Te Amsterdam is overleden de heer RtJnbende, directeur van de onderlinge brand- verzekering-maatschappij De Jong C°. De reclame verzint steeds nieuwe mid delen om de aandacht te trekken en de heeren J. Koopmans Co,, te Amsterdam, die hunne zaak als „Amerikaansche" Agentuur en corn- mi; siezaak betitelen, toonen inderdaad in waarlijk Amerikaansche middelen van reclame thuis te zijn. Verspreidden z\j onlangs, ter bekendmaking hunner „Crescent Cycles", eene prent, eene parodie op Goethe's „Faust" be vattende, thans wordt aan dezelfde rijwielen niet minder dan eene geheele novellette „Leve do Crescent Cycles" gewijd, welke door mej. Alida Claas inderdaad vlot en in goeden stijl is geschreven. Bij koninklijk besluit is de soesoehoenan van Soerakarta, Pakoe Boewono Senopati Ingalogo Abdur Rachman Sayidin Panotogomo de Xde, benoemd tot commandeur in de orde van den Noderlandschen Leeuw. Tot ontvangt r der registratie voor burger lijke akten te 's-Gravenhage benoemd de heer L. Roosenburg, thans ontvanger der successie rechten te Utrecht. Eervol ontslagen J. R. Boerlage, op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov. a. s., als notaris te Oosthuizen. Benoemd: in het bestuur van den Zuid- Nollandschen polder, onder Dussen, tot djjk- graaf A. H. Van Honsewtjk, tot heemraden U. J. Stael en A. B. Van de Koppel en tot secretaris penningmoester A. Van de Koppel; tot gezworen van den polder Den Bommol, provincie Zuid Holland, C. De Wit; tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap Rijn land, provinciën Zuid- en Noord-Holland, C. J. Van der Oudermeulen. Mr. F. B. Coninck Liefsting. Het „Weekblad van het Recht" zegt naar aanleiding van bet feit, dat mr. F. B. Coninck Liefsting, toen hij aan de toenmalige rechtbank te Leiden verbonden was, vóór 25 jaar werd benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Neierianden ter vervanging van mr. G. M. Wintgens, die den 14den Mei 1871 was overleden, het volgende: Bij de installatie van den heer Coninck Liefsting in de openbare algemeene vergadering van 2 September 1871 mocht 's Hoogen Raads waardige voorzitter, wijlen mr. F. De Greve, er op wijzen, dat de nieuw benoemde raadsheer, die op den betrekkelijk jeugdigen leeftijd van 43 jaren zijne intrede ia het hoogste rechterlijk college maakte, zich toen reeds een wel gevestigden naam als weten schappelijk jurist had verworven door onder- scheiden kleinere geschriften, maar vooral door zijn in 18Ö9 te Leiden verschenen werk over „het bezitrecht en de Nederlandsche bezitactiën." Nu na verloop van het vierde eener eenw mag getuigd worden, dat de heer Coninck Liefsting dezen naam op waar dige wijze heeft gehandhaafd door geschriften van latere dagteekening, niet het minst door zijn werk over „de algemeene beginselen van de leer der rechtsgeldigheid van verbintenis sen uit overeenkomst" ('s Gravenhage 1890), waaraan Prof. Land zijne belangrijke be schouwingen wijdde in W. No. 5932. Bleef alzoo 's Hoogen Raads vice-president tot op gevorderden leeftyd een man der wetenschap, hij was gedurende de 25 jaren, die hij in den Raad doorbracht, voor alles magistraat, met hart en ziel zich wijdende aan den werk kring, dien hij zoozeer als iemand hoog houdt en liefheeft. By zyne iDtrede in den Hoogen Raad in 1871 nam hij zitting in de Kamer van Strafzaken, hij had daarin nog zitting tydens zyne benoeming tot vice-president by K. B. van 6 April 1878, en sedert dien tijd, dus nu ruim 18 jaren, heeft hij voorgezeten in dezelfde Kamer. Dat hij dus beter dan iemand op do hoogte ia van haar rechtspraak, spre.ktals vanzelf. Het behoeft ooknauwelyks herinnering, dat hij in dat lange tydvak een merkbaren en in menig opzicht gunstigen in vlo 3d op 's Hoogen Raads rechtspraak in strafzaken hoeft uitgeoefend. Niemand zal, naar wy vertrouwen, twijfelen aan d6 oprecht heid van onzen wensch, dat hy het nog vele jaren moge blijven doen. Koloniale Reserve. Het navolgende is per order door den com mandant der Koloniale Reserve te Nijmegen, den luit. kolonel Notten, aan het corps bekend gemaakt: „Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten: Het is my een hoogst aangename taak u te kunnen meiededen, dat mij uit Kotta Radja van den luitenant generaal J. A. Vetter, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Neder- landsch Indië, een z:er waardeerend schryven is geworden over de houding der Koloniale Reserve by do jongste gevechten te Atjeh. „Zijne Excellentie pryst die houding als uilstc/and en verzojkt my dit aan u te willen mededeelen. „Ik ben er fier op die getuigenis over een gedoelte van myn corps te mogen ontvangen van den Opperbevelhebber van het Indische leger en breng ze u ter kennis met den wensch, dat de koloniale reserve den nu te Atjeh verworven roem steeds zal weten te handhaven. „Leve de Koningin!" Gemengd Nieuvvs. De werkzaamheden tot bouwing van het niouwe postkantoor aan de Breestraat alhier, van welks nieuwen gevel nog geen Btem boven de schutting te zien is, hoe lang er ook reeds gearbeid werd, zyn hedenmiddag gesta. kt. De Haagsche rechtbank vei- oordeelde heden: de twee broeders uit Leiden, die zich tegen de politie alhier verzetten, ieder tot 7 dagen; den jongen uit Leiderdorp, die palingfuiken lichtte, tot f 10 boete; —en den man uit Leiden, die zich schuldig maakte aan verzet tegen de politie, tot f 10 boete den man uit Leiden, die in een winkel alhier sajet ontvreemdde, tot 1 maand, en den persoon uit Leiden, die alhier duinwater aftapte door middel van een gutta-percha slang, tot f 10 boete. Door het een weinig te vlug afdraaien der brug voor een aankomend vaar tuig, geraakte gistermiddag by het uitgaan der school te Roelof Arendsveen een der leer lingen, terwyi hy nog met een voet op de plank was, van de been en kwam hals over hoofd in het water terecht. De bestuurder van het vaartuig, de tuinder J. H., wist gelukkig den knaap oogenblikkelyk te grypm en op het dro^e te brengen. Na een paar zenuwachtige gilletjes kon de kleine met de andere leerliogen de reis naar huis aanvaarden. Het snelvaren van pramen, terwyl de school kinderen over de draaiplank passeeren, biedt nogal menigmaal gevaar voor botsing aan. Door de politie te Sassenbeim is proces-verbaal opgemaakt tegen een elf jarigen jongen aldaar, wegens diefstal van twee gulden uit de toonbanklade van oen winkelier; hy werd op heeterdaad betrapt, toen hy het gestolen© in den grond trachtte te verbergen. Voor hetzelfde misdryf stond diezelfde jongen ongeveer een jaar geleden terecht voor de rechtoank te 's-Gravenhage. Door de politie te Hillegom is proces-verbaal opgemaakt tegen een 6-tal jongens van deu Jeeftyd van 15 18 jaar, die de baldadigheid hadden, de leuning van de houten brug (kwakel), liggende over de Vinkesloot, af te breken en deze in de sloot te werpen. In de Yjj versteeg te Rotterdam is zekere K., een man op leeftijd, door de politie dood in zyn woning gevonden. De buren hadden hem in eenige dagen niet buiten zyn woning gezien. Ter viering van het zeldzame en heuglyke feit, dat Hein Tieleman 62y2 jaar in dienst is van de heeren Herm. Oldenkott en Zonen te Amsterdam, werd aan het geheele personeel van genoemde tabaks fabrikanten een feestj9 aangeboden door de patroons. Dit feest bestond in een tocht naar Arnhem, met rytoer door de stad en haar scboone omstreken, en een bezoek aan Bronbeek. Daarna gezamenlyk diner met de patroons en eindelijk terugtocht naar Am sterdam per laatsten trein. Men schryft uit Amsterdam, dat door een politie-agent een 7-jarig jongetjo in hechtenis word genomen, dat in een winkel aan don Haarlemmerdyk getracht had een, vermoedeiyk valsc/iengulden in betaling te geven. By zyn verboor getuigde het ventj', dat zyne moeder hem bevolen had, het geld stuk, met de beeltenis naar boven gekeerd, op de toonbank te leggen. De moeder, die hierop verhoord werd, bevestigde wel is waar de getuigenis van het knaapje, doch verklaarde den gulden in den loop van de vorige week van een onbekende ontvangen te hebben en dus de herkomst niet te weten. Van een en ander werd natuuriyk proces-verbaal opge maakt en de gulden in beslag genomen. De Duitsche Regeering vraagt de uitlevering van K. A. Tornack, scbrynwerker uit Nettgendorf by Julesbock, 30 a 40 jaar, verdacht van valschheid in geschrifte en oplichting. Hy houdt zich onder den naam van Waldemar Franken op in zekere „Villa Blanca" aan de Zuiderzee, vermoedelyk in de nabyheid van Amsterdam gelegoD. Naar het Huis van Bewaring te Rotterdam is overgebracht eene 48 jarige naaister, A. Van den B., te 's Gravenhage. Zy werd gearresteerd als verdacht van dief stal te Overscbie, terwyl zy in het Alg. Politieblad van het vorige jaar gesignaleerd stond als verdacht van diefstal te AmsterJam. Zondagavond omstreeks half zeven waren vier jongens te Rotterdam in eene roeiboot aan hot varen in de Rotte naby de Wittebrng. Eón hunner, een 12-jarige knaap, A. Berkel genaamd, kleedde zich uit en 6prong te water. Niet kunnende zwem men, zonk hy onmiddellijk en verdronk, op het zien waarvan zyn drie kameraadjes al schreiende met de roeiboot de vlucht namen. Op het hulpgeroep van een man, die zich in de nabyheid bevond, kwamen anderen toe- loopen, die er in slaagden het lyk van den verongelukten jongen op te halen. Gisternacht te één uur brak er een vreeselyke brand uit ten huize van den landbouwer A. Smit, in het gehucht Darp, gemeente Havelte. Een paard, 4 koeien, oenige schapen en varkens, benevens de ge heele inboedel, werd een prooi der vlammen. Oorzaak onbekend. Zondagochtend ontstond er brand in de droogkamer der stoomververy van de firma Blydenstein Co., te Lonneker. Door het flink optreden van eenige arbeiders en buren kon men den brand tot de droog kamer beperken. Er zyn circa een 100 tal stukgoederen verbrand. Alles was verzekerd op beurspolis. Maandagmorgen te 8 uren ont stond er brand in de keutery „Het Hartgert" in de buurtschap Herxen onder Wyhe, toe- behoorenae aan L. Hillebrand. De brand woeddo zóó hevig, dat alles in een uur tyds in de asch lig en er van den inboedel niets gered kon worden. Een geit is in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is o.ibekend. Te Osch woeddeZondagnamiddag een felle brand. De boerenhofstede van A. V. d. Pas, do woning van Hoeks en het huis, bewoond door de gezinnen J. Van Hall en Van Munster, gingen in vlammen op. Het achteloos wegwtxpeo van een brandend eindje sigaar moet de oorzaak der ramp zyn. Zondagmiddag gingen een drie tal meisjes van Heemstede roeien in de Ring vaart aan den Scherpenhoek te Hillegomzy waren zoo onvoorzichtig in het ranke bootje te gaan schommelen, met het ongelukkig gevolg, iilfet:' het bootje 'bïrféloeg en het drietal in het ^ater lag. Da btëéW'X. De'Kries begaf zich gekleed te water en mocht het genoegen smaken na veel moeite allen weer op het droge t9 brengen, zoodat dien jongen redder een woord van lof en dank toekomt. Aangaande het te Amersfoort gevonden kind schrijft men aan de „TeL" van daar nader: Da spoorwegarbeider Hendrik Van Essenburg hoorde Donderdagmiddag omstreeks 3 uren in de nabyheid van het Staats station geschrei en ontdekte, dat aan den kant van de greppel een knaapje lag. De agent van politie J. Buts heeft den armen kleine, die thans in de registers vaD den burger lijken stand staat ingeschreven als Hendrik Van ae Greppel, voorloopig tot zich genomen. Het vermoeden bestaat, dat het kind, dat 2 a 3 maanden oud is, dooreen omstreeks 50-jarige, als boerin in 't zwart gekleede vrouw te vonde ling is gelegd. Het knaapje was gekleed in zoo goed als nieuwe, ongemerkte kleeren. De vrouw werd voor drieën naby het station opgemerkt met een zwart pak op den arm, dat zy na drie uren, toen zy opnieuw gezien werd, niet meer had. Hun, die omtrent die vrouw of omtrent de ouders van bet kind de mogelykheid bestaat natuuriyk, dat deze vrouw de moeder niet is inlichtingen kunnen verschaffen, wordt ver zocht zich te wenden tot den commissaris van politie te Amersfoort. Omtrent den kindermoord en de ongeregeldheden te Alblasserdam schryft men uit Dordrecht aan de „N. R. C.": De beide kinderen te Alblasserdam waren Zaterdagnamiddag omstreeks 4 uren uitge zonden om een boodschap te doen naar Papendrecht. Onderweg is een onbebouwd stuk dyk, met grienden langs de rivierzyde. Daar ontmoetten zy volgens het verhaal van het geredde kind een koopman in lucifers, die vroeg, of de kinderen in zyn roeibootje met hem naar Papendrecht wilden varen. Toen de kinderen niet grif toehapten, bood h'\j ieder een kwartje aan, en daardoor verlokt, volgden zy hem de griend in, achter welke, naar de man zeide, de roeiboot moest liggen; omdat ze er echter niet lag, zeide hy dat zy dan zeker gestolen moest zijn. In de griend gekomen, greep de man het eene meisje (het geredde) onverwachts bett en wierp het in het water. Het andere ging op de vlucht en de man het achterna. In- tusschen had het eerstgenoemde meisje zich aan een struik weten vast te grypen en hield zich zoo boven water. Tegen den avond kwamen langs die plaats eenige arbeiders, die van hun werk kwamen. Zij hoorden hulpgeroep uit de griend, gingen er heen en vonden het meisje, dat vervolgens het hierboven medegedeelde verhaal deed. De werklieden gingen nu in de griend zoeken, maar vonden niets. Zy brachten daarop het kind thuis en keerden met den vader van het nog niet gevonden meisje, Bastiaantjs Adriana Kloot geheeten, naar de plaats van het onheil terug. Men ging aan het dreggen en vond na eenigen tyd het lyk van het kind. Een der zoekenden was de moeder van de kleine, en deze viouw trof midden in de grrind een onbekenden, haveloozen man aan, die op haar geroep door de mannen werd gegrepen en vervolgens door de politie naar het arres tantenlokaal gebracht. Zoodra het gerucht van het gebeurde tot de massa was doorgedrongen, liep een ver ontwaardigde menigte voor het arrestanten lokaal te hoop, met het doel op den gevangene de lynch wet toer te passen. Zelfs liepen zy met een zwaren paal storm tegen de deur, maar het gelukte hun niet de afsluiting te verbreken of de deur open te krijgen. Den geheelen avond en zelfs gedurenle den nacht was een opgewonden menigte in de nabyheid op de been en moest het gebouw door de politie bewaakt worden. Zondagochtend, om 8 uren, verschenen te Alblasserdam de rechter commissaris mr. H. W. De Bas en de officier van justitie mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal met den substituut-griffier, vergezeld van een detachement ryksveldwachters. Reeds hy de overbrenging van den ge- arresteerdeuit het arrestfntenlokaal naar het raadhuis,i$?a3r hy heteerste verboor moest ondergaan, had men mosite den verdachte uit de handen van het saamgestroomdo volk te houden. Voor hc-t raadhuis verzamelde zich een dreigende menigte en toen de arrestant moest overgebracht worden naar de woning der ouders van bet verdronken kind, ten einde met het lykje geconfronteerd te worden, hadden de politie en de leden der justitie zich den geheelen weg over te verdedigen tegen de pogingen der razende menigte om den arrestant in handen te krygen. Zelfs greep een der belhamels den officier van justitie by de keel en sloeg hem in het gelaat. Toch gelukte het, den arrestant binnen te krygen, d. w. z. in het huis, waar het lykje lag. Maar toen zat men ook als in een be-_ legerde vesting opgesloten. Do volksmenigte was zoodanig aangegroeid en hare houding zóó dreigend, dat aan overbrenging van den gearresteerJe naar de boot, om hem naar Dordrecht te vervoeren, niet te denken viel. Por telegraaf werd uit Dordrecht een detachement pontonniers, sterk 50 man, door den officier van justitie ontboden. Doch tot het oogenblik, dat dit verscheen (des namiddags te 2 uren), zat men feitelyk binnen de enge woning gevangen. En zelfs toen de 50 pon tonniers verschenen waren, kon men nog niet veel uitrichten. Wel gelukto het aan het detachement, een ruimte van circa 20 M2. voor het huis vry te krygen, maar verder vermocht men zoo goed als niets. Sommaties hadden geen ander gevolg dan dat het volk nog meer opdrong, en daar men niet schieten wilde, bepaalde men zich tot een paar chargos met de bajonet, met het hierboven vermelde gevolg. Daar de kans om veilig te vertrekken nu nog gelyk nul was, werd door den officier van justiiie naar Dordrecht getelegrapheerd om een tweede detachement van 50 man, dat om 4 uren arriveerde met de voor dit doel gerequireerde schroefooot „Vreeswyk Geëscorteerd door dit sterk geleide, staande onder commando van den kapitein baron Van Boets-laer, kon de justitie en politie, met den gearresteerde in het midden, de belegerde woning verlaten, echter niet zóó veilig, of nog herhaaldelijk moesten charges met de bajonet worden gemaakt. Evenwel bereikte men met den gevangene de boot en kwam zonder verdere ongevallen te Dordrecht aan. Aldaar echter was ook al een groote menigte op de been en ook bier was sterk politie escorte en een detachement pontonniers noodig, om don kerel naar h-t poliriebureel te brengen. De beschuloigde heet Willem Jansen, gebo ren te Utrecht, is 31 jaren oud en heeft reeds in voor-arrest gezeten als verdacht van den moord op den jongen Hoogsteden te Rot terdam. Het meisje, dat er het leven afbracht, ver klaart in Jansen den p.-rsoon te herkennen, die haar en haar nichtje te water heeft ge worpen. Do „D. C." meldt nog dat Jansen als jon gen wissel wachter is geweest by de tram te Rotterdam op den Schiedamschen dyk. Hy is klein en tenger van gestalte, hoeft kort ge knipt, blond haar en een dun kneveltje. Zyne kleeren verraden den landlooper. GisternamiJdag is te Alblasserdam eene ge- rechtelyke lijkschouwing gehouoen. Uit het den vorigen dag ingesteld voorloopig onder zoek is niet gebleken dat aan de meisjes geweld is gepleegd. Het geredde meisjo had gisteravond hevige koorts. De aangehoudene blyft beweren aan dezen moord even onschulgig te zyn als aan dien op deD 12-jarigen Hoogsteden te Rotterdam gepleegd. TeDiemen is het driejarig doe li tertje van v. B. in een sloot gevallen en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Werp een cent in de gleuf! - De hoer P. Polet, directeur der waterleiding te Middelburg, heeft een toestel uitgevonden, waarin men slechts 1 cent behoeft te werpen, om, by 't draaien aan een kruk, een liter duin water te verkrijgen. De automaat registreert zelf de verstrekte hoeveelheid water en con troleert dus de kas. Te Deventer ging eon bjjna 70- jarige oude man, die niet goed meer zien kan en altyd met een stokje by zich uitgaat, Zaterdagmorgen zonder dat stokje van uit de IJselstraat naar de IJselkade, met het ongelukkig gevolg, dat hy van den kaaimuur in de rivier viel. Ofschoon hy er spoedig werd uitgehaald, mocht men er niet in slagen de levensgeesten weder by hem op te wekken. De bakker F. D., in 'tFrieschedorp Nes, kocht voor eenigen tyd een grooten hond van een kaashandelaar. Toen men het dier na een paar dagen voor de kar wilde spannen, bleek het zeer kwaadaardig. Terwyl Zater dag jl. de bakker alleen in de bakkery was, vloog de hond woedend op hem aan, wierp hem op den grond en bracht hem onderschei dene woadeD, vooral aan de armen, toe. Met moeite konden de toegesnelde huisgenooten hem uit zyne benarde positie verlossen. Spoe dig werd een geneesheer ontboden, die den bakker verbood in de eerste dagen te werken. De hond werd dadelyk door een geweerschot van 't leven beroofd. Het confectie-magazyn „De stad Parys" te Utrecht houdt een uitverkoop. Ten einde de koopjes machtig te worden, was hedenmorgen aan den ingang van het magazyn het gedrang zóó groot, dat drie vrouwen door de groote spiegelruit werden gedrongen. Twee der vTOuwcn bekwamen daardoor vry belang- ryke wonden aan 't hoofd en werden naar arts Verhoef gebracht, die haar de eerste hulp verleende. Naby de Grebbe is een heer, arts to OveTSchie, van zyn rywiel gevallen; hy bekwam daarby een hoofdwonde en brak de knie. Dr. Visser, van Renen, verleende heel kundige hulp. De Duitsche grensbeambten zitten wegens het heerschen van mond- en klauwzeer in enkele onzer grensplaatsen soms verligen by het in beslag nemen van ge smokkeld vee. Tusschen Boeholt en Aalten werden voor eenige dagen eene koe en ze6 schapen uit Holland over de Duitsche grenzen gesmokkeld en door de Duitsche commiezen in beslag genomen. Dezen hebben dit vee by de Duitsche grenzen zoolang opgeborgen tot zy van bun superieuren bericht ontvangen, of ce invoer van dit gesmokkeld Hollandsche vee naar Duitschland geoorloofd is. Een Noor, G. Ross Lund, onlangs uit Amerika naar zyne geboortestad Bergen teruggekeerd, heeft, naar het Deensche blad „Politïken" verhaalt, een ton uitgevonden, welke uitgerold en plat neergelegd kan worden. Als de ton gebruikt moet worden, rolt men haar samen om den bodem en maakt haar met een eenvoudig machinetje va6t. Zjj bestaat uit volkomen gelijkvormige duigen, die met kracht in den gewenschten vorm worden ge perst en dan een volkomen ondoordringbaar vat vormen, bijzonder geschikt voor vloeistof- fen. Zy heeft de goede eigenschappen van niet duur en zeer gemakkeiyk terug te zenden te zyn. De uitvinder, die thans te Kopenhagen ver toeft, heeft in verscheidene landen patent ge nomen voor zyne vinding. (£T. Cf.) Dezer dagen had te Montpellier met den ballon-captif „Formidable" een onge luk plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De ballon was 's avonds opge stegen met vyf passagiers, waaronder twee dames. Plotseling werd hy door een sterken windruk in noord-westelyke richting gedreven, waardoor de kabel zich wikkelde om den schoorsteen van een nabygelegen fabriek. Ge durende een half uur werden halsbrekende toeren gedaan om den kabel weer vry te maken, doch alles tevergeefs. Ten laatste brak de schoorsteen af. De ballon daalde met groote snelheid en kwam terecht in het geniepark, waar hy door de krachtige armen der toege snelde soldaten vastgehouden kon worden en de van schrik half waanzinnig geworden passagiers konden uitstappen. Nauwelijks stonden dezen evenwel op vasten grond, of de ballon schoot de hoogte in en na weinige oogenblikken barstte hy met een vervaarlijken slag. Een wakker landbouwer in het departement Eure et-Loir heeft aan den Franschen minister van onderwys eene som van 1600 ft. gezonden; het bedrag van eene beurs, vro3ger aau een zyner zoons verleend. Te Athene is eene zeer merk waardige oudheidkundige ontdekking gedaan. Een reeds lang verdwenen bronzen inscriptio, die op het P.mthenon tydens de regeering van Nero was geplaatst, is thans ontcyferd door een9 nauwgezette bestudeering van de gaatjes der spykers, waarmede de letters aan de steenen vastgeslagen waren geweest. {Hl. Ct.) Omtrent den „Grand Prix de Paris" leest men nog in de „New-York Herald", dat duizenden en duizenden Zondag naar de piste municipale gestroomd waren, om den uitslag te zien. Om drie uren verscheen de President der Republiek, waarna de wedstryden een aanvang namen. Zooals reeds gisteren vermeld, bleien Morin. Jacquelin en Eden over uit de demi finales. Toen zy afgereden waren, was de opwinding niet te beschryven. Zij sloegen nauwkeurig acht op elkanders bewegingen. Gedurende don eersten tyd leek het, dat aJle drie gelyke kans hadden, maar in de laatste rondte bogen allen hun lichaam zoover mogelijk voorover en geleek het of alle drie over de baan scheerden als zwaluwen langs het water. „Mlez, alLz Jacquelin!" schreeuwde men, en toen de ryders ov6r de eindstreep schoten, was er een oogenblik van stilte. Men was benieuwd wie had gewonnen, zóó dicht waren de kampioenen by elkander. Toen de nummers geheschen waren, brak een luid gejuich uit en vielen verscheidene toeschouwers op hun stoel van uitputting, in de loges vielen verscheidene dames flauw. Met tranen in de oogen naderde Morin de tribune van president Faure, om voorgesteld te worden. Eden had pech, daar in den laatsten bocht zyn zadel losraakte en hy op de stang de laatste worsteling moest medemaken. Dit is do reden, waarom hy een oogenblik rechtop ging zitten. Hy kan zich echter rehabiliteeren, daar de cracks gisteren en heden een race zouden houden op de Seine-baan. Omtrent de eigenaardige wjjze van regeeren vap vorst Nicolaas van Monte negro, die door zyn onverwacht bezoek aan Belgrado zoo de aandacht heeft getrokken, worden aardige staaltjes vertel 1. Om zyn landje wat te verheffen, achtte hy het gewenscht, dat zyn onderdanen ook am bachten gingen uitoefenen. Hy stiet echter op groote moeilykhedeD, omdat de trotsche zonen der Zwarte Bergen in de uitoefening van eon ambacht altyd iets beleedigends hadden gezien. Da energieke vorst stoorde zich daaraan niet, maar voerde het smids ambacht in door het oprichten van vele smidsen, maar hoe hy ook verzocht en beval, geen zyner getrouwe onder danen wilde smid worden. Toen ging de vorst zelf naar de smidse, waar hy oen geheelen dag aan het werk bloef, met het gelukkig ge volg, dat zich den volgenden dag vele personen aanmeldden, om ook het smidsvak teleeren. Nog veel meer moeite ondervond de vorst by de invoering van het schoenmakersam bacht. Alle middelen, zelfs „vaderiyke" ver maningen, bleven zonder resultaat. Eindelyk besloot vorst Nicolaas ook maar zelf schoenmaker te gaan spelen. Het volk geraakte in vertwyfeling over deze zelfverne dering van den vorst en bad en smeekte hem van zyn voornemen af te zien en riep hem tos: „Ransel ons liever allen af, maar verneder u zoo niet." De vorst stoorde zich aan niets en bereikte zyn doel, want vele onderdanen verklaarden zich al spoedig bereid, zich te vernederen tot het uitoefenen van het schoonmakersambacht.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2