijn eenige garantie voor deze leening op zich to nemen, hetgeen echter vry onwaar- schynlyk klinkt. Nadere bijzonderheden zou den na het bezo k van den Cbineeschen onder koning to Parys, bekend worden, aangezien in dit plan ook aansluiting aan het Cbineesche spoorwegnet zou zyn opgenomen. Op de Zuid-Amerikaansche markt was ook de ongunstige stemming der Beurs duidelijk merkbaar, de meeste soorten werden tegen lager koers verhandeld, hetgeen vooral by de Braziliaansche fondsen gevoelig uitkwam. De Amerikaansche Spoor wegwaarden blyven onafgebroken het donkere punt der fondsenmarkt, hier en overal. De toestand op het verkiezingsveld in Amerika wordt dag aan dag ingewikkelder en de stryd tusschen de goud- en zilverparty ernstiger. Het is niet meer het vóór of tegen de gouden of zilveren muntregeling, welke het groote verschilpunt tusschen de partyen uitmaakt, het is ontevredenheid, welken allerwege is ge zaaid, voeral in de landbouwdistricten; onte vredenheid, welke het karakter aanneemt van stryd tegen het „kapitaal". Hierdoor zal in de democratische party een scheuring ontstaan, die in de eerste jaren zeker niet hersteld zal worden, doch door hen, die met Amerikaan sche volkstoestanden uitstekend vertrouwd zyn, met groote bezorgdheid wordt aan schouwd. Dat de tegenwoordige toestand niet deugt,- is zoo helder als duinwater. Nauwelijks is door middel eener groote goudleening de goudvoorraad der schatkist weer tot het wettelyk minimum opgevoerd on er zelfs nog boven gebracht, of de gouduitvoeron vinden weer op grooter schaal plaats en ver minderen den voorraad zóódanig, dat hot mini mum van 100 millioen dollars reeds niet meer behouden i6 en men zoodoende spoedig woer over een nieuwe leening zal moeten gaan denken. "Wanneer niet, zoo beweert de goud party, zeer spoedig een politiek wordt aan vaard, die niet alleen den gouduitvoer verhin dert, doch ook onnoosig maakt, zal men Amerika met grooter snelheid dan wellicht vermo3d wordt, den weg naar den afgrond zien opgaan. Al moge nu deze voorstelliog voor het cogenblik belachelyk overdreven zyn, z.ker schynt het, want hierin stemmen vele autorit.iten overeen, dat men van Amerika vreemde en onverkwikkolyke verrassingen zal moeten ondervinden, indien althans niet spoe dig eeno afdoende regeling van het muntstel sel tot stand wordt gebracht. Wat de spoor wegwaarden betreft, deze ondervond.n onaf gebroken teruggang, waarvan byna geen enkel fonds verschoond bleef. De stemming te Nieuw- York is al zeer mismoedig, en daaraan zal het bericht eener ernstige ongesteldheid van Cor nelius Yanderbilt (een der Amerikaansche spoorwegkoningen) zeker geen goed doen. Mijnlandsche Bank BUITENLAND. Frankrijk, Heel veel nadere byzonderheden kunnen omtrent den aanrander van president Faure niet worden gemeld. Francois, 35 jaren oud, vertoonde reeds eenigen tyd symptomen van paranoia. Hy werd om zyn geestestoestand ontslagen en ziet daarin nu eene vyandige handeliDg. De laatste maanden was hy sterk lydende aan graphomanie. By de huiszoeking vond men karrenvrachten vol manuscripten, romans, drama's, gedichten, redevoeringen, satires en algemeene plannen tot wereld- verbetering. De „Événement" verwyt de politie, dat zy Francois niet beter in het oog heeft gehouden. Dit is intusschen achteraf gemakkeiyker ge zegd dan het vooraf voor de polititie zou geweest zyn om eenige rechercheurs achter eiken in Parys rondloopenden maniac of teleurgestelden klager op het pad te zenden. BelfflS. Uit den Congostaat wordt gemeld, dat kapitein Chaltin den dood der kapiteins Janssens en Bonvalet heeft gewroken door een geduchte tuchtiging der stammen, die aan den overval schuldig waren. Met een coloDne van 500 man werden de hoofden M'Bili, Bima en N'Doruma verslagen. N'Doruma be schikte over 5000 krijgers en werd zóó sterk geacht, dat de Derwischen hem nooit durfden aanvallen. Het wordt nu^fficiëel bevestigd, dat de Engelsche regeering hooger beroep heeft aan- geteekend van het vrysprekend vonnis, te Boma over kapitein Lothaire geveld; maar de zaak zal eerst in October aanhangig ge maakt worden. Butland, Omtrent de ontvangst der officieren van de Duitsche schepen „Stosch" en „Sten" is nog het volgende te melden: De keizer liet de officieren, zeecadotten en cadetten aan het station in hofrytuigen afhalen en liet hen daarop eerst een rytoer door het park van Peterhof maken, alwaar op bevel van den czaar de gezamenlijke waterwerken sprongen daarop werd den gasten een déjeuner in het Alexanderpaleis aangeboden en na het déjeuner hielden de keizer en do keizerin cercle. De „Neue Freie Prosse" zegt, dat het bezoek van de Russische keizerlyke familie aan den keizer van Oostenryk officieel is aangekondigd tegen 27 Augustus. Een correspondent te St.-Petersburg deelt mede, dat het ontslag van graaf Vorontsoff DashhofF, minister van het Keizerlijk Huis in Rusland, spoedig te wachten is. Dit ontslag zou liet gevolg zyn van het herhaaldelijk aan dringen van den graaf op rechterlyk verboor van ben, die verantwoordelyk zyn voor de ramp op het Chodinskyveld. De bedoeling van den minister was aan het publiek te doen zien, dat hy geen schuld droeg aan het ge beurde. Andere hooggeplaatste personen acht ten dat onderzoek echter minder gewenscht, ten einde groothertog Sergius als gouverneur van Moskou en als beschermer van generaal Vlassovsky, prefect der politie te Moskou, to sparen. Zuid-Afrika. Men meldt uit Johannesburg, dd. 20 Juni: Ter gelegenheid van de invryhc-ilstelling der hoofdschuldigen in het landverraders proces hebben er hier velerlei demonstraties plaats gehad, waaraan ook niet-EngHschen, en daaronder zelfs ambtenaren der Republiek, hebben deelgenomen. 'Eere maaltyden werden voor Phillips c. 8. aangericht, en ook voer Joöl, die naar Engeland op reis gaat, alsmede voor Earnato, aan wiens invloed de Engelsche ko lonie alhier de genadige beschikking van het Uitvoerend Bewind ten aanzien der samen zweerders voornamelyk toeschryft. Als eene curiositeit verdient vermelding, dat onder de genoodigden op het gastmaal ter eere van Barnato ook was de tronkbewaarder te Pretoria, de heer Burger. Door deze uit- noodiging wilde men hem erkentelykheid be tuigen voor de wijze, waarop de heoren samen zweerders geduronde hunne gevangenschap zyn behandeld geworden. Nu herinnere men zich wat do Jingo-pers in Eogeland tydens de heeren nog gevangen zaten over die be handeling schroef. Op de onmenschelykste wyze gingen de Boeren met hunne gevange nen, zelfs die van goeden huizs, om; het was in do tronk te Pretoria geen leven voor oen fatsoenlyk mensch. De beklagenswaardige gevangenen van den Rand werden ziek, kwijn den weg. Eón was er zelfs krankzinnig ge worden door het verbiyf in de gevangenis, en anderen gingen me ie dien weg op. Hoe wordt dat alles nu gelogenstraft door de uit- noodiging, aan den tronkbewaarder gericht, om te komen aanzitten aan den feestdisch met zyne voormalige gevangenen en hunne vrienden I De tronkbewaarder was natuurlyk zeer ingenomen met dit huldeblyk, en hield eene tafelrede, waarin hy zyne voormalige ge vangenen om hunne houding in do tronk prees. Thans beginnen eindeiyk ook de Engelsche myn-eigenaren en hun aanhang tot rust te komen, na al die opgewondenheid. Het is dan ook te koud voor warme geestdrift. De win ter is hier byzonder streng, kouder dan in andere jaren. Er zyn er niet weinigen, die in hun binnenkamer een vuurtje stoken, alsof men in Holland was. Zoo iets zyn we hier niet gewoon. Gelukkig, dat onder ons klimaat de winter niet lang duurt I De Eerste Volksraad heeft zich in beginsel verklaard voor beperking der immigratie. Het doel van hen, die op deze beperking aandrin gen, is niet de grenzen voor vreemdelingen in het algemeen te bemoeiiyken, maar den stroom tegen te gaan van een slag van land» verhuizers, die elk land het liefst buiten zyn® grenzen houdt. Sedert do goud-productie zoo snel i6 toege nomen, zyn allerlei avonturiers van het slechtste allooi uit alle landen naar hier ge komen, hopende in het goudland fortuin fee maken. En daarby is allerlei geboefte hier gehaald door de speculanten, die er op uit zyn zich van de goudvelden meester te maken en volk noodig hebben om die velden af te ponnen. Voor al dat gospuis, dat nog maar altyd blyft toestroomen, zyn bier geen eer- ïyke middelen van bestaan te vinden, hier evenmin als in het land, waar zy vandaan komen; het vormt een gevaariyk element onder de bevolking. Presidont Krüger heeft reeds lang ingezien, dat de onbeperkte immigratie een groot kwaad is voor het land, op den duur eene bedreiging voor do veiligheid van personen en goederen. Maar over de middelen, om den stroom van ongewenschte landverhuizers tegen te gaan, is men het nog niet eens kunnen worden. De Londensche conventie schynt eene belemme ring te zyndeze bevat namelyk eene bepaling, waarby de Z.-A. Republiek zich verbindt om aan de immigranten, die zich hier komen vestigen, geen moeilykheden in den weg te leggen. Had men alle dingen kunnen voorzien, men zou zeker deze verbintenis niet op zich, hebben genomen dan onder eenig voorbehoud ten aanzien van die landverhuizers, die een* voudig als vagebonden te beschouwen zyn. De eenige weg zou nu wezen, dat men met Engeland onderhandelde, ten einde tot overeen stemming te komen omtrent eene opvatting van de bodoelde bepaling in de conventie, die het mogelyk maakte, dat althans vreemde lingen zonder voldoende middelen van bestaan werden afgewezen, zooals elk land het recht beeft, zulke personen over de grens te zetten. Er is een zeer belangryk jaarverslag ver schenen van den staats -mijningenieur, den heer Kluiske. Voor het eerst zyn aan dit verslag in de landstaal vertalingen in hetFranschen het Duitsch toegevoegd. Uit de mededeelingen van den ingenieur blykt, dat 1895 een voor spoedig jaar is geweest voor de myn-industrie; niet alleen de productie van goud, maar ook die van steenkolen is aanmerkelijk toeg^ nomen. Eu de ingenieur verwacht, dat by uitbreiding van de vervoermiddelen des lands ook andere delfstoffen in exploitatie zullea kunnen komen. De Eerste Volksraad heeft besloten, de regoe- nng uit te noodigen aan den mijn ingenieur eene ruimere som voor reiskosten toe te kennen en het getal myn-inspecteurs uit te breiden. Bij den Volksraad is ingediend een voorstel van wet om de bestaande bepalingen tegen opruiing, hoon, laster en beleediging door middel van de drukpers te verscherpen. Ongetwijfeld i3 dit wetsvoorstel een uitvloeisel van de gebeurtenissen in het laatst van het vorige en het begin van dit jaar. De „Külnische Zeitung" heeft een medewer ker naar Transvaal gezonden, om hier voor haar als correspondent werkzaam te zyn. Een nieuw bewys hoe in Europa, en met name in Duitschland, de belangstelling voor de Trans- vaalsche aangelegenheden is toegenomen. Ten slotte nog een nieuwtje 1 De heer Van Koetsveld, ambtenaar by de spoorwegen te Pretoria, die eenigen tyd in Nederland heeft doorgebracht en daar voordiachten heeft ge houden, hseft by zyne terugkomst een gedicht uit Holland meegebracht ter e9re van Paul Krüger, hetwelk hy den president in eene audiëntie hoeft overhandigd. Men zegt, dat Oom Paul er erg mee ingenomen was. Zaak-Den ESartog te Amsterdam. Volgens het „Volksdagblad" zou de onder- wyzor Den Hartog den eergisteren in ons blad vermelden schoolhoofden Baart en Van Doorne op het Leidscheplein de volgende woorden hebben toegevoegd: „Zoo, Baart, ben je daar Heb je ja 89 gulden al te pakken? Of hoeveel is 't? Ben jy een kerel, je moest je schamen, je bent een kwajongen 1 En aan jou, Van Doorne, heb ik hetzelfde te zeggen. Je bent eveneens een kwajongen 1" Volgens dit blad zou het beslist onwaar zyn, dat Den Hartog de beide hoofden van scholen met de vuist zou hebben bedreigd. Burgerlijke Stand. KATWIJK. Gehuwd: J. Jonker wedr. 35 j. en D. Van Rijn jd. 31 j. Geboren: Leendert en Jan Willem, zoons van J. G. Kobus en J. T. Kaashoek. Willem Simon, Z. van C. De Best cn S. M. Mazurel. Jacoba, D. vail J. Haasnoot en J. De Keus. Cornelia, D. van W. Peursum en N. Bosman. Jacob, Z. van J. Van Duyvenbode en N. Plug. Anna Maria, D van A. Van den Oever en A. Becker. Overleden' A. Van der Plas 4 m. LevenL aangegeven zoon van A. Van Duy venbode en LISSE. Geboren: Johanna Petronella, D. v. N. Van Roofje n en D.Smokman. Mar tinna Cornelia, Z. v. A. Vrijburg en J. Leuven. Overleden. M. Kortekaas, echtg. van C. Van der Kossen 57 j. NOORD WIJK ERHOUT. Geboren: Maria, D. van M. Meyer en M. Van Stein. Elisabeth Gerarda, D. "van P. J Biama en 11. Duivenvoorde. STOMP WIJK. Bevallen: G.P. Neder—Helman geb, Ossevoort D. Overleden: E. Van den IJssel D. 18 j. YEUR. Ondertrouwd: N. Tetteroo jra. 28 j. en J. Weerdenburg jd. 27 j. WOUBRUGGE. Geboren: Johanna Adrian», D. v. L. J. Zwetsloot en M. Versteegen. Overleden: A. Van Tol 87 j., wednr. van C. Van Eginond. ZOETERWOUDE. Geboren: Arnoldus Mattheua, Z. van C. Lagorberg en E. J. Ammerlaan. Huibert je, D. van P. Horstman en A. G.Sierat. Maria Johanna. D. van J. A an Steyn en M. V an der Ham. Hendrik Petrus Johannes, Z. van H. P. J. Van Sonsbeck en E. Kooreman. wouter Jozef, Z. van L. Onderwater en M. G. Mens.] Overleden: N. Van der Burg D. 3 w.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 10