\tdiO n!öf zorg draagt voor voldoen(Je Nadat een ander lid nog tot de leden zeiven het woord had gericht om hen op te wekken in het vervolg op Zomerzorg zelf wat minder stijf te zijn en wat meer drukte op het feestttrrein te maken, dat meestal zulk een treurigen blik aanbiedt, een weoscb, welken de voorzitter gaarne ondersteunde, onder verzekering, dat het bestuur niets onbe proefd zal laten om de vervulling er van in de hand te werken, werden de feestplannen in hun geheel onder applaus goedgekeurd en de vergadering door den voorzitter, onder dankzogging voor de opkomst, gesloten. TWEEDE KAMER. Bij het voortgezette debat over het eerste gede.lti van art. 1 der Kieswet bracht de heer Willinge een kleine wijziging in zijn amendement. De heer De Beaufort hield vol, dat de cijfers van h?t ontwerp een gevolg zyn van de juister gegevens dan waarover hij by zijn au. ndement op het ontwerp-Tak kon be schikken. De heer Goeman Borgesius bestreed den heer A. Van Dedem, en verzekerde, dat hij en zyn vrienden niet willen marchandeeren met het kiesrecht en dat, als de heer Van Dedem terug wilde, hij en de zijnen bij de stembus dan niet de kiezers hadden in den waan moeten brengen, dat zij nog altoos even ver wilden gaan. Spr. critiseert scherp den conservatieven geest, cie de Kamer en vooral dezen minister bezirlt en die elke toenadering uitsluit. Mochten alle amendementen verwor pen worden, dan zullen de principièele be zwaren overwegender werdeo by spreker eD zyn vrienden. De Minister van binnenlandsekc zaken bield de juistheid van den maatstaf der tabel vol. Hy hield voorts staande, dat in het ontwerp de belasting slechts éón kenteeken is naast loon en spaarbankboekje; verklaarde, dat de cijfers in de tabel van het personeel volstrekt niet te hoog zyn, en lager cijfers zouden moettn gemaakt worden. Hy beschouwt de amendementen-Goem.n Borgesius als eoa wig om in het ontwerp te diyven, niet als een uiiing van een eigen beginsel. Het amendement-Kuyper bestrijdt b\j niet als verschillend in beginsel, maar als onuit voerbaar in de praktijk. De commissie van rapporteurs heeft een sub-amendement voorgesteld op het amende ment Goeman Borgesius, om de vrijheid om óónmaal te verhuizen te beperken tot dezelfdt gemeente. De heer Smeenge heeft het cijfer der schepen verhoogd tot 24 kub. meter. Het debat over de eerste alinea van art. 1 is afgeloopen. De heer Schepel heeft op art. 1, 2o., 9en amendement voorgesteld, strekkende om onder het kenteeken van het inkomen ook dat op te nemen, hetwe'k de inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, geniet. De heer De Savornin Lohman heeft voorge steld aan art. 73 toe te voegen oene bepa ling, volgeüs welke kiesbevoegden, die den leeftijd van 45 jaren hebben bereikt, twee stemmen kunnen uitbrengen. Hoe groot do invloed, daardoor aan de ouderen van dageü op hot stemmenaantal ge- gevon, kan wezen, blykt uit de volgende aan de laatste volkstelling ontleende cijfers. Op 31 Dec. 1889 bedroeg de mannelijke bevol king van 25 tot 45 jaren 24.52 procent van de geheele mannelijke bevolking; die van 45 jaren en daarboven 21.92 procent. Gemengd Nieuws. In den afgeloopen nacht heeft even voorby het station IJselmonde een bot sing plaats gehad tusschen een losse of ran- geer-locomotiof en den eersten Paryschen pleiziertrein van de H. IJ.-S.-M. op zyn terug reis met reizigers voor Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag en Rotterdam. De locomo tief van den trein werd beschadigd. Bij deD zwaren schok kreeg een achttal personen kwetsuren, waaronder twee Leidsche studenten, die echter Leiden konden bereiken, na oerst verbonden te zijn. De andere locomotief bracht de reizigers veel vertraging naar Rotterdam, waar zy aan de Delftsche Poort overstapten. Een medereiziger deelt omtrent ci t ongeval hot navolgende mede: „Toon do trein hedennacht om halftwee onge veer het station IJsslmonde passeerde, hoorde men eensklaps een noodsein van de loco motief, en kreeg men een gevoel alsof de trein onverhoeds gestopt werd, wat zulk een hevigen schok teweegbracht, dat wy in de coupé tegen en door elkaar vielen, terwyl onze bagage uit het net viel. In onzen wagen, een der laatste drie van den trein, had echter niemand eenig letsel bekomen, maar in de rijtuigen 2de on 3de klasse in het voorste gedeelte van den trein hadden verscheidene personen min of meer zware kwetsuren bekomen, waaronder ook spoorbeambten. In een der voorste rijtuigen was een binnenwand uit elkaar geslagen. De oorzaak van het ongeval was, dat onze trein op een losse machine liep, die op onze lijn stond. By de botsing was een buffer als een strootje afgeknakt, terwyl de andere kromgebogen tegen 't voorwiel van do andere machine was geklemd. Natuurlijk heerschte er by de reizigers groote ontsteltenis. Men hielp echter gezamen lijk de gekwetsten, ongeveor een tiental, en na twee uren oponthoud reden wy met be hulp van een locomotief van een goederen trein langzaam naar Rotterdam, (aankomst te Leiden vyf in plaats van om twee uren), waar wy in 't station Delftsche Poort overstapten en in goede omstandigheden, doch veel te laat op onze bestemming aankwamen. De pleiziertrein had op Fransch grondge bied ook nog vertraging ondervonden, daar een der reizigers, naar beweerd werd by onge luk, aan de noodbel trok, zooiat de trein stopte en proces-verbaal tegen den passagier werd opgemaakt. Aan een anderen medereiziger moeten by het overstappen te Brussel, Station du Midi, een bankbiljet en eenige retourkaartjes ge rold zyn. Nader blykt dat behalve een achttal passa giers ook de beide treinconducteurs licht zyn gewond en het materieel gering werd be schadigd. De Haagsche rechtbank veroor deelde heden: den koopman uit Oegstgeest, die aldaar zyn buurmeisje mishandelde, tot f 10 boete of 10 dagen; de drie boerenjongens uit Aarlanderveen, die een jongen uit Ter-Aar mishandelden, resp. tot 10, 5 od 14 dagen; den arbeider uit Ter-Aar, die zich schuldig maakte aan mishandeling, tot 1 maand; de twee arbeiders uit Nieuwkoop, die den veld wachter uit Aarlanderveen een pak slaag gaven tot 3 weken en 14 dagoo, en den jongen u;t Oudshoorn, die aldaar medailles met de beeltenis der Koningin voor guldens uitgaf, tot 3 maanden. Den 2 7 6 ten Mei brandde te Haarlemmermeer af de boerderij van mej. do wed. K SchuurmaD, Aalsmeerderweg by den Vyfhuizerweg H H No 61. Het huisraad is grootendeels gered. Gisternamiddag te ruim 3 uren is door tramtrein 38 der Holl. Spoor op den overweg Hoefkade te 's-Gravenhage een jongen van ongeveer 10 a 12 jaren overreden en onmiddellyk gedood. De oorzaak is eigen onvoorzichtigheid; by liep met nog twee jongens kort voor de tram over den overweg, werd door de locomotief gegrepen, overreden en gedood. Men meldt uit Rotterdam aan de „Tel.": De lykschouwing van een 12-jarig meisje, dat op een der scholen voor kosteloos onderwys door een onderwyzer mot een stok op het hoofd zou zyn geslagen, aan de ge volgen van welko mishandeling het overleden zou zyn, heeft tot resultaat gehad, dat een nadere instructie in deze zaak gelast is. Door de eergisteravond van Kam pen naar Amsterdam vertrokken nachtboot werd in zee ontdekt een 3-tal jongelingen in een roeiboot. Hetb leek, dat dezen op hun zeil tochtje door den IJselstroom den Ketelmond waren uitgeraakt en zoodoende geen koers meer wisten. De boot hesft ze opgenomen en lat6r moeten praaien aan de nachtboot van Amsterdam naar Kauipen, om ze mee te nemen naar Kampen. Men verneemt dat uit het be- stuur te Utrecht van „Vreemdelingenverkeer" en de feestcommissie van bet Utrechtsche Studentencorps zich mr. P. G. H. Dop, W. E. L K. Andrau, jtir. N. A Van Karnebeek en J VV. R. Van Eten tot een comité hebben gevormd, dat zich ten doel stelt aan vreem delingen, die tijdens de lustrumfeesten (22 - 28 Juni) willen overnachten, goed logies te ver schaffen en gelegenheid te geven om den stoet te bezichtigen. Bedoeld comité, gevestigd Neude 15, heeft zich daartoe by circulaira tot hotelhouders en ingezetenen gewend en verstrekt aan even- tueele huurders op verzoek kosteloos formu lieren van aanvraag tot huisvesting en alle verdere inlichtingen. De Steenweg te Utrecht werd gistermiddag in rep en roer gebracht, door dat oene vischvrouw, die door oen agent van po'.itie bevolen werd met haar kar met paling door te ryden, daar geen govolg aan gaf. Toen do omstanders party trokken voor de vischvrouw, trok do agent zy.q sabel, maar de vrouw stelde zich dadelyk met haar vischmes in de hand in postuur. De agent slaagde er niet in baar mede te krygen naar het bureel; daarom maakte hy zich althans van den wagen met visch meester, maar bet volk smeet hom met de paling en het zand om de ooren, zooiat hy van verdero pogingen tot confiscatie moest afzien en moest toe kyken hoo de vrouw zich met haar wagen verwijderde. Uit Vlaardingen wordt vac 26 Mei gemeldDe Hollandscbe haringvloot zal dit jaar bestaan uit 593 vaartuigen, tegen 555 in hot vorige jaar. Van deze vloot zyn er 269 kielschepen, waarvan 89 met stoom- spil tot het inhalen van de netten, en 320 bomschuiten. De vloot is over de volgende plaatsen verdeeld: Vlaardingen met 103, Maassluis met 73, Schiedam met 3, 's-Graven- hags met 8, Amsterdam met 5 kielschepen, Schevoningen met 231 bommen en 67 kiel schepen, Katwyk aan Zee met 74 bommen en 9 kielschepen, Noordwyk aan Zoe met 18 tommen en 1 kielschip en Egmond aan Zee met 1 bomschuit. Gistermiddag is te Nieuwerkerk het zesjirig zoontje van den stationswachter B. aangereden door den sneltrein van 12 u. 27 min. van Rotterdam. Het knaapje, dat vóór den trein wilde heenloopen, werd door de locomotief gegrepen en onmiddellyk ge dood. Gisternamiddag is te "Waalwyk, in de Nieuwstraat, een huis, toebehoorende aan den bakker B. en bewoond door vier ge zinnen, tot den grond toe afgebrand. Het huis was tegen brandschade verzekerd, doch slechts éón der inboedels. To Rozendaal heeft gisternacht by de echtelieden P. Van Meel een brutale diefstal plaats gehad. In de slaapkamer heb ben zy al de kasten en laden opengebroken en al hetgeen van hun gading was ontvreemd. Al de aanwezige geldspecie, benevens ver schillende gouden en zilveren voorwerpen worden vermist. Een enveloppe met bank papier hebben de inbrekers on iangeroerd ge laten. Men vermoedt, dat de dieven geen onbe kenden zyn, daar zy nog een flesch cognac duchtig hadden aangesproken en zeer bedaard te werk zyn gegaan. In een m y n by Bilbao is een on geveer 3000 centenaars zwaar rotsblok naar beneden gestort en verpletterde 16 arbeiders Een cycloon heeft vyf dorpen in den Amerikaanschen staat Iowa vernield. Meer dan zestig personen zyn om het Isven gekomen. In Michigan zyn twee dorp?n door een cycloon verwoest, waarby twintig men- schen gedood werden. Op verschillende andere plaatsen is er groote schade aan huizen be rokkend en hebben menschen letsel bekomen. Het Hof van het Departement Maine et-Loire heeft den schildersknecht Jou- neau, die in den avond van 29 Maart 11. een jongetje vaD twaalf jaar op barbaarsche wyze Vermoordde, omdat zijne tegenwoordigheid hem by een beraamden diefstal hinderde, ter dood veroordeeld. Naar men uit Auierre (Frankryk) meldt, is de bevolking in 't kanton Guillon in de grootste spanning wegens veelvuldige brand stichtingen Meer dan dertig perceelen zyn er in veertien dagen tyds in brand gestoken. Verleden Vrydag ia dit weder met verscheidene te Cisery het geval geweest. De Engelscbo kruiser „Barrosa' heeft op de Oostkust van Afrika vier slaven halers opgebracht. Db bemanning is in de gevangenis to Zanzibar opgesloten. De werkstaking in het bouwvak te Londen breidt zicb uit; ongeveer 15,000 werklieden, meerendeels timmerlieden en stukadoors, hebben gestaakt De stakers heb ben toezegging van geldoiyken steun ont vangen. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat volgens een mededeeling op de Electrische Tentoonstolhng do uitvinder Teszla, na zeven jaar gewerkt te hebben, zyn gloeilicht heeft verbeterd en wel op zulk een wyze, dat het diiamaal krachtiger is dan de thans in gebruik zynde gloeilichten. In het Lyric Opera-House te Londen brak op Pinkstermaandag brand uit op het tooneel tydens de voorstelling. Plet yzeren gordyn werd onmiddellyk neergelaten, en terwyl men met een paar slangen het vuur aantastte, begaf de regisseur zich naar voren en deelde hst publiek mede, dat er geen gevaar bestond De menschen bleven dan ook rustig zitten en na korton tyd kon de voorstelling worden voortgezet. RECLAMES, a 25 Cents per regel. wwBC llïCl spysvertcri ,g, heeft geen recht zich te beklagtn, als hy last krygt van opgeblazenheid, hartkloppingen, hooUpyn, duizeligheid, benauwdheden en dergelyke ver schijnselen. Door het gebruik van de Zwit* sorsche Pillen van Apotheker Richard Brandt, die door 24 Professoren in de Medicyntn zyn beproefd en aanbevolen, en sedert tientallen van jaren bekend en beroemd zyn, vu-krygt men op zekere, alleraangenaamste en voor de gezondheid onschadelyke wyze de dage- lyksche ontlasting, waardoor men alle verdere kwalen voorkomt. Ook kost het gebruik dagelyks slechts 3 centen. Niet anders te verkrygen dan in doosjes a 70 Cents in de Apotheken. Hoofd-Depot: F. E. v. Santen Kolff, Rotterdam. 4087 18 Burgerlijke Stand van Leiden, van 20 tot en met 27 Mei. BEVALLEN M. Hakkaart geb. Van den Borg D.— M. Van don Berg geb. Heuvelman D. J. W. Elaaeson geb. Schaltz Z. C. De Boen geb. Hona- boek Z. A. Houmet geb. De Koning D. J. Q. O. Meieie Lruyn geb. Peman Kakebeeko Z. J. C. Haneclaar geb. De Jongh D. J. Tibboel geb. Van der Vel len D. C. Verver geb. Mc-yere D. J. J. Sltyaer geb. Buiteodyk D. A. De Graaf geb. Klinkhamer Z. J. Mieromot geb. Staflleu Z. M. M. Britujn geb. Bonariue D. E. Al. Gordijn gob. Sogaar D. M. Lot geb. Boetotdijk Z. J. O. Spek gob. Van Weeren D. H. Van derKrofigob. Boos Z. F. F. Oito geb. Duyvorman Z. J. J. De Yet geb. Botermane D. F. O. Kramp geb. Kling D. J. A. Leune geb. Laaken Z. M. Van dor Burgh geb. EarataDje Z. G. De Groof geb. Van DonUelaar D. J. S. 13. Griffioen geb. Slcwe D. GEHUWD: F. Lardeo jm. en J. Kaapaan jd. J. Kweetro jm. en A. C. Van der Lee jd. H. Blanej,.ar jm. od J. Bergman jd. J. H. W.Cosaee jm. en J. Slooe jd. A. Pon jm. en C. Crarua jd. H. Vermond jm. en J. De Wit jd. W. A. F. Van dor Poet jm. en M. Schouten jd. G. A. Annokkee jm. en C. Schouten jd. P. J. Van Rijzen jm. en J. C. Baart jd. J. Van Kampen S. en M. H. Van don Bor^ Jd. OVERLEDEN: O. Van der Vos geb. Dolfos V. GO j. A Van Nugteren D. 6 m. J. W. Van Dalen D. 23 j. J. C. Schefforu D. 7 j. M. P. Bekooij D. 8 m. P. Van dor Most Van Spijk M. 58 j, C. Al. S. Dorsman geb. Eiobeek D. leven loos. J Van Wijk M. 82 j. D. BoisD. 10 m. D. Haasnoot Z. 2G j. K. H. Oartou Z. 12 j. T. D» Wolf Z. 9 m. T. C. Lam D. 8 j. J. Brugman Z. 7 m. S. Flandryn D. 9 m. J. Yavier AI. 46 j. BILLEGOM. Ondertrouwd: W. De Vlugt, jm. 23 j. on G. Flontrop jd. 23 j. S. A. Groot jm. 25 j. en J. M. Kopa jd. 27 j. D. Warmerdam jm. 31 j. en G. P. Topper jd. 28 j. Getrouwd: C. v. d. Aardwegb jm. 25 j. enM. Scbrama jd. 23 j. Geboren: Joaophua Tbeodorus, z. v. Th. Yan dor Wiel en A. M. Bank. H ndrik, z. v. H. Van dor Werff en 8. Conradi. Margaretha, d. v. W. Warmerdam en L. Gioabergon. Overleden. Lovenl. aangegeven kind van B. Do Wija on M. Ooaterhont. RIJNSBURG. Goboren: Elisabeth, d. v. J. Jungoriua cn N. Van Dolft. Overleden: Abraham Yan der Kwaak 4mnd., z. v. P. v. d. Kwaak en O. v. Egmond. Cornelia Anthonie Kralt 31/9 j.. z. v. O. Kralt en A. v. d. Haak. Gehuwd: Caspor Y. Egmond 25 j. en Cornelia Do Mooij 25 j. Moord van A. F. Hoogsteden. De naam van den in verband met den moord op den jongen Hoogsteden gearresteerde is niet "Wichelman Johannes De Vos, maar Wil helmus Johannes De Vos, bootwerker. De „N. R. C." deelt daaromtrent nog de volgende byzonderheden mede: De aanleiding tot deze arrestatie schynt de volgende te zyn. De thans gearresteerde werd vóór l'/i jaar verdacht twee jonge kinderen (meisjes) meegelokt te hebben, zonder dat echter het wettig bewys van het toen gebeurde is kunnen geleverd worden. Een stuk, in het dossier van die zaak aan wezig, met de handteekening van den thans gearresteerde er onder, werd vergeleken met hot schrift van den brief van den onbekenden moordenaar aan Hoogsteden, den vader van den vermoorden knaap, en daarin weird zoo veel overeenkomst gezien, dat besloten werd verder schrift van hem te trachten in han ien te krygen. Daartoe werd hem vanwege do justitie tor overscbryving en or.derteekening gegeven een gefingeerd stuk, op de staking der bootwerkers betrekking hebbende In dat stuk bad men de woorden zóó gekozen, dat daarin de letters voorkwamen, die in het schrift van den moordenaar door hunne eigenaardigheid het meest in het oog vielen. Toen de justitie eenmaal het schrift van den gearresteerde in handen had, bleek de over eenkomst met dat van don moordenaar zóó treffend, dat tot de inhechtenisneming, die reeds Vrydag piaats had, werd besloten. En het lokken van de twee kinderen dus een feit, overeenkomst vertoonendo met het ont voeren van den joigen Hoogsteden en de treffende overeenkomst van het schrift leidden tot de arrestatie. De gearresteerde is kort na den moord reeds in verhoor geweest en met de kinderen, die den ontvoerder van den jongen Hoog steden gezien hebben, geconfronteerd, doch dezen hebben in hem den ontvoerder niet herkend, ofschoon zyn signalement in menig opzicht met dat van dezen overeenkomt. Er zyn echter uit de vermelde zaak van l'/2 jaar geleden aanwyzingen, die doen vermoeden, dat toen v-an een gedeeltelyke vermomming werd gebruik gemaakt. Deze geheele zaak is uitgegaan van de justitie, onder leiding van den officier van justitie mr. Boot. Met de instructie is belast mr. V3n Meurs, rechter in de arrondissements rechtbank te Rotterdam. By de huiszoeking in de woning van den gearresteerde is voornamelyk naar schrifturen gezocht. De by die gelegenheid medegenomen kleedingstukken zyn in hoofdzaak oude ge dragen kleeron van den gearresteerde. KOLONIËN. BATAVIA, 24 April I Mei. (Nederl. en Fransche mails). Vry algemeen wordt het in de Straits mogelijk geacht, dat wy de Atjeh-kust weer gaan blokkeeren. Minder nog h9t samoDtrekken van een groote scheepsmacht in de Atjehsche wateren, dan wel het voortdurend vc-randeren van politiek, is de aanleiding, dat het ver ondersteld wordt. Wy gelooven echter niet, dat dit oen gevolg zal zyn van den ommekeer op Groot Atjeh. Ofschoon de scheepvaartregeliDg geen won deren verricht heeft, iets wat by haar te late invoering door den heer Scherer zelf voorzien en voorspeld werd, heeft zy toch dat voordeel meegebracht, dat onze politieke invloed op de kuststaten niet nog meer gedaald is, en het zoude ons daarom zeer verbazen als de regeering die herstelde connexies thans weer zoude opofferen voor een dwangmaatregel, die, behalve dat bewezen werd, dat ze slechts tydolyk is toe te passen, er veel toe heeft bygedragen, en dat is het ergste, om de kuststaten ontevreden en daardoor verbonden met de ons vyandige party te maken. Zoolang de ho6r Scherer lid is van den Raad van Intiië zal hy het maken van zoo'n blunder dan ook wel weten te voorkomen. Deli-Ct Herhaaldelyk in verscheidene persoonlyke brieven was de thans ontslagen civiel en mili tair Gouverneur van Atjeh, generaal DeykeT- hoff, van Regeeringswege gewaarschuwd tegen het verraad van Toekoe Djohan, alias Oemar, of omgekeerd. Tot op den laatsten dag heeft hy die waar schuwingen, schoon, naar men zegt, van niemand minder dan de Gouverneur-Generaal zelf, in den wind geslagen. Het voornemen van den verrader was zyn slag to slaan by de uitvoering der Lamkrak- plannen. Hy zou dan tegelyk uitrukken met de troepen, en als deze buiten waren, zou hy met de zynen in plaats gezameniyk met hen te ageeren, den kraton, waar dan nog slechts een honderd man waren, afloopen, uitmoorden en bezetten. Dan was hy met zyn volk er in, wy waren er buiten en zaten tusschen twee vuren. Eerst op het laatste moment kon generaal Deykerhoff er toe gebracht worden van plan te veranderen, en liet by Djohan vooruit vertrekken. Deze, zeker wel begrypend, dat hy half ont dekt was en in het oog werd gehouden, en niet meer tsrug kunnend, vond het toen maar 't beste, met het geld en de geweren er „van door" te gaan. (Bat. JSbl.) Hoe generaal Vetter met zyn paard viel.— De generaal zou afstygen en gelastte zyn adjudant een cavalerist te roepen, om het paard vast te houden. De cavalerist, die het wel kranig vond, dat hy aangewezen werd ora dienst te doen by den legercommandant, reed met een zetje tot voor het paard van generaal Vetter, bracht daar het zyne met een krachtigen greep ineona tot staan en sprong met een sieriykon zwaai op den grond. Maar het paard van den generaal, aan zulke equestnsche buitensporigheden niet gewoon, schrikte er hevig van, stqjgerdo hoog op en viel, het evenwicht met kunnende houden. De generaal, die door den val een sleutelbeen had gebroken, stond bedaard op, keek heel onvriendelijk naar don geurlievenden ruiter en mompelde enkel„Beroerde kerel{Bat. Nbl.) Het verwondert iedereen, dat de benoe ming, destyds officieel gepubliceerd, van Toekoe Djohan tot Panglima Prang Besar van het Nederlandsch-InJisehe Gouvernement, niet is ingetrokken. Dat zal, dunkt my, toch moeten gebeuren, want er valt met aan te denken, dat hy zal sneuvelen of in onze handen vallen. Uit d&t hout zijn zulke individuen niet gesneden Die houden zich achter de schermen, en als hun het vuur te na wordt aan de schenen gelegd, dan slaan zy kloekmoedig op de vlucht; zy hebben liever, dat men zegt: daar loopt hy, dan daar ligt hy. Aan het „ontslag" staat dus niets in den weg, en het gaat toch ook niet aan, dat do man onder de tegenwoordige omstandigheden nog oen wettig recht zou hebben op den titel. {J. B.) De geweren, die zelfs nog op den dag van het verraad, door generaal Deykerhoff aan Toekoö Djohan zyn afgegeven, moesten door onze militairen gebruineerd worden. Ter wyl zy hiermede bezig waren, maakten zy onomwonden en overluii er allerlei zinspe lingen op, dat dit nu de geweren waren, waarmede op hen zou geschoten worden. Van Batavia is aan de „Loc." gemeld! „Onlangs zyn eenige schepen met wapenen uit de Straits Settlements na r Atjeh ver trokken. Ongestoord konden zy hun lading lossen, wyl de Regoering te Lint onderricht werd van hetgeen geschieden zouaan boord dier schepen moeten zich zelfs revolvc-rkanon- nen bevonden hebben." Uit Singapore schryft men aan het „Bat. Nieuwsblad" Er wordt hier veel gesproken over bet gevaar, dat de muntcirculatie in Nederlandsch- lndiö bedreigt. In het Zuiden van Coina zyn niet minder dan tien plaatsen ontdekt, waar Hollan ische rijksdaalders en guldens worden gemaakt en wel de meeste volwichtig en van goed zilvergehalte. Onze consul to Canton, ds heer Von Bose, heeft van deze zaak veel werk gemaakt en men hoopt, dat de betrapte misdadigers streng gestraft zullen wordeD. Herbenoemd is tot onderwyzer der 1ste klasse en geplaatst aan de 1ste school te Sosrakarta B. Japikse. Uit Malang is onder datum van 22 dez©P j aan de „Loc." geschreven: „Gistermiddag kwam hier het bericht van den vermoedeiyken moord op den heer Jacob, Armeniër van geboorte, smii en wagenver huurder te Toerèn, een groote dessa op den weg naar de koffie perceelen en ongeveer drie uren van Malang gelegen. Des morgens werd de heer Jacob in het hem toebehoorende huis dood op het bed uit gestrekt gevonden. Het lyk had verscheidene zwarte vlekken en uit den mond kwam bloed en schuim, zoodat het vermoeien van ver giftiging door den controleur en den spoedig van Malang aangekomen as ïstent-resident geconstateerd werd. Na alles verzegeld te hebben, werd het lyk naar het hospitaal te Malang vervoerd en heden ter aarde besteld. Allb bedienden werden in hechtenis ge nomen. De heer Jacob was nog jong, had een winstgevende zaak en was bökend om zyn vriendelyk en behulpzaam karakter. Daar, zoover tot nu toe bekend is, niets ontvreemd werd, gelooft men aan moord uit wraakzucht." De heer F. W. Pels, indertyd chef van de firma Dummler Co., te Batavia, is op reis naar Europa te Singapore overleden, nadat hy daar zyn been gebroken had. Hy was directeur-secretaris van het Tegalsch Prauwenveer en commissaris van eenige maat schappijen Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civ.el Departement. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, do collecteur te Saloijer (Celebes en Ondcrh.) J. H Cramer. Benoemd: Tot posthouder, tevens collecteur over do eilanden Donernte, Kalao en Tanah Djampca, nfd. Snleijer, de collecteur van het regentschap Galesong, afd. Takalar, E. Banse. Bi] den Waterstaat en 'slands Burg. Op. Werken. 'Benoemd: Tot opz. 2de kl., de opzichters 3de kl. H. M. Toxopeus en J. Brouwer, ouder a 11- teekening, dat eerstgenoemde, als zu^e dooi den directeur der B.O W. gedetacheerd bij dc we. ken en opnemingen aan de rivier do Solo, bij zijn corps bliift gevoerd a la suite; tot opz. 3de kl. A. A. Ginsel. Bij het Binnenlandscb Bestuur op Java en Madoera. Verplaatst: Van do res. Banjoom.ts naar de res. Tegal, de contr. 2de kl. R Wlleaviside; van de res. Mndioen naar de ros. Tegal,. contr. 2do kl. W. J. Ketjen; van de res. Preanger-Regentschappen naar do res. Cheribon, de contr. 2de kL C. J. Feitli; van de res. Semarang naar de res. Kedoe, do contr. 2de kl. 11. J. Ueijling; van do res, Bantam naar de res. Semarang, do adsp.-contr. P. A. llijnekamp; van de ïcs. Probolioggo naar de res. Besoeki, de adsp.-contr. J. tl. Rering; van de res. Tegal naar de re3. Madioej, do adsp.-contr, L. Thomas; Bepaald dat geplaatst blijft: in ue rcs. Semarang, de benoemde eont 2de kl. P. li. Frolich in de res. Madioen, dc benoemde contr. 2de kL J. W. Verberne; iüde res. Preanger R -gentscha,-p n, de benoemde contr. 2de kl. A. J. W. Harlotï; in do res. Baujocmas, de benoemde contr. 2de kl. Th. J W. S. Weijs; in de ros. Bantam, de benoemde adsp.-contr. A. De Quant;

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2