(Stsbl. 12S), en voorts met toepsHng van art. 146 tier gewijzigde wet van 29 Mei 1877 (8tsbl. 114), tot een bedrag van f 1300 'sjaars. Met ingang van 1 Juli is bevorderd tot on Jer-directour der telegraphie, de commies der telegraphie lsto kl. G. De Vries, te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Een gezelschap Amerikanen van 45 peisonen zal onze gemeente a. s. Zater- d tg tjt Maandagochtend bezoeken. Zy zullen in het hotel „Du Lion d'Or" (J. A. Smulders) en in „Place Royal" (J. "W. Ouworkork) vorblyf houden. Het aantal bezoekers aanden Hortus alhi.r bedroeg gedurende de maand Juni: 1864. Deze inlichting werd gedurende het eerste halfjaar van 1896 door 3340 personen bezocht. Den 20sten Mei jl. kwam zekere zich noemende Van Beverwijk, di9 als heil soldaat de oefeningen van het Leger des Heils medemaakte, in den kost by den palingkoop- man Roos. Twee dagen daarna verdween hy spoorloos met medeneming van een horloge, hetwelk bh van den schoorsteenmantel had weggenomen, en een paar geleende scho.-nen en oeny parapluie. Daarvan werd aangifte by de politie alhier gedaan en de opsporing van den dief bevolen. Al heel spoedig kreeg de politie uit Groningen, bericht dat bedoelde Van Bevtrwyk zoude zyn de kleermakers knecht Haak, oud 21 jaren; doch deze werd Liet gevonden. Intusschen bleef Haak z(jne praktijken voortzetten, althans nu is gebleken, dat hy onder allerlei namen diefstal pletgde te Amsterdam, Amersfoort, Utrecht en Arnhem, in welke laatste plaats hy aangehouden werd Aldaar ook gehoord omtrent het te Leiden gepleegde feit, bekende by daaraan schuldig to zyn en denzeltden dag van zijn vertrek uit Leiden het gestolen horloge te 's-Graven- hage voor 10 in de stadstank-van-leening te hebben beleend. Verder bleek, dat Haak reeds twee vonnissen wegens diefstal had ondergaan. Dea namiddags te ongeveer halfvier ontdekte de controleur van politie v. d. M., dat uit het dak en door de ramen van het p ind op den Ouden Rtfn hoek Hooglandsche K- rkgracht rook kwam. In de veronderstelling, dat er brand was, werd er herhaaldelijk gebeld en geklopt, zonder echter antwoord te kragen, waarop onmiddellijk de deur werd ingetrapt. Toen voornoemde controleur boven kwam, bleek het, dat de bewoners, een man en twee vrouwen, wèl thuis Waren en zich bezig hiel den met het uitbranden van eeno bedstede, om de daarin aanwezige ongenoode gasten uit te roeien, in welk wtrk zy zich alzoo liefst met gestoord schenen te zien. In den voormiddag van Vrydag jl. had de 84-jarige I. v. d. L., wonende in de Bakkersteeg by de Haarlemmerstraat, het ongeluk van de trappen to vallen, vermoe- delyk ten gevolge eener duizeling, met het gevolg, dat hy zyn been kneusde. Na voor- loopig door een alhier praktizeerend geneesheer behandeld te zyn, werd de man gistermorgen per hrancard naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Uit Leiden vertrok hedenochtend om halfacht de veldartillerie met muziek en om zeven uren had onder opgewekte muziek van de veld-artillerie de afmarsch uit Den Haag plaats van de 3de en 4de battery en om halfacht die van de lata en 2de battery van dat corps, alle naar de legerplaats by Oldebroek. Hot ongeluk, N. E. aan de brug over het spoorkanaal aan den Haagweg over komen waarvan we in ons blad van gister avond melding maakten heeft een aller treurigst gevolg gehai. Gisteren toch is ge- no mde N. E overleden, vermoedelijk door inwendige kneuzing. "Wat het geval nog ver ergert, Ï9, dat het ongelukkige slachtoffer van te groote voortvarendheid behalve eene zuster, in wier onderhoud hy grootendeels voor«ag, eene weduwe nalaat met twee jonge binderijs. De match van de Engelschen tegen Feiths eleven heeft niet te Leidon, ra iar in Den Haag plaats gehad. De afwezig- hei i der bowlers van „Ajax", uit Leiden, en „Aofet 1 C. C." deed zich zeer gevoelen. In de tweede innings scoorden dj Hollan ders 83 on verloren dus met innings en 115. De laa s'e 6 wickets vielen in 3 opeenvol gende overs. In de match tegen All Holland, di) van daag en morgen in Den Haag plaats heeft, zal wel Amstels bowler Van den Berg mee spelen, maar de spelers van „Ajax" konden nitt vry krijgen van school. Onze gewezen agent te Was senaar, L. v. D die gisteravond to Rotterdam aan boord wilde gaan van de „MaasJam", bestemd na r Amerika, werd daarin, op on9 verzoek, door do politie verhinderd. Tor gelegenheid van hot verblijf van Li Hung-Chang in „Hotel des Indos" te 's Gr,.venhage zullen Zaterdag en Zondag avond op het balkon van dit grooto gebouw acetyl en gasvlammen ontstoken worden, ten tinde het voorplein en een gode.lte van het Voorhout als het ware met daglicht te omstralen. Do Nederl. Acetyleen-maatschappy uit Amsterdam belast zich met deze feest- vcr'ichting. Aau den heer Sommer, schilder decorateur van den Koninklijken Schouwburg, is de ver sio:ing van de Kurzial te Scheveningen in Chineeschen styl opgedrjgen. Door de Haagsche rechtbank is uitspraak gedaan in de indertijd medege deelde zaak van een kellner te 's Gravenha^e tegen een confiseur te Scheveningen. Aanlei ding tot de procedure was geweest, dat de firma geweigerd had den kellner in dienst te nemen en zich met betaling van 16 weken loon, bedragende f 15, van de zaak had willen afmaken, op grond dat de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van dienst- boJen alleen van toepassing zijn, wanneer men den dienst is ingetreden, doch niet voor een nog niet aangevangen dienst. Do rechtbank vereenigde zich met deze zienswijze, overwegende, dat, waar de eischer onmiddellyk was weggezonden toen hy zich aanmeldde, en er dus geen sprake van was dat hij in den dienst was, do bepalingen van het gemeene recht moesten gelden met ter- zyde-lating van de geheel exceptioneele regelen omtrent het dienstbodenrecht. De rechttank wees derhalve don eisch toe,, terwyl zy het bedrag der gevraagde schade vergoeding stelde op f 207, zijnde 6 weken loon ad f 15 en een bedrag van f 4 daags vergoeding wegens do 48 dagen, gedurende welke de eischer buiten betrekking was ge weest. E n en ander met veroor .eeling van de gedaagde firma in de kosten der procedure. Ten gerieve van reizigers per Holl. Spoor naar Genèvo bevindt zich van af heden in den trein naar België en Frankrijk, die des ochtends te 8.43 van Den Haag ver trekt, een rijtuig van den Parijs—Lyon Middellandscte-Zee-spoorweg, waarin men ge noemde Zwitsersche stad kan bereiken zonder dat men behoeft over te stappen. Ook in omgekeerde richting is zulk een rijtuig in den trein aanwezig. Door de Haagsche politie is proces verbaal opgemaakt wegens het innemen van een vaste standplaats met een voertuig, zonder vergunning, tegen een Amsterdammer, die met 69n oud tram omnibus rijtuig in som mige stadsgedeelten post vatte en tegen be taling van 2'/2 cent kinderen een eindje liet ryden. Een minderjarige knaap van slecht gedrag, die gistoren door zyn tante naar Antwerpen zou begeleid worden om van daar naar Amerika te vertrekken, wist op het Stationsplein in Den Haag op slinksche wijz.i zjjn verwante te bewegen hem het geld voor den overtocht ia handen te geven Toen hy dit bezat, wierp by zyn bagage neer en liep ijlings weg, maar op den Ryswybschen weg werd hy door de politie ingerekend. Drie kinderen, wonende in een hofje aan de Hooftskade te 's-Gravenhage, gingen Maandag naar Scheveningen en twee hunner keerden des avonds terug met het verhaal, dat broertje, te Scheveningen spe lende op een pier, verdronken zou zijn. Geluk kig bleek dit niet het geval. Het kind werd zwervende gevonden en door de politie mede genomen naar het posthuis Kurhaus, waar het den geheelen nacht verbleef en Dinsdag ochtend door een broer werd afgehaald. Bfj de Rykstelegraafte 's-Gra venhage worden proeven genomen met tut bezorgen van telegrammen per rijwiel. Twee bestellers zyn voorloopig voor den rywid- di.nst aangewezen. Een geneesheer uit Scbeveniü- gen bezocht Maandag-avond te negen uren een patient in de Vijzelstraat aldaar per ry wiel en liet de machine op straat staan. Daarvan maakte een handige dief gebruik om er mede wog te ryden Het rijwiel is inmiddels door de politie opgespoord en de persoon, die verdacht wordt het ontvreamd te hebben, aangehouden. De volledige uitslag van den afitandsrit Winterswijk—Den Haag ia als volgt: No. 1. Luit Carp in 17 u. 15 m.; no. 2. luit. Pijnappel in 20 u. 50 m.; no. 3. kapt Wagner in 21 u. 21 m.no. 4. luit. Umbgrove in 21 u. 21 m.; no. 5 luit. Van der Koogh in 24 u. 47 m. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep den heer E. L W. Van Dobben, te Haarlem, handelende onder den naam van firma C. De Koning Tilly, fabrikant van Haarlemmer-olie, in de vroeger breedvoerig vermelde zaak vrijgesproken. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam deed gisteren o. m. uitspraak inzake de verduisteringen ten nadeele der bank van leening te Rotterdam. De hoofdbeambte S. P T., oud 35 jaar, di3 de Bank benadeelde voor een bedrag van 1200 gulden, werd tot één jaar gevangenis straf veroordeeld en de beambte H. A. D., 22 jaar oud, wegens dergelijke feiten, eveneens tot één jaar. Maandagmiddag zag te Groningen de op de Viaduct loopende agent van politie Bosman by de Barestraat een volksoploop. Er heen gaande, kwam er een man op hem toe, welke geheel bebloed was en de hulp van den agent inriep. Hy was door iemand uit do menigte geslagen. De agent trachtte tevergeefs den naam van den dader te weten ta komen, doch deze pakte eveneens den agent beet. Laatstgonoemdo wist echter los te komen en kalmeerde den man, waarop hij zich mot den verwonde wilde verwyderon, om dezen in het hulpbureau van politie te helpen. Plotseling wordt de agent echter weder door den woesteling aangegrepen, die hem de handen om de keel sloeg. In zyn benauwd heid en tot tegenweer trok de agent zyn sabel en wist zyn aanrander een paar flinke slagen to 3 te brengen over den linkerarm en het rechterbeen, waarna de agent, door eenige burgers geholpen, den man op een kar naar het bureau voerde. Daar werd hy door den heer Reyenga verbonden en vervolgens per brancard naar het academisch ziekenhuis ver voerd. Het bleek te zyn Adriaan Koelowyn, vroeger agent van politie te Rotterdam, thans metselaar to Groningen. Een voor Harlingen niet alle- daagsche begrafenis had er Maandagmorgen plaats. Een man, dien men onder de armen zou rekenen, werd met militaire eer begraven. Hy was ridder der Militaire Willemsorde, waar om do bemanning van Hr. Ms. monitor „Cer berus" aan de begrafenis deelnam. Daar in Harlingen. geen garnizoen ligt, Iaat het zich begrypen, dat ieder van deze begrafenis ge tuige wenschte te zyn. De mariniers voorop, daarachter de muziek der Harlingsche schut tery, die eenige treurmarschen speelde, terwyl officieren dar oorlogsboot en familieleden don lijkwagen volgden. Aan het graf werd na eenige salvo's der mariniers o. a. door een der of ficieren een toespraak gehouden ter eere van den overledene, die, hoewel tot de minderen onler het volk behoorende, zich toch deze Willemsorde had waardig gemaakt. De arrondissemen ts-rech tbank te Maastricht heeft L. R., herbergier te Biende, wegens poging tot doodslag op zyne vrouw, waarby het voornemen van den dader zich door een begin van uitvoering heeft geopen- baarl en de uitvo.-ring alften ten gevolge van omstandigheden, van zyn wil onafhankelyk, Diet is voltooid, veroordeeld tot één jaar ge vangemsstraf. Op de Friese he klei is men begon nen met het uitbreken van den honing in de byenkorven. Het blykt, dat de byen op het koolzaad veel honing verzameld hebben; de korven zyn vol met honing van beste qualiteit. Lagere boningpryzen werden daarom verwacht. Te Obdam kwam eon 3-jarig kind in een mestput om. De 33-jarige Christine Daoneu, te Siltard, die by het van de trap vallen met een brandend petroleumlampje in brand ge raakte, is na een vreoseiyk lydon aan de be komen wonien bezweken. De toestand harer zuster, dia by haar poging tot blusschen zich mede de rlyk aan handen en armen brandde, is bevredigend. Is het laten dansen in een ber- terg hot houden van openbare vermakelyk heil? De Hooge Raad oordeelde van niet, en vernietigde een vonnis van den kantonrechter te Ny mogen, bevestigd door de rechtbank te Arnhem, waarby een tapper was veroor deeld gewerden tot geldboete, omdat hy, in stryd met de gemeenteverordening van Nyme- gen, zonder de vereischte vergunning in zyn lokaal „eenige paren had laten dansen". Ge noemde verordening spreekt alleen van het „houden van openbare vermakelijkheden" en hiermede in verband oordeelde de Hooge Raad, dat tot het houden van openbare vermakelyk heden eenige daad van deD beklaagde ver- eischt worüt en een enkel laten dansen (toe laten, dat er gedanst wordt) niet strafbaar is. Voor eenige dagen zou oon knecht voor zyn patroon te Dinksporloo aan het station te Terborg een kilometerboekje halen, waarvoor hem ƒ27.50 was medegegeven. De man kwam echter met het geld, doch zonder kilometerboekje terug. Toen men hem naar do roden vroeg, was het antwoord: „Ja, men wilde mij een boekje met een paar velletjes papier in de hand stoppen, die nog geen vyf penningen waard waren". Nadat den man aan het verstand was gebracht wat een kilometer boekje is, kon by weder naar Terborg gaan, om meer gerust dan de eerste maal het kilo meterboekje in ontvangst te nemen Niet minder dau vier personen uit Borselen, die ter terechtzitting van het kantong.recht te Go3S als getuigen optraden, zyn in hechtenis genomen als verdacht van mt ineed. Maatregelen tegen wielryders. Een belangstellend lezer heeft aan de „N. Groru Ct." doen toekomen een besluit van Gedeputeerde Staten van Groningen, dd. 29 April 1822, No 37, waaruit blykt, dat het rijwiel in die provincie reeds veel eerder ge bruikt werd, en in die mate, dat een wyze Regeering, met het oog op dit gebruik, byzon- dere maatregelen meende te moeten nemen. Het besluit luidt aldus: „Op het voorgedragene ter vergadering, dat men in de gemeenten Bedum, Warfum, Mid- delstum en Wïnsum gebruik begint te maken van een zeker voertuig, onder den naam van houten paarden of vélicopêdes, waarvan de snolheid van de beweging by het passeeren van ry tuigen bijzonder op de trekpaden ge- makkeiyk aanleiding kan geven om paarden te verschrikken en daardoor ongelukken te veroorzaken. „Is goedgevonden aan de hoeren schouten van de opgemelde gemeenten by deze te ken nen te geven, dat het aan deze vergadering is voorgekomen, met de voorschriften van een goede politie alleszins bestaanbaar te zyn, dat het gebruik van gemeld voertuig vooral op de trekpaden niet worde bevorderd, maar op een gepaste wyze tegengegaan." Op de grens. Een eigenaardige confrontatie had, naar een Belgisch blad verhaalt, dezer dagen te St. Laureyns plaats. Een tweetal gevangenen uit Gent werden per rijtuig, geëscorteerd door vier gendarmen, aan „De Vuilpan" gebracht, waar ook het Belgische parket aankwam. De herberg „Da Vuilpan," bewoond door P. Da Keyser, heeft een kamer, ten deele ge legen op de grenzen van Nederland en voor een ander deel op dio van België. De grensscheiding werd uitgemeten en door een ry tafels aangeduid. Toen dit gereed was, verscheen ook het parket uit Middelburg, eveneens met ryksveldwachters en twee ge vangenen. Toen de heeren gezeten waren, elk op hun grondgebied, werden ook de gevangenon binnengeleid en eveneens op hun grond gebied tegenover elkaar gesteld. Om dit te kunnen doen, moesten de Nederlandsche jus titie-beambten en de gevangenen door een venster kruipen. De confrontatie duurde verscheidene uren en het schynt, dat heelwat licht ontstoken is over ernstige diefstallen in de omstreken van Koewacht. De gevangenen waren mannen van 25 tot 30 jaar en by het verhoor moet gebleken zy'n dat nog vier van hun gezellen zich in Frank- ryk ophouden. Twee jonge meisjes uit Dresden, 15 en 12 jaar oud, zyn van een vooruit stekende rotspunt van den Lebiënstein, m Saksisch Zwitserland, ongeveer ter diepte van 120 M. neergestort, zy waren by na onmid dellyk dood. Uit Brest wordt gemeld, dat de „Drummond Castlë" een myl ten noorden van do Pierres Vertes in een diepte van 50 meter gevonden is. Te Gibraltar vond een politie agent tydens een concert op het Aramedaplein een dynamietbom met brandondo lont Het gelukto hem, de lont uit te dooven. Ineenmyn by Pittston, Vereenigde Staten, heeft een vreeselyke ontploffing plaats gehad. Honderd z?ven en dertig mannen er. jongens zyn daardoor bedolven, en men heeft geen hoop hen t9 kunnen redden. Op de groDzen van EIzas-Lotha ringen, op den weg van Montreux Vieux naar Chavannes les-Grandes, heeft een ernstig voor val plaats gehad. Een schilder uit Elzas, Steek genaamd, die te Montreux-Vieux woonde, werd, toen hy voet zette op Pruisisch grond gebied, door tweo gendarmen gearresteerd, omdat hy zich aan Duitschen dienst had ont trokken. Steek verdedigde zich met zyn mes, waarop de gmdarmen van hun wapens gjbruik maakten Da schilder werd door verschillende 8:ibelhouwen ernstig gewond. Volgens een andere lezing zou het geval zich anders toe gedragen hebben. Er wordt eeD onde:zoek ingesteld. Eon van do roovers, dïebijJalowa, in den omtrek van Konstantinopel, onlangs do twee dames wegvoerden, is reeds coc>rd6 politie gevat. Hy bad nog 750 T. ponden by zich: zyn aandoel in de winst. Markies Puïsayeisopreïsgegaan naar Tunis, om het lyk van den markies De Morè3 op te zoeken. Men zal zich herinneren dat op Li-Hung-Chang, toen hy te Simonoseki was om over den vrede te onderhandelen, e.-n aanslag werd gepleegd door een dweepzieken Japanner- Do kogel, waardoor hy in het gelaat werd getroffen, was zoo diep doorge drongen, dat hy niet te vincen was. Wat de Japansche artsen niet vermochten, is nu gelukt met behulp van de uitvinding van prof. Röntgen. Professor Slaby, te Char- lottenburg, heeft den Chineeschen staatsman gephotographeerd met X-stralen, en op de photographie was de loop, dien de kogel ge nomen had onder bet linkeroog, en de kogel zelfduideiyk zichtbaar. De Chineescho staats man was zeer verrast over den uitslag der proef. Een bruta I e diefstal wordt uit Nieuw-York gemeld. In het kantoor van do Hamburg-Amerik Stoomvaart-Maatschappy werd een bedrag van 40,000 dollars uit de brandkast gestolen. Het geld was pas een uur te voren uit de bank gehaald om de salarissen van het personeel te betalen. De roeiboot „Fox", waarmoe op 6 Juni twee Noorsche zeelieden van Niouw- York naar Europa vertrokken, is thans voor de tweede maal gepraaid. De Hamburg-Aim rik. stoomboot „Fürst Bismarck", to Nieuw York van Hamburg aangekomen, passeerde de boot den lSden Juni op 40° 18 NB. en 65°2I' "WL-, koersende om de Oost; alles was wel aan boord. O.-I. MAILDIEXSTE». Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 10 en 24 Juli; laatste lichting aan het postk 's nachts 12 20 Via Genua (Nod. Mail) 7 en 21 Juli; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.50. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 3, 17 en 31 Juli; laatste lichting aan het postk. 'sav. 10.50. Via Marseille (Ned. Mail) 14 en 28 Juli; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.50. Via Marseille (Fransche Mail) 4 en 18 Juli; laatste lichting aan het postk. 's morg. 8.5. Via Brindisi (Engelsche Mail) 10 en 24 Juli; laatste lichting aan het postk. 'snam. 1.10. Via Napels (Duitsche paketbooten) 27 JuJi; laatste lichting aan het postk. 'snam. 1.10. Wed. West-Indische Mali. Naar Sariname (via Amsterdam). 15 Juli. Laatste lichting aan 't postk. 's nachts 12.20, alleen op verlangen der afzenders. Naar Suriname (Ned. Guyana): 14 en 28 Juli over Engeland. Laatste lichting aan het postk.'s morg. 8.5. Naar Suriname (Ned. Guyana): 8 Juli via St.-Nazaire. Laatste lichting aan het postk. 's morg. 8.5. Naar Curasao (Ned. Guyana): 15 Juli van Amsterdam. Laatste lichting aan 't postk. rs nachts 12.20. Naar Curasao eiken Dinsdag en Zaterdag. Laatste buslichting te 6.50 's avonds via Nieuw-York. De uren van lichting zyn gerekend naar den plaatselyken tyd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Volkomen ééns ben ik het met wat B. V. in Uw blad van Zaterdagavond schryft over dé wreedheden, waaraan de vogels, zoowel hier ais elders, blootstaan, memand zal do nood- «akeiykheid, om dat kwaad te bestryden, ontkennen. Doch vergun my óéne opmerking, betrefRnce bet dragen van opgezette vogels ter versiering. B. V. is blykbaar onkundig van het feit, dat er reeds vóór 6 of 7 jiren ook hier te lande, naar 't voorbeeld van den Engelschen Vogelbond, een dergelyke is op gericht, welke zich ten doel stelt, de gruwel- modo van het gebruik van vogels ter vor- siering op hoeden te bestryden Reeds eenige jaren na zyn ontstaan telde de bond een 300 a 400- leden. Zy, die tot den bond toetreden^ v-rbinden zich geon opgez tte vogels of vederen van gedoode vogels te dragen of te koopen en om te y veren voor do uitbreiding van het ledental. B. V. geeft my eene wel kome aanleiding, om aan het bestaan en h".t nut van deze vereeniging te herinneren en tevens om aan het streven van de Neder- landscho vrouwen, die den bond oprichtten, recht te laten wedervaren (Zy zy ndouairière De Jong van Beek en Donk,geb. gravin Nahuys, Hintham, by s-Bosch; mevr. Goekoop, ge'o. De Jong van Beek en Donk, Laan van Meer; dervooit, Den Haag, jenkvrouwe A. A Pompe van MeTdorvoort, Huize „Eversdyk", Bieze- Luge, Zaeland, o. e. a., by wie zy, di9 tot den bond wenschen toe te treden, zich kunnen aaninaldra). U by voorbaat dankende voor het opnemen dezer regelen, M. de Redacteur, teeken ik my, LEinicy, Uwe dw. 27 Juni 1896. R. J. K. Burgerlijke Stuud van Lelden. Van 24 Juni tot 1 Juli. Bevallen: A C. Ribot geb. Marting z. - A Van Hoven geb Van der Steen d. F. Van Evert geb Coomane d Tb. Van der Meyden geb Wezenberg d A Goedwald geb. Van Akeu d S C. Kriek geb. Winterkamp z. D. Dries- sen gob. Kuigrok van der Worve iL M. Koppe- schaar geb De Vogel d. G. Yan Brakel geb. Le Noble d. H. E Van der Meyden geb. Hak kaart d. J Mreloo geb. Kessebooni z. M. H. Steenbauer geb Hackonberg z. J. J. Visser geb Smit z J Van Dorp geb. Warmerdam z -- H. Van de Kooy geb Bruystens d. G. Sasburg geb. Larrewijn z. S. Brakel geb. Briuk- man z S M Platfeel geb. Webbers j J. G Breedevcld geb Kling z. E. N. Van Oesfc geb Van der Winden z. S. Kloots geb. Laman z C Klem geb. Smit d W. Van der Volden geb Lares z J Leugering geb. Gulij z. Gehuwd. J. L. Van Ees jm. en F. M. J. Van Wijk jd J J. Ouworkerk jm. en A. Brugman jd. P. Groenendijk S. en C J. A. Yan Deven ter jd Overleden: C. J. Velthnyzen d. 9 m. A. Van der Kaay z. 14 j E. De Krnys d. 59 j. M. G. Smittenaar d. 3 j J. C. Bennins; d. 6 m J. De Bruyn geb. Van Berlcel v. 22 j. M. J v. Vliet d 11 in J. Leyendeklcer z. 6 ni. M II Steenhaaer geb Hakkenberg d. Ievcnl. W G Engelmann d. 56 j.G J. Goes z. 1 nt. H Woerdemau z 31 j. J. Van der Blom z. 9 j A C. Van Woudenberg d. 3 w. J. Limacher z. 72 j. L. De Haan z. 10 m. J. D. Hoogervorst m. 2-5 j. L. Ilarkink z. 3 j. F Gaastra d 13 m P. J. Bazel d. 3 rn. S. Van Venetie geb v. Bloppoel v. 78j. E. Van dei Waals geb. Van den Burg v. SO j. E. W. Muyzert geb. Liviugston z. levenl. V ALKEN BURG. Geboren: Dirk, zoon van Dirk De Vries en van Aafje Vooys. Overleden Elisabeth Hendrika Van dor Spek, 11 maanden, dochter van Pieter Van der Spek. en van Jannetjo Vliegcnthai t. BUITENLAND. Frankrijk, Arton, wiens veroordeeling door het assisen- gerechtshof tot zes j'aron dwangarbeid w(j reeds berichtten, heeft dit vonnis te danken aan zyne deelneming aan de ten nadeele van de Fransche dynaraiet-maatschappy en de' dynaraictmaatschappy van Transvaal gepleegde zwondelaryen. In den zomer van 1892 heeft er een eerste proces in deze zaak plaats gehad, waarby de gewezen directeur van de Fransche dynamiet- maatschappt), Legay, tot vyf jiren gevangenis straf en do kassier van die maatschappij, Prévost, tot drie jaar veroordeeld werden. Arton, die den 21sten Juni van dat jaar, ter stond na de ontdekking van deze zwende- laryen, de vlucht genomen had, niet zonder zich te voren nog door het incassoeren van oen wissel van 14 3,000 fr. het noodige reis geld te hebben verschaft, werd destyds by vers'ek tot. twintig jaren tuchthuisstraf vcr- oo: de l'J. Hy is er thans dus veel goedkooper afgekomen. De Fransche dynamiet-maatscbappy stond met de Transvaal en de Transvaal-eentraal- dynamiet-maatschappy in relatie; de drie raaatschappyen maakten met. nog eenige anderen de schakels van één keten uit. Da wissels van de Transvaal -maatschappijen endos;eerden Artcn en L°gay, brachten ze dan in omloop en verschaften zich zoo, ovenals door het uitgeven van andtre wissels op hun eigen boutje, belangrijke neveninkomsten.' Wanneer de vervaldag kwam, dan werden de wissels niet altyd ingelost, zoolat de maat schappijen belangrijke schade leden. Verder berekende Arton voor zyne „opera.iön" 15 a 20 pet Tegenover den president betwistte Arton het frauduleuze karakter van zyne handelingen; by beweerde, dat er wel over schrijvingen maar geen verduisteringen hadden plaats gevonden. Zooals bekend is, mocht Arton enkel wegent de niet-politieke zwendelaren, waarin hy betrokken was, terecht staao. De veel belang- wekkender Panama-zaak was door Engeland onder de rubriek der politieke misdrijven geplaatst, en bij de uitlevering van Arton waren zekere reserves gemaakt, die oorzaag

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2