EERSTE KUIER. Uitlevering van misdadigers. Do overeenkomst, tusschon Nederland en de Zuidafnkaansche Republiek gesloten tot rege ling van wederzijdsche uitlevering van mis dadigers, is aan de leden der Staten Generaal medegedeeld. Aanvuüingsbegrooting van marine. Da Regeering heeft eene suppl-.toire be grooting van marine ingediend tot verhooging van den post voor het aandeel van het Rijk in de loodsgelden, enz. nut f 1,081,856, waar tegenover eene meerdere ontvangst van ƒ206,086 aan loodsgelden start. Voorts wordt de post voor pensioanen, enz. met 46,S00 vermeerderd; tegenover de hoogere uitgaaf op deze posten staan ook op andere artikelen van deze begrooting verminderingen, ten ge volge waarvan het eindcijfer onveranderd blijft. Militaire pensioenraad. De Regeering heeft op de begrooting van het pensioenfonds voor 1896 eene som van 20,000 aangevraagd, zijnde het eerste ge deelte der kosten ad f 45,000 voor uitbreiding en verbouwing van het gebouw, waarin de pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren is gevestigd, met het dorl, om den burgerlijken on den militairen pensioenraad in hetzelfde gebouw te huisvesten. Het voornemen bestaat, om den stal en het koetshuis achter het gebouw in de Lange Houtstraat te 's-Gravenhage en een deel van het gebouw zelf af te breken en te verbou wen, ten einde een behoorlijke verbinding te verkrygen tusschen de oude en de nieuwe lokalen en ter vo;rziemng niet alleen in de huisvesting van hot nieuwe perso ie.-), maar ook ter veilige berging der archieven van de pensioenraden. Tot dekking van de f 20,000 wordt met gelijk bedrag verminderd de som, toegestaan voor ins.hryving uit het fonds op bet Grootboek Een fout fn de Kieswet. In „De (liberale) Nederlander" wordt ge wezen op een fout, die gemaakt is ly het samenstellen der beide tabellen voor de nieuwe kieswet. Daarin is nl. de gemeente Ep3 ver geten. Thans behoort die gemeente tot het kies district Apeldoorn. Het ontwerp Tak liet haar daarby; maar in de tabel, bedoeld in art. 127 der thans door do Tweede Kamer aangenomen kieswet, staat geschr. ven, dat het kiesdistrict Apeldoorn is samengesteld uit de gemeenten Apeldoorn, Eede, Ermeloo, Harderwyk en Putten. Blykbaar heeft men hierby oorspronkelijk met nists dan eene scbryffout te doen. Indien de Eerste Kamer de kieswet mocht aannemen, zal de Regeering een nader wetje tot wyzigi.ig der beide tabellen, by de kieswet bohoorendo, dienen tos te zeggen. Gemengd Nieuws. Van'smorgenshalfelftot'snamid dags halfzes werd gisteren ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan der „Leidsche Zwemclub" een grooto wedstrijd gehouden op „Rhynzigt", dat met vlaggen en wimpels versierd was. Een groote menigte belangstellenden woonde dit feest by, dat door het prachtigste weer werd begunstigd. Behalve leden van genoemde club, namen ook vele zwemmers van naam uit andere plaatsen van ons land, en bovendien ook een Belg, aan den wedstrijd deel. De volledige uitslag is als volgt: 1. Buikzwemmen voor adspirant leden der „L. Z.-C." Lengte der baan 60 M. Prys: kunstvoorwerp. Premie: kunstvoorwerp. Aantal deelnemers 6, die de volgende tyden maaktenR. Horst 1 m. 123/s sec.A. Freu* denberg 1 m. 12*/o sec-I J- Soesman 1 m. 8*/s sec.; W. A. Oudshoorn lm. 40 sec.; H. De Vries 1 m. 352/s sec.; J. J. Krak 1 m. 9»/s. Soesman en Krak hadden eerst denzelfden tyd gemaakt, nl. 1 m. 72/5 sec., en moesten daarom overzwemmen, waarbij zy den boven vermelden tyd maakten, zoodat Soesman den prijs en Krak de premie behaalde. 2. Buikzwemmen voor hen, die vóór 1 Mei 1896 geen prys voor buikzwemmen hebben gewonnen. Lengte der baan SO M. Prys: zilveren medaille met diploma. Premie: bron zen medaille. Aantal deelnemers 6, die de volgende tijden maakten: G. J. v. Hasselt, Rotterdam, 1 m 28'/s sec; J. A. Do Heer Kloots, Amsterdam, I.27; S. J. Sala, Leiden, 1.26J/5; E. Douwes Dekker, Leiden, 1.16*/s> A. Meijer, Amster dam, 1.3375J. G. S. Noble, Utrecht, 1.25. Prijs dus: Douwes Dekker. Premio Noble. 3. Rugzwemmen voor adspirant-leden der „L. Z.-C." Lengto der baan 40 M. Prijs: kunstvoorwerp. Premie: kunstvoorwerp. Zes deelnemers: W. A. Oudshoorn 1 ra. 6'/s sec.; A. Freudenberg 65l/s sec.; J. J. Krak 52%/0 sec.; H. De Vries 1 m. 15 sec.; R. Horst 544/s sec.; J. H. Soesman 55'/s sec. Prys dus: Krak. Premie: Horst. 4. Buikzwemmen, vrije deelneming. Lengte der baan 160 M. 1ste prys: Zilve ren kruis, uitgeloofd door een der leden,'met diploma. 2de prijs: Zilveren medaille, uit geloofd door den HoogEd. Gestr. Heer kolonel Langguth, met diploma. - 3de prijs: Bronzen medaille. Vior deelnemers: "W. L. Immink, Rotter dam, 2 m. 58'/0 sec.; H. A. De By, Rotter dam, 2 m. 58V5 sec 1 E. Douwes Dekker, Lelden, 3 m. 4/5 sec.; E. Meijer, Amsterdam, 3 m. 10'/5 sec. Dus: 1ste prijs Da Bij; 2de prys Immink; 3de prijs Douwes Dekker. 5. Wedstryd om het kampioenschap van Nederland, naar verkiezing op buik, zyde of rug te zwemmen. Lengte der baan 600 M. 1ste prys: Zilveren kampioensmedaille met diploma, uitgeloofd door den „Nederlandschen Zwembond". 2Je prijs: Groote zilveren medaille, uitgeloofd door oen heor L. C. Dudok de Wit. 3de prijs: Groote bronzen medaille, uitgeloofd door een der leden. Twaalf deelnemersH. A. De Bij, Rotter dam, opgegeven; R. Van Gilse, Rotterdam, opgegeven; J. D. W. Lüning, Rotterdam, 12 m. 393/u sec.; G. J. Sala, Lelden, 13 m. 36 sec.; E. Ktrmans, Antwerpen, 12m. 3/5sec. C. W. Van Hasselt, Rotterdam, 12 m. 582/5 sec.; B. Verbrugh, Leiden, 14 m. 26 sec.; E. Meyer, Amsterdam, 13 m. 443/c sec.; A. Deulman, Arasterdam, 13 m. 223/6 sec.; E. A. Kruysse, Amsterdam, 13 m. 22%/s sec.; L. Bouraan, Amsterdam, 13 m. 30'/s sec.; A. Meijer, Amsterdam, 13 m. 57'/c sec. Dus: 1ste prijs Kermans; 2deprijs Lüning; 3de prijs Van Hasselt. 6 Buikzwemuien voor h.h. onderofficieren, te Leiden in garnizoen. Lengte der baan 80 M. Prys: Zilveren medaille. Premie: Bronzen medaille. Vier deelnemers: Sergeant Janssen, 1 m. 51 y5 sec.; sergeant Bellaart, 2 m. 5'/s sec.; sergeant Oostdyk, 1 m. 473/c sec.; sergeant Bosselaar, 1 m. 573/s sec. Dus: prys Oostdyk; premie Janssen. 7. Rugzwemmen voor hen, die vóór 1 Mei 1S96 geen prys voor rugzwemmen gewonnen hebben. Lengte der baan 50 M. Prys: Zilveren medaille met diploma. PremieBron zen medaille. Zes deelnemers: „George" (Doyer), Amster dam, 523/5 sec.; E. Meyer, Amsterdam, 562/s sec.; C. A. J. Quant, Leiden, 5Gys sec. E. A. Kruysse, Amsterdam, 563/5 sec.; D G. Draayer, Leiden, 562/s sec.; A. Meijer, Amster dam, 552/6 sec., die echter door de jury word gedisqualificeerd, omdat hy don boei gepakt had. Dus: prys Doyer; premie Draayer. 8. Buikzwemmen voor gediplomeerden van de „L. Z.-C. die in dit nummer nog geen prys gewonnen bobben. Lengte der baan 60 M. 1ste prys: Zilveren medaille, uitge loofd door oen der laden. - 2de prijs: Kunst voorwerp (prachtuitgave van Klikspaan's „Studenten typen"), uitgeloofd door een der leden. 3de prys: Bronzen medaille. Zes deelnemers: J. Zuurdeeg 1 in. 16 sec. J. M. Obreen 1 m. 23ys sec.; J. J. Krak 1 in. 16 '/5 sec.; D. G. Draayer 1 m. 19 sec.; H. M. Byloveld 1 m. 144/s sec.; C. A. J. Quant 1 m. 11 sec. Dus: 1ste prys Quant; 2de prys Byleveld 3de prys Zuurdeeg. 9. Duiken, vrye deelneming. Diepte 31/, meter. 1ste prys: Zilveren kruis, uitgeloofd door een der leden, met diploma. 2de prys Zilveren medaille met diploma. 3de prys Bronzen medaille, uitgeloofd door een der leien. Voor den eerst aar.komenden Leidenaar was bovendien eene zilveren medaille uitge loofd door de Leidsche Stud.-Roeiver. „Njord." Veertien ingeschrevenen: W. L. Immink, Rotterdam, 212/s sec.; E. Meyer, Amsterdam, niet opgehaaldJ. J. Krak, Leiden, niet opge haald; L. Bonman, Amsterdam, terugge trokken; A. Meyer, Amsterdam, niet opge haald; C. A. J. Quant, Leiden, 24%/s sec.; „Castor", Leiden, 25 sec.; A. Deutman, Am sterdam, niet opgehaald; G. J. Sala, Leiden, teruggetrokken; „George", Amsterdam, 25 sec.; P. G. A. Gerlings, Utrecht, 231/s sec.; G. J. Van Hasselt, Rotterdam, niet opgehaald; C W. v. Hasselt, Rotterdam, 20 sec.; H. M. Kooreman, Liden, 22'/Q sec. Dus: 1ste prys C. W. Van Hasselt, 2de prys Immink; 3Je prys Kooreman, welke laatsto alzoo ook den „Njord"-prys verwierf. 10. Gekostumeerd watertornooi, uitsluitend voor leden der „L. Z.-C.", die tevens lid van „Rhynzigt." zyn. Negen deelnemers: S. J. Sala, G. J. Sala, H. M. Bijleveld, A. Freudenberg, R. Horst, J. M. Obreen, J. H. Soesman, C. Ripping en „Test". Voor dit nummer waren 3 kunstvoorwerpen als prys beschikbaar gesteld. De eene prys werd voor het kostuum zelf toegekend aan Freudenberg, die als een baboe gekleed was, terwyl voor het watertornooi (op een houten paard te water tegen elkaar vochten, zóólang, totdat de tegenparty bet evenwicht verliest en geheel te water gaat', de lste prys werd toegekend aan „Test" en de 2Je aan Soesman. 11. Rugzwemmen, vrye deelneming. Lengto dor baan 80 meter. lste prys: Groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin Regentes, met diploma. 2de prys: Zilveren kruis, uitgeloofd door een der leden, met diploma. 3ie PrysGrooto bronzen medaille, uitgeloofd door twee leden. Acht ingeschrevenen: R. Van Gilse, Rotter dam, 1 ra. 28 sec.; H. C. Dupont, Utrecht, 1 m. 26y5 sec.; E. Meyer, Amsterdam, niet uitgekomen; L. Bouman, Amsterdam, niet uitgekomen; G. J. Sala, Leiden, 1 m. 204/s sec.; Jan T. De Vogel, Rotterdam, 1. m. 26'/5 sec.„Quand Même", Rotterdam, 1 m. 203/5 sec.; H. M. Kooreman, Leiden, 1 m. 27f/58ec. Dus: de Ivoningmne-prys „Quand Mème" (J. D. Bloemen te Rotterdam); 2de prys: G. J. Sala; 3de prys De Vogel. De jury bestond uit de heeren W. E. Bro- dius, secr. „Nod. Zwembond"; J. De Groot, penn. „N. Z.-B."; A. C. Cosyn, secr. van de „Goudsche Zwemclub"; W. Wybrands, eere lid Stud.-Roeiv. „Njord"; E. Th. Witte, com missaris der „L. Z.-C." De wedstryd was zóó geregeld, dat de vier I eerste nommers des morgens, de overige 's namiddags na halftwee plaats hadden. In den namiddag werd het waterfeest bovendien opgeluisterd door de tonen van eenige musici van het „vierde" en was de opkomst van het publiek, waaronder ook vele dames, nog grooter dan des morgens. Er heerschte den geheelen dag veel opge wektheid; de kampioenen werden herhaaldelyk door toejuichingen in den stryd aangespoord en meermalen wa3 men in de gelegenheid van deskuniigen te vernemen hoe goed en kranig er gezwommen werd. Onmiddellyk na afloop had de uitdeeling der pryztn, welkeia de koffiekamer van „Rhynzigt" ter bezichtiging hadden gelegen, plaats in den aangrenzenaen tuin, achtereenvolgens door verschillende leden der jury, nl. de heeren De Groot, Cosyn, Wybrands, Bredius en den vice-voorzitter van het bestuur der „L. Z. C.", den heer J. M. Ooreen, die by No. 6 de onderofficieren toesprak en er voorts op wees hoe hun clef, de garnizoens commandant, door de beschikbaarstelling van een zilveren medaille, behalve in den dienst, ook groot belang blykt te stellen in de zwemsport. Dra winnaar van den prys, sergeant Oostdyk, wenschte hy met aiens succes in het by zonder geluk. By No. 2 merkte de heer Cosyn op, dat Douwes Dekker den tyd van 1 m. 17 sec., welke hy onlangs te Utrecht gemaakt had, nu in 1 m. 162/s sec. verbeterd had. By No. 5 (kampioenschap van Nederland, dat op een baan van 600 meter niet in, maar buiten het bassin, dus in den Ryn zeiven, go- zwommen was) sprak de heer De Groot in de plaats van den heer B. R. R. Capteyn, president van den Nederlandschen Zwembond, die wegens ziekte niet kon tegenwoordig zyn. Hy deelde mede, dat het voor de eerste maal is. aat het Neaerlandsch kampioenschap met in Nederland blyit, maar naar het bevriende Belgie gaat. Spr. reikte de medaille dus zoo plech tig mogelyk uit, omdat aan het eeremetaal ver bonden zyn de Nederlandscho kleuren, en hy hoopte dat de winnaar de eer er van ook in België zil hoog houden, op welke woorden ae muziek het Belgische volkslied deed hooren. Toen Krrmans, die, naar gezegd werd, even eens kampioen van België is, ook hier het kampioenschap gewonnen had, was hem reeds dadelyk een groote lauwerkrans met linten in de Belgische kleuren aangeboden. Van No. 9 werden de pryzen overhandigd door den heer Wybrands als eere-lid van „Njord", ten einde daarby eenige toopasselyke woorden te richten tot den heer Kooreman, die van de mededingende Leidenaars, behalve de bronzen medaille, ook de door „Njord" uitgeloofde zilveren medaille had gewonnen. Da heer Bredius vervulde de eervolle taak in No. 11 de doorH M. do Koningin Regentes uitgeloofde zilveren medaille uit te reiken. To.n dit nommer in het concours aan de beurt was gekomen, werd het met het spelen van het „Wilhelmus" aangekondigd. De secre taris van den Bond wees er met genoegen op hoe H. M. door deze medaille eveneens een blyk heeft willen geven van hare warme ingenomenheid met de zwemsport, en te meer deed het spr. nu genoegen dezen Koninginne- prys te mogen uitreiken, omdat het geschiedde niet aan een Belg, maar aan een Nederlander zeiven. Dat de heer Bloemen dien prys in waarde zal houden, daarvoor was diens per soon voldoende borg. Een „leve de Koningin nen 1", een driewerf „hoezee" en het „Wilhel mus" volgden op deze toespraak. Hierby dient opgemerkt te worden dat het weinig gescheeld had of deKoninginne-medaiile zou in Leiden gebleven zyn, want de heer G J. Sala had er slechts 1/s sec. langer over gedaan dan de heer Bloemen. Daarentegen was ieder vol bewondering over de mooie wyze, waarop de heer Sala den boei van orazwemming passeerde, terwyl de Rotter dammer haar zoodanig raakte, dat sommigen vreesden dat het piket onderst boven zou gaan. Door enkelen werd dan ook roeds ge sproken van disqualificatie, doch de jury vond daartoe geen voldoende termen. Hy had het piket niet met de hand geraakt. De prysuitdeeling, welke door den voor zitter van het bestuur der „Leidsche Zwem club," den heer C. J. Leendertz, met een woord vandank voor de belangstelling in en deelneming aan den wedstryd, geopend was, werd door den heer De Groot besloten met de verzekering dat de 12de Juli in de annalen van den Nederlandschen Zwembond zal geboekt staan. Na deze plechtigheid had een gemoen- scbappeiyk diner plaats, waarna de avond in den a giorno verlichten tuin met een ge zellig samenzyn besloten werd. Voor de derde maal heeft „Ajax II" gisteren eene overwinniog behaald. Tot het tamelyk kleine totaal van 61 in de lste inniüge dro-g»n L. Koolemans Beyne met 10 en F. De Stoppelaar met 19 het meeste by. De Hagenaars begonnen goedSchlüssen maakte 12 runs, Schroder 15, Kleyn 15 en toon deze drie uit waren, was „H. C.-C."nog slechts 10 runs in de minderheid; maar de overigen wisten samen slechts 5 runs by den scoor te voegen. „Ajax" was dus 5 runs vóór en er moest nog 23/4 uur gespeeld worden. Om de beslissing niet op de tweede innings te laten aankomen, scoorden de Loidenaars langzaam, maar zeker, totdat alle kans voor de Hagenaars verkeken was. Toen het spel werd gestaakt, had „Ajax" slechts 5 wickets verloren voor 135 runs (II. Adam 14, H. Cramer 15, Gooszen 15, Krüseman 59 not out). Hierdoor heeft het tweede elftal van „Ajax" zich verzekerd van het kampioenschap der 2de-klasse competitie van Zuid-Holland. De match Hermes-Ajax II, die den 26sten Juli te Schiedam zal plaats hebben, kan dezen uitslag niet meer veranderen. De vierde jaariyksche inter- nationale wegwedstryd RotterdamUtrecht en terug, afstand 113.6 K.M uitgeschreven door de Rotterdamsche Wielryders-Vereeniging „T. H. O. R.f" had Zondag plaats, begunstigd door het prachtigste weder, dat een wielryder wenscben kan. Er was weinig wind, een verfrisschend koeltje woei den ryders op den heenweg tegemoet. Voor dezen wedstryd hadden ingeschreven 35 amateurs, waaronder de beste Fransche, Belgische en Hollandsche renners, van wie vooral te noemen zyn Paul Bor, de beste Fransche amateur op den weg, H. Van Kool bergen (Leiden), Van der Knoop en Nardus. Voor de beroepsryders haddeD er eveneens 35 ingeschreven, waaronder Luyten (kampioen van België), RediDg (Antwerpen), George Van Ooien (Luik), Vrouwes, Doornekamp en W. Z. Van der Mey (Leiden). Om 10 u. 15 m. had de start der amateurs plaats. Van Koolbergen ging direct naar voren en behield die plaats den geheelen weg; te Utrecht was hy reeds 81/, minuut voor. Onder groot gejuich kwam hy het eerste te Rotter dam zeer frisch over de eindstreep; hy legde den weg af in 3 uur 48 minuten en 29 sec. 2de was J. Kronenberg (Amsterdam) in 4 uur 2 min. 58 sec. dus met een tydver- schil van ruim 14 min.; 3de was Jansen (Rotterdam), 4 u. 14 min. 31 sec.; 4do was Driedonks (Standaarbuiten) 4 u. 21 min. 13 sec.; 5Je De "Wys (Rotterdam), 4 u. 23 min. 11 sec.; 6de Wingtlaar 4 u. 24 min. 50 sec.; 7de Paul Bor (Parys), 4 u. 25 min. 22 sec.8ste Saakes (Den Haag), 4. u. 26 min. 17 sec.; 9de Heimei (Amster dam), 4 u. 32 min. 6 sec. De hoer H. Van Koolbergen verwierf daar door: lo. den eere-prys, een prachtige medaille van H. M. de Koningin; 2o. T. H. O. R's Java-beker, een zeer fraaien, grooten, zilveren beker; 3o den zilveren beker voor den eerst- aankomenden Nederlander, geschonken door den heer 's Jacob, burgemeester van Rotter dam, en 4o. een fraaie, massief gouden medaille. In de afdeeling beroepsryders was lste Luyten (Antwerpen), die buitengewoon ver- mobid was, 3 u. 44 min. 34 sec.; 2de Immink (Utrecht), 4 u. 47 min. 2 sec 3ie Van Ooien (Luik), 3 u. 47 min. 39 sec. 4de Garin (Roubaix), 4 u. 58 sec.; 5de Vrouwes 4 u. 3 min- 4 sec.; Van der Mey en Doornekamp hadden het opgegeven wegens kramp. Nardus, uit Amsterdam, brak kort 11a den start den linkerarm door een val van zyn wiel. Van der Knoop, uit Vlaardingen, werd licht gewond aan het schouderblad door een val kort na den start, zooJat hy moest ophouden. By den terugrit hadden de racers een lichten N.O. wind in den rug. De volgorde van aankomst der professionals aan het keerpunt te Utrecht was Luyten, Vrou wes, Garin, Ooien, Reding, Immink, Faasen en Mulder. Onder protest van de jury heeft Luyten aan den wedstryd deelgenomen, daar by "Woensdag jl. te Beriyn op een wielerbaan gereden heeft, die uitgesloten was door I. C. A. Nu moet hy dienvolgens gedisqualificeerd worden. De Bel gische wielerbond heeft dat erkend, als ingaande na den 13den Juli, terwyl de afspraak was met de I. C. A., de disqualificatie direct te doen ingaan. Door de jury werd daarop besloten hem onder voorbehoud in deze race te laten meeryden in afwachting tot die quaestie is opgehelderd in een der vergaderingen der I. C. Adie te Kopenhagen gehouden zullen worden den 141en Juli. By aankomst aan het station te Leiden werd den pryswinner Van Koolbergen door de leden van de L. W.-V. „All Right" een prachtige lauwerkrans overhandigd. Langs de stoomtramljjn Den HaagScheveningen der Hollandsche Spoor werden gisteren 17,400 personen vervoerd; met de Staatsspoortram 13,000 passagiers. Zaterdagmorgen is te Haarlem mermeer afgebrand het woonhuis, bewoond door A. v. Ryswyk, Spaarnwouderweg B. No. 251. Een brandspuit werd derwaarts gebracht. Uit Rotterdam wordt aan het „Utr. Dbl." gemeld: Indertyd is medegedeeld, dat N. De Heer, een der bestuurders van den Nieuwen Boot- werkersbond, strafrechteiyk zou worden ver volgd wegens opruiende woorden, door hem gebezigd in eene tydons de werkstaking ge houden redevoering. By eene voorloopige instructie voor de politie wi-rden 0. a. een paar verslaggevers van dagbladen gehoord. Nadat de zaak eenigen tyd scbynt gerust te hebben, is thans voor den rechter commis saris eene instructie tegen De Heer geopend. Vrydag werden Db Heer en enkele verslag gevers in verhoor genomen. Het schynt, dat de ergerlijke mishandelingen, waaraan herhaaldelyk werklieden, die tydens de staking der bootwerkers aan den arbeid waren gebleven, van de zyde der anderen hebben blootgestaan, de justitie hebben be wogen om de strafrechtelijke vervolging tegen De Heer door te zetten. De aanklacht luidt, dat hy de lieden onder zyn gehoor zou hebben aangespoord, om den werklieden, die niet mot de stakers gemeene zaak maakten, een pak slaag te geven, eene aansporiog, in ietwat ruwere taal uitgedrukt dan hier staat aangegeven. De brandweer te Amsterdam bluschte Zaterdag avond na elf uren een zwaren binnenbrand in een bergplaats van mout, behooronde by do azynmakery „De Kroon", van den heer Corn. Tak, Leidsche- gracht 94. Om halftwee 's nachts werd hare hulp weer ingeroepen voor een uitslaanden brand in de benedenwoning van het perceel BilderJykkade 73. De kleedermaker Van Uven had bij het nederhten van de gordyn in de werkplaats het ongeluk gehad oen lamp om te stooten, en ofschoon hy nog met eenige emmers water bad getracht het vuur te blusschen, was hem dit niet mogen gelukken. De vrouw en de acht kinderen van don kleermaker konden nog bytyds op straat komen. De brandweer wist het vuur tot de werk plaats te" bépalen'. Deze is ook geheel uitge brand. De schade is door verzekering gedekt. Gistermiddag te vier uren werd opgemerkt, dat in het huis Plantage Prinsenlaan 9, be woond door den heer Ph. L. De Vries, tydens afwezigheid der bewoners ook brand was ontstaan. Onmiddellyk werd de brandweer gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse ver scheen, het huis in lichterlaaie vond en er in een groot kwartier in slaagde het vuur meester te worden. Ging dat alles spoedig in zyn w-.rk, nog spoediger waren een menigte nieuwsgierigen komen opdagen, waarmede de politie haar lianden vol had. De brand zelf had voor hen Weinig interessants, want al sleegen in het begin de vlammen uit de ramen der beide bovenverdiepingen en van den zolder, aan dit schouwspel werd door de snelle blusscbing spoedig een eindo gemaakt. Maar nog steecs roldo nieuw brand wearmateriëd van allo kun- tjon aan, en dat trok de aandacht der talryke Zondagswandelaars in do Plantage. Da spui ten van Kattenburg, De-Ruyter kade, Prinsen gracht, ook de dryvende spuit „Jan Van der Heyden," in de Muidergracht, konden af trekken. De eerste en tweede verdiepingen van het huis zyn geheel uitgebrand, op den zolder werd groote schade aangericht, in het beneden huis was waterschade. Men deelt mede, dat het vuur ontstaan is door onvoorzichtigheid met licht. Inboedel en huis waren verzekerd. Uit Dordrecht wordt van 12 dezer geschreven: Zaterdagmiddag lokte een land- looper twee meisjes te Alblasserdam naar de rivier en wierp beiden te water. Een der kinderea verdronk. De vermoedelijke dader is gearresteerd. De bevolking is woedend. De rykspolitid moest hedennacht hot arrestan tenlokaal bewaken. Heden vertrokken twee detachementen pontonniers, elk 50 man sterk, naar Alblasserdam, daar het volk oen arres tant met geweld opeischte. Ook de officier van justitia alhier is naar Alblasserdam ver. trokken. By het afryden van den oprit van den dyk tusschen den Schengepolder en den 's-Heer-Arendskerkschen polder had Zater dagavond een landbouwer het ongeluk zyn draai wat kort te nemen, waardoor zyn rytuig, een zoogenaamde kapwagen, omsloeg. Drie vrouwelyke passagiers, ïn den wagen gezeten, wondden zich zoozeer met de glasscherven, dat ze genoodzaakt waren geneeskundige hulp in te roepen. Op dezelfde plaats zyn al heel wat ongelukken gebeurd, maar het schynt niet mogelyk, don oprit zóó te maken, dat men dien zonder gevaar kan afryden. Dat het gevaarlyk is, heeft ook de „A. N. "VV.-B." ingezien, die er een waarschuwingsbord zal plaatsen. De opening van het nieuwe sta- tion te 's-Hertogenbosch op 18 Juli a s. gaat gepaard met verscheidene feestelykheden. Te 12 uren ontvangst door burgemeester en wet houders van den directeur-generaal en de Raad van commissarissen der Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen met den Raad van Toezicht. Vervolgons bezichtiging van het stationsgebouw door genoemde hee ren en daarna vergaderiog ten stadhuize. Te halfvier matinee in de sociëteit Casino; te 6 uren diner, waaronder concert. Te 9 uren muziek door de stad naar het stations-terrein, alwaar een vuurwerk zal wor den ontstoken, dat geleverd wordt door den heer Joh. Loeflf, te Alfen a/d. Ryn. Tot deelneming aan don feestmaaltyd, waar- 8an vele hooge autoriteiten zullen aanzitten, hebben verscheidene particulieren uit de stad zich aangemeld. De wedrennen te Bussum wer den gisteren door prachtig weder begunstigd, en alle terreinen waren flink met toeschou wers bezet. Ook waren er op het middelter rein veel rytuigen, 0. a. een vierspan uit Amsterdam. Da regeling der wedstryden, cie door de Algemeene Harddravery- en Renver- eeniging gehouden werJ, was uitstekeni. Tydens de wedrennen brak een brand uit in de bosscben, grenzende aan het weöstryd- terrein. Enorme rookwolken dreven over het bosch heen en soms kon men de vlammen boven de denneboomen zien uitkomen. Geluk kig was men er spoedig by, en daar er weinig wind was, kon men de vaart der vlammen door zandbestrooiing vry spoedig stuiten. De oorzaak is niet bekend. Waarschyniyk zal de brand te wijten zyn aan het onvoor zichtig omgaan met vuur by deze droogte. De bosschen behooren aan den heer Laan te "Wormerveer en zyn niet verzekerd. De schade is niet groot. By den w i e1 erwedstryd voor dames, in het begin van Juni te Ranelagh gehouden, werden de volgende nommers ge reden:

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2