Het is thans zoo goei als zeker, «Jat tydeDS de Lustrumfeesten te Utrecht II.H. M.M. de Koninginnen het tornooispel op Woensdag 24 Juni a. 8 zullen komen bijwo nen, dat vooraf een rytojr door de stad zal plaats hebben en dat H.H. M.M. een bezoek zullen brengen aan hot Diaconessenhui9 aan de Achter-Twijnstraat. Op verschillende plaatsen on in tal van straten is men reeds begonnen met het aan brengen van versieringen. Zeer vele straten, in het midden van de stad gelegen, hebben gemeenschappelijke versieringen. Het aantal illuminatiën zal groot zijn, de gasfabriek heeft tal van aanvragen ontvangen. Op eenige dagen van de feestweek zal de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen feesttreinen uit de verschillende hoofd plaatsen van ons land laten loopsn. Op het Nederlandsch Sportterrein, waar de tornooien zullen plaats hebben, is alles druk bezig tot het oprichten van do kampplaatsen. Zeer groote tribunos, waar honderden per sonen een plaats zullen vinden, zjjn reeds bijna gereed. De studenten zei ven zijn iederen dag bezig met oefenen. De uitslag aer verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Gelderland in het kiesdistrict Zalt-Bommel is, dat eene herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren Lenshoek en Bergeik. Naar men uit Wageningen meldt, hebben zich voor het eindexamen van den voorbe reidenden cursus tot opleiding van technische ambtenaren by het boschwezen in Ned.-Indiö, 13 candidaton aangemeld. Dit jaar zijn er 5 plaatsen ter verdere bekwamiDg in Duitsch land dooi' den minister beschikbaar gesteld. De gemeenteraad van Den Helder heeft besloten zich tot de Regeering te wenden met verzoek: lo. te willen bevorderen, dat op nieuw eene wet in het leven worde geroepen, krachtens welke de heffing der bestaande belasting op het gedistilleerd ten behoeve van genoemde gemeente kan blyven. geschio den; 2o. de gemeente te willen vrijstellen van de verplichting tot oprichting eoner burgerschool, op grond, dat hoofdzakelijk door do bestaande gesubsidieerde industrieschool in de behoefte aan eene dergelijke inrichting wordt voorzien. Naar wy vernemen, is dr. P. J. H. Cuypers benoemd tot Membre Associé de l'Institut de France. T$d Volgens de „N. Pr. Gr. Ct." gaat dr A. Kuyper dit jaar een reis naar Amerika doen. De namen van mr. H Goeman Borgesius en mr. A. Kerdyk komen na het nummer van 23 Mei van het liberale weekblad „Do Nederlander" niet meer op de lyst der mede werkers van dat blad voor. "Welke reden voor de opzegging hunner medewerking bestaat, werd door „De Nederlander" niet medegedeeld. Wegens gezondheidsredenen heeft de heer T. Van der Zee eervol ontslag aango vraagd als burgemeester der gemeente Enschedee. Door een particulier telegram is bericht ontvangen dat de kapitein der infanterie van het O. I. leger J. P. Meijer ook tot den majoorsrang is bevorderd. Op de ranglyst der kapiteins stond deze officier No. 21, zoodat de promotie thans snel is gevorderd. In verband hiermede is ook voor de 1ste luitenants een belangrijke opschuiving to wachten. De heeren J. P. Havelaar, directeur gen raai der posterijen en telegraphie, en A. Kruyt, inspecteur dor telegraphie, hebben zich naar Buda Pesth begeven, ter bijwoning, als gedelegeerden voor Nederland, van de inter nationale telegraaf-conferentie aldaar. Het stoomschip „Ardjoeno," van Java naar Rotterdam, vertrok 9 Juni van Port-Said; de „Bromo" arriveerde 10 Juni van Batavia te Rotterdam; de „Burgemeester Den Tex" vertrok 10 Juni van Batavia naar Amsterdam do „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Juni te Genua; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Rocca 9 Juni; de „Veendam" arriveerde 10 Juni van Nieuw-York te Rotter dam; de „Salak," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 10 Juni van Perim; de „Soenda" vertrok 10 Juni van Amsterdam naar Batavia. By koninklijk besluit is vergund aan den heer D. J. J. M. H. Yan Zuylen het aan nemen der versierselen van ridder der Konink lyke orde van Cambodja. Met ingang van 16 Juni 3. s., de luit. ter zee 1ste kl. L. P. De Stoppelaar op pensioen gesteld en hem toegekond: a een pensioen van f 628 's jiars, on b eene verhooging van dat pensioen tea bedrage van f 375 's jaars, •ingevolge art. 1 c der wet van 1 April 1S75; en met ingang van denzelfden datum, bevor derd: tot luit. ter zee 1ste kl,, do luit. ter zeo 2de kl. M. H. E. Sachse, en tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst lsto kl. N. Van de Roemer. E n pensioen verleend van f 48-1 's jaars aan K. Platter, weduwe van don gewezen ont vanger der directe belastingen L. Yan de Kasteelo. De tweede luit. op non-activiteit jhr. A. A. G'alkoen, van het wapen der cavalerie, met ingang van 1 Juli a. s., op pensioen gesteld en het tedrag van het pensioen bepaald op f 800 's jaars. TWEEDE HVJ2ER. B(j do voortzetting van het kiesrecht-debat over art. 50 en de daarop voorgestelde amen dementen, bestreed do hoer Goeman Borgesius de weglating van kiesvereenigingen, daar dan de moeilijkheid zou ontstaan, byv. voor sociaal democraten, om 50 man to vinden, die eene aanbeveling voor hun candidaat ondertoekencn. De beer Seret stelde voor het cijfer 50 kie zers to veranderen in 40. De Minister acht 40 beter dan 20. De sociaal democraten hebben genoeg moed on onafhan kelijkheid getoond, dat niet te vreezen is, dat zulk een cyfer van ondcrteek-E naren niet te krygen zou zyn, en zeker zal de minister van justitie geen bezwaar maken, hunne kiesver eenigingen te erkennen. Het amendement Farncombe Sanders (het aantal kiezers, dat aanbeveelt, op 20 to bepalen) werd verworpen met 50 tegen 32 stemmen. Het amendement Seret (het aantal kiezers op 40 te bepalen) werd aangenomen mét- 5S tegen 30 stemmen. Het amendement Farncombe Sanders (geen aanbeveling door besturen van kiesvereenigin gen) werd aangenomen met 48 tegen 42 stemmen. Het gisteren vermelde amendement-Van Deinse en Pyttersen op dit en de volgende artt. werd ingetrokken. In art. 54 heeft de minister eenige wijziging aangebracht, waarduor stamkaarten ook op den stemmingsdag nog te verkrijgen zyn. Amendementen. De heer Pijnappel heeft voorgesteld in art. 55 to bepalen, dat de stembus niet geopend zal worden to 8, maar te 9 uren. Het doel is om de taak van het stemburoel, waarin ook kiezers buiten den Gemeenteraad zitting zullen hebben, niït zwaarder te mak9n dan npoJig i3. Voor de werklieden is het aan- vangsuur van 8 toch niet van nut. Dit geldt voor de gioote gemeenten. Waar in andere ge meenten eene andere regeling wenschelyk mocht zyn, zou aan Godep. Staten bevoegd heid kunnen worden verleend, om, tinnen zekere grtnzen, afwijking van do wtt toe te staan voor zooveel de uren betreft, voor de stemming bepaald. Dit laat-te denkbeeld i3 door den heer Zijlma belichaamd in een ander amendement, strekkende om in art. 55 te bepalen, dat de stembus op den dag der stemming 8 uren onafgebroken is geop nd tusschen 9 uren 's morgens en 9 uren des avonds, op uren, welko door Gedep. Staten voor elke gemeente worden bepaald. De heer Pijnappel hooft nog een sub amen dement voorgestel! op het amendement van den beer Hcldl, die den aanvang en het einde der stemming wil bepaald zien op 9 uren des morgens en 9 uren dos avonds, terwijl de heer Pijnappel voorstelt het aanvangsuur te bepalen op 12 uren 's middags. Do „Dricjaarlijkscho" in Den Haag aan don Boschkant. In „Do Kroniek" (de gele Kroniek) heeft Jan Veth deze expositie boJoopt met „een crime". Allereerst Jan Veth partijdig denkend, dacht mij het juister, myn oordeel op te schorten, totdat ik zelf kon zeggen: „Ik heb deze tentoonstelling bezien Enik heb ze bekeken; vermoeid bekeken! En heusch! na eigen beschouwing moet ik erkennen, dat Yeth nog dl te gemoedelijk is geweest in z'n uitdrukking. Deze tentoonstelling is geen „crime"; zij is het „comble" van „perversiteit". Er is hier eon horde van „croutes" byeen- vorzameld; (terwijl o. a. uitmuntende werken als die van D. "Wiggers en van mevrouw Bisschop Robertson naar den zolder zijn verwezen); er is hi9r een dilettanten gedoe geduld, dat „afschuwelijk" is te noemen. Wat moeten buitonlanders (neem voor mijn part o. m. Franschen, Amerikanen, Engel- schen), wat moeten buitenlanders toch donken van zulk een verwijfdeexpositie? Of de nawerking van de zéér-mooie ten toonstelling, door Van Wisselingh en Co. in „Pulchri" gearrangeerJ, my parten speelt?Ik durf 't vooralsnog niet beslissen. Maar op deze Driejaariyksche kom ik terug. Want: „gruwelijk" is ze. C. Verstek. Gemengd Nieuws. In one blad van gisteravond werd per advertentie aangekondigd, dat er een muntbiljet van tien gul ien, bestemd om ge bracht te worden in hot belasiinggebouw aan het Steenschuur, was verloren. Thans kunnen wo mededoelen, dat genoemd papiertje van waarde gisteren bespeurd werd op de oppervlakte van het water van den Apothekersdyk, nabij don wal en oader bereik van den vinder, door Gerard Brands, die het den heer C. F. Hazenberg, nadat h\j te weten was gekomen, dat deze er de eigenaar van was, ter hand stelde. De heer H. beloonde de eerlijkheii van den jongen vinder met oen rijksdaalder, waarmee de jongen terecht zeer in zyn schik was. Het adres van den eerlykon jongens is: Yan-der-Werf-straat 27. Van Katwijk aan Zee zyn ter haringvissehery vertrokken: KW. 84, sch. W. Ouwehand, KW 76, sch. C. Dubbelaar, KW. 25, sch. P. Guyt, KW sch. Jb. Van der Plas; alle vier van de Reedery Katwijk a/Zee. Do uitkomsten der kantvissoiic-ry zijn schraal. Voor garnalon wordt f 2 a f 2.30 per mand betaald. Bij bet onweder, dat zich Dins dag-namiddag omstreeks vijf uren boven Rypwetering ontlastte, is de bliksem gesla gen in den schoorstesn van een huis, be woond door den workman K. v. T. Uit den schoorsteen kwam het homelvuur in de woon kamer, alwaar oene aan den wand hangende klok verbrijzeld werd, en verliet het huis door een der ramen, zonder brand te veroorzaken. Een hekjo op den zolder was tevens geha vend eu ook de muur is niet onbeschadigd gebleven. Op de plek, waar de bliksem in de kamer den schoorsteon verliet, had de dochter des huizes kort te voren eenige werkzaam heden verricht, zoodat zij ongetwijfeld getrof fen zou zijn, als zy niet wegens hot felle onweer haron arbeid had gestaakt en in een ander gedeelto van hot vertrek ware gaan staan. Dit accident is dus gelukkig afgeloo- pen; ook zou een brand in dit dicht bebouwde gedeelte van het dorp de schromelykste ge volgen gehid kunn n hebben. Van de telephoongeleiding Warmond— Noordwljk smolt te Warmond in do Seminarie- laan oen groot gedeelte van do lyu. De tele- graphische verbinding tusschen Warmond en Noordwyk is derhalve verbroken. Te Jaarsveld sloeg de bliksem in oen wagen schuur van de weduwe De Witte. Een begin van brand word spoedig gebluscht. Te Deventer sloeg het hemelvuur in eenige gebouwen, o a. in het dak etner kerk, zon- dor echter onheilen te veroorzaken Eene villa op eenigen afstand van do stad werd van een daarop staand torentje beroofd, een daaronder liggend groot glas geheel verbrijzeld, terwijl de in de vestibule liggende hon1 doodelyk werd getroffen. Te Wyk-bij Housden sloeg de bliksem in h-t woonhuis van A. Mans. Huis en schuur zijn afgebrand, maar de levende have werd gered. In het huis van den bakker Van den Berg in de buurtschap "Wissel, onder Epe, werden eenige pannen en eemg houtwerk van het dak verbrijzeld en ontstond een begin van brand. Door flinke hulp der buren en der vrijwillige brandweer werd de brand in zyn begin gebluscht. Onder Hellendoorn verbrandde de arbeiders woning van J. H. Valk Gz.niets was ver zekerd Een drietal geiten schoten er het leven by in. Het huis van den Twickelschen opzichter Moll aan den Hengdooschen straatweg onder D.-lden, werd getroffen. In het ri6ten dak ontstond brand, die echter in zyn aanvang werd gestuit. Te Oudendjjk, by Woudrichera, werd onder schooltijd de openbare school door den bliksem getroffen Het vuur nam zyn weg door een der lokalen, verschoof eenigo banken van hare plaats, verliet het gebouw zonder brand te veroor zaken, noch den onderwyz-r en leerlingen eenig letsel toebrengende. Men kan zich voorstellen welke paniek dit ongeval onder de kinderen teweegbracht. Te Woudrichem sloeg de bliksem in de Herv. kerk, maar veroorzaakte geen brand en weinig schade. Te Heerde wérden twee koeien in do weido door den bliksem doodgeslagen. In hooger beroep stond voor het gerechtshof te Amsterdam teroc-ht de heer H. F. Bultman Hzn., wonende te Haar lemmermeer, dio by vonnis van 26 Maart jl. door de Huarlemsche rechtbank was veroor deeld tot eene maand gevangenisstraf, wegens het plegen van smaad ten laste van den heer J. M. H. Ten Kate, lsten luitenant der huzaren. De advocaat-generaal, mr. Jolles, requi- raerde tot vernietiging van het vonnis der rechtbank te Haarlem en veroordeeling van beklaagde tot f 100 boete. Mr. D. Simons, als pleiter voor den heer Bultman optredende, concludeerde tot vry spraak. Zcoals onzi lezers zich zullen herinneren, was door het openbaar ministerie te Haarlem 6 maand' n gevangenisstraf gevorderd. Do uitspraak werd bepaald over 8 dagen. Do arrondissement s-rechtbank te Rotterdam veroordeelde A. De W., 23 jaar oud, van beroep turfkoopman, tot 2 jaar ge vangenisstraf wegens paardendiefstal. Voorts werden een aantal kleine zaakjes behandeld, o. a. hoorde een persoon, die een quitantie, welke hem gepresenteerd werd, aannam en achterhield zonder te betalen, een maand gevangenisstraf tegen zich eischen; eene vrouw, die eone kat kokend water over het lichaam had gegooid, kreeg 5 dagen ge vangenis, en eenige Gouwenaars, dio een paar infantc-r.sten hadden mishandeld, resp. 6, 4 en 4 maanden gevangenisstraf. G. H., 33 jaar, houtddaaier te Waddings- vefn, zou op 7 April aldaar, nadat de woning, in gebruik by C. Meel, wed. Keing, waarin hy wilde binnentreden, kenneiyb voor hem door de bewoonster gesloten was, wederrechte- lyk in de woning zyn binnengedrongen, na de deur, die dicht was, te hebben opengetrapt en de sluiting te hebben verbroken, en daarop moedwillig die vrouw een gevoeligen slag hebben toegebracht. Beklaagde zeide wel in de woning te zyn geweest, doch de dour niet opengetrapt te hebben. Door er togen te duwon was zy open gegaan. Mishandeld had hy de wed. K. ook niet. Hy was alken naar do woning van do wed. K. gegaan, om haar te verzoeken zyne vrouw niet meer te beleedigen. Het tegendeel bleek echter uit de verkla ringen van 3 getuigen. Tegen bekl., dio volgens bet O. M. dit feit heeft gopleogd in eene driftigo bui, eischte het f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Naar de „Nieuwe Amsterd." ver neemt, gaat „De Hoop" dit jaar niot naar Henley in verband met het plotseling uit treden uit den ploeg oude acht van den heer Kampers en de nederlaag tegen „Triton" te Alfen. i Men schryft vorder uit Utrecht, dat de heer Behtinck, ondanks zyn mededoen aan de maskerade, besloten heeft met do acht van „Triton" mede naar Frankfort te gaan, en dat deze aldaar dus zal zyn samengesteld zooals ze Zaterdag voor 's Molenaarsbrug zoo schitterend won. In het politieblad wordt ge signaleerd J. F. Essers, 33 jaar, oud-O.-I. militair, brievenbesteller, woner.de Daniól Stalpertstraat te Amsterdam, sedert 6 Juni jl voortvluchtig met een bedrag van ruim f 700, door hem van postquitantiên geïnd en niot verantwoord. Van uit Haarlem zond hy aaD een zwager te Amsterdam per Hol- landsche spoor een pakje, waarin een zilveren horloge met ketting, lombardbriefjes, benevens een schryven aan zyn vrouw, waarin hy doelt op zelfmoord De commissaris van politie 1ste sectie (voorm. St.-Pietershal) verzoekt op sporing, aanhouding en inbeslagneming der op hom bevonden waarden. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in zyne zitting van gisteren uitspraak in de appölzaak van den kapitein-kwartier meester by het lste regiment vesting artillerie N. H. M Van A., die in eerste instantie door den krygsraad in het 3de militaire arrondisse ment, standplaats Arnhem, was schuldig ver klaard aan ontrouw en falsiteit in oene admi nistratie en bewind van penningen en te dier zake, onder aanneming van verzachtende om standigheden, werd veroordeeld tot eene militaire detentie van één jaar, ingaande 3 Aug. 1895. By eene zeer breed gemotiveerde sentontie achtte het Hof de aan bekl. ten laste gelegde valscbheden in zyn kasboek wettig en over tuigend bewezen en verklaarde hem daardoor schuldig aan fal3iteit in oene administratie en bewind van penningen, waarin hy als militair (kapitein kwartiermeester) gesteld was, met vcroordeeling tot eene militaire gevange nisstraf van één jaar, ingaande 3 Aug. 1895, met ontzetting tevens van het recht om by de gewapende macht of als militaire geèm ployeerde te dienen voor den tyd van dne jiron, alsmede in de kosten vaD het hooger bero?p. Getuigengelden. De „Asser Ct" levert weder een staaltje hoe verouderd het tarief voor het getuigerigeld, dat reeds sinds 1843 van kracht is, mag genoemd worden. By ce behandeling der Z3ik van de aanvaring der stoombooten „Meppol II" en „Zuiderzee" op 1 Aug. j 1., waren gisteren voor de recht bank te Assen een 20-ta) getuigen gedagvaard, waarvan eenigen met recht een goeden dag hadden. Zoo ontvingen een torpedist uit Bnelle en een stoker van de gasfabriek te Enkhuizen ieder f 65, terwyl getuigen uit Rotterdam met f 60 en uit Amsterdam met f 50 werden betaald. Op een plaatsje in do Betuwe werd by een familie aan het ontbyt in een krentenbrood een kikker aangetroffen! In de afgebrande korkteAsperen heeft men by het wegruimen der puinhoopsn onder meer rechts van den preekstoel een grafsteen gevonden, waarop een bisschop in zyn gewaad geheeld staat, terwyl men uit de letters tot heden alleen kon ontcyferen Jan van Polanen. Op de muren der kerk hebben thans de ooievaars hun nest betrokken. Te Brielle heeft zich een ver- eeniging geconstitueerd tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, vooral met het oog op hot heerlyk in de duinen gelegen Oost voorne. Eere-voorzitter is de heer Lette, burge meester van Brielle en Oostvoorne; terwyl de heer L. Rademaker als voorzitter, de heer M. Hey als penningmeester en do heer L Rocquette Muntingbo als secretaris fungeeren. Reeds bestaat sedert eonig9 dagen een go- regelde omnibusdienst tusschen Brielle en Oost voorne. Jaap Eden heeft Zondag te Rou- baix de wielryders Mac Donald en Johnson verslagen. Jaap werd te Roubaix zeer gevierd na zyn overwinning. Toen hy afsteeg, overhandigde de directeur van het vélódrome hem een prachtigen krans van natuuriyke bloemen, waarmede de overwinnaar nog een baan maakte, terwyl de muziek het Nederlandsche volkslied speelde. Driedubbele terechtstelling. In de govangenis van Newgate zyn Dinsdag morgen drie moordenaars opgehangen: Sea man, die een grijsaard en een vrouw had vermoord «i by zijn vlucht ernstig gekwetst werd door een val van het dak, en Milson en Flower, die tot de doodstraf waren ver oordeeld wogens den moord van een grysaard in MushweM Hill. Zooals men zich zal her inneren, kwam de politie hen op het spoor door een lantaarn, die zy op de plaats der misdaad haddon achtergelaten. Gistermorgen werd in dezelfde gevangenis de doodstraf voltrokken aan Annie Dyer, die een groot aantal kinderen, welke door de moeders tegen betaling van een som in 69ns, aan hare zorg waren toevertrouwd, in do Theems had verdronken. Jaren lang had dit monster die scbande- lyke praktyken uitgeoefend. De laatste maanden waren 14 kinderiykies, in zakken genaaid, uit de Theems opgehaald; al die kinderen waren op dezelfde wijze door middel van een strik gewurgd. Ondanka al de bewijzen, die zich tegen haar opstapelden, bleef vrouw Dyer alle schuld ontkennen, en ofschoon zij volgens sommige geneesheeren niet ten volle toereken baar was, had de jury niet geaarzeld het schuldig over haar uit te spreken. De beul Reindel, van Maagdenburg, heeft verleden week te Brunswyk den portier Oehlmann, die den 16jen Maart jl. ter dood I is veroordeeld wegens moord in November 1895 gepleegd op zyne tante en haar zoon, terechtge- steld. Dit waa do 150sto executie, die Reindel voltrokken heeft. Een bonde Koerden hoeft de werk- lioden aan den spoorweg van Smyrna naar Kasaba aangovallen en velen gedood. Ook moeten verscheidene buitenlandscho ingenieurs zyn omgebracht. Het Bolgische stoomschip „Prin- cesse Clément n9", van Genua, N ;pels, Livorno en Carloforto naar Antwerpen, is gisternacht by de Spaansche kust in aanvaring geweest met eene onbekende bark. H.t stoomschip is gezonken en do g/. zag voerder De Pauw ver dronken. De ovengen dtr bemanning zyo gered en aan wal gebracht. Burgerlijke Stuud van Leiden, van 3 tot en met 10 Juni. BEVALLEN. J. La man geb. Delmeer Z. W. Crama geb. Dussenbroek D. Th. Lohmann geb. Van Weeren Z - C. Crisp ij u geb. Van dor Laan D. P M C. Van der Blij geb. Tooiens Z J M Brussel geb Bonnet D. W. A. N. Sch nabel geb BTedomeijer D S. Fuchs geb. Robijn D S. AJcijers geb. Selier Z. C. Filippo geb. De Blauw J. Van Oosten geb. Kruit Z. M. M Speet geb. Do Vrind Z. N. Dee geb. Van t Riet Z. S. A. Pracht geb. Van llcijningen D. E. Van der Meer geb. Sersel Z. A. C. Th. C. Van der Blom geb. Bonnet Z. J. Stipter geb. Groen Z. B. Van der Waals geb bips D. C VY. Prins geb. Mulder D H. Van dei Lucht geb. Kuitenbeek D. J. Smittenaar geb. Densel L. A. G. Bokooij geb. Schreuder D. P. M. H. Bik geb. Jacobs Z. J. H. Sneijdei geb. Ceerhngs D. M. Van Maris gob. Albert L'. A. Neuteboom geb. Bontje Z J C. Van der Heijden geb. Boom D. C. Klkerboui geb. Frankhuyzou D M. C. Van der Tui o geb Zaalberg D M- W. E. Oudemans geb Neuteboom Z P. Veerman geb. Westhuis D. GEHUWD. D De Vos jui. en G. F. Laterveer jd. A. E Smits jm. en E. J. Van der Zeeuw jd L. C. H. Kouw jm. cn E. J. C. Vilders ld. W De Koningjm en E. Brokaar jd.M. VanKoode jm. en C J Bonnet jd OVERLEDEN 1 Gioesbeek m. 64j. I. Kuijters D.76j A. M Pannen tier geb. Gi oothoff v. 66 j. C. Piket geb Yan Tongeren w 84 j. W. 15. A. Nieuwenhuys in. bó j. M 11. De Kruys ui. G7 j G C. E Gielis D. 7 m. H. Maas Z. 3 j A J Lut Z. 5 m J. liienjot m. 46 j. L. Eerdingh m 76 j P Va:. Beek m. 65 j. A. Cornet Z. 8 m A J. Van der Horst m. 47 j W. v. lterson geb. llclvenstein v.31j. J llegeei geb bierat w. 82 j. AARLaNDERVEEN. Bevallen: M. StreDg geb Moons D. P. Van der Neut geb. Vier- bergen D. Gehuwd. J. Spruitenburg jm. 25 j. en D. Van der Bijl jd. 22 j. ALFEN. Bevallen: N. Smit gob. Braam Z. G. U Knoppers geb. Van Noort L. J. M. Jon kergouw geb. Van Kleef D. Overleden: J. U. JToogteijling Z. 2 j. G. Ramp, echtg. van K. Zandbeigou, 66 j. Gehuwd. W. J. Van Wijng iardeu jm. 28 j. en B. Baas jd. 33 j. ALKEJlAi'E. Geboren. Wilhelmus Francis- cus, Z- van n. Doeswijk en W. nv, nliju. Mav- garetba Cornelia, D. van li. Koek en J. C. tioogec- boom Gehuwd: T. Van Bostelcn, wedr. Ja.itst van C. Van den Boom, eerder vau G. De Kijk, 48 j. en M. beboemaker jd. 4U j. L. Van der Voet jm. 28 j. en C M. Hulsbos jd. 21 j. Overleden: C bchouteu 66 j., echtg. van A. P. Van Pelt. A. De Prie 9 in., D. van L. De Prie en J. Loos. BODEGRAVE. Bevallen: W. H. Swaanevelt geb. Triep Z. A. Scholten geb Koopman D. U verleden: M. Plomp, echtg, van N. D, Domburg, '33 j. A. Ouusboorn, echtg. van J. Beijin. 8Ü j. W. Van lngen 9 m. E. D. Dekkers 8 d. Gehuwd: J. D. Van Leeuwen jm. 26 j. en M. A. Boer jd. 30 j. I30SKU0P. Bevallen- J. Van Wilgen geb. Mesman 'Z. M Van Nes geb. Vau Nes Z. P. Van Pruis se di geb. Groene veld Z. Al.Scholten geb Vau der Willik D. Gehuwd. J F Verkade 26 j. en L. Kinkel 26 j,' HAZEKSNVOUDE. Bevallen: N. U. Okkeiso geb Visser Z. T. Van Aleursgeb Van EsD. G. Vonk geb. Burggraal Z. J, Bogeman geb. BToere Z. Overleden: J De Groot Z. 8 m. C.Fran cken Z. 3 w. Verpleging vau krankzinnigen. Een vry beiangryko zaak is voor de Arn- hsmscho rechtbank behandeld, nl. het hooger beroep door den hoer Zercst, directeur van do inrichting voor zenuwlyder. te Ede, inge steld tegen het vonni3 van den kantonrechter te "Wageningen, waarby hy tot f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis, veroordeeld is, ter zake, dat by in zyn gesticht in den loop der maand September 1895 had verpleegd drie personen, welke door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht en door verschil lende doctoren in krankzinnigen toestand waren bevonden. Behalve de veroorde.ffie, was ook de amb tenaar van het O. M. van dit vonnis gekomen in hooger beroep. De hoor Zerbst deelde mede, dat zyn gesticht dient tot verpleging van zenuw- lyders. Voordat patiënten worden opgenomen, ontvangen do doctoren, oie in de plaats hun ner inwoning met de behandeling dier per sonen waren belast, een prospectus, waarin staat dat krankzinnigen ni-t worden opge nomen, en moeten zy verder een staat van inlichtingen invullen en onderteekenen, omtrent den toestand, waarin de patiënt verkeert. Is dit geschied, dan moet bekl. te goeder trouw aannemen, dat by die personen geen krank zinnigheid aanwezig is. In zijn gesticht staan de patiënten onder behandeling van dr. Van der Sloos, en wordt door dien geneesheer krankzinnigheid geconstateerd, dan geschiedt daarvan direct aangifte. De president geeft den beklaagde eebterte verstaan, dat de rechtbank in dit opzicht in dr. Van der Sloos geen al te groot vertrouwen stelt, daar zy ook vroeger reeds een veroor- deelend vonnis uitsprak, niettegenstaande aia geneesheer ook toen verklaarde, dat geen krankzinnigheid aanwezig was. B\j geeft ver der beklaagde in overweging een anderen geneesheer te nemen, doch de heer Z. zegt dat by geen keuze heeft. Op een vraag van den officier van justitie, of bekl., toen de drie bewuste patiënten zoo-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2