y°. 11110. Vrijdag 15 Mei, A0. 1896 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per posti Afzonderlijke Nommers f 1.10. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iédere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiLen de stad wordt f 0.05 berekend. Bit noinmcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester on Wethouders van Lisse herinneren dat alle nog niet betaalde vorderingen ton laste der gemeente ovor hot dienstjaar 1895 moeten worden ingediend vóór don 30sten Juni a.zullende zo na dien termijn zijn verjaard. Leiden, 13 Mei. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, voorgezeten door den heer P. C. L. Driessen, werd ter tafel gebracht en vast gesteld het jaarverslag over 1895, hetwelk zal worden gedrukt en rondgedeeld aan be langstellenden. Vervolgens werd aan de orde gesteld eene circulaire van de Kamer van Koophandel te Winschotenverzoekende adhaesie-betuiging aan een adres, door haar gericht aan den minister van financiën, daarbij de aandacht er op vestigende, dat de bereiding van appelwyn (cider), elders eene industrie van grooten om vang, in Nedeiland slechts geringe beteekenis lieeft, ten gevolge van den hoogen accijns, op dit product gelegd, en mitsdien den minister verzoekende afschaffing van den accyns op bedoelden drank te bevorderen. Besloten word deze circulaire aan te nemen voor kennisgeving, op grond, dat de bereiding van appglwtyn eene industrie is van beperkt lokalen aard en niet van zoodanig algemeen belang, dat de Kamer zou vermeenen aan de strekking van het verzoek gevolg te kunnen geven. Van den heer Zur Müblen was ingekomen eene mededeeling, houdende kennisgeving, dat deze wenscht in het leven te roepen eene stoomvaartverbinding met La Plata en aan grenzende Staten, en in verband daarmede verzoekende opgave hoeveel en welke goede ren thans door Nederlandsche fabrikanten via buitenslands naar bovengemelde bestemming worden verscheept. Besloten werd den heer Zur Mühlen te antwoorden, dat, zooverre bekend, geen^ ban delsrelaticn bestaan tusschen Leiden en boven bedoelde Staten. Verder kwam in behandeling eene circulaire van de Kamer van Koophandel te Londen, dezerzyds medewerking verzoekende, dat worde aangewezen eene commissie van deskundigen, ten einde deze te zenden naar Chinaom ter plaatse een onderzoek in te stellen maar wat kan worden gedaan in 't belang van den Neder landschen handel aldaar. Besloten werd der Londensche Kamer mede te deelen, dat, ofschoon de slrekking van bet voorstel dezerzijds onverdeelde sympathie ondervindt, de Kamer alhier evenwel op het verzoek voor het tegenwoordige niet kan ingaan, en zulks op grond, dat naar hare mooning deze zaak veoleer is eene Rogeerings taak, doch dat de Kamer zich bereid verklaart een eventueel ter zake in to dienen request by de Rogeering te ondersteunen. Ten slotte werd voorgenomen eene circulaire van den minister van waterstaat, handel en nyverheid, ten geleide strekkende van een ontwerp van wet ter aanvulling van de Veiligheidswet, in zooverre betreft de bepa Jingen omtrent de luchtruimte, de luebtver versching, de verlichting, het voorkomen van brand, de reinheid der privaten en in het algemeen de bevordering van zindelykheid in fabrieken en verdere werklokalen. Besloten i3 de heoren R. J. Van Nouhuys en W. F. Verhey Van "Wyk aan te wyzrn en te constitueeren als commissie, ten einde ter bovengemelder zake den minister te dienen van bericht en praeaavies. Na afdoening ten slotte van eenige onder werpen van huishoudelyken aard, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. He.ibii wera in de Kweekschool voor Zee vaart te Leiden de gewone jaarvergadering gehouden, waarby, behalve leden van het be stuur, enkele autoriteiten, ook de afgevaardig den van de sub-commissi s tegenwoordig waren. De heer dr. C. J. Van Ketwich opende en leidde de vergadering, waarvan het verslag van den directeur, den heer C. H. De Goeje, hot hoofdmoment was. Dat verslag luidt over 't algemeen gunstig, behalve op één punt: het dienst nomen van nieuwe leerlingen. Werd met opgewektheid het vorige jaar het 40-jarig bestaan herdacht, de toen uitgesproken wenschen zyn in zoo ver niet vervuld, dat, al valt er van rampen en ziekten niet te gewagen, al is de toestand der geldmiddelen niet ongunstig te noemen, in weerwil van de groote offers, die het bouwen van een keuringslokaal vereischte, het getal leerlingen in plaats van grooter kleiner is geworden. In 1894 kwamen er 339, in 1895 maar 229 by. Over de oorzaken van die vermindering nu spreekt het verslag vry uitvoerig. Zeker strengere keuring, of mindere geschiktheid, by keuring gebleken, deed het aantal vreese- ly'k dalen, maar de voornaamste oorzaak moet gezocht worden in de in 1895 gemaakte wyziging in do regeling van het personeel onderofficieren, waardoor enkole qualitoiten, nl. onderofficieren, met speciale diensten be last, werden opgeheven, welke niet meer strikt noodig waren aan boord van moderne oorlogsschepen of wel opgedragen aan scheeps onderofficieren. Vandaar de lust om in dienst te treden verminderd. Daarcy kwam ontevredenheid, schrfiven in dagbladen, waarin aan ouders ontraden werd om hun zonen in den zeedienst te doen oplei den, en dat stichtte veel kwaad. Het bestuur nam den maatregel om deze zaak in een ander en in het ware licht te stellen. En hot heeft dat gedaan door in eene circulaire de* zaak te verduidelyken en die toe te zenden aan hoofden van scholen, arrondissementsschoolopzieners, met verzoek om de jongens met den inhoud er van in kennis te stellen. Daarvan hoopt het bestuur guuslige resultaten. Ook de keuring deed het getal leerlingen minder worden. Van de 981, die zich hier en by andere gelegenheden tot opleiding hadden aangegeven, moest niet minder dan 752, d. i. ruim 76'/2 pet., als ongeschikt voor den dienst worden afgewezen. Over het gehalte, den yver, de vorderingen der leerlingen spreekt het verslag gunstig. Voor uitspanning wordt zorg gedragen en zorgvuldig alles beproefd om verveling te weren. Een voogd van een der leerlingen be klaagde zich er over dat hy zyn pupil gedaan had in eene inrichting, waar zoo schandelyke zonden werden bedreven. Vreeselyke ontdek king! En waarin bestonden zy? Nauwkeurig en gestreng onderzoek leidde tot de ontdekking, dat er onder do jongens wel eens gevochten werd en dat was die schandelyke zondo! Wat 'n kwaad gerucht al niet doen kan en een verkeerde uitdrukking tot verkeerde opvatting leiden! Het getal leerlingen bedroeg begin 1S95 169 - er kwamen by 229, maar resp. vertrokken 152 en 119 naar het wachtschip te Amsterdam en 8 werden ontslagen vooral wegens lichaams gebreken, zoodat er 1 Jan. 1896 119 over waren. Het verslag eindigt met eenige opmerkingen over 't onderwys, over 't minder aantal leden, dat betreurd wordt, terwyl op vermeerdering van belangstelling door vermeordering van het ledenaantal' gehoopt wordt, en met een heen- wyzing naar de verandering in do gebouwen der kweekschool, wat de keurings- en zieken zalen betreft. Het bestuur zat met de verschillende ge- noodigden en afgevaardigden ten slotte aan een gemeenschappeiyken maaltyd byeon. Daar werden de gewone officieels en officieuze toosten gedronken! Heden ontvingen wy het verslag van de vereeniging „Armenzorg", te Leidon, over het jaar 1 April 1S95 tot 31 Maart 1896. De Vereeniging bestaat nu zes jaren. In April 1895 begonnen bestuurderessen met een saldo van f 533.72s. Aan jaarlijkscbe bydragen ontvingen zy f 762 en aan giften f 32.50. In April werd het bestuur herkozen en was bereid, die taak opnieuw te vervullen. Het was samengesteld als volgt: mevrouw Van de Sande Bakhuyzen, presidentemevrouw Vreede, vice presiJente; mejuffrouw C. Van Manen, secretaresse, en mejuffrouw C. Bosman, penDingmeesteresse. Onder de dames werkende leden kwamen weder verscheidene veranderingen voor. Mevr. Wysman nam in April haar ontslag, mevrouw v. d. Ven verliet de Vereeniging in September, freule Bowier nam wegens afwezigheid een tydelyk ontslag, evenals mevrouw Hollemao, wegens ongesteldheid. Mevrouw Van Houten, die het vorige jaar hare medewerking had moeten ontzeggen, nam hare taak weder op zich; tot groote spyt van bestuurderessen zal zy echter het nu volgend jaar de stad moeten verlaten om gezondheidsredenen, en dus niet aan het armbezoek kunnen deel nemen. Zeer hopen zy haar later weer in haar midden te mogen terugzien. Als nieuwe werkende leden traden toe mejuffrouw A. Dalen in September, en mejuf frouw H. Van Dissel in Maart. De werkcommissie was dit jaar samenge steld als volgt: Mevrouw Greven en mejuffrouw Van Beek, daarin bygestaan door mevrouw Nykamp, zorgden weder voor alles, wat op het uitgeven van werk en het uitbetalen der loonon be trekking heeft. De dames Van Manen en Kaiser zorgden voor het aankoopen der benoodigde grondstoffen en het knippen en gereedmaken van het naaiwerk. Hierin werden zy door verscheidene dames bygestaan, die zich daart09 wekelyks eenigen tyd in het lokaal Lokhorststraat No. 16 ter beschikking stelden. Wegens de vele aanvragen om werk, heb ben bestuurderessen zich genoodzaakt gezien, een vast aantal vrouwen daarmede te be gunstigen, en dat aantal vrouwen tot 40 te beperken. Langer dan tot half Maart kon men dit jaar geen naaiwerk uitgeven, wilde men eenigszins gelijken tred houden met den afzet van het gemaakte goed. Door geregeld toezicht te houden, kan worden verklaard, dat de naaisters en breisters steeds beter werk leveren, zoodat er nu verscheidene kunnen aanbevolen worden, om aan huis te komen werken of besteld werk aan te nemen. Op 13 en 14 November werd weder oene openbare verkooping gohouden van het ge maakte goed in het Nutsgebouw. Het succes was niet minder dan het vorige jaar. Een groot aantal jonge dames was weder bereid, daarby behulpzaam te zyn. Do heer Buurman, bloemist alhier, benevens de heer Van Bemmel, behanger, waren zoo vriendeiyk de zaal te versieren, zoodat het geheel met de druk bezochte theetafel een gezellig aanzien had. De omzet in het depot van mejuffrouw Breebaart, Pieterskerkplein No. 2, was niet tegenstaande deze verkooping zeer bevre digend. Het aantal gezinnen, dat regelmatig wordt bezocht, is dit jaar vastgesteld op 80; omtrent de redenen, waarom bestuurderessen zich by dit getal moeten beperken, evenals omtrent de wyze, waarop zy het welzyn en de ver betering van den toestand van de arme gezinnen trachten te bevorderen, wordt ver wezen naar het verslag van het voorgaande jaar. Behalve de gewone inkomsten door vaste bydragen, werden dit jaar enkele giften ont vangen hoewel minder dan vorige jaren, waren zy zeor welkom. Het is algemeen bekend, dat in strenge, koude winters de ge goeden meer tot geven geneigd zyn. Of de behoeften der armen zooveel minder zyn, is zeer twyfelacbtig; ziekte komt evenveel voor, vooral de laatste maanden, nu de mazelen in hevige mate regeerden; over werkeloosheid werd, naar het voorkwam, dit jaar miDder dan gewoonlyk geklaagd. Ieder, die arme gezinnen naar deze Ver eeniging verwyst, om ondersteund te worden, zy indachtig, dat, om meer gezinnen te kunnen helpen, noodwendig hare inkomsten moeten toenemen. Meermalen is er in het „Leidsch Dagblad" op gewezen, dat ieder, die soms ongebruikte of verouderde, mits bruikbare voorwerpen van huisraad of kleederen, heeft, do Vereeniging steeds zeer verplicht met ze te zenden Lokhorststraat No. 16, van waar zy altyd tot eene nuttige bestemming worden verzonden. Nog wordt vermeld, dat, sedert bestuur deressen gedurig aanvragen kregen om dienst meisjes, werksters of schoonmaaksters, mevr. Van Kleeff, Utrechtscbe Veer, zich bereid heeft verklaard, daaromtrent inlichtingen te verschaffen, of personen, die beschikbaar zyn, aan te bevelen. Bestuurderessen eindigen haar verslag met een woord van dank aan den directeur der Leidsche Melkinrichting, door wiens tusschen- komst ze voor billyken prys goedo melk aan zieken kunnen verstrekken, aan de Neder landsche Naai-vereeniging en aan degenen, die wekelyks voor versterkend voedsel zorgen, en bevelen de Vereeniging steeds in de belang stelling onzer stadgenooten aan. De werkende leden der Vereeniging zyn: mevr. Van de Sande Bakhuyzen-Van Vol lenhoven, presidente; mevr. Vreede Van Oosterzee, vice-presidente; mej. C. Van Manen, secretaresse; mej. C. Bosman, penningmees- teresse; mej. J. Van Beek, freule E. Bowier, mej. A. Dalen, mej. H. Van Dissel, m6j. R. Driessen, mevr. Dros Hoos, mevr. Dros Van Rhyn, mevr. Frentzon Sythoff, mevr. Greven Spieringshoek, mevr. Holleman Burghout, mevr. Van Houten—Van Gogh, mej. A Kaiser, mevr. Van Kleeff - Ludwig, mej. H. Meyer, Mevr. Nykamp Ter Laag, mevr. Oppenbeim Van Nierop, mej. E. Pleyte, mej. E. Schoemaker 'en mej. S. Suiingar. De tweede uitvoering van Sullivan's „Gouden Legende", door het koor van den heer Willem Van Iperen, zal a. s. Vrydag alhier niet plaats hebben, maar is tot later uitgesteld. De by het 4de regiment infanterie over geplaatste kapitsin C. F. W. C. Wester'oaer. Schmidt, van het 6de regt. inf., wordt bel-:st met het bevel over de 4de compagnie 1ste bataljon van het regiment, in garnizoen te Delft. Door den commandant van het 2de bat. 4de regiment inf. alhier, den majoor Vaillant, is de bronzen medaille voor 12 jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant-majoor P. Renier, van het regiment. By het examen bij het 4de reg. inf. voor sergeant-majoor zyn geslaagd de sergoant- onderwyzer Vrijhof, van het 2de bat., en de fourier Harmans, van het 3de bat., uit Haarlem. Bij het corps brand- en onderbrand meesters, enz., te Woubrugge, werd gisteren bevorderd tot hoofdman van de brandwacht de heer A. Maat, thans onderbrandmeester a3n spuit No. 2, terwyl voor laatstgemelde betrekking werd benoemd de heer A. v. d. Boon. Aan spuit No. 3, te Hoogmade, werd tot o'nderbrandmesster benoemd de heer W. Van Wieringen, in plaats van den heer L. v. d. Meer, die overleden is. Ter vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Veender-Polder to Wou brugge, dd. 12 dezer, waarin van de 176 in den polder geldende stemmen er door 7 in gelanden 133 werden vertegenwoordigd, zyn vastgosteld; a. ce rekening over 1S95: aan inkomsten op f 1853.84, aan uitgaven op f 1184.01, batig saldo f 669.83 b. de begrooting voor 1896: aan inkomsten en aan uitgaven op f 2041.045; c. do omslag voor 1896: op f 1.50 per hectare, tegen ƒ1 in 1895; Tot lid van het Polderbestuur is herbenoemd de heer H. Straathof Jzn., met 103 stemmen. Op den lieer J. Boutje waren en 30 uitgebracht. Biykens de herziene inkwartieringslyst bestaat er in de gemeente Lisse gelegenheid tot inkwartiering voor 16 officieren, 264 manschappen en stalling voor 82 paarden ('s winters 50). HH. MM. de Koninginnen zyn jl. Vrydag naar Meiringen geweest en hebben een tocht gemaakt op het Briensermeer. De volgende dagen hebben de Vorstinnen uitstapjes gemaakt naar de omstreken van Faulenseebad, alles by prachtig weer. Naar men verneemt, is de leening der Amsterdamsche Acetyleengasmaatschappy, pa tent Prof. Raoul Picter, groot 600,000, ruim volteekend. Het gezantschap, dat de Koningin Regentes zal vertegenwoordigen by ae kronings feesten in Rusland, heeft gisteren de reis naar Moskou aanvaard. Met den ambassadeur baron Du Tour van Bellinchave, als hoofd der missie, vertrokken de hem toegevoegde leden van het gezant schap: H. W. J. E. baron Taets van Arno- rongen, kamerheer; ritmeester jhr. Van Tets, adjudant, on de 1ste luitenant graaf Dumonceau, ordonnanco officier van H. M. Den chef en den hem toegevoegden leden werd tot aan den trein uitgeleide gedaan, namens den minister van buiten andsche zaken, door den heer Rufissenaers, chef van 's minis ters kabinet, en door ridder De Struve, bui tengewcon gezant en gevolmachtigd minister van den Czaar by ons Hof. Do vertegenwoordiging by de feesten wordt tegen de helft der volgende maand bier te lande terugverwacht. By beschikking van den minister van justitie is benoemd tot 2den klerk by het dep. van justitie, met ingang van 18 Mei a. s., J. Van Noort, procureur klerk te 's-Gravenhage. Door B. en Ws. van Zaandam zyn eenige staanplaatsen op de in September te houden kermis verpacht. Een drietal plaatsen zyn aan de inschryvers toegewezen tot eon totaal bedrag van btyna ƒ1050. Van goed ingelichte zyde wordt verzekerd, dat dit bedrag hot staangeld, dat volgens de vigeerende heffing zou worden geïnd, met ongeveer 700 overtreft. Aan de Tooneelschool is, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van mevr. IJpes Speet, leerares in uitspraak, stemvormiDg en zang, benoemd mej. Johanna Dusault, leerares in genoomde vakken te 's-Gravenhage. Het adres van de officieren der dienst doende schutterij te Haarlem, verzoekende verbeteiing in de thans bestaande schultery- wot, is aan do Koningin opgezonden. Mttdit adres hebben officieren van 54 schutteryen uit andere gemeenten hunne instemming betuigd. In het geheel draagt het nu 390 handtes- keningen. Het Rfikstelegraafkantoor in hGt Paleis te Soestdyk wordt op 15 dez&r met een dage- fykschen dienst van uur 's voor- tot9'/i uur 's namiddags voor den duur van het H f verblyf aldaar heropend. Voor belangstellenden in ry wielen is by den heer N. J. Boon, te Amsterdam, een boekj'3 verschenen dat hun de geschiedenis en de samenstelling van het rijwiel loert, zooals de Fransche kapitein der artdlem en voorzitter van den Mi itairen Wielrydersboni te Parys J. Paloguo die beschreven heeft. Het is vertaald onder toezicht van Frans Netscher, die er ook eene inleiding by heeft geschreven, waarin hy ter aanbeveling van het werkje („Het Rywiel") o. a. het vol gende zegt: „Een geringe mate van technische kennis is voor den wielryder een noodzakelykbeii hy moet in zekere gevallen onafhankelyk zyn van den reparateur. Zonder dat gevoel van onafhankelykheid zal hy van z(jn sport of zyn vervoermiddel nooit recht kunnen genie ten. Die kennis zal hem een bewustzyu van vryheid, moed en zelfvertrouwen geven; hy wordt daardoor de meester en de b9erschc-r van de stalen constructie, die hy berydt, en die hem niet telkens met schrik voor geheim zinnige technische raadsels zal plaatsen. Hy dient te weten hoe de safety zich langzamer hand uit overgangstypen tot haar togenwoor- digen vorm heeft ontwikkeld; wat de con structieve beginselen zyn van de tegenwoor dige machine; waarom Z9 zóó gebouwd wordt en Diet anders; op welke mechanische wetton haar samenstelling en vermogen berusten waarom byv. kruisspaken te verkiezen z(jn boven directe spaken; wat versnelling betee- kent en hoe deze t© berekenen is, enz.; kortom: hy behoort de noodige feiten- en zakenkennis te bezitten, om hem een begrip te geven van wat een rywiel is en hoe htt behandeld behoort to worden". Dit alles, en nog duizenderlei zaken van groot en klein bblang, maar alles even nuttig en noodzakelyk om te weten, vinden de wiel- ryders in de volgende bladzyden. De tekst wordt door tal van illustration opgehelderd. Behalve de heer Voitus Van Uamme, die alleen de directie der Frausche Opera heeft aangevraagd na het seizoen 1896—97, hebben „Het Ned. Tooneel" en de heer J. G. De Groot zich aaDgemeld voor het bespelen van dezen Schouwburg te 's-Gravenhage beiden zoo wel voor het tooneel als voor de opera. De bekende kapelmeester van Haarlems gemeentelyk muziekcorps, de heer Ch. P. W. Kriens, zal op 15 Juni a. s. zyne 25 jarige loopbaan als toonkunstenaar herdenken. By koninklyk besluit zyn benoemd tot vertegenwoordigers der Nejerlandsche Regeering by het van 24 tot 29 Augustus a. s. te Genève te houden internationaal coDgres van crimineole anthropologie: mr. F. W. J. G. Snyder van Wissenkerke, referendaris, chef der 2de afdeeling aan het departement van justitie, te 's Gravenhage; mr. G. A. Van Hamel, hoogloeraar aan do Universiteit te Amsterdam, en mr. J. Simon Van der Aa, referendaris aan het departement van justitie, te 's Gravenhage. Gisteren is door het centraal bestuur der Nederlandsche Volksparty de op 3 Mei jl. te Heerenveen aangenomen motie inzake kiesrecht aan de Tweede Kamtr gezonden als protest tegen de aanhangige Kieswet, aange zien do uitbreiding, door de Regeering voorge steld, naar het oordeel van het contraal bestuur, niet voldoet aan hen, die, in democmtischen geest, verandering in ons politiek volksleven wenschen. Daar geen gelegenheid bestond haar in eene vergadering met afgevaardigden der verschil lende aangesloten vereenigingen te behandelen, heeft het centraal bestuur den bestuurders der vereenigingen, aangesloten by de Volks party, verzocht, indien de motie ook op hunne instemming mag rekenen, een adres van ad- baesie aan de Tweede Kamer te zenden, ten einde daardoor aan de motie m3er beteekenis te geven en te doen zien, dat zy in hare oppo sitie tegen het ontwerp kieswet Van Houten niet alleen staat. Tevens wordt medegedeeld, dat om gezond heidsredenen de voorzitter, dr. Vitus Bruinsma, als zoodanig bedankt hoeft en de heer F. Mol, te 's-Gravenhage, voorloopig in zyne plaats is getreden. By koninklyk besluit is de heer Volk ut Huibert de Villeneuve, te Lochem, met al zyne wettige zoo manneiyke als vrouwelyke afstam melingen, in den NederlanJschen adel ingelyfd, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Beno3md by den grooten staf, tot generaal- majoor commandant der Nieuwe Hollandsche waterliQie, tevens bevelhebber in de tweede militaire afdeeling, de kolonel H. T. Schal ken, van den staf der genie, commandant in het 1ste genie commandèment.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1