Bloedzuiverings- en Laxeermiddel, Tot ambtenaar van het openbaar ministerie by <ie kantongerechten in liet arrond. Arnhem, voor de kantons Arnhom, Doesburg en Ter- borg, ter standplaats Arnhem, mr. C. V. Maris, te Arnhem. Benoemd tot notaris binnen het arrond. Zwolle, ter standplaats Nunspeet, gemeente Ermeloo, D. Hoffmann, cand.-notaris te Ede. A. P. H. J. Verhoeven benoemd tot burge meester der gemeente Duizel c. s. TWEEDE HAMER. Mond- en klauwzeer. Uit eene door den minister van binnen- lan sehe zaken aan de Tweede Kamer over- gelegdo nota biykt, dat van 18 December 1S95 tot 18 Mei 1896 nog 122 ziektegevallen zün voorgekomen (te Aarlanderveeü, Rietveld, Zwynorocht, N.-Amstel, Ouwerschie, Bleskens- graalï, Buren (tweemaal), "Warmond, Schie dam, Bunschoten, Melissant, Ouwerschie, Hil- legoru en Rotterdam) en dat deswego zijn afgemaakt 143 runderen, 12 kalveren, 40 schipen en bokken en 629 varkens, totaal 1224 beesten. In iedere gemeonte heeft de maatregel slechts beesten betroffen, die, zoo zy al niet aan denzelfden eigenaar behoorden, zich toch op één stal of hoevo bevonden. De beide gevallen te Buren kwamen, met een tusschenruimte van 15 dagen, by ver schillende veehouders voor en stonden, naar het oordeel van den districtsveearts, in gee nerlei verband. Of het mond- en klauwzeer zonder toepas sing van het stelsel van afmaking meer uitbreiding zou gehad hebben dan thans is waargenomen, is bezwaarlyk te z?ggeneen feit is het, dat de ziekte steeds tot sporadi sche gevallen beperkt is gebleven en dat het veeartsentjkundig Staatstoezicht nooit eenig verband tussehen de gevallen in de verschil lende gemeenten hoeft kunnen ontdekken. Op de perstribune. Tn de Tweede Kamer is Vrydag, gelyk men weet, i ts voorgevallen, dat in lievige mate den minister Van Houten schynt ontstemd te hebben. Van de perstribune hoorde men op een gegeven oogenblik „Ho Ho!" roepen. Da schryver van het Kameroverzicht in het „Centrum" geeft van het voorgevallene het volgende schetsje: Viel in andere Kamers in het buitenland wel eens oen bom, in de onze viel gisteren oen brutaal Ho Hovan de perstribune. Het was by de verdediging van het amendement- Harte. De heer Van den Berch van Heem stede voerde als argument voor den opkomst plicht aan, dat men eerst daardoor zou worden behoed tegen de overheersching eener toa- vallige meerderheid. En de Minister, die reeds by den aanvang der zitting, toen men hem had verweten, dat de amendementen dor oppositie zoo kwalyk bejegende, den snedigon mval had, om te antwoorden dat hy waarlijk niet goed meer wist, waar de oppositie tegenwoordig zat, de Minister greep ook nu weer de gelegen heid aan, om eon zwakke tegenpartij te be vechten met een list. Hy had, zeide hij, niet gedacht, dat men stemplicht zou hebben aanbevolen uit vrees, dat do teugels van het bewind zouden komen in handen van een toevallige meerderhoid, omdat dit laatste juist oen argument zou zyn tegen stemplicht. Immers, als in de Tweede Kamer het bewustzijn leeft, dat men niet de getrouwe afspiegeling is van het volk, dan zal dit voor haar een breidel kunnen zijn. Was het wonder, dat bij deze wel wat ongepaste zinspeling op het ontstaan dezer Kamer op de perstribune luid werd gelachen en Ho Ho! geroepen? En het ging lang niet ongomerkt voorbij. De Minister verzocht eon onderzoek naar den schuldige; do Voorzitter verzocht stilte op de perstribune; de Minister hieli vol, dat eorst moest uitgemaakt worden, wie de euveldader was; de Voorz tter ver zocht dat do Min. zich er buiten zou houden, omdat de zorg voor de orde alleen tot zijn taak behoorde, en by eindigde met te zeggen, dat de heeren op de perstribune de waar schuwing wel ter harte zoudon nemen. En de heeren op de perstribune deden gelyk gezegd werd; ze waren trouwens al bezig met alles koelbloedig op te schryvon, wat ze gehoord hadden, omdat liet toch niet in de Handelingen kan komen. En toen ging de Minister weer voort. Cjte meng el Nieu ws>. De eerste matchvan „Aj a x" tegen „Rood-en-Wit" was eene overwinning. In de eerste innings maakt9 „Ajax" 95, (J. De Groot 10, M. Beyerinck 28, J. Jongeneel 23), „Rood-en-Wit" 57 (OIJcnboom 14 not out, Van Manen 23). In de tweede innings maakto „Ajax" 92 vo ir het verlies van slechts 3 wickets (J. De Groot 36, M. Beyerinck 32). De eer der over winning komt to3 aan M. Beyerinck, daar by met zyn uitmuntend bowlcu 5 wickets nam voor 15, en ook door zfjn batten in prachtigen styi, oen derde van het aantal runs vcor z\jne rekening heeft. Gisteren is het nieuwe sport terrein am do Laan van Nieuw-Oost-Indië te 's-Gravenhage ingewijd. Er was veel publiek op alle rangen, het weer werkte ook uitstekend mede om bon derden liefhebbers der wielersport, w. o. vehn uit Leiden en Rotterdam, naar het terrein, waar veel opgowektheii heeisclPo, te doen stroomen. Het terrein zag er vrooiyk uit in zijn vlag- gentooi. Halftweo weerklonk het „Wilhelmus" uit het muziektentje, waar de muziek der veldartillerie speelde. Ter eere van de 4 Bel gische rijders volgde hierop de „Braban^onne." Een pistoolschot kondigde het begin van den wedstryd aan. Even over halftwee had de eerste race plaats en wol een niouwelingwedstryd van meet voor amateurs, afstand 1609 M. (4 ronden). Dit nummer werd in twee afdeolingen gereden met een beslissing, pryzen waron een ver guld zilveren, zilveren en bronzen medaille. Eerate afdeeling: No. 1 H. F. France te Zeist in 2 min. 34ys sec., No. 2 B. Bjsseling, Don Haag, in 2 min. 353/s sec., No. 3 P. M. Harens te Zeist. Tweede afdeeling: No. 1 J. P. G. Van dtr Meer te Rotterdam in 2 min. 44»/5 sec., No. 2 H. Van Koolbergen te Leiden in 2 min. 452/s sec., No. 3 W. Pottum to Den Haag. Vervolgens werd do tweede raco gereden, nl. y2 Eng. myl van meet (2 ronden) voor professionals, pryzen 25, f 20 en 15, extra- prjjs van 10 voor recordverbetering. No. 1. J. Langoyeld te Amsterdam in 1 min. liys sec., No. 2 W. L. Beisenherz to Amsterdam in 1 min. 122/s sec, No. 3 was F. Schelling te Amsterdam in 1 min. 13 sec. Daarna bad de beslissing van de eerste race plaats. Meereden-. France, BesseliDg, Harens, Van der Meer en Koolbergen. No. 1 was Francs in 2 min. 473/s sec. sec., No. 2 Van der Moer in 2 min. 47ys sec., No. 3 Kool bergen in 2 min. 4Sy5 sec. De derdo raco was J/, Eng. myl van meet voor amateurs (internationaal), prijzen gouden, zilveren en bronzen medaille. Ook doze race werd in twee afdoelingon gereden. Eerste afd., No. 1 J. M. M. Boele te Amsterdam in 1 min. 163/5 sec., No. 2 J. Spaans te Oude Ryn in 1 min. icys sec., No. 3 J. G. W. Van der Tuyn to 's Hage. Tweodo afdeeling: No. 1 P. Hart Niobrig t j Hilversum in 1 min. 52 sec., No. 2 L. C. Gerritz to Sassenheim in 1 min. 523/s sec., No. 3 B. Besseling te 's Hage. De vierde wedstryd was een invitatie team- race tussehen een Belgisch en een Hollandach „team", ieder best.ande uit 4 ryders (profes sionals). Het team, dat by beide afstanden het minst aantal punten behaalt, wint den prys van 200. Dit was de belangrykste wedstryd. By de eerste ronde sprong de band van Vrouwes, de Belgen waren zoo vriendeiyk te wachten totdat een andere machine ter zyner beschikking kwam. Eerste gedeelte No. 1. K. Witteveen te Haarlem in 3 min. 23/5 sec., No. 2. Vrouwes in 3 min. 2ys sec., No. 3. De Myttenare te Brussel. Tweede afdeeling: No. 1 Beisenherz in 2 min. 473/s sec., No. 2 J. P. Smit te Utrecht in 2 min. 482/5 sec., No. 3 Hamlet tBrussel. De derde wedstryd word alsnu beslist: No. 1 Hart Nib': rig in 1 min. 34 '/5 sec., No. 2 Boelo in 1 min. 353/s sec., No. 3J Van der Tuyn. De vyfde wedstryd was een vervolg van den vierden. No. 1 Witteveen in 14 min. 24J/5 sec., No. 2 Vrouwos in 14 min. 433/s sec., No. 3 De Mytt9nare. Tweede afdeeling: No. 1 Smit in 14 min. 533/5 sec., No. 2 Beisenherz in 15 min. 242/5 sec. De Belgen gaven den stryd op. De Hol landers hadden 12 punten, de Belgen 28, zoo dat de Hollanders glansryk wonnen. Zesde wedstryd. Een Eng. myl handicap voor amateurs (internationaal) 4 ronden. Pryzen: verguld zilveren, zilveren en bronzen medaille. No. 1 Nibbrig in 2 min. 143/5 sec., No. 2 Boole in 2 mi.i. 15'/5 sec., No. 3 France. De laatste race was 3000 M. van meet voor safety-tandems (professionals, internatio naal). Pryzen ƒ60, ƒ40 en 25. No. 1 Witteveen Langeveld in 4 min. 322/s sec., No. 2 Vrouwes Hisgen in 4 min. 33 sec., No. 3 W. Z. Van der Mey G. Dee (beiden te Leideü) in 4 min. 35'/5 sec. Over het algemeen werd door de deskun digen de baan zeer geroemd. Onder de aan wezigen behoorden de Fransche gezaut, de secretaris der Engelsche legatie, baron Van Brienen, luit.-gen. Van Helden, gouverneur der residentie, en de plaatselyke commandant. Zaterdagavond arriveerden te Rotterdam onderafdevlingen van de „Neder- landsche Weerbaarheids-Vereeniging" uit Am sterdam, Lai-len, Den Haag, Utrecht, enz., ten einde in combinatie met do onderafdeeling Rotterdam de nacht-velddienst oefeningen to gaan houden in de duinen te Oostvoorno. Te halfnegen waren alle onderafdeelingen in het Beursgebouw present, gekleed in vol ledig marsebtenue en voorzien van losse pa tronen. De troep werd door haar commandant, den 2den luitenant van het corps Kor.inklyke Scherpschutters J. Van Alphen, verdeeld in secties, aan wier hoofd een onderofficier staat, allen jongelieden, die aan de vrywilhgo oefe ningen in den wapenhandel deelnemen. Begdei 1 door enkelu offici -ren van het corps Koninklijke Scherpschutters en der Schutters, verliet do troep, ruim 70 man, en die er kranig uitzagen in hunne volle wapenrusting, het Beursgebouw, voorafgegaan door tamboers en pijpers der mariniers, en marcheerde naar d9 Boompjes, ten eindo aldaar te embarqueeren op een stoomboot, dia hen naar Den Briel zou brengen, alwaar zy tegen middernacht hoopten aan te komen, om onmiddellyk met marsch veiligheidsdi?nst op to rukkon. Hst was hun voornemen Zondagavond te 8 uren te Rott-rdam terug te keeren. Begunstigd door prachtig weder werden op den Amstel by Amsterdam de roeiwedstryden gehouden, uitgeschreven door de „Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging." Er was veel publiek. Da uitslag was, dat de eerste pryzen ge wonnen werden: Vierriemsgieken door „Triton" (Utrecht), die alleen was opgekomen en de baan van 3000 M. aflegde in 12 m. en 362/5 s. Zy kreeg den zilv. beker nu voorgoed in haar bezit. 2. Tweeriemsgieken. Prys A.mstel" (Am sterdam) in 14 m. 442/s s. „Triton" gaf den stryd op. 3 Vierriemsgieken (3000 M.). Prys „Triton" in 12 m. en 47 s., „Nereus" (Amsterdam) deed er 13 m. 19 s. over. 4. Tweaiismsgieken (2000 M.). „Njord" (Leiden) roeide alleen in 9 m. 32'/c s. 5. Achtriemsgieken (2000) M.). Prys „Nereus" in 7 in. 2'/s s.„De Hoop" (Amsterdam) 7 m. 222/s s. 6. Vierriemsgieken, baan 2000 M., prys (een bronzen beeld van Moreau tor waarde van 250 gl „Triton" 8 m. 472/4 s.; „De Hoop" 8 m. 55l/s s. 7. Single sculling outriggers, baan 2000 M., prys (de zilveren Fortuna-beker ter waarde van 200 gd.) „De Hoop" 8 m. 332/s s.; „Nereus" 8 m. 593/6 s. 8. Tweeridiusgicken, vervallen. 9. Single sculling outriggers, baan 2000 M.; prys (grooto zilveren modaille) „Do Hoop" 9 in. 29Vs s. „Nereus" raakte te water. 10. Achtriemsgieken, baan 2000 M. Prys (Je Amstel prys, zilv. beker ter waarde van 500 gid.) „Triton" 6 m. 483/s s. „De Hoop" 6 m. 59 s. „Nereus", „Njord" en „Laga" namen geen deel aan cez9u wedstryd. 11. Vierriemsgieken (inrigged), goroeid door Juniores, baan 3000 M., deelnemers „Triton", „Nereus", „Amstel". Prys „Nereus" 12 m. 523/s s. 12. Single sculling outrigged, gerooid door JuDiores, baan 2000 M., deelnemers „Nereus" en „De Hoep". Prys „De Hoop S m. 24s/s s. Te K a t w y k-a anZee bedroeg in den loop der vorige week de besomming der vloot van ƒ30 tot 75. Yischpryzen: tarbot 2 a S, griet ƒ0.40 a 1.20, tong 20 a 60 ets., rog 20 a 30 ets., gr. zeehanen 35 a 75 ets. per stuk; schol ƒ6.50 a 7, gr. kokant f 3 a 4.30, scharron 4.40 a 5.60 p3r mand. Voor 240 manden garnalen werd 0.65 a 3 per mand besteed. Een landbouwer te Haarlemmer meer, persoonlyk verhinderd zynde de Leidsche markt te bezoeken, droeg een zyner kennissen op voor hem daar esn koe te verkoopen, die by inkoop 12S had gekost. Volgons gebruik liet de man by deze mededeeling het woord honderd weg; blijkbaar had hy met gerekend op de snuggerheiJ van zyn buurman, die, 18 winst voldoende achtende, hem 's avonds als verkoopprys 46 voortelde! By onderzoek is gebleken, dat het beest door den kooper onmiddellyk weder was ver kocht. (Tel.) De leerling der kweekschool voor zeevaart te Amsterdam P. J. v. M. is de ouderlijke woning te Amsterdam ontloopen, waarschijnlyk in uniform der kweekschool. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam verzoekt aanhouding en bericht. Te Utrecht is een vrouw, die eon vischgraatje in do keel had gekregen, eenige dagen daarna aan bloedvergiftiging overleden. Onlangs waren do eigenaars van paarden opgeroepen hun dieren te Purmerond te laten keuren voor den krijgsdienst; op den bepaalden dag waren zij op het Doelenplein aanwezig, doch de keuringscommissie ver scheen met. Later werden zy opnieuw opgeroepen. Zy hebben nu per adres der Regeering verzocht hen t9 gemoet te komen in de kosten (tyd- vorzuim, enz.) voor den onnut besteden dag. Nabij Laren is Vrijdagavond de machine van de Gooische Stoomtram uit de baan gesprongen, gekanteld en in een sloot terecht gekomen. De machinist kwam met den schrik vry en door het breken van de koppelstang bleven de wagens op de lyn. Den landbouwer J. Nauta, te Surhuisterveensterheide, trof een ernstig onge luk. Terwyl hy op den wagen turf stond te laden, schrikte het paard voor door honden vervolgde schapen. Hij werd van den wagen en voor het paard geworpen. Dit liep hem echter omver on trapte hem op het aange zicht. Tevens raakte by met den hals in de leidsels verward. Zoo slaepto hot paard hem een eind mee. Gelukkig schoot de onbezoldigde ryksveldwachter W. Hoekstra toe en verloste hem uit zyne benarde positie. Ernstig ver wond werd hy opgenomen. Zaterdagmiddag geraakte te Mydrecht een 2-jarig mc-isjo van W. Koolmees, die met zijne vrouw eene begrafenis te Wilnis bywoonde, van de stoep te water, met het ongelukkig gevolg, dat 't kort daarna leven loos werd opgehaald. Te "Winschoten zyn gevankelijk binnengebracht J. S., van Siddeburen, en S. B., van Schildwol Je, als verdacht van het stelen van eene koe uit de weide, ten nadeole van Boerema, te Steendam, welke koe jl. Donderdag op do markt te Scheemda verkocht werd. De „Institution of Naval Arc hi tects" heeft in zyn feestvergadering te Berlyn besloten den keizer een telegram van hulde te Z9nden. Z. M. betuigde, volgens de „Nat.- Ztg.", per telegraaf zyn dank en sprak tevens de hoop uit, dat de hartelyke ontvangst, dio der „Institution" in do hoofdstad ten deel was gevallen, haar de waarheid zou bewyzen van het gezegde: Bloed is dikker dan water. Tevens deelde de keizer mede, dat zyn jacht „Meteor" weder een overwinning had behaald op de „Brittannia." Slechts weinigen hebben het voorrecht genoten, de eetzaal der Koningin van Engeland te bezichtigen. Gewone bezoe kers worden daar nooit toegelaten. De tafel is rond. In de eetzaal van het Bucking ham paleis wordt nooit gas gebrand. Wan neer er van kunstlicht moet worden gebruik gemaakt, dan wordt dit geleverd door olie lampen on waskaarsen. De schier ontelbare kaarsen stoken in een reuzenkroon, die van de zoldoring afhangt, terwyl de lampen overal in de zaal verspreid staan. In h-.t Buckingham- paleis is de eetzaal der Koningin circa En gelsche myl van de keukens gelegen. Boven dien moeten de spyzon nog 50 traptreden worden opgedragen, eer zy worden opgediend. De Koningin heeft eene byzondere voorliefde voor vruchten en bloemen, en daarvan is haar tafel dan ook altyd ryk voorzien. Er zyn byzondere personen aangesteld, om deze tafel versiering aan te brengen, en gemeenlyk heb ben zy oen paar uur werk aan het versieren der tafel. De bloemen, die grootendeels af kom- stig zyn uit de kassen van Frogmore, bestaan uit sleut-lbloeinen, geraniums en andere, al naar het seizoen oplevert. In byzondere mate is do tafel steeds versierd met „maidenhair." De chef der keukens is steeds aanwezig, wanneer de Koningin spyzigt; hy snydt het vleesch voor on verdeelt de porties. Het voor dagelyksch gebruik bestemde servies bestaat uit goud of zilver, of wel uit het fijnste Worcos ter, Chineesch of Sèvres porselein. De koningin eet byzondor gaarne visch, en op haar tafel vindt men dan ook altyd steur, tarbot, enz., al naar den tyd van het jaar. Volgons do laatste berichten uit Canea hebbon de Turken op Creta twintig dorpen verwoest. Dit wordt, als gewoonlyk, door do Porto ontkend. Op do algoraeene vergadering der Eogelscho Kamers van Koophandel is een motie aangenomen ten gunste van het metrieke stelsel van maten en gewichten. Het losgeld, door deTurksche roovers bedongen voor de dames van den Servischen drogman, is door de Porte betaald. Zoodra de gevangenen in vrijheid zyn gesteld, zullen de roovers worden achtervolgd. Tijdens het rondtrekken van een processie te Rome viel voor de St.-Pieters kerk een banier te midden van den optocht. Eenigo kindoren vloden verschrikt in de kerk, waarop de menigte binnen, vieezende, dat er een anarchistische aanslag was gepleegd, haastig naar buiton drong. Enkele personen werden licht gekwetst. Men heeft den rond gang der processie moeten staken en de kerk doen ontruimen. Engelscho politierechters wor den door het volk beschouwd als een vraag baak in allerloi omstandigheden, en men hoort hen dikwyls raadplegen over dingen, die met de rechtspleging niets te maken hebben. En het moet gezegd worden, dat zy overal raad op weten. Zoo gaf de rechter Kennedy dezer dagen een zeer practisch advies aan een man, die hem kwam klagen over zyn dochter, een meisje van 21 jaren, dat hardnekkig wei gerde, des morgens op behoorlyken tyd op te staan. Met al den ernst, die een magistraat betaamt, gaf rechter Konneoy hem den raad, der luie dochter een touw aan het been te binden en baar daaraan het bed uit te trekken. Onder het gelach van het publiek verliet de man de gerechtszaal. RECLAMES, a 25 Cents per regel. ©lenSedert 14 jaren boopstc en on schadelijkste. dat vooral in bet voor- en najaar verkozen wordt en by voorkeur genomen in plaats van Engelsct Zout, Droppels, Drankjes en Bitter- water. Het étiket der echte Zwitsersche Pillen van Apotheker RICHARD BRANDT moet een wit kruis z|jn van den vorm zooals boven staande afbeelding, op eon rood veld. De da- goiyksche kosten by gebruik zyn slechts 3 centen. Niet anders te verkrygen dan in doosjes 70 cents in de apotheken. Hoofd- Depóf F. E VAN SANTEN KOLFF, Rotterdam. 4574 24 Programma van Muziekuitvoeringen. ZOMERZOUG. Dinsdag 16 Juni. to halfacbt, door bet Stafrauziekcorpa van bet éde Regiment iDfaotcrio. Directour. do hter W. Van Erp. E.rsto afdeeling: No. 1. Koninginne-JTcest i aracli, Vink; 2. Ouverture: „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abent in Wiou", v. Sappe; 3. Toreador-Walzer. (lsto Uitv.), lloylo 4. Fantaicie de l'Upeia „Mireiilo", Gounod. Tweedo afdeeling. No. 5. Ouv rtuve dc eFhè r6" (arr. Van Erp). Maaaenc-t; 6. a„Avé Maria", (arr. Van Erp). Schubert; b «8ur la montaguo' (scènes Poótiqaes) (arr. Van Oest), Godard; 7. Ballet Musik aua doui Drama „Itosamnn ie" (arr. Van Erp, lsto Uitv.), Scbubort; 8. FantaLie do 1'Opéra do Wagner: „Lohengrin", Mann. Geveilde perceeleu, Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg alhier op Zaterdag 13 Juni 1S96, ten overstaan van: L J. C. A.Gordon, notaris te Leiden: De werkplaats met bovenwoning, St.-Jacobs- gracht G, in bod 3250, kooper de heer C. C. Van Ingon, qq.het huis, Uiterstegrachfc 176, in bod 390, kooper do heer J. "W. P. Licht qq. BUITENLAND. Frankryk:. Mot grooto plechtigheid heeft Zaterdag de begrafenis plaats gehad van den heer Jules Simon, lid van den Senaat, lid der Académie fran<;ai80, oud-lid van de Nationale Defentie, en oud-minister-president. De „Madeleine" was van buiten indruk wekkend versierd en zag er grandioos uit, terwyl ook in het inwendige der kerk^op passende wyze fraaie decoration waren aan gebracht. Om 11 uren bjgon do plechtigheid; troepen van het Parysche garnizoen bewezen dj mi litaire eer en de menigte, di6 de begrafenis bywoonde er waren zeer veel vreemde lingen werd slechts met moeite in bedwang gehouden. In de kerk werd het „Miserere" van Steeman, de „Sanctus" van Theodore Dubois gezoDgen door do heeren DeJmis en Auguet, van de „Opéra", terwyl de heor Clémente, van de „Opéra Comique", hot „Pie Jesu" zong van Stradella. Het groote orgel werd bespeeld door den heer Dubois, den nieuwen directeur van het Conservatorium. Onder de kransen merkte men op dia van de Fransche regeering, den Duitschen keizer, mevrouw Carnot, de ministers en de Académie fran^aise. De lykwagen werd getrokken door vier paarden, aan de hand geleid. Do president der Republiek werd vertegen woordigd door generaal Tournier en drie ordonnance-officieren. Bovendien bevonden zich in den begrafenisstoet alle ministers, de gezanten, de gevolmachtigde gezanten, de hooge staats ambtenaren en do hooge ambte naren van liet Legioen van Eer, benevens tal van deputation. Aan het graf word ook het woord gevoerd door den heer Méline, minister-president. DuttHohland. In hot Pruisisch© Huis van Afgevaardigden werd beraadslaagd over het voorstel-Albers, waarby de regeering wordt verzocht coor een internationale regeling een vaste verhouding te verzekeren tussehen de waarde van zilver en goud en het initiatief daaromtrent over te laten aan Engeland. De minister van firianciön verklaarde, namens het Pruisische ministerie, dat, wan neer van toongevende zyde en in het byzon- der van de zyde van Engeland, een voorstel zou uitgaan om te komen tot een interna tionale regeling der muntquaestie, Pruisen daaraan zou gevolg geven en deel zou nemen aan de internationale beraadslaging. Overigens verwees de minister naar de herhaalde uitingen van den rykskansolier in den Ryksdag, wolke nog geen veranderingen hebben ondergaan. Het voorstel-Albers werd aangenomen. Do Duitsche Ryksdag heeft by tweede en derde lezing het voorstel-Auer aangenomen, om de Rykswet, wat de pers aangaat, ook in to vooren m Elzas-Lotharingen. ItaAlS. Toen de advocaat-generaal Bacci in het proces tegen generaal Baratieri zyn requisi toir nam, eindigde by aldus: „Ik vervul een heiligen plicht. Als gy, rechters, volgens uw geweten erkent, dat Baratieri een fout heeft begaan en geen misdryf, dan zal ik de eerste zyn, die zich neerlegt by uw uitspraak en er my in verheug. Het vaderland, het leger schaadt het minder, wanneer zy een ongeluk- kigen en onbekwamen, dan wel een schuldigen generaal hebben." Ongelukkig is generaal Baratieri zeker ge weest; onbekwaam misschien; maar zyn gansche verlodon komt op tegen „schuld". Het is dan ook nagenoeg onbegrypelyk, dat een generaal omdat hy een slag heeft verloren, die duizenden menschenlevens heeft gekost voor den rechter wordt gedaagd. Men kan hem ter verantwoorcing roepen; men eische rechtvaardiging van wat hy ge daan heeft; maar men beschouwe hem niet als een misdadiger, die met opzet eenige duizenden zyner landgenootcn in het verderf he9ft gestort. Dan zouden er dra weinig generaals meer over zyn! Baratieri heeft, om het ergste geval aan to nemen, een domheid begaan; doch, wat eveneens zeer waarschynlyk is, die domheid heeft der regeering van Crispi moeten dienen om do schuld voor den ongelukkigen afloop der expeditie van eigen schouders af to wentelen. Baratieri is vrygesproken. En ofschoon dia vryspraak niet byzonder eervol is geschied, de stemmen staakten mag het oordeel der rechters eerder worden beschouwd als een veroordeeling van bet optreden der vorige regeering, dan als een vrijpleiten van de handelingen van don generaal. „Alleen de vrienden van Crispi staan ontsteld, wordt uit Rome geseind, „omdat deze vry spraak een stilzwygende bekentenis is, dat de rechtbank generaal Baratieri niet heeft willen veroor- deelen, terwyl andere schuldigen ongestraft blyven". Wie die andere schuldigen zyn, is vrfj duidelijk De Senaat heeft met 70 tegen 36 stem men het wetsontwerp goedgekeurd tot reop: £anisatie van het leger.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2