N#. 11123. A". 1896 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Maandag X Juni LEISSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURAUT: Yoor Leiden per 3 maandon. Franco por posts Afzondorlyko Nommers 1.10. 1.40. v„ 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 30 Mei. In een der bovenzalen van het Nutsgebouw had gisteravond de algemeene ledenvergade ring plaats van de Loidsche afdeeling der •Nederlandsche Yereeniging tot bescherming van dieren, welke vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer R. Koop mans van Boekeren, die zeide gaarne gezien te hebben dat ze talryker bezocht ware geworden. Na lezing van de notulen der vorige ver gadering, van 14 Nov., bracht de secretaris, de heer L. J. A. Braakenburg, verslag uit omtrent de werkzaamheden der afdeeling, waarby in de eerste plaats werd herinnerd aan de wyze, waarop ze uiting wenschte te geven aan de buitenwereld. Daartoe werden aan de jeugd diploma's uitgereikt, welke plechtigheid geschiedde in de Stadszaal aan honderden kinderen, die "beloofd hadden geen ditren te zullen martelen of mishandelen. Met erkentelijkheid werd ge wezen op de medewerking, ondervonden van de hoofden der scholon. Het aantal der kin deren is sedert nog toegenomen, want telkens komen er zich nog aanmelden met dezelfde belofte. Vervolgens werd medegedeeld welke proef nemingen er door de heeren Braakenburg en De Jong op verschillende muizen en een konijn waren bewerkstelligd om na te gaan welke de kortst mogelyko weg was om dieren af te maken. Geschieddb dit hier by v. met ver- dooving of bewusteloos-making, by grooto dieren schynt doodschieten, door een geoefende hand en op de juiste plaats geraakt, het beste middel, hetwelk dan ook re9ds wordt toege past, door een daartoe aangewezen agent van politie, op honden, welke worden opgevangen wanneer er de belasting niet voor is betaald. ■De commissaris van politie heeft zich tevens bereid verklaard om mede te werken tot het goede doel dat deVereeniging beoogt. [Applaus Het bestuur zelf stelt zich bovendien be schikbaar voor allen, die zich van eieren willen ontdoen, om hen daarby behulpzaam .te doen zyn, gelyk o. aook reeds het goval was by een lid, dat zyn paard, hetwelk by niet meer voor het bestemde doel kon gebruiken, niet in handen van een „jager" of derg. wilde doen komen, maar door doodschieten voor mogelijke mishandelingen wild-j behoeden. De heer A. L. Quant gaf als penningmees ter een overzicht van den toestand der afdee ling, welke bevredigend kon genoemd worden. Er zyn thans 62 l^den. De afdeeling werJ, door tusschenkomst van den heer Van Boeke ren, in hot bezit gesteld eener erfenis van 50 van eene vroeger hier bestaan hebbende diorenbeschermers-vereeniging. Mot die som bedroegen de ontvangsten aan contributiën, giften en andere bydragen 251.60, terwyi de uitgave# beliepen 113.65'/^ zoodat er een batig saldo in kas is van ƒ1 37.94 '/2, waarvan 100 is belegd by de Leidsche Spaarbank en het overige in contanten aan wezig is. Zoowel den secretaris als den penning meester word door den voorzitter voor hunne rapporten dai k gezegd. Tot bestuursleden werden herkozen de af tredende heeren R. Koopmans van Boekeren en mr. J. C. Van der Lip, terwyi in de plaats van mr. A. De Stoppelaar Fz., die wegens vertrek bedankt had, werd gekozen de heer P. E. Cunseus, die, als zjjnde aanwezig, de benoeming dadeiyk aannam. De heer J. J. Ter Laag bracht een opraer- kelyk en pryzenswaardig geval in herinnering. Aan den Witten Singel by de Witte-Rozen- laan wilde onlangs een hond een ijzeren hek overspringen. Het dier nam blykbaar zyn sprong te laag en kreeg de punten van het hek in zyn lichaam. Zoo hing het daar, schuimbekkende en jankende, terwyl er veel omstanders by stonden, zonder een hand uit te steken, totdat eindelijk ook een jongen op den hoop menschen afkwam. Door een dames lid van de Vereenigiog op het ongelukkige dhr gewozen, aarzelde de jongen niet, niet denkende aan zyn Zondagsch pak, den hond onder kop en staart op te lichten, uit de yzeren pennen te halon en op den grond te zetten. Het eenige wat de hond deed was 'een kl-.in gaatje in do mouw van oen jongen te byten, aan welken mouw zich ook een weinig schuim bevond. Overigens scheen het dier dankbaar voor zyn redding te zyn. De naam van den jongen, die later verklaarde alleen uit medelyden en dierenliefde gehan deld te hebben, is F. D. Van der Nat, wonende iu de Sionsteeg, en hem werd nu door do afdeeling 2.50 als belooning toegekend. Een ander lid vroeg nog of er niets tegen te doen zou zyn dat sommigen honden een te zware last gegeven wordt om te trekken waartegen er op gewezen werd dat het moei- lyk is uit te maken wat voor een hond al of niet te zwaar is en dat het verbod by polilie-verordening zou moeten geschieden. Herinnerd werd bovendien door den heer Van der Lip dat er door het hoofdbestuur der Yereeniging reeds eenigen tijd geleden eene beweging is op het getouw gezet om het gebruik van honden als trekdieren geheel af te schaffen. Daarna werd de vergadering door den voor zitter onder dankzegging gesloten. By do Leidsche Spaarbank werd in de maanl Mei ingelegd 56,054.05y2 en terug betaald ƒ57,444.56, terwyl zyn afgegeven 80 nieuwe en geheel afgelost 87 boekjes. Het gezamenlyk tegoed der 10,654 deel hebbers bedroeg einde Mei 2,000,469.5772. Mejuffrouw M. E. Toussaint Delincée, onderwyzores aan de openbare school te Ter- Aar, is voor geiyke betrekking geplaatst op de voordracht te Daarlerveen. In de vergadering van ingelanden van den Noordeindschen en Geerpolder in de ge meente Ter Aar, is tot poldermeester, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlyden va"n den heer C. J. Kempenaar, gekozen de heer R. Kempenaar. Gisteren overleed te Bodegrave de heer D. Meurs, lid van den Raad en wethouder dier gemeente. De overledene genoot èn als mensch èn als overheidspersoon aller achting en waardeering. Zyn heengaan wordt door velen betreurd. Aan de Christelyke school te Haarlem mermeer O. Z. zyn benoemd de heer T. N. De Vries, te Broek by Joure, en mej. A. E. KletoD, teAmsterdam. Beiden hebben de benoeming aangenomen en hopen Maandag a. s. reeds in functie te treden. Bij resolutie van den minister van financiën is met ingang van de 352ste Staats- Een hartstochtelijk Danser. Slot.) Daarop kwam de secretaris weer naar buiten. „Wacht slechts, mijnheer 1 De hertog zal U direct roepen." „Ik heb alles gehoord, wat hy zooeven zeide," fluisterde de jonge edelman. „Onder zulke ongunstige omstandigheden zou ik eigeniyk direct wel kunnen heengaan." Loustalot haalde de schouders op. „Zooals gy verkiest," antwoordde hij even zacht. „Ik heb het myne gedaan. Het overige is uw zaak." En hy ging heen. Eustache bevond zich alleen in de anti chambre. Er was geen dienaar aanwezig. „Welnu, Gasconsche geest, sta my by," prevelde hy. „Kreeg ik maar een goeden iuvall" Hy mosst lang wachten. Byna een half uur ging voorby. Zou de minister hem misschien vergeten hebben? Moedig als hy was, sloop by naar het sleutelgat en gluurde er door. Daar zag hy, hoe Sully aan de schryftafel zat en zich over het voorhoofd streek, alsof hy zeer ingespannen over oen byzonder gewichtige en moeilyke zaak nadacht. Maximiliaan De Bothune, hertog De Sully en baron De Rosny, opper-intendant der finan ciën, grootmeester der artillerie, opper-gouver neur der Bastille, inspecteur-generaal der vestingen en der zeehavens, der landstraten en van alle koninklyke paleizen, enz., enz., 6dz., was destyds negen en veertig jaren oud en na den koning de machtigste man in Frankryk. Hy was gekleed in een gemakkelyken bontzijden chambercloack en droeg op het hoofd een witte muts, wat by zyn heldhaftig, trot-sch voorkomen een komisch effect maakte. Eensklaps zag de jonge edelman tot zyn verwondering, boe Sully opsprong, een stoel greep en daarmede in de kamer ronddanste. Eustache had van dezo zonderlinge eigen aardigheden van den minister reeds gehoord. Nu was hy zelf ooggetuige van zulk een tooneel. En als een bliksemstraal doorkliefde nu een looze inval het brein van den Cas- cogner. Zonder zich lang te bedenken, nam hy den stoel, die het dichtst by hem stond, en danste daarmede in de antichambre rond, iotery benoemd tot collecteur der Staatslotery te Middelburg J. Appel, aldaar. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar vyf studen ten in de geneeskunde aan eene der Neder landsche Universiteiten kunnen worden aan genomen, om voor rekening van het departe ment van marine te worden opgeleid tot officier van gezondheid der 2de klasse by de zeemacht, onder genot van een subsidie van 5600. Belanghebbenden kunnen zich, onder over legging der noodige stukken, by gezegeld request wenden tot den minister voornoemd. Het reglement voor de opleiding is koste loos verkrygbaar by het departement van marine. De beer E. W. Steyling, ambtenaar der Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappy te 's-Gravenhage, is aangesteld by de Nederl. Zuid-Afrikaanscho Spoorwegmaatschappij. In do jongste vergadering van commis sarissen van het Kon. Zoöl.-Botaniscli Genoot schap te 's Gravenhage is op voorstel van den heer G. W. Van Kempen besloten behooriyko regelen vast te stellen voor het ondersteu ningsfonds ten behoeve der ambtenaren en bedienden van dat Genootschap Hiertoe is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren G. W. Van Kempen, M. Henriquez Pimentel, J. C. Van Goens en mr. J. P. Van Bosse. Het Musoum van Kunstnyverheii te Haarlem zal op liet Congros, dat bij gelegen heid dor algemeeno vergadering van de leden der Kunstoy verhei i vereenigingen in Duitsch- land to Berlyn gehouden wordt, vertegen woordigd zyn door den conservator, den heer E. Von Saber, die om'rent dit Congres, dat zeer belangryk belooft te worden, Verslag zal uitbrengen in de aanstaande j u.rlyksche ver gadering van den raad van bestuur van boven genoemd Museum, welke in Juli a. s. zal plaats hebben. Gisteren ovorleed te Utrecht in ruim 73 jarigon ouderdom dr. F. W. B. Van Bell, die by do Nederlandsch-Hervormdo Kerk het predikambt bekleedde achtereenvolgens te Noordwyker'nout, te Hoorn en te Amsterdam, in 1872 tot hoogleeraar te Groningen benoemd werd en aldaar, wegens bereikten zeventig- jarigen leeftijd, 20 September 1892 eervol werd ontslagen. De mail voor Nederlandsch-Indiê, in aan sluiting op het vertrek uit Marseille van het stoomschip „Merapi", van de Rotteraam^che Lloyd, zal in plaats van 2 Juni, 3 Juni a. s. mot den trein van 6.10 av. uit Amsterdam naar Antwerpen worden gezonden. Blykens een by de familie te Groningen ontvangen bericht is de fuselier Hartog Berkelo in Atjeh gesneuveld. De kapt. van het O.-I. leger W. Van Heuin, thans met verlof te 's Hertogonbosch, is bevorderd tot majoor. Men deelt aan „De Scheepvaart" mede dat de firma Paulsen en Ivors te Kiel voor nemens is een geregelde vaa^t van Rotterdam op Hamburg te beginnen met snelvarende stoomschepen, welko eenmaal per week van Rotterdam (Vrydagsavonds) en eenmaal por week van Hamburg (Dinsdagsavonds) zullen vertrekken. Als agenten ta Rotterdam treden op de heeren Levingston Houwens, en te Hamburg de heeren Vocke Schmidt. Het eerste vertrek van Rotterdam is bepaald op 12 Juni. De bedoeling der nieuwe onderneming is zoo meldt men verder speciaal die goe deren tot zich te trokken, welke hun weg tot nu toe nog niet over Rotterdam namen. Het onderzoek naar stukken, welke licht kunnen geven omtrent het Venezuelaan- sche grensgeschil wordt sedert eenige dagen in het Ryksarchief te 's-Gravenhage ingesteld door den heer Georgo Burr, Amerikaansch hoogleeraar en taalkundige, die vanwege de commissie uit de Yereenigde Staten met het onderzoek is belast, en door den heer De Villiers, werkzaam by het Britsch Museum te Londen, dia gelijke opdracht vanwege da Engolsche loden der commissie heoft ontvangen. Beide heeren zyn, evenals ieder ander, tot het doen van onderzoekiugen in de archieven toegelaten en houden zich daarmede onledig niet in hunne hoedanigheid van vertegen woordigers van oene der beide vreemde regee ringen, hetgeen niet wogneemt dat hun van wege de hoofden der gezantschappen van do ryken, waartoe zy behooren, de noodige by- stand en medewerking wordt verleend by de vervulling hunner niet officiëele opdracht. Prof. Burr is voornamelyk naar Den Haag gezonden wegens zyn kennis van de ver schillende moderne talen, ook van de Neder landsche en Spaansohe. Hy is afgestapt aan het „Hotel de Twee Steden." Het stoomschip „Admiral" arriveerde 25 Mei van Hamburg en Amsterdam te Dar es- Salaam; de „Prins "Willem IV," van Suriname naar Amsterdam, passeerde 29 Mei Ouessant; de „Java," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 29 Mei Ouessant; de „Reichstag," van Hamburg en Amsterdam naar O. Afr-ka, arriveerde 28 Mei te Lissabon; de „CoDrad," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Mei Kaap St.-Vincent; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Mei van Padang; do „Prinses Marie," van Am sterdam naar Batavia, passeerde 30 Mei Kaap del Armi; do „Prinses Wilhelmina" vertrok 30 Mei van Amsterdam naar Batavia; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Möi van Port Said. By koninkiyk besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over de ge vangenissen te Arnhem, jnr. mr W. J. Quintus, wonende aldaar. Met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot leeraar aan de Rykslandbouwschool te Wage- ningen J. Z. Ten Rodengate Marissen, te Willemsoord en dr. A. M. Prins, te Deventer, en met ingang van denzelfden dag, aan laatst genoemde eervol ontslag verleend als Ryks- landbouwleeraar. Toestemming verleend aan: lo. H. P. C. W. H. J. B. Van Son, burgemeester der ge meente Nieuwer-Arastel, om tot 17 Januari 1897 buiten genoemde gemeente te wonen; 2o. L. Schouten, ontvanger der gemeente Hoeiekenskerke, om te 's-Gravenpolder te blyven wouen. Aan den eervol ontslagen 2den lichtwachter aan boord van 's Ryks lichtschip „Noord Hinder," J. Dykstra, een pensioen verleend, ten bedrage van ƒ160 'sjaars, ingaande 1 Maart 1896. Met ingang van 1 Juni a. s. benoemd: tot havenmeester van de visschershaven te IJmui- den L. Taat, thans opziener 1ste kl. der vissche- ryen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, 6ü tot onderhavenmeester van de visschers haven te IJ'muiden G. F. Haak. Leidsclie Yerzekerings-Maatschappy tegen Inraliditeit en Ongelukken der Werklieden. Van deze jeugdige Verzekoringsmaatschappy had gisteravond in het Nutsgebouw alhier de aangekondigde vergadering plaats. Do Voorzitter, de heer Van Achterberg, opende haar en deed mededeeling van den stand der financiën op heden. Aan premiën was 910.57y2 ontvangen, aan contributiën van leden 122, terwyl de polisrekening 37.50 bedroeg; te zamen wyzen de ontvangsten dus oen cyfer aan van ƒ1070.7575. Van de 300 aandeelen waren er 96 ge plaatst, waarop 5 pet. gestort, zoodat 480 als waarborgkapitaal geboekt was. De onkostonrekening bedroeg ƒ183.1375 en aan uitkeeringen was 35 betaald, zoodat de uitgaven 218.1372 bedroegen. Het bestuur had voorloopig 600 op de Leidsche Spaaroank geplaatst. In het geheel was in kas 1331.94. Volgens art. 12 der statuten beslissen de leden op welke wyze de gelden, als zy boven de 1500 komen, belegd worden. Het saldo nu zal spoedig boven de ƒ1500 zyn, zoodat het bestuur thans alreeds wenschte te weten, hoe de golden te beleggen. Omtrent deze zaak was'een sehryven van den heer G. Van Driel ingekomen. Op voorstel van den heer W. Kok werd besloten de gelden voorloopig op Leidsche Spaarbank te plaatsen. Het voorstel van het bestuur, om de winst, die de aandeelhouders eventueel zullen ont vangen, zoodanig te verdeelen, dat zij, die vóór 1 Mei aandeelen genomen hadden, over het geheele jaar de winstuitkeering ontvan gen; oio vóór 1 Aug. over een half jaar, en dat zy, die na 1 Aug. aandeelen namen, dit iaar niet in de winst zullen deelon, werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Van der Diift wenschte het aantal aandeelen, dat voor ieder lid niet meer dan 5 zou bedragen, uit te breiden. Op voorstel van den heer Van der Kamp, ondersteund door den heer W. C. Mulder, werd dit cyfer tot 10 gebracht. Evenzoo werd besloten om aan personen boven de 65 jaar in de tarieven A en B ƒ500 uit te keeren. De Voorzitter deelde mede, welke personen tot heden een uitkeering ontvangen hadden en wie nog onder behandeling waren. Vier werklieden waren hersteld en vier waren nog steeds ïydende aan de gevolgen van ongelukken; het juiste cyfer, dat tot heden zou moeten uitgekeerd worden, was 148. Van deze laatste vier zouden er drie spoedig in staat zyn hun werk te hervatten. De Voorzitter bracht daarna ter sprake, op welko wyze de premiebetaling gevonden mosst worden; hy deed dit op verzoek van een der leden, die er in de vorige algemeene vergadering naar gevraagd had. Een zeer geanimeerde discussie volgde, zonder evenwel tot een vast voorstel te leiden. By do rondvraag, vroeg de heer Mulder of het bestuur in overweging zou willen nemen op welke wyze te* voorkomen is, dat werk lieden by een ongeval een veel hooger bedrag aan verschillende uitkeeringen ontvangen dan hun gewoon weekloon bedraagt. terwyl hy er zich op toelegde, zoo veel mogelyk alarm te maken. Het gevolg dezer merkwaardige manoeuvre liet niet lang op zich wachten. Sully opende de deur en stak het hoofd met de muts in de antichambre. „Hó, mynheer, wat doet go daar?" „Pardon, excellentie! Ik danste een ballet." „Met een stoel?" „Ja, by gemis eener danseres. Men moet zich altyd weten te helpen." „Voortreffeiyk gesproken l" prevelde de hertog. En luid vroeg hy: „Misschien doet gy dat, om u de verveling te verdryven?" „Dat juist niet, excellentie I Ik doe het meer, om myn geest te scherpen „Precies als ikriep Sully. „Is het niet werkelijk een goed middel?" „Er is geen beter. En daarom nam ik het te baat, om op een goeden inval te komen, en de Hemel we9t het, ik heb nu zeer veel verstand en scherpzinnigheid noodig, om uw h6rtogélyke hoogheid gunstig voor my te stemmen." „Jonge heer," zeide de hertog zeer wel willend, „gy hebt my zooeven een schitterende proeve van uw capaciteiten gegeven. Trouwens, alleen een Gascogner kon op zoo'n loozen inval'fomen. Nu tot de zaakl Kom binnen 1" Eustache volgde deD geweldige in de werk kamer. Zooals direct bleek, had hy op de zonderlingste manier de belangstelling van den minister gewekt. Sully had nameiyk het verzoek van den Gasconschen edelman kortweg willen afwyzen. Nu echter was hy tot andere gedachten gekomen. Hy onderhield zich wel een kwartier lang op de minzaamste wyze met Eustache; daarop belde hy. Loustalot trad binnen. „Deze heer zal intendant van het slot te Pau worden," zeide de hertog. „Ik heb my overtuigd, dat hy de geschiktste candidaat ia. Zyn aanstelling moet nog vandaag ge schreven en my ter onderteekening aan geboden worden." Verwonderd zag de secretaris den jongen edelman aaD, terwyl hy dacht: „Hoe voor den drommel mag deze Gascogner het wel aangelegd hebben, om den hertog zoo van besluit te doen veranderen?" Eustache betuigde zyn hartelyken dank en boog eerbiedig en zoo diep als hy kon, toen Sully hem zeer vriendeiyk do hand tot afscheid drukte. Buiten vroeg Loustalot: „Hoe hebt gy dat eigeniyk aangelegd?" „Ik heb met een stoel een klein ballet in do antichambre gedanst", antwoordde Ber- tignac lachend. En hy vertelde hem alles. „Mynheer," zeide de secretaris eveneens lachend, „gy hebt meer geest dan ik dacht. Ik wensch u geluk met uw voordeelige be trekking." Met zyn aanstelling keerde Eustache als intendant van het koninkiyk slot te Pau naar huis terug. „Op echt Gasconsche manier heb je je doel bereikt," zeide de oude Claude De Bertignac, „Waarde zoon, ik ben tevreden over je. By den Hemel, ik zelf had het niet beter kun nen doenl" Eustache trouwde met de schoono Louise De Caimaignes en leefde vele jaren met haar in ongestoord geluk. Toen hy later zyn zoons eens de geschiedenis zyner audiëntie by Sully vertelde, zeide hy tot besluit: „Wanneer gy ooit een minister iets gewichtigs moet vragen, bestudeert dan eerst met zorg zijn eigen aardigheden en richt u daarnaar. Laat mya geschiedenis u een les zyn I Als een minister er een genoegen in vindt, sprongen te maken, moet gy dat ook doen. Want op die wyze wint men het best de genegenheid en de belangstelling van machtige heeren 1"

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1