A°. 1896 f 110. <§eze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad 11117. Zaterdag S3 IVÏei IEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leidon per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommcrs 1.40. v„ 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Officieel© Kcanisgeviugon. QprocpOng van d© Verlofgangers der Nationale Militie, tot liet bijwonen van de Inspectie. Burgemeester en Wethouders van Loiden; Gezien het besluit van den heer Commissaris dor Eoningin in do provincie Zuid-Holland, van den 18den April 1896, A No. 995 (2de Afd.), Provinciaal blad No. 20, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van do Militie to land Roepen dientengevolge op al de binnen deze gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land, v»n de lichtingen 1890, 1891, 1892, 1893, 1894 on 1895, die vóór den lsten April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uit zondering alleen van hen, die in de maand Juni e. k. in werkelijkea dienst moeten komen, om te vorechijncu in hot Invalidenhuis (ingang door do Eoppenhiuketeog aan do zijde van do Hooglandscho Kc-rkgracht), ten einde door den heer Militie-Com missaris te worden geïnspecteerd, cn wel: de verlofgangers, behoorende tot do lichtingen 1890 en 1891, op Maandag den lstcn Juni 1896. des morgens te halftien, en dio, behoorende tot de lichtingen 1892, 1893, 1894 en 1895, op denzelfdon dag, des morgens te halfolf, in uuiform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunno zakboekjes en vaD hnnre verlofpassen. Burgemeester on Wethoudors vermanen de be trokken verlofgangors, aan deze oproeping nauw keurig to beantwoorden, to zorgen dat hUDne kleeding en uitrusting in goeden staat worden vertoond, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats, voor het onder zoek bestemd, gedurende bet onderzoek en bij het naar huis keeren, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing van do strafbepa lingen, vermeld by do artt. 130 on 141-145 der wol van 19 Angu8ius 1861 (Staatsblad No. 72), daar onge regeldbeden als anderszins, zoolaüg de mar schappen in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstocht voor het krijgovolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lcidon, F. WAS, Burgemeester. 15 Mei-1896. EIST, Seoretans. Leiden, 22 Mei. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die door vele leden werd bijgewoond, werd allereerst aan de orde gesteld de behandeling der wet. De wet en de regiementon der verschillende instellingen werden ten slotte alle aangenomen, zooals ze met betrekkelijk geringe wijzigingen door de commissie tot wetsherziening voorgesteld waren. Alleen op het reglement van de Spaarbank was door 27 leden een amendement ingediend, om nl. art. 17 te vermeerderen met deze toe voeging: „ten allen tijde kan uit de rente van het reservefonds aan het departement eene jaarlyksche bijdrage ten behoeve van zyne instellingen worden verstrekt." Namens de onderteekenaars lichtte de heer H. Yan de Velde dat amendement tos door te zeggen, dat, waar byna alle instellingen in i.oodlij Jenden toestand verkeeren, alleen de Spaarbank niet, uit haar renten van 't reserve fonds wel iets zusterlijk aan de andere in stellingen mocht worden t09bedeeld. Namens de commissie tot wetsherziening werd voorgesteld het amendement te ver werpen, omdat zy geen genoegzamen tijd had kunnen vinden om vooral de juridische zijde van dit voorstel te onderzoeken. Met hot oog daarop trok de heer Van de Velde het amendement voor dezen avond in, om terstond daarop daarvan een nieuw voor stel (e mak9n, dat bet een punt van beraad slaging bij het bestuur zal uitmaken, c!at dit voorstel met zjjn advies later in de vergadering zal brengen. Tot afgevaardigden ter algemeone vergade ring werden aangewezen uit het bestuur dr. D. C. Hesselink en mr. Ch. M. Dozy als plaats vervanger, en uit de ledon de heer S. Kutsch Lojenga en als plaatsvervanger dr F. A, Jentink. De punten van de Algemeene Vergadering werden daarna verhandeld en de begrooting van den pen' ingmecster meegedeeld, sluitende met een nadeelig saldo van f 657 33, ten ge volge van noodige herstelling aan het dak van hot Nutsgebouw. Het bestuur ho.pt in de volgende ver gadering voorstellen te doen om in dit tekort te voorzien. Tot leden van het Departementsbestuur werden herbenoemd dr. M. C. Dekhuyzen en mr. Cb. M. Dozy. Do uitslag der benoeming van commis sarissen der verschillende instellingen is als volgt: Spaarbank: Herbenoemd de heeren mr. C. H. P. Klaverwijden^^P. Alma en J. J. Ter Laag Cz. en gekozen de heer J. Korevaar P Azn., in plaats van den heer H. P. Van Boneval Faure, die vertrokken is. Leesbibliotheek Herkozen de heeren Henri Van de Velde, M. P. Meerburg H.Czn. en R. Dijkstra, en gekozen de heer P. J Burgers- dijk, in plaats vaD den heer H. Burgersdijk, die overleden is. Bewaarschool: Herkozen dr. P Van Geer. Volkszangschool: Herkozen de heer A. J Binnendijk en gekozen de heer mr. E. Kist, in plaats van den heer A. Van der Harst, die bedankt heeft. Spaarkas: Herkozen de heeren A. J. Bin nendijk en F. A. Dee, en gekozen de heer J. Westdijk, in plaats van den heer G. H. Kokxhoorn, die bedankt heeft. Volksbijeenkomsten: Herkozen de heer J. M. Helling, en gekozen mr. O. W. Sipkcs en dr. J. F. A. Meilink, in plaats van de heeren G. Japikse en C. J. Leendertz, die niet herkiesbaar waren. In de commissie tot opneming der rekening en verantwoording van den penningmeester des departoments en der daaraan verbonden inrichtingen werden benoemd de heeren K T. Caron, J. J. Ter Laag Cz. en J "W Lem, en in de commissie tot opneming van de boeken en effecten der Spaarbank de heeren mr. P. M Von Baumhauer en J. Rink es Borger. Daarna werd de vergadering onder dank zegging aan de commissie voor wetsherziening gesloten. Door de directie der marine te Willems oord is openbaar aanbesteed de levering van verschillende benoodigdheden. Minste inschrij vers waren voor vlaggendoek, do heeren Van Hartrop Zn., te Leiden, f 2517.50, voor poortlaken, do Leidsche Dekenfabriek te Leiden, f 417.50. Geslaagd is voor het akte-examen L. O., de heer C. Van Dyi, te Leiden. Voor de akte nuttige handwerken is ge slaagd mej A. C. Sluiter, te Loiden. De 1ste luit. W. E. Van Eek van het lste reg. inf., voor een jaar gedetacheerd bij do militaire school te Haarlem, keert bij het einde van die detacheering in September niet naar dat regiment terug, maar wordt inge deeld by het 2de bataljon van het 4de regiment in garnizoen te Leiden. De bij het 4de reg. inf. tot kapt. be noemde lste luit. C. Hemmes biyft in zijn nieuwen rang te Leiden in garnizoen. Aan do miliciens R. Van Dyk en J. H. Dee, van het reg grenadiers en jagers, is het Lombokkruis toegekend. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Veender en Lijkerpolder buiten de bedijking, onder Alkemade en Woubrugge, gisteren voor de tweede maal te Roelof-Arendsveen gehouden, is vastgesteld de rekening over 1895 in ontvangsten op ƒ3116.33, in uitgaven op 2412.75s, sluitende alzoo met een batig overschot van f 703 575 De be grooting voor 1896 is in ontvangsten en uitgaven geraamd op f 3274.16s De omslag, in deze begrooting begrepen, bedraagt f 6.50 per H.A. In het afgeloopen jaar was dit cijfer 7 gulden. By de gisteren gehouden herstemming van een hoofdingeland-plaatsvervanger in het 6de district van Rijnland (hoofdplaats Lisse) ztfn uitgebracht 635 stemmen. Gekozen is de heer P. Verdegaal met 362 stemmen. De heer J. Baron Van Lyndon bekwam or 273. Omtrent het te 's-Gravenhage overleden oud-lid der Indische Rekenkamer, den heer E P C. Sol, die den 23sten Augustus 1888 tot die betrekking benoemd word en daaruit in 1892 eervol werd ontheven tijdens zijn verblijf in Nederland wegens ziekte, kan nog worden medegedeeld dat hij van 1874 tot 1885 het vaderland diende als lste luitenant der infanterie in het Indisch leger. In dezen rang werd de nu overledene, na een tijdelijke dotacheering, als 2den luitenant, bi) den staf van het wapen der genie, in 1879 benoemd tot adjudant van den gouverneur generaal, uit welke functie hij in 1882 eervol werd ontheven wegens zijn vertrek naar Nederland tot bijwoning van den cursus van algemeene krijgskundige studiën by de Ildo afdeeling der krijgsschool. In 1884 keerde de heer Sol naar Indië terug. In zijn militaire loopbaan werd deze officier eervol vermeld als hebbende zich ondor- scheiden tijdens de expeditie naar Ssmalangan 8 Augustus20 October 1878, terwijl hi) ook gerechtigd was tot het dragen van het eore- teeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gespen Atjeh 18731876 en Samalangan 1877. Het „Museum Meermanno Westreenia- num" (Prinsessegracht No. 30, te 's Graven- hage) zal gedurende Juni 1896 geopend zijn op den 4den en 18den. Op die dagtn zijn toegangskaarten, zoowel aan het Museum zelf als aan de Koninklijke Bibliotheek (Voorhout No. 34) te verkrijgen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft behandeld een voordracht van de commissie voor de strafverordeningen tot aanvulling der Algemeene politie-verordening met bepalingen op het rywielverkeer. Daarin wordt o m. verboden op een rijwiel te rijden met grootere snelheid, dan waarmee een paard in matigen draf zich voortbeweegt; te rijden op het gedeelte van den weg voor voetgangers bestemd en op do wegen door B. en Ws. bij openbare kennisgeving van het rijwielverkeer uitgesloten, ol in eene andere richting dan door B en Ws. by openbare ken nisgeving voor het verkeer aangewozon. Rijwielen, bestemd voor een last of vracht, moeten voorzien zijn van een nummer in witge schilderde cijfers ter grootte van 5 cM., en zoo danig aangebracht, dat het aan de achterzijde van het rywiel duidelijk zichtbaar is. Overtredingen van deze bepalingen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen ol geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden, bovendien kan het rijwiel ver beurd verklaard worden. De heer Kuinders stelde een amendement voor, om voor te schrijven, ten einde do controle te vergemakkelijken, dat alle rijwielen aan do achterzijde van het rijwiel een nummer moeten dragen Een amendement van den heer Molting, dat de lantaarns, waarmee de rijwielen des avonds voorzien moeten zijn, ook nummers zullen moe- ton dragen, werd met twintig tegen twaalf stemmen verworpen. Het amendement van den heer Kuinders gaf aanleiding tot een zeer uitvoerig debat van de voor- en tegenstanders van wielrijden, allereerst over de vraag hot groot het nummer moet zjn en waar 'l moei aangebracht worden. Do heer Muller meende, dat dit laatste vooral moeilyk is. Men zal het nummer toch zeker van achteren wenschen aan te brengen maar de eenige plaats is dan onder het zadel, on kwaadwillige wielrijders zullen dan wel zorgen, «at de panden van hun jas het nummer bedekken. Spr. is niet tegen nummering, mits dan ook de "wielrijders beschermd zullen worden tegen dé werkelijk ergerlijke kwaadwilligheid van het publiek. De heer Van Nierop was sterk vóór de nummering. Komen vreemdelingen in de ge meente, dan moeten zij aan het eerste politie- bureel het beste een nummer gaan halen. Het voorst6l-Kuinders (algemeene numme ring) wordt aangenomen met 23 tot 9 stemmen B. en Ws zullen laten voorschrijven hoe de nummers moeten worden aangebracht De strafbepalingen gaven ook aanleiding tot eenig debat. De heer Van Gigcb achtte bij een hechtenis van ten hoogste zes dagen of een maximum boete van 25 een bijkomende straf, bestaande in verbeurdverklaring van het rijwiel (een waarde van f 100300) te streng en stelde voor de verbeurdverklaring te doen vervallen. De Voorzitter geloofde niet, dat van die verbeurdverklaring misbruik zal gemaakt worden, doch achtte voor eventueel voor komende ernstige overtreding bohoud van de straf noodzakelijk. Het amendement-Van Gigch (schrapping der verbeurdverklaring) werd verworpen met 24 tegen 6 stemmen, zoodat eventueelo ver beurdverklaring gehandhaafd blijft. De andere bepalingen weruon goedgekeurd. Bepaald werd, dat de Verordening dadelijk in werking zal treden met uitzondering van do verplichting om een nummer to hebben. Dit gaat in met 1 September a. s. - Het bestuur van den Nederlandschen Roomech Katholieken Volksbond, afdeeling '8 Gr.ivenbage, heeft den gemeenteraad verzocht een jaarlijksch subsidie ad f 700 tot instand houding zijner teekenschool voor den toekom stigen ambachtsman, waar gedurende de maanden October tot April onderwijs wordt gegeven aan omstreeks 100 leerlingen. Het bestuur wijst er op, dat het zich reeds tot de Koningin-Regentes heeft gewend met verzoek om toekenning van een jaarlijksch rijkssubsidie, en dat daarop door den minister van binnenlandsche zaken is geantwoord, dat by niet ODgeneigd is tot inwilliging van het verzoek, wanneer daarvoor gelden op de staats begrooting beschikbaar zullen zijn, maar dat hij zijne medewerking afhankelijk stelt van den door de gemeente to verleenon steun. - Nadat alle voorstellen in de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Rotterdam onveranderd waren goedgekeurd, bracht het raadslid mr. J. v Heukelom namen3 de raadsleden en de burgery dank aan den burgemeester voor zijn krachtig op treden en beleidvol overleg by de werkstaking. De burgemeester dankte voor de waardee- ronda woorden en constateerde, dat door de rustige houding der werkstakers men er in geslaagd is de staking zonder eindige con flicten te beëindigen. Inzonderheid bracht de burgemeester hulde aan de houding en groote plichtsbetrachting van den hoofdcommissaris van politie, den heer W. Voormolen, benevens aan de Schutterij, het corps Kon. Scherp schutters, de mariniers en marine en aan de grenadiers voor den door hen verleenden steun. Beide toespraken werden door de raadsleden luide toegejuicht. De Rotterdamsche Raadszitting had overi gons een kalm verloop Ofschoon men over tuigd kon zyn dat de Raad de werkstaking nier. onbesproken zou laten, was er toch slechts weinig publiek op de tribune. Men hao bet schynbaar te druk na zooveel dagen van gedwongen rust. In den aanvang der zitting deelde do voor zitter mede, dat de afkondiging van het verbod op samenscholingen op de agenda was ge plaatst om verlenging daarvan te vragen, docb gelukkig is dit niet meer noodig, dank zy den verbeterden toestand. Besloten werd om in openbare veiling weiland aan te koopen in den polder Cool ad f 80,938 en f 10,575 toe te staan voor het aanbrengen vaD gasleiding en lantaarns in nieuwe straten. Vastgesteld werd de verordening op het gebruik der havens en wateren en die op het openen en sluiten van bruggen en sluizen. Ter behandeling in de algemeene verga dering der Ned. Maatschappy ter bevordering van nyverheid, 14 en 15 Juli te Haarlem te houden, is nog ingekomen eeD nagekomen voorstel van directeuren, aldus luidende: „Directeuren stellen voor dat do Maatschappy zich tot de regeering wende, met het verzoek door eene speciale wet het geheel onnoodige gevaar, dat de tegenwoordig algemeen ge bruikte petroleum aanbiedt, te beteugelen." Do heer C. A. Lobry de Bruyn, te Amster dam, heeft zich bereid verklaard dit voorstel persoonlijk toe te lichten. Op den dag van de sluiting der inter nationale kunsttentoonstelling te Stuttgart, Zondag jl., werden in de Nedtrlandsche afdee- liDg nog verkocht een schilder'y van A. Le Comte en een van Louis W. Van Soest. Dit brengt het getal verkochte schilderyon in onze afdeeling op twaalf, ruim een vyfde van de inzending. Drie er van werden aangekocht voor don "Wurtembergschen Staat. Dit groote succes voor de Nederlandscbe school is voor een goed deel te danken aan de uitmuntende wijze, waarop onze schilders te Stuttgart door hun collega J. H. L. De Haas werden verte genwoordigd. Men meldt aan de „Tel.": Den lsten Ssptember a. s verschynt het lste nummer van „De Conservatief," Staat- en letterkundig weekbiad. Als hoofdredacteur zal optreaen de heer J Visser, die bet „Dag blad van Zuid Holland" gaat verlaten. Mede werkers zullen zyn mrs. J. Bosboom Toussainl en G. Vnyckes. Ter vermyding van omslag en ter be vordering van eene sposdige uitkeering van de vergoeding der marktwaarde van een boter- monster, dat krachtens de Boterwet voor het gerechtelijk onderzoek gestoken wordt, heeft de Minister van Justitie de desbetreffende in structio voor do ambtenaren der politie aan gevuld met eene bepaling, volgens welke, en zulks by voorkeur, de bedoelde verg09ding ook dadeiyk bywyze van voorschot kan worden betaald door don ambtenaar, door wien het monster genomen is. In de meeste gevallen - zegt de Minister van Justitie zal zulks wel tot geen bezwaren aanleiding kunnen geven, daar gewooniyk slechts zeer gering9 bodragen van eenige centen moeten worden vergood. Mocht echter door enkele politie-ambtenaren wel bezwaar worden gemaakt tegen het onmiddellyk betalen der vergoeding, dan kan nog in ieder geval, op de vroegere algemeen gebruikeiy ke wy ze, de betaling door het doparto- ment vaD waterstaat, handel en ny verheid geschieden. Naar de „Zeepost" verneemt, is de firma Volker Bos door den Waterstaat belast met bet verder uitvoeren der door eon anderon aannemer aangenomen werken aan de to; gangs kanalen naar de nieuwe sluis te IJmuiden. In de volgende week, Woensdag, zal dr A. Van der Steen, te Oscb, den dag her denken, waarop hy vóór 40 jaren door het hoofdkiesdistrict Grave tot lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant gekozen werd, welk district by sedert dien onafgebroken vertegen woordigd hesft. Op 1 Juli d. a. v. bereikt hy den leeftijd van 80 jaren on op deD 13den derzelfde maand zal by 25 jaren lid zyn van het college van Gedeputeerde Staten In tegenspraak met hetgeen is gemeld, als zou nl. de groothertogin van Saksen dezer dagen een bezoek hebben gebracht aan d9Q Paus, meldt de „Univers", dat de hooge bezoek ster is geweest prinses Pauline, weduwe van den erfgroothertog Karei August van Saksen- Weimar-Eisenach. Het stoomschip „Merapi", van de Rot terdamsche Lloyd, waarmede uit Rotterdam eene brievenmaal naar Nederlandsch Indiö ver zonden wordt, zal in plaats van 23 Mei, eerst Dinsdag 26 Mei a. s. van Rotterdam vertrekken. De minister van oorlog heoft aan de Tweede Kamer inlichtingen verstrekt op het adres van H. Wjjker, aannemer te Helder, houdende verzoek om schadeloosstelling voor geleden schade by het maken van aardwerken voor het fort by Nichtevecht. Naar de overtuiging van den Minister heeft de aannemer niet het minste recht op schade vergoeding en bestaan er ook volstrekt geone redenen vaD billykheid om die te veileenen. In de Woensdag-avond gehouden ver gadering van Katholieke leden der Tweede Kamer heeft mr L Haffmans ontslag genomen als voorzitter der Katholieke Kamerclub. Het stoomschip „Minerva" arriveerde 21 Mei van Amsterdam te Neufahrwasser; de „Ooilam," van Rotterdam naar Nieuw York, vortrok 20 Mei van Boulogne sur-Mer; de „Prins van Oranje" arriveerde 20 Mei van Amsterdam te Batavia; de „Werkendam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 21 Mei Bevezier; de „Kaiser" vertrok 20 Mei van Durban naar Vlissmgen en Hamburg; de „Prins Hendrik", van Batavia na?.r Amster dam, passeerde 2L Mei DuDgeness; ue „Deucalion" arriveerde 17 Mei.van Amsterdam te Batavia; de „Lawoe", van Java naar Rotterdam, passeerde 20 Moi Sagres. By koninklyk besluit is vergunniDg ver leend aan mejuffrouw M. Th. A E-s?r, ge boren te Heppdndort (Duitschland), tot het geven van lager onderwys, mits zy overigens aan de daartoe by de wet gevorderde ver- eischten voldoet. TWSEffiE MA51 EK. Aan de orde is het amendement-Kuyper c. s., om in art. 1 in plaats van de eersto zes leden te lezen: De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door do mannelyke ingezetenen des Ryks, tevens Nederlanders, die den leeftyd van vyf eri twintig jaren be reikt hebben voor zoover zy voldoen aan één dor volgende vereischten: 1. dat zy als hoofden van gezinnen of a's alleen wonende personen voorzien in hun eigen onderhoud en in het eerste geval mode in dat van hun gezin, en ten blyke hiervan het volle laatstverloopen burgerlijk jaar be woond hebben a. hetzy krachtens huur een huis of een gedeelte van een huis, met of zonder bybe- hooienden grond of lokalen en bygebouwen nirt ter wening bestemd, waarvan de werke- lyko huurpry?, per week berekend, ten minsto heeft 'oeoragen de som voor do gemeente of het gedeelte van do gemeente, waar zy op 31 December woonden, vermeld in de by deze wet gevoegde tabel; b. hetzy e-.n huis of oon gedeelte van een huis, ter oorzake waarvan zy, als eigenaar of vruchtgebruiker, het volla laatstverloopen dienstjaar tot een bedrag van minstens één gulden in de grondbelasting waren aange slagen; c. hetzy krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een vaartuig van minstens 20 M3. Dit amendement verdedigende, zei Je de heer Kuyperdat het een partij kenmerkend amondement is in broeden zin, dat geheel uit eigen boezem komt. Het beoogt het ideö.le op den voorgrond te stellen, het eerbiedigt de bistorischo lyn en het tracht, langs niötrevo- lutionnairen weg, de limiet, in dit ontwerp gesteld, uit te wisschen. Htt beoogt aan te vallen de poging van den min. om het fiscale beginsel weder in het kiesrecht binnen te halen. In het vorig kiesrecht ontwerp was het geheel de deur uitgezet, maar deze min haalt de onttroonde goden we9r binnen en geeft hun de eorste plaats. Is dit nu census, ja of neen? Velen beweren van neen, maar boe verstaan zy dan de uitsluiting in art. 80 der Grondwet? Hoe ware nu het beste uit te spreken, dat de Kamer niet do fiscale quaestie weer op den voorgrond wilde hebben gebracht in hot kiesrecht? Zeker üoor een motie voor te stellen, maar met het oog op hunno getalsterkte wilden spreker en zyno partygenooten daartoe het initiati f niet nen.cn en bepaalden zich tot een amendement, d^t strekt om do geldmarkt weer terug te uringen en het hui3;nanskiesrecht, do gezinshoofden, op den voorgrond te breng n. De voorstel Iers van dit amendoment hebben niot te veel wyzigingen willen voorstellen, maar daarom

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1