zyn zü toch geneigd tot wijzigingen mede te werken. Zoo zouden zij bijv. geen bezwaar hebben den leoftyd van 25 op 23 jaren to brengen. Verder verdedigde spreker de oyerige onderdeelen van bet amendement. Wordt het aangenomen, dan zyn de voorst» llers bereid de artikelen botreffende aangifte en controle te wijzigen en zij hebben daarvoor reeds een ontwerp gereed. Te.) slotto rog een amendement, voorgesteld door don heer Smeengeom schippers, die een vaartuig van minstens 20 AP. in huur bewonen, tot het kiesrecht toe te laten (de Reg ering stelt voor minstens 30 AP.) B\j zijne toelichting wees de he6r Smeenge er op, dat in 1893 bij het ontwerp - Tak reeds een amendement van dcnzelfden inhoud door de Kamer werd aangenomen. Hjj vleide zich, dat ook ditmaal zijn amendement zal worden aangenomen. De heer Hessclink, van Suchtelen zette de redenen uiteen waarom hij het amendement- De Boer (leeftijd 23 jaren) mede heeft ondertsekend en waarom hij tegen het amen dement Travaglino zal stemmen. Geen onzer Staatsregelingen heeft een hooger leeftijd aangenomen dan 23 jaren, en daarom zag hij geen enkele reden om daarvan af te wijken by de kiesrechtregeling. De heer Van Gijn achtte do verhooging van den leeftijdgrens oen geschikt correctief voor uitgebreid kiesrecht. De idealen der jeugd moeten zich Diet ontijdig uiten. Maar hooger dan 25 jaren wil hy thans met gaan, omdat er reed3 zooveel restricties zijn aangenomen en omdat de kiesrechtuitbreiding een einde moet nemen. Gemengd Nieuws. Wie de boeken van Cooper, Aimard of Afayne Reid vergeten Is, kan de herinneringen zijner jeugd het best opfrisschen door naar de Stadszaal te gaan. Daar toch treedt a. s. Maandag en Dinsdag op de troep „Texas Jack," Cowboys, Indianen en Negers, die het leven in „the far West" in kleuren en geuren voorstellen. De leden van dit ge zelschap blijken, volgens het „Yad." (in Den Haag toch gaven zij voorstellingen in den circus Corty Althoff) zeer goede schutters en bekwame ruiters to zijn, terwijl zjj ook zeer vaardig met den lasso werpen. Tot slot wordt een klein staaltje gegeven van een gevecht in de wildernis tusschen blanken en Indianen a grand spectacle. Te Haarlem werd Woensdag avond eene niet zeer bezochte vergadering gehouden van arbeiders en bakkers, om te protesteeren tegen de directie van de „Haar- lemscbe Brood- en Meelfabriek," welke in hot begin dezer maand een 74 jarig werkman had ontslagen, die daar 30 jaar was werk zaam geweest, wiens loon men reeds lang zamerhand bü het klimmen zijnor jaren had ingekort tot 5 's weeks, en die thans onder steuning moet genieten van een kerkgenoot schap. ,£g} Na een langdurig debat werd eene motie aangenomen, waaruit bleek, dat men met alle kracht bodoelde fabriek wil tegenwerken, zoowel om dit feit als om handelingen, welke aan nog enkele andere werklieden moeten aangedaan zijn. Met het oog op te verwachten drukte met de Pink^terdagon zal do Holl. IJz.-Sp.-Maatschappij op Zaterdag, Zondag en Maandag ongeveer 70 extra-treinon van en naar Den Haag laten loopen. Het bataljon grenadiers, dat Dinsdag-ochtend jl. naar Rotterdam vertrok in verband met de werkstaking, is heden voormiddag met een extra trein in Den Haag teruggekeerd. Het werd aan het station der Holl. Spoorweg-Mij. door de Koninklijke Mili taire Kapel afgehaald. Gistermiddag had op het Sport- kerrein nabij het Hoogelands Park te Utrecht het aangekondigde Concours Hippique plaats. Het weder werkte niet meao, maar toch was do tribune geheel bezet door een uitge lezen publiek, en waren ook langs de geheelo baan tal van toeschouwers geschaard. De muziek van het 1ste regiment velJ-artillerie, welwillend door de offici-ren van dat regiment aangeboden, trachtte het hare by te brengen tot de foestelyke stemming. Een der nommirs was een concours voor het beste springpaard, toobohoorande aan en bereden door een officier van het Nederlandsche of Ned.-Ind. leger in uniform, aangeboden door de Militaire Sportvoroenlging. Eersto prys 150 en een mand champagne. Tweedoprys 50 en getuigschrift. Derde prys een ver- meillo medaille, aangeboden door kapt. N. J. A. P. H. Van Es. Voor dit nummer waren ingeschreven 21 deelnemers. Eén voor één kwamon do rijders op en namen de hindernissen, bestaande uit eon natte sloot van 3.5 M., waarvoor een groene heg, een hord van 0 9 M., een hek van dezelfde hoogte, een open natte sloot van 2 M., een boom van 0.8 M. en een haag van 0.9 M. Luitenant E. H. Juckema van Burmania, baron Rengers van Warmenhuizen, die „Eyleen" bereed, liep twee keer gevaar uit den zadel te vallen, doch wist zich goed to houden. De paarden hadden c-rg veel last van het glibbe rige terrein, waardoor zjj vóór en na de sprongen nogal eens uitgleden. Nadat allo deelnemers de vereischte hinder nissen genomen hadden, kwamen zy, die het minste aantal fouten gemaakt hadden, nog eens uit. Hierbij had ©en treurig ongeluk plaats. Luitenant H. Ch. Taunay, van de rood3 huzaren te Amersfoort, had hot ongeluk, dat zyn paard „Sjors" na hot nemen van de haag viel. De ruiter viel daardoor ter aarde en het paard, dat over zjjn kop duikelde, plofte met zjjn volle zwaarte boven op zijn berijder. Onmiddellijk snelden oonige artilleristen to?, die den luitenant optilden. Hy beproefde te loopen, doch zeeg ineen. Men droeg den luitenant Taunay naar de directiekeot by de Zwemschool en daar verleende dr. J. Hartog hem de eerste geneeskundige hulp Hoewel luitenant Taunay by het medisch onderzoek belangrijke inwendige kwetsuren bleek te hebben bokomen, was zyu toestand niet zoo erg, als men reden had aan te nemen. Na eenigen tyd kon hy, steunende op twee vrien den, in oen rytuig stfi-jen, dat hem stapvoets naar zyn hotel bracht. De luitenant was evenwel niet in staat om gevolg te geven aan zyn voornemen, dezm avond naar 's-Gravenhago te vertrekken. Naar men nader vernam, boezemt zyn toe stand geen ernstige ongerustheid in. Het paard bleef ongedeerd. De pryzen werden behaald door luit. A. G. Af. J. baron Van Oldeneel, uit Haarlem, die „Miss Cate" bereed, door luit. L. A. Van AtTelen van Saemsfoort, uit Breda, met „Wild Charley", en door luit. J. Jurjans, uit 's-Gra- vonhagp, met „Miss Mary". Vroeger werd reeds medegedeeld hoe tweo jongelieden, fietsrijders, den 23sten Maart op den weg tusschen Halfweg en Haarlem waren lastig gevallen door een vijftal diamantslijpers uit Amsterdam, en hoe één van beiden, de negentienjarige J. Oostenbroek, door hen was geslagen en getrapt, waarna nog zjjn rywiel door de brooddronkens werd verniel J, alles zonder oenige oorzaak. Wegens het plegen van deze feiten stonden gisteren voor do arrondissements rechtbank te Haarlem terocht G. Van den Bogaart, 26 jaren oud, muzikant te Amsterdam, en W. J. A. Tollenaar, 22 jaar, J. M. Van Wal, 22 jaar, en K. Fraay, 19 jaar, allen Amsterdamscho diamantslijpers. Tegen den eersto, die niet ter terecht zitting was verschenen, werd verstek verleend. Do heer J. Oosienbroek en zyn vriend, de heer J. G. Blom, verklaarden pertinent, dat zjj zonder eenige reden door de diamantslijpers waren gemolesteerd. De diamantsly'pers van hun kant beweerden, dat de jongelieden hen hadden uitgescholden voor „Maandaghouders", dat z(j eerst nog wilden helpm aan hst herstellen van het defect geworden rywiel van den heer Blom. Het O. M. meende een strenge straf te moeten eischen tegen de beklaagden, die, zoo als de veldwachter had medegedeeld, die hen per fiets by Amsterdam had ingehaald, tot elkander gezegd hadden: „Niets zeggen, hoor; wy weten van niets." Eene gevangenisstraf van 3 maanden werd tegen de vitr be klaagden gerequireerd. Gedurende de practische oefe ningen van de regimenten veld artillerie in de legerplaats by Oldebroek zal door elk regi ment eene oefening worden gehouden in het bivakkeeren en wel door eene afdeeling van 3 balteryen. Te Baarn had gisteren overeen komstig den uitersten wil van wijlen den heer Driessen, oud-wethouder van Amsterdam en aldaar overleden, eene ruime brooluitdoe- ling in de R. K. kerk plaats, waarvan alle gezindten gebruik konden maken. Men schryft aan het „Hb 1." u i t BrouwershavenIn dit zeegat op de hoogte van Scharendyke is opgevischt een flesch, bevattende een briefje, in het Duitsch geschre ven van den volgenden inhoud: „AanEduard Bruening Reitersteeg bij Hamburg van het stoomschip „Pnoenicia" op 13/5 96 Het is 7 uren in den morgen. Het schip staat in brand. Of wy gered zullen worden, weet ik niet. Wanneer ge dit briefje, zooals ik hoop, ontvangt, ben ik wel niet meer onder de levenden. Vele hartelyko groeten aan alle vrienden en bekenden der Hamburger Woll- kammerei. „Uw oude vriend Flits H." In den Gelderse hen IJseJ, ter hoogte van Bingorden, by Doesburg, is een met basalt geladen tweemaster, bestemd voor der. heer Burgers, te Zutfen, gezonken. Do opvarenden konden zich nog bytyds redden. Gistermiddag omstreeks halfvier ontstond er een grooto oploop voor een huis in de St.-Nicolaasstraat te Amsterdam. Een in de buurt wonende vrouw liaa name- Jyk getracht haar kind van 6 weken in het Y te verdrinken, doch was daarin verhinderd door eenige toeschouwers. Zy vluebtto met haar kind, achtervolgd door oen aantal schreeu wende vrouwen, in het huis van een harer kennissen in do St.-Nicolaasstraat, waar de politie de vrouw, die in half beschonken toe stand verkeerde, in bescherming nam. Door de recherche te Rotterdam zyn gisteren aangehouden twee gevaarlijke pirsonen, in de Foyonoordstraat en in de Tuindersstraat woonachtig, en beiden kort geleden uit do gevangenis te Amsterdam ont slagen, waar zij ario jaren getucht hebben. Onder een valschen naam lieten zy zich destyds veroo:d?elen. Zy werden aangehouden, wyl tegen hen rechtsingang was verloend als ver dacht van diefstal met inklimming, in do ge meente Rotterdam gepleegd. Het nieuwe station te 's-H e r- togenbosch zal vermoedtlyk IS Juli geopend wordon. Da feestviering, welke by cio gelegen heid gedurende 3 dagen zal plaats hob'oen, zal bestaan uit: Officiële ontvangst, feest diner, muziekuitvoeringen, festival van har monieën, oplaten van luchtballon, volksver- makolijkhoden en kermesse d'óté. Gisteren stond to Tiol voor de rechtbank terecht de 15 jarige ventster C. V., uic Asperen, beklaagd van aldaar op 4M.iart jl. den bekenden brand te hebben gesticht. De eisch luidt: ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot haar 18de jaar. Godurende de laatste jaren wor den ook te Breda de staanplaatsen voor stoom-draaimolens, enz. aan de meestbieden den verpacht. Vroeger betaalde do houder van zulk een molen 36 en dit jaar ƒ1101.05. Gisteren werden te Zwolle de plaatsen van tenten, kramen enz., voor de a, s. kermis verpacht; de geheela opbrengst was ruim ƒ2000, tegen 1000 het Yorig jaar. Voor een stoom draaimolen was de hoogste inschry ving ƒ297.23, voor een bippodrómo 411.75; voor verschillende kramen, die vroeger 20 cents per centi .re behoefden te betalen, werd veel hooger ingeschreven, zelfs tot 2.55 per centiare. Wegens besmettelyke veeziekte zyn op een bouwhoeve in den Prins Alexander- polder onder Kralingen door den Staat ont eigend 247 varkens en 57 biggen, waarvan het vleesch aan het abattoir te Rotterdam verkocht wordt. Zooals men weet, heeft bet harddraverij comité der Algeraeene Hard dravery-vereeniging besloten, den heer Jn. Koster van verdere mede.inging uit to sluiten en daarenboven een bo.te van 100 op te leggen wegens het inhoudon van het door hem bereden paard „Redpath" in het eerste heat van den Mei-prys op 10 Mei jl. te Bussurn. Daartegen komt de heer Koster in hooger baro p by de Nedorl. Harddravery- en Ren- vereeniging. Wel erkent hy het paard te hebben inge houden, doch niet met het doel te ver bazen; hy had het oogmerk met een zeer geringen voorsprong te winnen, ten einde zoo dicht mogelijk by zyn record te blyven. Ditzelfde deed hy ook op Paschen te Breda en 6 Mei jl. te Heemstede, zonder dat er aanmerking op gemaakt is. En al had hy zich schuldig gemaakt aan hetgeen hem ten laste wordt gelegd, dan nog meent de heer Koster, dat de opgeleg le straf behoort vernLtigd te worden, omdat Z9 niet volgens bet reglement is opgelegd door de jury, maar door het harddravery'-comité. Ook tegen de combinatie der straf meent hy op grond van het reglement te moeten opkomen. Mochten er redenen zyn hem te straffen, dan verzoekt de heer Koster deze alleen te doen bestaan in geldboete. Nadere berichten melden dat by den cycloon in Sherman (Texas) 120 per sonen zyn gedood en 100 ernstig gewond. De lykon zyn vreeselyk verminkt. Te Montmeyan (by Toulouse) waren twee Italianen wegens diefstal ge arresteerd; zy werden door twee gendarm-n naar do gevangenis te Brignoles overgebracht. Onderweg slaagden beide Italianen erin, zich van hun boeion te ontdoen; zy wierpen zich onverwacht op de gendarmen, trokken hen van het paard en bonden hen stevig aan een olyfboom vast. Daarop bestegen zij de paarden der gendarmen en renden weg. Een boer, die langs den weg kwam, maakte de beide gen darmen los, en dezen moesten met beschaamde kaken het gebeurde aan hun superieuren melden. De paarden werden later in het veld opgevangen, maar de ontsnapte dieven heeft men nergens meer gezien. De paniek, die te Alexandria heerscht ten gevolge van de cholera, moet buitengewoon zyn. De handel staat byna goheel stil. Mot de Lloyd boot „Habsburg" kwamen Woensdag te Triést 347 passagiers lste klasse aan, voor wie men 60 extra hutten had moeten inrichten. Voor één hut werd 20 pond sterling betaald. By de gisteren vermelde ont ploffing aan boord van do sleepboot „Disch III" in het Bingerloch zyn gedood de kapitein en zyn vrouw, de stuurman en vier andere per sonen; hun lyken werden hoog in de lucht geslingerd en tweo andere personen zyn ernstig gewond. Omtrent de oorzaak loopen de lezingen uiteen; men zegt dat de drukking in don stoomketel, die op 11 atmosferen was berekend, was opgevoerd tot 16 atmosferen. De boot word geheel vernield en zonk; alleen de punt van den mast steekt loven het water uit. Morgen, Zaterdagmiddag, om 12 uren zal te Bordeaux beginnen de wegwed- stryd naar Parys, over een afstand van 591 K. M. af te leggen door de snelste ryders in ongeveer 22 uren, zoodat den 24sten Mei des morgens omstreeks 10 uren de eerstaan- komende te Parys kan worden verwacht. Deze wedstryi, waarvoor 56 inschry vingen zyn ingekomen uit Frankrijk, Duitschldnd, Engeland, Oostonryk, België, Italië en Neder- lantrekt evenals vorige jaren algemeen de aandacht en is voor Nederland merkwaardig om de deelneming door Cordang, die zich reeds oefent op deze buitengewoon bergach tige route. De weg loopt van Bordeaux over Poitiers, Tours, Blois, Orleans en Versailles naar Parys. De eerste prys bedraagt 3000 fr., de tweede 1000 fr., do de derde 600 fr., do vierde 400 fr., en de tien volgende aankomenden ontvangen elk 100 fr. Een vreeselijk ongeluk heeft, gelyk wy reeds in het kort m»ldden, Woens dag-avond een paniek veroorzaakt in de opera te Parys, tydens do opvoering van „Helle". Aan bot eindo van het eerste bedryf werd plotseling een geweldige slag gehoord, en te gelyk zag men een fel licht als eer. bliksem straal, gevolgd door een wolk van stof. Men dacbt eerst aan een ontploffing of een anarchistischen aanslag, en het publiek van de bovenrangen zocht in alleryl een goed heenkomen, maar door de koelbloedige hou ding van do municipale gardes en de zaal concierges bedaarde de paniek spoedig. Het bleek dat een der groote, circa 700 KG. wegende gewichten van den middolsten luchter was gevall-n. Een der acht dikke stelen kabels, waaraan deze luchter hangt, loopt door een luchtkoker, waardoor ook een kabel van het eloctrjsch licht loopt. Door een breuk is het bekleedsel waarschynlyk, was contact ontstaan, ten gevolge waarvan de kabel, die het tegenwicht droeg, is gesmolten. Do enorme yzermassa viel eerst door het plafond en daarna door den vloer van de vyfde galery en kwam vervolgens terecht op de vierde galery, boven op een bezoekster, mad. Cbo- mette. Het hoofd der ongelukkige werd totaal verbryzold, haar rechterarm en rechterbeon werden afgerukt. Haar dochter (lie naast haar zat, werd ernstig en een koetsier licht ge wond; twee andere toeschouwers, in de fau teuils achter haar gezeten, kregen een elec- trischen schok, die hen bewusteloos maakte. De luchter is blyven hangen. De regisseur verscheen op het tooneel en verzocht het publiek, kalm de zaal te verlaten; vele bezoekers eischten aan de kas hun geld terug. Een begin van brand op de boven- galery werd spoedig gebluscht. Het ongeluk in de opera veroorzaakte buiten het gebouw meer beweging dan daar binnen. Yan alle zyden kwamen de brand spuiten aanrennen. Do Place de l'Opórawerd door do politie afgezot, en een onderzoek is dadelyk ingesteld door den prefect van politie in eigen persoon. Waarschynlyk zal de reparatie door htt losraken van het gewicht noodig geworden, spoedig geschied zyn. BUITENLAND. Dui tschlacd. Clara Schumann, de hoogbegaafde echtge noot© van Robert Schumann, is te Frankfort overleden aan de gevolgen van de beroerte, waardoor zy in het laatst van Maart werd getroffen. Het verscheiden van deze kunste nares zal door de muzikale wereld, die haar een eerbiedige bewondering toedroeg, met groot leedwezen vernomen worden. Zy heeft den leeftyd van byna 77 jaren bereikt; einds 1S56 was zy weduw9. De Pruisischo Kamer heeft de regeering uitgenoodigd een wetsontwerp voor te dragen, houdende waarborgen by liet bouwen. De grondslagen, welke daarby behooron te worden aangenomen, zyn, dat de plaatselijke overheid zich zal vergewissen van do soliditeit der bouwondernemers en dat do werklieden enz. die tot den bouw hebben medegewerkt, voor hun loon bevoorrecht zyn. België. By do behandeling der spoorwegbegrooting in do Kamer bracht de heer Henricot het spoorwegongeluk van Mousty ter sprake, en drong aan op maatregelen, 0111 dergelyke rampen te voorkomen, 0. a. door een betere regeling van den Zondagsdienst. De minister Vandenpeeroboom antwoordde, dat de Zondagsrust niets te maken bad met het ongeluk van Mousty. Over het aantal ongelukken in België had men niet te klageD, Went hot was geringer dan in alle andere landen; blykens de statistiek van de laatste 15 jaren wordt slechts óón op de 52 millioen reizigers gedood. D 3 lyst van deelneming voor het Letter kundig Congres te Antwerpen zal gesloten worden 15 Juni. Hun, die Dog zouden wenschen toe to treden of punten aan de dagorde te brengen, wordt verzocht dit vóór dit tydstip te melden. Do zittingen van bet Congres zyn, zooals wy reeds berichtten, vastgesteld op 23, 24, 25 en 26 van Oogstmaand. ItAiië. Gelyk men weet, is het bericht gekomen der invryheidstelling van een aantal Italiaan- sche soldaten, die in den oorlog met don Negus van Abessynió door dezen krygsge vangen gemaakt zyn. Drio officieren en 88 minderen hebben de vryheid teruggekregen en van nog een aantal anderen wordt de viy- lating verwacht. De cyfers bewyzen, dat het gros der ge vangenen nog steeds in do macht van den Negus blyft. De vrijgelatenen behooren tot de krygsgevargenen, over wie gehandeld werd in het verdrag, dat gesloten is over de ont ruiming van Mukalle. Maar do honderden, die na de catastrophe van Aöua in handen van de overwinnaars zyn gevallen, blyven in go- vangenschap. Hen laat do N*gus niet los, omdat hy hrn kan uitspelen als troef in de nieuwe onderhandelingen, die metlortyd zeker weer zullen worden opgevat. Blykens een via Aden verzonden bericht, is de reden, waarom de laatste vredesonder handelingen zyn afgebroken, gelegen in do voorwaarde, die Italië wilde stellen, dat de Negus zich zou veroinden om van gaen enkele andere mogendheid het protectoraat aan te nemon. Menelik wil tot geen prys tegenover Italië eenige verbintenis aangaan, die zou kunnen worden opgevat als eene beperking van zyne rechten als souvorein. Hy zou zich willon leenen tot een internationaal accoorJ, dat de onzydigheid zou waarborgen van zyn onafhankelyk ryk; maar hy z.l zich or nim mer toe laten vinden, dat die onafhankelijkheid indirect worde gewaarborgd door Italië alleen. U.t Romo wordt gemeld: De do ar een damescomité uitgeruste expeditie van den Poolschon pater AVersvenitz, welke zich ten doel stelt de Italiaansche gevangenen van Menelik los to koop?n, is Maandag naar Obok vertrokken. Gravin Lovatelli had Crispi om bydragen gevraagd, maar deze weigerde, omdat hy niet met het doel van het comité instemt. Italië, zeide hy, is niet meer het verbrokkelde Italië van do middeleeuwen, dat zyn gevangenon van barbarenstaten moest vrykoopen. Het. is nu een vereenigd land van 32 millioen inwoners, en het moet zyn kracht toonen. Do gevangenen in Schoa verwachten een bevrijdingsleger, en de Italiaansche vrouwen en moeders deden beter, by bare mannen en zoons geestdrift voor een revanche oorlog op te wekken. Het is nu bekend geworden, dat ook de EDgelsche kolonel Slade, die naar Menelik is gereisd, alleen de opdracht had, over de go- vangenon te onderhandelen. De aanklacht tegen generaal Baratieri is, volgens de verklaring van Rudiei in de Kaumr, gebaseerd op artikol 88 van het militairo strafwetboek. Dit artikel bedreigt de doodstraf tegen een bevelhebber, die voor den vyand het commando verlaat onder omstandigheden, welke de veiligheid van het leger in gevaar brengen. De vrygelaten Italiaansche luitenant Poggi heeft volgens de „Tribuna" verhaald, dat by tydens zyn gevangenschap met twintig soldaten drie weken lang langs de wegen moest loopen bedelen om voedsel. Byna alle soldaten zyn omgekomen en Poggi zelf werd door de Abessyniërs zeer slecht behandeld. Gropt-BrltansüS» Liebkr.echt heeft een redevoering gehouden in Queens Hall te Londen. Da vergadering was druk bezocht en werd gepresideerd door dr. Aveling, den schoonzoon van Karl Marx. Liebknecht sprak in het Engelsch over do sociaal-democratie in Duitschland. Zyn rede voering was uiterst gematigd. Na afloop der vergadtriDg werd den Duitschen socialistischen leider eon stormachtige hulde gebracht. Koningin Victoria vertrekt dezer jdagen naar haar Schotsch kasteel Balmoral. Eerst einde Juni keert zy naar Windsor terug. Rusland. De kroningsfeesten te Moskou worden thans door goed weder begunstigd. Viel by des czaren aankomst in de ou ie Russische hoofd stad de regen in stroomen neer, nu is het weder omgeslagen 0.1 schittert Moskou in de stralen der zon. Het Petrowski paleis, dat de czaar en de czariria gisteren verlieten, na er drie dagen in godsdienstige overpeinzingen te hebben door gebracht, werd gebouwd door Catharina II. Nadat Napoleon het paleis bewoond had, staken zyne grenadiers er den brand in. Later is het evenwel weer in den ouden styi opge bouwd. Het gebouw is opgetrokken in een styl, die zoowel aan den Gothischen, als aan den Moorschen en den Renaissance styl doet denken. Het is met een ronden muur om geven, die voorzien is van vier torens. Het paleis is een zeer bescheiden verblyf voor den keizer van een zoo groot ryk; do meubileering der vertrekken is zeer eenvoudig. Tegenover het paleis staat een paviljoen, van waar do keizer de revue in oogenschouw heeft go- nomen, waaraan door meer dan 100,000 sol daten is deelgenomen. Het traditioneele gebruik in Rusland brengt mede, dat de honderdduizenden van gedele geerden, die de kroning komon bywonen, als aandenken een geschenk ontvangen. De czaar heeft bevolen, dat dit aandonkon by deze gelegenheid zal bestaan in een drinkbeker, waarvan do gedelegeerden gebruik zullen maken by de gastmalen, die hun zullen aan geboden worden. In twee maanden tyds zyn 600,000 van deze bekers vervaardigd. D:zo kroningsbeker, die een inhoud heeft van een balven liter, ziet er uit als ware hy vervaardigd van wit porselein. Hy is versierd met gou Jen strepen en rood-blauwe rand-orramentcn, waarin de initialen van het Keizerpaar, N. II en A., met do kroon en het Russische wapon zyu aan gebracht. Dat de feesten een schat van gold kosten, zal niet behoeven gozegd te worden. Aan de buitenlaudscko gezanten zyn buitengewone kredieten toegestaan door hunne regeericgen. Sommigen echter hebben daaraan nog niet genoeg. Zoo heeft de Oostenryksche gezant, prins Yon Liechtenstein, buiten hc-t hem door zyp.e regeering verleende krediet, nog do be schikking over 300,000 florynen, door het hoofd van hot huis Liechtenstein beschikbaar gosteld voor eene waardige vertegenwoor diging. Alleen voor het huis, dat het Oostonryksch gezantschap betrokken heeft, wordt een huur betaald van 79,000 roebels. Om drie uren gisternamiddag kwam de kei- zerlyke feeststoet by het paleis van den gou verneur-generaal, grootvorst S rgius, waar de keizer de huldebetuigingen van den adel, de stedelijke overheden, de gilden en do over heden van het gouvernement in ontvangst nam, die daarby zout en brood overreikten. De straten waren door een troepenhaag afgiz.t, waarachter een talryke menschen- meiiigte aanhoudend HH. MM. met levendig hoez.egeroep begroette. By do "Wosskreisenskypoort steeg do keizer na de hulaiging van de gouvernements over heden van liet paard, om met do beide kei zerinnen in de Iberische kapel by het won- derdadigo heiligonbeold van de moeder Gods te bidden. De keizer besteeg daarna woer zyn paard, de keizerinnen stapten weer in het rytuig 6n do stoet bewoog zich verier naar hot Kremlin. 85 kanonschoten verkondigden het binnen treden van HH. MM. in de kroniogskerk, de Uspensky kathedraal.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2