Burgerlijke Stand. A. M M. L. Eykman, wed. C. Honigh, direc teur van en leeraar aan de Ryks-hoogtr? burgerschool te Zwolle, 600; C. Jonkers, wed. C. Mouton, rijksveldwachter 3de kl. (brigadier-titulair), ƒ132; A. Ploeg, wed. P. J. Has loop of Hazeloop, beambte voor huis houdelijke diensten bij do Rijkswerkinrichting Veenhuizen No. 1, 132. Benoemd bij het wapen der art.by het lste reg. veli-art., tot luit.-kol., de majoor W. Van Lelyveld, van het corps; bij het 2de reg. vesting-art., tot kapiteiD, de eerste luit. M. A. Elout, van den staf van het wapen, werkzaam by de constructiewerkplaatsen; by het 3do reg. vesting-art., tot majoor, de kapt C. M. E. Van Löben Seis, van het 4de reg. vesting art., tot eersten luit., öe tweede luit J. W. F. Bothof, van het corps. Het mouument van Prins Willem George Frederik van Canova. Zooals bekend is, werd bedoeld monument afgestaan op voorwaarde, dat een afgietsel in brons daarvoor in de plaats zou komen. Ver leden Zaterdag is het op de plaats van het thans in ons land aanwezige origineel aange bracht. Io het nummer van Zondag 28 Juni van de „Corriero di Padora, II Veneto", komt onder het opschrift: „da Canova a Vianello" dienaangaande het volgende voor: Wy hebben het oordeel van eenige deskundigen daarover willen vernemen. Zy rerkla rden eenparig, dat het afgietsel een van de beste stukken was, gekomen uit de werk plaats van Vianello, die onder anderen ook het standbeeld van Fra Paolo Sarpi en de hoofddeur van onze basiliek van S. Antonius gegoten heeft. De reproductie van het monument van Ca nova is merkwaardig goed gelukt. Het afgiet sel in brons is een waar juweelalle moeilyk heden, die zich natuurlijk moesten voordoen by het gieten van genoemd bas-relief, werden gelukkig overwonnen. De commissie van be oordeeling, benoemd door de prefectuur van Padua, in de person n van den heer Giusti, professor Lava en professor Cordenons, prees niet alleen het werk, maar verklaarde, dat het den kunstenaar oer aandeed. "Wy voegen-er by, dat Vianello in de rep-oductie van het werk van Canova zichzelven overtroffen beeft. Het verdriet, dat uit Padua een werk van den grooten kunstenaar is weggovoerd, wordt zoo ten deele weggenomen. Aan onzen yverigen en verdienstelijken consul te Venetië, den heer L. Bizio, was door de regeoring opgedragen voor de uitvoering van het werk te zorgen. Na deskundigen geraadpleegd te hebben, óro9g by het op aan den wakkeren Giovanni Vianello, die zyne gietery hoeft by Santa Maria Mag giore. Het blykt, dat de keus van den heer Bizio zeer gelukkig geweest is. Ongetwyteld zal het ook by ons met genoegdoening ver nomen worden, dat de Paduanen, in de plaats van het schoone monument van den grooten meester, waarvan zy zoo noode konden schei den, doch waarop de hooge familiebetrekkin gen van den prins rechtmatige aanspraak hadden, een ander fraai monument gekregen hebben, dat den Italiaanschen naam tot eer verstrekt. Het kan hun en hunne landgenoo ten ook niet onverschillig zijn, dat het werk van Canova, prijkende op eene plaats vol van de schoonste en meest verheven herinnerin gen, in het voor Italianen zoover verwydorde Nederland een schitterende getuige zal zyn van den hoogen rang, cien Italië op het ge bied der kunst inneemt." H. Gemengd Nieuws. Haak (alias Van Beverwijk), om trent wisn we eergisteren een en ander mede deelden, is, volgens ons verstrekte inlich tingen, geen Heilsoldaat. Als gewoon bezoa- ker woonde hy een paar oefeningen van het Leger by. Gistermorgen spoelde op het strand onder Noordwykerbout een flesch aan, waarin besloten was een briefje van den volgenden inhoud: #Vom Bord des Dampfers Adolf YToer- mann". Auf der Re se nach Süd-West-Afrika. Juni 2 96 Reiter, Kiene, Bruscb, Ludwig." Door de politie te 'sGravenhage is proces-verbaal opgemaakt, wegens op lichting, tegen een jongmenech, die de vensterruiten van tal van ingezetenen tegen schade verzekerde by een niet bestaande maatschappij, die hy zelf gedoopt had als „Haagsche Glasverzekering-maatschappy". De door h?m verstrekte polissen, waarop hy de premiën in ontvaDgst nim, waren door hem gettekend in de hoedanigheid van directeur der g< fingeerde maatschappy. Sedert het opmaken van het proces verbaal is deze persoon voortvluchtig. Op telegraphisch verzoek van den waterschout to Maassluis is io Den Haag aangehouden een na de aanmonstering achtergebleven zeevisschor. De heer G., tot 1 Juli jl. pachter der buff tten in het &taaftspoorstation te 's Gravenhage, Woensdag-avond te 6 uren uit Arnhem t rugkeerendo, is by het ver laten van den trein, door een tot nog t03 onopgehelderde oorzaak, van hst perron ge- vall n en op het daarlangs loopende spoor terechtgekomen, juist toen eon rangoertrein zich in beweging wilde zetten. Hy tbef voor de wiel n liggen, maar hid door den val van de kade zyn schouderblad gekneusd. In zyne nabygelegen woniog werd hem heelkundige hulp veriaend. De tweedaags chc cricket weds try d tusschen het elftal uit het Graafschap Yorkshire en het Noderlandsch'e elftal van „All Holland" werd gisteren te 's-Gravenhage voortgezet By 't begin was de stand, dat de Engelschen in de eerste innings 31 runs meer hadden gemankt dan de Hollanders. „All Holland" kwam gistermorgen 't eerst aan slag. Er werd mooi gespeel 1 en om 4 uren hadden zy met 8 man „uit" 185 ruD8 gemaakt. Toen stonden zy dus 185 p. 31 p. 154 p. vóór. Hierna kwamen de Engelschen aan „bat". Zy maakten niet veel punten, maar de tyd, dien zy hadden, tot 5 uren, was te kort om de 154 punten van de Hollandsche spelers t> overtreffen, zoodat de wedstryd eindigde met „gelijk spel". Aan de Ned. Oliefabriek teDelffc worden op 1 Augustus 41 werklieion ont slagen en de salarissen der directie en beambten respectievelijk met 15, 10 en 5 pCt. ver minderd. NR. G.) Een brand, die gisternamiddag te 5 uren in de Aeolus rywielen fabriek van de firma H. Bayer aan de Oost-Maaskade te Rotterdam ontstond, was zeer spoedig door de brandweer bedwongen, hoöwel de brand zich zeer ernstig liet aanzien. In de kelders der groote fabriek waren werklieden bezig met het kokon van lak, benoodigd voor het verlakken der rywie-len, toen de vlam in den zoogenaamden moffelpot sloeg. Alleen in do keilers der fabriek is brandschade aangericht. Een 15-jarige dienstbode, die van een boom in het Park een tak had af getrokken, werd door het kantongerecht te Rotterdam tot 50 ct. boete, suts. 1 dag hech tenis, veroordeeld. Als een merkwaardigheid wordt door het „Hbl." mid°gedeeld dat in de 2de Boomdwarsstraat te Amsterdam gisteren oen kind met twee hoofden is geboren. Vrydag 10 Juli hoopt Mogelina Lounis, weduwe Moens, te Zaamslag, haar honderdsten verjaardag te vieren. Eene com missie heeft zich gevormd, om, door de inge zetenen gesteund, het oudje haar verjaardag tot een Lestdag te maken. Een heksengeschiedenis. Als een bewijs hoezeer onder de mindere volksklassen nog het bygt-loof heerscht, wordt aan het „Hbl." uit Utrecht het volgende gemeld: In een «top, dat uitkomt in de Gasthuis steeg, die den Wittevrouwensingel met de Biltstraat verbinlt, wc ont een ar'nei lersgezin, man, vrouw en een halfjarig kind. De hui selijke vrede en het geluk van het kleine gezio werden tot voor 66nigen tyd doorniets verstoord, totdat plotselirg do kleine begon te sukkelen en, trots alle in 't werk gestelde pogingen, met den dag achteruitging. De ouders wisten niet wat te beginnen. Familie, vrienden en buren kwamen er by te pis, maar zonder dat iets hielp. Doch, als een reddende engel, hakte een buurvrouw opeens deu knoop door: „Het kind is behekst". Het was zoo eenvoudig, dat men zich niet kon begrepen er niet eerder aan geoacht te hebben, 't Kwam er nu maar op aan om te weten wie de too- verheks was. Maar dat zou dez-lfde slimme buurvrouw wel uitvinden. Op haar verzoek liet men haar alleen, zy sneed het zeegrassen matrasje van het kleine kind open en vond daarin o, schrikhet model van een kip, een staart on zwarte rozen, altemaal kentee- kenen, di? duideiyk wezen op de minder ge- wenschte tegenwoordigheid van den Vorst der Duisternis. Nu wist de buurvrouw meteen ook, wie dien gast had binnengeloodsd. Het was een gewezen buurvrouw, een knap oudje, dat met haar man een handel in bloemen dreef en van wie men zich herinnerde, dat ze naast een gezin had gewoond, dat by na gehetl was uit gestorven. Het geen kwaad deDkende oudje werd op listige wyze by den zieken zuigeling gebracht. Toen vertelde men haar, dat zy de tooverkol was, die het kind had behekst, en dat zo het kind weer moest zegenen, of 't zou niet best met haar afloop--n. De buur vrouwen dreigden in koor mee en het ont hutste vrouwtje bezweek voor de overmacht. Driemaal sprak ze tot het kind: „Gol zegen je!" Niet zonder moeite liet men haar toen gaan. Het kind stierf denzelfden avond en is gisteren begraven. Het O. M. by den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het cassatie beroep van den koopman uit Londen H. Pistenist, die tot 2'/a jiar gevangenisstraf is veroordeeld wegens poging om cp een valscben reiswissel by een Haagschen bankier zich gelden te doen afgeven. Uitspraak 17 dezer. Van de gisteren uit de Noordzee te Nieuwediep aangekomen Urker rischschuit „UK 102," schipper H. Korff, is e°n der opvarende visschers, de 21-jarige Jan Kramer, by het inzeilen van het Kaap- en Molengat door den zeilschoot overboord geslagen en verdronken. Pogingen tot redding van den ongelukkige konden niet worden aangewend. Hy zonk onmiddeliyk in de diepte weg, zyn lyk werd niet teruggevonden. Gistermorgen is voor Millingen van het Ijzeren Rynscbip „Nederland," gevoerd door schipper Tb. Mientj s, overboord geslagen en verdionken Job Van de Brand, uit Brielle, oud 17 jaar. Een voerman te Tie 1, die gisteren een beladen wagen vervoerde, werd by het opryden van deu Havendyk van den wagen tegen een lantaarnpaal geslingerd, doordien het paar l, dat geschrokken was, een ver keerden draai nam. De wagen viel om en de voerman kreeg een der wiel an over de borst. De ongelukkige, gehuwd en vader van eenige kinderen, was by na terstond dool. In de zaak tegen don secretaris der gemeente Swalmen en anderen, wegens j het leveren van valscho papieren aan een Pruis, die in het Nederlandsche leger will9 dienen en in de opneming reeds geslaagd was, veroordeelde de rechtbank teRo.-rmond den secretaris tot twee jaren gevangenisstraf. Meende men, dat het mond- en klauwzeer aan de Duitsche grenzen weder gewek9n is, de bewoners in de Nederlandsche grensplaatsen werden Dinsdag op onaange name wyze verrast door een bekendmaking van den regeoringsraad te Borken, dat by twos landbouwers te Herzebocholt, een buurt schap by Dioksperloo, het mond- en klauw zeer weer is uitgebroken, zoodat het verbod om vee te weiden op Duitsch grondgebied nog van kracht blyft. Voorwaardelijke veroordeeling bestaat in Belgiö en voor ons land is ook reeds meer dan eens daarop aangedrongen. Aan het „N. v. d. D." is echter een geval bekend, dat wel aan een voorwaardelijke veroordeeling, ofschoon ze hier niet bestaat, doet denken. Een persoon wtrd door het gerechtshof wegens valschbeid tot negen maanden ge vangeDisstraf veroordeeld. Het door dat mis dryf vc-rkregen bedrag bedroeg slechts enkelo gul ens. De man, vader van een groot gezin, heeft na zyne veroordeeling, die vry wel onbekend is gebleven, eene betrekking ge kregen en gedraagt zich opperbest. Nu vraagt hy gratie, maar kwijtschelding van een straf van negen maanden is zeker heel kras. Intussohen had zyn patroon, die met het feit in kennis was gesteld, doch zeer tevreden over hem is, te kennen gegeven, dat hy hem onmogelijk in dienst zou kunnen houden, Jndfen hy dn gevangenisstraf zou moeten ondergaandan zou de man weer broodeloos zijnen nu is, naar men ons verzekert, het Openbaar Ministerie door den minister ge- machtig 1 hot ingediend request om grati? een half jaar aan te houden, ooi te zien of de man zich voortdur.nl g09d blyft gedragen. Te Bremen heeft een 16-jarige jongen, leerling by een groote handelsfirma, zyn patroon voor 20,000 mark bestolen, voor welk bedrag by o. a. zeil toot en ter waarde van 950 en 3000 mark kocht. Hy rustte dio booten uit met een bemanning, die hy in keuri»e uniformen stak. De rechtbank beeft den lichtzinnigen knaap tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Over de afschaffing van nacht arbeid zyn de Duitscbe bakkers het niet eens. Terwyl een desbetreffend voorstel door ce Bakkorsverei-nigmg „Concordia" met alge meene stemmen is aangenomen, is het door de vereeniging „Germania," die hare leden by duizenden telt, met groote meerderheid verworpen. Te Scbteck.sbach, bij Kassei, sloegen de paarden vaD een bruidbkoets op hol. De wagen stortte om. De vader der brui! bleef op de plaats dood en zyne echt genoote werd doodelyk gewond; het bruids paar kwam er met lichte kwetsuren af. Te Reichenberg, in Bohemon, is de katoanfatriek van de firma JohannLiebig totaal afgebrand. Er moeten vele menschen- levens te betreuren zyn. Reeds zyn 25 ge wonden in het gasthuis opgenomen. Ook de belendende huizen staan in brand. De koordedaaser Knie, het hoofd van een kunsten makersfamilie uit Wurtemberg, is onlangs, diep in de zeventig, gestorven. Weinige dagen vóór zyn dool had hy nog op het koord gedanst. De gemeenteraad van Toulon, die een som van 1000 franken had toegestaan als bijdrage tot ondersteuning van do slacht offers van de ramp op het Cboiinsky veld te Moskou, heeft door tussch9nkomst van den Rusbischen consul een schryven ontvangen, waarin gezegd wordt: „Daar Z. M de Keizer besloten heeft, dat zyne particuliere kas alle uitgaven en lasten zou dragen, die uit de ramp zouden voortvloeien, is er volstrekt geen inschrijving geopend tot dat doel, noch zal die geopend worden." KOLONIËN. altbans het bestuur den eri.stigen wil daartoe heeft BATAVIA, 30 Mei 2 Juni. Het „Sosr. Hbl" vaD 29 Mei meldt; Een zridzaim brutaal geval van zeeroof heeft hedennacht op de roede alhier plaats gehad. Een gisteravond naar het ss. „Deucalion" vertrokken prauw, van het Part. Praawonveer alhier, om van dien bodem lading óver te nemen, lag achter het stoom schip aan een tros vastgemaakt Onverwachts knapte de tros en ten gevolge daarvan dreef de prauw af Eer de drie man sterke be manning het anker kon uitbrengen en dat vasthield, was de prauw eeD tien scheeps lengten afgedreven. Terwyl de prauw zoo voor anker lag, kwam eensklaps een dangolan, met 7 met pieken en golloks bewapende manschappen bemand, op haar af en enterde haar De gewapenden kwamen over, gelastten het prauwevolk voorover op den grond te gaan liggen en geen geluid te maken, lichtten het anker en li ten de prauw drijven, en begonnen toen met de plundering. Alles, wat maar eenigszins mee te nemen of los te werken was, werd meegenomen; Diets was den roovers te gering. Toen er niets meer te balen was, lieten de roovers de prauw aan haar lot over en gingen met de djangelan weg. Het geplunderde vaartuig lag heden morgen onder den Madoerawal by de Buffels op het droge en zou door een bootje van het prauwenveer worden afgesleept. Daar de roovers ook de trossen en kettingen mot het anker hebben meegenomen, zal het thans ni:t mosOyk vallen hen te ontdekken, indien Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleond: Kon tweejarig verlof nanr Europa wegens ziekte, aan den opzichter 2de kl bij den Waterstaat en 's lands burgerlijke openbare «erken F. M. L. Willemse. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst do gewezen vendusohrjjver bij het vendukantoor te Probolinggo L. J. Hupez en de gewezen postcommies te Probolinggo J. jb. G. Pbetferkorn. Ingetrokken: Het aan H. Buisman, alge meen pakhuismeester bij 's lands algeineeno pak huizen to Batavia, met ingang van 4 Mei 1896, wegens langdurigen dienst, verleend een jaar ver lof naar Europa. Benoemd: Tot 3den commies bij 's lands kas te Batavia, de ambtenaar op waobtgeld J. K. Fauser, laatst 3de commies bij dc Algcmeeno Rekenkamer. Tijdelijk belast: Met de leiding der roboisatie- proei" in VVest-Bagelen en met do hem door den inspecteur van hot Boschwezen op te dragen werk zaamheden in liet belang van dien tak van dienst in de residentie Banjoemas, P. J. Hommes, ge diplomeoid boschbouwkundige, thans tijdelijk op- Demer bij voormelde proef. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ontslagen: Met ingang van 4 Juni 1896 op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol eu met behoud yan recht op pensioen, do kolonel der cavalerie op non-activiteit W. C. G. C. Van der Schoot. Bevorderd: Tot off. van gez. lste kl. bij den militairen geneeskundigen dienst, do off. van gez. 2de kl. J. C. Blonk. Bij de militaire administratie. Bevorderd: Tot kapt.-kwartierm., de lste luit.-kwartierms. C. J. Speltie (met verlof in Neder land» en F. G. Jese; tot lsten luit.-kwartierm., de 2de luits.-kwar- tierms. J. W. Maromer (met verlof in Nederland) en P. A. De Jager. Hersteld: In activiteit bij het wapen der artillerie boven de formatie, de kapt. der artillerie op non-activiteit W. Collard. Overgeplaatst: Bij den gew. en plaats, geneesk. dienst S. W.-Kust, te Padang, de off. van gez. 2de kl., geév. van Atjeh naar Padang, C. Van der Meer; ter S. W.-Kust, te Fort-de-Kock, de off. van gez. 2d© kl., geëv. van Atjeh naar Padang, J. T. Ter- burgh naar Padang, do off. van gez. 2de kl. te Fort- de-Kock, F. M. Wtlkens. Benoemd: Tot instructeur van het corps barisan te Soemenep, de kapt. bij het 18de bat. inf., S. A. Rissink. Ingetrokken: Zyn plaatsing bij het Ssto bat- inf. en benoemd tot instucteur van het corps barisan te Pamekassan, dc kapt der inf. van verlof uit Nederland teruggekeerd, F. VV. 11. Tuineubuvg. Overgeplaatst. Als instructeur van bet corps barisan te Bangkalan, de kapt-instructeur van bet corps barisan te Pamekassan, J. J. Schneider. Benoemd: Tot directeur der kadorschool bij bet lste depot-bat. de kapt. by bet garn.-bat. van PaJembang te Lahat, 11. C. Van DeiDse. Overgeplaatst: Brj het l.-h. lste bat. inf. de majoor te Bangkalan, A. E. N. B. Otkon; bij liet, 3de depot-bat. de majoor te Soemenep J. P. Meijor. Eervol onthoven: Van zijn adjudants- betiokking en overgeplaatst bij bet 17de bat. inf., de kapt.-adj. van den militair commandant van S. W.-Kust, W. H. Bueninck. Overgeplaatst: Bij bet 13de bat inf. de kapt. bij bet garns -bat. van Celebes, Menado en Timor, L. De Koever. Verlengd: Met een maand, het tot herstel van gez. verleend verlof naar Soekaboemi, den lsteu luit. der inf. geëv. Yan Atjeh naar Batavia, J. W. Beukers. Verleend: Een maand verlof naar Palembang wegens particuliere belangen in te gaan den 17den Juli a. s. do 2de luit. der inf. te Tebing Tinggi, B. B. Visscher. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Ik verzoek u beleefd om. eenige plaats ruimte in uw veelgelezen Dagblad. Daar ik tot 2-raaal toe zoo beleedigd ben zonder reden, zoo was myn schryven, dat hi.r nieuwe buren by ons zyn komen wonen en daar wy hier eon behangen, bedstede heb ben, zoo wilden deze menschen een gewitte bedstede hebben, en hebben wy nu dat behang er afgebrand, omdat hst er zoo óikwyls be hangen was. Een nette vrouw, die hier wel 18 jaar woonde, beeft nooit geklaagd, en nu zullen wy hier in de krant zoo beleedigd worden. Diegene, die my dat aangedaan heelt, wordt vriend'lyk bedankt. Leiden, 3 Juh 1896. Wed. B. CITLOTINGEN. Lotea Volksweerbaarheid vau 1870 a. 11. 2.50. TrelikiDg van 1 Joji 1896. 30 Sinten van EO nummers, d;o allo met /"S worden afgelost; 103 603 1C37 1123 1129 1849 1988 2131 2193 2355 2663 2709 3558 3685 3750 3931 4015 4026 4345 44U9 4132 4783 50iG 5133 5316 6610 7la5 7378 7533 7834. Weeuor Loten v. 1874 a 11. 100 O. W. Trekking van 1 Juli 189G, beiaalbaar 1 October 1896: Serie 1577 nummer 89 200.000, a. 2981 n. 1811.30,000. 8. 1500 n. 43 11 5000. 4 pCt-. Oostenrykucbe Loten van 1854 a fl. 250. Serietrokking vaD 1 Juli 189G. Premiotrekkiog 1 Oc\ 1896. 271 319 382 489 492 547 674 585 G12 730 780 883 857 1040 1055 1058 1092 1116 1254 1283 1373 1458 1469 1680 1723 1791 1867 1874 1908 2059 2097 2142 2186 2196 2255 2387 2368 2518 2563 27 5 2806 2818 2349 2000 2983 3017 313)3181 3221 i261 S273 3314 3377 3396 3414 35i7 3557 8589 3S93 3705 3862 3363 3881 3946 3966. ALKEMADE. Geboren: Maria Theodora, D v. N. Zoet en C. C. Rijgersberg. Helena, D v. L Van Egmond en M. Van der Klerk. Overleden: G. Dobben, 77 j., wedr. v. M. VaD der Wereld, eerder v. A. Hogenboom. W. Zeilstra, 3 in Z. v. P. Zeilstra en A. Van Iperen C. Van der Meer, 15 m., D. v. C. v. d. Moer en van H. Cozijn. C. A. Van der Voort, 18 m., D. v. A. Van der Voort en N. Dissoldorp. N. Los, 1 n»., D. v. J. N. Los en G. De Kruijf. ZOETERWOUDE Geboren: Gerrit, Z. v. J. Van Tol en G. Vis. Neelje, D. v. C. v. d. Burg en E. Voorbij. Clasina, D. v. J- J. Kenbeek en C Van Campen. Wilhelmina Francina Jacoba. D. v. H. W. Straathof en J. Van Kempen- Jacobus Johannes, Z. v. J. J. Stephanus cn H. Kloots. Saartjo, D. v. J. De Bruijn en G. FraDcken. Willem Engelbertns, Z. v. L. Nolles en J. HelvensteiD. Gehuwd: P. H. Kapteijn, jm. 24 j. en J. G. Burgersdijk id. 20 j. O v erleacn: H. J. Van Venetian Z. 5 m. N. Eggink, echtgenoot van M. A. Groenewoud, 35 jaren. BUITENLAND. JOui tnohlond. Do Ryksdag heeft in zyn zitting van gis teren in derde lezing de margarinewet aan genomen, in den vorm, by de tweede lezing daaraan gegeven Alle amendementen werden verworpen. Het verbod op de kleuring van margarine en de bepaling, dat boter en mar garine n:et jn aeztlfJe localitiit te koop mogen worden geboden, worden gehandhaafd, hojwel da minister Yon Hammerstein Loxter en de heer Yen Bötticher verklaarden, dat do aan neming van deze bepalingen het ontwerp voor den Bondsraad onaannemeiyk maakte. Het Centrum stemde met de conservatieven voor instandhouding der besluiten, by de tweede lezing genomen. Bepaald werd, dat de wet op 1 Januari 1897 zal in werking treden. Op do agenda stond nog een interpellatie van den afgevaardigde Yon Arnim betreffende de loco pryzen van graan; deze werd inge trokken. Hierop verdaagde de rykskanselier de zit ting tot 10 November. Hy zeide den afge vaardigden namens den keizer en de verbon den regeeringen dank voor hun buitengewone bereidwilligheid en de toewijding, waarmede zy do beraadslagingen over het Burgerlijk Wetboek ten einde hebben gebracht. „Da ge meenschappelijke rechtspraak", zeide prins Hohenlohe, „vlecht een nieuwen bsnd om de natie en vermeerdert ons aanzien naar buiten. Het bewustzyn, dat het recht voor allen ge lijk is, zal ook 't bewustzyn verlevendigen, dat allen gelyke plichten hebben. De Ryksdag heeft zich door dez n arbeid zeer verdienste- lyk gemaakt voor het vaderland". (Toejuichin gen op alle banken; de sociaal democraten hadden op één na de zaal verlaten). De voorzitter, de heer Von Buol van Beren- berg, zeide den rijkskanselier dank voor deze woorden en dankte de leden van den Ryks dag voor den steun, hem by de leiding der beraadslagingen verleend. Het Huis betuigde z\jn dank aan hot bureau door opstaan. De heer Von Buol eindigde met het gebruikeiyko hoch op den keizer, waarby een socialist bleef zitten. Dadelyk weerklonk daverend de kreet: „Er uit met hem!" De voorzitter sloot toen de vergadering. De „Nordd. Allg. Zeitg." schryft: „In ons laatste morgenblad deelden wy een tele gram mede van Wolffs Tel graafbureau 07cr de Woensdag gehoudm zitting der Italiaansche Kamer, volgens hetwelk de minister-president Di Rudini by de bespreking van verschillende aan de orde zynde onderwerpen zou hebben gewaagd van het voornemen, de bepalingen van bet Driovondig Yerbond te verbeteron. Wy moeten aannemen, dat hier aan e:ne verkeerde overbrenging der woorden van den Italiaanschen staatsman te denken valt; al thans van een voornemen om het onlangs verlengde verdrag van het Drievoudig Yerbond te veranderen, is dezerzyds niets bekend." - In Duitscbe militaire kringen wordt een artikel van generaal Lesczinsky, over den tweejarigen diensttyd, druk besproken. De generaal is tegenstander van een weinig tal- ryk, doch goed gedisciplineerd leger; hy verklaart zich beslist voor groote staande legers. Uit een militair oogpunt acht gene raal Lesczinsky het beter de manschappen drie jaar onder de wapenen te houden, doch nu de gelden daartoe niet beschikbaar zyn, is men genoodzaakt een groot detl der militie plichtigen te laten rondloopen. Om dit te ver helpen, zou de tweejarige diensttyd het ge- wenschte middel zyn. Dit is een noodzake- lyke maatregel voor Duitschland, dat zich by een oorlog verplicht zou zien front te maken naar twee zyden. Groet-Brltaaall» In het Engelsch Hoogerhuis beklaagde Lora Herschell zich gisteren over den vorm var. het proces tegen Jameson, daar over de rechtsquaesties, welke zich gedurende het proces eventueel voordoen, door de meerder heid der rechters beslist zal worden. Lord Salisbury verdedigde den aangenomen vorm, als zijnde deze de juiste; de zaak toch iroet geheel ter beoordeeling aan den procureur-generaal overgelaten worden, de regeenng neeft met de quaestie niets te maken. Lord Herschell kon zich by de meening van Lord Salisbury niet neerleggen. De procureur generaal toch is de raads man der Kroon en dus van de regeering en deze staat dus niet geheel buiten zyD han delingen. Lord Salisbury protesteerde tegen de nieuwe leer, volgens welke de procureur- generaal verantwoordelijk zou zyn aan de regeering. Hy hoopt, dat de onafhankeiyk- neid van den procureur-generaal ontzien zal olyven. Het Incident was hiermede afgeloopen. Het Lagerhuis heeft de door de regeering gevraagde toestemming tot uitgifte van een bedrag van 3 millioen pd. st. voor den spoor weg in Oeganda met 275 tegen 55 stemmen in eerste lezing gegeven. Het politiek debat werd uitgesteld tot de tweede lezing over de wet, regelende deze uitgifte. Het Huis keurde eveneens de reso lutie goed, waarby cacaoboter aan dezelfde inkomende rechten als bearbeide cacao en chocolade onderworpen wordt. Japan- Het Japansche parlement geeft een toon beeld van vlug werken. In zyne laatste zitting, die drie maanden heeft geduurd, heeft het 129 van de 139 wetsontwerpen, die de regee ring had voorgesteld, aangenomen. En onder de ontwerpen waren er, die waarlyk van grooten omvang en beteekenis waren. Een byv. betrof de verdubbeling der sterkto van leger en marine, een ander de verhooging van de belastingen met 40 pet., een derde de invoering van een nieuw burgerlijk wetboek. De oppositie was aanvankelijk zeer sterk, maar de eerste minister wist haar tot zwy- gen te brengen, door haar lei Ier, graaf Itagaki, tot minister van binnenlandsche zaken te doen benoemen.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2