N". 11107 Maandag 11 3!ei. A0.1896 (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 9 Mei. Feuilleton, Leelijk, maar gelukkig. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post -~ï Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. k„ 0.05. PBIJS DEE AX) VERTEN TIEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte wordt f 0.05 berekend. Voor het incasseeren buiten de stad Eerste Blad. Officiëele Konnisffovinsren. Burg. on Wethe. van Woubrugge brengen by openbare kenniegovingen aan belanghebbenden in herinnering: a. dat voor do inschrijving voor de Schutterij van de mannelijke ingezet-enen, geboren in 1871, en van dogenen, die zich binnen do gemeente sedert de laatste inschrijving vestigden, geboren in 1862 1870, de verplichting bestaat van 1531 Mei a. s., waar voor eobter meer bepaald ten Raadhnize wordt ge vaceerd op Maandag 18 Mei a. e-, 'e voormiddags van 9—12 uren; b. dat do lijsten van de manschappen der brand weer en brandwacht, met boofdbrandmeesters eo hoofdmannen dor braodmacht, zullen worden herzien op 12 Mei, en dat degenen, die ouder zijn dan 60 jaron, desverlangd daarbij ontslagen kannen worden De Leidsclie Verzekerings-ninatschappij tegen invaliditeit en ongelukken der werklieden. Onder dezen naam heeft zich hier ter stede een vereeniging van patroons e. a. gevormd, die zich ten doelt stelt de leden en hun per soneel tegen het geldelijk nadeel van invalidi teit en ongelukken te verzekeren. De maatschappij, die den lsten Februari jl in werking is getreden, kan zich in een toe- nemenrien bloei verheugen. In de drie maanden van haar bestaan telt zi) reeds 128 leden en 54 contractanten, ter wijl zij in dien korten tijd vetl sympathie heeft ondervonden en deze bi) velen opgewekt heeft. De patroons, die, in het belang hunner werklieden, zich by deze maatschappij aan gesloten hebben, zijn de heeren: G. D. J. Beulink, G. Van Driel, H. Filippo Hzn., P. J. Hartevelt, C. P. Hoogoveen, W. Kok, W. A. Van Lith, L. Maas, A. Van 't Riet, J. Sirag, G. Splinter en J. v. d. "Voet, timmerlieden en aannemers; J. De Cler, Jac. Fles, W. v. d. Hoogt, D. Kooreman, H. J. De Nie, A. Smitteriaar en W. Splinter, metselaars en aannemers; J. Van Dam, L. W. J. v. d. Drift, J. H. Heus, J. W. Jansen en P. F. C. Marks, schilders; G. F. Bartelsman, C. J. Blankwaardt, C. J. v. d. Drift en F. A. Wempe, stukadoors; H. v. d. Berg, J. G. Mathol cn A. Riet- meijer, loodgieters; J. P. Lambert, smid; L. Van Es, gasfitter; J. F. Gubbi, schoorsteenveger, J. Van der Kaay, cementsteenfabrikant, F. F. Fraikin, glazenwasscher; N. W. Leget, molenaar, en P. J. Planjer, ondernemer van stoombooten Behalve dezen hebben vele anderen hunne toezegging gedaan om hun personeel te ver zekeren. Ook van den kant der heeren architecten ondervindt het bestuur veel medewerking. De heeren W. C. Mulder, L. Van der Laan, W. Fontein en H. J. Jesse nemen reeds in hunne bestekken de uitstekende voorwaarden op, dat alle werklieden op te besteden werken in deze maatschappij moeten worden ver zvkerdook van andere architecten ontving het bestuur toezegging in bovengenoemden Het bestuur kan met dit aanvankolijk succes tevreden zijn, te meer, daar de oprichting van deze onderlinge verzekeringsmaatschappij ook in andere steden van ons vaderland zeer de aandacht getrokken heeft. Toch achten wij net niet ondienstig de werking dezer maat schappij nader te omschrijven, daar eene algemeene bekendheid met het doel ook bij anderen de belangstelling voor deze jonge maatschappij zal opwekken en daardoor het aantal contractanten zal do9n stijgen. Dit ver dient en behoeft xy, zooals uit het volgende blijken zal. De maatschappij bestaat in hoofdzaak uit patroons en fabrikanten, die meenen, dat het hun plicht is te zorgen, dat de werklieden, die in hun dienst een ongeluk krijgen of invalide worden, eene geldelijke tegemoet koming ontvangen; zij verzekeren de werk lieden per jaar of gedurende den loop van het werk. De werklieden ontvangen, wanneer ,hun een ongeluk treft, het halve of het heele dagloon of 1 per dag, totdat zy hersteld zyn; biyven zy door het ongeluk geheel of gedeeltelik invalide, eene uitkeering van eeü of tweemaal het jaarloon of van f 1000. Heeft het ongeluk den dood ten gevolge, dan ontvangt de weduwe of erfgenamen laatst genoemd bedrag. Hoogere bedragen kunnen eveneens uit gekeerd worden, doch dan vermeerdert de premie zooveel maal als de bovengenoomde bedragen hooger zyn. Door zulk eene verzekering te sluiten is de patroon tegen eene groote ri3ico gevrywaard en heeft by een edelen plicht vervuld, terwyi de werkman met het oog op eenig ongeluk met meer gerustheid de toekomst kan te gemoet gaan. Voor vele patroons wordt het te bezwarend, om een werkman zoodanig te helpen, als deze maatschappy doet. Om deze uitkeeringen te kunnen doen, be hoeft de maatschappij een uitgebreiden)~steun van allen, die hiertoe geroepen worden om zich by haar aan te sluiten. Het zal voor een ieder duidelyk zyn, dat de maatschappy reeds in de eerste jaren tot groote verplich tingen kan genoodzaakt worden, door uitkee ringen van groote bedragen, wegens vele en groote voorkomende ongelukkon; dan zouden de premien en de bydragen van het lidmaat schap niet voldoende zyn en daarom moet een waarborgkapitaal gevormd worden. Dit waarborgkapitaal, groot f 30,000, zal bestaan uit 300 aandeelen, elk groot ƒ100, rentende 3 pet. 'sjaars van het gestorte be drag, met een dividend van 10 pet. van het to maken saldo. Van deze aandeelen zyn er 98 geplaatst, zoodat reeds nagenoeg f 10,000 of x/3 van dit kapitaal gevormd is. Het bestuur vertrouwt, dat de overige aan deelen niet lang in portefeuille zullen blyven rusten, maar ook spoedig door de leden wor den genomen of door anderen, die belangstel len in het lot van den werkman. By bet plaatsen van. de aandeelen is de voorwaarde gemaakt, dat niemand er meer dan vyf mag nemen. Aanvankeiyk wordt slechts f 5 per aandeel gestort. De maatschappy heeft hare tarieven zóó gesteld, dat ieder zonder groote geldeiyke opofferingen zichzelf en zyn personeel kan verzekeren. By het einde van ieder jaar wordt de balans opgemaakt, het batig saldo wordt dan ver deeld als volgt: 50 pet. van de winst komt ton goede aan een reservekapitaal dat hoog stens f 30,000 mag bedragen en dat in de plaats van het waarborgkapitaal komt; 40 pet. komt terug aan de contractanten en 10 pet. voor de deelhebbers in het waarborgfonds. Uit deze gegevens blykt, dat de contractan ten niet alleen een lage premie betalen, maar bovendien het uitzicht hebben om het te veel betaalde terug te o. tvangen. Dat de premie laag kan zyn, komt hieruit voort, dat slechts weinig onkosten gemaakt worden. (Het bestuur verleent zyne diensten zonder eenige vergoeding). Alleen zyn er eenige uitgaven aan de administratie verbonden. Tot heden heeft de maatschappy al een viertal werklieden kunnen ondersteunen, die door hunne patroons verzekerd waren. Wy wenschen vooral hierop de aandacht te vestigen, dat ieder fabrikant, ieder patroon en ieder winkelier, kortom allen die onder geschikten hebben, zichzelf en hun personeel in deze maatschappy kunnen verzekerenzoo wel zy, die groote, als zy, die kleine zaken doenvooral voor den kleinen patroon, die niet te veel kan storton, is bedoelde verzeke ring de aangewezen weg. Het bestuur stelt ieder in de gelegenheid zich en anderen te verzekeren, tot welk be drag men wenscht, doch voorloopig niet hooger dan een bedrag van f 3 per dag en f 3000 ineens. En niet alleen voor hen, die ondergeschik ten hebben, is zulk eene verzekering gewenscht, maar ook voor allen, die van tyd tot tyd werklieden in hun dienst hebben; krygt een werkman een ongeluk, dan weet men, dat hy, dank zy die verzekering, niet broodtloos is. Het ware wenschelyk, dat ieder particulier, alvorens hy werklieden in zyn dienst neemt, by den patroon informeert of zy al dan niet verzekerd zyn, en zoo niet, het dan zich tot een plicht te achten den patroon daarop te wyzen, daar anders de particulier, in wiens huis of op wiens werk een ongeluk gebeurt, zich eveneens of liever nog meer aansprake- lyk zal achten voor de gevolgen van een zoo danig ongeluk. Nog veel zoudeo wy over het onderwerp van verzekering kunnen schryven, doch onze plaatsruimte laat dit niet toe. Alleen dit nog wy wenschen dat deze maatschappy, die toont de behoeften onzer werklieden te ktnnen en die op deze wyze een der sociale vraagstuk ken tracht op te lossen, veler steun moge ondervindon, ook van hen, die niet direct hierby geïnteresseerd zyn, want allen, zonder onderscheid, kunnen het doel: alle werklieden tegen het geldelijk nadeel van ongelukken te verzekerenmede helpen bereiken door als donateur tegen eon jaarlyksche bydrage van f 2.50 of f 25 ineens toe te treden of deel te nemen in het waarborgfonds. Ten slotte hopen wy voor het bostuup der maatschappy, dat velen aan deze roepstem mogen gehoor geven en het daarin een biyk moge zien, dat het streven gewaardeerd wordt. By de firma Blankenberg Co., aan de Mare albier, is geëxposeerd een zeer fraai portret van den naar Amsterdam vertrok ken hoogleeraar dr. H. Treub, dat heden by genoemde firma verschenen is, alsmede een kapitaal sehildery, den heer Johan Schmier voorstellende in de rol van Marcel uit de „Hugenoten", 5de acte. Dit laatste is een werk van den heer Jan Bloys, kunstschilder te Amsterdam. Tot voorzitter van den Weipoortscben polder, gemeente Bodegrave, is herkozen dé heer U. Van Elten. Tot lid van het bestuur van den Noord- zyderpolder, gemeente Bodegrave, is herkozen do heer J. H. Van Dicyen. De vergadering der geheelonthouders, die a. s. Donderdag (Hemelvaartsdag) te Alfen zal worden gehouden, zal plaats hebben in een de lokalen der „MarthaSticliting", hooge zyde, aldaar, terwyl de toegangsprys is be paald op 10 cents. Men meldt uit 's-Gravenhage, dd. 8 Mei Hedenavond is in eenö vergadering van het uitvoerend comité en afgevaardigden van de commissiöD, welke uit de burgery van Sche- veningen zyn gevormd voor de bevordering harer belangen in zake eene visschershaven aldaar, vastgesteld een adres aan den Ge meenteraad ter zake van de aanhangige sub sidie aanvrage voor die haven, gedaan door de heeren H. J. A. Mulder c. s. Zy betuigen hun leedwezen niet alleen dat het praeadvies van B. en Ws. omtrent de genoemde aanvrage over het algemeen zeer ongunstig is, maar ook vooral, dat daarin met geen enkel woord gewezen wordt op het geen Scheveningen langzamerhand als plaats zal worden, indien er geen haven komt. Al zal Scheveningen niet ontbloot worden van bevolking door het zich verplaatsen van de reederij en den vischhandol, het gehalte der bevolking zal langzamerhand veranderen en de armoede haar intrek nemen, waar nu nog, hetzy direct, hetzy indirect, geleefd wordt van een voordeel, getrokken uit die takken van bestaan. Adressanten verzoeken den Raad driDgend in de genoemde aanvrage zulk eene beslis sing te nemen, dat de kansen op eene be vredigende oplossing van de nog in deze be staande bezwaren aanzienlyk verhoogd worden. De minister van hinnenlandsche zaken is uit liet buitenland in Den Haag terugge keerd en verleende heden weer de gewone audiëntie. Hot bulletin omtrent den gezondheids toestand van dr. Do Ranitz. te Amsterdam, luidde heden: „nacht vry rustig. Tce3tand niet ongunstiger. By de gemeente Rotterdam zyn plannen in behandeling voor den bouw van eene brug over de Schie tegenover de Zomerho'straat. Tot directeur en directrice van het Kin derhuis aan den Binnenweg te Rotterdam zyn benoemd de heer K. A. Van Lummel en echt- genoote. De heer Van Lummel staat aan het hoofd van het Instituut Westerwol Je te Zeist. Te Assen is overleden dr. D. Cohen, lid van den Geneeskundigen Raad van Overys9l en Drente, lid van don Raad der gemeente AsseD, president van het college van cura toren van het gymnasium en lid der centrale commissie tot de algemeene zaken van het Nederl. Israël.*Kerkgenootschap. Hij bereikte don ouderdom van 81 jaren. B. en W8. van Amsterdam stellen aan den gemeenteraad voor te besluiten: het onderwys in de Chineeschj taal aan de openbare Handelsschool met het einde van den cursus 1895/96 op te heffen; het onderwys in de Maleische taal aan gemelde school nog gedurende den cursus 1896/97, oywyze van proef, te doen voort zetten en op te dragen aan den heir A. A. Fokker, te Leiden, op eene bezoldiging van f 800; aan te nemen de toezegging van do Deli- maatschappy, de Amenkaansche Deli-compag- nie en de Deli-Batavia maatschappij, waarby deze zich verbinden, in de bezoldiging van gameiden leeraar gedurende den cursus 1896/97 een bedrag van f 400 by te cragon. Uit de toelichting van dit voorstol blykt, dat B. en Ws. aan het einde van den proef- tyd van drie jaren, gesteld voor het geven v, n onderwys in de Chineescho en de Maleische talen aan bovengenoemde school, het gevoelen hebben gevraagd van den directeur der school en van het Schooltoezicht op bet middelbaar onderwys, oa.t ont de resultaten van het onder wys in gemelde talen, ten einde te kunnen beoordeo'en of bet wenschelyk zou zyn, do proef gedurende een nieuw tydvak van drie jaren voort te zetten. Uit de adviezen van genoemde autoriteiten blykt, dat de beide cursussen slecht bezocht werden, vooral die in de Chinossche taal; dat de hoogleeraar De Groot, zoowel wegens de geringe belangstelling voor dit onkrwys, als met het oog op z(jne drukke ambtsbezigheden, zich niet weer beschikbaar wenscht te stellen, en dat het hoogst moeilyk zal zyn voor hem een geschikt opvolger te vinden. By besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland van 28 April 1896 is verklaard dat Willem FreJerik Van Calsem, niet eervol ontslagen onderwyzer aan de 2do openbare school te Maasdam, de bovoegdheid tot het geven van onderwys heeft verloren. Sts.-Ct Hr. Ms. fregat „Van Speyk", ond-.r bevel van den kapt. ter zee F. K. Engtl- breekt, is in den namiddag van den 8sten dezer te Venetië aangekomen. De 2de luit.-kwartierra. H. G. A. Lim- perg, van het 6de reg. inf., werkzaam by bet departement van oorlog, wordt 1 Sept. over- I geplaatst by den staf der infanterie. Slot.) We moeten immers nu reeds zei hy met een ecnigszins weemoedig lachenvoegde daar echter oogenblikkelyk aan toe: „dat wil zeggen, ik veel meer dan u Emma zag hem met vriendelijke oogen aan, sloeg die echter ter stond weer neer, toen by vervolgde: „dat is, ineen ik, het fundament voor een gelukkig samenleven, als nl. het gewichtigste, waarvan ik sprak, niet vergeten is, de liefde tot de menschen en tot elkaar de inschikkelykheid, het geduld, de volharding Toen lachte Emma door haar tranen heen. „Maar ik moet immers nog zeven jaren wachten?" zei ze. Vroolyk greep hy haar hand. „'t Blijft zooals ik gezegd heb; 't ligt volkomen aan u, hoelang gy wachten wilt." Nu waagde hy het echter haar tot zich te trekken. Zy zonk in zyn armen. Een stroom van overgevende liefde doortintelde beiden. Daarna werden zy bevangen door den overmoed van hun jeugdig geluk. Terwyl zy langzaam de anderen volgdeD, dolden en schertsten ze, joegen en kusten ze elkaar. Weer had hij haar ingehaald, weer had hy zyn arm om haar middel geslagen, om een kus op haar lippen te drukken. Lachend duwde ze hem terug. „Neen, het is ontzettend komisch, zoo'n plotselinge vei loving - weet u - weet jij ,En het meest komische is, dat het gezel schap er Dog heden mee in kennis gesteld moet worden." „Maar neen, dat gaat immers niet „Wacht maar. Heb je er tegen misschien^" „Of ik er tegen heb?" Haar oogen schit terden. „Het zou heerlyk wezen, als ik me op deze wyze nog hedenavond wreken kon." „Voor dezen keer zal ik nog in die wraak oefening medeplichtig wezeD," zei de assessor lachend, „maar in do toekomst zweren we alle wraakzucht af, nietwaar?" „Zonder twyfell" riep zy levendig. „En dan beminnen, beminnen I" Weldra hadden ze de oude heeren, die zich langzaam door het zand sleepten, bereikt en in hun hoede gingen ze als een paar bezadigde lieden verder. Ze spraken over hun toekomst, zagen elkaar af en toe met zalige blikken aan en vergaten hoe leeiyk ze waren. „Wie is daar?" vroeg mevrouw Bom door de telephoon van haar buurman, waarvoor ze zoo juist ontboden was. „Ik, assessor Gerty," klonk het terug. „Ik had heden de eer op de party met uw dochter „Myn Hemel, er is Emma toch niemendal overkomen „Neen, niets. We zyn hier allen zeer pleizierig te Halensee. Emma en ik hebben ons verloofd en vragen daarvoor uw zegen." Pauze. „Mynheer Gerty, ik verzoek u dringend, Emma voor de telephoon te laten „Lieve mama, ik zal u altyd blyven lief hebben, ik zal al myn caprices overwinnen en zeer zachtmoedig wezen. Geef me alleen voor dezen keer nog toe. We zouden het gezelschap zoo heel graag met onze verloving verrassen en dat kunnen wy immers alleen, al3 gy haar bekrachtigt?" De assessor verscheen nu met mevrouw Van Oeningen. „Maar, mynheer Gerty, ik heb nog nooit door zoo'n ding gesproken," zei de oude dame angstig. „Kan het niet gevaarlyk worden?" „Nimmer!" Wil u nu aan uw mama zeggen, juffrouw Von Bom, dat ze toch aan mevrouw Van Oeningen de bewuste mededeeliog zou moeten doen?" „Mama, mevrouw Van Oeningen komt voor de telephoon. Wil u het haar zeggen?... Ja, ja, ze wil het!" Mevrouw Van Oeningen aan de telephooD. Ze houdt den seinontvanger tien centimeter van 't hoofd af. De assessor duwt dien zachtkens, maar met zekerheid aan baar oor. Plotseling worden haar reeds verschrikt staande oogen grooter. Ze hoort duidelyk een stem Eensklaps geeft ze de buis over. „NeeD, dat is iets vreeseiyks," zegt zo. „Daar vertelt me eon vreemde persoon iets geheel onge- looflyks." „Die vreemde persoon is myn moeder," zei Emma snel, „maar wat zegt ze dan?" „Ik zou ik mocht de verloving tus- schen u beiden daar in de zaal bekend maken 1" „Driftig vliegt Emma de oude dame om den hals. „Nu en dat wil u toch wel? U hebt me immers willen cjaaperonneeren en daartoe behoort ook de mogelyke bekend making van engagementen." Mevrouw "Von Oeningen, nog heelemaal van streek door deze overspannende gebeur tenis, droeg haar rechten over op den generaal. En toen deze mee aan het luid ruchtige diner samenzat, stond by op en sprak de volgende woorden: „Plooggeachte aanwezigen! Het beste komt altyd 't laatst. Eerst Zehlendorf, toen de gravin, d. w. z. haar onmacht tusschen Paulsborn en Hun- dekehle, daarna haar gelukkig herstel en nu een verloving." „Wat nu?" klonk het onbescheiden over de lippen van den heer Von Licht, terwyl de anderen in spanning luisterden. De kleine Oeningen sloeg de oogen neer en bloosde, daar ze zich verbeeldde, dat aller verdenking op haar zou vallen; de comtesse, die er vol komen van overtuigd was, dat zy niet werd bedoeld, zag nieuwsgierig rond. Arno Polding zat geheel verbaasd en was half en half ver slagen. „Om kr. t te gaan," vervolgde de generaal, „als .erloofden bevelen zich by u aan de heer Gerty en mejuffrouw Emma Von Born. Overeenkomstig telephonische bekendmaking van mevrouw Clara Von Born, geboren Von Buliach." Lang nog zaten op den avond van dezen dag mevrouw Von Bom en haar dochter by elkaar, lang nog nadat de bruidegom ver trokken was. Aliyd weer zag de oude vrouw vol vreugde naar haar dochter, die zoozeer veranderd, zoozeer verbeterd scheen. „De luitenants en de kleine Oeningen waren dus zeer verbaasd?" vroeg ze. Emma lachte hartelyk. „Ja, dat was hun een verrassing. Ik zie pog altyd die gezichten 1 Zeer verstandig is de kleine Oeningen niet, maar ze is ook nog zoo jong on ze heelt nog zoo weinig ervaring „Maar toch een laag voorhoofd Lachend zag mevrouw Von Born haar dochter aan. „O, u meent meent 't oog op mijn uitingen van laatst nu, dat lage voorhoofd staat haar niet slecht, een aardig gezicht; al is dat ook de hoofdzaak niet, het stemt 's men schen hart altyd pleizierig de luitenants waren aangedaan, toen we afscheid namen. In hun oprechte heilwenschen lag het vorzoek om vergiffenis, lag werkelyk deelneming in on8 geluk. Ja, de buitenste schaal wekt dik- wyis vooroordeelen op; dringt men echter door tot in het hart, dan pas herkent men de menschen in hunne ware gedaante." Mevrouw Von Born vatte Emma's hand. „Hoe geheel anders spreek je hedenavond, myn kind, dan onlangs, toen ik vroeg, of je mee van de party zoudt willen zyn Emma sloeg haar armen om don hals barer moeder en leunde met het hoofd op haar schouders. „Ja, mamaatje," zeide ze, zich geheel aan haar overgevend, „ja, mamaatje, wat ligt er niet een tyd tusschen den avond en den morgen. Het is lente geworden in myn hart, want ik heb den staf gevonden, die me leiden zal: de liefdel" Mynheer Von Licht had volkomen geiyk, toen by zeide, dat de menschen op straat zouden blyven staan, als ze dit echtpaar ontmoetten. Merkwaardig echter de kinderen worder geen van allen leelyk.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1