Gistermorgen overleed te LIsso de heer J. Corts, ontvanger dier gemeente. In den heer Corts verliest de gemeente een barer fliükste ambten, ren en een barer beste burgers. Een woord van hulde aan de nagedachtenis van den overledene mag dan ook niet achter blijven. Ruim 23 jaren bekleedde de nu over ledene het ambt van gemeente ontvanger, in w.lke betrekking hy zich het vortrouwc-n en de achting van zijne superieuren zoowel als van de ingezetenen heeft weten te verwerven. Zelfs de Commissaris der Koningin in deze provincie kon niet nalaten bij zijn laatste bezoek aan de gemeente hem hulde te bren gen voor zijn nette en flinke administratie. Maar ook als mensch wordt in den heer Corts veel verlor, n. Iedereen, hetzij rijk of arm, aanzienlijk of minder aanzienlijk, vond hem steeds bereii met raad en daad by te staan. De overledene was daarom steeds de vraagbaak van een ieder. Zyn heengaan laat dan ook een plaats achter, die niet gemak kelijk te vervullen zal zijn. Zijn nagedachtenis zal zeker onder de inge zetenen van Li^se wel bewaard blijven. Da kolonel F. Ypey, van den staf der cavalerie, belast met het bevel over do rij- en hoefsmid8chool te Amersfoort, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. NR. Cl.) Door den minister van koloniën ziju de heeren rar. S. C. H. Nederburgb, oud-lid van den Raad van Nederlandsch-IndiG, en dr. J. Spanjaard, boogleoraar-direct. van de Indische Instelling te Delft, benoemd respectievelijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris van de commissie, welke in 1896 bier te lande zal afnemen het groot ambtenaarsexamen voor don Indischen dienst, beJoeld bij de artikelen 1, 2 en 3 der Bepalingen, behoorende bij het kooinklyk besluit van 20 Juli 1896. Voorts zijn benoemd tot ledenmr. L TV. C. Van den Berg, boogleeraar aan de Indische Instelling te Delft; J. A. Van den Broek, lector aan die instelling; F. S. A. De Clercq, oud-resident van Riouw en Onderhoorigheden J. S. A. Van Dissel, lector aaD de Indische instelling to Delft; J. K. P. F. Gonggrijp, hoogleoraar aan oie instelling; mr. G. J. Grashuis, Jector aan de Rijks universiteit te Leidendr. J. J. M. De Groot, hoogleeraar aan die Universiteit; mr. J. C. Tb. Heyligers, hoogleoraar aan de Indische instelling te Delft; mr. A. J. Immink, oud-raadsheer in bet Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië; dr. H. Kern, hoogleeraar aan de Rijks- UDiverciteit te Leiden; E. B. Kielstra, oud lid van de Tweede Kamer; P. F. Laging Tobias, oud gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigheden; dr. G. K. Niemann, hoogleeraar aan do Indische instelling te Delft; mr. M. H. C. Van Oosterzee, oud rechterlijk ambte naar en advocaat en procureur in Nedtrlandsch- Indiö; C. Poensen, hoogleeraar aan do Indische Instelling te Delft; dr. A. C. Vreode, boog leeraar aan de Ryks-universileit te Leiden; mr. A. D. W. De Vries, hoofdcommies bij het departement van justitie, oud-advocaat en procureur in Nedestandsch-Indië, en L. TVossels, oud-resident van Japara. Sls.-Ct Da minister van .w., h. en n. bericht in de Staatscourant van 17/18 dezer het volgende Het stoomschip „Soembing", op 9 dezer van Rotterdam vertrokken, kan, wegens onder vonden averij te Southampton, de reis naar Ned.-Indië niet voortzetten. De te Rotterdam ingescheepte post zal to Southampton worden overgenomen door het daartoe Vrijdag van Rotterdam vertrokken stoomschip „Salak". In verband met bet aan het stoomschip „Soembing" overkomen ongeval, zal Dinsdag 19 Mei a. s. geene brievenmaal naar Ned.- Oost Iodië via Marseille verzonden worden. Het stoomschip „Borneo" vertrok 17 Mei van Rotterdam naar Batavia; de „Cyclops," van Java naar Amsterdam, is 17 Mei Prawlepoint gepasseerd; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Mei Gibraltar; de „Prinses Marie," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 17 Mei te Southampton; de „Spaarndam" vertrok 16 Mei van Nieuw-York naar Rotterdamde „Buluwayo," van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok 15 Mei vön Dartmouth; do „S lak" vertrok 16 Mei van Rotterdam naar Batavia; de „Admiral,van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 17 Mei te Aden; do „Belleronhon," van Am- ster iam en Liverpool naar Java, arriveerde 17 M i te Port-Saii; de „Rombrandt" vor- trok 16 Mei van La Pallice naar Amsterdam; do „Zaandam" arriveerde 18 Mei van Nieuw- York te Amsterdam. De minster van marine heeft den officier van adm. 2de kl. Th. H. H. Bolde, uit OastJniiö in Nederland teruggekeerd, op non activiteit gestel J. Bjj koninklijk besluit is pensioen ver leend aan: jhr. C. W. Stern, ontvanger der rirecte belastingen en accijnzen, ƒ1814:; H. A. Sneltjes, commies 1ste kl. bij 's Rijks bel., ƒ618; C. J. Legro, id. bij il., ƒ459; C. M. Blos, id. bij id., 433; K. L. Honken Ogel- wight, id. by id., ƒ614; C. De Moor, id. by id., ƒ618 's jiars. Plechtige overbrenging'. Zooali mon woet, zal weldra het stoffelijk overschot van "Willem George Frederik Prins van Oranje-Nassau van Italië naar ons land worden overgebracht, om in den vorstelyken grafkelder te Dolft te worden bygezit. Bij de plechtige overeronging van Hoek van Holland naar Delft is voor het doen der minuut-schoten het personeel der 3de com pagnie van het corps Pantserfort Artillerie aangewezen. Van do 24 onderofficieren zullen er worden verstrekt4 door do corpsen vesting-artillerie, 2 door de veld artillerie, 2 door de rydende artillerie, 2 door do pantserfort-artillerie, 2 door de pontonniers en 2 door de torp3disten. Verder 4 door de grenadiers en jagers, 2 door het 4de reg. infanterie, 2 door de cava lerie en 2 door de genietroepen. De bespannen affuit der artillerie, met het daarby ingedeelde personeel, zal worden ver strekt door het 2de rog. veld-artillerie te 's Gravenhage. De twee eskadrons van het 3de rog. huzaren, bestemd voor eerewacht, benevens de 12 trompetters, zullen door den corpscommandant worden aangewezen; de eskadrons rukken uit op eene sterkto van 120 paarden. De compagnieën van het 4de reg. infanterie te Delft, welke als eerewachten zullen op treden, moeten op eene sterkte van 100 man schappen worden gebracht. Bljjkt de sterkte van het garnizoen na aftrek van die beide eerewachten niet voldoende, dan zal het door personeel uit Leiden moeten worden versterkt. TWEEDE K A SI E 21. Kieswet. Door den heer Travaglino is voorgesteld in art. 1 don leeftyd van 25 jaren te veranderen in 28 jaren. Door de heeren Goeman Boigesius, Cremer, Drqcker, Lely en Rink zyn 7 amendementen voorgesteld, strekkende: lo. om aan het Regeeringaontworp in het kader en stelsel van dat ontwerp eenige uit breiding en verbetering te geven door daarin de bepaling op te nemen, dat kiesbevoegd heid wordt verleend aan hen, die gedurende 24 maanden in gebruik h9bben gehad één zelfde gebouwd eigendom, waarvan de grond belasting ten minste 1 bedraagt; 2o. om de kiesbevoegdheid, op grond van art. lö 1°, [niet te onthouden aan hen, die tusschen 1 Augustus en 31 Januari éénmaal zijn verhuisd, met dien verstande, dat beide woningen dan zullen mo.ten voldoen aan de eischen, omtrent den huurprys gesteld; 3o. om de minimum huurpryzen in de tabel, bedoeld in 1 b 1°, die zij voor verreweg de me-ste gemeenten t9 hoog achten, zonder te raken aan de rangschikkiog der verschil lende gemeenten, overal eenigszins te verlagen, en wel met een v'yfde gedeelte; 4o. een amendemont: a strekkende om den invloed van den patroon op het kiesrecht van personen in zyn dienst te verminderen; en b om te voorkomen dat personen, die byv. door den aard van hun vak tydeiyk buiten werk geraken, hun kiesrecht verliezen, hoewel zy binnen bet by de wet genoemde tyjvak in dienstbetrekking reeds meer inkomen hebben genoten dan volgens de tabel vereischt wore t; 5o. om de laatste twee alinea's van art. lö, 2°., te wyzigen met het doel om lyfrente met pensioenen gelyk te stellen, en pensioenen niet alleen in aanmerking te doen komen, wanneer ze door openbare instellingen zyn verleend, maar cok wanneer ze door byzondere vereonigingen of particuliere personen zyn toegekend; 6o. om achter de 7de alinea van art. 2 in te voegen de volgende alinea: „Inkomen, pensioen en lyfrente, bedoeld in lö, 3°, van de vrouw en van do inwonende kinderen beneden IS jaar, worden geacht door den man te zyn genoten; 7o. om te doen uitmaken, dat de regeling van het kiesrecht voor de gemeenteraden niet by deze wet, te goiyk met het politieke kiesrecht, zal geschieden. Door den lieer Bonman is een amendement voorgesteld, strekkende om iempnd, die vyf malen achtereen is waardig gekeurd op de kiezerslysten geplaatst re worden, daardoor recht te geven tot kiezen. Vestingbegrooting. Ten gevolge van vertraging in de oplevering van ycrschillendo werken ter verbetering van de Stelling van Amsterdam is daarvoor niet zooveel ten laste van het dienstjaar 1894 be taald kunnen worden, als waarop gerakend was, en zal een gedeelte van het bedrag van de niet op tyd opgeleverde werken uit de be grooting voor 1896 moeten worden gekweten. Daarom is by de Tweede Kamer eene ver hooging van de vestingbegrooting voor dit jaar met 164,500 ingediend. Gemengd Nieuws. Door do Leidsche Scherpschut- ters-Vereeniging werd gisteren ter viering van het eenjarig bestaan der flobertbaan aan Don Burcht alhier, een onderlinge wedstryd gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: lste prys de heer D. C. Post, en 2de prijs de heer F. TV. F. Fuhring, welke laatste ook behaalde eono bronzen medaille als rozenprys. Waar men t e 1 k o n s weer sigaren- winkels ziet verryzen en er maar weinig heengaan, scbynt de markt er nog niet van overvoerd, en is het alleen maar de voorname vraag waar zulk een magazyn te vestigen. Do heer A. Yooges heeft gemeend, dat het ten gevolge der vaartverbeteriug gebouwde dubbele hoekhuis aan de Havan over de nieuwe ophaalbrug by de Heerongracht daarvoor een goeden stand aanbiedt. Wy wenschen met hem dat de ondervinding hem zal leeren dat hy juist heeft gezien. De sigarenwinkels in deze buurt toch „zitten nog niet op c-lkaar." Over d9 aldaar verrezen gebouwen op het eerst zoo ongelykvormige hoekjo gronds spraken wy vroeger reeds, toen er de gros- si rdery van den heer Siljee geopend werd, zoodat wy nu alleen hebben to vermelden dat thans ook het andere perceel is in ge bruik gor.omen. De sigarenwinkel van den heer Yooges ziet er net uit en het winkel raam biedt uitstekende gelegenheid tot éta- leeren. Doch hierop alleen komt het niet aan. De heer Vooges zal er zeker wel voor zorgen dat de qualiteit ook van de verder by bem verkrijgbare aanverwante artikelen niet te wenschen overlaat. Hedenmorgen had voor de fabriek der firma Le P. aan de Garenmarkt weer oen treurig ongeval plaats terwyi eenige vrouwen aldaar bezig waren in emmers heot water te halen. Terwyl de vrouwen, als gewoonlijk, ston den te praten, viel een 5- a 6 jarig kindje van v. d. B., wonende in dezelfde Straat, in een der gevulde emmers, mot het gevolg dat do kleine ernstige brandwonden bekwam. Binnengedragen, werd hot kind voorloopig met lynolie ingewreven. Wanneer zullen de vrouwen eindeiyk toch eens wat minder praten en wat meer uitzien of er kindoren in de nabijheid zyn Al zooveel slachtoffers zyn er door het heete water ge vallen Met zulk een gevaarlijk artikel kan niet genoeg voorzichtigheid in acht worden ge nomen. Do gisteren op het crickotveld acht.-r de gasfabriek gespeelde match tusschen „Amstel C. C." uit Amsterdam en „Ajax" uit L.-iden, tindigio met eene nederlaag dor L iJenaars. De Amsterdammers het eerst battende, maakte 28 runs. „Aj ix" maakte S runs meer. Nadat de Amsterdam mors weer ingaande, 85 runs gemaakt hadden voor het verlies van 4 wickets, verklaarae ue captain de innings gesloten en „Ajax" moest dus 78 runs maken om te winnen; maar by den val van het tiende wicket was het totaal slechts 74 In den eindstrjd scoorde J. v. a. Made 17 runs. Da wedstryd, welke dus door „Amstel C. C." met 4 punten werd gewonnen, was zeer spannend. Onder de vele wandelaars, die gisternamiddag den Rijnsburgschen weg pas seerden, behoorde ook een meisje, dat met eene vriendin en haar beminde een eind mede- wandelde. Opeens werd het meisje hoog van kleur, klaagde daarna dat hare voeten nat werden, en by onderzoek bleek dat een ader in haar boen was gesprongen, waaruit het bloed met een Hinken straal gutste. In de dichtstbijzijnde woning bracht men haar in om een nader onderzoek in te stellen en zooveel mogeiyk te trachten het blood te stuiten door het been gedeeltelijk met doeken af te binden, waarby men eenigszins baat vond. Gelukkig kwamen er een paar beeren doctoren by, die het been van het meisje verbonden, waarna zy per stoomtram naar hare woonplaats (Rynsburg) werd gebracht. In de woning, waar bot meisje eerst was binnengebracht, werd zy liefdtryk ontvangen, en terwyl men met het verbinden bezig was, werden hare kleertn, dio voor een groot deel met bloed bevlekt waren, uitgewasschen. Heden moest zy, ter nadere behandeling, naar htt academisch ziekenhuis alhier wor den gebracht. De rechtbank to Utrecht heoft heden veroordeeld D. TV. M., wonende te Leiden, beklaagd van wederspannigheid tegen een ambtenaar, te Utrecht gepleegd, tot 150 boete, subs. 15 dagen hechtenis. In het laatst van April was door den veldwachter van Leiderdorp Meyn in beslag gei.omen een fuik, veel te klein van mazen, van een vasten visscbersknecht van J. C. S., en jl. Vrydag ochtend is wederom in beslag genomen, dus voor den tweeden keer, een fuik van een anderen knecht van genoomden S., die den veldwachter geweigerd heelt de 2 fuiken te laten moten, terwyl de andere visscher van genoemden S. Donderdag en Vrydag in 5 verschillende wateren, aan een ander toobehoorende, aan het visschen en fuiken was, zonder vergunning. Tegen ge noemden visscher is proces verbaal opgemaakt. Door baldadige jongens is jl. Vrydag avond de schutting vóór bet gebouw der Ridderzaal op het Binnenhof te 's-Graven- hago omgetrokken, waarna zy voor een schadecyfc-r van ongeveer honderd gulden ruiten inwierpen. Door de hoogo zee en den N. - TV.- wind is de dam ter beveiliging van den in aanbouw zynden strandmuur te^Scheveningen hier en daar overstroomd, waardoor eenige schade, ook aan de hoofden, is to?gebracht. In het Kurbaus te Schevoningen is de gasverlichting beproefd. Ongeveer 3300 gasvlammen, waaronder 1500 gasgloeilichten, verspreidden zoowel in als buiten het gebouw oen helder zacht licht. De „Goudse he Z wemclub", die op Zondag 19 Juli a. s. een internationalen zwemwedstrijd houdt, heeft toezegging ont vangon, dat H. M. de. Koningin eon zilveren medaille beschikbaar stelt. Met zekerheid kan worden gemeld dat de studenten-roeiwedstryden op het Spaarne by Haarlem op den tweeden Pinksterdag doorgaan. Da burgemeester ^an Haarlem hoeft, naar men verneemt, den Nederlandscben Studenten- Roeibond een fraaien beker geschonken, om to dienen tot prys voor hot nummer acht- riemagieken op deze roeiwedstryden. Den leden der R.- en Z.-V. „De Hoop", te Amsterdam, zal een boottocht naar Haarlem worden aangeboden by gelegenheid van den t Univereiteits wedstryd, welke tocht tevens dient ter opening van het seizoen. De ontvangsten van den Bazaar van de afdeeling Schiedam van den Ned. Pro testantenbond hebben bedragen 7189.99; do uitgaven beliopen 781.41'/j, blyffc batig saldo ƒ6408.57,/2. Deze som bevat niet het batig saldo der tooneelvoorstelling, dat 196 bedroeg. Naar men verneemt, zal op ad vies der rechterlyke macht te Rotterdam het nieuwe gerechtsgebouw op oen terrein naby den Noordsingel gebouwd worden. Het inge wonnen advies der advocaten luidde, dat men het nieuwe gerechtsgebouw by voorkeur in de nabyheid van de Boompjes of den Scbie- damschen dyk, op de plaats waar thans het R. K. weeshuis staat, zag verryzen. Te Haarlem is Zaterdag in de concertzaal van de sociëteit „Vereeniging" de internationale tentoonstelling ter bevorde ring der photographic en aanverwante vakken geopend, georganiseerd ter gelegenheid van het vyfjarig bestaan der Haarlemsche Amateur- Photografen Club. Nadat de voorzitter van het comité, de heer F. J. M. Huysser, den aanwezigen autori teiten dank had gebracht voor den onder vonden steun, opende de burgemeester van Haarlem, als eere-voorzilter, de expositie, welke ongeveer 200 iüzendingen telt. Ook hot buitenland is goed vertegenwoordigd. De duur der tentoonstelling is op tien dagen bepaald. „De inval van Jameson in de Transvaal" is de pantomime, die Zaterdag avond voor de eerste maal in den Circus Cdrró te Amsterdam werd opgevoerd. Zy is samengesteld door een Amsterdammer, een liefhebber van tooneel en paardendressuur. Beide elementen heeft hy in de pantomime weten te vereenigen. Het eerste bedryf spoelt in den theetuin van president Kruger, waar hy de eersto be richten van dr. Jamesons tocht ontving; het tweede bedryf toont het Engelsche kamp, waar de schoonzoon van den staatspresident komt verzoeken niet verder te trekken, ter wyl eindelijk liet laatste bedryf het verwoed gevecht tusschen de Engelschen en Boeren weergeeft, alles zeer aanschouweiyk voor gesteld. De bedryven werden door het talryke publiek luiJe toegejuicht, on vooral de apo theose had veel succes. (Hbl.) Het was gisteravond even na halfneg-:n, toen de brandweer te Amsterdam gealarmeerd werd voor een plotseling uitge broken zwaren binnenbrand in de Spuistraat No. 41. Dit perceel wordt bewoond door den heer R. Yntema met vrouw en kind en den heer Geisdervor, wiens kantoor (firma Lesturgeon ea Geisdorver) in het benedenhuis gevestigd is. Omstreeks bovengenoemden tyd was er nie mand ia huis aanwezig behalve mevrouw Yntema met haar 2-jarig kind, die zich in de voorkamer van de 2de étage bevonden. Do jor.ge vrouw begaf zich even naar de aebter- kamor, die op dezelfde verdieping gelegen is, ten einde van daar e:n en ander te halen. Zy struikelde by het teruggaan over een kleedje en viel tegen een kast aan, waarop de lamp stond, met het gevolg dat deze kantelde en de bran Jende vloeistof zich over het tapyt uitstortte. D9 vlam deelde zich van het kleed oogonblikkelyk aan het beddegoed mede. Ge lukkig was mevrouw Yntema kalm genoeg gebleven om dadelyk het kind en zichzolve to kunnen redden, terwijl de brand zich tot een zwaren binnenbrand ontwikkelde en de brandweor gealarmeerd werd. Spoedig was deze de vlammen meester. Na blussching bleek, dat de voor- en achter kamer der tweede verdieping geheel uitgebrand waren on do daaronder gelegen verdieping veel door Woterschade geleden had. Alles was voldoende verzekerd. T Ook Arnhem is thans eon volledig Medico-Mechanisch Zander-Instituut ryk, dat Zaterdagavond is geopend. De inrichting werd, nadat dr. Renssen in oeno rede het doel, do beteekenis, enz, er van had uiteengezet-, door de aanwezigen bezichtigd. De inrichting is gelegen aan het Roirmonds- plein by de halte-plaats der tram. Voor Arnhem is de beteekenis der inrichting zeker groot, immers elk geneesheer kan or zyn patiënten heen zenden en zijn eigen voor schriften geven; do inrichting wenscht men als eene zuiver wetenscbappeiyke te besturen. Zij werd gesticht door oen vermogend inge zetene, die bepaalde dat eventueele winst zou komen ten bate van min-on onvermogenden. De heer A. Minkman, orthopaedisch gymnas tiek leeraar, is inwonend directeur. Voorts zijn ook tweo dames-masseuses aan do inrichting verbonden. By do firma Flam ont Co., Rem- brandtplein te Amsterdam, is in den nacht van 13 op 14 dezer inbraak geploegd. Do dieven, die zich vermoedelyk door middel van een valschen sleutel tot de magazynen toe gang verschaften, hadden het voornameiyk voorzien op de brandkast. De kast wc-rd op verschillende plaatsen geforceerd. Vlak by het slot werd met een drilboor een gat gemaakt, mon stuitte ochter op een tweede fizeron deur, en heeft toon, vermoede lyk doordat de boor to kort was, de pogingen aan die zyde opgegeven. Vervolgens werd aan de achterzyde een gat gemaakt, waarscbijniyk met een beitel, en hier was het succes beter. Wèl lagen in de afdeeling, die toen met do hand to bereiken was, meerendeels boeken maar toch was er nog ongeveer ƒ350 aan contanten, dienatuuriyk meegenomen werdc-n. Nog vonden ze een sleutel, waarmede een kleiner geldkistje geopend werd waarin oven- wel niet veel te vinden was. Tot nu toe weet men niets van de dieven. Geruchten liepen, dat do kam- pioen-worstolaar Dirk Van den Berg in Duitsch- land ten gevolge van overspanning was over leden. Na ingewonnen informaties kan de „Tel." mededeelen, dat dit het geval niet is; wel is hy te Beriyn ernstig ongesteld, zoodat hy niet vervoerd kan worden. Onlangs ontving de „Tel." een bericht, dat voor het kantongerecht te Goes was beweerd, dat do deurwaarder Rosier, te Middelburg, valschhoid had gepleegd in de uitgebrachte dagvaarding in de zaak van B. R. contra M. Gen dat de rechtbank te Middel burg uie bewering verworpen had en do hoofdzaak naar het kantongerecht te Goes teruggewezen had. Men verzoekt aan genoemd blad nog te melden, dat de zaak voor do Civiele Kamer der rechtbank diende en dat de zg. valschheid hierin bestond, dat in de dag vaarding een uitdrukking gebruikt was, waar van de geldigheid door een der partyen be streden werd, maar dat er van wat men ge- woonlyk onder valschheid verstaat geeu sprake was. De visschers. in dienst van do Visschery maatschappy „Triton," to Helder, hebben het w.erk gestaakt, omdat de directie met ingang van 15 Mei hun aandeel in do opbrengst der visschery per schuit van 60 pCt. op 50 pCt. wilde brengen, waarmede door hen geen genoegen werd genomen. De botters der Maatschappy zijn naar binnen verhaald en daarop door de opvarenden verlaten. Zaterdag is in zee drijvende ge vonden en to Nieuwediep aangebracht het in staat van ontbinding verkeerend ïyk van dc-n Texelschen blazerschipper C. M. Visser, die in den Maartstorm met zyn schuit „T X 122" verongelukte. Zaterdag-avond omstreeks negen uren is in de nabyheid van do Dongebrug to Raamsdonk verdronken schipper H. Nelissen van Raamsdonksveer. Het ïyk is gisternacht opgevisebt. Het paleis van den emir te Bida in het iand Nupe (Engelsch Indië) is vernield door een ontploffing, waarby 250 personen het leven hebben verloren. In dezelfde stad hebben nog moer ontplof fingen plaats geliad, zoodat men gelooft aan een complot. XJit de Rechtzaal. De Leidsche buitenomgeving was heden sterk vertegenwoordigd t.r zitting van do Haagsche rechtbank. In do eerste plaats had zich te verant woorden een koopman, uit O gstgoest, dio een meisje, dat hem aanhou end plaagde, een paar klappen had gegeven, waarvan meer lawaai scheen gemaakt dan noo ig was om do overtuiging te vestigen dat de man iets gedaan had wat hy Diet do.n mocht, zelfs al werd hy geplaagd. Voor hem werd ƒ15 boete geëischt. Daarna kwamen drn jonge mannen, een schipper en twee arbeiders uit Aailanderveen, dio een jongen uit Ter-Aar, die met een meisje uit A-rlanderveen verkeerde, uit minne- nyd mishandelden door hem tegen den grond te werpen en oen bloedenden neus te slaan. Voor twee hunner werd 3 weken en voor den derde 1 maand gevorderd. Vervolgens namen op het bankje plaats een arbeider en een smid uit Nieuwkoop, die op Paasch-maandag aldaar den gemeente veld wachter hadden mishandeld door hem by do keel te grypen, te schoppen en te slaan. De arbeider verklaarde zich er niets meer van te herinneren, daar hy dien dag „hardstikken" dronken was; en zyn kameraad, de smid, scheen ook zoo ver weg te zyn geweest, dat hy zyn geheugen kwyt was. Do officier van justitie achtte het noodig dit eens op te frisschen en vorderde voor den een 3 weken en voor den ander 14 dagen. In hooger beroep, ingesteld door den ambte naar van hot O. M. by het kantongerecht te Leiden, had zich vervolgens te verantwoorden een arbeider uit Rynsburg, voor wien do amb tenaar, behalve hechtenisstraf, opzending naar een Ryksopvoedingsgostijht had geéischr, we gens herhaalde openbare dronkenschap. Subst. off. van Justitie mr. Pleyte requi- reerde vernietiging van het vonnis van den kantonrechter wat do straf betrof en veroor deeling van den dronkaard reeds 9 malen gestraft tot 2 dagen hechtenis en opzending voor G maanden. Ten slotto word heden by verstek behan deld de ziak van den 17 jarigen jongen uit Ouósboorn, die aldaar metalen medailles ter waarde van 10 ets. met de beeltenis van de Koningin er op, in betaling gaf vcor ƒ1. Voor dezen jeugdigen oplichter werd 3 maan den gevorderd. De uitspraak in al dezo zaken werd op Donderdag 28 Mei bepaald. Do rechtbank veroordeeldo hedenden arbeider te 's-Gravenhage, die zich een pak kleeren toeeigende, dat iemand in een hoeden winkel een oogenblik op do toonbank had laton liggen, tot 6 maanden; den timmer man, aldaar, die een aantal door he ai te Amsterdam, Haarlem en Leiden gehuurde rywielen ten eigen late verkocht, tot 1 jaar en 6 maanden; den werkman uit Leiden, die alhier van een terrein met afbraak 4 deuren ontvreemdde en ten eigen bate verkocht, tot 6 maandenden koperslager en den sjouwer man te Leiden, die zich tegen de politie ver zetten, tot 5 dagen; den arbeider uit Katwijk aan Zee, die een tramconducteur be-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2