Do luitenant-kolonel A. R. Krayenboff van de Leur, commandant van hot 5d9 bat. 4de reg inf. te Gouda, is met zyn paard gevallen, zoodat hy onder het dier is terecbt gekomen. De overste hoeft daarbty den linker voet zoodanig bezeerd, dat by zich onder geneeskundige behandeling heeft moeten stel len en geen dienst kan doen. Thans is hot beslist, dat de roomboter fabriek nog in den loop van dit jaar te Brieile zal verryzen. Het benoodigd kapitaal is volgens de ratring f 16,000, waarvan 10,000 in aandeelen zg'n geplaatst. Het ontbrekende wil men trachten ook in aandeelen geplaatst te krygen. Op initiatief van een der obligatiehou ders te Nieuwenhoorn zal de fabriek den naam dragen van: „Coöp.-ratieve Yereeniging tot het oprichten en dry ven van de stoomzuivelfabriek „De Eersteling," te Brielle." Htt stoomschip „Admiral" vertrok 2 Juli van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de Conrad," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Juli Kaap Rocca; do „Prins Willem I" vertrok 4 Juli van Nieuw-York naar Wcst-Indië; de „Sosnda," van Amster dam naar Batavia, passeerde 3 Juli Peiim; de „Sumatra" vertrok 4 Juli van Amst :rdam naar Batavia; de „Telemachus," van Amstör dam en Liverpool naar Java, arriveerde 3 Juli te Port Sail; de „Reichstag" arriveerde 2 Juli van Hamburg en Arasterdam te Mo- zamtique; de „Schisdam," van Arasterdam naar Nieuw York, passeerde 3 Juli Lizard; de „Srneroe," van Java naar Rotterdam, pas seerde 3 Juli Gibraltar. LCmile Seip^ens. Over dezen doode, in leven leeraar aan do hoogere burgerschool voor jongens alhier, bevat het „N. v. d. D." van F. S. K. het volgende in memoriam: „Toen wy hem ter ruste brachten den 29sten Juni jl. was het een zonnige zomer dag en noodde alles tot loven, bloeien en genieten. Nu ja, dat gebeurt schier iederen dag, dien God geeft, en te midden van de volheid en de weelde der natuur, roept de dood de onverbiddelyke, de rauwste tegen stelling, de bitterste heugenissen, de schrilste tonen te voorschyn. Ik wil het gelooven, docb de algemeenheid van het geval ontneemt niets aan al den weedom, die het byzondere blyft kenmerken. Zoo ook hier by den dood van onzon vriend r oeiwjjm- uurgschen novellist. Hy was een zeer bekend schryver, die 6inds meer dan twintig jiren een zes- of zevental bundels verhalen, ver tellingen en novellen in het licht gaf, waar van de meeste ook afzonderlyk in tydschriften verschenen. Zyn wyze van de dingen voor te stellen, de personen af te beelden, de toestónden te Bchïlderen, won telkenmaal aan scherpte van teekening, levendige kleur en dramatische verwikkeling. Logisch ontleedde hy zyne ka rakters en zonder in do literaire fout te ver vallen, welke nog kort g-.leden ook door eeno letterkundige school ten onzent als deugd werd geprezen, de eindelooze ontrafeling van het men6cbtiyk hart en de uitrafeliog van zyae geheimste dryfve^ren, zelfs van aan doeningen, die op zichzelf onbelangryk zyn,— zonder tot die fout te vervallen, teekende Emile Seipgcns zyne figuren met fijne pen en lichten toets, doch met zooveel intensiteit, dat zy trilden van levon. Die aitistieke deugd der fijngevoeligheid, waardoor zyne keurige werken geruim en tijd onder het volgend geslacht in onze letterkunde zullen voortleven, is de naaste aanleiding geworden van het moreele lydon, dat onze arme vriend met zooveel mannenkracht en gaduld heeft gedragen. Seipgens was niet alleen „poète ses heures", hy was dichter van top tot teen, en van een teere, kiesche en fijne levensopvatting, die hem als auteur literaire werken van teer, kiesch en fijn ge halte deed scheppen. De kieschen en teêr- voelenden zyn wel altyd in botsing gekomen met het grove leven, hebben wel altoos als een mimosa de blaadjes saamgetrokken by een ruwe aanraking; de dichters zyn wel altyd onmogelijk door de practici gescholden, en de gestaaiden in 's levens stryd, de gepant- serden aan de ziel, zullen wel altyd de over winning in den kamp tusschen droom en werkelijkheid behalen dat verhoogt slechts de meewarigheid van ieder nieuw voorkomend geval, wa^rby de zachtmoedigen een zeer droevige school moeten doorloopen, die voor verreweg de meesten niet eens een leerschool blykfc. Er zyn in het leven contrasten, die schrynen; er zyn er, die wonden; er zyn er, die dooden. De stryd tusschen beroep en aanleg, tusschen dwaDg en natuur, tusschen droom en wer ktlykheid, zal de onuitputtelyke my'n blyven, waaruit denkers en dichters, kunste naars en geleerden hunne schoonste stu;ièn opdelven. Ook uit Emila Scipgens' leven zien wy oie schrille tegenstelling. Hy was een teer, kiesch, fijnvoelend mensch; hy had de innemendste manierenhy wilde bemind zyn en was beminnelijk; hy was geboren dichter en geboren voor het stille studeervertrek, en het lot bracht hem als Jeeraar voor woelige klassen van heeren burgerscholieren, die ge- woonlyk eerst veel later htt „heerlijke" vtr- krygen en wien het misschien niet euvel is te Quidto, vooral by hot tuchtelooze van onze dagen, dat zy even weinig begrip van mee gaandheid en kieschboid hebben, als boeren kinkels van bevalligheid en zachten zin. Toen nu onze bravo vriend door zyn loffe- Iyken gemeenteraad/na wèl volbrachten dienst- tyd, in het genot van een goed pensio.m was gesteld en hy, mar onze hoop, nog minstens een tiental jaren zich onverdeeld zou kunnen wyden aan de letteren, toen is de Onverbid delyke gekomen on heeft hem weggerukt en gebracht in het land der stilte en der eeuwige -droomen. Daar zal de werkelykheid u niet langer kwetsen, beste vriend, edel hart, teerhartig dichter." Praatjes over Kunst. Vlokken. LXXII. Een nieuw Illustrator. Het is niet uitsluitend omdat ik loven zooveel prettiger dan laken vind; niet alleen ook wyl ik de gedachte zoo prys, die do uitgeversfirma, de Erven Bohn, te Haarlem, er toe moet hebben geleid om in een gedenk- bo kje van hot zoo by uitstek geslaagde bloemencorso langer herinnering te be waren dan ons anders van dit éphómère Wieier feest wel zou zyn by gebleven, maar 't is vooral, doordat dit wt-rkje, van bijster veel smaak getuigend, ons zulk een welkome gast moet zjju, nu er uit deze weinige blad- zyden een zoo vaardig artist spretkt als de heer Vaarzon Morel blykt ie zyn. Want het mag van algemeene bekendheid worden geacht, dat, tot voor nog zeer korten tyd, geen Nederlandsch teekenaar ook maar eenigszins by de buitenlandsche kunstenaars in die lyn kon worden vergeleken. En, daarom juist dient dan ook elke pas, ïd goede richting gezet, hoogeiyk te worden gewaar deerd. Het is, indertyd, op een z. g. „Arnhem sche Dricjaarlyksche" geweest, dat my eon vlot goschilderdo studie (eene impressie van een roriwodstryd) bijzonder heeft getroffan. Begrijptlykerwyze was dit bescheiden doekje tusschen ten aantal „croütes" beland, (van het „goed hangen'' van schilderijen toch had die commissie in Gelderlands hoofdstad al even weinig idee alsenfin elders.) Ik ben toen nog een paar maltn voor dat schliery teruggekeerd, on telkens ontdekte ik er meer goede qualiteiten in. Er sprak, naast een zekeren durf van mooi-toets-aanzetten, ook een gevoel voor kleur uit, terwyl (als geheele compositie) het woelige, weraelende van zulk een waterfeest er treffend-juist in was uit- erA'dri-ilre* Yoor 't eerst vernam ik toen den naam uit den catalogus: W. F. A. J. Vaarzon Morel. Nog herinner ik my daarna een landschap van denzelfden schilder te hebben gezien, waaruit ontegenzeglyk een evenzeer ernstig willen sprak. Met zyn beide verdienstelijke ontwerpen, voor de prysvraag van „de Hollandscbe Revue" berekend, waren dit de eenigezakeD, die ik van de hand des heeren Morel kende. En thans komt hy met deze vlotte schetsen zoo kranig voor den dag! Al mag ik 't nog niet als „voldragen" arbeid beschouwen; (en de heer V. M. zal zelf als zoodanig zyn vluchtige „schetsen" nog niet willen aangeduid zien) er is zóóveel goeds in, dat niet verzuimd mag worden hierop te wijzen. Dat er eene zekere verwantschap met de manier van doen van den Franschen Steinlen uit spreekt, valt stellig niet te ontkennen, doch ik wensch tevens hier dan de vra?g te opperen: welke Hollandsche te:-kenaar er thans is aan te wyzen, die zooveel knap handigheid in teekenen paart aan een eigec- dommelyke zelfstandige wyze van zulk „juist- zien", en het „gewaagde" dat do producten van over de grenzen, helaas zoo dikwyls aankleeft zoo handig wist te ontzeilen Want waarlykl niet de eerste de beste teekenaar is 't, cie met zooveel gracelykheid, die „wielende" dames- en heeren-figuurtjes (juist geobserveerd), zóó weergeeft als de heer Yaarzon Morel dat deed. Indien deze artist nog meer ernst in zyn werk zal weten te leggen (én, zyn daarvoor torg- biyvende vingers zullen hom niet ia den steek laten), dan staat hot te voorzien, dat wy in hem eenmaal een illustrator zullen mogen begroeten als byv. een Paul Renouard of een Petit Pierre (Steinlen). En mocht Isafic Israêls hem in den weg treden, dan zal Vaarzon Morel wel een barden dobber kunnen hebben, maarvoor frns weten wy dan toch met twee kranige ridders in 't tornooi veld op 't gebied van Nederlandsche illustra tieve kunst te doen te hebben. Het was wel te verwachten, dat er ten minste éón stem zou opgaan naar aanleiding van het verslag, dat de „N. Rott." in hare kolommen opnam omtrent de wonderiyke lezing, die Jan Toorop in Groningen onlangs hosft gehouden. De kunstschilder moet o. a. het volgende hebben bewoord „Zoo zuiver do kunst der primitieve Itali anen is geweest, zoo onzuiver was de kunst van Rembrandt cn van Frans Hals, zoo on zuiver die van Courbet, Manet, Claude Monet en anderen uit deze scholen. Al blyft die kunst toch een groote, sterke materiöelo uiting zeggen, zy geeft ons slechts een tijdelijke sensu.ele streeliDg voor het oog. Zy blyft niet nawerken, althans niet by hen, wier loven een trachten is naar mooier, hooger en zuiverder voelen." Hierop antwoordt iemand zeer bezadigd in de „N. R. C." o. m. het volgtndo: „De namen van Rembrandt en Frans Hals, Courbet, Manet, Claude Monet eenvoudig al6 typen van onzuiverheid te Doemen, het be vorderen van zulke kunst aan te duiden als een tyd lyke se isueele streeling, een materiGele genieting, is ydel schermen met woorden, en men staat verbaasd over den overmoed van een man, die, te midden van een uitstalling van al wat hy ryp en groen van zichzelf maar by elkaar kon krygen, te midden van dat al een toelichting will.nde geven over denaard van eigen kunstbemo.iingon, in de drukko omgeving daarvan zelf aandacht vragende voor wat er onbegrepens in hem omgaat, zoozeer het drieste bewys levert, allereerst zelf do kunst van anderen en grooteren te onderschatten of niet te verstaan. De bekrompenheid hult zich soms in zoo schynschcone klsederen, en het was zoo ergeriyk, toen deze Nederiandsch-Indiër begon zyn van de kunst der Hollanders zoozeer afwykend werk te lateft' zien, het was zoo ergeriyk hem tosn te hooren bespotten uit naam van een eenzydig bewonderen van meer algemeen begrepen en geaccepteerde kunst. Er zyn er tosn geweest, die dit on recht niet wilden aanzien en die met warmte het goed recht verdedigden van Toorop's mooie bedoelingen. Maar wat zullen de dus gezinden nu wel van Toorop's uitlatingen zeggen ten koste van Oude Hollanders, die te onwrikbaar hoog staan om door zyn woord te worden geschaad, en van nieuwere Fran schen, in welker voetspoor hyzrif tot vóór nog niet zoo lang, zy het ook met minder vaste stappen, getreden is. Het is te vreezen dat de talentvolle teekeiaar, die Toorop is, dus opg lande in een verwarden idccónrocs, te kort zal schieten in het zoo noodige zuiveren en versterken van zyn werk, dat zeker zeer buitengewoon en dikwyls zeer verblindend is, maar dat tot heden niet zoo bovenmate die eenvoudige deugd vertoont, door welke het kunstwerk nu eenmaal het best vermag voor zichzelf te spreken." In het laatste nummer van het Tweemaan- delyksch Tydschrift heeft de dichter Albert Verwey een „by den dood van Allard Pierson" geschreven. Hy spreekt ook over Van Vloten en Huet. Hieruit 't volgende: „Is het nu een woord" (zoo vraagt Verwey), „als wy zeggen dat wy hun dankbaar zyn? Ik geloof dat wy van hen meer geleerd hebben dan van alle anderen. Ik geloof dat als wy dat zullen uiten wat de idee van ons leveD, de ziel van onzen tyd moet 'clyken. wil _z''aiilen dat wid nun weik hebben voortgezet. Door hen heeft zich Nederland, wel laat, maar toch eindelijk, in de idee ten minste, zoo niet in de kunst nog, vastge knoopt aan het leven van den modernen tyd." C. Vebster. Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: J. Vierbergen gob. Van Roest D. J. Vad-Winkel geb. Vau Velden D. L. Verkerk geb. Boekensteijn D. Overleden: J. C. Van den Bos, gehuwd met F. Opbroek, 82 j. G. Huisman, gehuwd met J. Mtiggc, 56 j. J. G. Van Kessel Z. 8 m. AARLANDERVEEN. Bevallen: T. Ponsioen geb. Van Buuren D. Overleden: C. C. Van Keeken D. 6 w. BOSKOOP. Bevallen: C. Verwoerdt geb. Hoek Z. M. Wendel geb De Lange Z. Overleden: C. v. a. Willik 9G j. en 7 m. IIAZERSWOUDE. Bevallen: T. Mensch geb. v. Veen Z. P. De Vogel geb. Moonen D. U. J. v d. Zwaan geb. Lagerberg D. KATWIJK. Gehuwd: J. Willms jm. en P. Lammens jd. Geboren: Anna, D. v. N. Guijt en J. F. Van Egmond. Teanis Arie, Z. van J. Haasnoot en J. Van Beelen. Overleden: D. Van der Plas 2 j. D. Aan- dewiel 3 m. A. Haasbroek 36 j. N. Drie bergen 15 m. LEIDERDORP. Bevallen: E. Volkers geb. Van den Ouweelen D. A. Van Tol gob. Van der Neut A. Woudstra geb. Van Leeuwen D. E. Zaalberg geb. Van der Ham D. N. Oostveen geb. Pauwels Z. Overleden: B. Oudshoorn Z. 2 m. W. Th. P. Van Slingerland D. 4 j. E. Witteman D. 6 m. C. Kok D. 10 j M. B. Paalvast D. 20 j. Gehuwd: J. Van 't Zelfde 33 j. en J. Vreug den burg 28 j. LISSE. Gehuwd: W. Clitenr en M. Steen voorden.E. G. Van Winsen en C. Balkenende. M. J. Van Kampen en J. De Winter. Overleden: J. G. Van Kesteren 3 w. NIEUWKOOP. Bevallen: M. Van der Wilk geb. Geerekink Z. - E. Van Leeuwen geb. Van Heusden D. C. Verdurjn geb. Van Zwieten Z. Overleden: L. Th. De Rooy d. 15 m. Gehuwd: E. Kroon jm. 25 j. met E. Lunen burg jd. 20 j. H. fiadoraaker jm. 23 j. mot D. C. Vis jd. 21 i. OüDSHOORN. Overleden: W. De Jong, huisvrouw van J. De Jong, 68 j. ltE EU WIJK. Bevallen: M. G. Guldemond geb. Van Ree D. W. Burger geb. Höudgkcr Z. Gehuwd: J. Van Harskamp en A. De Jong. RIJNSBURG. Geboren: Arie, Z. van A. De Heijer en G. v. Egmond. Ondertrouwd: J. De Mooy 68 j. en A. Pas 60 j. Overleden: E. De Bruijn, 76 j., wed. v. V an Leeuwen. W. Van der Kwaak 25 j. Leven loos aangegeven kind van G. v. d. Kwaak en K. Dnyvenbode. STOMP WIJK. Bevallen: M. Van Valen geb. Starrenburg Z. Overleden: J. B. De Korte Z. 2 m. W. Blom 72 j., wed, van Th. Van Horsen. TER-AAR. B o v al 1 e nT. Val ent ij n geb. Pie- terse D. J Resting geb. Janssen D. Overleden: Chr. De Vries wed nr. 77 j. VEU1L Ondertro uw dJ. P. Lakkerwa jm. 24 j. en M. Matlilener jd. 27 j; Overleden: M. P. Van Kan 46 j., echtg. van A. Halvevhoot. WOU BRUGGE. Geboren: Gijsbert, Z. van D. Heenk en N. Los. G o k u w dJ. J. v. d. Vlist jra. 26 j. en G. P. v. d. Wel jd. 23 j. Overleden: P. Roos 63 jeebtg. van A. Do Groot. P- Meirik 14 m., wonende te Blokzijl. Familie- Berichten uit verschillende bladen. Gohuwd: J. H. Anscbütz en H. A. Schenk, Edinburg.Mr. J. W. Zijlstra en G. C, Witteveen, Kolïum. G. D. Goedhuis en J. Boon, Sappemeer, Bevallen: A. H. Limburg?-Van dey Endo, Z. Rotterdam. Vermeulenllausmaun. D. Rozen burg. A. C. M. Jansenv. d. Horn v. d. Bos, D., Den Ilaag. H. L. M. Berendes—Zeldenriik, Z. id. AriènsVan Oordt, Z. Delft. E. Dene kamp—Oiustein, D, Den Haag. Overleden: Th. J. Snoep, m. 76 j. Rotter dam. N. BerkhoutNuyt, 55 j. Brielle. P. Roos—Mol, 54 j. Hellevoetsluis. C. B. E. Enklaar, m. Deventer. G. Jager, m, 49 j. Eindhoven. li. Hessing, in. 67 j. Kieuwersluis. Gemengd Nieuws* In deNieuwsteeg, naast de toe- gangspoort tot de Bank-van Leaning, is thans gevestigd de Leidsche Cartonnage-fabriok „De Brussèlsche Doozsnmakery" van den heer J. J. Spanjersberg, die tot deze verplaatsing moest overgaan wegens de uitbreiding zyner zaak. Het moet voor hem dan ook een genoegen wezen te zien, dat zyne stadgenooten hem met zyne jeugdige onderneming meer en meer begunstigen, terwyl hyzelf or zich by voort during op toelegt om veel, wat anders uit het buitenland moest kompn, in zyn eigen inrichting te vervaardigen. Misschien is er op die wyze nog een schoone, bloeiende toekomst voor weggelegd, want op htt gebied van cartonnagerie is heel wat eenvoudigs, maar ook zeer veel kunstigs te makeD. Naar wy vernemen, zal er mor genavond, na afloop der muziekuitvoering in „Musis Sacrum", voor de leden met hunne dames wederom gelegenheid wezen om zich eenigen tyd met dansen te vermaken. Hedenmorgen vertrokken van hier met een tweetal stoombooten naar Amster dam de werklieden van de Koninkiyke Noderlandsche Grofsmedery, ten einde in Neerlands hoofdstad dezen dag verder genoeg- lyk door te brengen. Deze week worden op „Rhynzigt" genomen 522 zwembaden door heeren en 10S door dames. Temperatuur van het water 20° C-lsius. Morgen heeft op „A ja x" terrein de return-match plaats van „Ajax I" tegen „H. C. C. I." De 's-G raven haags che Stoomboot- dienst zal, naar uit goede bron wordt mede gedeeld, haren werkkring nog uitbreiden door, het in de vaart brengen, voorloopig, van 5 sleepbootjes, welk*, evenals de passagiers- bootjes, op de scbeepsbouwwerf van den hoer P. Smit Jr., te Rotterdam, worden vervaardigd. Mtt deze uitbreiiing wordt beoogd een geregelde sleepvaartdienst tusschen Dellt, Den Haag, Leiden, enz. De Nationale Kampioenschap pen, die (morgen) Zondag op de Tilburgsche Wielerbaan verreden worden en die door den Algemeenen NedPriandsc£ien "VYieirydersfcond zyn uitgesmreven, zullen de meest belang- ryke wedstryden zyn, die in 1896 gehouden zullen worden, omdat deze wedstryden de eenige zjjn, waarin amateurs tegen beroeps- ryders kunnen uitkomen. En daar r'y'ders als L mgeveld, Hart Nibbrig, Witteveen, Kingma en Gorter hebben ingeschreven, belooft de stryd tusschen dat amaterorisme en het pro fessionalisme hevig te zyn. Vele belangstellenden worden Zondag in Tilburg verwacht, om by dezen stryd tegen woordig te zyn, en de Tilburgsche bondsleden hebben een uitgebreid feestprogramma ge maakt, om de aantiekkeiykbeid dezer wed stryden nog te vergrooten. Door de politie te Schiedam werd gisternamiddag op de Broersvest een vrouwspersoon gearresteerd, tusschen 16 en 20 jaar oud, die in zulk een kennelyken staat verkeerde, dat zy niet meer loopen kon en de politie haar met een wagen naar het bureau moest brengen. Zy was niet in staat haar naam of woonplaats op te geven. Twee maanden gevangenisstraf werd gisteren door de Rotterdamsche recht bank geóisebt tegen A. De W 34 jaar, eertijds handelsreiziger in dienst van den heer J. F. Kruse, te Rotterdam. Beklaagde werd beschuldigd van enkele bedragen in geld en een kist met 12 blikjes sardines verduisterd te hebben. Eveneens werd twee maanden geëischt tegen een schoenmakersknecht, die 9 paar schoenen, aan zyn patroon toebehoorend, ten eigen bate in de Zandstraat voor f 4.20 had verkocht. Voor dezelfde rechtbank stonden gisteren t.-recht een drietal boerenarbeiders, beklaagd van mishandeling van een tweetal arbeidsters, werkzaam in de touwbaan aan den Kraling- schen Plas. Na herhaade malen getrapt en geslagen te zyn, was een der vrouwen tot tweemaal toe in esn sloot geduwd. Tegen twee der geweldenaars werd 8 dagen geëischt, tegen den derde f 25 boete. Op de vraag van den president of zy nog iets in het midden hadden te brengen, zei de eerste beklaagde gaarne „vryspraak" te verkrygen, de tweede beklaagde „ik ook", de der Je „dito." Of bun verzoek zal toegestaan worden, zal de rechtbank over 8 dagen be kend maken. Een man, dezer dagen uit hot krankzinnigengesticht ontslagen, wandelde gisteren met zyne vrouw op de Slaakkade, te Rotterdam, toen hy eensklaps in eene her nieuwde vlaag van krankzinnigheid zyne vrouw te ïyf ging en haar op het hoofd sloog. Hierop sprong hy in het water en verkeerde weldra in levensgevaar. Burgers slaagden er in hem te grijpen en op den vasten wal en vervolgens naar zyne woning op den Goud- schen ryweg te brengen, van waar hy nu weder naar zijn verbiyf op de Hoogstraat gaat. Gisteravond, by aankomst te Amsterdam van trein 38 uit Parijs, werd aan het Centraal station aangehouden een party van omstreeks 40 manden vleesch, van Brussel afkomstig, ey waarvan de inhoud als „vet" was aangegeven. Zy werden naar het abattoir overgebracht ter keuring. Uit het laatste, te Amsterdam verscbynende „Weekblad van den Diamant- bewerkersbond" blykt, dat het reeds weken lang in de diamantindustrie vreeseiyk slap is. Er zyn ongeveer 3000 diamantbewerkers op 't oogenblik werkeloos. Tegen den Italiaan, die onlangs op de Leidschestraat te Amsterdam een ouien heer zgn gouden horloge en ketting ontrolde, by welke gelegenheid hy werd gegrepen, is door het O. M. by de rechtbank aldaar gis teren een gevangenisstraf van drie jaren ge ëischt. Uitspraak 17 dezer. De man, die de vorige week daar terecht stond wegens diefstal van een rywiel uit do woning van mr. Van Hall, is tot 3 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Reens is door de rechtbank wegens belee- diging van regeerende vorsten van bevriende staten veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. De rechtbank sprak den wynhandelaar, be schuldigd van een nabootsing van een cham- pagnemerk, vry van het hem ten laste gelegde en ontzegde den civielen eisch, namens de firma te Reims ingesteld. By het verhuizen liet een huur der te Arnhem zyne woning in zulk een verre- gaanden toestand van vervuiling achter, dat de eigenaar de trap zelfs moe6t af breken. In de kelders was afval geborgen, ook vergane overblyfselen van geiten en schapen, die, vol gens deskundigen, wel een kwart-eeuw daar moeten gelegen hebben. Donderdagavond is de bliksem geslagen in de protestantsche kerk te Sas- van-Gent. Het gebouw is geheel afgebrand. In de üab(j beid van Twolloo heeft het, naar men aan de „Zw. Ct." mede deelt, Donderdag gesneeuwd, zegge op den 2den Juli. Toon Woensdagdedeurwaarder Tesuwissen, te Ne^rbosch, met de verknoping van een 50 tal perceelen hooigras voor mevrouw Göring zou beginnen, verzochten de opgekomen boeren om de 2y2 pet. onkosten gedeelteiyk en de daarbij komende 30 cents voor baakgeli geheel te dosn vervallen. Ver mits de deurwaarder en do aanwezige rent meester van mevrouw G. aan het verzoek der boeren niet konden of wilden volloon, werd door dezen geen enkel bod gedaan op do vervolgens geveilde perceelen hooigras, zoodat ten slotte.de deurwaarder en de rent- ruooicer het geraden oordeelden geen verdere moeite te doen om het gras aan den man te brengen en onverrichter zake huiswaarts togen, tot groote hilariteit der boeren. W. C., soldaat by de koloniale reserve te Nymegen, is door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot 7 maanden en 15 dagen gevangenisstraf, wegens het met valsche papieren zich hebben laten aanwerven. Zekere A W., uitNieuwendam, sprong by Buikóloot uit de tram; hy kreeg «ene hersenschudding en overleed gisteren. Tusschen Was sen berg en Wil- denrath, twee Pruisische dorpen naby de Limburgsche grenzen, is de vrouw van den grenscornmies T. door een onbekenden vagebond aangerand cii daarna zóó mishandeld, dat men voor haar leven vreest. De aanrander heeft haar met een zwaar stuk hout de hersenpan stuk geslagen. Een nauwkeurig signalement van den dader, die naar Limburg zou gevlucht zyn, is verspreid. Vrouw T, is moeder van 6 kinderen en ver wacht htt zevende. De justitie te Maastricht heeft zich gisteren naar Heek Hulsberg begeven, ten einde onderzoek te doen naar den aldaar gepleegden onwilliger» manslag op den 9-jarigen Curvers. De zaak moet zich aldus hebben toegedragen: Een 17-jarige knaap had in eens anders huis een geweer van den inuur genomen en, niet wetende, dat het geladen was, dit schertsende op den verslagens aangelegd Het schot giDg af en trof Curvers zoo ongelukkig in het hoofd, dat hy dood neerviel. Woensdag -namiddag woedde boven Berlyn een zwaar onweder, dat eenigen personen het leven heeft gekost. Op een kerkhof buiten de stad waren vele personen byeen, die door een bliksemstraal werden getroffen. Allen werden bewusteloos en drie konden niet in het leven worden terugge roepen; de vyf ovengen zyn allengs weder bygekomen, eenigen eerst na geruimen tyd, en zulleD vermoedelijk geheel herstellen. De brand te Reichenberg is met veel moeite gebluscht. Men heeft de arbeiders allen opgeroepen, waarby bJeek, dat zes mannen en twee vrouwen ontbraken. Men vreest dat dezen den dood in de vlammen gevonden hebben. By een verkoopirig van volbloed paarden in Newmarket werd de 7-jarige merrie „La Flèche" voor 150,000 gulden gekocht door su Tatton Sykes, een der eerste paardenfokkers van Engeland. Een artiste van de Bouffes Pa- risiens, MUe. Dartoy, heaft den directeur Gri- sier een proces aangedaan, omdat deze haar midien onder de repetitie een rol had afge nomen. Mile. Dartoy eischte daarvoor een schadevergoeding van 60,000 fr., en de recht bank hoeft den dirocteur veroordeeld tot het betalen van die 6om. Een der spoorbeambten te Han nover, die belast was plaatskaarten uit te j geven, heeft zich eergisteren met een aan- zienlijk kapitaal uit de voeten gemaakt, met: het doel naar Amerika te reizen. Te Deventer aan het station werd hy gevat door 2 mare-, chaussees, die hem aan de politie in zyn vaderland overgaven. Te Barcelona zyn weer eenpaar anarchistische leiders in hechtenis genomen. De ïyken van Morés en zyn volk zyn gevonden en worden naar Gabes over» gebracht

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2