N°. 11099. Vrijdag 1 Vlei. A0. 1896 (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Zomerdienstregeling. Feuilleton. EEfi GEVANGENE. LEIDSCH DAfrBL A.D PRIJS DEZER COURAUT: Voor leiden per 3 maanden. t s. 4_ i Franco per posti Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Dit noiumer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Hedenavond ontvangen onze Abonnés boven- 8taande Dienstregeling. Op karton gedrukte exemplaren, voor ophan gen gereed, zyn ad lO Cents verkrijgbaar aan ons Bureel en worden, op verzoek, thuis bezorgd. Leiden, 30 ApriL Burgemeester en "Wethouders van Leiden brengen tor algemeen© kennis, naar aanleiding van een ontvangen besluit van den Com missaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, van den 6den April 1896, Provin ciaalblad No. 19, betrekkelijk de beschrijving voor do belasting op de bedryfs en andere inkomsten voor het dienstjaar 1896/97: lo. dat op den 4den Mei a. s. met die be schrijving e&n aanvang zal worden gemaakt, terwijl de biljetten overeenkomstig art. 13 1 tweede zinsnede der Wet van 2 October 1893 (Staatsblad No. 149) door of vanwege den ontvanger der directe belastingen twintig dagen na de uitreiking zullen worden op gehaald; 2o. dat de aanslagsregeling, ingevolge het b'.-paalde by art. 19 7 dor genoemde wet, moet zyn geschied vóór den lsten October 1896, en 2o. dat de regeling van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voortvloeien of die om eene andere roden zijn aangehouden roo:-ten worden, zal behooren te zijn afgtloopen binnen ééne maand nadat do Commissio van aanslag of het college van zetters door den Voorzitter daartoe zal zjjn opgeroepen. Uit het verslag van den toestand der gemeente Oegstgeest over het jaar 1895 wordt ons het volgende medegedeeli: Do bevolking der gemeente bestond op 31 December 1895, met inbegrip der bevolking der Rijkswerkinrichting voor vrouwen, uit 4362 zielen. De toestand der wegen en voetpaden kan goed genoemd worden. Het geheele onder- boud der wegen becroeg een som van 7S5.80. De toestand der volksgezondheid kan vry goed geheeten worden. Er hebben zich voor gedaan 3 gevallen van mazelen, 16 van rood vonk, 1 van diphtheritis, 4 van febris typhoïdea, 1 van typhus. Op de bijzondere begraafplaats der Ned.- Herv. Gemeente werden begraven 24 lyken, waarvan 21 uit Oeg6tgeest, 1 uit Zoeterwoude, 1 uit 's Gravenhage eD 1 uit Leiden. Op de R.-K. begraafplaats werden begraven 30 en op de Cbr.-Geref. 11 lyken. Het aantal verrichte koepokinentingen be droeg 67 in 1895. 07er de politie maatregelen valt op te mer ken, dat er verschillende processen verbaal werden opgemaakt wegens diefstal, overtre ding van het Provinciaal Reglement op de wegen en voetpaden, dronkenschap, politie verordening-overtreding, onz. Het aandeel dor gemeente in de lichting der nationale militie bedroeg 8. Het aantal ingeschrevenen in de gemeente, waarvan het aandeel is berekend, 35. De sterkte der schuttery bedroeg 87, waar van 46 actief en 41 reserve. De kosten van het onderwas hebben be dragen f 5530.94 in 1895, tegen in 1894 f 5085.21. De toestand van het armwezen kan even als het vorige jaar vrij gunstig worden ge noemd, ondanks de toeneming der bevolking en het heen- en weertrekken der personen om werk to zoeken. Over den landbouw valt op te merken, dat de gewassen éooreengenomon gunstiger waren dan het vorige jaar, ovenals de finantiëele toestand van do veefokkerij, welko laatste voor den zuivelbereider en vetweider weder ongunstiger was dan in 1894. Da toestand van den veestapel was vrij gunstig; do gezondheidstoestand van het vee was vry goed, aangezion het mond- en klauw zeer niet heeft geheerscht, en andere ziekten niot zyn voorgekomen. Geref. Kerk. Tweetal te Waddingsveen, ds. E. Kropveld, te Driosum, en ds. W. Ver hoef! Nzn.,-to Ridderkerk. Te Noordelijk Haarlemmermeer en Bever wijk zijn afdeolingen opgericht van den „Neder- landschen Boertnbond." Gisteren om elf uren had te Boskoop de plechtige steenlegging plaats voor den nieuwen gemeentetoren, ter vervanging van dien, die op den lsten October 11. is afgebrand; het terrein, waarop menige Nedorlandscho driekleur wapperde, was evenals de loopplank, waarmee men naar do fundoering afdaalde, versierd met groen, bloemen en laurierboomen. Onder de aanwezigen merkte men op de wethouders en raadsleden, den kerkeraad der Ned. Herv Gem., benovens vele andere auto riteiten. De burgemeester, de heer De Groot van Embden, die in ambtskostuum aanwezig was, legde den eersten steen. De heer A. Koster Mzo., de oudste wethouder, den tweeden steen. Nog vier dames, met mevrouw De Groot van Embden aan 't hoofd, volgden dit voor beeld. Toespraken werden gehouden door den architect den heer Burgersdyk, den oudsten wethouder, terwyl de burgemeester aan 't slot der plechtigheid den aanwezigen dames en hoeren voor hunne tegenwoordigheid dankte en de hoop uitsprak, dat het werk der ge meente tot een sieraad Gn den architect en bouwmeoster tot eer zou mogen strekken. De 's-Gravenhaagscbe Melkinrichting „De Sierkan" keert ozer 1S95 aan hare aan deelhouders 15 per aandeel uit. De 's Gravenhaagsche Crediet- Vereeni- ging en Depositokas heeft over 1895 h9t dividend, na ruime afschrijvingen, op 6 pet. vastgesteld. Do gang van zaken gaf alle reden tot tevredenheid. Voor de in 1897 te 'a-Gravenhage te houden landbouw tentoonstelling ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan der Holl. Maat schappij van Landbouw heeft de koninklijke familie en hebben de Ministers van Financiën en van Oorlog medewerking verleend voor de tentoonstelling. O. a zal door Oorlog een inzending van remontopaarden worden gedaan. De Brood- en Meelfabriek te's Gravenhage maakte in 1895 eene winst van 60,944 515, waarvan na aftrek voor reparation en assuran tiën ad ƒ38,179.67 en afschrijving ad ƒ10,140.91, ter verdeslingovorblyft ƒ12,623.935 zoodat 5 pet. aan de aandeelhouders kan worden uitgekeerd. De heer Ising heeft, namens de financieels commissie, gerapporteerd, dat zy do boeken en staten in volkomen orde heeft bevonden, dat zy zich in de gegeven omstandigheden met de gtdane afschrijvingen haeftvereenigd. Do maatregel, om 10 pet. van het brooddebiet aan de verbruikers terug te geven, heeft reeds gunstig gewerkt. De gemeenteraad van S hiedam lieeft benoemd tot tydelyk leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H. B.-S. d6 hoer A. A. Heskes, leeraar te Rotterdam. Naar de ,N. R. Ct." vernoemt, is aan de kantoren der registratie en hypotheken hier te lande bericht ontvangen van den minister van financien, dat de op die kantoren werkzaam zijnde betedigde klerken boven den leeftyd van 23 jaar, althans wat de voornaamste kantoren betreft, in dienst van hot ryk zullen overgaan. Tegenwoordig worden zy door de ontvangers en bewaarders be zoldigd. H. M. Koningin Wilhelmina heeft, door tusschenkomst van den burgemeester der gemeente Amsterdam, aan bestuurderen der Maatschappij „Arti et Amicitiae" doen toe komen eene gift van 250, ten behoeve van het aan die Mautscbappy verbonden fonds voor weduwen en weezen van kunstenaars leden der Maatschappij. Door den gemeenteraad van Breda is benoemd tot directeur der gemeente reiniging de heer H. Berndes. Door den heer Bluyssen, te Asten, is concessie aangevraagd voor een tram van Helmond naar Asten, met stoom, gas of elec- tricitoit als beweegkracht. Te Haarlem ziet men sinds maanden uit naar de plannen van het Holl Spoor tot ver betering van den last der overwegen en ver nieuwing van het totaal onvoldoende station aldaar, maar men wordt tot dusver nog niet veel wyzer. Alleen is in de gisternamiddag gehouden gemeenteraadszitting een klein tipje vau den sluier opgelicht door een voorstel van B. en Ws., om do helft by te dragen in de kosten van een brug over hare sporen bij den Kruisweg. Alzoo behoort er een brug bij het plan. Besloten werd tot opheffing van de stedelijke begrafenissen, waarvan, sedert de concurrentie ook op dit gebied het eischen van exorbitante prijzen voorkomt, zeer weinig gebruik meer gemaakt wordt. De zaak werd evenwel niet geheel afgedaan, omdat een van do raadsleden, dr. H. D. Kruseman, de commissie voor do pensioenen wilde hooren over de vraag, of aan de bierbij betrokken lijkbezorgers, die z. i. jaren achtereen hun traktement veel te gemakkelijk hebben verdiend, nu bovendien ook nog voor vier jaar wachtgeld moet worden verleend. Een verzoek van de weduwe van den vroegeren kapelmeester van het Stedelijk Muziekcorps Müller, om pensioen, werd afge wezen. Reeds is door 36 dienstdoende schutterijen in Nederland aclhaesie betuigd aan het adres van de officieren der dd. schutterij te Haar lem. waarin aan de Koningin wordt verzocht stappen te doen tot verbetering der schut- terijwet. De inschrijving op 200 aandeelen der „Javasche Hypotheekbank" te Amsterdam a f 1000 is 2'/2-maal volteekond. Het dividend der „Nederlandsche Groot boek-bank" is op 15 pet. vastgesteld. Do heeren P. A. L. Yan Ogtrop en I. G. Sillem, welke als commissarissen aan de beurt van aftreding waren, werden herkozen. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der „Deli-maatschappy", is het slot civideud over 1895 vastgesteld op f 474 per aandeel, makende met het reeds vroegc-r uitgekeerd dividend ad 45 pet. dus in het geheel 92.4 pet. Bovendien is de reserve versterkt met ƒ595,728.96, zoodat zy thans ruim G3/, mil- lioen gulden bedraagt, terwijl voor afschrijvin gen ƒ286,740.121 werd bestemd. De gebeele winst vad den 1894er oogst be droeg 4,843,601.53 Do heer H. C Van den Honert, aftredend commissaris, werd herkozen. Dr. J. C. M. De Meniere, te Amsterdam, ii benoemd tot conservator aan de enlomo- logische en ethnographische collectie voor Artis. Naar men uit Amsterdam moldt, blijft mr. Van Loghem aan de Koninklijke Vereeni- ging het Nederlandsch Tooneel verbonden als lid van den Raad van Behe.r. Naar do „Amst. Ct." verneemt, heeft prof. Forster zyn benoeming tot hoogleeraar td Straatsburg aangenomen. Tot lid der Provinciale Staten van Noord- Holland in het kiesdistrict Zaandam is ge kozen mr H. J C. Van Tienen, burgemeester van Zaandam, die 537 van de 1005 stemmen op zich veroenigde. De heer P. Latenstein, wethouder van Zaandam, verkreeg 433 stemmen. Nadat do uitslag bekend was geworden, is door den heer J. W. Slijper, secretaris van de „Burgerkiesvereeniging" te Zaan iam, pro test aangeteekend, daar 133 maal de naam Yan Tienen zonder voorletters was afgelezen. De voorzitter van het stembureel antwoordde, dat het vorzuim zyn schuld was, doch dat de letters wel degelijk op de stembiljetten voorkwamen. Door den heer B. Kalff, te Amsterdam, was by den gemeenteraad van Schoonhoven aanvraag gedaan om den daar op het stadhuis bewaard wordenden zilveren ringkraag van gravin Jacoba van Beieren to mogen koopen. De Raad besloot met 10 stemmen tegen 1 het zeldzaam kleinood niet V3n de hand te doen. Enkele jaren geleden werd 6r zelfs, naar men zegt, 60,000. voor gelo .e-1. Vad H. M. de Koningin Weduwe, R.gente-, heeft op 28 dezer de terugroepmgsbrieven ontvangen van graaf De Tovar, als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Portugal en der Algar- ven, by het Nederlandsche Hof. [Sls.-Crt Gesneenteraad van Oegstgeest. Voorzitter de heer J. M. De Kempenaer. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering zogt de Voor zitter, dat, daar in de vorige vergadering do geloofsbrief en andera stukken, bedoeld bij art. 17 der Gemeentewet, en ingezonden door den heer G. De Vink, als nieuw benoemd lid van den Gemeenteraad, zijn oaderzodat en in orde bavoEden, thaüs tot de beüedigiug en installatie kan worden overgegaan. Daarom vraagt hy den heer De Vink, ter vergadering tegenwoordig, of deze bereid is de eeden, be doeld bij ait. 87 der Grondwet en art. 39 der Gemeentewet, af te leggen, hetgeen door den heer De Vink toestemmend worat be antwoord, waarna, onder het opsteken van de twee voorste vingers zyner rechterhand, door hem wordt gezegd: „Zoo waarlijk helpo mij God Almachtig!" De Voorzitter wenscht den heer De Vink geluk met het vertrouwen, door de kiezers in hem gesteld; zegt dat de Raad steeds vriend schappelijk vergadert en hoopt, dat ook hy 't voetspoor zal drukken van de andera leden. De notulen der vorige vergadering worden daarna door den secretaris gelezen en door de vergadering onveranderd goedgekeurd. De sedert de vorige vergaderiog ingekomen stukken woiden ter tafel gebracht en met de loopende zaken afgehandeld; te weten: 1. Eene missive van Gedop. Staten van Z H., waarbjj het suppl. kohier van den om slag dienst 1895 goedgekeurd wordt terug gezonden. Wordt aangenomen voor kennis- gaving 2. Eene reclame tegen don aanslag in den hoofdei, omslag (suppletoir kohier) over 1895, van J. Do Ligt, waarop wordt besloten adres sant te plaatsen in de klasse van 1 in plaats van in de klasse van f 2. 3. Een dito alsvoren van W. Do Carpentier, waarop dezelfde beschikking wordt genomen. 4. Een' verzoekschrift van mevr. de wed. Van Eek, geb. d'Aumerie, houdende aanvrage om over eene maand restitutie van haren aanslag in den hoofdei, omslag, dienst 1895, waarop goedgunstig wordt beschikt. Daarna komt ter tafel eene missive van het Gemeentebestuur van Leiden, dd. 14 dezer, om vergunDning tot het leggen en hebben van gasbuizen in den straatweg van Leiden naar Haarlem tot aan de Paardenbrug en van daar links tot „Endegeest," waarop, na daar over gehouden discussie, het praeadvies v -n Burg. en Weths. wordt aangenomen en do vergunning verleend, behoudens do rechten van derden. i) Op het stationsperron van de stad B. stond de grondbezitter Albert Rbörsdorf, een heer van ongeveer dertig jaar met een goedig ge zicht en trouwhartige oogen, die vergenoegd in de wereld blikten, alsof zy wilden zeggen „Komaan, waar krijgen we vandaag wat moois te zien?" Do oogen zouden niet lang behoeven te wachten. Uit de wachtkamer derde klasse kwam een jong meisje van ongeveer achttien jaren, zeer eenvoudig gekleed, gevolgd door een corpulenten, kleinburgerlijken man van om en by de vijftig, die een kleine reistaseh voor haar droeg. Het jonge meisje had de oogen neergeslagen, maar de schoone vorm van het hoofd, de sierlyke hals, waarop bruine lokken in weelderigen overvloed van onder het gryze reishoedje neergolfden, deden Rbörs dorf mompelen: „Drommels, dat is oen mooi kindl" Byna onbewust had hy haar den weg versperd. Zij moest tegen wil en dank de oogen opslaan. Welk een onschuldige, ja angstige blik trof hem uit deze groote bruine kinderoogenI Het ongelijke paar stapte in een coupé derde klasse voor niet-rookers, en Röhrsdorf volgde hen, ofschoon hy een kaartje eerste klasse gekocht had. Hoe galant Röbrsdorf ook was, wilde het hem toch niot gelukken, het jonge meisje in het gesprek te wikkeleD, dat hy weldra met den man aangeknoopt had. Deze gevoelde zich vereerd, dat een zoo voornaam heer hem met een vriendelijk gesprek verwaardigde; zoodra echter Röhrsdorf zich tot het jonge meisje wendde, schrikte dit en uit de bruine oogen sprak do bede, haar van elk gesprek te verschoonen. Als het hem maar mogelijk geweest ware, te weten te komen, in welke verhouding het ongelyke paar tot elk'aar stond! Maar daar beiden geen woord met elkander wisseldeD, was dit onmogelijk. Tevergeefs sprak hi) met den man over alle mogelijke dingen, voor zoo ver zo binnen diens geestelijk bereik schenen te liggen; hy vornam alleen, dat zyn visA vis tijdelyk, maar slechts tydelyk voor de nach- telyke veiligheid zyner vaderstad te zorgen had, dat by parapluies, desnoods ook Schwarz- walder klokken repareorde, en eindeiyk, dat hy zich ook toelegde op herstel van geschokte zenuwen door koude wry vingen en door mas sage. Nu ging Röhrsdorf een licht op: de geestvermogens van het jonge meisje waren gestoord; haar begeleider zou haar zeker naar een gesticht brengen I Zoo jong, zoo lieflijk, er zoo gezond uitziend I Wat kon haar in dezen toestand gebracht hebben Zyn vermoeden werd hierdoor versterkt, dat haar begeleider haar niet uit het oog verloor, ja, dat hij haar formeel gedwongen had, midden in de coupé plaats te nemen. Hoe licht kon zy anders de deur openen en uit den trein springen 1 De trein stoomde door een beroemde ooft- streek; aan een station werden de schoonste gaven van den herfst druiven, pruimen en peren op groote borden te koop aan- goboden. Het grootste bord kocht Röhrsdorf en presenteerde het, zonder daarbij een woord te spreken,zyn vis a vis met een smeekend gezicht. Het jonge meisje echter barstte in tranen los: „Neen, mynheer, ik dank ui Ik heb ge zworen, van niemand meer iets aan te nemen sedert het ongeluk, dat my getroffen heeft." „O wee!" dacht Röhrsdorf, „wat heb ik daar gedaan! Misschien krygt zy nu een aanval." Daarby zag hy den begeleider vragend aan. Deze echter bleef kalm zitten en zeide: „Maar, juffertje, dat zoudt gy toch gerust kunnen aannemen. Ik weet trouwens niet, waarom gij u die domme geschiedebi3 zoo aantrekt. De directeur heeft my vóór ons vertrek alles verteld. Gy zyt veroordeeld als een lam tot de slachtbank l" Het joDge meisje echter ri9p met byna wilde heftigheid: „Nu hebt gy het gehoord, meneer! G(i wydt uw attenties aan een eer- looze - aan een gestrafte misdadigster! Ik ben wegens heling tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld en wordt nu naar de stad getransporteerd, om in een anderen dief stal getuigenis af te leggen. Laat u dat tot leering dienen en zoek niet achter een mooi gezicht ook een schoone ziel." Röhrsdorf kon in 't eerst goen woord uit brengen. Dit lieve kind een misdadigster! Onmogelijk! Nog altyd had bij zyn vis a vis het bord met ooft voorgehouden; nu Z6tte hy het naast zich neer op de bank. „Juffrouw, ik kan niet alles gelooven, wat gy zegt. Deze wakkere heer hier heeft een gansch andere opvatting van de zaak en dat op gezag van de beste autoriteit, van den directeur der gevangenis. Wilt gy my niet Z9ggen, hoe gij zoo onschuldig gestraft zyt?" „Ja, wèl gestraft 1" snikte zy. „Myn ouders hebben my verstooten; myn bruidegom, die met my trouwen wilde, zoodra hy een be- hoorlyk salaris had hy is op de griffie werkzaam en hoopt eenmaal deurwaarder te worden heeft my afgeschreven." Röhrsdorf was geroerd. „Maar gy zyt immera in 't geheel geen misdadigster, zooals ik hoor," antwoordde by. „Neen, dat is zy ook niet 1" viel de brave begeleider in. „Ik zal u vertellen, wat de directeur my gezegd beeft. De juffrouw was verkoopster in een garen- en bandzaak en heeft daar vriendschap met een andere ver koopster gesloten. Nu en dan heeft haar goede vriendin baar een strik cadeau gegeven, zoo als dat onder vriendinnen meer gebeurt. Eu éón keer heeft zy haar verzocht, een groot pakket voor haar te bewaren het zou een verrassing zyn op den verjaardag van haar moeder. Intusschen is gebleken, dat de andere de zaak bestolen heeft, en toon heeft men ook verdenking opgevat tegen onze juffrouw, die precies zoo'n lint om don hal3 en zoo'n strik in het haar droeg als de andere by dozijnen gestolen had. En toen heeft men ook by haar huiszoeking gehouden en het pakket gevonden. De dievegge echter heeft gezegd, dat de juffrouw wel weten zou, wat er in het pakket was. En omdat nu de juffrouw hardnekkig by haar verklaring gebleven is, dat z(j niet geweten heeft, dat het lint en de andere goederen gestolen waren, hoeft men haar voor een zeer verstokte misdadigster gehouden en haar tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. De directeur evonwel gelooft ni6t, dat zy een dievegge is, anders had hy baar niet reeds na veertien dagen in zyn familie opgenomen. Hij heeft mij dat alles verteld, opdat ik onderscheid zou maken, en hier dempte de brave man zyn stem toen zeide hy„Pas op, Patschow, dat zy niet de hand aan zichzelve slaat." Diep geroerd had Röhrsdorf het verhaal van den eenvoudigen man aangehoord. Hy stak het jonge meisj9 de hand toe en zeide: „Juffrouw, geef my de hand. Ik beb nog nooit de hand geschud van iemand, dien ik niet voor eerlyk hield." Zy keek op; heur tranen vloeiden zachter. „U is goed on edel, mijnheer! Maar wat vyf rechtsgeleerde rechters voor recht beschouwd hebben, blyft op my rusten, dat kan niemand my afnemen." „Officieel niet! Maar weten wy niet allen de rechters zeiven niet het minst dat ook rechters kunnen dwalen?" „Dat zeg ik ook!" viel de brave gerechts dienaar, parapluiemaker, enz. in. „De heeren komen er niet toe de indi indivi de indivu de duivel hale die vreemde woor den Dat gaat altyd voetstoots, in vliegende haast! Waar moet het vertrouwen van daan komen? En zóó stooten zy zoo'n klein arm ding onder roovers en spitsboeven. Als onze directeur niet zulk een braaf man en zoo'n menschenkenn°; ware, zou juffrouw El sa Becker goed i en slecht uit de gevangenis aaW\rx>or. WoW-'

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1