Donderdag «Juni. A°. 1896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. N°. 1112a 4 TTl^PTT PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. g 1.40. v„ 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootoro letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit iiommor bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgevingen. Burgorooeeter en Wethouders Tan Leiden; Gezien art. 23 der Verordcniog van den llden Ocjober 1880 (Gemeenteblad No. 10); Brongen ter algemeene konnia, dat tut het in- Bchrijvon yan leerlingen voor de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen al bier, gelegenheid ral worden gegeven van don laten tot c-n mtt den 13den Juni o. k. dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voovmiddags kalfnegon tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van balfiwoe tot twee uren des namiddags in het schoolgebouw van de Kweekschool aan dc Oude Vest. Burgemeestor en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 88 Mei 1898. E. KIST, Secretarie. Burgemoester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 6 dor Verordening van den 25aten Januari 1894 (Gemeenteblad No. 6 van 1894); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het <loon inschrijvon van nieuwe leerlingen voor dc open bare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gege ven worden: voor die voor voorbereidend "meer uitgebreid lager ouderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in liet schoolgebouw aan de Aalmarkt; der 1ste klasse, voor meisjes, in liet schoolgebouw aan do Boommarkt; der 2do klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat: der 2de hlaaso, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breestraat; on wel van den let on tot on mot den 13den Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfncgen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien van lialftwoo tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 28 Mei 1896. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Juni. Hedennamiddag te twee uren aanvaardde prof. J. F. O. S. Yeit het hoogloeraarsambt bü de faculteit der geneeskunde aan de universit it te Leiden, met het houden eener oratie „over het doel van het onderricht in de verloskunde en de gynaecologie." Spr. gaf allereerst over dezo z :ak een histo rische inleiding. Vervolgens zette hü het hoog belang van goed ingerichte klinieken uiteen, waar de grond gelegd moet worden voor de grondig weten- schappelyke en practische vorming van den arts. Niets is weelde, wat aan klinieken ten koste wordt gelegd; 't is vooral de Hongaar Semmelwciss geweest, dio op do groote waarde daarvan heeft gewezen, vooral omdat hü vele van de puerperal-ziekten toeschreef aan onrein heid der klioi.kon. Eon groot gedeelte der wetenschappelijke verloskunde bestaat in anatomische en pbysio- logische onderzoekingen. Vervolgens was des sprekers rede gewijd aan 't verband tusschen chirurgie en inwen dige geneeskunde. H\j wees op de moderne opvatting van de gynaecologie, nl. dat er tegen- woor dg daarbij zooveel op operatief gebied geschiedt, te veel, omdat de diagnose daar onder wel eens schade lijdt. Men moet alzoo roet 't mes alleen zooveel mogelijk ingrijpen, waar 't volstrekt noodig is. De hoofdzaak is de diagnose met do techniek in verband te brengen. Alleen een algemeen ontwikkelde arts kan over do noodzakelijkheid oener ope ratij oordeelen. De rede werd gehouden in de Duitsche taal en met do gebruikelijke toespraken be sloten. Een talrijke scharo woonde de plechtig heid bij. Gelijk men weet, is prof. Yeit de opvolger van den naar Amsterdam vertrokken hoog leeraar dr. H. Treub en was hij tot nu privaat docent aan de universiteit te Berlijn. De jaarvergadering van de Vereeniging tot Christ. Verzorging van krankzinnigen in Nederland zal den 17den Sept. a. 8. te Leiden plaats hebben. Des namiddags zal door dr. Van Dale en door dr. Schuurman Stekhoven een weten schappelijk onderwerp worden behandeld. De Ned. mail, met berichten uit Batavia tot 5 Mei, kan hedenavond hier worden ver wacht. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Driemanspolder onder Zoetermeer en Stompw\jk is tot dijkgraaf (voorzitter) herkozen de heer N. Boonekamp, te Zoetermeer. Ter vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Noordeind- en Geer-polder onder de gemeenten Ter-Aar en Leimuiden, zijn vastgesteld de rekening over 1895. No. 1. Bestuurskostenaan Inkomsten op f 29S.655 Uitgaven 306.72 Nadeelig slot No. 2. Afdeeling Noordeind aan Inkomsten op Uitgaven Batig saldo No. 3. Afd. Geer: Inkomsten Uitgaven Batig saldo No. 4. Afd. AfdammingInkomsten Uitgaven Batig saldo f 19.20 De begrooting voor 1896: No. 1. Bestuurskosten: aan Inkomsten op Uitgaven Do omslag per Hectare No. 2. Afdeeling Noordeindaan Inkomsten op Uitgaven 1.06s f 403.06 491.745 472 54s f 344.70 344.70 f 0.80 „3069.18 „3069.18 De omslag per Hectare No. 3. Afd. Geer: aan Inkomsten Uitgaven De omslag per Hectare No. 4. Afdeeling Afdamming: aan Inkomsten Uitgaven f 5.00 „1180.65s 1180.65 f 3.00 510.94s 510.94s De omslag per Hectare f 5.00 De herijk der maten en gewichten in de gemeente Alf.n zal plaats hebben den Ssten Juni a. s., van halftien tot 12 uren en van 1 4 uren; den 9den en lOden Jur.i telkens van 9-12 en van 1-4 ureD, en den 11 den Juni van 912 uren, telkens in het lokaal achter het Weeshuis. Het bestuur van het district 's-Graven- hage der Vereeniging „Eigen Hulp" heeft de statuten goedgekeurd van twee in het district op te richten nieuwe afdo9lingen, namelijk de „Coöperatieve wasch-, bleek- enstrijkinrichting" en de „Tuinvereeniging". De wascbinrichting, waarvoor bereids eene leening van f 85,000 is volteekenc', heeft ten doel om de ter behandeling gegeven wasch- goederen harer leden te reinigon, te bleeken er, desverlangd te strijken en geheel opge maakt af te loveren. De tuinvereeniging heeft ten dool haren leden goede en goedkoope groenten, vruchten en later ook blooraen af te leveren. Wegens het uittreden van den heer Wijn malen als voorzitter en als lid van het districts- bGstuur, is tot voorzitter gekozen de heer F. E. L. A. Abel. Drie a vier weken denkt men, volgens den Haagschen kroniekschrijver van de „N. Gron. Crt.", nog aan de kieswet te moeten besteden; misschien zal er tusschentijds nog wol eens een dag of halven dag aan andere zaken worden gewijd of aan hot sectie onder zoek van nieuwe ontwerpen, bijv. de wettelijke tjjdregeling met uitzonderingen maar men zal de kieswet in Juni afdoen en dan voorde tweede lezing nog een kleine schoonmaak houden; doch in de eerste Juli-dagen gaat de Tweede Kamer uiteen, zonder eenig onderwerp van gewicht of omvang behalve de reformbill te hebben afgedaan Alles moet dan verder maar tot September blijven liggen. Hoogstwaar schijnlijk zal ook de Eerste Kamer niet voor de nieuwe zitting met de kieswet afrekenen; zoo in Juli de Senaat al mocht wordeD bijeen geroepen om eenige kleine dingen te beban dolen en de reformbill in dé afdeolingen te onderzoeken, met de publieke discussie zal zeker tot September worden gewacht. Ds. Laan, pred. bij de Ned.-Herv. Kerk te Rotterdam, zal wegens den voortdurend minder goeden staat zijner gezondheid emeri taat aanvragen. Ds. L. werd in 1872 proponent, en den 6den Oct. van dat jaar predikant te Leerbroek, in 1877 te Meteren, in 1881 te Serooskerke, in 1884 te Goes en op 1 April 1888 kwam hij te Rotterdam. Er is sprake van den hoer L B. J. Moor als regisseur bü „Het Ned. Tooneel." Te Utrecht is gisteren aangekomen jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, oud gouverneur van Suriname. De minister van oorlog heeft nadere be- palingen vastgesteld nopens de aanbesteding en levering van fourage en ligstroo, bij oefe ningen noodig. Bijwijze van proef zullen in den loop van het jaar 1S96 voor alle leveringen van fourage bij oefeningen, hooi en stroo gezamenlijk, haver afzonderlijk kunnen worden geleverd. In het begin van het jaar 1897 zal wederom, op voordracht van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, aan eenNeder- landsch plantkundige de gelegenheid worden gegeven, om, op kosten van het Buitenzorg fonds, vermeerderd met het daarvoor toege stane Rijkssubsidie, volgens de bestaande bepalingen, gedurende vier maanden aan 's Lands Plantentuin te Buitenzorg te ver toeven voor het doen van botanische onder zoekingen. Hun, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, wordt verzocht zich vóór 15 Juli 1896 schriftelijk aan te melden bij een der hoogleeraren in de botanie aan de Rijks universiteiten: dr. W. F. R. Suringar, te Lei den; dr. N. W. P. RauwenhofF, te Utrecht, of dr. J. W. Moll, te Groningen. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg is, ter vervulling van eene vaca ture van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbe veling: jhr. mr. J. F. Schuurbecque Boeije, substituut officier van justitie bü gemelde rechtbank; mr. H. M. G. Kloppenburg, kan tonrechter te Ter-Neuzen, en mr. B. W. F. Kronenberg, rechter in de arrondissements rechtbank te Zieriksee. In de op 28 Juli a. s. te Berlijn te houden algemeene vergadering van het Verein deut scher Eisenbabn Verwaltungen, by gelegen heid waarvan tevens het 50 jarig bestaan dier vereeniging zal worden gevierd, zal de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen worden vertegenwoordigd door de heeren: boofd-ingenieur J. Kalff, secretaris J. Tb. Gerlings en inspecteur in algemeenen dienst mr. A. J. M. Bake. Door den Raad van Commissarissen der Nederlandsche Centraal-Spoorwegmaatschappü is tot ingenieur van don weg dier Maatschappij benoemd de heer C. Hubers, adj.-ingenieur bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegon. De „Staats-Ct." behelst heden het bericht, dat Hr. Ms. fregat „Van Speyk," onder bevel van den kapitein ter zee F. K. Engelbrecht, in den ochtend van 2 dezer van Venetië is vertrokken, met bestemming naar Nieuwediep. Zooals onze lezers weten, had de „Van Speyk" in opdracht, het lijk van prins Willem George Frederik van Oranje-Nassau naar ons land over te brengen. Over de tegenspoeden, bü het zoeken naar het stoffelijk overblijfsel van den prins ondervonden, behelst de „Staats- Ct." geen woord. Naar de „N. R. C." verneemt, wordt alleen het monument, ter nagedachtenis van den overleden Prins Willem George Frederik van Oranje te Padua opgericht, met de „Van Speyk" naar Nederland overgebracht. In verband met de terugreis van het oorlogs schip „Van Speyk" naar Nederland is de rechtstr^eksche verzending van brieven en andere stukken aan dat schip gestaakt. In Augustus a. s. zal een vergelükend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegraphie, waarvoor twintig plaatsen worden opengesteld. Voor ten hoogste twee van deze twintig plaatsen zullen vrouwe- lÜke candidaten in aanmerking kunnen komen. De adspiranten behooren zich vóór 1'Juli a. s. by een eigenhandig geschreven adres tot den Een vreeselijke Wraak. 2) 't Was wei vreemd, dat Andrea Chiatto nog altüd te Pisa bleef hangen, ofschoon de paleizen van den adel niet langer voor hem openstonden en hü weinig kans had nog veel bestellingen te krügen. Hg kwam niet dikwgls op straat, maar als hü er zich vertoonde, zag hü er altüd even vroolük uit; hü had volstrekt niet het uiterlyk van iemand, die boozo plannen smeedt. Wel brandde er nog dikwüls tot diep in den nacht licht op zün kamers en werd het geloof in zün boven- 'natuuriijke talenten bü den dag vaster. De belangstelling, die de menigte voor dien zonderlingen man gevoelde, had h3ar toppunt bereikt, toen de mare zich verspreidde, dat hij een brief had geschreven aan zün vijand Soffareno, waarin hü hem het voltooide portret der ongelukkige markiezin aanbood. De tyd had marines Soffareno zachter gestemd. De groote liefde, die hg voor zün vrouw had gevoeld toen zü nog zün meisje was, herleefde nu zü dood was, en al had hü geen berouw over zün daad, hü dwaalde toch bü voorkeur met zün gedachten af naar het tüdperk, waarin hü niets dan vreugde vaD haar had beleefd. Hoe vreemd het ook moge schynen, hü nam het aanbod van den schilder aan en stemde toe in de voorwaarden, die deze hem stel le. Die voorwaarden waren nog vreemder dan het aanbod zelf. Chiatto eischte, dat er een kamer zou worden ge reserveerd voor het schilderij, en dat hij het zelf, wanneer hg wilde, zou kunnen komon ophangen. Hij eischte daarenboven, dat de sleutel van de kamer hem van te voren zou worden toegezonden, en dat Diemand de kamer zou binnentreden zoolang hg nog niet klaar was met het ophangen van het schildery. Hij zou zelf wel een trapladder en de verdere benoodigdheden meebrengen; niemand mocht hem storen by zün werk. De markies stemde toe in die voorwaarden op zekeren dag heel vroeg in den morgen arriveerde Chiatto voor het paleis met een kar, waarop twee groote kisten stonden, die met zwart laken waren bedekt. Geholpen door den voerman, droeg Chiatto de twee kisten naar de aangewezen kamer dezelfde kamer, waarin wü straks zullen doordringen en sloot zich zelf op. Een half uur lang werd er in de kamer druk gehamerd en met meubelen geschoven. Toen het halve uur verstreken was, liet de artist den voerman roepen; hü deed de deur van de kamer op slot en droeg met den voerman één der kisten weer naar de kar. Hierop re9d de man weg en Chiatto beval den bedienden, die hem met verbazing had den gadegeslagen, hem bü hun meester te brengen. Ofschoon zü een voorgevoel hadden van een naderend onheil, gehoorzaamden zühem; weldra stonden de twee vyanden tegenover elkaar. De markies wist al, dat het schilderü was gearriveerd; hij had gehoord, dat Chiatto zich zoo vreemd gedroeg; hü was opgestaan, had een chamber-cloak aangeschoten en kwam nu te voorschün, deels door nieuwsgierigheid, deels door het geheime verlangen gedreven de trek ken van de geliefde doode zoo gauw mogelü'k te aanschouwen. Het eerste oogenblik heerschte er oen pün- lüke stilte tusschen hen, een stilte, welke de markies verbrak door eenige woorden van dank uit te spreken. Chiatto viel hem in de rede. Sir," zei hü, „ik ben niet hier gekomen om mü door u te laten bedanken. Daar hü gooide hem den sleutel voor de voetendaar hebt u den sleutel van uw kamer. Ga er been en bekük het portret zoodra u er zin in hebt. Maar wees voorzichtig, want op dat portret rust de vloek van Andrea Chiatto, en ieder, die er naar kijkt, sterft dadelükl" Dit zeggende, ging hü weg met gefronst voorhoofd en van woede schitterende oogen; de bedienden waren bang voor hem, zü weken eerbiedig ter züde. Dienzelfden dag verdween hü uit Pisa en niemand heeft sedert ooit meer iets van hem gehoord. De oude Soffareno was het eerste oogenblik wel wat onder den indruk van die bedreiging, maar hü vermande zich weldra het was niets dan onzin, uitgeslagen door een half gekken kwakzalver raapte den sleutel op en ging naar de kamer, waar het portret hing. Geen een der bedienden had den moed met hem mee te gaan. Geheel opgaande in hun angst 'voor de geheimzinnige, bovenaardsche machten van den schilder, stonden zü in een groepje aan het einde van de gang en keken van uit de verte naar hun meester, die de kamer binnentrad. Twee minuten verstreken zonder dat zü iets hoorden. Toen de twee minuten om waren, werd de deur opengerukt en kwam do markies over al zün leden rillende en zoo bleek als een doode de kamer uit. De bedienden snelden hem ter hulpe en nadat zü, op zün op zwakken toon gegeven aanwijzingen, de deur hadden gesloten en den sleutel er afgenomen, droegen zü hem naar zün slaapkamer. De twee kin deren werden gehaald ze waren nog te jong, om te begrüpen wat er gebeurde en de vader liefkoosde hen voor de laatste maal. De priester, die gewaarschuwd was, ver scheen nu ook en aan hem, maar ook aan hem alléén vertrouwde de stervende de ge heimen dier mysteri8che kamer toe. Een uur daarna blies do markies den laatsten adem uit; de laatste woordeD, die hü sprak, waren het bevel, dat geen lid züner familie zou trachten het portret te zien, dat zoo'n vreese- )Üke macht uitoefende. Van dat oogenblik af aan kreeg het portret den naam, waaronder alle intimi der Soffareni het kennen: „het gevloekte schilderü." Twintig jaar lang werd het bevel van dtn stervende trouw nagekomengeen levend wezen overschreed den drempel der kamer. Niets zou ook de bügeloovige huisgenooten or toe hebben gebracht den vloek te trotsoeren, die op het portret rustte. Voor den orfgena m van den ouden markies, die intusschen tot een man was opgogroeid, was het weggelegd de vreeselüke voorspelling voor de tweede maal tot waarheid te maken- directeur generaal derposterüen en telegraph te wenden. Verzoeken, na dien datum in komende, worden buiten aanmerking gvLite De aandacht wordt er op gevestigd, dat de surnumerairs er niet op zullen kunnen rekenen, dat hun eene standplaats zal worden aangewozen op het kantoor ter plaatse waar hunne ouders of voogden gevestigd zü'n, doch dat zü voor korter of langer tyd geplaatst zullen worden daar, waar dit voor hunne ontwikkeling of in het belang van den dienst het best wordt geacht, en dat zij, zoo zü op het Igdstip, waarop z(i hun 27ste jaar hebben volbracht, niet of niet volledig hebben vol daan aan het examen voor commies der posterüen en telegraphie, op grond van art. 4 van het koninklük besluit van 10 Augustus 1895 No. 22, uit den dienst worden ont slagen. Men zie verder de Staatscourant van 3 Juni. De Staatscourant van 3 dezer bevat de statuten der volgendo vereenigingen, bü kon. besluiten erkend als rechtspersoon, krachtens de wet van 22 April 1855 (Stsbl. 32): de schietvereeniging „Holiandia", toKatwük, ter bevordering van 's lands weerbaarheid, aangegaan voor 29 jaren, gerekend van 1 Oct. 1895; do vereeniging „Groningsche wielrüdersclub De Adelaar", te Groningen, opgericht voor 29 jaren en 11 maanden, gerekend van 1 Maart 1888. ■=- Het stoomschip „Ajax," van Amsterdam naar Java, arriveerde 31 Mei te Singapore; de „Prins "Willem I" arriveerde 30 Mei van Amsterdam te Paramaribo; de Prins Willem III" vertrok 1 Juni van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem IV," van Swine- munde naar Amsterdam, vertrok 2 Juni van Havre, do „Prinses Wilhelmina," van Amster dam naar Batavia, vertrok 2 Juni van South ampton; de „Conrad" arriveerde 2 Juni van Batavia te IJmuiden; de „Drente," van Ba tavia naar Rotterdam, vertrok 2 Juni van Marseille; de „Prinses Mario," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2 Juni te Port-Said; de „General", van Oost-Afrika naar Hamburg, arriveerde 2 Juni te Aden; de „Prins Willem IV" arriveerde 3 Juni van Surinamo te Arasterdam. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrüdag 5 dezer niet plaats hebben. Bü koninklük besluit is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Amsterdam, mr. W. P. A. Helle gers, advocaat en procureur aldaar. Met ingang van 1 Juli a. s. benoemd: lo. tot adjunct commies bü het bureau van don inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, de adjunct-commies bü het departe ment van oorlog W. G. De Bordes, en 2o. tot adjunct commies bü het departement van oorlog, de eerste klerken bü dat departement B. W. Hamann en H. C. Maul. Met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Stadskanaal, W. Meüer, thans commies der posterüen van de tweede klasse. „Marchesa Helena beeft mü verteld" (ging de heer Rönnfeldt voort), „dat haar broeder dien stap deed tegen haar wil en ondanks haar ernstige waarschuwingen. Maardejong9 Vincente was stoutmoedig en een vrüdenker; hü beroemde er zich op, dat hü voor niets bang was, hetwelk niet zichtbaar of tastbaar was. Eenigen züner vrienden hadden hem op het idee gebracht om dien stap to wagen door te informeeren naar wat zü het „be- tooverde portret" noemden. En deels om een einde te maken aan dergelüke moppen, deels uit verlangen om het portret züner gestorven moeder te zieD, deelde de jonge markies zün zuster zün vast besluit mee, om in de nood lottige kamer door te driDgen. Zoodra zün besluit was genomen, hielp het mets of de anderen hem al van zün plan trachtten af te brengen. Hü vond den sleutel onder een hoop stoffige papieren en in den vollen bloei van jeugd, gezondheid en energie overschreed hg den drempel der kamer 6n verdween. Hü zal zoowat een kwartier zün weg gebleven. Ik was toevallig dien dag in het paleis. Ik was nog niet lang te Pisa, waar ik wilde uitrusten van mün studies; je weet, dat ik voornamelgk natuurkunde, scheikunde en de verwante vakken bestudeerde. Ik ha<? onder mün introducties or ook een voor een intiem vriend van den jongen markies Soffareno en ik was weldra op zeer ver trouwelyken voet met Vincente. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1