Burgerlijke Stand. verstoor!." Daar het Logor in een afgelegen deel der stad een lokaal bezit, waar mon minder last van deze muzikale buitensporig heden zou hebben, dringen do bovenbedoeldo Utrechtenaars er op aan, dat het zyn „oefe ningen" daar boude, wyi het anders den steun van velen zou verliezen. Een „heilm uzikant", die bescheiden genoeg is te bevestigen, dat er valsch geblazen wordt, „omdat meestal pas beginnenden daar geoefend worden", verklaart in het „U. D.", dat het Jokaul in de Weistraat nu juist zoo goschikt is voor het doel, en het eigenlek lood om oud yzer zou zijn te verhuizen, daar dan de omwonenden in het andere deel der stad zou den klagen. Ge edelyk als „heilsoldaten" gewoonlijk zyD, b looft hy de repetities tot twee per week te beperkea; te verhuizen als er een geschikt lokaal opeukoint en vraagt ten slotto of de belanghebbenden hem niet aan een voldoend verlicht lokaal kunnen helpen. Men schrijft uit Delft, dato IC Juni: Het reeds vroeger aangekondigde bezoek der 266 Engelsche bakkers aan de Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft heeft plaats gehad- Door de heeron dr. J. C. Eringaard en H. Ter Meulen werden zy om halfzeven in den ochtend aan den Hoek van Holland opge wacht en begaven zij zich per spoor naar Delft; hier stonden de harmoniekapel der fabriek, de verschillende banieren, alsmede de directie en de hoofdbeambten aan het sta tion, en begaf men zich in optocht naar het Agnetapark, dat door de vele Nederlandscbe en Engelsche vlaggen een feestelijk aanzien had. In den voormiddag werden het park en de verschillende inrichtingen bezichtigd; de brand weer der fabriek voerde eenige bewegingen uit, terwijl do gymnastiek vereeniging „Sparta" een uitvoering van staaf oefeningen hield. Daarna werd door den president van de „Man chester District Master Baker's Association" de eerste lantaarn voor het nieuwe spiritus- gloeiiicht opgericht. Om 1 uur roed men por extra-tram naar 's-Hage en Scheveningen en tegen 6 uren keerde men terug voor het diner. De muziek der fabriek alsmede het mannen koor gaf den geheelen dag verschillende num mers ten beste. Bij het diner werden de gasten bediend door 30 jonge meisjes, dochters van leden van het personeel. Tegen 9 uren in den avond vertrokken de gasten naar Amsterdam en Rotterdam. Uit Don Haag wordt nog gemold: Het gezelschap Engelsche broodhandelaren bracht na afloop van de bezichtiging der Nederl. Gist en Spiritusfabriek te Delft een bezoek aan do Residentie en Scbevcningtn. Voorafgegaan door een voorrijder reden de heereD, sommigc-n vergezeld van hunne dames, in 62 landauers van het Rijswyksche plein, waar zü in twee stoomtrammen waren aange komen, door de hoofdstraten der stad naar ie badplaats. Het „Utr. Dbl." verneemt, dat de aanvraag om kaarten voor het Ridderhof spel tijdens de lustrumfeesten te Utrecht allo verwachtingen overtreft. Zoowel voor den eersten dag, wanneer de Koninginnen h9t Tornooi zullen bijwonoD, als voor den twooden dag, wanneer de entróe belangrijk verlaagd is, zijn de kaarten b\j vele bonderden vorkocht en het was zelfs te vreezen, dat wie zich niet tijdig voorzien heeft van een toegangsbewijs, bet Ridderhofspel niet zal kunnen bijwonen. Voor beilo dagen zijn alle earste-rang-plaatsen reeds uitverkocht. De tribune biedt plaats voor 4200 bezoekers, waarvan 3000 op den eersten rang. Ook voor den tweeden rang worden druk plaatsen verkocht. Voor do vreemdelingen is het te hopen, dat ook op de dagen der uitvoering nog plaatsen zullen kunnen worden genomen. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen zal ter gelegenheid der lustrum feesten verschillende extra treinen doen loopen op Dinsdag 23 en "Woensdag 24 Juni a. s. van Amsterdam, Den Haag, Gouda en Bokstel naar Utrecht. Verder zal genoomde Maat schappij late avondtreinen doen loopen in de richting Amsterdam, Leiden, Den Haag, Rot terdam, Eokstel en Arnhemdeze avondtreinen zullen aan alle tusschenstations stoppen. Zondagavond sloeg op den Daal- schen dijk te Utrecht een beschonken man zijn vrouw met den bak van zijn schoen zóó ge ducht op het hoofd, dat z(j, gewond aan hot hoofd, bewusteloos neerzeeg. De vrouw werd naar het ziekenhuis vervoerd en de man in arrest genomen. Gistermorgen was de toestand der vrouw verergerJ, zoodat men voor het ergste vreesde. Gisteren deed d o rechtbank t e Arnhem uitspraak inzake N. Zerbst, te E 3de, directeur eener inrichting voor zenuwlyders aldaar, die door den kantonrechter te Wage ningen was veroordeeld tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis, omdat hy in September 1895 had verpleegd 3 personen, die door den inspecteur van hot Geneeskundig Staatstoe zicht in krankzinnigen toestand waren bevon den. In hooger berosp werd vorige week tegen hem geëischt f 600 boote of 60 dagen hech tenis. De uitspraak gisteren luidde f 303 boete, subs. 60 dagen hechtenis. In eene woning aan De Bult, onder Zomeren, is brand ontstaan, terwyi een paar jonge kinderen alleen in huis waren. Het huis en de goheele inboedel, bonevens een koe, een varken en een it, zyn een prooi der vlammen geworden. De woning is verzekerd, de incoedel ni;t, zoodat de bewoners aan den bedelstaf zyn gebracht. De kinderen zjjn gered. To Maastricht werd eergister nacht zekere Pieter De Mas by een vochtparty zoodanig met het dc-ksel van een kachel op 't hoofd geslagen, dat de hersenpan verbryzeld werd en men elk oogenblik den dood te gemoet ziet. De vermoedeiyke dader, zekere Martins, is door de politie aangehouden. Tusscben den aannemer C. Schiere, te Boornbergum (Fr.), en de Tweede Ncord- Hollandsche Tramweg-Maatschappy is m verschil gerezen over meer of minder ..trk a in de in 1895 door den heer Schiere gestichte stations te De Ryp en Schermerhorn. Er zal nu door arbitrage in dit geschil uitspraak wordon gedaan. Voor de Maatschappy zal als scheidsman optreden de heer Looman, architect te Alkmaar, en voor don aannomer de heer R. Van Zinderen Bakker, te Korte- zwaag (Fr.) De heerP. W. Jansen, te Amster dam, die een kapitaal van f 40,000 disponibel stelde, om daarvoor gronden aan to koopen in de Friesche gemoepten Scboterland, Opsterland en Harkerland, beeft nu machtiging gegeven om ook in de Friesche gemeente 't Biidt voor zyne rekening gronden aan te koopen, die te verboteren en daarop arbeiderswoningen to stichten. Er worden reeds middelen aange wend tot uitvoering van dit plan. Omtrent 'den reeds vermelden brand te Aalten wordt van 15 dezer aan de „Zulf. Ct." gemeld: Hedenavond, ruim half zeven, toen de arbciiers de fabriek van do hoeren Gsbr. Driessen balden verlaten, ont stond er brand in het hoofdgebouw, w«aar,de spinnerij werd uitgeoefend. Aan blusschen was volstrekt niet te denken; alleen kon men de nabygelegen huizen beschermen. Binnen korten tyd waren van het gebouw alleen de muren over. De gebouwen der wevory, die er dicht by staan, leden hoegenaamd geen nadeel, daar ze boven den wind stonden. Dit is in de eerste plaats gelukkig voor de arbei ders, die daar bun werk hebben. We vernemen dat een en ander tegen brandschade was ver zekerd. Alleen de boeken werden gered. Uit het Damsterdiep, by Gro ningen, tusschen den eersten en tweeden molen, is gistermorgen het lyk opgehaald van F. H., vrouw van S. v. W., woonachtig aan het Zuiderk-rkhof. Do vrouw, die veel misbruik van sterken drank maakte, werd sinds Zondag-morgen vermist. Voordat zy de woning verlaten had, bad zy met kryt op de commode geschroven: „Denk goed om do kinderen." In aansluiting aan vorige berichten kan de „N. Gron. Crt." thans melden, dat H. ICemper voor den rechter van instructie be kend heeft, zyn pakhuis in de Lodewykstraat in brand te hebben gestoken. Do staaltjos, die verteld worden van de brutaliteit der Turksche roovers, gren zen aan het ongeloofiyke. Tot zelfs onder den rook der hoofdstad durven de bandieten te naderon, om er de meest vermetele wandaden to bedryven. Verleden week, aldus wordt uit Konstantiuopel gemeld, is wel het stoutste stuk uitgovoerd, waarvan ooit is vernomen. Op nog geen twee uren afstand van de hoofd stad ligt de om haar warme zwavelbronnen zeer gezochte badplaats Yalowa, aan den zuidelijken oever van de Golf van Ismid. De hotels zyn er des zomers en vooral op feest dagen, wanneer het mooi weer is, byzonder druk bevolkt. Op een middag begaven zich de vrouw en twee dochters van den Arme- nischen bankier Azarian, oen Amerikaansch onlerdaan, naar de zwavelbaden. Zy waren vergezeld van twee weezen. Onderweg wer den zy door verschillende tot aan de tanden gewapende roovers overvallen. De gendarmen werden onmiddellyk neergeschoten, terwyl de drie dames in de bergen werden weggevoerd. Toen mevrouw "Azarian, een dame op leeftijd, niet snel genoeg kon volgen, werd zy naar Yalowa teruggezonden de ongelukkige meis jes werden door de roovers voortgeslourd. Het is hun alleen te doon om een hoog los geld en als dat betaald wordt, kan men er wel van op aan, dat den meisjes geen verder leed zal geschieden. Intusschon heeft het geval to Yalowa den grootsten schrik verspreid, en de meeste bad gasten hebben hals over kop de badplaats verlaten. Men verwacht, dat het Amerikaan- sche gezantschap zich ernstig by de Porte zal beklagen over een dergelyke schennis der veiligheid. Maar de Porte zal er wel niet veel aan kunnen doen. De roovers zyn zoo glad als een aal, en als men meent hen tusschen do vingers te hebben, glippen zy er weer doorheen en verdwynen in hun element: het gebergte, waar de natuur hen beschermt tegen de dienaren der wet, die mochten trachten hen te grijpen en onschadeiyk te maken. Menigeen zal er waarschijnlijk vreemd van opzien, dat er meer dan 150 molaatscben te Parys zyo. In het hospitaal St.-Louis is een speciale afdeeling voorlepra- ïyders en een der oppassers heeft zelf de ziekte in een lichten graad. Dr. Hallopeau, geneesheer aan dat hospitaal, houdt de me- laatrfchheid, zooals dio thans in Frankryk bestaat, niet voor zeer besmettoiyk. Maar hy wijst er op, dat de ziekte niet vermindert, vooral in de Rhónodelta en het departement dor Zee-Alpen. Hy betreurt het, dat de sani taire wetten in Frankryk zoo laksch zyn, zoodat een groot aantal lepra-iyders vry rondioopen en des nachts slapen in hoekon van de Halles Centrales of onder bruggen met andere vagebonden van beide seksen. De vorige week vertrok do Noord pool expeditie, cie onder leiding staat van den NoordDoolrciziger Andrée, van Gothenburg naar Spitsbergon. De expoditie, die scheep ging aan boord van de „Virgo", denkt den lSden of 19don Juni Spitsbergon to bereiken en dan eone maand later per luchtballon verder te gaau. Da ballon bevond zich dezer dagon nog te Parys, waar h(j op het Champ de Mars de byzondere aandacht trok door zyne buitengewone grootte. Hoewel op zyde liggende, maakte hy in opgeblazen toe stand zoo'n indruk van reusachtigheid, dat een naast hem hangende ballon voor twee perso nen er wel niets by geleek. Daarvoor heeft de poolballon dan ook, behalve de drie deelnemers der expeditie, nog oon ontzettend gewicht te dragen, want de uitrusting der reizigers is zeer omvangryk en alleen de sleeptouwen wegen 1000 K.G. De ballon is samengesteld uit duizenden aan elkander vastgenaaide lapjes Chineesche zyde en deze zyn zóó sterk, dat het onmogelyk is ze met de hand te scheureo. De mand wordt gevormd door een gesloten kooi, die van een glazen venster is voorzien en waarin voor twee personen plaats is om te slapen. Een der reizigers moet steeds de wacht houden. Onlangs heeft men een proef genomen met het door den ingenieur Ek ge construeerde apparaat tot bereiding van water stofgas, waarty het apparaat op dezelfde wyze werkte als het te Spitsbergen zal moeten doen. De gasontwikkoling had gedurende twee uren onafgebroken plaats en gemiddeld werd 67 ML gas per uur verkregen, wat de raming met ongeveer 10 pet. overtreft. Het huis, waarin de ballon te Spitsbergen bewaard zal worden om te worden gevuld en een gunstigen wind af te wachten, is te Gothenburg ge bouwd. Het heeft eene hoogte van 20 Meter en eeno doorsnede van 24 meter. By den bouw waren verschillende grooto moeilykhoden te overwinnen, daar de binnenwanden geen enkel uitsteeksel mochton hebben, terwyl het dak geheel vry moest zyn. Wanneer er een gun stige wind opsteekt, moet de helft van het gebouw in den tyd van twee uren verwyderd kunnen worden, terwyl do andere helft geheel vry op zichzelf moet kunnen blyven staan. Verder moet het gebouw to Spitsbergen gesteld kunnen worden op een tsrrein, waar niet gegraven kan worden; alle onderdooien moeten gemakkelyk te vervoeren zyn en uit zoodanig materiaal bestaan, dat zy niet zinken, wanneer er soms by het verladen eon stuk in het water valt. Volgens de „Kuln. Ztg." heeft men als plaats, waar de luchtballon de aarde zal ver laten, het eiland Amsterdam gekozen. De expeditie van Andróe zal op vernuftige wyze in haar behoeften aan warm eten voor zien Daar men ve l te bevreesd is voor eene mogelyke gas ontploffing, mag zelfs geen onkel lucifertje op reis in den ballon worden mede genomen, en toch zal 's miidags het vleesch in de pan braden en de soep op tafol dampen. Aan eeno lange lyn onder den ballon hangt namelyk een kook-apparaat, dat door een electrisch.n draad wordt aangestoken en weer uitgedraaid vóór het wordt opgehaald. De pool-ballon neemt ook een aantal post duiven mode, die do eerste berichten zullen overbrengen van de kloeke expeditie-reizigers. Dowijl deze expe.itie vergezeld wordt door eene zoölogische, eene geologische en eene hydrographischo expeditie, zullen Andrée en zyne reisgenoot, n in vereeniging met deze andere expedities te Spitsbergen nuttig werk zaam kunnen zyn, ook wanneer soms reeds to Spitsbergen den ballon een ernstig ongeluk mocht overkomon. Een meisje van tien jaar mot mooie gouden lokken te Nieuw York heeft zelfmoord gepleegd, omdat do juffrouw van school hour haar had afgeknipt. De heer J. Russel Joaffreson heeft een nieuwe Noornpool-expeditie ont worpen, die den lsten Juli uit Tromsö zal vertrekken, aan boord van de stoomboot „Raftsund." De expeditie zal bestaan uit vyf personen, do bemanning van het vaartuig uit zes ervaren walvischvaarders. De heer Joaf freson wil beproeven in de nog onbekende Dickson's-baai dcor te dringen en van daar te gaan naar Yertgen Hook, het noordelykste punt van Nieuw Friesland en naar Ginovra- baai, waar* hy open water hoopt to vinden. Daarna zal hy trachten de eilanden te vinden, die naar men vermoedt oostelijk van King Cbarlesland zyo. Steeds verier oostwaarts gaande, hopen de reizigers een keten van eilanden to zullen vinden, strekkende tot Franz Josephland. Voor het ijs begint samen te pakken, zal de expeditie terugkeeren. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteurl Stel my s. v. p. in de gelegenheid door middel van Uw blad te vragen of er vol strekt niets kan gedaan wordon, om, zoolang Uiterste- en Middelste grachten nog niet ge dempt zyn, den walglyken, hoogst ongezonden geur i?), welke uit die grachten dezer dagen opstygt, te doen verminderen of geheel te doen ophouden. Wordt er wel aan gedacht, dat langs die grachten een diehte bevolking woont, waarvan velen 's avonds voor de huis deur gaan zitten vanwege de benauwdheid binnenshuis, om „een luchtje" te scheppen? Ook staan daar een school en fabriekenvan deze laatste nogal een voor levensmiddelen Nog een vraag: Is het nu nog strikt noolig, dat de Yleeresteeg, van Hooigracht naar Middelstegracht, reeds byna een half jaar voor de passage afgesloten, nog onbegaanbaar biyft? W. Mijnheer de Redacteur Gelieve 't onderstaande een plaatsje in Uw voelgelezen blad te willen geven. Herhaalde malen is er op gewezen, dat het zwemmen een nuttige, zoo niet do nuttigste, van alle soorten van sport is. Dit bleek wederom Maandag-avond circa 10 uren, toen ik my om dezen tyd aan do Haarlemmer Trekvaart ter hoogte van de-brug (de Kwaak genaamd) bevond. Eensklaps hoorde ik een plomp in het wator, maar ik hoorde geen hulp roepen; evenwel begaf ik my naar do brug en nu bleek het my, dat do heer J. v. d. W., een toertje met zyne fiets doende, midden op die brug tegen een voorwerp was aangereden, zoodat hy ovor de leuning dier brug viel, doch tevens zyne fiets vasthoudende. Do heer J. v. d. W. verdween met zyn fiets in do diepte, doch bovenkomende, zag ik tot myno groote verwondering, dat hy zyne fiets in de rechterhand hield en zoo naar den wal zwom. In de hoop, dat vele bladen deze zullen overnemen, in het belang van het nut der zwemkunst, verbiyf ik, Achtend, UEd. Dw. Dn. Alex. F. Huylbroeck. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingon, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Rodactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. HAARLEMMER MEER. Ondertrouwd: J. C. Bax wedr. en M. Vrougdenliil W. Boellaard eu T. Yan Til. A. Jansen en W. Schaap. G e h u w dC. Den Haan en C. Meijer A. Van Kooten en P. Van Ecuwon wed. J. De Roov en T. Roodzanfc. W. Nugtercn en T. Poen. B. Bakker en M. Clay. C. N. Schouten en J. Van den Oosten. Bevallen: J. E. Overboek geb. Romijn D T. Veilekoop geb. Oosterom D. C. E. Koelman geb. Onkenhout D. G. Tinanse geb. Heemskerk D. M. Brouwer gob. Van Schooten D. M. Roodzand geb. Scbrier Z. A. W. F. Hoos geb. Bouwinkolman D. A. Willemstoin geb. Roos Z. A. J. Guldemèestor geb. Van Gameren Z. J. Witte geb. Den Boef D. J. Hartingsveld geb. Markmat D. M. A. Drooger geb. Van Voorst Z. T. Hobo geb. Bart D. I. Boogaard geb. Heijn Z. Overleden: W. Van Wijk 2 m. J. Bos 2 j. D. Van Wioringen 7 m. C. Hogermer 3 m. C. Spruijtenburg 3 m. KOLONIËN. BATAVIA, 15-19 Mei. (Nedcrlandschc Mail.) De volgende telegrammen bovat de Java- Bode: Kotta-Radja, 15 Mei. Gisteravond is door de politio huiszoeking gedaan by de firma Reichler cn Co. alhier, waarschiinlyk omdat dio firma verdacht wordt van den invoer van contrabande; na afloop bleef een wacht van militairen het huis en de toko bewaken, welke wacht hedenmorgen door politie is vervangen. Gisternacht heeft kapt. Van der Wedden van Lamdjatnoe eene verkenning gedaan in de richting van Pakan Eadak; hy vond echter de brug over de rivier afgebroken en het water te hoog om er door te waden, waarop werd teruggekeerd. Toekoe Oemar heeft weer een brief ge schreven waarin hy vraagt wat men toch wil met dat voo.tdurend bombardeeren, daar hy geene vyandelykheden pleegt. Kotta-Radja, 16 Mei. Men zegt dat de firma Reichler en Co. naar aanleiding van de by haar gedane huiszoeking eene klacht zal indienen by den officier van justitie te Padang. De resident Van Langen schijnt geen plan te hebben nog lang in Atjeh te blyven, vooral niet wanneer een jongete kolonel gouverneur wordt. Van uitrukken hoort men niets. Het slechte weder biyft aanhouden. Kotta-Radja, 18 Mei. Lamdjamoe is hedennacht door de vijand beschoten. Majoor Veeren is benoemd tot commandant van het 9de bataljon, do majoor Steinmetz tot commandant van het 15de en de majoor Flansen tot commandant van het 3de. De luitenant kolonel Van Heutsz is ter beschikking gesteld van] den militairen com mandant. Kotta-Radja, 19 Mei. Algemeen wordt gezegd, dat de operation tegen Toekoe Oemar den 25sten Mei zullen beginnen. De vyand is zeer waakzaam en heeft overal sterke posten geplaatst. Eene patrouille, dio eergisteren uit Ketapang door het voorterrein inging, werd vry hevig beschoten, doch keerdo zonder verliezen terug. Een Atjeher, die berichtte dat er by Toekoe Oemar allerlei ellende hoerschte, werd voor een spion gehouden en gevangen gezet. Kotta-Radja, 19 Mei. Gisteren was het voor hot eerst weer droog en ook heden laat het weder zich goed aanzien. De vyand is by Lamdjamoo zeer waakzaam. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civ ol Departement. Verlocnd: Met ingangvan 17 Mei 1S96, één jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den controleur dor 1ste klasse bij het Binnenlandsch Bestuur op de be zittingen buiten Java en Madoera H. J. E. F. Schwartz met ingang van 5 Juli 1896 een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst, aan den voorzitter van d?n landraad te lvendal (Semaraug) Mr. A. Ellennan. Ontzet: Wegens wangedrag uit zyn ambt.de voorzitter van de landraden to Sindjai e. a. Mr. G. Finedo, wordendo hij tevens uit 's lands dienst ontslagen. Ontslagen: Uit zijn betrekking, de griffier bij de landraden te Sindjai c. a. J. M. Steevensz, met bepaling, dat nader zal worden beslist of dit ontslag al dan niet moot worden beschouwd als te zijn verleend eervol; eervol uit 's lands dionst, do gewezen klerk ter Algomoeno Secretarie W. A. Van Lingon en de gewezen klerk bij exploitatie der Staatsspoor- wegen op Java, A. J. B. Wattimeua, laalstgo- noemdo op verzoek; coryol uit zijn betrekking, wegens ziekte, do commies op bet residentiekantoor te Pati (Japara) F. D. Van Genderen. Bui ton working gestold: Het besluit van 2 April 1896 no. 1 bij artikel 2, waarvan tijdelijk is gesteld ter beschikking van den algemeenon secretaris ton einde te worden belast met de func- tiën van secretarie van het gouvernement, de ambtenaar op non-activiteit, laatst referendaris ter algemeene secretaris W. H. Wijnmalen, terwyl bij ai t. 3 van zelfde besluit de fungeorend secre taris van hot Gouvernement W. H. Wijnmalen is aangewezen om gedurende de afwezigheid met binnenlandsch verlof van den Secretaris van don Raad van Ned.-fndiü II. M. la Chapelle diens werk zaamheden waar te nemen. Bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madoera. Benoemd: Tot coutroleur lste kl. F. Ch. N. A an der Moore, ambtenaar op non-activiteit, laatst die betrekking bekleed hebbende, met bepaling dat hij tor beschikking wordt gesteld van den resident "van Semaraug; ten einde ouder den assistent resident voor de politie ter hoofdplaats aldaar met zoodanigo werkzaamheden to worden belast, als hom door dat bestuurshoofd in het bo- lang der politie zulleu wordon opgedragen. Verplaatst: A^an de residentie Besoeki naar de residentie Rembang de adspirantcontroleur J. H. De Siller. Van de residentie Soerabaia naar de residentie Besoeki do benoemde adspirantcontroleur A. C. J. Kroesen. Bij den post- cn telegraafdienst Benoemd: Tot commies der lste kl. J. Ph. O vei dijk, vroeger die betrekking bekleed hebbonde, thans waam. commies der 2de kl.; tot commies der 2de kl. E. C. Duinas, vroeger die betrekking bekleed hebbende, thans waarn. commies der 3de kl. Uoparieniant van uorlog. On tslagenMet ingang van o Juni 189b, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol eu niet behoud van recht op pensioen uit Hi. lus. militairen dienst, de kapt. dor inf. F. J. Barthelemy. Bevorderd: 'i ot lste luit. bij het wapen der art. de 2de luit. C. A. Ter Cock. Bepaald: Dat het aan den kapt. dor inf. A. Visser verleend een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst-, wordt beschouwd te ziju ver leend voor den tijd van twee jaren wegens ziekte. Geplaatst: By aankomst te Batavia, de militaire paardenarts 3de klasse uit Nederland verwacht wordendo als bestemd voor den dienst li. 1.1. J. N. A- C. Scheepens. Departement van Marino. Verleend: Metingang yan 3 Juni 1896^ wegens langdurigen dienst eeu jaar verlot naar Europa, aan den onderhavenmeester tevens loodscommissaris voor do haven Tand ong Priok AV. N. A. F. K. 11. Van Nassau. Belast: Met iugang van 3 Juni 1896 met do waarneming dor betrekking van onderhavenmeester tevens loodscommissaris voor de ha\en Tandjong Priok, de ambtenaar op non-activiteit C. M. Kraay, laatst 2de assistent bij het sedert opgeheven hydro- graphisch bureau te Batavia. BUITENLAND. O ui tschland. By de plechtige audiëntie, die verloden Zon dag door den keizer verleend werd aan Li Hung Tschang, was ook de keizerin aan wezig met de prinsen van het koainklyke huis, den rykskansolier en vele andere hoog ste waardigheidsbekleders. Li-Hung-Tschang hield eene toespraak, waarin hy zijne bewondering uitdrukte voor het groote Duitscho ryk. Hy legde den nadruk op de byzonder vriendschappelijke be trekkingen tusschen China en Duitschland en herinnerde aan den krac-htigen steun, door Duitschland aan China verleend om te bewerken, dat het schiereiland Liao-Tong weder werd afgestaan. De Duitsche keizer heeft zeer vriendeiyk geantwoord en heeft Li Hung-Tschang ver zocht aan zyn souverein den dank des keizers over te brengen voor het zenden van den buitengewonen gezant, alsmede zyne beste wenschen voor den voorspoed van het Chi neesche ryk. Hot is een schitterende ontvangst dw Li-Hung Tschang in Berlyn ten deel valt, maav by komt dan ook groote inkoopon doen. Aas de fabriek van Schickau te Danzig en aan Krupp zyn reeds groote bestollingon gedaan voor de Chineeschozeemacht; de wapenfabri kant Loewe is by den onderkoning op audiënti- geweest en zal dus waarschynlyk ook met eon leverantie worden belast. De minister van buitenlangsche zaken Mar- schall bracht Li Hung Tschang het grootkruis van de orde van don Rooden Adelaar en had een onderhoud met hem dat anderhalf uui duurdo. Als tolk fungeert de heer Detring. eon Duitscher, die in China aan het hoofd dei. douane staat. Li-Hung-Tschang heeft in hetCharlottenburgff Mausoleum op het graf van keizer Wilhelm- twoe reusachtige kransen gelegd met de op dracht„Li Hung-Tschang aan den grooto keizer Wilhelm." Ongeveer terzelfder tyd als Li-Hung-Tschang-. kwam ook de Japansc-he maarschalk Yama gata to Berlyn op zyno terugreis van db zending, die hem naar Rusland by gelegen^ heid van de kroningsplechtigheid was opgo dragen. De keizer zou hem heden in audiënti» ontvangen. De Japanache maarschalk Yamagata heofr aan een bezoeker verzekerd dat hy niet me* oen officiëele opdracht te Berlyn is gekomon. - E.n felle aanval werd in do zitting van Donderdag jl. van den Pruisischen Landdag door een woordvoerder der conservatieven, graaf Van Limburg Stirum, met blikbar instemming van zyne geestverwanten, gericht- tegen vorst Hohenlohe, niettegenstaande dio toen afwezig was. Hy maakte den rykskan selier, die ook Pruisisch minister-president is, er een verwijt van, dat hy niet in do zitting verschonen was, waar het gold teger een aanval op een recht der Kroon op to komen, en knoopte daaraan de opmerking vast, dat vorst Hohenlohe het voorzitterschap van den Pruisischen ministerraad slechts als een byzaek beschouwde. De „National-Ztg." geeft aan de verrassing, die deze door de conservatieven met demon stratieven byval onderstreepte aanval op vorst Hohenlohe verwekte, uiting, door op te mer. k.i), dat dit een vooraf beraamde manoeuvre

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2