A0.1896 <Eleze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. f 1.10. Franco per post. I-40- Afzonderlijke Nommers 0.05. PEIJS DEE ADVEETENTTËN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 26 Mei. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat biykons het opgemaakt kohier dor Plaat selijke Directe belasting voor 1896, het be lastbaar inkomen bedraagt 5,485,392, tegen f 5,49G,913 in 1895. Aangezien op de begrooting van dit jaar de opbrengst der PI. Dir. Belasting op 161,000 is uitgetrokken, welke som met 5 pCt. voor kwade posten moet worden verhoogd, zal de heffing moeten bedragen 169,050. Bü eene heffing van 3 pCt. van het belast baar inkomen zou de opbrengst 164,561.76 bedragen, of 4488.24 minder dan de raming; bi) 0©n0 heffing van 3.1 pCt. zoude 170,047.15 of ƒ997.15 meer dan de raming worden op gebracht B. en Ws. geven, met het oog op het ge ringe bedrag dier meerdere opbrengst, in over weging het heffingsprocent vast te stellen op 3.1 en het kohier dienovereenkomstig vast te stellen. Ter voldoening aan het voorschrift, ver vat in art. 15 harer instructie, beveelt de commissie der bewaarscholen aandr. A. Nijkamp en dr. C. L. Rümke, ter vervulling der vacature, in de commissie ontstaan door het vertrek van prof. dr. H. Treub. Blijkens bericht van de commissie van fabricage zijn de volgende werkzaamheden noodig aan de pachterswoning van de Span- jaardsbrug, nl. eene gedeeltelijke vernieuwing van goten en het maken van een deur met kozijn naar den kelder, waarvan de kosten zullen bedragen 70. Vermits daarvoor geen gelden op de begrooting zijn uitgetrokken, geven B. en Ws. den gemeenteraad in over weging de vereischte machtiging tot de uit voering van dat werk te verleenen, zullende te zijner tijd, zoo noodig, een voorstel tot verhooging van het betrekkelijk artikel der begrooting worden ingediend. Bij de commissie van financiën bestaan geene bedenkingen tegen de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde overbrenging in de begrooting van 1896 van het overschot der golden, voor den bouw en de inrichting van het archiefgebouw bestemd. Zy adviseert den gemeenteraad mitsdien tot vaststelling van den daarop betrekking hebbenden supple- toiren staat van begrooting. Dezelfde commissie heeft evenmin beden kingen tegen de voordracht van Burgemeester en Wethouders betrekkelyk de kosten voor den bouw van het Krankzinnigengesticht op het buitengoed „Endegeest". Zy stelt dus voor ook den daarby overgelegden suppletoiren staat van begrooting, dienst 1896, vast te stellen. Nogmaals zien wy ons verplicht uit- drukkeiyk te vermelden, dat vanwege het Leidsch Dagblad geen premieplaten, boekwer ken of wat dan ook te koop aangeboden worden. Het ie ons nameiyk wederom ter ooren ge komen, dat verkoopers van dit praatje gebruik gemaakt hebben. Orelio ondervindt sinds den Jan Haandag avond te Amsterdam met Gottfried Manns aan hem opgedragen „Jonge Liefde" veel succes. Op Vrydag 29 Mei zingt hy het te Utrecht met orkestbegeleiding, en bovendien twee fragmenten uit „Melaenis", terwyl door het orkest onder leiding van den componist eenige orkeststukken uit dit werk ten gehoore zullen worden gebracht „Jonge Liefde" verscbynt eerstdaags by de firma Eggers, alhier. Tot onderwyzer aan de Cbristeiyke school der Gereformeerden te Rynsburg is benosmd de heer G. J. Welink, te 's Gravenhage, die de benoeming heeft aangenomen. Te Wassenaar heeft de plechtige begra fenis plaats gehad van de Eerw. Overste van het klooster der Franciscanessen. De Eerw. Moeder Vincentia (in de wereld moj. Antonia Van Riel) werd geboren te Breda in 1838. In 1862 trad zij in het klooster en kwam reeds in 1869 te Wassenaar. In 1892 volgde zy de Eerw. Moeder Aloysia op Het gesticht, dat sedert 1853 bestaat, verliest in haar zyn tweede overste. By de door B. en Ws. van Leeuwarden gehouden aanbesteding van het vervaardigen en leveren van 2800 meter cementriolen van verschillende afmetingen en 37 stuks verschil lende putten van cementbeton, alles ten behoeve van het terrein by het Nieuwe Kanaal, was de minste van de zes inschryvers C. Jongen- burger, te Waddingsveen, voor 6968. Het werk is hem gegund. De Ceremoniemeester maakt, by afwezig heid van den Opper Ceremoniemeester, bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin Regentes, met ingang van 24 dezer den lichten rouw heeft aangenomen voor den tyd van acht dagen, wegens het overlijden van den aartshertog Karei Lodewyk van Oostenryk. Naar men verneemt, zou het in de be doeling der Regeering liggen, om, te beginnen toet dit jaar, jaarlyks ongeveer 20 meisjes tot de aanvangsklasse der Ry'kskweekschool voor onderwyzeressen toe te laten, totdat de school 80 leerlingen zal tellen. De oefenschool, die trouwens nog gebouwd moet worden, zal over een paar jaar in gebruik komen. By het hoofdbestuur van de Ned. Maat- schappy voor Tuinbouw en Plantkunde is van den min. van buitenl. zaken bericht ontvan gen, dat de Pruisische regeering geen termen kan vinden om langs de spoorwigiyn En- schedeeGronau den invoer van planten toe te staan. Krachtens de internationale druifluis- conventie mogen echter alle groenten (produits de la culture maraichère) vrij langs alle spoor- ïynen worden ingevoerd. De minister van waterstaat heeft aan het hoofdbestuur „West- land" te kennen gegeven, dat door de Nenerl. spoorwegmaatschappy'en bereids regelingen zyn getroffen ter bevordering van de snelheid van vervoer van tuinbouwvoortbrengselen, terwyl zoowel voor groote als kleine transpor ten van dergeiyke goederen reeds lage spoor wegtarieven bestaan. Door de heeren Kolkman, Van Malsen, Michiels van Yerduynen, Mulder, Krap en Van Raalte is aan den gemeenteraad van 's-Gravenhage een voorstel ingediend tegen over het afwyzend praeadvies van Burg. en Ws. in zake de subsidie-aanvraag voor een visschersbaven te Scheveningen. Het voorstel dezer zes raadsleden strekt tot benoeming eener commissie uit den ge meenteraad, met opdracht, om, ter bevordering van het tot stand komen eener haven, onder handelingen te openen met de regeering van Ryk en provincie, zoomede met hot Hoog heemraadschap van Delfland. Naar de „Tel." verneemt, zal de directie van het tooneelgezelschap van den Tivoli- schouwburg te Rotterdam in het volgende seizoen bestaan uit de heeren E. Erfman en Joh. Mulder. De Maatschappy tot bevordering der Bouwkunst schreef in 1895 drie prysvragen uit voor een volkshuiseen eereboog en een staldeur. Elf antwoorden waren iügekomen, nl. 8 op de eerste, 2 op de tweede en 1 op de derde vraag. De jury heeft de volgende uitspraak gedaan Ontwerp volkshuis-, eerste prys niet toege kend; tweede prys (zilveren modaille en ge tuigschrift) aan het ontwerp, gemerkt met een cirkel in een driehoek, en derde prys (bronzen medaille en getuigschrift) aan het ontwerp „In haast". Bovendien werd het ontwerp „All right" eene eervolle vermelding waardig gekeurd. Ontwerp eereboog. Geene bekroning. staldeur. Niet bekroond. De heer J. G. Van Gendt Alz., te Amster dam, heeft zich als ontwerper van het met den tweeden prys bekroonde plan van een volkshuis bekend gemaakt. Naar men aan de „N. R. Ct." mededo lt, hebben de ambtenaren by 's Ryks belastingen onderling van gedachten gewisseld over het langdurig tydvak van 40 jaren, waarop zy eerst het recht bekomen 's lands dienst met pensioen te kunnen verlaten. Dat tijdvak wenscht men door 's Ministers medewerking met 5 jaren te verminderen en alzoo te bren gen op 35 jaren. Daarover zal door de Ver- eenigiog van commiezen ia Nederland worden beraadslaagd, opdat het hoofdbestuur de noo- dige stappen by den Minister en by de Tweede Kamer der Staten Generaal kunne doen, ter verkryging eventueel van 99ne herziening der wet op de pensionneering van de ambtenaren by 's Ryks belastingen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 Mei van Genua; de „General" vertrok 21 Mei van Mozambique naar Hamburg; de „Kaiser" vertrok 22 Mei van Delagoabaai naar Ylissingen en Hamburg de „Drente," van Java naar Rotterdam, ver trok 25 Mei van Port-Said; de „Lawoe" arri veerde 25 Mei van Java te Rotterdam; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Mei van Suez; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw-York, is 25 Mei Li zard gepasseerd. By koninkiyk besluit is vergund aan den heer W. A. Hienfeld, vice consul van Spanje, te Amsterdam, hot aannemen der versierselen van ridder der Koninklyke Militaire orde van onze Lieve Vrouwe der onbevlekte ontvan genis van Villa Vigosa. Aan mr. H. L. Asser, op zyn verzoek, met ingang van 1 Juni a. s., eervol ontslag ver leend als griffier by het kantongerecht te Schagen. De kapitein P. Van der Meer, magazyn- meester der artillerie te Utrecht, op pensioen gesteld, het bedrag van het pensioen be paald op ƒ1560 's jaars, en dien kapitein, gerekend van den dag, waarop zyn pensioen iogaat, de rang verleend van majoor. Benoemd by het wapen der artillerie, by den staf van het wapen, tot majoor-maga- zynm., op hunne tegenwoordige standplaats, de kapiteins-magazynm. G. A. baron Van Till en P. Dannenbargh, respectievelijk van do magazynen te Gorkuna en van die te Utrecht bezuiden den Krommen Ryntot kapitein-magazijnm. te Utrecht, bij de maga zynen benoorden den Krommen Ryn, de kapitein H. Thesingh, commandant der instr.-comp. Benoemd by het wapen der genie, by den staf van het wapen, tot kolonel, de luit.-kol. F. M. Van Panthaleon baron Van Eek, van dien staf, hoofd der Vde afdeeling van het departement van oorlog, en zulks met be paling, dat hy voorloopig belast zal blijven met zyne tegenwoordige betrekking; tot luit.- kol., de majoor H. Van 't Sant; tot majoor, de kapitein R. De Jonghtot kapitein, de eerste luit. J. W. RoelofFs Valk, allen mede van dien staf; en tot eersten luit. de tweede luit. W. Hanegraaff, thans van het corps genie troepen. TWEEDE H1NEB. Kieswet. De heer Hintzen heeft als amendement voorgesteld, om in te lasscben na art. 25 een nieuw artikel 25bis, van den volgenden inhoud: „Op verzoek van den burgemeester zyn verhuurders van woningen, als bedoeld in art. 15, van vaartuigen, als bedoeld in art. 16, en de personen en bestuurders van onderne mingen of instellingen, als bedoeld in art. 17, verplicht binnen 14 dagen inlichtingen te ver schaffen omtrent de juistheid der krachtens die artikelen overgelegde opgaven;" en by aanneming van dez9 wyziging in te lasschen na art. 149 een nieuw artikel 149bis, van den volgenden inhoud Hy, die niet voldoet aan de verplichting, opgelegd in art. 25bis, wordt gestraft met eene geldboete van drie gulden. Invoering van een wettélijken lijd. De Regeering heeft een wetsontwerp inge diend, houdende bepaling, dat de wettelyke tyd in Nederland is de middelbare zonnetyd van den meridiaan op vyftien graden Ooster lengte van Greenwich. De Regeering meende hare keuze te moeten vestigen op den Midden-Europeeschen tyd. De .voering daarvan zou echter ty een nominaal bohoud der gewone uren voor alle bezigheden een feitelijke vervroeging van 40 minuten ten gevolge hebben, en dat is reeds daarom niet mogeiyk, omdat door de inter nationale spoorwegverbindingen do uren van aankomst en vertrek der treinen en als gevolg daarvan ook die der meer locale treinen feitelijk niet gewyzigd kunnen wor den. Om nu alle bezwaren zooveel mogeiyk te vermyden en toch van den Midden-Euro peeschen tyd gebruik te maken, en daarby tot de zoo veelvuldig verlangde eenheid van tyd to geraken, heeft de minister van binnen- landsche zaken voorgesteld dat alle in de wetten, enz. genoemde uren geacht zullen worden een half uur later te zyn gesteld. Blykens ingewonnen bericht zullen na de invoering van den Midden-Europeeschen tyd als wettelyke tyd ook de spoorwegmaat- schappyen de tydsbepalingen harer dienstre glementen daarnaar vaststellen, terwyl men mag hopen, dat de geringe werkelyke ver vroeging van 10 minuten, die uit de genoemde bepaling zal voortvloeien, voor de plaatsen, waar nu de Amsterdamscbe tyd wordt gevolgd, in de practyk tot geen bezwaren aanleiding zal geven. Op de medewerking van de plaat- selyke autoriteiten wordt daarty door de Regeling gerekend. Bepaald wordt voorts, dat do door of van wege het openbaar gezag beheerde uurwerken naar den wetteiyken tijd geregeld zullen worden, ten einde daardoor do eenheid van tydregeling te spoediger ingang to doen vinden. Gemengd Nieuws. Hadden gedurende de beide Pink sterdagen hier en daar in de straten de Indianen, negers en cowboys van de Texas- Jack's-troep door hunne wandelingen de op merkzaamheid getrokken, gisteravond had in de Stadszaal hunne eerste voorstelling plaats, welke evenwel niet door het gewenscht groot aantal belangstellenden werd bygewoond. Toch is voor hen, die belangstellen hoe het daarginder aan de overzyde van dtn Oceaan in de Far West toegaat, hier veel te genieten. Dat het by de voorstelling daarvan niet aan overrompelingon, martelingen en doodschieten ontbreekt, laat zich begrypen. Zeer interessant is daarby bot juiste schot van kapitein Wes tern en diens Iudiaansch versierde lotgenoote. Dat is dan ook wat den lief hebbers de meesto belangstelling inboezemt. Voor dat gedeelte van het publiek, hetwelk meer op wat anders gesteld is, zorgde John son's Negro Quartett. Hunne echte negerzan gen werden zeer goed gezongen en dat de aanwezigen er zich by amuseerden, bewysfc wel dit, dat het clubje viermaal werd terugge roepen. Als hoofdnummer stond op het programma het kogelvrye pantser, waarmede een damec die zich dat had voorgebonden, waagde op zich te laten schieten. Dat het pantser goed is, wordt wel bewezen, doordien de kogels, waarmee daarop geschoten werd, zelfs een boomstam van 70 cM. kunnen doorboren. By het schieten met vier geweren, waart y het laatste schot een ei van htt hoofd des schutters treft, liet zyn „good luck" hem door een defect aan een geweer in den steek. E^©-0.illot033L. U6T TRANSVAAL. De lucht helder, rustig en warm, elk windje frisch en geurig, dat is de Zuid- Afrikaansche winterdag, die het voorjaar aan kondigt; een dag, zooals hy in het Rand- district nu en dan na stroomende regens en huilende stofstormen wederkeert. Het warme zonlicht valt in verblindenden overvloed op de byna kale hoogten der Witwatorsbergen, tusschen welke een beek langzaam naar de Vaal kronkelt. Volkomen rust, volmaakte vrede. De namiddagzon stond op zulk een d3g van het jaar 1885 nog hoog boven de westelyke hoogten; een heerlyke glans van blauwe en roode tinten verlichtte de Witwatersbergen en deed de langgerekte toppen en tafel- vormige hoogvlakten des te beter uitkomen. Beneden in het breede dal strekten zich in eenzame melancholie de weiden uit, waarop schapen en runderen hun voedsel zochten. Zwellend botte aan boom en struik de jonge bladkncp uit. Alleen in Bill Moody's hart naderde de lente Diet; mismoedig, met gebogen hoofd, staarde hy van een naar goud doorzochten hoop steen en puin op het werk van eenige weken. Hy was een tenger gebouwd man, met een glad, door de zon gebruind gezicht, welks door* zorg en ontbering verscherpte trekken diepe teleurstelling verraadden. Juist had de in de nabyheid staande stamp molen zyn eentonig gedruisch afgebroken daar waren de harde pyriet- en kwartsrotsen fijn gestampt; een schuimende waterstroom had het poeder door lange goten gevoerd, waar zoogenaamde „haarden", met kwikzilver bedekt, op bepaalde afstanden aangebracht waren, om het goudstof van het fijngestampte gesteente te amalgameeren, terwyl zand, kiezel en klei door het stroomende water in het dal gespoeld werden, waar men ze nog eenmaal doorzocht en dan liggen liet. Op zulk een hoop grys zand en puin stond Bill Moody, met de armen in de zydon en nadenkend voor zich uit starend. Ja, het was duidelyk, dat zyn mynveld waardeloos, een zoogenaamde „duffer" was, gelyk het in het koeterwaalsch van den goudgraver heet, en het resultaat van veel weken arbeid Diets dan bittere teleurstelling. Zes weken hadden Bill en zyn kameraad Sandy onverdroten gewerkt met de schacht uit te boreD, ten einde het erts aan het daglicht te breDgeD, dat er in de nabyheid van den aardbodem zoo veelbelovend uitzag. Het kwartsveld had een ryke goudopbrengst doen verwachten, en nu, na zwaren arbeid van zes weken, veranderde het eensklaps van karakter. Dicht by den grond had het althans nog eenig goud opgeleverd; de vyf tonnen pyriet en kwarts, die zy uit de ertsgang gebroken hadden, waren in den stampmolen behandeld. Maar de vyf tonnen hadden slechts twaalf gram goud, ter waarde van ongeveer dertig shilling, opgeleverd. Juist had de opzichter van den stampmolen het goud aan Bill afgeleverd, en deze had het stilletjes in den zak laten glyden en was naar den steenhoop gegaan, om over het geval na te denken. De buitengewone helderheid der lucht schoen een byzonderen sluier van geuren en schoon heid over de eenzame natuur te werpen. In het dal stroomde de zilverheldere „loop," al de kleine beken, die over rots en steen naar beneden stortten, in haar bedding ver zamelend, om dan met haar door een kunsteloos gebouwden dam opgevangen en op het groote rad van den stampmolen geleid te worden. Aan zyn voeten zag Bill het goud zoekerskamp, op welks plaats nu de stad Johannesburg staat. Alle3 was er stil, slechts nu en dan* sloop de zwarte gestalte van een inwoner langzaam tusschen de ryen kleine huizen door, die van hout en linnen of, hoewel zeer zelden, van metaal gebouwd waren. Zelfs de wonden, die de menschenhand in de bergen geslagen had, waar houweel en schop bontgekleurde aarde naar boven ge woeld hadden, waren door den vriendelyken zonneschyn opgefrischt. Ook de kolossale, leelyke goten, het verroeste yzeren rad van den molen, de zwarte schoorsteenen en ventilatorraderen der verre Langaargterayn profiteerden van de magische betoovering van het zonlicht en rangschikten zich in de alge- meene harmonie der natuur. Een kronkelend voetpad leidde van het kamp naar de plaats, waar Bill stond. Hy zag de hooge, ferme gestalte van zyn kameraad Sandy Cullan aankomen, die nieuws gierig was, het resultaat van den arbeid te vernemen. Sandy, zooals de goudgravers hem kortweg noemden, was kolossaal gebouwd, breed van borst en schouders; zyn gezicht was door wind en weer gebruind; een hoed met zeer breeden rand bedekte zyn gezicht; over de donkergryze blouse droeg hy een gordel van buffolleer, waarin een revolver stak. Was Bill, een Londenaar, het denkende deel der firma, Sanüy, de opgeruimde Ier, stelde zya buiten gewone kracht en robuste gezondheid in dienst harer ondernemingen. Bill was in 't eerst erg bezorgd, dat by zyn jongeren vennoot slechts twaalf gram goud kon laten zien, en toch was dat de gansche opbrengst van vyf ton kwarts, hoewel het dikwyls voorkomt, dat by dit nog eenigszins primitief afscheidings proces het grootste deel van het goud over bet kwikzilver weggevoerd wordt en in het puin verloren gaat. Dit geschiedt vooral dan, wanneer het kwarts zwavel, zink of eenig ander metaal met zich voert, dat de amalgameering met het kwikzilver verhindert. In zulke gevallen worden de overblyfselen nog eenmaal bewerkt, en indien zy maar met zorg en tact behandeld worden, geven zy dikwyls nog een aardige opbrengst. Waarom zou dit ook niet hier het geval zyn? vroeg Bill zich af. Sandy was inmiddels nader gekomen. „Hallo, old boy," riep hy zyn kameraad in het breede Iersche dialect toe, „hoe staat het? Zyn de steenen ai gemalen en gezuiverd?" Bill keerde zich om en zag den reus hoofd schuddend aan. „Het is een verwenschte geschiedenis," ant woordde hy eindelijk langzaam; „'tisenbiyft een duffer iu alle eeuwigheid. Ziehier"daar mede haalde hy zyn leeren buidel uit den zak, „twaalf gram goud uit al die omballing." „Dat je de duivel haal!" riep de teleur gestelde Sandy. „Daar zitten we weer in de klem! Wat zullen de boys my uitlachenl Ik had het nooit gedacht I" Sandy kon het nooit begrypen, waarom zoovele schynbaar goede claims J) waardeloos worden, zoodra men dieper in de aarde dringt. Maar de hoop ontwaakte telkens opnieuw in zyn borst en zyn moed wankelde nooit. De bewerking dezer laatste groeve had echter zyn geld en dat van zyn compagnon geheel verslonden. Ja, nog meer - hoewel hun dat niet al te veel zorg baarde zy stonden in 't kryt by den koopman in het mynkamp; deze had hun krediet "verleend, onder beding, dat hy, indien er veel goud gevonden werd, als derde in den boud mocht treden, om het resultaat van hun arbeid te deelen. „Hadden wy maar gedaan, wat ik van deu beginne in den zin hid," merkte Bill eindeiyk weer op, „hadden wy het ver wenschte mynveld maar „gesticht" en er een maatschappy van gemaakt, toen wy een paar voet onder den grond waron. Toen zou my alles gelukt zyn. De speculanten en makelaars had ik wel weten te lymen. Toen zou het nog gegaan zyn maar nu is aan de gansche zaak de bodem ingeslagen." l) Aandeolen in het mgDVeld. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1