N°. 11111. Zaterdag 16 Mei. A0.1893 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Dit nonuner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blacl. Leiden, 15 Mei. Feuilleton. De arme schrijnwerker. i) LEIDSCÏÏ DAaBLAD PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden por 3 maanden. i Franco por postt Afzondorljjke Nommers f 1.10. 1-10. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J.~— Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Oproeping van de Verlofgangers der Nationale Militie, tot het by tronen van de Inspectie. Bargemeestor ea Wetbondors van Leiden; Gezien het beelnit van den hoer Commiesarie der Eoningin in de provincie Zuid-Holland, van den 18den April 1896, A No. 993 (2do AfJ.), Provinciaal blad No. 20, houdende regeling van bet onderzoek der verlofgangers van do Militio to land Boepen dientengevolge op al de binnen deze gemeente goveatigdo vtrlofgaugera der Militie te land, van de lichtingen 1890, 1891, 1892, 1893, 1894 en 1895, die vóór den lsten April 11. in hot genot van onbepaald verlof zgn gesteld, met uit zondering alk-en van hen, die in de maand Juni e. k. in werkelijkeu dionst moeten komen, om to verschijnen in het Invalidenhuis (ingang door de Eoppenhinksteeg aan da zijde van de Hooglandecbo Eerkgracht), ten einda door den heer Militie-Com missaris to worden geïnspecteerd, en wel: do vorlofgangora, beboorendo tot de lichtingen 1890 en 1891, op Maandag den laten Juni 1896 des morgens te halfiicn, en die, behoorende tot de lichtingen 1892, 1893, 1894 en 1896, op doozelfden dag, des morgens te halfelf; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met vorlof medegogeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de be trokken verlofgangers, aan deze oproeping nauw keurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden vertooml, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats, voor het onder zoek bestemd, gedurende het onderzoek cn bij het naar huis keeren, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing van de strafbepa lingen, vermeld bij de artt. 130 en 1-41-145 dtr wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). daar ongo regeldhedeu als anderszins, zoolaDg de raai s-cbappon in uniform zijn gekleed, worden gostraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. JL6 Mei 1896. E. EIST, Secretaris. Van het photograpbisch magazijn van den heer Carel F. Hazenberg, aan den Apothekers- dyk albier, is een supplement verschenen op den catalogus van 1894. Dit supplement is met zeer veel zorg bewerkt en geeft eone groote uitbreiding aan den vorigen catalogus. De heer Hazenberg heeft hierin tevens opge nomen vele nieuwe artikelen, terwijl de be staande artikelon een betere en vollediger aanvulling verkregen, zoodat èn catalogus van 1894 èn supplement van 1896 een volledig geheel vormen. Door de bijzondere belangstelling, waarin de zaak van den heer Hazenberg zich mag verheugen, is hy, door steeds nieuwe en uitgebreider connection aan te knoopen met eerste huizen op photograpbisch gebied, tevens in staat wegens belangrijke prijsvermindering, zijn begunstigers aanmerkelijke voordeelen aan te bieden. Do phantasie voor viool en piano uit Halévy's „La Juive" werd op de uitvoering van de afd. Leiden van den Ned. R.-K. Volks bond voorgedragen door de heeren Venderbos en Bonten. Heden werd de Kweekschool voor Zee vaart alhier bezocht door een hooggeplaatst officier der Portugeesche marine, capitainede corvette H. De Brion. Do Franscho mail, met berichten uit Indië, wordt hedenavond alhior verwacht. Men schrijft ons uit Oegstgeest: Een groot aantal belastingplichtige ingezetenen en kiezers te Oegstgeest heeft een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden tegen de aanhangige grensregeling. Dit is het derde adres uit deze gemeente, dat aan de Tweede Kamer wordt gezonden tegen de grensregeling. Men verwondert er zich niet alleen hier, maar ook to Zoeterwoudeen te Leiderdorp over, dat er te Leiden zelf zoo weinig tegen de grensregeling wordt gedaan, niettegenstaande zeer velo Leidenaars tegen grensregeling zijn. Wat hun weerhoudt? De bloemententoonstelling in het „Flora park" te Noordwyk-Binnen is Woensdag avond gesloten, met veel gezelligheid en opge wektheid Er werd ook vuurwerk afgestoken. De tentoonstolling stond voor geheel Ncordwijk open, zoodat het er stampvol was, en het hoofd werd zelfs op een stoel door het park rondgedragen. Alles liep in de beste orde af. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gem. te Woubrngge is beroepen ds. Geselschap, pred. te Kockengen. Op het tweetal kwam met den beroepene voor ds. B. J. Van Heiningen, pred. te Huizen. Beroepen is bij de Ned.-Herv. gemeente te Ouddorp (Zeeland) ds. Y. Bootsma, te Zoetor- meer en Zegwaard. In een eivolle zaal trad op Hemelvaartsdag te Alfen voor bet publiek op de heer H. M. A. Van der Valk en mevrouw Flothu'sVan Dommelen, om do beginselen der geheel-ont houding te verkondigen. Met gloed en vuur verdedigden beiden hun standpunt en het daverend applaus na het eindigen der rede van eerstgenoemden spreker bewees, dat ook de vergadering daar mede instemde. De keuring van paarden voor den mili tairen dienst zal te Oegstgeest plaats hebben op Woensdag 20 Mei a. s., des morgens te 9 uren, op den Hofdijk bij den Lagen weg. Bij de voortgezette behandeling in de Tweede Kamer van het kiesrecht-ontwerp betoogde de minister Van Houten verder, dat in de omstandigheden sedert 1894 niets is gewijzigd, wat aanleiding zou kunnen geven om het ontwerp te veranderen. De verwerping zou een ernstigen politieken strijd kunnen veroorzaken. Bij zeide dit zonder een mach tiging tot intrekking in zijn zak te hebben of eenige verbintenis met zyn collega's te hebben aangegaan. Aan het ontwerp kan in hoofdzaak niet worden getornd. De techniek is zoo goed mogelijk, ten minste, als men Diet tot misbruiken aank-ioing wil geven. Verminkende amendementen kan hy niet aannemen. Correctieven ook niet, als zo hem beginselen opdringen, dio hy niet wenscht, zoods stemplicht, waaronder hy nimmer zijn naam zal zetten. Herhaaldelijk wees de minister er op, dat het ontwerp in het land gunstig is ontvangen, dat er overal in openbare ver gaderingen tot aanneming is geadviseerd, waaraan hy de rust in 't land toeschrijft (Gelach). Belangryke veranderingen kan hy niet beloven, tot samenwerking is hy bereid, maar hy hoopt ook, omdat vele belangryke hervormingen wachten, dat dit ontwerp zal worden aangenomen, zoo min mogeiyk ver anderd. De heer Goeman Borgcsius, repliceerende, constateerde dat de minister, die ontraadde oude kooien uit de sloot te halen, zelf ruim een kwartier besteedde aan het afbreken van de sc-bryfproef in het ontwerp-Tak. Door 's ministers rede geloofde spr. niet, dat iemand thans van de deugdelijkheid van het ontwerp overtuigd is. De medewerking, die de minister toezsgt tot gemeen overleg, verliest al hare waarde, wanneer de minister de beginselen met do techniek vereenzelvigt en tegeiyk^rtyd (daarmede tevens hulde brengende aan 't ont werp-Tak) die techniek als voortreffelijk roemt. Dat geeft spr. aanleiding om rmt zijne geest verwanten nog eens te overleggen, of het maar niet beter is by voorbaat gestigmati seerde amendementen achterwege te laten. In elk geval, zeide spr., had de minister geen recht, om, waar wy zyna vroegere houding onbesproken lieten, thans de antecedenten van andere partyen op te rakelen of sprekers groep onoprechtheid in bedoelingen te ver- wyte.n. Dat is onwaar; wy handelen naar overtuiging en zullen di9 blyven verdedigen. Dinsdag voortzetting. Dan is de heer Lohman aan 't woord. "Woensdag werd de nieuw benoemde burgemeester van Wyk aan Zee en Duin, jhr. G. S. Boroel, plechtig als zoodanig in openbare raadsvergadering geïnstalleerd. Door eene eerewacht te paard afgehaald reed Z.E.A. eerst de gemeente door. In het dorp Wyk aan Zee, waar evenals voor 't raadhuis to Wyk aan Duin, eene aierlyko eerepoort was opgericht, werden hem en zyne echtgenoot© bouquetten aangeboden en zong de school jeugd hun een lied toe. De harmoniekapel van Beverwijk wachtte den stoet met muziek aan 't raadhuis op. De commissie, welke zich te 's-Hertogen- bosch gevormd heeft voor de feestelijke opening van het nieuwe stationsgebouw, heeft het plan tot het houden van een ker nesse d'été, volksvermakelykhoden, een festival van muziekgezelschappen, terwyl tot slot vuur werk zal worden afgestoken. Door dr. J. W. Gunning, to Amsterdam, is tegen het einde van den loopenden cursus een eervol ontslag gevraagd uit zyne betrek king van gewoon hoogleeraar aan de Univer siteit aldaar en tevens om in het genot te worden gesteld van pensioen. B. en Ws. stellen voor met ingang op 16 September a. s. een eervol ontslag te veriaenen en om de aanvrage om pensioen ter afdoening in hun handen te stellen. Men schryft aan de „Tel." De zaak van den oud-zendeling Van Alphen contra het lid der Tweede Kamer, den heer Donner, zandings- director by de Geref. Kerken, is nog niet uit. Vertnoedelyk zal zy voor den Hoogen Raad Toen tydens den zevenjarigen oorlog in Duitschland de Fransche troepen onder den hertog van Broglio voor de tweede maal in Westfalen drongen, en do stad Kassei door ondraaglijke inkwartieringen en zware brand schattingen vreeselijk geteisterd werd, be sloten eenige burgers de ramp van den oorlog te ontvlieden en, om niet geheel te worden uitgeschud, met het nog redbare de stad te verlaten en naar elders op te breken. Het gelukte slechts een gering getal huisgezinnen dat voornemen ten uitvoer te brengen. Van de uitwijkenden begaven zich de adel en de aanzienlijken naar üamburg, werwaart3 de regeerende landgraaf de wyk had genomen, terwyl eenige kunstenaars en handwerks lieden een goed heenkomen zochten in ons gastvry vaderland, het gewone toevluchtsoord van vreemdelingen en het toenmalig Ofirder Duitschers. Onder meer anderen zyner landslieden, die zich te Z. nederzetten, bevond zich ook Wil helm B. Hy was een goudsmid, behoorde tot de zoogenaamde kleinwerkers van zyn vak en muntte voornamelyk uit in het vervaar digen van gedreven werk, in welk vak wei nigen zyner kunstbroeders hem overtreffen konden. Daar hy ongehuwd was en dus geen huishouden had, huurde hy voorloopig een kamer met een soort van achterhuis tot werk plaats, ten huizo van een keursly venmaker. In den aanvang scheen het te Z. niet met hem te willen opnemen, daar hy van de zijde van het gild veel tegenkanting ont moette; dit toch wilde den vroemdeling niet als baas erkennen. Na herhaalde aanzoeken en door tusschenkomst van do regeering ver kreeg hy echter zooveel, dat hem het houden van een eigen werkplaats vergund werd, op voorwaarde, dat hy niet dan tegen bepaald loon en alleen ten dienste van de gildebazen zou werken. Wilhelm, wien het voornamelyk te doen was om zyn bedryf te mogen uit oefenen voor eigen rekening, dewyl hy alsdan niet van een meester afhankelyk en dus aan een bepaald weekloon kon gebonden was, maar zyn werk stuksgewyze niet betaald krygen, vergenoegde zich echter voorloopig hiermede en bleef in Z. zyn woonplaats houden. Het kon niet missen, of een werkman, zoo bekwaam in een vak, waarin weinigen bet toenmaals ver gebracht hadden, moest opgang maken. B. had weldra voor al de goudsmeden te Z. en in dien omtrek de handen vol werk en dikwerf zooveel bestellingen, als hy maar af kon. Zoodoende verdiende hy een aanzienlijken stuiver gelds, en daar hy even spaarzaam als naarstig was en van zyn verdiensten vrouw noch kind had te onderhouden, had hy binnen korten tyd een aardig sommetje overgelegd. Nu deed zich in het verschiet het aange naamst uitzicht voor hem op. De dochter van zyn huiswaard, een lief, braaf meisje, boeide sinds laDg het hart van Wilhelm. Gedurende di9nen. De deputaten der zending hebben zich de zaak aangetrokken en Laar overgenomen, terwyl zy den heer Donner gemachtigd hebben, om zich desnoodig een rechtsgeleerd raadsman te kiezen en de quaestie toe te lichten. De heeren Calisch en jhr. Den Tex, resp. voorzitter van het Comité van de tentoon stelling te Amsterdam van het hotel- en reis- wezen en lid van de internationale jury, zyn door den Koning der Belgen benoemd tot officier in de Leopoldsorde. De schorsiDg, eenigen tyd geleden door het classicaal bestuur van Gouda uitgespro ken over den predikant te Stolwyk, ds. J. W. K. Ho9vers, wegens beweerde onregel matigheden by htt bedienen van den doop, is door het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland opgeheven. Op eene tweede oproeping van sollicitan ten naar do betrekking van gemeente genees heer to Lange Ruigeweide en Waarder, op eene jaarwedde van f 400, met vrye woning, koetshuis, stalling en tuiD, hebben zich Z9S personen aangemeld. De. minister van justitie heeft, krachtens art. 11 der we't op het notaris-ambt, zooals dio bepaling is vastgesteld by de wet van 6 Mei 1878 in verband mot art. 1 van het koninkl. besluit van 4 Juni 1878, bepaald, dat het examefi, by eerstgemeld artikel bedoeld, voor het jaar 1896 zal aanvangen op Woensdag 1 Juli e. k en dat het zal worden gehouden te 's-Gravenhage. Voorts zyn benoemd; tot lid en voorzitter der Staatscommissie, belast met h t afnemen van genoemd examen, mr. A. Telders, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; tot leden; mr. N K. F. Land, hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Ryks-universiteit te Groningen mr. B. Huls- hoff, presiient der arr. rechtbank te Breda; mr. L. J. G. Van Ogtrop, kantonrechter te AmsterdamA. G. Bodaan, notaris te 's-Gra- venbage; H. W. J. Sannes, notaris te Hoorn J. E. J. Jordaan, inspecteur der registratie en domeinen in buitengewonen dienst, te 's-Gra- venhage tot plaatsvervangende leden; rar. J. R. H. Van Schaik, raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenboschmr. T. Henry, voormalig landsadvocaat te Batavia, te 's Gravenhage; mr. H. J. Van Heyst, notaris te Wyk-by-Duur- stede; T. W. P. Hofstede, notaris te Groote- gast; A. Bouman, inspecteur der registratie en domeinen met verlof, te 's-Gravenhage; tot secretaris, G. A. N. T. Jansen van Afferden, hoofdcommies by hot departement van justitie, te 's-Gravenhage. Sts.-Ct Onder bevel van den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het Indische leger jhr. J. A. C. Von Schmidt auf Altenstadt er. het medegeleide van den even eens zich met verlof bevindenden lsten luit. van dat wapen J. Brutel de la Rivière zal den 6den Juni van Rotterdam per stoomschip „Merapi" naar Oost Indië vertrekken een deta chement suppletietroepen, ter sterkte van 4 onaerofficioren en 150 korporaals en man schappen. De lsto luit. J. Thomas, van het 4de, de 2de luit. B. C. Ootmar, van het 1ste, en de 2de luit. T. J. Bleeker, van het 6de reg. inf., worden by het instructie-bataljon te Kam pen overgeplaatst. Er zyn by den postdienst ingevoerd gezegelde briefomslagen, vierkant model, in twee soorten, nameiyk met een zegelafdruk van 12'/a en van 5 cent, welke aan al!e post by- en hulpkantoren, alsmede by de depot houders voor den verkoop van frankeerzegels, enz., verkrygbaar zyn tegen betaliDg van '/2 cent per stuk boven de waarde, door het zegel uitgedrukt. De vroeger in gebruik gestelde briefomslagen klein formaat, met een zegelafdruk van 12'/2 en van 5 cent, blyven, althans voorloopig, nevens de groot formaat omslagen in gebruik, en zyn verkrygbaar tegen betaling van '/2 cent voor de twee stuks, boven de waarde, uitge drukt door de zegels. StsCrt.) De gemeenteraad van Apeldoorn heeft besloten f 10,000 by te dragen tot stichting der rykskweekschool voor onderwyzeress n aldaar en tevens de lokalen der koninklyke hoogere burgerschool beschikbaar te stellen voor het onderwys in de gymnastiek, hand- teekenen en natuurkunde voor die inrichting. In de Woensdagavond gehouden zitting van den Raad der gemeente Doetiichem werd definitief besloten tot overplaatsing van het belangryk archief dier gemeente in het Ryks archiefgebouw te Arnhem en zulks om by eventueelen brand vernieling te voor komen. De overplaatsing geschiedt voor de ge meente Doetinchem geheel kosteloos, terwyl de gemeente zich alle rechten voorbehoudt. By het Kol. Werfdepot zün in de maand April jl. voor den militairen dienst in onzo overzeesche bezittingen aangenomen 112 per sonen, nl. 75Nederl., 18 Duitschers, 14 Belgen, 3 Luxemburgers eu 2 Zwitsers, en zyn over genomen van de verschillende corpsen van het leger h. t. 1. 153 onderofficieren en min deren, t. w. 72 van de inf, 68 van de art., 6 van do cav., 4 van de genie en 3 van de koloniale reserve te Zutfen. Het totaal der werving bedroeg dus 265, aan wie aan hand geld en gratificatie werd uitbetaald een som van f 50,760. Het stoomschip „Bundesrath", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 13 Mei van Aden vertrokken; do Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Mei Perimde „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Genua 14 Mei en heeft de reis voortgezet; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Mei van Genua; de „Prins Willem I" vertrok 14 Mei van Amsterdam naar Suriname de „Prins Willem II", van Suriname naar Amsterdam, vertrok 14 Mei van Havre; de „Veendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 14 Mei van Boulogne-sur-Merdo „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 14 Mei kaap Roca; de „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 13 Mei van Suez; de „Prins Maurits" arriveerde 10 Mei van Amster dam te Paramaribo. oen tweetal jaren, dat zy to zamen in den huislyken kring vorkeerden, hadden zy elkander van nabij leeren kennen, onderling menig vriondelyk woord gewisseld en weder- zyds veel achting voor elkander opgevat. Die achting was in een meer teedere betrekking overgegaan; Wilhelm begon het meisje vurig lief to krijgen; ook zy was den hupschen jongeling genegen. Als dikwerf nog te midder nacht de lamp op Wilbelms werkbank brandde, of de eerste morgenschemering hom reeds in het zweet zyns aangezichts voor den heeten smeltoven vond, dan offerde het goedhartig meisje eon uurtje van haar rust op, sloop stil naar de keuken, zette een teug koffie op het vuur, om den wakkeren arbeider den slaap uit de oogen to houden, of verraste hem des ochtends met eon vorfrisschenden kop thee, ten einde hy ontnuchterd zyn arbeid mocht voortzetten. Dergelyke kleine zorgen ontgaan zelden het oog van den liefhebbende, nemen het hart voor het beminde voorwerp meer en meer in en worden immer door dankbare liefde rykeiyk vergolden. Wilhelm liet ze ook ni6t onopgemerkt. „Zulk een zorgvuldig wyfje aan myn zyde," dacht hy, „en ik zou recht gelukkig zyn l Dina en geen ander meisje wordt mjjn gadel" Ook de ouders van het meisje koesterden veel achting voor den vreemdeling, dien zy nu sinds twee jaren, dat hy by hen in huis woonde, al3 een braaf, ingetogen jongeling en naarstig werkman hadden leeren kennen. Met welgevallen zagen zy, hoe innig de jongelie den van elkander hielden. Gaarne stonden zii toe. dat hun dochter met een zoo hupschen borst verkeerdo; gaarne wilden zy haar met oen zoo werkzamen man vereenigd zien. Wilhelm echter wilde hen nog niet over zyn liefde spreken vóór hij het burgerrecht gekocht en zich by het gild als meester had doen inschry ven. Dan eerst wilde hy de oude lieden met zijn genegenheid voor hun dochter bekend maken; dan wilde by, met den gilde- brief in de eene en zyn meisje aan de andere hand, den ouders hun toestemming tot een huweiyk met Dina vragen, daar beider genegenheid hem er borg voor stond, dat hy op dit aanzoek gewis het jawoord zou verkrygen. Zoo droomde hy dikwerf zich bij voorraad met zyn meisje gelukkig. Hy stelde zich dan voor hoe gerust en weltevreden zy te zamen zouden lovenhoe hy voor de beminde vrouw met vernieuwden yver zou werken, en hoe met zyn toenemende vlyt tegeiyk zyn wel vaart zou aangroeien. Door dat uitzicht aangenaam gestreeld, werd ook by hem de wensch geboren, om nog eens als een bemiddeld man in zyn vaderstad to verschynen. Zyn verbeeldingskracht leonde aan dit flauw ontwerp de schoonste kleuren. Dan zag hy zich reeds met zyn beminde vrouw in don reiswagen en op weg naar Duitschland; by verbeeldde zich dan, hoe zyn vrienden te Kassei zouden opzien, al3 daar de ryke meester goudsmid B., uit Z., met een Hollandsche vrouw aan den arm, voor louter gonoegen een uitstapje naar zyn ge boortestad kwam doen. Ach! de goede man! Had by toen eens geweten, welk noodlot hom wachtte hoe deeriyk zv'a tinmen een maal zouden worden in duigen geworpen I Zooveel hoop, zooveel misleiding! Wilhelm had onder zyn landslieden, dio met hem te Z. gekomen waren, tot vriend oen ouden speelmakker, dien het my vergund zy hier alleen by den naam Johan ia to voeren. Deze was van zyn handwork schrijn werker en voor het overige een ongelukkig mensch, wien het niet voorspoedig ging in de wereld. Gaarne bezocht hy zyn landsman Wilhelm, den - eenigon vertrouwde, dien hy daar bad, en die in de vreemde stad zich den armen Johan aantrok. Dan koutten zy zoo recht genoeglyk van hun kinderjaren en van het geliefde Duitschland, dat wel niet zoo ryk als het toen zoo welvarende Holland, maar toch met dit al hun vaderland was. By zyn vriend Wilhelm vond hy toespraak on deelneming en, hetgeen hy in zyn sober kosthuis niet vond en van zyn geringe ver diensten niet bekomen kon, een gullen vriendendronk, altoos een goed onthaal en een gezellig onderhoud. De arme schrynwerkersgezel had bet echter niet altyd even sober, even behoeftig gebadniet altyd behoefde hy zich zoo karig te behelpen als nu; hy hai eenmaal betero dagen gekend, eenmaal in ruimer kring ge leefd, maar was door een aaneenschakeling van rampen sinds eenige jaren in verachterdo omstandigheden geraakt. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1