(jremengd Nieuws. Gistormorgen is een sedert acht dagen vermist persoon, De Gunst genaamd, aan liet begin van den Vliet by Leiden opge haald. Onder politietoezicht is het ïyk naar het örenkelingshuisjo vervoerd. Een controleur van politie belastte zich met de overbrenging van de droeve boodschap der ontdekking aan de altyd nog in onzekerheid verkeerende echtgtnoote en kinderen. Een zoontje van L. had Zaterdag namiddag het ongeluk in het water der vyfde Binnenvestgracht te vallen Het kua pje zou stellig verdronken zijn, indien het ongeval niet was opgemerkt door een jeugdig meisje, dat haar moeder er opmerkzaam op maakte. Een man begaf zich daarna te water en redde hot kini nog bijtijds. Aan de Beestenmarkt viel gistermiddag ook een kind in het water, dat oveneens behouden op bet droge werd gebracht. Het onbeheerd laten staan van een kinder wagen had gisternamiddag wederom een treurig gevolg, hetgeen echter nog goed afliep. Op het Lovendaal stond een kinderwagon met een kind er indoor de oene of andere oorzaak is do wagen in beweging gekomen en ge raakte hy te water. Het ongeval werd het eerst opgemeikt door L., waarna B., na zich van zijn bovenkleeren ontdaan te hebben, zich to water begaf en hot reeds zinkende kind nog bijtijds op het droge bracht. Drs Idzerda en Kruimel waren spoedig aanwezig om verdere hulp te verleensa en de levens- geesten weder op te wekken. Berichtten wü niet lang geledenf dat een der vele tooneelvereenigingen alhier, met name „Excelsior", had opgehouden te bestaan, en drukten we toen als onze meening uit, dat een vervanging der ledige plaats ons niet noodzakelijk toescheen, eenige heeren dilettan ten dachten er, naar we vernemen, anders over en riepen eone nieuwe soortgelijke ver- eeniging in het leven, met den weidscheu naam „Thalia Melpomene." Een paard van den heer C. D., italhouder aan do Garenmarkt, brak uit den stal en ging op een draf de Garenmarkt op. Op den boek V3n de Raamsteeg kwam het met den kop in een winkeltje terecht, zoodat de ruit verbrijzeld werd. Het paard keerde uit eigen beweging terug. Do beroemde schaakspeler Stoi- nitz, die heden alhier in de Stadszaal i3, stond Zaterdag avond in den foyer van het Gobouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravcnhago tegenover 28 schaakborden van loden van het Schaalcgor ootschap „Discendo Discimus", waarvan voorzitter is de heer Van Houten, minister van binnenlandsche zaken, onder wiens Hiding deze buitengewone schaak avond gehouden werd en die zelf een partij tegen den meester op het schaakbord uit speelde. Do eerste spelers uit de residentie en uit andere plaatsen, o. a. Delft, Leiden, Gouda, bonden den strijd met dezen geduch- ten tegenstander aan. In het geheel waren er 28 spelopeningen, t. w. Giuoco Piano 2 partijen; Konings gambiet 5; Geweigerd Konings gambiet 3; Ween er party 2; Loopsr gambiet 2; Damepion tegen Koningspion 1; Onregelmatig 1; Hiidel gambiet 3Spaanscbe party 1; Steinitz gambiet 1; d4Optning 1; Geweigerd middel gambiet 1; Tweepaardspel in de nahand 1; Engelsche opening ljKieze- rytsky gambiet 1; Fransche partij 1 en ge weigerd loopergambiet 1. Er was dus veel afwisseling in het spel. De werelokampioen in dit geestesvermaak bezocht, wandelende in de opening der hoef ijzervormig gestelde rij tafels, één voor één zijn medespelers, by den een slechts kort verwijlen Jo en met één oogopslag op het schaakbord zijn zet doende, bij don ander langer vertoevende en zich dan op een stoü er b\j neerzettende. Een sterke tegenpartij ontmoette hy in den heer Tresling, redacteur van het „Tijdschrift", te Winschoten, dio den vorigen avond een partij tegen Steinitz ge wonnen heeft. Er zaten ook drie leerlingen van het gymnasium aan de schaaktafel en de reeds bejaarde matador keek de jongelui, wanneer hy, leunende op zyn stokje, tegen over hen stond, glimlachende aan, als schiep hij er veel vermaak in dat zulke pasbegin- nenden zich met hem durfden meten. Reeds na 10 zetten wartn eenige partyen voor do tegenpartij reddeloos verloren. De hoer Steinitz onthield zich van het aankondigen van het aantal zetten, waarin hij een zyner tegenpartijen schaakmat zou kunnen zetten, een gebruik, dat meer gevolgd wordt bij 8chaakweclstiijden om pryzen. Van de 28 partijen, die Steinitz had te spelen, won by er 23. Een party werd door hem verloren en wel tegen den heer M. Edors- heim, penningmeester van het schaakgenoot schap, terwijl kwart over twaalven 4 partijen wtrden verklaard remise en wel cie, door de heeren J. Simons, Rahusen, mr. Broosbooft en Tresüng tegen den beroemden schaak- kunstenaar gespeeld. In de sociëteit „Tron moet Blycken" te Haar lem wird Vrijdagavond een schaakwedstrijd go houden tusschen den heer Steinitz en 17 ge- noodigden. Na een interessant spel werden 13 deelnemers door den heer Steinitz geslagen. Gewonnen werden de partijen door de hoeren D. Van Foreest, te Oosthuizen, dr. D. Blykmans, te Amsterdam, en Trtsling, uit Winschot- n. Remise bleef de heer Van Rhijn, uit Leiden. Begunstigd door heerlijk zomer weder, werd gisteren het clufckampioenschap van Nederland voor 1896 verreden voor ama teurs, uitgeschreven door den Algom. Ned. Wielry fersbond, op den weg Amersfoort Eede en terug, over een afstand van 50 KM. Van de 7 clubs, die ingeschreven halden, kwamen er uit 5, nl.„De Peddelaars", uit Amsterdam; „De Zwaluw", uit Wageningcn „De Zwaluw", uit Utrecht; „AU Right", uit Lei Jen; „De Arend", uit Arnhem. De start had plaats te halftwaalf aan den Hertonkop, alwaar zich een groot aantal wielrijders had den vereonigd. Als overwinnende club trad uit 't strijd perk „AU Right", van Leiden, met een gemid delden rijtyd van 1 u. 39 m. 33 s., aan welke vereeriiging alzoo de gouden medaille of den titel van kampioen van Nederland ten deel viel. 2de aankomende was „De Peddelaars", uit Amsterdam, met een gemiddelden tijd van 1 u. 42 m. 51 S9c.; 3de „Do Zwaluw", te Wageningen, in 1 u. 46 m. 37 sec 4de „De Zwaluw", te Utrecht, in 1 u. 51 m. 20 sec.; 5de „De Arend", te Arnhem, in 1 uur 52 m. 38 sec. Als hebbende don weg in den kottsteri tyd afgelegd (1 u. 27 m. 17 s.) werd bovendien een verg. zilv. med. toegekend aan den heer H. Vah Koolbergen van „AU Right", zoodat Leiden, dat met vyf rijders was uitgekomen, weerde twee hoogste' uitgeloofde pryzen behaalde. Deze wedstrijd was de eerste, die volgens de nieuwe amateursbepaling gehouden werd, en waaraan slechts Bondsleden voorzien van een „amateur-rybewys" mochten doolncmen. Ditntengovolgo war. n ditmaal clubleden, be kend als goede ryiors (zooals o. a. te Leiden de heer W. Z. Van der Mey, die nog niet in het bezit is van een rybewys als amateur), die andere jaren uitkwamen, doch die thans professional zijn geworden, van doelnoming uitgesloten en had zulks eenigen invloed op de gemaakte tyden, terwyl ook een sterke bries op den terugweg hot rijden eenigszins bemoeilijkte. De heer Van Koolbergen had tot pacers of gangmakers de heeren Dee en Van der Mey, die echter een andere machine bereden dan de winner zelf. Toen de heer Van Koolbergen was waar hy wezen moest, gingen zy onmiddsllyk met hun tandem terug om andere LeiJenaars te pacen. Na afloop werd te Amersfoort een gemeen- schappelyke lunch gehouden en daarna wer den door den hoofdconsul, den beer Fockema, de pryzen uitgace^l De tweedo, cie don kortsten tyd maakte, was de hoer Pos uit Amsterdam in 1 u. 33 m. IS'/s sec.; de derde de heer Spaans, uit Wageningcn, in 1 u. 35 m. 57 sec. Do vyf heeren, die voor Leiden uitkwamen, zyn de heeren H. Van Koolbergen Jr. 1 u. 27 m. 17 sec.; J. Gerritsz 1 u. 39 m. 282/- sec.H. C. Noyen 1 u. 44 m. 44-/5 sec.; J. H. Van Koolbergen (wiens macbineband onder weg lek was geworden, hetgeen een opont houd van 6 a 7 minuten veroorzaakte) 1 u. 40 m. Vb sec-7 en P- De Jong, wiens tyd echter als 5de niet in aanmerking kwam. Te.Barnevelö is de boerenhof stede „Wencum", bewoond door den eigenaar H. Melissen, totaal afgebrand. Met groote moeite wisten de bewoners zich te redden; van den inboedel kon echter byna niets in veiligheid gebracht worden. Het huis was sleclr.s laag en de inboedel in het geheel niet verzokerd. Te Stavenisse ontstond een hevige brand in de lanitouwschuur van de wed. Stoutjes- dyk, tastte verder drie er aan grenzenfo hui zen aan en legde ook vyf schuren in de asch. Hoornvee en paarden, hooi, stroo en aardap pelen, alles werd een prooi der vlammen. De brandweer van St. Maartensdyk snelde die van Stavenisse te huip en dank zy hunner werkzaamheid werd de brand bedwongen. Jaap Eden behaalde gistermiddag weder een overwinning. Ily reed in Parys tegen den grooten Amerikaanschen wielryder Mac Donald, over een baan van 2000 Meter. Ds uitslag is, dat Jaap No. 1, Morin No. 2 en Donald No. 3 aankwam. Röntgenstralen. - Voor eenigen tyd word te Veendam door een ongelukkig toeval een leerling in de 3do kl. der Hoogere Burgerschool aldaar met een bukskogel in het been gewond. Die wond heeft zich sedert gesloten, en de door den arts verwyderde kogel bezorgt aan het been slechts wat vermoeidheid by lang staan. Thans heeft dr. P. Schuringa, directeur van genoemde school, van dat been eene afbeelding gemaakt door miidel van Röntgen stralen, en daarbij tevens gezorgd voor nauw- keurigo metingen en merkteekens, waardoor de plaats van den kogel in elke richting ten minste tot op 0.5 cM. nauwkeurig kan bepaald worden. Deze pbotogr.iphio is overgelegd aan dr. B. Brongers Lzn., aldaar, wiens advies luidt, dat door eene eonvoudigo operatie do kogel gemakkelijk en met zekerheid verwyderd kan worden. De photographie zal geplaatst worden in liet tydschrift „De Natuur." De werkstaking der Hotterdanischo bootwerkers. Met ruime hand werden Zaterdag doorliet bestuur van den „Nieuwen Nederlandschen Bootwerkers: ond" strooibiljetten verspreid, zoowel t© Rotterdam als in de omliggende gemeenten, waarbij alle bootwerkers werden by eengeroepen tot by woning eener openbare vergadering, in het Algemeen Verkooplokaal, te Rotterdam,' op Zondagmorgen. Ruim dui zend man gaven aan do oproeping gevolg. De presidont van den tootwerkersbond, De Jong, opende de vergadering, en zeide dat het be stuur in correspondentie was getreden met het bestuur van do Cargadoorsvereeniging, doch dat men tot het resultaat gokomen was, dat deze vereeniging ontbonden is. Spreker noemde dit zeer treurig, daar alle hoop om tot eene schikking te komen en tot eene behoorlyke oplossing der hangende zaak op deze vereeniging gevestigd was. Daar dus van do zydo der vroegere cagadoorsvereeniging geen steun te verwachten was, hebben énkele bestuursledon van don bootwerkersbond zich Zaterdag ter beurzo tot enkele cargadoors persooniyk gewend, ten einde hun hunne grlo ven kenbaar te maken, waarvan reeds door ons melding gemaakt werd. De president van den bootworkersbond, De Jong, hoopte dat de aanwezigen de zaken goed zouden begrijpen, dat zy zouden beslui ten als mannen van karakter, en dat z(j de te nemen besluiten met woord en daad zou den bekrachtigen, opdat er later gezegd zal wordende Rotterdamsche bootwerker is een man vah karakter, die dé rechtvaardigheid in alle opzichten betracht. Het bestuurslid De Heer zeide, dat mén het voorbeell der Amstordamsche diamantbewerkers en der tootwerkers in de buitenlandsche havens moet volgen en eensgezind samonwerkon. De Heer zeide verder, ean gesprek gehad te heb ben met de firma in kopererts Solleveldt en v. d. Meer, wier werkvolk volgens eigen informatio der patroons volstrekt geen reden tot klagen had. De firmanten hebben dan ook to kennen gogeven, dat by staking zy onver- biddeiyk zullen zyn, en nieuw volk aannemen. Do Heer zeide verder: Daar wegens ont binding der cargadoors-vereeniging, van dio zyde geen steun te verwachten is, moeten de bootwerkers volgens eigen initiatief te werk gaan, en daar wy door de groote lui op Oéne lyn gesteld worden met minder slag van volk, zoo moeten wy alle werkgevers over één kam scheren. Zonder goede resultaten der werkgevers bunnen wy op onze genomen besluiten niet terugkomen. Wy stryden thans voor datgene, wat ons rechtmatig toekomt, en daar moet de geheele gemeente dan maar onder lyden; niettegenstaande van oon paar firma's toezegging ingekomen is, dat zij a .n de wenschen der bootwerkers zullen voldoen. Yan de firma Krupp was bij het bestuur een scbryven ingekomen, dat, wanneer Maan dag-morgen te zes uren niet met de lossing der stoomschepen dezer firma was aange vangen, de stoomschepen dezer firma de haven van Rotterdam niet meer zullen binnen- loopen, wat aan spreker aanleiding gaf te zeggen: wanneer alle booten weggaan, zyn ook wy ni t meer noodig. Een besluit van het bestuur werd daarop bekend gemaakt en wel om een beroep te doen op deze'vergadering, om door te gaan op den ingeslagen wegen eeno algeheel© „strike" te bewerken, aJhoe.wel do firma W. H. Müller Co. dan niet in het byzonder getroffen wordt. Het bestuurslid De Heer zegt, dat de firma Müller Co. het weekloon van 15 gulden nist wil intrekken zooals haar verzocht werd. „Wy, bootwerkers, moeten deze firma dwingen 5 cent per last te betalen in onzo haven. Laat die firma hare ertsbooten in eene andere haven wol lossen voor dat loon, welnu, dan huren wij een stoomboot, varen do ertsboot achterna en doen dan aldaar het werk. Van terugtrekken is thans geen sprake meer: wy moeten doorzetten. VolgcDS ontvangen bericht zullen de kolenbooten in Amsterdam ni9t gelost worden. Thans zyn wy georganiseerd, de medewer king neemt toe, 1000 nieuwe leden traden toe, zslfs van het buitenland komen berichten van instemming. Wanneer wy nu den moed laten zakken, can is alles verloren. Spreker (De Heer) is porsoonlyk tegen staking; doch thans moot ik moe, zeide hy. Een Schiedamsche bootwerker zeide namens het St.-Antbonia-gilla te Schiedam, dat men ook daar bereid is de booten van Rotterdam niet te lossen, waarbij hy om steun verzocht van een flink aantal Rotterdamsche bootwer kers, ten einde Maandag-morgen de Schie dammers, die wel willen werken, tot staking te overreden. Mot groote instemming nam de vergadoih.g kennis van dit bewys van soli dariteit, en werd toezegging gedaan, dat een 60-tal bootwerkers naar Schiedam zal komen. Daarna werd een loonlyst voorgelezen; slechts weinig bemerkingen werden er op ge maakt door de aanwezigen. De president Do Jong stelde voor deze loonlyst ter teekenlng aan to bieJen aan de cargadoors, en alsdan de namen der carga doors die geteekend hebben, aan het gebouw van den bootwerkersbond bekend te maken, opdat by dio werkgevers het werk hervat zal kunnen worden. Dit voorstel werd echter verioorpeyi, nadat eon voorstel van De Heer, om met te gaan werken alvorens alle cargadoors goteokend hebben, met daverend applaus was aangmomen. De Heer wees er op, dat de nieuwe loon lyst ook voor de expeditie werkers, slepers en zelfs ook voor de stewedoors van belang is. Tevens wees hy op do verantwoording, dio ieder op zich genomen heeft, met zyn bewys van instemming met de staking, waarby de stilzwygende conditie is, dat niet begonnen wordt met werken, voordat do werkstakers, die ontslagen zyn, by hunne bazen weder zyn toegelaten, zooals aan de Liverpoolboot gebeurd is. Ook is getracht de corporaties der beëedigde wegens tot staking te bewogen, waarin men echter nog niet geslaagd is. Op een vraag van het bestuur wie er in de vergadering tegen de werkstaking was hieven slechts onkelen de hand omhoog, waaronder ook een beëedigd weger van het „Vriezeveem", dio namens zyno medewegers zeido togen staking te zyn. Na eene opwekking om hedon - Maandag- ochtend vioegtydig de nog werkende boot- workers tot staking te overreden, werd do vergadering te 12 uren gesloten. Men meldt aan de „Tel." die hot boven staande mededeelt, nog uit Rotterdam: By deii hoofdcommissaris van politii zyn van verschillende firma's verzooken ingekomsn om Maandag-morgen onder bescherming der politie met de lossing van stoom- en zeil schepen te kunnen aanvangen met werklieden, die genegen zyn om te werken. Ten einde daaraan gevolg to kunnen geven, zal hot geheele politiecorps Maandag-morgen present zyn, daar, waar zyne tegenwooraighoid gowenscht is. De garnizoenscommandant heeft zich ter be schikking gesteld, ora zoo nooiig onmiddellijk assistontie te verleenen aan de politie, terwyl ook Hr. Ms. kanonneerboot „Dufa" zich gereed móét houden weder op de rivier ligplaats te nemen. Vrydag en Zaterdag waren, naar de „Schied. Gt.'* meldt, eenige Rotterdamsche bootwerkers op het Hoofd te Schiedam bezig om van do bootwerkers aldaar do verzekering te ver- krygen, dat, mochten daar booten, voor Rot terdam bestemd, komen om te lossen, zy dit niet zouden doen dan op voorwaarde, dat het vroeger geilende loon daarvoor zou worden uitbetaald. De gevoelens daaromtrent waren eenslui dend: in geen geval zouden zy voor minder loon werktn enkelen waren zelfs van meening, dat voor exceptioneels gevallen het dubbele loon moest worden betaald, omdat, zoodra de booten weer in Rotterdam terecht konden, zy Schiedam voorbljstoomen. Den Rotterdammers werd er een grief van gemaakt dat zy zooveel granen voor Schiedam- scho firma's bestemd, te Rotterdam losten. De Rotterdammers noodi^den daarop de Schiedamsche bootwerkers uit lid van den Bootwerkersbond te worden; deden zy dat, dan durfde men de toezegging do:n d -tgcen schop graan meer zou verwerkt worden door leden van den Rolterdaraschen Bootwerkers bond uit schepen, wisr ladingen voor Schie damsche firma's bestemd waren. KOLONIËN. CURASAO, 20 April. In Nederland schijnen velen in de meening te verkeeren, dat onze moedertaal in deze kolonie door het bescha.fde gedeelte der be volking algemeen gesproken wordt. Nu en'dan lezen we ten minste in vaderlandsche bladen het een en ander, dat den indruk geeft, dat men niet beter woet, of het Hol'andsch is de taal, waarvan iedereen, dio oen beetje op voeding genoten heoft, zich hier bedient. Niet lang geleden kwam nog in een Nedtr- landsche courant o. a. voor, dat op deWest- Indiscbe eilanden door do blanke bevolking uitsluitend Hollandsch wordt gesproken. Dit is echter geheel onjuist. Slechts aan on bekendheid met de toestanden in dezo streken schrijven wy het to?, dat dc-rgelijke dwalingen verkondigd worden. Het mag daarom wel van eenig nut geacht worden, om hen, die in deze kolonie belang stollen, in korte trekken mede te de6len, hoe het in werkelykheid bier met onze schcone moedertaal geschapen staat. Halbertsma's woord„De taal is de ziel der natie; zy is de natie zelve", waaraan we by elke afléveiing van het "Woor denboek der Nederlandsche taal herinnerd worden, i3 voor verreweg het grootste deel der bewoners van de tot deze kolonie belioo- rende eilanden niets meer dan een ydele klank. Op Bonaire en Aruba wordt door de gou- vernements-ambtenaren en eenige families Hollandsch gesproken, doch de meeste inlan ders verstaan het niet en spreken uitsluitend Papiamentsch, d. i. een mengelmoes van gebroken Spaansch en Hollandsch met verbasterde woorden van andere talen. Erger is het evenwel op de bovenwindsche eilanden St.-Martin (Ned. Ged.), St.-Eustatius en Saba. Daar is zuiver Nederlandsch tot heden toe letteriyk een vreomdo taal. Daar is Engelsch de spreektaal in het dagelyksch leven, Engelsch de taal van school, Kerk en rechtzaal, Engelsch de taal van den handel. Onze moedertaal wordt daar geheel verwaar loosd en door het Engelsch overhoerscbl. Hoewel in de Verordening van 17 October 1884, regelende het onderv/ys in deze kolonie, bepaald is, dat van gouvernementswege o. m. openbaar onaerwys in de Noderlandsche taal verstrekt wordt, biykt deze bepaling voor onze bovenwindsche eilanden slochts een doode letter te zyn, want ddér wordt niet anders dan in het Engelsch onderwezen. Alleen bij hooge uitzondering leert misschien een kind van een der hoofdambtenaren een beetje Hollandsch (en welk gebrc-kkig Hollandsch dan nog). Op St.-Martin wordt jaarlijks ruim /"6000, op St.-Eustatius ruim ƒ2000 en op Saba 1600 uit de koloniale kas voor kosten van bet onder- wys betaald, te zamen alzoo ongeveer tien duizend gulden (zegge 10,000), zonder dat men eenige moeite doet, de jeugd de begin selen der Nederlandsche taal te leeren kennen. De bevolking wordt zoodoende hoe langer hoe meer verengelscht. Is dat niet stuitend voor ons nationaliteitsgevoel? In de kerken op de drie genoemde bovenwindsche eilanden wordt sedert jaren uitsluitend in het Engelsch gepreekt. Een Noderlandsck predikant zou men er tevergeefs zoeken. Uit de koloniale kas worden twee leeraars van het Engelsche Methodisten-genootschap en een Anglikaansch geesteiyke bezol igd. En de rechtspraak geschiedt er ook steeds in het Engelsch! Ja, hoe ongelooflyk dit ook in een Hollandsch oor moge klinken, toch is het zóu. By verordening van den 17don April/6 Aug. 1872, gówyzigd by die van den lödon Juli 1875, word bepaald dat de Raden van Jus titie op St.-Martin (Ned. Ged.) en St.-Eustatius en de kantongerechten aldaar oil op Saba bevoegd zyn, by do schrifteiyko of mondelinge behandeling van rechtzaken, zoowel in als buiten rechtsgeding, in de plaats dor Neder landsche desnoods gebruik te maken van de Engelsche taal. Die bepaling werd in liet leven goroepen, omdat, wegens nagenoeg volkomen onbekend heid met de Nederlandsche taal op die eilan Iod, do behandeling van rcchtzakon aldaar in onzo taal groote bezwaren oplevcrdo, m. a. w. omdat er hoegonaamd geon zorg besteod was, om daar onze moedertaal in stand te houden. Al moge bedoelde verordening misschien in eeno oogenbhkkelyke behoefte voorzien heb ben, toch gelooven wy, dat het eeno groote fout van den toen maligen gouverneur van Öur.njao, H. F. G. Wagner, geweest is, om óp die wyze het Engelsch als olïlciéele rechts taal op de Nederlandsche bovenwindsche eilan- don te erkennen. Indien men indertyd zich standvastig verzet had tegen elk gelykstollen van Engelsch en Hollandsen als landstaal op gemelde eilanden, dan zouden de bewoners daarvan zich ongetwyfeld wel moeite hebl en gegeven, om onze eigen taal te leeren spre ken en schryven, hetgeen men nu louter uit gemakzucht nagelaten beMt. De leden der Radon van Justitie zyn de Hollandsche taal niet machtig, evenmin als de officieren van justitie, zoodat het „des noods" in do aangehaalde verordening regel is geworden. Wat is daarvan bet gevolg? O. a. dat een Nederlander, die geen Engelsch kent, indien hij voor esn der Raden van Justitie op onze bovenwindsche eilanden terechtstaat, by ver- oordeehng tot eenige straf, in do kosten van een tolk zal worden verwezen. Een geboren Hollander dus, die in dez9 Nederlandsche kolonie voor een Nederland schen rechter verschynt, is verplicht extra onkosten te bet-\!en, omdat hy Neder landsch spreekt en geen Engelsch verstaat. Is zoo iets niet meer dan bedroevend? Let men op do Vlaamsche beweging in België, de taalbeweging van den Zuid-Afrikaan- schen taalbond, de stichting van het taalfonds voor de Transvaalscho republiek, enz., dan is het beschamend, hoe weinig voor de hand» having der Hollandsche taal in deze kolonie gedaan is. Met wat meer belangstelling en krachts inspanning zou er wel verandering in het onderwijs en de rechtspraak op onze boven windsche eilanden gebracht kunnen worden. Het 6preekt vanzelf, dat onzo moedertaal een zwaren strijd tegen het Engelsch, dat de kans heeft waargenomen om terrein te ver overen en ons te overvleugelen, zal hebben te voeren; doch indien flink do hand aan den ploeg werd geslagen, zou die vreemde taal toch wel door de onze verdrongen kunnen worden. Laat men beginnen met degelijk onderwys in het Hollandsch te geven, dan vormt men eene Hollandsch sprekende jeugd, die na ver loop van eenige jaren mede den stryd tegen het Engelsch zou kunnen aanbinden. Wy begrypen, dat er nog veel water in de zee zal loopen, voordat onze moedertaal hier algemeen ingang zal vinden; maar daarnaar te streven, moet toch het doel zyn, indien men wenscht, dat dez9 gewesten inderdaad eene Hollandsche kolonie biyven. NR. C.) BUITENLAND. O ui tschlaudo Keizer Wilhelm en zyne gemalin zyn, naar aanleiding van den 25sten verjaardag van den Frankforter vrede, gistermorgen om tien uren ts Frankfort aangekomen. Zy werden ontvangen door de burgerlyke on do militairo overheid e:i door de bevolking met geestdrift begroet. Het weer was prachtig. Kort na hunne aankomst begaven de vorstolyke per sonen zich ter godsdienstoefening naar de Cathrynekerk. Vervolgens werd bet ruiterstand beeld van keizer Wilhelm I onthuld, by welke gelegenheid do burgemeester oen toespraak hield. Daarna word een parade gehouden. De stad was schitterend versierd; da ver sieringen hadden meestal betrekking op den vrede, die in allegorische voorstellingen werd verheeriykt. Onder do bevolking heerschte groote geestdrift. De keizer zond het volgende telegram aan prins Von Bismarck: Door den Frankforter vrede, waarvan de 25ste verjaardag zooeven door qo onthulling van het ruiterstandbeeld van k.izer Wilhelrp op grootsche en plechtige wyze is gevierd werd het gedenkwaardige tydvak afgesloten, waarin Duitschland tot eenheid en grootheid geraakte en in den raad der volkeren de stel ling herwon, die het to.komt. Het is my een behoefte en een plicht, do onvergetelyke dien sten in herinnering te brengen, welke gy, myn waarde prins, hierby hebt bewezen, en u daarvoor opnieuw myne dankbaro vereering uit te spreken. Nevens den naam van den grooten keizer Wilhelm zal de naam van den grooten kanselier in de geschiedenis ten allen tydo helder uitblinken en in mijn hart zal steeds 6911 gevoel van onuitsprekelyke dank baarheid jegens u voortloven. Wilhelm." Een byzondere uitgave van den „Reichs- anzeiger" bevat een keizeriyk besluit, waarin, naar aanleiding van den 25sten verjaardag van

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2