ATJEH. Het word du op een meer eenvoudige wijze vertoond. Een negerdans en eene komische voor stelling van het leven der negers, waarbij heel veel lawaai gemaakt wordt en waarbij men ziet hoe negers exerceeren, maakte oen einde aan de voorstelling. In eeneZaterdag-avond gehou den vergadering der Leidsche wielrijdersclub „All Right" is besloten dat dit jaar de 100 kilometer-wedstrijd LeidenUtrecht en terug zal gehouden worden op Zondag 2 Aug. a. s. In dezelfde vergadering werden tevens door den eere-voorzitter met hartelijke toespraken de medailles uitgereikt of aan het vaandel gehecht, behaald in den 50 kilometer-wed strijd Amersfoort Ede en op het Bloemen corso te Haarlem. In het club-lokaal, in de „Plaats Royaal", was, als eene attentie van den heer Ouwer- kerk, eene keurige versiering van groen en bloemen aangebracht. De match „A j a x H. C.-C.", die Zon dag jongstleden in Den Haag plaats had, ein digde met eene schitterende overwinning der Leidenaars, met niet minder dan 150 runs. „Ajax" maakte 181 voor 8 wick6ts (J. De Groot 75* M. Beycrinck 17, L. Soesman 11, A. Franssen van de Putte 24, J. Jongeneel 23 not out.) Het bowlen van „Ajax" was al even mooi als het batten. Hier was M. Beyerinck met 6 wickets voor 12 als altijd de beste. Maar J. De Groot nam ook 4 wickets voor 15 (en dat na een innings van 75). De Hagenaars behaalden dan ook slechts 31 runs en alleen do heer C. Feith had dub bele cijfers, namelijk 12. Te N o o r d w ij k - b i n n e n is in de Hoofdstraat een Leidsch metselaar van een vrij hoogen steiger gevallen. Als een wonder kwam hij er echter met een weinig pijn in do heup en een zijner armen af. Ernstiger liep het Zaterdag avond om dat uur af met zekeren G. S., te Noordwyk woon achtig, wien, in niet al te nuchteren toestand, door de stoomtram een been is afgereden. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. Na de verbinding door de beide dokters is hij naar de apotheek van een der geneesheeren gedragen. By d e n Z o n d a g t u s s c h e n B r e d a en Moerdijk gehouden wielerwedstrijd op een afstand van ongeveer 50 kilometer, is de eerste prijs, bestaande uit een zilveren beker, behaald door den heer H. Yan Koolbergen, lid van „AU Right" te Leiden, in 1 u. 21 m. De heer Knoop uit Vlaardingen, kwam het tweede aan. Er waren 9 deelnemers. Als eene bijzonderheid zij ver meld, dat de visscherman Buis, te Woubrugge, in de Ringsloot onder Ofwegen een otter in een uitstaande palingfnik heeft gevangen. Nabij Katwijk aan Zee is gister- morgen omstreeks 9 uren do conducteur K. onder de stoomtram geraakt. De beide beenen werden hem afgereden. Spoedig daarna is hy overleden. De ongelukkige, 30 jaren oud, was getrouwd en laat drie kinderen achter. In den nacht van 19 op 20 Mei is te 's-Gravenhage door middel van braak ontvreemd ruim f 60 aan zilvergeld. De dief of dieven hebben ter plaatse achter gelaten een stuk behangsellinnen en een beitel. Op den beitel staat C 175. By onderzoek is gebleken, dat het hecht van dien beitel heeft behoord aan den milicien van de veldartillerie Van Berkel, die in 1891 in dienst was. In dien nacht hebben te 's-Gravenhago ge logeerd in een logement een man van onge veer 29 jaren, tameiyk hng, donker uitzicht, klein snorretje, in elkaar gedrongen, met hooge schouders, gokleed met gryze demisaison, bruinen ronden hoed en zwarto donkere broek, en een vrouw van ongeveer 40 jaren, gekleed met gryzen regenmantel en zwart kapothoedje. Zy gaven zich uit voor Koos Van Berkel on Anna Van Berkel. Het is niet onmogelyk, dat dezen met den diefstal in ver band staan. De commissaris van politie in de 4de afd. te 's Gravenhage verzoekt by buitengewoon Politieblad opsporing en bericht. De politie was j 1. Zondag aan het dreggen in het waterververschingskanaal te 's Gravenhage op 't vermoeden, dat een heer, die zich per rywiel van de Billitonstraat naar de Van-Bylandt-straat had begeven, in genoemde vaart zou zyn gereden. Deze maat regel heeft echter tot geen resultaat geleid. Intusschen is de vermiste tot dusver niet ten zynent teruggekeerd. Op oen der balkons van do stoom tram Den Haag Schevtningen van het Staats spoor stonden Zondag-middag twee mannen. Het hoofddeksel van een hunner woei af en toen de tweede den hoed van zyn kameraad wilde grypen, woei ook de zyne af. In zyn pogingen om den hoed te pakken viel hij van üo tram en bekwam een gevaariyk gapende wonde aan het hoofd. .Zyn toestand is vry ornstig. In don nacht van Zaterdag op Zondag jl. is een tot dusverre onbekend man in slaapdronken toestand in het water van de Yeenkade te 's Gravenhage geraakt. Eoni- gen tyd later werd hy levenloos opgehaald. Te Schoveningen is Zondag het 8eizoen begonnen, vroeger dan gewoonlijk, daar de Kurhausdirectie reeds thans de con certen in de Kurzaal heeft doen aanvangen. Voorloopig is het Pruisische infanteriecorps Hertog Ferdinand van Brunswyk, directeur Robert Weyler, aangewezen muziekgenot te verschaffen. Het is een flink corps, onder goede leiding, dat intusschen meer geschikt is voor de open lucht dan voor de concert zaal. Althans dien indruk gaf de eerste uit voering Zondag middag, die met het Neder- landsche volkslied aanving. Het publiek stond daarby op, evenals by het daarop volg-nde Engelsche volkslied, waarschynlyk eene be leefdheid voor de vele Engelsche gasten, die met Pinksteren waren overgekomen. Aan het strand waren de winkeltjes reeds geopend, ondanks den guren wind, en eenige liefhebbers vermeiden zich reeds in bad stoelen. Het geheele strandbedryf is nu opge schoven naar den kant van het OraDjehotel wegens de strandwerken. Met de ry van pinken en daarachter de bruin groene woelige zee was het toch een fraai tafereel. Een geweldige gasontploffing had Zaterdag avond in het gebouw „Tivoli" aan den Coolsingel te Rotterdam plaats. Tegen halfacht begaven zich de echtge- noote van den directeur gérant, do heer Blom, en de eerste kollner, de heer Coster, naar den wynkelder. Op hetzelfde oogenblik, dat zy een sterke gaslucht waarnamen, volgde de ont ploffing en vlogen de glasscherven hun in het gelaat; tegelykertyd werden verscheidene ruiten van het glazen koepeldak tusschen de voor- en achterzaal stukgeslagen en een houten lambrizaering werd gedeeltelyk ver- bryzeld, terwyl in de beide buffetten groote schade onder het glaswerk werd aangericht. Zoowel mevrouw Blom als de heer Coster bekwamen verwondingen, die gelukkig, naar wy ter plaatse vernamen, geen ernstig gevaar opleveren, dank zy do spoedig verleende hulp. Daar de voorstelling in den Tivoli-Schouw- burg nog niet aangevangen was, werd een paniek voorkomen, wyl juist in de gang naar de schouwburgzaal de ontploffing het hevigst was en aldaar verscheidene glazen deuren verbryzelde. Do brandweer rukte nog uit, doch behoefde niet handelend op te treden, daar geen brand na de ontploffing volgde. Zaterdag-avond omstreeks half- tien werd t9 Amsterdam brand* ontdekt ten huize van den heer J. Lansdorp Jr., in krui deni rswaren, Nieuwendyk 80, hoek N.-Z.- Armsteeg. Een overbuurman kwam den heer Lansdorp waarschuwen, dat er rook uit de zolderramen drong; daar er een brandschel in den winkel hangt, ging er geen tyd ver loren met het alarmeeren der brandweer. De brand was op den zolder, waar allerlei artikelen, tot het kruideniersvak behoorende, lagen opgeslagen. De oorzaak van den brand is niet bekend; de winkelier wist alleen te zeggen, dat de knecht een uur te voren met een licht boven was geweest om een en ander te halen. Met een slang op de Yechtleiding was de brandweer het vuur spoedig meester; de schade is door verzekering gedekt. Het geval veroorzaakte op dit drukke uur van den avond een grooto opstopping op den Nieuwendyk, zeer tot schade van de naburige winkels. Uit Parjjs seint men aan het sportblad „De Athleet", dat Jaap Eden Zondag gewonnen heeft in den 2000-Meter-wedstryd. Mercier tweede, Johnson derde. Cricket-Bond. Zondagochtend had in het Poolsch Koffiehuis te Rotterdam oon vergadering plaats van eenige cricket clubs in Zuid Holland, die uitgenoodigd waren samen te werken voor de oprichting van een Zuid-Hollandsche cricketclub. Besloten werd dat een Zuid-Hollandsche cricket-bond opgericht zal worden en dat do initiatiefnemers het voorloopige bestuur zul len vormen, en verder binnen een week nog een vergadering te houden, waar een concept reglement goedgekeurd zal worden en een definitief bestuur gekozen. Te Beesd brak Zaterdagmorgen een felle brand uit by C. Van Buuren. In ec-n oogenblik stond het geheele achterhuis en daarna ook het voorhuis in volle vlam. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, be schermde het belendende huis van M. v. d. Water. Zy slaagde daarin uitstekend, dank zy der windstilte. De openbare school tegen over deze huizen liep geen gevaar. De oor zaak van den brand is onbekend. Een der huisgenooten was gaan melken, de overigen lagen nog to bed; zy werden door de buren gewekt, die de kinderen door het raam aan namen. Alles was verzekerd. Zaterdag diende voor den schut tersraad te 's Hertogenbosch de zaak tegen een schutter, die by de oefening op 11 Mei, in het fort te Orthen gehouden, op pantoffels verscheen, insubordinatie tegen een officier ploegde, weigerde dienst te verrichten en zich zonder verlof van het oefoningsterrein ver- wyderde; bovendien werd hem ook ten laste gelegd, dat hy by die oefening te laat was verschenen. Drie getuigen werden in deze zaak gehoord. Do auditeur eischte voor do verschillende overtredingen eene boete van f 33. Uitspraak Maandag 1 Juni. De KoninginRegentes heeft de gevangenisstraf van 2 maanden - door de rechtbank te Leeuwarden aan P. L. H., 21 iaren, winkelier te Harlingen, opgelegd en door het gerechtshof bevestigd, wegens het onttrekken van goederen aan den boedel van IJ. De Zwaan, wetende, dat deze in faillisse ment zou komen, omdat hy, ruim f 60 te vorderen hebbende van De Zwaan, den avond voor diens faillissement 4000 sigaren van hem gekocht heeft zonder die te betalen veranderd in eene geldboete van ƒ100. "Wielerwedstryd Bordeau x Parys. Do „Tel." ontving Zondag de na volgende telegrammen: Poitiers (235 K.M.): Linton 7 u. 28 min., Cordang, zevende te 8 u. 31 min. Orleans (455 K.M.): Rivióre 3 u. 33 min., Cordang viörde 4 u. 46 min., Fischer ge vallen. Parys (591 K.M.): Linton 9 u. 18 min. 20 sec., Riviöre 9 u. 18 min. 21 6ec., Thé 10 u. 10 m. 25 sec. Een later telegram meldt nog, dat Linton gedisqualificeerd is, volgens de depeche, omdat hy vier kilometer te weinig gereden heeft. Een telegram aan den heer Pieterse, den agent van de Whitworth te Amsterdam zegt dat Neason 4 en Cordang 5 is gearriveerd, dat de gangmaking slecht was en Cordang frisch is aangekomen. Neason is een Engelschman, de outsider van den wedstryd, zegt de „Figaro", die nog nooit aan races van zulk een langen duur heeft deelgenomen. Uit Bingen worden eenige by zon- derheden gemeld over de ketelontplofüng, die plaats had Daby Assmanshauseo, aan boord van de sleepboot „Disch III." Do sleepboot had twee geladen schepen achter zich. Toen de kapitein der stoomboot Hilden van den machinist bericht kreeg, dat men niet meer vooruit kon, liet de kapitein het anker vallen en een touw aan den oever vastmaken. Nauwelyks was men hiermee klaar, toen do ketel ontplofte. Met een vreese- lyken knal sprong hot groote vaartuig in duizsnd stukken. De romp draaide naar het midden vau den Ryn en zonk. Ongeveer negen personen verloren by die ramp het leven. Slechts een stoker en een matroos van de stoomboot ontsnapten Da stoker is echter zóó org gekwetst, dat by zyne wonden niet zal overleven. De ontploffing was zoo hevig, dat men stukken van ïyken heeft gevonden op de straat en in de naburige wynbergen. Over de oorzaak van do ramp weet men niets zekers. Men zegt, dat de schuld aan den machinist moet toegeschreven worden; er zou in den stoomketel, die slechts 11 atmosferen verdragen kon. eene spanning van 16 atmos feren geheerscht hebben. De kapitein van de sleepboot (de „Disch No. 3", aan de maatscliappy II. A. Disch te Mainz tojbehoorend), do stuurman, de vrouw van den kapitein en vier andere personen werden gecood. De beide zwaargeladen aken, die de boot op sleeptouw had, verdwenen insgelyks in de diepte. De gekwetsten werden naar Assmans- hausen gebracht. Een telegram uit Indië meldt dat de vulkaan Tankoeban Prahoe, op de grens der residentie Krawang en Preanger Regent schappen, op Java, heeft gowerkt. Er is een nieuwe krater gevormd. AH.) Een mijnontploffing. Men seint uit Reschitza (Hongarije): By een ontploffing van mijngas zyn 33 personen ernstig gewond. In het station van Couiville, by Cherbourg, is Vrydagavond in een Xoffer net lyk van een jongen man ontdekt. Twee personen, die den koffer kwamen af halen, zyn gearresteerd. Zy gaveD op, de echtelieden Castel te zyn en te wonen te Parys, rue des Petits Carreaux. In tegen woordigheid van het lyk gebracht, legden zy niet de minste ontroering aan den dag. Zij beweerden door een zekeren Bernard belast te zyn het lyk in een koffer te vervoeren, om de hoogere kosten van het transport in een ïykkist uit te winnen Hieraan werd echter geen gtloof geslagen, te meer, omdat zy aan het opgegeven adres niet bekend waren. Nader wordt omtrent deze zonderlmgo ge schiedenis het volgende gemeld: De geheimzinnige vondst heeft een drama aan hot licht gebracht, dat in vele opzichten aan de geruchtmakende zaak-Goufé doet den ken. Ofschoon het lyk, dat in den koffer ge vonden werd, in vergevordenden staat van ontbinding verkeerde, en ofschoon 't aangezicht door byislagen onherkenbaar was gemaakt, is do politie er toch in geslaagd, de indenti- teit van het slachtoffer vast te stellen. Zoodra de heer Cochefert, chef der geheime politie, bericht van het vinden van het lyk kreeg, raadpleegde hij het dossier van de per sonen, die de laatste weken als verdwenen zyn opgegeven. Taaronder kwam ook voor een jongmenscb, wiens lengte, loeftyd en andere kenmerken met die van het gevonden lyk overeenkwamen. De vader van hot ver miste jongmenscb, zekere Delahaéff, herkende aan enkele kleedingstukken het slachtoffer als zyn zoon. Hy vertelde dat zyn zoon Emile, een zwakke jongen van 21 jaar, in postzegels handelde en zich op Hemelvaartsdag naar de postzegel- beurs op het plein Mangny had begeven, met een som gelds bij zich en een verzameling postzegels ter waarde van 12,000 frank. Emile was sinds eenige dagen met iemand in onder handeling over den verkoop zyner collectie. Hy keerde niet terug, maar des avonds kwam er een telegram, dat men zich over zyn uitble ven niet moest verontrusten, on den vplgenden dag ontving de vader een brief, geschreven in het nagemaakte handschrift van Emile, en met de mededeeling dat deze naar Chicago was vertrokken. De man, die te Couvill9 gearresteerd was toen hy met den koffer verder wilde reizen, bleek de geheimzinnige postzegelkoopman to zyn. Hy noemt zich Castel of Aubert, en de vrouw, die met hom gearresteerd werd, is Marguérite Dubois. De vrouw bekende het eerst, en toen Aubert inzag dat loochenen niet langer hielp, viol by ook door do mand. Volgens zyn zeggen had hy den jongen Delahaëff medegenomen naar zyne woning om do postzegels te koopen; zy hadden twist gekregen over de waarde van enkele zegels, en in een vlaag van woede had hy Delahaëff met een byi doodgeslagen. Nauwelyks was dat geschied, of er kwam een vrie*d hem bezoeken; Aubert trok het lyk onderdo tafel en wierp er een tafelkleed over; de bezoeker bleef een kwartier praten zonder iets te bemerken. Na zyn vertrek kwam Marguérite Dubois thuis; Aubert sprak met haar af, het lyk in een koffer te pakken en ergens in de provin cie een huisje te huren, om het in den tuin te begraven. Maar om dit plan uit te voeren, had hy geld noodig, en de volgende dagen werden nu besteed aan het te gelde maken der postzegels van den ongelukkigen Delahaëff. De moordenaar en zyn medeplichtige zwier ven al dien tyd met hun akelige bagage in verschillende plaatsen rond; te Couvillo meen den zy de gelegenheid gevonden te hebben, om het lyk te doen verdwynen, maar de on draaglijke lucht, die uit den koffer opsteeg, leidde tot de ontdekking van den inhoud en daarop volgde hun arrestatie aan het station te Couville. Zaterdag-middag te halfvyf ontving het „N. v. d. D." het volgende telegram uit Batavia: „Te Kotta-Radja zyn aangebracht 2 gesneu velden en 22 gewonden, onder wie de 1ste luit. der inf. "VV. B. J. A. Scheepens. „De cavalerie, het 3de bataljon en de mare chaussees bezetten het gebergte om de kloof van Larapisang." Denzelfdon middag werd nog aan het „Hbl." geseind: „Boekit Kasoemba en Gle Poetih zyn door ons genomen. Gewond werden de 1ste luit. der infanterie W. B. J. A. Scheepens en vijftig minderen." Het blad teekent hierby aan: Reeds is het blykens bovenstaand telegram tot een treffen gekomen. Wy hebben Boekit Kasoemba en Gle Poetih, versterkte hoogten, waarvan eerstgenoemde aan de Daroe rivier, ten zuiden van onzen post Ketapang Doea, de and:.r in de VI Moekims naby Lang Pisang gelegen is, genomen, maar dat daarby hevig gevochten is, biykt uit het groote cyfer der gewonden. Het telegram noemt den gewonden officier alleen „luitenant Scheepens". Het Indische leger telt echter twee officieren van dien naam: den lsten luit. der inf. W. B. J. A. Scheepens, en den 2den luit.-kwartiermeester A. H. J. G. P. Scheepens. Het vermoeden ligt voor de hand, dat eerstgenoemde bedoeld wordt. De „Tel." ontving Zondag de volgende telegrammen uit N. Indië: „Een eerste colonne nam stelling te Pantai A bee aan d6 helling van den berg, om te beletten dal den vyand hulp werd geboden uit de IX Moekims. Een tweede colonne marcheerde langs de oostzyde van den bergrug naar Lam Pisang. Een derde colonne nam stelling benoorden Djempit Eene vierde colonne veroverde Lam Tengah en Lam Manjang na een hevig gevecht. Nu rukten de troepen op tegen Lam lsi. Wy lieten hierby meer dan vyftig dooden en gewonden. Luitenant Scheepens werd aan den schouder gewond." Een tweede telegram luidde: Gesneuveld kapitein Kramer; gewond kapt. Adama van Scheltema, de luitenants De Wilde, Yan Hasselt, Ramaer en Brunsting." Daarna ontving de „Tel." nog een derde telegram van dezen inhoud: „Lam Pisang veroverd; luitenant Lisnet gewond." Uit deze telegrammen biykt, dat de laatste dagen slechts in schyn een tyd van werke loosheid voor onze troepen zyn geweest. Blykbaar heeft men zich voorbereid op een krachtig optreden. Gemeld was, dat op den tweeden Pinksterdag de operatiën zouden beginnen; dat echter reeds op den eersten Pinksterdag, Lam Pisang, de stelling van Toekoe Oemar is bemachtigd en den vyand een gevoelige les gegeven, strookt geheel met de voortvarendheid van generaal Vetter. Hier dient ook herinnerd, dat den 27sten April een telegram werd ontvangen, mel dende, dat met het bombardement van de stelling van Toekoe Oemar oen begin was gemaakt. Dit bombardement had echter weinig uitwerking. By de laatste operatiën zyn de troepen in vier afdeelingen van binnen de linie opge rukt. Zooals men weet, was Lam Tih reeds eenige dagen geleden platgeschoten en lag dus op den weg naar Lam Pisang in de eerste plaats Lam Tengah aan de beurt. In Zuidelyke richting werd nu voortge trokken over Lam Manjang naar Lam lsi. Hier was men dus in het centrum van het verzet, van waar de vyand in de laatste dagen ons bestookte. Dat men op grooten tegen stand is gestuit, blyktwel uit het groot aantal dooden en gewonden, die hier vielen. Nadat den vyand by Lam lsi een nederlaag was toegebracht, blykt hy zich teruggetrokken te hebben. De correspondent van de „Tel." seint althans niets van een bloedig treffen van de colonne, die rechtstreeks naar Lam Pisang is getrokken. Dat Lam Pisang reeds nu genomen is, is een groot succes voor onze troepen. Spoedig zullen wy nu wel iets naders omtrent Toekoe Ownar vernemen. De namen der gesneuvelde of gewonde officieren zyn voluit: kapt. der inf. H. O. W. L. Kramer, kapt. der inf. G. Adama van Schel tema, 1ste luit. J. Brunsting, J. Yan Hasselt, P. G. Ramaer. Gewond zyn verder een luitenant De Wilde (het Indische leger telt 2 luits. De Wilde: den lsten luit. der inf. G. H. Da Wilde en den 2den luit. der inf. M. De Wilde), en de 1ste luit. der cav. P. H. Lisnet. Volgens een telegram, door het „N. v. d. D." ontvangen, zyn kapt. Kramer en 15 minderen gesneuveld. Onder de gewonde officieren noemt dit blad de 1ste luitenants Visser en E. C. Van der Heyden. Verder zyn volgens het „N. v. d. D." 132 minderen gewond en leed ook de vyand zware verliezen. Aan het „Handelsblad" werd uit Indië ge seind „Onze troepen rukken steeds voorwaarts. Gesneuveld de kapt. der inf. H. O. W. L. Kramer, zwaar gewond de 1ste luit. der inf. W. B. J. A. Scheepens; licht gewond de kapt. der inf. J. Adama van Scheltema; de lste luit. der inf. J. Van Hasselt; do luit. der inf. De Wilde; de 2de luit. der inf. P. G. Ramaer en de lste luit. der inf. J. Brunsting." Een later telegram aan het „Hbl." melat: „Pakan Badak en Lam Pisang zyn door onze troepen genomen. Onze verliezen be droegen 180 man aan gewonden en gesneu velden, waaronder 11 officieren." Zooals de lezers gezien hebben, bevindt zich onder de gewonden ook de eerat ODlangs van Java naar Atjeh overgeplaatste lste luit. E. C. Van der Heyden, zoon van generaal Karei Van der Heyden, van wien reeds een zoon als officier op Lombok sneuvelde. Hopen wy voor den gryzen vader, dat geen nieuw smarteiyk verlies hem treffe 1 Kapitein Kramer, thans gesneuveld, werd geboren in 1857hy werd 2de luit. 28 Juli 1880 en lste luit. 26 Aug. 1885. Don 24sten Mei 1894 werd hy bevorderd tot kapitein. Het eeretoeken voor belangryke krygsbedryven met den gesp sierde zyne borst. By het departement van koloDiën is het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië dd. 24 dezer ont vangen Gisteren tegen Toekoe Oemar opgerukt. Eerste colonne nam positie Pantai Abee tot gebergte, om toeloop van volk uit de IX moekims tegen te houden. Tweede colonne, die bergrug beoosten Lam Pisang bezet had, zag den vyand Lam Pisang en Bines kroeng ontruimen en veel volk zuidwaarts aftrekksn. Derde colonne, van Djempit tot Enking, met de reserve versterkt, heeft Lam Asan genomen en vyand uit dit gedeelte der VI moekims geheel verdreven. Vierde colonne heeft Lam Tengah en Lam Manjang genomen en vocht by afzending telegram tegen Lam lsi, om zich daarna met de derde colonne te vereenigen. Onze verliezen nog onbekend, doch niet onbe- langryk. Veroverd terrein blijft bezet. E-n nader telegram meldt dat één officier gesneuveld en één zwaar gewond is, en dat vyf officieron licht gevsond zyn. De namen zullen later bekend wordeu gemaakt. Van haren correspondent te Batavia onb ving het „Hbl." Maandagmorgen het voL gendo telegram: „De krygsoperaties zyn gisteren voortge zet, waarby onze zeemacht van Kroeng Raba uit de troepen ondersteunde. „De tegenstand van den vyand wordt minder. „Licht-gewond is de lste luit. der cava lerie P. H. Lisnet". Een tweede telegram, kort hierop door ons ontvangen, luidt: „Heden wordt opgerukt naar Boekit Seboon", Het „N. v. d. D." ontving gisteren het vol gende telegram uit Batavia: De veroveringen zyn voortgezet. Het huis van Oemar is verbrand. De troepen rukten voort tot Boekit Seboen (ton zuiden van Lam Pisang) Een groot aantal van onze Beaumont- geweren viel weder in onze handen. Wy kregen nog 25 gewonden, waaronder de lste luit. der cavalerie P. H. Lisnet, reeds in een ander telegram genoemd. Volgens een door de „N. R. Ct." ontvan-* gen telegram werden deze laatste operatiën van Kroeng Raba uit door de zeemacht onder steund en wordt de tegenstand van den vyand minder. By het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur gene raal van Ned.-Indië, dd. 25 dezer, ontvaügen: „Eergisteren bezette de vierde colonne Lam lsi. Gesneuveld tien Europeesche en zes inlandsche mindere militairen. Gewond 79 Europeesche en 37 inlandsche mindere mili tairen. Gisteren Lam Pisang bezet, na de verster kingen in de kloof tot zoover genomen te hebbeD. Bergrug en Lam Pisang met ge- meenschapsweg vastgehouden. Gesneuveld twee Europeesche en éun inlandsche mindere militair. Gewond een officier, benevens 20 Europeesche en vier inlandsche mindere militairen." Het „Hbl." teekent hot volgende aan: Zyn er troepen over zee naar Kroeng Raba gezonden en heeft daar een landing met steun der marine plaats gehad, dan is het doel ver- moedolyk van Kroeng Raba naar Anakpaja te trekken in de Vier Moekims (waar Oemar getrouwd is met de dochter van het Sagihoofd)* terwyl volgens het andore telegram over Boekit Seboan naar Anakpaja opgerukt wordt, om dus den vijand van twee kanten aan te tasten. Zyn de zes bataljons echter nog allen in of by de Zes Moekims, dan waren er geene troepen voldoende over, om van Kroeng Raba op te ruk-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2